דיכאון | תסמינים, אבחון, טיפול, ומידע עדכני על הפרעת דיכאון

דרג פריט זה
(4 הצבעות)
דיכאון - Depression דיכאון - Depression canva

דיכאון

כתיבה: 

איתן טמיר פסיכולוג ומטפל, תמונות

איתן טמיר, (MA),

ראש מכון טמיר

 

סקירה מקצועית:

רון ישי Phd פסיכולוג קליני מומחה

ד״ר רון ישי,

פסיכולוג קליני מומחה 

עריכה אחרונה:

7 לאוקטובר 2020 ☑️


 

 

 

הדיכאון של דנית 

דנית, ששמה שונה כאן כדי לשמור על זהותה, פנתה לטיפול נפשי בעקבות דיכאון שהשפיע על יכולתה לתפקד בעבודה.

דנית בת 29 ומתמודדת עם חרדות ודיכאון מאז גיל ההתבגרות, אך כאשר איבדה את אמה לפני מספר שנים בגלל מחלה, בריאותה הנפשית התדרדרה מאוד.

"הייתי מוצאת את עצמי יושבת ליד השולחן במשרד בלי שום מושג מה אני עושה שם," היא מספרת. "לא יכולתי להתמקד בכלום, הייתי מוצאת את עצמי בוהה במסך שלי, עם הרגשה של חור שחור בנפש ונותנת לדמעות לזלוג בלי שום רגש...".

 

מה זה דיכאון?

דנית לא לבד.

דיכאון היא ההפרעה הנפשית השכיחה ביותר בישראל ובעולם.

וינסטון צ׳רצ׳יל כינה את הדיכאון ״הכלב השחור שלי״, רבים אחרים מתארים מטאפורות של טביעה, של כיבוי מתג האור, של ענן מטושטש או של ערפל מוחי.

 

ֿ

דליה רביקוביץ׳ כתבה

"הדיכאון שלי הוא שפל יציב. אין לי מאניה-דפרסיה. כשאני בדיכאון אני כל כך שונאת את עצמי, שאני לא שונאת אף אחד אחר".

 

לדיכאון יש סוגים שונים, כמו דיכאון אחרי לידה (גם אצל גבריםדיכאון אנדוגני, מלנכוליה, דיכאון עמידדיכאון מתון (דיסתימיה), דיכאון במהלך ההריון, דיכאון בתפקוד גבוהדיכאון אצל ילדים ונוער ודיכאון פסיכוטי

מבחינה פסיכיאטרית, המצב הנפשי החמור ביותר הוא דיכאון קליני (Major Depression) - הפרעה נפשית נפוצה וקשה שפוגעת ברגש, בחשיבה, בתפקוד ובהתנהגות.

דיכאון שונה מההשפעות הנפשיות של אובדן אדם אהוב, או של מצב רפואי, כמו הפרעה בבלוטת התריס.

חשוב לדעת כי ניתן וצריך לטפל בדיכאון, באמצעות טיפול נפשי, תרופתי או שניהם.

 

שכיחות הדיכאון 

הנתונים בארה״ב מראים כיום שכ -17% מהנשים ו -10% מהגברים מדווחים על היסטוריה של אפיזודות דיכאוניות משמעותיות (MDE) בתקופת חייהם.

אולם חוקרים מהמחלקה למדיניות וניהול הבריאות באוניברסיטת ייל פיתחו מודל סימולציה ייחודי ליצירת הערכות מתוקנות של דיכאון לאורך החיים.

הם גילו כי שיעור המבוגרים בארה"ב שעברו אפיזודה של דיכאון מז׳ורי קרוב יותר ל-30% אצל נשים ו -17% בקרב גברים. 

הערכות צנועות יותר מציעות כי 5.3% מהגברים חווים לפחות אפיזודה אחת של דיכאון ו-3.5% מהגברים מדווחים שהם חווים רגשות של דיכאון על בסיס יומי, אבל רק חצי מהם מחפשים טיפול. 8.7% מהנשים חוות לפחות אפיזודה אחת של דיכאון. סטטיסטית, לנשים יש סיכוי גבוה פי 2 לאבחנה של דיכאון לעומת גברים. מחקרים מרמזים שתנודות הורמונליות יכולות להיות טריגר לדיכאון, אבל צריך עוד מחקרים כדי לאשר את זה. נשים גם נמצאות בסיכון יותר גבוה לדיכאון אחרי היריון. 1 מתוך 9 נשים חוות דיכאון שאחרי לידה. חשוב לשים לב שגורמים סביבתיים, כמו היבטים סוציואקונומיים ואלימות מבוססת מגדר, גם יכולים להשפיע על דיכאון אצל נשים.

 

איך מוצאים טיפול מתאים לדיכאון?

אתם מוזמנים לפנות אלינו לשיחת הכוונה והתאמה אישית של טיפול ומטפל.

בסופה תוכלו לקבל המלצה על מטפל/ת CBT מנוסה בתל אביב, אונליין, או פנים אל פנים בקליניקה.

ברחבי הארץ, ניתן לתאם עם המטפלים הקוגניטיביים-התנהגותיים העמיתים שלנו בדיכאון בירושלים, מודיעין, חיפה, כרמיאל והצפון, באר שבע, אשדוד, אשקלון, רמת גן, פתח תקווה, רחובות, ראשון לציון, חולון ובת ים, רעננה וכפר סבא, רמת השרון, הרצליה, נתניה, חדרה ופרדס חנה ובזכרון 

נשתמע!

depression definition

 

 

לדיכאון יש מאפיינים ותסמינים מוגדרים, מעבר לתחושת עצבות קשה.

הנה: 

 

מה ההבדל בין עצבות לדיכאון?

רבים מאמינים כי דיכאון פירושו פשוט להיות ממש-ממש עצוב, אבל האמת היא שאדם מדוכא אינו בהכרח בוכה, ולפעמים הוא גם לא מתאר את עצמו כעצוב.

המילה ״דיכאון״ משמשת בחיי היומיום לתיאור ירידות נורמליות במצב הרוח - ״הבידוד בקורונה הכניס אותי לדיכאון״, ״ההצגה הייתה כל כך עצובה, אני לגמרי מדוכא ממנה״.

אולם כאשר אדם באמת מדוכא, הוא לא רק עצוב אלא ממש אינו מתפקד.

אפיזודה של דיכאון משפיעה על כל המכלול: חיי הרגש, הקוגניציה, ההתנהגות והחברה, ויש לה השפעה שלילית משמעותית על התפקוד ועל איכות החיים של האדם הסובל ממנה. 

 

מה ההבדל בין דיכאון חמור לדיסתימיה?

מי שסובל מסימפטומים של דיכאון אך לא בכמות או בחומרה המספיקות לצורך אבחנת דיכאון, עשוי לסבול מהפרעה דיכאונית מתמשכת Persistent depressive disorder) PPD) שכונתה בעבר דיסתימיה.

תסמיני דיסתימיה דומים מאוד לאלה של דיכאון חמור:

בעיות בשינה, אנרגיה נמוכה, הערכה עצמית נמוכה, קשיים להתרכז, תיאבון ירוד ותחושות של חוסר תקווה - אך הם קלים יותר וכרוניים: באופן כללי האדם יתפקד, אך לא יהיה במיטבו.

לאבחנת PPD נדרשים מצב רוח ירוד ולפחות שני סימפטומים אחרים במשך שנתיים או יותר.

 

 

כיצד דיכאון משפיע במגיפת הקורונה?

מיליוני ישראלים, ילדים, מתבגרים, גברים ונשים יוצאים  מבידוד

תחושות דיכאון בעת הקורונה נמצאות בעליה חדה בכל העולם: למשל, לפי נתונים מחקריים שנאספו ע"י המרכז הקנדי לבריאות הנפש (CAMH) ופורסמו ביוני 2020, כ-20% מהקנדים דיווחו שהם מרגישים יותר מדוכאים.

גם הנתונים בישראל מלמדים, מתוך דיווח פניות של עמותת ער"ן (עזרה ראשונה נפשית בטלפון), כי במהלך החודשים אפריל ומאי חלה קפיצה של 44% בשיעור הפניות שמתמקדות בהתמודדות עם דיכאון, וכי מספר הפניות היומי שקולטים מתנדבות ומתנדבי ער"ן עלה פי 3.5 בהשוואה לנתונים טרום המגיפה.

מחקר משנת 2012, שפורסם בכתב העת Comprehensive Psychiatry ובחן את ההשפעה של  מגיפת ה-SARS על בריאות הנפש, העלה כי שהות בבידוד הגבירה את הסיכוי לחוות תסמינים דיכאוניים שלוש שנים לאחר מכן. 

ֿֿ

למי לפנות אם קיים סיכון אובדני

 

מה התסמינים של דיכאון?

הסימפטומים העיקריים לאבחנה של דיכאון הם:

 • ירידה ניכרת במצב הרוח - רגשות עצב, בכי, ריקנות, חרדה וחוסר תקווה.

 • חוסר מוטיבציה, וקושי להיות מעורב בפעילויות.

 • לעתים הסובלים מדיכאון חשים  עצבנות או בעיות הקשורות לכעס.התפרצויות זעם, עצבנות או תסכול, אפילו בגלל עניינים מינוריים.

 • הפחתת התיאבון וירידה במשקל או תשוקה מוגברת לאוכל ועלייה במשקל.

 • הפרעות שינה, כולל נדודי שינה או שינה רבה מדי.

 • קשיים קוגניטיביים -  בדיכאון מתרחשים שינויים גם ברמה הקוגניטיבית. למשל, קשיי ריכוז, וקושי לקבל החלטות. קושי לחשוב  ולזכור דברים.

 • מחשבות חוזרות על כישלון, חוסר ערך, אשמה וחוסר אונים.

 • רבים החווים דיכאון  נוטים לחוות מחשבות הקשורות במוות. המחשבות על המוות עשויות להיות תכופות ו בעקבותיהן עלולים להופיע ניסיונות התאבדות או התאבדות שמסתיימת במוות.

 • אובדן ההתעניינות וההנאה - לרוב מדובר בתחושת עצב, אך לעתים מדובר באנהדוניה - חוסר יכולת לחוש הנאה. אובדן עניין ברוב הפעילויות המספקות, כמו סקס, תחביבים או ספורט.

 • ירידה ניכרת באנרגיה ובפעילות והתעייפות מהירה - עייפות ניכרת שגורמת גם למשימות פשוטות לתבוע זמן ומאמץ.

 • בעיות גופניות לא מוסברות רפואית, כמו כאבי גב או כאבי ראש.

חומרת הסימפטומים היא בעוצמה כזו הגורמת לירידה ניכרת ברמת התפקוד לה היה רגיל האדם של האדם, שהיה רגיל לה לפני פרוץ ההתקף החריף.

במרבית המקרים האדם הסובל מדיכאון יתמודד עם שילוב של סימפטומים רגשיים, קוגניטיביים והתנהגותיים, כאשר מידת השינוי וחומרת הסימפטומים משתנה בין אדם לאדם.

צפו בסרטון מתוך רשת - על התמודדות אמיצה עם דיכאון קשה - "דיבור: להיכנס לדיכאון עמוק ולצאת מזה בחיים":

 

איך מאבחנים דיכאון?

קריטריונים לאבחון דיכאון ומשמעותם הקלינית נקבעים ע"י ה-DSM, המתעדכן ומשתנה מעת לעת, ומכאן שהקריטריונים לדיכאון, למשל, עשויים להשתנות קלות מעת לעת.

אין שאלון בודד שבעזרתו ניתן לאבחן דיכאון, אולם קיימים מספר שאלונים קליניים תקפים המשמשים פסיכולוגים קליניים ופסיכיאטריים לצורך אבחנה, למשל:

 

 • שאלון להערכת דיכאון - CES-D

פסיכולוגים קליניים הם בעלי הכשרה בהערכת האישיות. הם יכולים לעבוד עם המטופל על הכרת הפרופיל האישיותי שלו ועל למידת האופן בו האישיות עשויה להשפיע על הסימפטומים של דיכאון או על הטיפול.

ניתן לקיים אבחון פסיכודיאגנוסטי מקיף להערכת האישיות, הכולל מספר מבחנים, ביניהם מבחן הרורשאך, מבחן התמונות TAT, מבחן הבנדר ועוד.

לאחרונה נכנס למסלול ההכשרה לפסיכולוגים בישראל גם מבחן ה-MMPI מהלך חשוב שמגביר את יעילות ההערכה ואת מהימנותה. 

 

למעשה, כדי לאבחן את ההפרעה חובה על המאבחן לשלול אפשרויות אחרות שיכולות להסביר את התסמינים (כגון מצב רפואי אחר או שימוש בסמים או שימוש באלכוהול).

לכן, הדיכאון הוא בעצם תיאור למצב שבו ישנו שילוב בין מספר תסמינים.

 

דיכאון נתפס בצורות שונות לאורך ההיסטוריה, החל מאמונה שהוא נגרם על ידי כוחות על טבעיים, דרך תפיסתו כחולשה אישית ועד לתפיסה הפסיכולוגית המודרנית שרואה בו מחלה פסיכיאטרית ממשית, שקשורה לתפקודים המוחיים ולדפוסים פיזיולוגיים.  

 

אבחון ההפרעה מתבסס על שלושת הקריטריונים הבאים:

 • קיים שינוי משמעותי במצב הרוח או הרגש..

 • הסימפטומים חמורים עד לכדי פגיעה בתפקוד.

 • אין הסבר אחר לקיום אותם הסימפטומים.

זה כמובן מה שהופך את האבחון למורכב, כי נדרשת שלילה של מצבים רפואיים ופסיכיאטרים אחרים.  

 

בגדול, אדם עם מצב רוח מדוכא עשוי לדווח על תחושת עצב או ריקנות, וסביר שייטה לבכות לעתים קרובות.

יש לציין כי מצב רוח ירוד הוא אחד משני תסמיני הליבה המשמשים לאבחון דיכאון.

 

קיימות דרכי אבחון יצירתיות מאוד לאבחון ראשוני של דיכאון, חלקן מבטאות את התפתחות הטכנולוגיה: במחקר מ- 2018 זיהו  החוקרים ב״שפה שמנבאת דיכאון״ בכתיבה בפייסבוק, שכוללת עצב, בדידות, עוינות ועוד. בחינה של שפת המשתמש יכולה לנבא אוטומטית האם המשתמש בדיכאון.

שימו לב- במקרים מסוימים האלגוריתם חזה פריצה של דיכאון שלושה חודשים לפני שהגולש קיבל אבחנה רשמית. מחברי המאמר הציעו שניתן להשתמש בנתוני חיזוי אלה על מנת לעשות סריקה (screening) ראשונית לדיכאון אצל מבוגרים. 

 

תחלואה נלווית של דיכאון

איזה מצבים נפשיים קורים ביחד עם דיכאון? 

גברים ונשים שסובלים מדיכאון נוטים לסבול יותר מתחלואה גופנית ומהפרעות הקשורות בבריאות הנפש. 

אנשים שסובלים ממצבים בריאותיים מסוימים או מחלות שונות יכולים להיות בסיכון יותר גבוה לדיכאון. אם מישהו קיבל פרוגנוזה רעה או סובל מכאבים או סימפטומים קשים, זה יכול להשפיע לו על מצב הרוח, ולאורך זמן לגרום לדיכאון. 

 

הנה כמה דוגמאות להופעה משותפת (קומורבידיות) של דיכאון עם הפרעות ומחלות אחרות:

 • חרדות: מחקר שנערך בקרב 1,783 נבדקים ופורסם בכתב העת לפסיכיאטריה קלינית, העלה כי 75% מהסובלים מדיכאון יתמודדו גם עם הפרעת חרדה במהלך החיים. 

 • התמכרויות: לאנשים הסובלים מדיכאון יש סיכוי גבוה יותר לבעיות בשימוש בסמים. סקירה של 115 מחקרים גילתה כי מכורים מצויים בסיכוי גבוה יותר לחוות דיכאון.

 • הפרעות אכילה: ל-71% מהמתמודדים/ות עם הפרעות אכילה היו גם הפרעות מצב רוח, כמו דיכאון וחרדה. הסוג הכי נפוץ של הפרעת מצב רוח שדווח בקרב אנשים כאלה הוא הפרעת חרדה מוכללת (GAD), שהייתה יותר נפוצה אצל אנשים עם הפרעת אכילה כפייתית (הפרעת זלילה) או בולימיה

 • מחלות כרוניות: מחקרים מראים שאנשים הסובלים מדיכאון נמצאים בסיכון גבוה לסיבוכים בריאותיים גופניים. על פי מחקר שהתבסס על נתונים של יותר -3,000,000 איש, נמצא כי מתמודדים עם דיכאון הם בעלי סיכון גבוה ב-72% ללקות במחלות לב, זאת בהשוואה למי שאינם דיכאוניים. אותו מחקר העלה כי מטופלים עם דיכאון הם בעלי סיכוי גבוה לתוחלת חיים קצרה מתוחלת החיים הממוצעת.  למבוגרים עם דיכאון יש סיכוי גבוה ב-64% לפתח מחלת לב כלילית, ולאנשים עם מחלת לב כלילית שיש להם גם דיכאון יש סיכוי גבוה ב-59% לחוות אירוע לבבי כמו למשל התקף לב.

 • סוכרתכשליש מהאנשים עם סוכרת סובלים גם מדיכאון, וכל אחד מהמצבים האלה יכול להחמיר את האחר. אנשי מקצועות הבריאות יכולים לפספס דיכאון אצל אדם סוכרתי, אז חשוב שהוא ידבר עם הרופא על כל סימפטום של דיכאון שיש לו. 

 • איידס:  ל-39% עם HIV יש גם דיכאון. יכול להיות שזה בגלל הסימפטומים של המחלה או הסטיגמה ההיסטורית שמודבקת להם.

 • תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS): ל-40% מהנשים עם PCOS יש גם דיכאון. אנשי מקצועות הבריאות יכולים לפספס דיכאון אצל נשים עם PCOS, אז חשוב שכל מי שסובלת מהמחלה תדבר עם הרופא אם היא חווה מצב רוח ירוד מתמשך.

 

תיאור המקרה של לימור - דיכאון עם הפרעת שימוש באלכוהול (AUD)

לימור היא בת 28, חונכת במרכז סיוע לילדים, מתמודדת עם צריכה מופרזת של אלכוהול החל מאמצע נעוריה ובתקופת הבגרות המוקדמת.

היא החלה לשתות כבר בהיותה בפנימיה, בגיל 15, לאחר שעלתה ארצה עם משפחתה מבלארוס כשנה לפני כן.

במהלך שנת הלימודים הראשונה בבית הספר נאלצה לחזור על כיתה ט׳, לאחר שהחמיצה יותר מדי שיעורים עקב השימוש באלכוהול. בעזרת הצוות החינוכי והטיפולי בפנימיה, לימור ניסתה בכל דרך לחזור לדרך המלך בלימודים, אך בכל פעם נכשלה בגלל התדרדרות לשתייה.

לימור מדווחת על ניסיונות מרובים להפסיק לשתות, אך הצליחה להישאר פיכחת רק חודש לכל היותר. בכל ניסיון להפסיק לשתות, היא חשה בחילה, רעידות ובלבול, כלומר, היא סובלת מתסמיני גמילה מאלכוהול.

ב-3 החודשים האחרונים היא התנתקה מחבריה, ובמרבית היום היא חשה חוסר שקט ואף סובלת ממחשבות אובדניות תכופות, שאינן מיתרגמות לכוונות התאבדות ממשיות (יהודה, הפסיכולוג שהלך איתה טיפול בירר נקודה זו במפגש הראשון).

התאבון של לימור פחת מאוד, אך השימוש באלכוהול נותר בשלו, ונכון להיום היא צורכת בערך שליש בקבוק וודקה ביום. לעתים קרובות היא מתווכחת עם הוריה, שכעת מאיימים להפסיק לתמוך בה כלכלית, מכיוון שהיא מוציאה על אלכוהול את מרבית הכסף שנועד לתשלום שכר הדירה וההוצאות השוטפות.
היא מדווחת שהיא מרגישה אשמה וחוסר ערך בגלל שאינה מצליחה להפסיק לשתות.

 

סימפטומים:

שימוש מופרז באלכוהול, דיכאון, אשמה, רגזנות, אובדן עניין, מחשבות אובדניות.

אבחנה:

הפרעות שימוש בחומרים ובאלכוהול, דיכאון..

 

האם דיכאון עובר? 

רגשות חוסר התקווה, חוסר הישע וחוסר האונים המאפיינות דיכאון מחלחלות לכל היבט של החיים.

למרות שהמחקרים מלמדים שייתכן שאפיזודת דיכאון תחלוף מעצמה, באופן ספונטני, עם הזמן, הרי שבמקרים רבים קיים צורך לפנות לטיפול פסיכולוגי מקצועי באופן מיידי. ואם יש ספק, אין ספק - תמיד כדאי לבדוק ולראות האם אתם עונים לקריטריונים האבחוניים של דיכאון.

הבשורות הטובות הן שיש מענה לא רע בכלל:
מצבם של 80-90% מהסובלים מדיכאון שפונים לטיפול משתפר.

הטיפול בדיכאון מורכב בדרך כלל מתרופות, מפסיכותרפיה או משילוב של השניים.
דיכאון הוא מצב כרוני העשוי להופיע בגלים במהלך חייו של אדם, וגם אם אפיזודה של דיכאון חלפה מעצמה, אין כל ערובה לכך שלא תגיע אחת נוספת, אפילו ביתר שאת.
לכן, עם הופעת סימני המחלה הראשונים מומלץ ביותר לפנות לטיפול בהקדם האפשרי, למניעת התדרדרות, מה גם שדיכאון קיצוני עלול להוביל למחשבות, לכוונות ולניסיונות התאבדות, במידה אינו מטופל מיידית.

לאחר שטיפול תרופתי עוזר, ולו רק חלקית, בהתמודדות עם אפיזודת הדיכאון, חשוב להמשיך וליטול את התרופה לפחות 4-9 חודשים נוספים, ואם חווים תקופה נוספת של דיכאון ההמלצה הרפואית היא ליטול את התרופות משך זמן ארוך יותר.

בערך 50% מהאנשים שחוו דיכאון יחוו אפיזודה נוספת, ועם כל הישנות של המצב - הסיכוי שיפרוץ שוב עולה.

 דיכאון שאינו מטופל מחליש את כוחות האגו באופן קיצוני ומפריע בכל רובד של החיים. כמו כן, נמצא קשר בין דיכאון לבין מחלות שונות, כמו מחלות לב, השמנת יתר, סוכרת, אלצהיימר ועוד. מחלות אלה ואחרות, בתורן, עלולות להאיץ את התפתחות הדיכאון, והמצב הדיכאוני עשוי לגרום לחולה שלא לטפל בהן, כך שההשפעה המנטלית-גופנית היא מעגלית ודו-סטרית. 

מהם גורמי החוסן שעוזרים לנצח דיכאון?


מעבר לטיפול רגשי/תרופתי, ישנן כמה דרכים אפשריות לסיוע בהתמודדות עם תסמיני הדיכאון:

1. מערכת תומכת- מעגל של אנשים חיוביים, תומכים ומכילים, בנייה ושימור של מערכות יחסים עם אנשים שניתן לסמוך עליהם.

2. שמירה על הגוף ובריאותו - תזונה מגוונת ומאוזנת, הימנעות משימוש בסמים, טבק ואלכוהול, פעילות גופנית סדירה, הקפדה על שעות שינה מספקות.

3. זיהוי מקורות לחץ ומתח נפשי- למידה והבנה של המקורות המייצרים מתח, ומציאת דרכים יעילות להתמודדות עמו.

  

מה גורם לדיכאון?

למרות שלא תמיד ניתן להצביע על הגורם להפרעה, מקור הדיכאון עשוי להיות נעוץ בכמה סיבות וגורמים:

 • גנטיקה – דיכאון והפרעות מצב רוח אחרות יכולות להיות תורשתיות.

 • מאורעות חיים – שינויים גדולים בחיים ומאורעות מלחיצים עשויים להוות טריגר לדיכאון, למשל גירושים, מוות של אדם אהוב, פיטורים או בעיות כלכליות.

 • שינויים הורמונליים – כמו למשל עם סיום המחזור, בהיריון ובהפרעה דיספורית טרום וסתית.

 • מחלות מסוימות – חרדה, כאב שנמשך זמן רב, סוכרת ומחלות לב, או דיכאון כסימפטום של הפרעה דו-קוטבית.

 • שימוש בסמים ואלכוהול – לעתים הדבר יכול לגרום לדיכאון ולעתים להפך – דיכאון עלול להביא לשימוש בהם.

 • תרופות מסוימות – תרופות להורדת לחץ דם, סטרואידים ותרופות מסוימות לטיפול בסרטן.

אילו מצבים בריאותיים יכולים להגביר את הסיכוי ללקות בדיכאון?


מצבים רפואיים כרוניים ומנטרלי תפקוד שייתכן ואין להם מרפא יכולים להעלות את הסיכוי להפוך למדוכאים. בין המצבים הללו נמנים סרטן, מחלת לב איסכמית, שבץ, בעיות בבלוטת התריס וכאב כרוני.

 

 

איך מטפלים בדיכאון? 

ראשית, על המטופל פשוט לדאוג לעצמו, באמצעות אימוץ אורח חיים שכולל הרגלים בריאים: 

לישון טוב, לאכול טוב ולהימנע ככל הניתן משימוש בסמים (כולל קנאביס) ואלכוהול. 

ההמנעות הזו משפרת את מצב הרוח, אך יחד עם זאת - במהלך אפיזודת דיכאון אנחנו נוטים להיות חסרי מוטיבציה לדאוג לעצמנו.

פסיכותרפיה

ברמה הפסיכותרפית, יש הרבה חדש: טיפולים בדיכאון מצויים בשנים האחרונות בחזית המחקר בעולם - טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), טיפול רגשי, פסיכותרפיה בין-אישית (IPT) וטיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT), הם רק כמה דוגמאות לשיטות טיפול מבוססות ראיות שעושות עבודה מצוינת, עבור ילדים, מתבגרים ומבוגרים כאחד.

טיפול תרופתי

לעיתים כדורים עשויים לתת רוח גבית להחלמה, ובמקרים מסוימים הם אפילו הכרחיים:

תרופות נוגדות דיכאון מתחילות להקל על הסימפטומים תוך שבועיים עד ארבעה שבועות, ומונעות את החמרת הסימפטומים. את התרופות יש ליטול,  בדרך כלל משך שנתיים עד חמש שנים, תלוי בגילו של החולה ובנתונים אחרים, ואחוזי ההצלחה שלהן, כאמור, די גבוהים. 

לסיכום, למרות שהיזימה קשה כשאנחנו בתוך דיכאון, ההמלצה שלנו היא לא לשבת ולחכות שהדיכאון יעבור לבד, חשוב לפנות לקבל טיפול.  

ישנם מספר סוגים של תרופות שיכולות להפחית את תסמיני הדיכאון.

מרבית המחקרים הראו שטיפול תרופתי הוא אפקטיבי ביותר כאשר ניתן במשותף עם פסיכותרפיה.

בין קבוצות התרופות הנפוצות לטיפול בדיכאון מצויות:

 • נוגדי דיכאון טריציקליים (TCA) – למשל אלוויל ((Elavil)), טופרניל (אימיפרמין) ופמלור (נורטריפטילין). הם מנוגדי הדיכאון שפותחו בדור הראשון. יש להם יותר תופעות לוואי בהשוואה לנוגדי הדיכאון החדשים יותר אך במקרים מסוימים הם עשויים להיות יעילים יותר עבור חלק מהמטופלים.

 • מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI) – מרפלן (איזוקרבוקסזיד), נרדיל (פנלזין) ופרנט (טרנילציפרומין). זוהי קבוצת נוגדי דיכאון ישנה נוספת, שנטילתן מחייבת הקפדה על מגבלות תזונתיות למניעת תגובה שעלולה להעלות את לחץ הדם. עוד יש להיזהר מפני אינטראקציה עם תרופות אחרות. גם תרופות מקבוצת MAOI אינן נחשבות כיום לטיפול קו ראשון בדיכאון, אך עשויות לעתים להיות יעילות יותר עבור דיכאון עמיד לטיפול.

 • מעכבי קליטה חוזרת בררניים של סרוטונין (SSRI) – פרוזאק (פלוקסטין), פקסיל (פרוקסטין), לוסטרל (סרנדה), סלקסה (ציטלופראם) ולובוקס (פלובוקסמין), למשל, הן מהתרופות הנפוצות ביותר כיום לטיפול בדיכאון. בהשוואה לנוגדי דיכאון אחרים, לקבוצה זו נוטות להיות פחות תופעות לוואי. אין לרשום תרופות מקבוצת SSRI ביחד עם תרופות ישנות יותר מקבוצת MAOI, פן יצטברו רמות סרוטונין מסוכנות שיגרמו לתסמונת סרוטונין (הרעלת סרוטונין).

 • מעכבי קליטה חוזרת בררניים של סרוטונין ונוראפינפרין (SNRI) – למשל אפקסור (ונלה), סימבלטה (דולוקסטין) ופריסטיק (דסוונלפקסין). סוג חדיש של נוגדי דיכאון עם עיקרון פעולה דומה לזה של SSRI, מלבד זאת שהם חוסמים גם את הקליטה החוזרת של נוראפינפרין, בנוסף לסרוטונין.

 • מעכבי קליטה חוזרת של נוראפינפרין ודופמין (NDRI) – וולבוטרין (בופרופיון / זיבן) הוא קבוצה בפני עצמה, והוא צופן סיכויים פחותים לתופעות לוואי מיניות, הנפוצות בנטילת נוגדי הדיכאון האחרים.

 • אסקטמין – נמכר תחת שם המותג ״ספרבטו״ ואושר בסל התרופות בישראל ב-2020 עבור מבוגרים עם דיכאון שאינו מגיב לטיפול (דיכאון עמיד).יש לרשום אותה יחד עם כדורים נוגדי דיכאון. התרופה עצמה היא תרסיס אף שפועל על הגוף במהירות – תוך שעות, בהשוואה לשבועות או חודשים במקרה של התרופות האחרות. ואולם בתרופה זו נקשרו סיכונים, שכן היא וריאנט של הסם מעורר ההזיות קטמין ויכולה לגרום להרדמה קלה ולחוויות חוץ גופיות. מטופלים הנוטלים את התרופה מצויים תחת פיקוח בשעות שלאחר מכן ויכולים לקבל אותה רק במיקום מורשה.

 

איך להקל על תופעות לוואי של תרופות נוגדות דיכאון?

כמה טיפים עבור מי שנוטל נוגדי דיכאון, במטרה להפחית את תופעות הלוואי של התרופות:

 • לאכול ארוחות קטנות ותכופות יותר במהלך היום, כדי לסייע לעיכול

 • לשתות יותר מים

 • להמעיט בצריכת מתוקים ושומנים רוויים

 • לאכול ירקות ופירות

 • לנהל יומן מזון כדי לראות אם מזון מסוים מגביר את תופעות הלוואי

 • לתרגל שיטות הרפיה, כמו נשימות עמוקות ויוגה

 • להתאמן באופן קבוע

 

אנחנו כאן עבורכם להתייעצות אמינה ומקצועית.

 

 

מחשבות אובדניות שקשורות לדיכאון

מחשבות אובדניות הן אחד מתסמיני הדיכאון הרבים, אך לא כל מי שחווה דיכאון יחשוב מחשבות אובדניות או ירצה למות, וגם לא כל מי שיש לו מחשבות אובדניות יגבש תכנית ממשית לביצוען או ינסה להתאבד.

סטטיסטית, כמחצית המתאבדים מדוכאים. דיכאון שאינו מטופל יכול גם להביא לתוצאות כמו שימוש לא הולם/תלות בחומרים, מה שבעצמו מגדיל את הסיכון להתאבדות.

 

 

טיפול בדיכאון באשפוז פסיכיאטרי

אשפוז במחלקה פסיכיאטרית עשוי להפוך לחיוני כאשר מטופל הוערך כמסכן את עצמו או אחרים, ו/או כאשר הוא מצוי במצב פסיכוטי.

מטופל ששוקל ברצינות להתאבד, למשל, עשוי להזדקק לאשפוז.

אשפוז יכול לכלול פסיכותרפיה אישית, משפחתית וקבוצתית כמו גם טיפול תרופתי.

ברגע שביכולתו של המטופל לעזוב את בית החולים בבטחה, תכנית אינטנסיבית במרפאות חוץ או באשפוז יום, עשויה להיות מומלצת עבורו. 

לאחרונה, בשוך מגיפת הקורונה, נפתח בתל הושמר שירות ראשון מסוגו, במסגרתו מוצע אשפוז יום מרחוק, מעניין לקרוא

שירותים אשפוזיים כאלה ניתנים מספר שעות בכל יום, על מנת לתמוך בהחלמה מלאה מהדיכאון.

 

האם ניתן לאשפז בכפייה אדם עם דיכאון?

כן, זוהי אפשרות שעולה במצבי חירום, כאשר פסיכיאטר או קצין משטרה יכולים לדרוש פינוי למיון פסיכיאטרי, שם יעבור המטופל ראיון קליני עם פסיכיאטר על מנת לקבוע אם הוא אכן זקוק לאשפוז.

המילה האחרונה לגבי ההחלטה על אשפוז או שחרור נתונה בידי הרופא, אך בני משפחה וחברים יכולים לומר את דעתם.

אם רופא יחליט שאשפוז פסיכיאטרי הכרחי, בית החולים יעריך את מצב המטופל, בתהליך שלרוב ימשך כמה ימים (הסתכלות) ובסיומו יכריע שופט אם הטיפול חייב להימשך.

איך מטפלים מהר בדיכאון קשה?


כאשר מדובר בדיכאו חמור במיוחד והטיפולים המסורתיים אינם מסייעים, אן שנדרשת התערבות דחופה להצלת חיים עקב ניסיונות אובדניים חריפים, פסיכיאטרים עשויים לפנות ל"טיפולי חירום" שהאופציות הידועות ביותר בהן הן:
טיפול בנזעי חשמל (ECT, ״טיפול בשוק״) – נעשה תחת הרדמה וכולל שימוש באימפולסים חשמליים קצרים הגורמים לפרכוסים שנחשבים לכאלה המתקנים ׳חיווטים פגומים׳ במוח

טיפול בגרייה מגנטית טרנסקרניאלית רפטטיבית (rTMS) – מתבצע כאשר המטופל ער, ומבוסס על זרם מגנטי (במקום חשמלי) לגירוי אזורים במוח הקשורים למצב רוח. נוסף על כל האופציות הללו, ישנם טיפולים חדשים:

מחקר עדכני הראה כי קטמין, (אליו התייחסתי קודם) המשמש בעיקר כסם הרגעה ברפואה הווטרינרית ונצרך כסם שעשועים במועדונים תחת הכינוי Special K, עשוי להרים אנשים במהרה מדיכאון ולשמור על מצב רוח מרומם לאורך ימים ואף שבועות, אפילו בקרב מטופלים אובדניים באופן כרוני. מחקר מ-2018 הראה ש-66% מהמטופלים חשו טוב יותר תוך שעות לאחר שקיבלו עירוי קטמין תוך-ורידי. ב-2019 אישר מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) את Spravato, או אסקטמין, ספריי לנטילה דרך האף המופק מקטמין. אסקטמין ניתן רק דרך מרכזי טיפול מורשים, וזאת בשל הפוטנציאל הגלום בו לצריכה לא הולמת ולהתמכרות.

דיכאון אצל ילדים ובני נוער

דיכאון אצל ילדים ומתבגרים אינו דבר נדיר. 

הוא פוגע בביצועים האקדמיים של הילדים ובני הנוער בבית הספר וביחסים הבינאישיים עם חברים, אחאים והורים ועלול להיות בעל השלכות ארוכות טווח, בעיקר כאשר אינו מטופל. 

בקבוצות הגיל הללו, מופיע לעתים קרובות הדיכאון בשילוב עם בעיות התנהגות, התנסות או שימוש תדיר בחומרים ממכרים ו/או בהפרעות נפשיות ואורגניות נלוות, ומכיוון שהוא עשוי להתבטא באופנים אחרים בהשוואה למבוגרים – ההורים עלולים לא להבחין תמיד בנוכחותו. 

חשוב לדעת:

בדיכאון נעורים ניתן לטפל; פסיכותרפיה היא המענה הראשון, ולעיתים תרופות ואמצעים קליניים אחרים יכולים להוסיף יעילות, לשכך את הסימפטומים ולהשיב את הילד או הנער לדרך המלך בכל תחומי החיים.

עזרה עצמית לטיפול בדיכאון

המציאות והמחקר מלמדים כי 1 מתוך 5 אנשים סובל מדיכאון תת-קליני, כלומר חווים סימפטומים של דיכאון, אך כאלה שאינם מספיקים לקריטריונים של אבחון קליני לפי הגדרות ה-DSM-5.
מי שנמצא במצב תת קליני מצוי בסיכון מוגבר להתדרדרות לכדי דיכאון.
מסיבות תרבותיות, כלכליות, ספקניות, כאלה הנוגעות לסטיגמה או אחרות, יותר משליש מהמבוגרים שסובלים מאפיזודות של דיכאון אינם יכולים, או אינם רוצים, לחפש עזרה מקצועית.

חלקם עשויים לפנות לתכניות עזרה עצמית בניסיון כדי למצוא הקלה במצבם, ובראייתנו זה יותר טוב מכלום: 

תוכנות מחשב תומכות, צ'אטבוטים, אפליקציות סלולריות וספרים לעזרה עצמית לא יצליחו כנראה לרפא דיכאון, אבל הם יכולים לסייע לך להרגיש טוב יותר עד שתקבלו עזרה מקצועית.

למרות שמחקר רב עוד דרוש, המחקרים הקיימים מצביעים על כך שיש אנשים שיכולים לשפר את תפקודם הפיזי ואת מצבם הנפשי באמצעות פסיכותרפיה עם מגע מינימלי, באמצעות עזרה-עצמית מודרכת.

מתי עזרה עצמית ומתי טיפול מקצועי?

חשוב לזכור:

חומרי סיוע לעזרה עצמית יכולים לעזור להתמודד ולהבין טוב יותר את התסמינים, ועם זאת רבים מהם משווקים כמוצרי מדף מסחריים שנועדו למשוך את המשתמש הפוטנציאלי.

אם אתם מראים סימני דיכאון, חשוב לדבר עם איש מקצוע בתחום בריאות הנפש כדי להבין איזה טיפול יהיה המתאים ביותר לבעיותיכם הספציפיות, בין אם יכלול טיפול קונבנציונאלי, עזרה-עצמית או שניהם.

ככל שהמצב חמור יותר, כך יהיה צורך גדול יותר בסיוע פנים-אל-פנים של איש מקצוע. אם לפחות אחד מהמשפטים הבאים נכון לגביכם, שימו בצד את הרעיון של טיפול בדיכאון בעזרה עצמית ומצאו פסיכולוג קליני או פסיכיאטר מוסמך:
1. אינכם מצליחים להבחין באופן מהימן בין מה שאמיתי לבין מה אינו.
2. אין לכם מספיק מוטיבציה להטמיע את מה שחומרי העזרה העצמית מציעים לכם.
3. יש מוטיבציה, אבל אתם מבינים שאין לכם די כוחות, חוסן ומשאבים ליישם את העצות והטכניקות המוצעות.
3. ניסיתם לפחות שניים- שלושה אמצעים שונים של עזרה עצמית והם לא הניבו שיפור מספק.

במצב כזה, חבר'ה, תהיו כנים עם עצמכם -

דיכאון הוא מצב קליני רציני מספיק כדי שתפנו לגורם מקצועי.

איך לעזור לאדם אהוב שסובל מדיכאון?

כאשר אדם קרוב לכם מדוכא, יכול להיות שיהיה די קשה לסייע לו להחליט לפנות לטיפול נפשי.

דיכאון, כידוע, אינו מתרחש בחלל הריק והוא יוצר אפקט שנוגע בכל הסובבים.

לעתים קרובות בני משפחה וחברים יחושו חסרי אונים ולא ידעו כיצד להושיט יד לאדם אהוב שחווה סבל. מכיוון שמיומנויות היחסים הבינאישיים של מדוכאים מצומצמות משמעותית, התקשורת עמם בעייתית והמתמודד חש נבוך לבטא את תחושותיו, שכן הוא צופה ביקורת. לכן, הוא אינו משמיע את צרכיו, דבר המקשה על קרוביו לדעת כיצד לסייע לו.

למרות שכל אדם שונה באופן התמודדותו עם דיכאון, הנה כמה טיפים לקרובים, שבאמצעותם ניתן להעצים הן את האדם המדוכא והן את קרוביו בדרך להחלמה ולתקווה:

1. למדו על דכאון והפרעות מצב רוח אחרות. אולי לא תוכלו לרפא את יקירכם, אך על ידי לימוד תוכלו להביו טוב יותר את מצבו. קראו על ההפרעה ובכך תוכלו לחוש שליטה גדולה יותר על המצב ולהפגין סבלנות וסובלנות מוגברות נוכח סימפטומי הבלבול והתסכול שלו. אתרו גופים רלוונטיים שיוכלו לספק לכם חומרי קריאה מדויקים.

2. שאלו שאלות וחפשו אחר שורש הבעיה. הדרך הטובה ביותר להבין נושא היא לחקור אותו כמו עיתונאי ולשאול שאלות רבות. במקרה של דיכאון וחרדה, שאלות הן קריטיות משום שכל אדם חווה אותם אחרת לגמרי. על מנת להבין טוב יותר מה מתרחש, נסו לדוג את המידע באמצעות שאלות כמו: מתי התחלת להרגיש רע? האם תוכל לחשוב על משהו שהיווה את הסיבה לכך? האם יש לך מחשבות אובדניות? האם יש משהו שגורם לך להרגיש טוב יותר? מה גורם לך להרגיש רע יותר? האם אתה מצוי במתח? אתם מכירים את יקירכם טוב יותר מכל איש מקצוע; עזרו לו לפתור את חידת התסמינים שלו, וביחד חישבו על מה שעשוי להיות בשורש הדיכאון - פיזיולוגית, רגשית או רוחנית. היכן הקושי?

3. עזרו לו לזהות ולהתמודד עם מקורות הכאב הנפשי. מתח תורם משמעותית לדיכאון. רמות כרוניות של מתח מזרימות קורטיזול אל זרם הדם, מה שגורם לדלקת במערכת העצבים ובכל מערכת ביולוגית אחרת.

במחקר שנערך בדנמרק ב-2017 נמצא כי מתח מפחית את יכולתו המולדת של המוח לשמור על בריאותו. ההיפוקמפוס, המווסת את מצב הרוח, מתכווץ, ובכך משפיע באופן שלילי על הזיכרון לטווח הקצר ועל יכולות הלמידה.

מתח מפריע גם לאסטרטגיות התמודדות בריאות, מה שהופך את האדם להרבה יותר פגיע לתנודות במצב רוח.

תפקידכם הוא לסייע ליקירכם לזהות את מקורות המתח בחייו ולערוך עמו סיעור מוחות משותף בנוגע לדרכים להפחיתו. השינויים לא צריכים להיות דרמטיים. כוונונים קלים ביומיום, למשל תרגול טכניקות נשימה עמוקה, יכולים לעשות רבות בהיפוך ההשפעות המזיקות של מתח.

4. עודדו אותו לחפש קבוצת תמיכה. לא משנה מהי ההפרעה או המחלה, אדם זקוק לתמיכה על מנת להחלים לגמרי ולאנשים שעמם יכול לאוורר ״סיפורי אימה״ או להזכיר לעצמו שאינו לבד, למרות שהתסמינים גורמים לו לחוש כך.

מחקרים מראים שקבוצות תמיכה עוזרות להחלמתם של אנשים המתמודדים עם דיכאון ומפחיתות את הסיכוי להתדרדרות לאחר החלמה.

מחקר שבוצע על נשים עם סרטן שד גרורתי שהשתתפו בקבוצה של טיפול תמיכתי-הבעתי, הראה כי נצפה בהן שיפור גדול יותר בסימפטומים הפסיכולוגיים והן דיווחו על פחות כאב ביחס לנשים עם סרטן שד שהשתייכו לקבוצת בקרה ללא תרפיה תמיכתית. ערכו סיעור מוחות עם יקירכם על דרכים לקבלת יותר תמיכה. חפשו ביחד איתו קבוצות מתאימות, אונליין או פנים אל פנים,  מהן יוכל להפיק תועלת.

5.  עזרו לו לחייך, כי צחוק מסייע ומבריא.

מחקרים גורסים שצחוק הוא אחד הדברים הטובים ביותר לבריאותנו.

הומור יכול לעזור לנו להחלים ממחלות מסוימות.  הדבר ישפיע עליו משמעותית ויגרום לחלק מהפחד ומהפאניקה להיעלם.

6. יידעו אותו שהמצב זמני:  ההצהרה הפשוטה והכנה ״לא תמיד תרגיש כך״ היא בעלת אלמנט ההרגעה החזק מכל: תקווה.

כאדם קרוב, משימתכם הקשה ביותר היא לסייע ליקירכם להפיח תקווה מחודשת, כדי שירגיש טוב יותר.

ברגע שיאמין בכך, נפשו וגופו יצטרפו במהרה.

צרו עמנו קשר לתיאום מפגש בכל הארץ

והתחילו טיפול פסיכולוגי בדיכאון.

להתראות,

צוות מכון טמיר

  

072-3940004

 

 

 

 

 

מקורות: 

 

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020