טיפול פסיכולוגי אונליין לבני נוער | המלצות, סוגים ומחקרים

טיפול פסיכולוגי בזום לבני נוער

 

כל פסיכולוג יגיד לכם מייד, שמפגש של טיפול פסיכולוגי אינו מהווה פעילות אטרקטיבית במיוחד עבור מתבגרים ומתבגרות. 

הממ… 

אבל מה לגבי שיחה עם פסיכולוג אונליין?

ובכן, כפי שנראה תיכף, הבשורות הטובות הן שיש ראיות לכך שטיפול אונליין עם פסיכולוג יכול להועיל מאוד למתבגרים. 

אבל כמו בכל דבר, יש יתרונות וחסרונות לטיפול אונליין, לכן  חשוב להיות מודעים לסיכונים האפשריים של המהלך שאתם מניעים, על מנת לוודא שהמתבגר הוא אכן מועמד מתאים לסוג כזה של טיפול, בעת זו, בימי הקורונה. 

למעשה, על פי סקר שנערך על ידי המרכז Associated Press-NORC למחקרים ציבוריים, עולה כי בעוד מבוגרים בגיל השלישי רגישים יותר לסיבוכים רפואיים שקשורים לקורונה, אנשים צעירים יותר, מדורות ה-X וה-Y, מודאגים ומוטרדים יותר לגבי מחלה של קרוב משפחה.

  

 

מהו טיפול פסיכולוגי אונליין?

טיפול אונליין מאפשר למטופלים לפגוש את המטפל באופן מקוון ולתקשר עמו דרך וידאו (בזום או בסקייפ) בהודעות טקסט, באפליקציות סלולריות, באימייל או באתר ייעודי. 

חלק מהמטפלים ישתמשו בשיחות וידאו, אחרים בהודעות כתובות. 

טיפול אונליין יכול להינתן ביחד עם טיפול פנים אל פנים או כחלופה לו, כאשר מטופלים רבים אינם פוגשים את המטפל לעולם. 

 

האם טיפול פסיכולוגי  מקוון לבני נוער עובד?

מחקרים מצאו שנערים נוטים להיות פתוחים לרעיון של עבודה מול מטפל באמצעים אלקטרוניים, אך אפקטיביות הטיפול של כל אמצעי תקשורת (שיחת וידאו, תכתובת וכן הלאה) עדיין אינה לגמרי ידועה.

 מהמחקרים שכן נעשו, בולטת האינדיקציה שעשויה לצמוח לבני נוער תועלת מגישה אונליין לשירותי בריאות הנפש. 

הנה כמה נתונים ממחקרים קליניים מבוקרים:

מחקר מ-2016 שנערך על מתבגרים אוסטרלים מצא כי לא פחות מ- 72% מהם טענו שייבחרו לפנות לטיפול אונליין במידה ויחושו בבעיה נפשית. 32% מבני הנוער שהשתתפו אמרו שיעדיפו טיפול אונליין על פני טיפול מסורתי. 

במחקר מ-2015 אמרו בני הנוער שנבדקו שיעדיפו טיפול אונליין לשיח על נושאים רגישים יותר כמו מיניות, אבל בנושאים פחות נפיצים, כמו קונפליקטים חברתיים או בריונות ברשת,  הם יעדיפו דווקא פגישות פנים אל פנים. 

בפרסום מ-2017 בחנה קבוצת חוקרים קנדית את יעילותו של טיפול מקוון מבוסס טקסט, עם נוער מקוויבק. בעוד שהנערים הגיבו טוב לתקשורת בהודעות טקסט, דווקא המטפלים שהשתתפו במחקר דיווחו שדי קשה להם להתמודד עם בעיות נפשיות מורכבות אצל בני נוער. 

לבסוף, מחקר מ-2016 מצא כי למרות שנדרש עוד מחקר בנושא, הטווח ההולך וגדל של תכניות טיפול אונליין הזמינות לילדים ונוער מבשר טובות בנוגע לאפקטיביות שלהן. מן העבר השני, חלק מהטיפולים אונליין כלל אינם מערבים יועץ אנושי. 

גם אפליקציות מראות תוצאות יפות: 

ב-2017 בוצע מחקר מפורסם למדי על שימוש בצ'אטבוט כאמצעי טיפלי. המחקר העריך את האפקטיביות של אפליקציית Woebot – אפליקציה לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי אונליין – על בוגרים צעירים עם סימפטומים של דיכאון וחרדה.

רבים ממשתתפי המחקר דיווחו שהשימוש באפליקציה היה נפלא והעניק להם תובנות נפשיות מורחבות, אך לצד זה ציינו חלק מהמשתמשים כי המגבלות הטכניות של האפליקציה מהוות מקור שכיח לתסכול. 

 

 

יתרונות של טיפול אונליין למתבגרים בהשוואה לטיפול פנים אל פנים

  1. בני ובנות נוער מרגישים הרבה יותר נוח מאיתנו בסביבה אינטרנטית. מרביתם נהנים להתכתב ועשויים לחוש הרבה יותר בנוח מול המחשב בהשוואה לפגישה בקליניקה של המטפל.

  2. טיפול אונליין עשוי להיות נוח יותר מבחינת נגישות ולחסוך את זמן ההגעה למשרד המטפל. יתרון זה נכון במיוחד עבור מתבגרים המתגוררים באזורים מרוחקים או כאלה שנעדרים אמצעי תחבורה נוחים.

  3. טיפולי אונליין סובלים מפחות סטיגמות ביחס לטיפול רגיל. בעוד שהרבה נערים יחושו מבוכה מפגישה פנים אל פנים עם מטפל ואפילו יחששו שחברים יגלו זאת, האפשרות של טיפול אונליין עשויה להפחית משמעותית את הדאגות הללו.

  4. טיפול מקוון הוא לרוב מוזל יותר. בימים אלה, למשל, תקופת הקורונה, מוצע טיפול פסיכולוגי אונליין בנכון טמיר בעלות של 320-380 ש"ח לפגישה.

 

אם אתם מרגישים בשלים

להתייעצות מקצועית לגבי מתבגר שלכם,

או עבורו,

התקשרו אלינו להכוונה: 

 

072-3940004

 

קראו המלצות מאומתות של

לקוחות ועמיתים על מטפלי/ות מכון טמיר

 

 

חסרונות של טיפול אונליין למתבגרים בהשוואה לטיפול פנים אל פנים

  1. תקלות טכנולוגיות, כמו התנתקות חיבור האינטרנט, עשויות ליצור בעיות תקשורת עם המטפל, ותוכנות מיוחדות שמטרתן לשמור על המידע האישי חסוי עשויות להיות מסובכות.

  1. אם יש לכם ביטוח בריאות פרטי, הרבה פעמים הכיסוי הביטוחי אינו כולל טיפול אונליין.

  1. היעדר האינטראקציה ״בעולם האמיתי״ עלולה לפגום בטיפול, שכן המטפל לומד רבות משפת הגוף של המטופל ומהשינויים בקולו. בתקשורת כתובה הולך מידע זה לאיבוד, וגם שיחת וידאו אינה מהווה פתרון שלם לכך.

  2. כישורי ההבעה בכתב של המתגבר עשויים להיות חסרים. טיפול אונליין בהתכתבות דורש יכולת הן של הבעה בכתב והן של קריאת מידע, ואינו מתאים לנערים שמתקשים במישורים הללו.

  3. אם המטפל אינו מאותו אזור מגורים, ייתכן ולא יוכל לספק הפניות מתאימות לשירותים במידת הצורך

 

עניין אחרון, שהוא בעיקר תלוי מטפל -  הגבולות בטיפול אונליין נוטים להיטשטש, והמתבגר עלול לחוש שהמטופל הוא סוג של חבר, מה שיכול ליצור בלבול תפקידים. 

 

 

אז טיפול פסיכולוגי אונליין למתבגר שלכם – כן או לא? 

הנה כמה שאלות שכדאי לשאול את עצמכם לפני שתקבלו החלטה: 

א. האם המטפל מורשה? היזהרו ממתחזים או ממי שמתיימר להציע טיפול אונליין אך למעשה נעדר הכשרה רלוונטית, כמו מנטורים או מאמנים לחיים. 

ב. האם טיפול מקוון הוא האופציה הטובה ביותר? אפשרות זו אינה מתאימה לכל מצב. לנער המפגין התנהגות מסוכנת, כמו שימוש בחומרים אסורים, או מבטא מחשבות על התאבדות או פגיעה עצמית, טיפול פנים אל פנים יתאים יותר. 

ג. כיצד המידע ישמר חסוי? מטפלים חייבים לשמור על חיסיון מידע. חשוב לשאול את המטפל על השיטות שבהן הוא נוקט על מנת להבטיח זאת. 

ד. מהם תנאי התשלום? האם התשלום הוא חודשי עבור כמות בלתי מוגבלת של אימיילים, או שמא פר פגישת וידאו? ישנן דרכי תמחור שונות ויש לוודא את הפרטים מראש. 

ה. כיצד ההורה יהיה מעורב? בעוד שיש לאפשר למתבגר לשוחח בפרטיות עם המטפל, חשוב שההורה ידע כיצד לתמוך בו ובמאמציו.

 ו. כיצד יישמרו הרשומות הרפואיות ואיך ישותפו עם הרופא המטפל? גם בטיפול אונליין מנוהל תיעוד שוטף של החומרים הקליניים, וחשוב לברר עם המטפל כיצד הוא מנהל אותה.

 ז. איזה מענה ניתן למקרי חירום? טיפול אונליין יכול להיות מסובך בזמני משבר. בררו, למשל, עם מי יצור המטפל קשר במקרה שהנער יאמר שהוא שוקל להתאבד.

 

הורים, אם אתם שוקלים את האפשרות של טיפול אונליין עבור המתבגר/ת שלכם, או שאתם חושדים שהוא סובל מהפרעה נפשית, ניתן להתחיל בימים כתיקונם משיחה עם רופא המשפחה. הרופא ישלול תחילה תחלואים ותסמינים גופניים שעשויים לתרום לבעיות הנפשיות. 

הרופא יוכל להמליץ האם טיפול נפשי אונליין הוא אופציה טובה, בהתאם לצרכי הנער. 

אם הוא סובל מבעיה נפשית רצינית או שיש לרופא הסתייגויות הנוגעות לשלומו, כמו פגיעה עצמית או כוונות אובדניות, אפשרות זו עשויה שלא להתאים. 

אם, לעומת זאת, הרופא יהיה סבור שטיפול אונליין עשוי להועיל לנער, יש לבדוק מיהם המטפלים הרלוונטיים. 

לבסוף, הכי חשוב, דברו עם הנער/ה על טיפול אונליין,  ועל טיפול פסיכולוגי בכלל. 

דונו איתו ביתרונות והחסרונות של טיפול מקוון בהשאווה לטיפול מסורתי. 

קחו בחשבון את דעתו, כילא משנה איזה טיפול הוא יקבל, ההשקעה ומידת המחויבות שלו לתהליך הטיפולי יהיו הפקטור הכי חשוב באפקטיביות הטיפול.

 

 

נכתב ע״י מומחי מכון טמיר

 

עדכון אחרון

1 באפריל 2022   

  

 

בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה

 

 

טופס הסכמה מדעת לטיפול נפשי אונליין במכון טמיר <

 

 

מקורות:

 

שופר אנגלהרד, ע. (2020). להישאר במסגרת: המפגש דרך הגוף בזירת מסך המחשב בפסיכותרפיה בילדים. פסיכולוגיה עברית. אוחזר מתוך https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3994

 

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2022