חיפוש המטפל המומלץ עבורי:

תפריט CBT

טיפול ב-OCD בכל הארץ, בעלות הגיונית עם עשרות המלצות מאומתות!

דרג פריט זה
(137 הצבעות)

מה זה OCD ? 

מה גורם להפרעה טורדנית כפייתית ? 

איך עובד טיפול ב-OCD ?

 אובססיביות OCD

קשה לחיות עם הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (Obsessive Compulsive Disorder - OCD). אובססיה קומפולסיה, מסווגת ב-DSM כהפרעה שבמהלכה מופיעים הסימפטומים של אובססיות ו/או קומפולסיות הגורמות למצוקה ברורה. הקריטריונים לאבחנה דורשים שהמחשבות יגזלו זמן רב מחייו של האדם (נמשכות למעלה משעה ביום) ויפריעו בצורה משמעותית לשגרת יומו, ביחסים ובזוגיות, בתפקוד המקצועי או האקדמי ובקשיים חברתיים. ההפרעה מאובחנת לפי סוגים שונים ויכולה להופיע בדרגות קלות, מתונות וקיצוניות. בשלב מסוים במהלך ההפרעה מזהה האדם כי האובססיות והקומפולסיות מוגזמות ולא הגיוניות. לעיתים עלול להופיע משבר, ובמקרים קיצוניים מחשבות וכוונות התאבדות. אבל נתחיל בסרטון מצוין של 4 דקות שמפריך כמה מיתוסים על OCD:

 

האובססיות בהפרעת O C D מתבטאות באבחון כמחשבות מטרידות ולא רצוניות, דחפים או דימויים חוזרים ונשנים הנחווים כחודרניים, פולשניים ולא מותאמים, הגורמים לחרדה או מצוקה ניכרת (מדובר בהפרעה שמייצרת המון סוגים של חרדות: פחדים מניתוח, סרטן, איידס, סרפטיקוקוס, כאבי ראש, מעי רגיז, פחד מפגיעה בעובר במהלך הריון, ואפילו החמרה של פגיעות ספורט. פחדים פנימיים: מאלימות, אוריינטציה מינית, הפרעות אכילה, התקפי חרדה, התמכרות, הפרת נדרים, הקפדה על סימטריה, סדר, פרפקציוניזם, כישלון, בושה ועוד היד נטויה).

המחשבות, הדחפים או הדימויים הללו אינם דאגות יתר בנוגע לבעיות יומיומיות: האדם מנסה להרחיק את המחשבות, להתעלם מהן או לנטרלן ע"י פעולה או מחשבה אחרת, ומזהה כי הינם תוצר מחשבתו (האדם אינו סבור כי הוחדרו אליו על ידי גורם חיצוני). אובססיות יכולות להופיע כאובססיות טהורות (Pure O) או בשילוב קומפולסיות, טקסים מנטליים

מהי קומפולסיביות?

קומפולסיביות פירושה התנהגויות כפייתיות עם טקסים (ניקיון, שטיפת ידיים, סידור, בדיקה) או פעולות מנטליות (תפילה, ספירה) חזרתיות אשר האדם חש דחף קומפולסיבי לעשותן כתגובה לאובססיביות, או לפי חוקים שיש ליישמם בנוקשות. הקומפולסיה, או הפעולות המנטליות הללו, מכוונות לשם מניעה והפחתת מצוקה, או במטרה למנוע התרחשות של מאורע מאיים כלשהו. עם זאת, הטקסים הקומפולסיביים או הפעולות המנטליים הללו אינם קשורים באופן מציאותי וסיבתי לאירוע אותו הן אמורות לנטרל ולמנוע, או שהן ממש מוגזמות.

מה ההבדל בין קומפולסיביות לאימפולסיבית?

קומפולסיביות ואימפולסיביות נראות דומות ושתיהן מאפיינות את הסובלים מ-OCD, אך ההבדלים רבים מהדימיון. התנהגות אימפולסיבית היא חוסר יכולת לשלוט בתגובה לגירוי פנימי (מחשבה או תחושה גופנית) וחיצוני (אמירה של אדם אחר או שינוי במזג האוויר). אפשר לראות אימפולסיביות גם כנטייה להגיב במהירות ובאופן לא מתוכנן, מבלי לקחת בחשבון את ההשלכות של ההתנהגות. רבים מתבלבלים בין התנהגות קומפולסיבית וטקסית לבין אימפולסיביות. ההבדל המרכזי הוא שההתנהגות הקומפולסיבית, על אף שאינה נשלטת, נעשית בהתאם לכללים וטקסים ברורים. הדימיון הוא ששתי ההתנהגויות נוצרות כתוצאה מפגיעה במנגנוני קשב, יכולת עיכוב תגובה ותהליכי תפיסה ועיבוד מידע.

OCD CBT

 

מה גורם ל-OCD?

מטפלת ב-OCD לפי התיאוריה הפסיכואנליטית, מספרת כי בתפיסה הפסיכודינמית הקלאסית, אובססיה נובעת מדחפים מודחקים אשר מופיעים בדרך מוסווית. המטפל והמטופל עובדים על הוצאתם לאור העולם ובפתרון הקונפליקט המתחולל סביבם. פרויד הציע טיפול פסיכואנליטי ל-OCD שיעלה את הסיבות המודחקות לאובססיות למודעות החולה, וכך יעזור לו לפתור את הקונפליקטים שגורמים להן. הסבר זה שנוי במחלוקת, שכן הוא מתייחס לבעיה כבריחה מהמציאות, וגם כי יישומו הטיפולי אינו גבוה. במהלך המחצית השניה של המאה העשרים התגלה כי להפרעה יש מרכיב פיזיולוגי משמעותי מאוד, מה שהוביל להעמקת השימוש בטיפול תרופתי לצד טיפול CBT עם פסיכולוג קליני מומחה. 

OCD

יש סיבה להניח שלהפרעת אוסידי יש מקורות תורשתיים בגנטיקה. בסריקות מוח נמצא, כי אזורים האחראים על דחפים "פרימיטיביים" במוח (בעיקר דחפים הקשורים באיתור סכנות, התגוננות בפניהן וכיוצא באלה), פעילים יותר אצל הסובלים מטורדנות כפייתית. מאמרים מקצועיים עדכניים מעידים כי תופעה זו קשורה בהפרשה מופחתת או בלתי-מאוזנת של סרוטונין, מוליך עצבי (נוירוטרנסמיטור) מרכזי הקשור לוויסות מצב הרוח, וקשור גם להפרעות חרדה אחרות ולדיכאון.
OCD in MRI

 

איך מטפלים ב-OCD?

אנחנו יודעים שרמות נמוכות של סרוטונין גורמות לנטייה לחרדה ולדיכאון, ולפיכך מעצימות בעיות נפשיות שאצל רוב בני האדם לא היו מפריעות לתפקוד, ולא היו גורמות להתנהגות חריגה. כיום סבורים רוב הפסיכיאטרים והפסיכולוגים המומלצים כי טיפול יעיל ב-או סי די כולל שימוש בתרופות שמעכבות את פירוק הסרוטונין במערכת העצבים המרכזית, לצד טיפול פסיכולוגי (ביייחוד טיפול קוגנטיבי התנהגותי) שמלמד את המתמודד לשלוט בסימפטומים של המחלה - למשל, כיצד להימנע מפעולות טקסיות תוך צמצום תחושת החרדה. שילוב בין טיפול תרופתי (עם כדורים - למשל, ציפרלקס, לוריוון, Solian ועוד) לבין טיפול CBT, מצליח לא רק להקל על חיי המתמודד, אלא גם לחולל שינויים בתמונה שמפיקה סריקת המוח.  
 
עם זאת, במחקר חדש מאוניברסיטת קולומביה הושוו שתי שיטות של טיפול ב-OCD: טיפול בשיחות באמצעות CBT מול תרופות פסיכיאטריות. ובכן, הפסיכותרפיה נמצאה יעילה יותר בטיפול בסימפטומים של ההפרעה הטורדנית כפייתית. 
 
מטפל CBT מנוסה בתסמונת OCD מלמד את המטופל להטיל ספק בהסתברות של הפחדים ולאתגר את הלוגיקה הנסתרת מן העין. בבסיס טיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי ל-OCD עומד עיקרון החשיפה ומניעת תגובה (exposure and response prevention). טיפול מסוג זה, המתבצע על-ידי מטפל מיומן במטופל בעל מוטיבציה גבוהה, עשוי לעזור במידה רבה מאוד לכ80% מהמטופלים. זאת בהשוואה לטיפול תרופתי, שמסייע לכ50% מהמטופלים, עם תופעות לוואי ושיעורי הישנות גבוהים.

עיקרון החשיפה ומניעת תגובה הוא פשוט, אך לא קל. הטיפול אינו מורכב, אך דורש מידה רבה של מאמץ נפשי. על כן, מידת המוטיבציה של המטופל היא משמעותית להצלחת הטיפול. 

בטיפול ERP משתמשים בכלים של התמודדות עם החוויה ממנה פוחדים בצורה חיה, או באמצעות דמיון מודרך. אם נניח שה-OCD מתמקד בחרדה מהידבקות במחלה, באמצעות חדירת הנגיף לגוף, המטפל והמטופל "מתפלשים" יחד בחוויות של זוהמה ולכלוך במטרה לאמת את היותן לא מזיקות.  אם הפחד הוא מתופעות לוואי של טיפול תרופתי (למשל, בחילות והקאות), הטיפול יעסוק בתחושה האמיתית של חוויית בחילה, תוך עיבוד שלה במטרה להפחית את החרדות.

על אף ששיטת טיפול זו דורשת הרבה מהמטופלים ובטווח הקצר מעלה את החרדה, הסיכויים להקלה משמעותית של הסימפטומים של OCD בטווח הארוך, בתנאי ששומרים על רצף ועקביות בטיפול, הינם גבוהים ביותר.

פסיכואדוקציה (Psycho-Education)

פסיכואדוקציה (Psycho-Education) היא מרכיב חשוב בטיפול ב-OCD, ובכלל ב-CBT. המטפל מתעדכן בידע העדכני ביותר ומשתף את המטופל באופן שוטף במידע אודות ההפרעה. ידע זה מסייע למטופל להכיר טוב יותר את עצמו, לקבל את ההפרעה ומתוך קבלה זו לגייס את כוחות ההתמודדות והריפוי.

מתמודדים עם הפרעה טורדנית כפייתית הם חקרנים וסקרנים, וטוב שכך. לכן מנסים רבים שיטות טיפול פסיכולוגי שונות, כמו היפנוזה או נוירופידבק.
 
 
הטיפול האלטרנטיבי המשלים מציע אף הוא אפשרויות שטרם עמדו עדיין במבחן המחקר הקליני המבוקר (הילינג, פרחי באך, טיפול הומאופטי, דיקור סיני, רפלקסולוגיה ועוד היד נטויה).
 

 

obsessesion
 
OCD היא גם הפרעה שהתמודדו איתה אנשים מאוד מוצלחים ומפורסמים, כמו אלברט אינשטיין, ליאונרדו דה-קפריו ואפילו דונלד טראמפ. חוץ מזה, מי אמר שניקיון לא מרגיע?:-) יש מחקר חדש שמעיד על כך ששטיפת כלים יכולה מאוד להרגיע

צפו בסיפורו האישי והנוגע של ג'רמי בנט על ניסיונותיו בטיפול טבעי עצמי ב-OCD מחשבתי קשה, חריף, כרוני וחמור ממנו סבל. הוא מתאר את "המפלצת" הפנימית שחיה בתוכו ומספר איך ניצח אותה. 

חובה לצפות בסרטון לכל מי שמתמודד עם תסמינים טורדנים כפייתיים: 

מתי מומלץ לפנות לטיפול פסיכולוגי בהפרעה טורדנית כפייתית?

OCD, כבר אמרנו, היא הפרעה שבה סובלים ממחשבות אובססיביות ומקומפולסיות. היא יכולה להתבטא במחשבות מטרידות בלבד או גם ב'טקסים', כלומר, התנהגויות שנובעות מהמחשבות הטורדניות ונועדות להרגיע את החששות (כאשר בפועל אותן התנהגויות רק מחזקות את הפחדים הלא רציונאליים). קשה לומר באופן חד משמעי אילו סימפטומים דורשים פניה לקבלת טיפול, אך הרווחים בהם הם:

מחשבות אובססיביות הקשורות למערכות יחסים 

שטיפת ידיים

צורך קיצוני בסימטריה או בדיוק

מחשבות מיניות לא רצויות

אובססיות דתיות

פחד מאלימות

ספירה

צורך לשוב ולבדוק דברים

ניקיון קומפולסיבי

הפרעת גוף דיסמורפית BDD

חיפוש אחר אישורים

 

OCD symmetry

מה ההבדל בין OCD ל-OCPD (הפרעת אישיות טורדנית כפייתית)? 

OCD היא לרוב הפרעה אגו-דיסטונית, כך שהסובלים ממנה לרוב מודעים לסבלם ושואפים להפחית אותו, רואים בסימפטומי ההפרעה, כדוגמת טקסים ומחשבות טורדניות, כמטרד המשתלט על חייהם. לעומתם, ה-OCPD היא לרוב הפרעה אגו-סינטונית, אשר הסובלים ממנה אינם בהכרח מודעים לסבל שגורמת להם ואינם מפרשים אותו ככזה, הם אינם רואים בעיה בטקסים ובמחשבות הטורדניות, ורואים בהם כחלק בלתי נפרד מחייהם ומנטייתם הטבעית, עד שמוכנים לשלם את המחיר שגובים מהם. לכן, הם נוטים פחות לפנות לטיפול בגין סימפטומי ה-OCD, אותם מפרשים כרצויים וכנובעים מרצון אמיתי.


intrusive thoughts

קראו בהרחבה על טקסים שכיחים ב-OCD <

  

מחקרים על טיפול ב- OCD

טיפול מרחוק

לאחרונה, התפרסם מחקר באוניברסיטת Tasmania שבאוסטרליה, אשר בדק את יעילותו של remote CBT, כלומר טיפול קוגניטיבי התנהגותי ב"שלט רחוק", בטיפול ב-OCD. המחקר מצא כי טיפול CBT ב"שלט רחוק", הוביל להישגים טיפוליים שלא נפלו מאלה שהושגו בטיפול CBT שגרתי, פנים אל פנים. מדובר בממצאים משמעותיים ביותר, שכן הם פותחים צוהר לשיטה טיפולית חדשה ואלטרנטיבית- שכלל אינה מצריכה הגעה לחדר הטיפול.

לעומת זאת, במחקר שפורסם לאחרונה באוניברסיטת יורק, עולים סימני שאלה לגבי טיפול CBT מקוון בדיכאון. נראה שכל הקהילה הטיפולית סקרנית באשר להתפתחויות הבאות בטיפול הדיגיטלי. אבל, כמו שניתן לקרוא במאמר שמצטט את המחקר של אוניברסיטת יורק, נראה שהפריצה רחוקה מלהגיע. מחקר חדש אחר מראה דווקא שיפור במדדים מוחיים אחרי 9 שבועות של טיפול CBT אונליין בחרדה חברתית.

מבלבל.

 

טיפול בחשיפה יעיל גם עבור מטופלי OCD שאינם מגיבים לתרופות

במחקר שנערך באוניברסיטת פנסילבניה מצאו שטיפול בשיטת חשיפה ומניעת תגובה (EX/RP), הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי המתאים להפרעה טורדנית כפייתית, נמצא יעיל במיוחד עבור אנשים שטיפול תרופתי לא נמצא יעיל עבורם במחקר נבדקו 32 מטופלים שסבלו מ- OCD וטיפול תרופתי (מסוג ריספרידון) לא עזר להם.

לאחר 17 שבועות של טיפול בחשיפה רובם הגדול (78 אחוזים) העידו על שיפור בסימפטומים של OCD. החוקרים ציינו שהתרומה של טיפול בחשיפה ב-OCD הייתה ידועה אבל הממצא המפתיע הוא שהטיפול יעיל גם עבור אנשים שטיפול תרופתי לא עזר להם.

  

טיפול ב- OCD: תרופות או פסיכותרפיה?

במחקר שפורסם לאחרונה ב-National Institute For Health Research, נמצא, כי בקרב מבוגרים המתמודדים עם OCD, כל סוגי הטיפולים - טיפול קוגניטיבי, טיפול התנהגותי וטיפול תרופתי - מפחיתים את הסימפטומים של ההפרעה.

לעומת זאת, הטיפול אשר נמצא יעיל ביותר בקרב ילדים ונוער עם OCD, הוא טיפול קוגניטיבי או טיפול קוגניטיבי בשילוב טיפול תרופתי בלוסטרל / סרנדה. מאחר וכל אחד מסוגי הטיפולים נמצא אפקטיבי, כאשר בוחרים טיפול עבור מטופל, הדבר החשוב ביותר הוא לשים לב לתופעות הלוואי ולהעדפות האישיות של אותו המטופל.

במחקר מטא אנליזה זה, נותחו 86 ניסויים בהם השתתפו בסך הכל  7306 מבוגרים  ו-1305 ילדים ונוער. המחקר שילב ניסויים בהם סוגי הטיפול השונים הושוו אחד לשני וגם הושוו לטיפול פלצבו.

מה העלה המחקר?

  • בקרב מבוגרים, טיפולים קוגניטיביים והתנהגותיים היו אפקטיביים יותר מאשר טיפול פלצבו.

  • CBT לא נמצא יותר אפקטיבי מאשר טיפול פלצבו.

  • לא נמצאו הבדלים באפקטיביות בין תרופות ה-SSRI השונות. כולן היו יעילות יותר מתרופת פלצבו. אנאפרניל הייתה יותר אפקטיבית מאשר פלצבו.

  • בקרב ילדים ונוער,  ל-CBT בשילוב של לוסטרל / סרנדה היה האפקט הכי גדול.

 

דלקות גרון ו-OCD

מחקר חדש מצביע על קשר אפשרי בין חשיפה לחיידק הסטרפטוקוקוס A, חיידק נפוץ הגורם לדלקות גרון בילדות, לבין התפרצות של הפרעה טורדנית כפייתית. לפי המחקר, אשר פורסם בכתב העת Neuropsychop harmacology ובוצע בראשות פרופסור דפנה יואל, מבית הספר למדעי הפסיכולוגיה ומבית ספר סגול למדעי המוח באוניברסיטת תל-אביב ובשיתוף פעולה עם פרופסור מדליין קנינגהם מאוניברסיטת אוקלהומה, נמצא כי חשיפה לחיידק הסטרפטוקוקוס Aעשויה להביא לפגיעה בתפקודים מוחיים ולהתפרצות של הפרעה טורדנית-כפייתית בחולדות צעירות. 

 

איזו קריירה מתאימה לאנשים עם הפרעה טורדנית- כפייתית? 

קריירות מתאימות לאנשים הסובלים מ-OCD הן כאלה שמנצלות את תשומת הלב שלהם לפרטים הקטנים והיכולת לעבוד לבד מבלי לחוש בודד. צריך לזכור שחומרת התסמונת משתנה באופן משמעותי בין אדם אחד למשנהו. מי שסובל מחומרה בינונית של התסמונת יכול להשתלב בסוגים שונים של עבודות, בעוד אנשים שסובלים מרמה חמורה של התסמונת עלולים להתקשות למצוא את עצמם בעבודות רבות.

ישנם גם אנשים שסובלים מהפרעת אישיות טורדנית- כפייתית (OCPD)- אנשים בעלי דפוסים נוקשים, שנוטים לדבוק בחוקים וכללים עד לרמה של ביטול האישיות העצמית או ביטול האישיות של האנשים הסובבים אותם. הם נחשבים לעקשנים ולא גמישים, ויצייתו לחוקים מבלי לבחון אותם דרך נקודת מבט של מוסר אישי. לכן אנשים אלה משתלבים היטב בסביבת עבודה שיש בה כללים וציפיות ברורים. אפשר לחשוב על עבודה במסגרת צבאית, בעולם תעשייתי שבו כללים ברורים, או עבודה כמתכנת מחשבים שלא צריך לתקשר ישירות עם לקוחות. לעומת זאת עבודות שיש בהן הרבה תחומים אפורים הנוגעים לכללים או לרגולציה עלולות להוות בעיה עבורם.

אנשים הסובלים מתסמונת טורדנית- כפייתית (OCD) סובלים למעשה מהפרעת חרדה: הם מבלים זמן רב מיומם בחרדה כתוצאה ממחשבות חודרניות ובלתי מרפות. מחשבות אלה מזהירות אותם מפני חיידקים נסתרים או מנבאות שהם עתידים לעשות דבר נורא. דוגמה למחשבה טורדנית שכזו היא כשאדם עם התסמונת חושש שמא דרס הולך רגל: הוא יעסוק שוב ושוב בשחזור הדרכים בהן נהג על מנת לאשר לעצמו שלא פגע באף אחד. ועדיין, המחשבה לא תסתלק בקלות מראשו. אולי הוא יסגל לעצמו מנהג כפייתי כדי להתגבר על המחשבות, כמו צפירות חוזרות ונשנות כשהוא יוצא מהחניה, ועדיין המחשבות ימשיכו להפריע את שגרת יומו. התסמונת הזו יכולה לפגוע בהתנהלות היומיומית, במערכות יחסים וכמובן בקריירה.

מבחינה זו, אם האדם הסובל מהתסמונת מקבל טיפול יעיל, רוב הסיכויים שיוכל להשתלב בעבודה. עבודה שמתאימה לתסמונת היא כזו שכוללת בדיקות רבות, למשל בתחום בדיקת האיכות. אך גם זה תלוי בעיקר בחומרת התסמונת.

הסובלים מהתסמונת אולי ימצאו לנכון לבדוק שמקום העבודה מאפשר להם לצאת מהעבודה להפסקה כשהם מרגישים צורך בכך, למשל אם המחשבות הטורדניות משתלטות עליהם או שהם חשים צורך עז לבצע את ההתנהגות הכפייתית. תפקיד גמיש כזה יכול להיות למשל במוקד שרות לקוחות. מי שהתסמונת שלו קשורה בעיקר לתחושות של זיהום/ חיידקים יצטרך לוודא שסביבת העבודה עונה על הצרכים שלו מבחינת נקיון. אם יחוש שהוא מותקף על ידי חיידקים כל היום, הוא ודאי לא יצליח להתרכז בעבודה. בנוסף, מכיוון שכאמור OCD היא בבסיסה הפרעת חרדה, אנשים הסובלים מהתסמונת לא יצליחו להשתלב טוב בעבודות שכרוכה בהם סכנה או לחץ נפשי עז. 

 

מכון טמיר לפסיכותרפיה מציע פסיכותרפיה וטיפול פסיכולוגי חדשני, קצר ויעיל לאוכלוסיות שונות של מתמודדים עם הפרעה טורדנית כפייתית: כמו חיילים בצה"ל המתמודדים עם שאלות של פרופיל בשירות הצבאי, בני נוער, OCD אצל ילדים ועוד.

 

יש לזכור שניתן לטפל ב-OCD עם הצלחה ניכרת, אך זהו קושי ללא פתרון תמידי או החלמה מלאה:

 

המחויבות שלך היא ללמוד לחיות איתו נכון. 

 
 צרו עמנו קשר כעת לשיחת הכוונה ללא עלות, 
על טיפול קוגניטיבי התנהגותי ב-OCD,
ונשקול יחדיו את ההתאמה המדויקת ביותר בעבורך -
הטיפול, העלות והמיקום בארץ:
נשתמע !
1-800-509-809
צוות מכון טמיר לפסיכותרפיה
 
 
 
סיכמה: סמדר שטיינברג
 
 
 
 
 
מקורות:
 

Google

OCD
Rated 4.9/5 based on 121 reviews

Obsessive-Compulsive Disorder OCD

יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

תגובות

 

תפריט CBT - מובייל

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il