אובססיות דתיות: כפירה, חטאים ומחשבות ב-OCD דתי ומוסרי

OCD דתי

 

אובססיות דתיות מופיעות בקרב אנשים מאמינים - מהמגזר החרדי, הדתי לאומי והמסורתי, אבל לא רק -  החוששים לחלל את הדת, לקלל את אלוהים. סובלים מפחד "לפגוע" באל, מודאגים לגבי מוסר חווים חרדה עזה מחילול האל. יש כאלו שמשתמשים בתפילה כדי להתגבר על כך אך כאשר גם התפילה הופכת אובססיבית זה בעייתי.

התחושה הכבדה שמלווה מתמודדים דתיים הסובלים מ-OCD יוצרת בקרבם רגשות אשם, תחושה של חוסר-אונים ואף מחשבות טורדניות חודרניות בלתי פוסקות. לפיכך, ישנה חשיבות רבה כי ביישום של טכניקות CBT המותאמות לטיפול בהפרעה טורדנית-כפייתית, יתלווה גם ייעוץ מנקודת מבט דתית.

 

לפני שנמשיך, זכרו כי אלוקים שם כדי לקבל,

לסלוח ולתת הזדמנות נוספת לתיקון:

 

 

 נרקיס 

 

רוב האנשים המאמינים אינם מפתחים OCD, אבל אפשר להתחבר די בקלות ולהבין חוויתית את הרציונל של מתמודדים עם אובססיות דתיות, גם אם זה נשמע לכאורה פתולוגי:

50% מהישראלים הולכים לבית הכנסת ביום כיפור, לא מדובר רק בשמירה על מסורת. הרעיון של כפרה, של בקשת סליחה מאלוהים שאתה לא רואה ולא חושב עליו בשאר ימות השנה, מספר לנו פרומיל ממה שעוברים אנשים שמתמודדים עם אובססיות דתיות. אצל דתיים, אם ניקח את כל תרי"ג המצוות, מצוות "עשה" ומצוות "לא תעשה", נגלה שלכולם יש גירעון מסוים. תמיד אפשר לעשות (או לא לעשות) יותר, אפילו אצל הצדיק הגדול ביותר.  

אבל לא רק בישראל.

בכל תרבות בה קיים דגש חברתי על אמונה דתית, מופיעים יותר מקרים של OCD בעל מאפיינים דתיים. בארצות ערביות, למשל, כמו עירק, תימן ומצרים, אובססיות של מתמודדים עם הפרעה טורדנית-כפייתית קשורות כמעט תמיד לטקסים דתיים, בעיקר לאור הדגש שניתן באיסלאם על ניקיון והיטהרות. אנשים רבים עם OCD שמאמינים בקיום מצוות ואיסורי הדת,  נוצרים יהודים או מוסלמים, הם בעלי גישות דומות לגבי גודל האחריות המונחת לפתחם ביחסם עם האל והם נוטים למיזוג בין פעולה למחשבה.

 

 

החיזוקים שאנו מקבלים ממחשבות על אמונה דתית

אמונה דתית מספקת לכל מאמין תקווה, משמעות, פשר והסבר לאירועי החיים. תקווה קשורה לרעיון של אמונה, שתיהן מרכזיות בכל הדתות וקשורות לתמצית של האנושיות.

 

פרופ' מולי להד (2006) במודל החוסן הרב מימדי (מודל ה- Basic PH) מתייחס למנגנונים שאנו מפעילים בזמני לחץ ואי-ודאות, המאפשרים לנו לווסת את רגשותינו מול שינויים ולהמשיך לחיות את חיינו כסדרם. לפי המודל, הטיפוס החמישי (Cognition – ההכרתי, מחשבתי) יסתמך על אמונות, ערכים וחיפוש משמעות, על מנת להנחות ולהדריך את עצמו בזמנים של לחץ ומשבר.

 

האמונה מעניקה משמעות למצוקה ולסבל ומעוררת את התקווה והביטחון החיוניים להתמודדות במצבי לחץ. במחקר על הקשר בין דתיות ותקווה והקשר להתמודדות טובה עם סרטן נמצא כי התקווה אצל הנשים החילוניות משחקת תפקיד חשוב בהתמודדות עם המחלה, בעוד שאצל הנשים הדתיות התקווה כשלעצמה, כגורם נפרד היא פחות משמעותית, כנראה משום שהדת מעניקה להן כוחות של "תקווה מיוחדת" המובנית בתוך אמונתן הדתית והמסייעת להתמודדותן (ביידר, אוחיון-חסון ואחרים, 2009).

 

כאשר בדקו את ההבדלים בין גברים לנשים בחשיפה לאירועי טרור ובתגובה אליהם נמצא כי מבין אסטרטגיות ההתמודדות הפופולאריות ביותר אצל הנשים (50% מהנשים השתמשו בהן), האמונה באלוהים ובירור שלום בני המשפחה והחברים הן היעילות ביותר עבורן (סולומון, גלקופף ובלייך, 2004).

 

 

טיפול CBT ב-OCD דתי

בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי בוחנים המטפל והמטופל את האמונות, המחשבות והרגשות של המטופל לגבי הבעיה הנידונה, במקרה שלנו סבל נפשי רב כתוצאה מ"שיח" עם בורא עולם ועם עצמו, לגבי מידת והמחויבות וההתמסרות שלו לדרישות הדת.

 

איך זה עובד?

בפגישה הראשונה של טיפול CBT באינטרנט או בקליניקה, יעריך המטפל ההתנהגותי-קונגיטיבי את מצבך העכשווי, כאדם מאמין שכרגע סובל.

הוא יעלה בפניך שאלות לחקירה ויציע לך הנחות עבודה רציונליות באמצעות פסיכואדוקציה.

 

הנה כמה מהן: 

  • המחשבות שלך הן ברובן מובנות ונורמליות, ודאי בתוך הסיטואציה הרוחנית בה אתה חי. המחשבות כשלעצמן אינן לא חריגות או מופרעות. לאור הציפיות שלך מעצמך, ושל אחרים ממנו, מובן למה אתה מיוסר. חשוב להבין שאנשים מאמינים, גם הצדיקים האדוקים ביותר, חווים מדי פעם פנטזיות, רעיונות ומחשבות על כפירה. חשוב ללמוד כיצד להתמודד עמן, לתת להן מקום ולא להילחם ולהתנגד אליהן. הן עוברות. יכול להיות שאתה עסוק בהשגת שלמות, כמו דתיים מסורים אחרים. אבל בנקודה מסוימת עלולים להגיע עד לפרפקציוניזם דתי - הצבת יעדים לא מציאותיים שמעמידים בפניך אידיאלים התנהגותיים שאי אפשר לממש אותם. אלוקים דורש מאיתנו לעשות את המיטב שאנחנו יכולים בכל זמן נתון, ולהתאמץ תמיד לעבוד אותו ולעשות יותר. לא שלמות, מאמץ.

  • המטפל יבהיר בדרכים שונות שיש הבדל רב בין מחשבות לבין פעולות. כל עוד אינך מוציא לפועל את "מחשבות הכפירה", אזי לא עשית חטא בעיני האל.

  • גם אם עשית חטא, חשוב שתזכור שאתה רק בן אנוש, בשר ודם. יכול להיות שאתה חוזר בתשובה ויכול להיות שגדלת לתוך היהדות. בכל מקרה חשבת פעם כמה חמלה נדרשת כדי להיות אדם דתי? וכמה חמלה יש ל-ה' שנבראנו כולנו בצלמו? לאלוקים יש אמנם נטיה לאיים עלינו מדי פעם אם לא נמלא את מצוותיו, אבל הסיבה לחרון אפו איננה ענישה לשם ענישה: הרי אם ההקבלה היא ליחסים בין אב לבנו, אבא וילד, הרי שהמחילה תמיד גוברת על הזעם - תפקידם של עונשים הוא לחנך ולא לנקום. עונש הוא דרך חינוכית להתקרבות אמונית, לא דרך של נקמה והכאבה. הפסוק "חוֹשֵׂךְ שִׁבְטוֹ, שׂוֹנֵא בְנוֹ; וְאֹהֲבוֹ, שִׁחֲרוֹ מוּסָר" (משלי יג כד) מסייג את הענישה ההורית / האלוקית כאמצעי לשפר ולקדם את יחסי האהבה, החמלה והדאגה בין השניים. החרטה והאשמה שלך מובנות, אבל די בתפילה ובקשת סליחה אותנטית כדי להמשיך לעבוד במשנה מרץ את ה'. 

  •  אם את כל אלה ידעת כבר, המטפל יתקדם להקבלה בין התממודדות עם קושי נפשי לבין קושי גופני: המחשבות הטורדניות על כפירה הן ביטוי זמני של מצבך הנפשי, הוא תולדה של חוסר איזון ביוכימי במוח. הסבר כזה יכול להקל עד מאוד על תחושת האשם הכבדה המתעוררת בקרבך.

  • הסבר דתי נוסף שעשוי להקל על התמודדותך הוא התזכורת שהאל רואה את קשייך וסולח לך על מעידותיך, וכפי שהאל תיגמל מאמינים שנשארו אדוקים באמנותם למרות קשייהם, הרי שניתן ללמוד מכך שסביר שהאל יתגמל גם אותך על הנכונות וההתחזקות שלך באמונה. 

  • הטיפול עצמו עושה שימוש בטכניקות הפסיכולוגיות וההתנהגותיות בהן עובדים עם מטופלים שמתמודדים עם הפרעה טורדנית-כפייתית. השיטה נקראת חשיפה ומניעת תגובה (ERP) , והיא מוצלחת כמעט תמיד להפקסת מחשבות מציקות. חשוב לציין שהשימוש בטכניקה אינו בהכרח מעיד על כך שאתה סובל מהפרעת OCD, פשוט מחקרים מצאו שהשיטה עובדת מצוין לרמות חומרה שונות של מחשבות חודרניות, ביניהן גם מחשבות מוסריות ודתיות. אתה אתה מוטרד מזה, ניתן לשאול את הפסיכולוג לדעתו. מוזמנים לפנות אלינו לטיפול אונליין או פנים אל פנים - עלות: 320-380 ש״ח למפגש.

לסיכום, קשה מאוד להתמודד עם הפרעה טורדנית-כפייתית, על אחת כמה וכמה כאשר המטופל הוא אדם מאמין שמתייסר על טעויות וחטאים והפרה של מצוות. בנצרות, הן הקתולית והן הפרוטסטנטית, קיימות פונקציות קהילתיות המספקות מענה פרא-מקצועי עבור המתמודדים עם מחשבות כפירה (אצל הקתולים קיים מעמד "הוידוי" ואצל הפרוטסטנטים קיים מקצוע של ממש לעזרה נפשית עבור מאמינים - ייעוץ פסטורי ).

מאוד חשוב שרבנים יכירו את ההפרעה של OCD דתי כדי שיוכלו להדריך תלמידים ונועצים על חמלה וסליחה עצמית.

 

 

כתיבה:

נורית אלנהורן, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת,

מ.א.; מטפלת קוגניטיבית-התנהגותית 

יחד עם מומחי מכון טמיר

 

עדכון אחרון

1 באפריל 2022   

  

 

בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה

 

 

 

מקורות:

 

להד,מ. ואילון, ע', (2000). חיים על הגבול. הוצאת נורד. 

 

Hasson-Ohayon I, Braun M, Galinsky D, Baider L. Religiosity and hope: A path for women coping with a diagnosis of breast cancer. Psychosomatics. 2009;50:525–533 

 

Bleich A, Gelkopf M, Solomon Z. (2003) .Exposure to terrorism, stress-related mental health symptoms, and coping behaviors among a nationally representative sample in Israel. JAMA, Aug 6;290(5):612-20

 

Pearce, M. J., Koenig, H. G., Robins, C. J., Nelson, B., Shaw, S. F., Cohen, H. J., & King, M. B. (2015). Religiously Integrated Cognitive Behavioral Therapy: A New Method of Treatment for Major Depression in Patients With Chronic Medical Illness. Psychotherapy (Chicago, Ill.), 52(1), 56–66 

 

Pittenger, C., Kelmendi, B., Bloch, M., Krystal, J. H., & Coric, V. (2005). Clinical Treatment of Obsessive Compulsive Disorder. Psychiatry (Edgmont), 2(11), 34–43

 

Handbook on Obsessive-Compulsive and Related Disorders. Edited by K. A. Phillips and D. J. Stein, American Psychiatric Association Publishing, 2015 , pb, 312 pp

 

https://www.linkedin.com/pulse/dealing-blasphemous-thoughts-ocd-from-religious-shahid-rashid

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Pastoral_care

 

https://blogs.psychcentral.com/ocd-reflections/2016/04/confessions-and-ocd/

 

https://www.makorrishon.co.il/nrg/online/55/ART1/737/560.html

 

https://youtu.be/4pZ33QQbLfY

 

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4132251,00.html 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2022