חיפוש המטפל המומלץ עבורי:

תפריט CBT

טיפול ב-OCD בכל הארץ, בעלות הגיונית עם עשרות המלצות מאומתות!

דרג פריט זה
(119 הצבעות)

מה זה OCD ? 

מה גורם להפרעה טורדנית כפייתית ? 

איך עובד טיפול ב-OCD ?

 אובססיביות OCD

קשה לחיות עם הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (Obsessive Compulsive Disorder - OCD). אובססיה קומפולסיה, מסווגת ב-DSM כהפרעה שבמהלכה מופיעים הסימפטומים של אובססיות ו/או קומפולסיות הגורמות למצוקה ברורה. הקריטריונים לאבחנה דורשים שהמחשבות יגזלו זמן רב מחייו של האדם (נמשכות למעלה משעה ביום) ויפריעו בצורה משמעותית לשגרת יומו, ביחסים ובזוגיות, בתפקוד המקצועי או האקדמי ובקשיים חברתיים. ההפרעה מאובחנת לפי סוגים שונים ויכולה להופיע בדרגות קלות, מתונות וקיצוניות. בשלב מסוים במהלך ההפרעה מזהה האדם כי האובססיות והקומפולסיות מוגזמות ולא הגיוניות. לעיתים עלול להופיע משבר, ובמקרים קיצוניים מחשבות וכוונות התאבדות. אבל נתחיל בסרטון מצוין של 4 דקות שמפריך כמה מיתוסים על OCD:

האובססיות בהפרעת O C D מתבטאות באבחון כמחשבות מטרידות ולא רצוניות, דחפים או דימויים חוזרים ונשנים הנחווים כחודרניים, פולשניים ולא מותאמים, הגורמים לחרדה או מצוקה ניכרת (מדובר בהפרעה שמייצרת המון סוגים של חרדות: פחדים מניתוח, סרטן, איידס, סרפטיקוקוס, כאבי ראש, מעי רגיז, פחד מפגיעה בעובר במהלך הריון, ואפילו החמרה של פגיעות ספורט. פחדים פנימיים: מאלימות, אוריינטציה מינית, הפרעות אכילה, התקפי חרדה, התמכרות, הפרת נדרים, הקפדה על סימטריה, סדר, פרפקציוניזם, כישלון, בושה ועוד היד נטויה).

המחשבות, הדחפים או הדימויים הללו אינם דאגות יתר בנוגע לבעיות יומיומיות: האדם מנסה להרחיק את המחשבות, להתעלם מהן או לנטרלן ע"י פעולה או מחשבה אחרת, ומזהה כי הינם תוצר מחשבתו (האדם אינו סבור כי הוחדרו אליו על ידי גורם חיצוני). אובססיות יכולות להופיע כאובססיות טהורות (Pure O) או בשילוב קומפולסיות, טקסים מנטליים

OCD CBT

קומפולסיביות פירושה התנהגויות כפייתיות עם טקסים (ניקיון, שטיפת ידיים, סידור, בדיקה) או פעולות מנטליות (תפילה, ספירה) חזרתיות אשר האדם חש דחף קומפולסיבי לעשותן כתגובה לאובססיביות, או לפי חוקים שיש ליישמם בנוקשות. הקומפולסיה, או הפעולות המנטליות הללו, מכוונות לשם מניעה והפחתת מצוקה, או במטרה למנוע התרחשות של מאורע מאיים כלשהו. עם זאת, הטקסים הקומפולסיביים או הפעולות המנטליים הללו אינם קשורים באופן מציאותי וסיבתי לאירוע אותו הן אמורות לנטרל ולמנוע, או שהן ממש מוגזמות. מלאו שאלון אישי על OCD - שפיתחה פרופ' עדנה פואה

טיפול אונליין: CBT מרחוק להתמודדות עם הפרעה טורדנית כפייתית

מחקר חדש: CBT יעיל יותר מטיפול תרופתי לטיפול ב-OCD

מה גורם ל-OCD?

מטפלת ב-OCD לפי התיאוריה הפסיכואנליטית, מספרת כי בתפיסה הפסיכודינמית הקלאסית, אובססיה נובעת מדחפים מודחקים אשר מופיעים בדרך מוסווית. המטפל והמטופל עובדים על הוצאתם לאור העולם ובפתרון הקונפליקט המתחולל סביבם. פרויד הציע טיפול פסיכואנליטי ל-OCD שיעלה את הסיבות המודחקות לאובססיות למודעות החולה, וכך יעזור לו לפתור את הקונפליקטים שגורמים להן. הסבר זה שנוי במחלוקת, שכן הוא מתייחס לבעיה כבריחה מהמציאות, וגם כי יישומו הטיפולי אינו גבוה. במהלך המחצית השניה של המאה העשרים התגלה כי להפרעה יש מרכיב פיזיולוגי משמעותי מאוד, מה שהוביל להעמקת השימוש בטיפול תרופתי לצד טיפול CBT עם פסיכולוג קליני מומחה. 

OCD

יש סיבה להניח שלהפרעת אוסידי יש מקורות תורשתיים בגנטיקה. בסריקות מוח נמצא, כי אזורים האחראים על דחפים "פרימיטיביים" במוח (בעיקר דחפים הקשורים באיתור סכנות, התגוננות בפניהן וכיוצא באלה), פעילים יותר אצל הסובלים מטורדנות כפייתית. מאמרים מקצועיים עדכניים מעידים כי תופעה זו קשורה בהפרשה מופחתת או בלתי-מאוזנת של סרוטונין, מוליך עצבי (נוירוטרנסמיטור) מרכזי הקשור לוויסות מצב הרוח, וקשור גם להפרעות חרדה אחרות ולדיכאון.
OCD in MRI

איך מטפלים ב-OCD ?

אנחנו יודעים שרמות נמוכות של סרוטונין גורמות לנטייה לחרדה ולדיכאון, ולפיכך מעצימות בעיות נפשיות שאצל רוב בני האדם לא היו מפריעות לתפקוד, ולא היו גורמות להתנהגות חריגה. כיום סבורים רוב הפסיכיאטרים והפסיכולוגים המומלצים כי טיפול יעיל ב-או סי די כולל שימוש בתרופות שמעכבות את פירוק הסרוטונין במערכת העצבים המרכזית, לצד טיפול פסיכולוגי (ביייחוד טיפול קוגנטיבי התנהגותי) שמלמד את המתמודד לשלוט בסימפטומים של המחלה - למשל, כיצד להימנע מפעולות טקסיות תוך צמצום תחושת החרדה. שילוב בין טיפול תרופתי (עם כדורים - למשל, ציפרלקס, לוריוון, Solian ועוד) לבין טיפול CBT, מצליח לא רק להקל על חיי המתמודד, אלא גם לחולל שינויים בתמונה שמפיקה סריקת המוח. מטפל CBT מנוסה בתסמונת OCD מלמד את המטופל להטיל ספק בהסתברות של הפחדים ולאתגר את הלוגיקה הנסתרת מן העין. אנשים מנסים שיטות מגוונות לטיפול כמו היפנוזה או נוירופידבק. הטיפול האלטרנטיבי המשלים מציע אף הוא אפשרויות שלא עמדו עדיין במבחן המחקר (הילינג, פרחי באך, טיפול הומאופטי, דיקור סיני, רפלקסולוגיה ועוד היד נטויה). לשמחתנו, קיימת שיטת טיפול שנחשבת למוכחת ביותר, שנבדקה פעם אחר פעם כאפקטיבית, בקליניקה ובמחקר: 
קראו על הדרך היעילה והמוכחת אמפירית לטפל ב-OCD: טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT
 obsessesion
OCD היא גם הפרעה שהתמודדו איתה אנשים מאוד מוצלחים ומפורסמים, כמו אלברט אינשטיין, ליאונרדו דה-קפריו ואפילו דונלד טראמפ. חוץ מזה, מי אמר שניקיון לא מרגיע?:-) יש מחקר חדש שמעיד על כך ששטיפת כלים יכולה מאוד להרגיע

צפו בסיפורו האישי והנוגע של ג'רמי בנט על ניסיונותיו בטיפול טבעי עצמי ב-OCD מחשבתי קשה, חריף, כרוני וחמור ממנו סבל. הוא מתאר את "המפלצת" הפנימית שחיה בתוכו ומספר איך ניצח אותה. חובה לצפות בסרטון לכל מי שמתמודד עם תסמינים טורדנים כפייתיים: 

מתי מומלץ לפנות לטיפול פסיכולוגי בהפרעה טורדנית כפייתית?

OCD היא הפרעה שבה סובלים ממחשבות אובססיביות ומקומפולסיות. היא יכולה להתבטא במחשבות מטרידות בלבד או גם ב'טקסים', כלומר, התנהגויות שנובעות מהמחשבות הטורדניות ונועדות להרגיע את החששות (כאשר בפועל אותן התנהגויות רק מחזקות את הפחדים הלא רציונאליים). קשה לומר באופן חד משמעי אילו סימפטומים דורשים פניה לקבלת טיפול, אך הרווחים בהם הם:

שטיפת ידיים

האובססיה הרווחת ביותר ב-OCD היא פחד מחיידקים. כנראה בגלל זה שטיפת ידיים חוזרת או ניקיון הידיים הם סימפטומים מוכרים ב-OCD. אם שטיפת ידיים הפכה לטקס קבוע עבורכם, משהו שמפריע לכם אבל אתם פשוט לא מסוגלים להימנע ממנו (בגלל פחדים וחששות שממלאים אתכם וקשורים לצורך ביצוע ההתנהגות) מומלץ שתפנו לעזרה מקצועית עם מומחה מנוסה.

OCD

ניקיון קומפולסיבי

כפי שכבר צוין, פוביה מחיידקים יכולה להוביל לנטייה לניקיון מוגזם (של הידיים, של הבית וכו'). אם פעולות הניקיון הן ממושכות ומתבצעות על בסיס יום יומי ואתם חשים שאתם פשוט לא מסוגלים להפסיק בגלל פחדים ממה שעלול לקרות אם לא תבצעו את הפעולות – מומלץ שתפנו לטיפול נפשי.

צורך לשוב ולבדוק דברים

הצורך לחזור ולבדוק מספר פעמים אם נעלתם את הדלת או אם סגרתם את החלון וכו' הוא צורך כפייתי רווח ב-OCD. הצורך יכול לנבוע ממגוון סיבות. אחת המרכזיות היא תחושה של חוסר הגנה וביטחון. כולנו בודקים את עצמנו מדי פעם אבל כשהעניין הופך לכפייתי ומתחיל לשבש את מהלך חיי היומיום שלך (כמו חוסר יכולת להירדם בלילה בגלל הצורך לבדוק אם סגרת את הדלת שוב ושוב), או הופך לטקס שאתה לא יכול להימנע מלעשות, כמו בדיקת סגירת הדלת 3 פעמים בדיוק בכל יום, זה עלול להיות סימן ל- OCD, ושוב, מומלץ שתפנו למטפל מקצועי ומוסמך.

ספירה

OCD יכול להתבטא גם בצורך בלתי נשלט לספור כל דבר, כמו ספירת המדרגות בזמן עליה בהן או כל פעולה יומיומית אחרת. לפעמים הנטייה מתבטאת בצורך לספור או לחזור על מילים או צעדים מספר מסוים של פעמים מתוך אמונה שאם אותו אדם לא יחזור על הפעולה באותו מספר מסוים של פעמים דברים רעים יכולים לקרות לו או לאחרים. אם אתם מרגישים שהצורך לספור חזק מכם ומפחדים מהתוצאה של התעלמות מהצורך לספור - מומלץ שתפנו לפסיכותרפיה.

סדר וארגון

רבים מאתנו אוהבים סדר וארגון ברמה מסוימת. מה שהופך את זה ל-OCD זה כאשר "רוצה" הופך ל"חייב": אנשים עם OCD מנקים ומסדרים בגלל שהם מרגישים שהם חייבים לעשות את זה, כי הם בטוחים שאם הם לא יעשו את זה משהו רע יקרה. הניקיון והסדר הופכים לטקס מבחינתם שמרגיע את החרדה שהם חשים. אך כמו שצוין כבר, במקום להרגיע את החרדה ביצוע הטקס כמובן רק מחריף אותה.

פחד מאלימות

לכולנו קופצות מדי פעם מחשבות על הסיכוי שניפגע מאירוע או אדם אלים, אך כאשר זה קורה לאדם עם OCD התגובה שלו כלפי המחשבות הללו היא יותר חריפה. כך למשל הדבר יכול להתבטא בהימנעות מהליכה למקומות מסוימים, כמו לגן השעשועים או למכולת, מתוך חשש שיקרה לו משהו באותם מקומות.

מחשבות מיניות לא רצויות

לכולנו צצות מדי פעם מחשבות לא רצויות: חשש שניגע בצורה לא נאותה במישהו אחר או תהיה לגבי הזהות המינית שלנו, אבל רובנו מכירים במחשבה החולפת כאחת כזו ויודעים שלחשוב על אותם דברים לא הופך אותם לממשיים או לחלק מאיתנו. אנשים עם OCD לעומת זאת מתערערים לאור המחשבות המטרידות הללו ומנתחים את המחשבות בצורה אובססיבית בניסיון להבין מה זה אומר עליהם. המחשבות יכולות למשל לגרום לאותם אנשים להימנע ממפגש עם אדם אשר חלפה בראשם מחשבה מינית עליו. מחשבות שחוזרות על עצמן בקשר לספק לגבי הזהות המינית מוגדרות כ-HOCD.

HOCD

מחשבות אובססיביות הקשורות למערכות יחסים 

לאנשים עם OCD יש נטייה לנתח ולפרק לגורמים סיטואציות חברתיות: עם חברים, קולגות מהעבודה וכמובן עם בני זוג וקרובי משפחה. משפט שנאמר כלאחר יד על ידי חבר עלול להפוך לסיפור דרמטי שישוחזר במחשבותיו שוב ושוב. סרטים לא קלים. כולנו לפעמים מתאבססים על אמירה מסוימת שערערה אותנו, אך אדם עם OCD יתהה כיצד המחשבות המטרידות מגדירות אותו כבן אדם. כך למשל ריב עם בן או בת הזוג, דבר טבעי שכולנו חווים לפעמים, יכול להפוך לתחושת אשמה חזקה, כגון": "אני אדם רע בגלל שרבתי איתה". ברמות קשות יותר, מוכרת הפרעה ספציפית יותר - ROCD

צורך קיצוני בסימטריה או בדיוק

אובססיות וקומפולסיות הקשורות לסימטריה או דיוק נתונות לסטראוטיפים, כפי שנצפה לפעמים בסדרות טלוויזיה, בהן דמות מסוימת מסדרת חפצים שאינם מצויים במקומם. מבחוץ זה נראה מצחיק, מבפנים כנראה הרבה פחות.  

OCD symmetry

למרות שהאובססיות של אדם עם הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית מסוג זה יכולות להידמות לאנקדוטה שמופיעה בטלוויזיה, חשוב לזכור שבמציאות, עבור הסובייקט, אובססיות וקומפולסיות הן הכל חוץ ממצחיקות.

אנשים עם דאגה הנוגעת לסימטריה ודיוק עלולים לחוות:

 • חרדה קיצונית שיקרה משהו רע אם מספר חפצים בתוך ביתם או במקום עבודתם יהיה אי-זוגי (למשל כריות על הספות, עפרונות על שולחן הכתיבה, תמונות על הקיר וכדומה).

 • תגובה קיצונית לכל דבר שנדמה כי אינו סימטרי – מלים על דף, שרוכים על נעל או כל דבר שאינו מסתדר בצורה סימטרית.

 • צורך בלתי נשלט או דחף לאיזון של דברים כגון: צורך להחזיק כוס קפה בשתי ידיים, כאשר שתיהן מפעילות את אותו הלחץ בהחזקת הכוס, או מעבר של דלת עם עם שתי הכתפיים בצורה אחידה ובו זמנית.

כמו כן, אנשים מסוג זה יכולים לחוות קומפולסיות (טקסים אשר הם מבצעים בצורה עקבית, המלווה בתחושה של חוסר בחירה) כמו ארגון וסידור כפייתי וכמו כן איזון סימטריה של חפצים כגון:

 • סידור חפצים כך שרק חלקם יבלטו לעין, זריקה לפח חפצים שיש מהם "יותר מדי", או רכישת חפצים נוספים כדי להגיע לצורה מדויקת בה הם חפצים.

 • סידור בשורה או ארגון חפצים כך שיהיו במרחק שווה אחד מהשני.

 • סידור חפצים בסדר מסוים, כמו סידור סימטרי של נעליים בארון, או סידור חוזר של בגדים לפי צבע או לפי סדר אלפבתי.

 • יצירת שוויון בהתנהגויות כך שפעולה מסוימת תקרה מספר שווה או מדויק של פעמים (ספירת צעדים, דפיקה על דלת, נגיעה בחפץ ועוד).

 • הימנעות מחדרים מסוימים בהם צורות גיאומטריות על הרצפה או הקירות, כגון לוחיות קרמיקה בחדר האמבטיה, מכיוון שצפייה בלוחיות תיצור דחף להביט בכל הקצוות של כל אחת מהלוחיות.


intrusive thoughts

לא לאהוב את המראה שלך

הפרעה הנקראת הפרעת גוף דיסמורפית BDD, מתקשרת ל-OCD ולרוב מופיעה בקומורבידיות (הפרעה משותפת). ב-BDD, האדם מתמקד באיבר בגוף שלו שהוא אינו אוהב בחשש שאחרים ישימו לב לאותו איבר. לרובנו יש אזור בגוף שאנחנו לא לגמרי מרוצים ממנו, אבל פה מדובר באובססיות סביב אותו אזור בגוף, עד הימנעות משהייה ליד אנשים בגלל הפחד מהתייחסותם הביקורתית של אחרים. דוגמאות אחרות: קושי להסתכל במראה, בושה להצטלם בזויות מסוימות ועוד.

חיפוש אחר אישורים

חיפוש אחר אישורים הוא התנהגות נוספת שאנשים עם OCD מאמצים, על מנת להרגיע בצורה זמנית את החרדה שהם חשים. הדגש פה הוא על זמניות. כמובן שחיפוש אישורים לא מוריד את רמת החרדה אלא רק מחזק את הצורך האובססיבי וכך מחזק את ההפרעה ואת החרדות הנלוות לה. דוגמא לחיפוש אישורים היא שאילת שאלות חוזרות. כך למשל אם מישהי חוששת שאמרה דבר שטות, היא תשאל שוב ושוב את חברותיה לדעתן, והאם זה לא כל כך נורא אחרי הכל.

קראו בהרחבה על טקסים שכיחים ב-OCD

מחקר: טיפול בחשיפה יעיל עבור מטופלי OCD שאינם מגיבים לתרופות

האכלת חתולים ואימוץ בע"ח: אהבת האחר או סימפטום של הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD)?

מחקר: קשר גנטי בין OCD לטורט

פחדים דתיים ומוסריים

ישנם הסובלים מהפרעה טורדנית-כפייתית שמתמודדים עם פחדים וחששות הקשורים לדת. הם עלולים לפחד, למשל, שהם מתפללים לשטן או שדינם ייחרץ להגיע לגהנום, אם הם מתבוננים, נניח, בפסל בעל משמעות דתית. 86% מאוכלוסיית העולם מאמינה בקיומו של אל מונותאיסטי. סביר מאוד להניח שחלק בלתי מבוטל מאיתנו פוחדים מעונשו של האל, בחזקת "לא כדאי להסתבך איתו…".

דאגות מחטאים מדומיינים ונושאים דתיים נוספים הנקראים גם לפעמים "חרדה מחילול הדת", כוללים:

 • מחשבות או פחדים מהיותם בלתי ראויים לגאולה.

 • פחד מכך שתפילות נאמרו שלא במדויק או ששכחו חלק מתפילה.

 • חששות שביצעו חטאים או שאלוהים אינו מרוצה מהתנהגותם ועל כן יש צורך בביצוע כפרה.

 • אמונה שהם אינם דתיים מספיק ושצריכים להקפיד יותר על טקסיהם אחרת זה "לא נחשב".

במקרים מסוימים, אנשים עם "חרדה מחילול הדת" חווים מחשבות חודרניות על חילול הקודש:

 • פחדים ומחשבות חוזרות מחילול הקודש בזמן תפילות.

 • מחשבות חודרניות (כולל מחשבות מיניות) הקשורות לדמויות דתיות או לאל.

 • פחד מהיותם אחוזי דיבוק או מושפעים על ידי השטן.

טקסים הקשורים ל"חרדה מחילול הדת" עלולים לכלול התנהגויות מוגזמות כגון:

 • התפללות או קיום טקסים דתיים לאורך זמן רב, כגון שעות רבות ביום (עקב הצורך לבצע את הטקסים בשלמות).

 • בקשת מחילה חוזרת מהאל, וידוי חוזר על חטאים דרך תפילה או שיח עם איש דת.

 • התבוננות חוזרת על מעשים בתהייה אם הם היו מעשי חטא.

 • ניסיון לבטל מחשבות "רעות" בעזרת מחשבות "טובות" או מחשבות דתיות אחרות; ניסיון לפצות על מחשבות רעות על-ידי חשיבת מספר זהה של מחשבות טובות.

 • אמירת תפילה מספר רב וחוזר של פעמים, או בנצרות, יצירת סימן ה"צלב" מספר מסוים של פעמים לפני, תוך כדי או אחרי תפילה.

אנשים אחרים עם הפרעה טורדנית כפייתית סובלים מפחדים הקשורים לפגיעה בחוקים מוסריים, לעתים ידוע גם כ "חרדה מחילול המוסר". הפרעה זו עלולה לכלול פחדים כגון:

 • לשקר לאחרים

 • לרמות

 • אפשור לאחר לסייע בפרויקט או בשיעורי בית אותם קיוו להצליח לבד.

 • חשש משכחה של אמירת מילות נימוס כגון "בבקשה" ו"תודה".

דוגמאות לטקסים הקשורים ל"חרדה מחילול המוסר" כוללות:

 • התנצלות או התוודות שמשהו היה (או חושבים שהיה) עבירה על החוק, כגון חוקי הארגון, או חוקי המשרד.

 • חיפוש חוזר של משוב ואישור על כך שמשימה בוצעה היטב או בצורה מושלמת; חיפוש אישור שלא נעשתה טעות.

 • חיפוש אחרי אישור מאחרים שהוא/ היא לא עשו מעשה פוגעני.

 • הימנעות ממענה על שאלות מתוך פחד שיאמרו בטעות דבר שקר.


מכון טמיר לפסיכותרפיה מציע טיפול פסיכולוגי חדשני, קצר ויעיל לאוכלוסיות שונות של מתמודדים עם הפרעה טורדנית כפייתית: כמו חיילים בצה"ל המתמודדים עם שאלות של פרופיל בשירות הצבאי, בני נוער, OCD אצל ילדים ועוד. יש לזכור שאין מדובר בנכות, ניתן לטפל בהצלחה ניכרת, אך זהו קושי שאינו חולף עם פתרון תמידי או עובר עם החלמה מלאה: צריך ללמוד לחיות איתו נכון. 
 צרו עמנו קשר כעת לשיחת הכוונה ללא עלות, 
על טיפול קוגניטיבי התנהגותי ב-OCD,
ונשקול יחדיו את ההתאמה המדויקת ביותר בעבורך -
הטיפול, העלות והמיקום בארץ:
זה בדיוק מה שיעשה את ההבדל בין הצלחה בהשגת המטרה
לבין בזבוז מיותר זמן וכסף:
נשתמע !
1-800-509-809
צוות מכון טמיר לפסיכותרפיה
 
 
 

Google

OCD
Rated 4.9/5 based on 100 reviews

Obsessive-Compulsive Disorder OCD

יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות(*)
אימות

הקוד שגוי

תגובות

 

תפריט CBT - מובייל

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר - סניפים

סניף תל אביב

רח' יגאל אלון 157
תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il

 

סניף חיפה

רח' ניצנים 5
מרכז הכרמל
חיפה, 3435427