מחשבות טורדניות על אלימות - תסמינים, גורמים וטיפולים 2019

דרג פריט זה
(29 הצבעות)
מחשבות על אלימות מחשבות על אלימות

מחשבות טורדניות על אלימות ופגיעה באחרים

בהפרעה אובססיבית כפייתית

 

כידוע, אנשים עם הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) סובלים מחשיבה שלילית חזרתית שגורמת לחרדות רבות. המחשבות יכולות להיות בכל מיני נושאים, לפעמים מגוונים ולפעמים ספציפיים סביב נושא אחד. במאמר זה נתמקד בחשיבה טורדנית על אלימות ופגיעה מינית.

לכולנו יש מדי פעם מחשבות שליליות ופחדים, לעתים לא רציונליים, לפגוע או להיפגע, אך ההבדל הוא שבמקרה הזה מדובר על מחשבות אובססיביות (חוזרות) אשר גורמות לחרדה וכאשר מדובר במחשבות אלימות על פגיעה באחרים, גם לפגיעה בדימוי העצמי.

דמיינו את עצמכם כילדים צעירים, קצת חוששים לשחק עם הכלב החדש שקיבלתם. לא כי יש לכם פחד מכלבים אלא מכיוון שאתם חוששים שאם תיגעו בו, אתם עשויים לאבד שליטה ולהכות אותו.

בשני המקרים, החלק המפחיד ביותר הוא שאתם חוששים שאתם עלולים באמת להתנהג על פי מחשבות לא רצויות כאלה.

 

 

למה שמחשבות טורדניות כאלה יופיעו שוב ושוב?

 

מחשבות טורדניות על פגיעה באחרים

מחשבות קשות כאלה הן חלק מהמציאות היום יומית עבור מבוגרים, מתבגרים וילדים החווים אובססיות מזיקות על פגיעה באחרים. זהו למעשה סימפטום הקיים אצל רבים מהסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית (Obsessive–compulsive disorder). סינדרום זה מערב מחשבות, דחפים ודימויים אלימים, חזרתיים ובלתי רצוניים ונקרא גם אובססיות אלימות.

 

אנשים עם מחשבות טורדניות על אלימות ועל פגיעה מינית חוששים מאוד מכך שיפגעו באחרים או בעצמם ועצם הפחד מהפגיעה הזו גורם להם לחשוב על כך כל הזמן ואף להימנע מקרבה לאנשים או מקומות שהם חוששים שעלולים לגרום להם לפעול את הפחד. כך לדוגמה, אדם שחושש שיהרוג את סבתו הזקנה מפסיק לבקרה מחשש שיפגע בה.

בדומה לאובססיות מיניות, אובססיות אלימות יכולות להוות אחד מהסימפטומים המתישים של הפרעה טורדנית כפייתית היות והן יכולות להופיע בכל רגע ומקום. לעיתים הן מקושרות עם טריגרים ספציפיים כמו אנשים מסוימים (למשל אנשים אהובים) או אוכלוסיות פגיעות (למשל פחד לפגוע בזקנים או ילדים), אך הן גם יכולות להתרחש גם עם זרים.

בנוסף, גם רגשות ספציפיים, כמו כעס למשל, עשויים להוות טריגר לאובססיות שכאלו.

 

violent obsessions

 

במקרים רבים, אובססיות אלימות מגיעות משום מקום וללא כל אזהרה מוקדמת. הן גם יכולות להתרחש כשהאדם נמצא לבדו, ככה, בלי שום גירוי רגשי פנימי או חיצוני.

הפיתרון הלא אדפטיבי הוא להימנע ממפגש עם אנשים אהובים - אם אגיע לנקות את ביתו של אבי הקשיש בשבת, ובמהלך הניקיון אראה את סכין המטבח החדה, אני עלול לפגוע בו. הם עושים מאמץ רב כדי להיות עסוקים כל הזמן ומביעים חשש להישאר לבד או להשתעמם, היות והמחשבות הלא רצוניות שלהם עשויות להופיע בתדירות גבוהה יותר בזמן רגיעה ומנוחה. כתוצאה מכך, רבים מאמינים כי הם לעולם לא יכולים באמת להירגע ולשחרר.

מתמודדים הסובלים מהפרעה טורדנית-כפייתית בעלת אופי אלים מדווחים על הדוגמאות הבאות:

  • חרדה לפגוע בחיתת מחמד
  •  רצון בלתי נשלט לחטוף נשק משוטר ולצאת למסע ירי
  • חשש מהתעוררות רגשות עוצמתיים כמו כעס, שעלולים לעורר אובססיות כפייתיות נוספות.

בדומה לאובססיות מיניות, הסובלים מאובססיות אלימות חוששים מלפעול על פי הדחפים הלא-רצויים שלהם. עם זאת, חשוב להדגיש שלרוב - לאובססיות אלימות לא נלווה הדחף לפעול על פיהן. בדרך כלל מדובר במחשבות חודרניות הכוללות דימויים מנטליים של התנהגות אלימה וההתמודדות העיקרית של הסובל מהם היא עם השאלה מדוע הם ממשיכים לצוץ ומדוע קשה לשלוט בהם.

זאת ועוד, פעמים רבות המתמודדים הסובלים מהפרעה אלימה מתקשים להבחין בין מציאות לבין מחשבה. הדימויים שהם רואים בראשם הם כה חיים ומפורטים, שהם מתחילים לתהות שמא מדובר במחשבה או בזיכרון של אירוע אותו הם ביצעו או חוו. כתוצאה מכך הם מתעסקים באופן כפייתי בווידוא חוזר ונשנה של המחשבה, כדרך לבדוק האם מדובר במחשבה או בזיכרון.

מי סובל מאובססיות אלימות?

למרבה הצער, לרוב האנשים שנופלים באוכלוסיה של מתמודדים עם "אובססיות אלימות" איננו מוכר. אפילו מומחים רפואיים כמו רופאים, אחיות וצוותי מטפלים מיומנים בבריאות הנפש עשויים שלא לזהות בתחילה שהחשש לפגוע באחר הוא בעצם סימפטום של הפרעה טורדנית כפייתית.

בעקבות הטבע האלים ומעורר הדחייה של המחשבות הללו, רבים הסובלים מהן מניחים באופן מוטעה שיש להם כנראה צד אפל, פרוורטי ומעוות באישיותם. אולם, הנחה זו לא יכולה להיות יותר רחוקה מהאמת. אנשים רבים עם אובססיות כאלה הם למעשה אנשים ממש חברותיים וטובי לב. אפילו ילדים שמחים וצעירים עלולים לפתח אובססיות מורבידיות.

כך, באופן כביכול די מפתיע, אנשים שמתמודדים עם אובססיות אלימות נוטים להיות הכי נחמדים ובעלי מצפון שיש. למעשה, גישה תיאורטית חדשה דנה בקשר בין OCD לבין אשמה.

 

 

violent obsessions1 

 

המחשבות האלימות והאינטראקציה ביניהן לבין המציאות מעוררות צורך עז בשליטה ועיסוק מוגבר ב"מה יקרה אם...". אחת המחשבות הנפוצות הינה "מה יקרה אם אחרים יגלו שזה מה שאני חושב?", "בתוך תוכי, יש רוע שמאיים להשתלט עליי ואני צריך להיאבק בו... מה יקרה אם הוא ישתלט עליי?". מחשבות כאלה, הינן המקור המרכזי להתנהגות של פיצוי ועשיית טוב באופן מוגזם ומלאכותי. עוד מחשבות נפוצות הינן: "אני הופך לרוצח, פסיכופת או פדופיל ואין לי על כך שליטה".
מחשבות אלה, כאמור, מביאות סבל רב ומביאות לכך שרבים מהסובלים מהן, סובלים גם מדיכאון ובדידות חברתית.

 

 

מה הקשר בין אובססיות על אלימות לבין פגיעה עצמית?

אובדנות ופגיעה עצמית הינה אחת הדרכים של אנשים הסובלים מחרדה, דיכאון או מצוקה גדולה, לשים קץ לסבלם. מחשבות על פגיעה עצמית הינן נפוצות בקרב אלו הסובלים מ-OCD ובפרט אלו שמדווחים על מחשבות אלימות.
מחקר שנערך לאחרונה בקולג' בארה"ב, בדק את הקשר בין מחשבות אובססיביות אלימות לנטיות אובדניות בקרב 146 סטודנטים בעלי אבחנה קלינית של OCD. מטרת המחקר הייתה לבחון את התרומה של המחשבות האלימות לנטייה לאובדנות, תוך נטרול השפעת גורם הדיכאון. אחד הגורמים העיקריים לאובדנות, כאמור, הינו דיכאון קליני. תוצאות המחקר הראו באופן ברור, שלמחשבות אלימות ישנה תרומה גבוהה לאובדנות, יותר מגורמים אחרים, ביניהם דיכאון ומחשבות לא מסתגלות. מסקנת החוקרים הייתה שייתכן שחוויית הבושה והאשמה (בעיקר מהמחשבות על פגיעה בדמויות אהובות) הינן בעלות השפעה פסיכולוגית שלילית גבוהה, שתורמים למחשבות האובדניות וכן לביצוע ניסיונות אובדניים. הסברים פסיכודינמיים, המתמקדים בדחפים, מסבירים את הפגיעה העצמית כמנגנון הגנה מפני הפגיעה באחר. הסבר זה רואה במחשבות האלימות ביטוי לדחפים ממשיים, שאנשים הסובלים מהם מחפשים דרכים, מסתגלות ומותאמות ככל האפשר להביע ולבטא אותם.

 

 

איך זה יכול להיות?

הפרעה טורדנית כפייתית נוטה לפגוע במקומות הכי רגישים

כולנו חווים מחשבות לא רצוניות לפעמים, אולם אנשים עם אובססיות אלימות הינם בעלי סיכוי גבוה יותר לחשוב שהמחשבות הלא רצוניות הללו הינן בעלות משמעות.

מדוע?

אנשים עם אובססיות אלימות נוטים להיות בעלי רגישות יתר למחשבות שליליות והם לרוב בעלי נטיה למוסריות חזקה. בהשוואה לאנשים ללא OCD, הם קשובים יותר לתוכן של המחשבתי שלהם ובעלי סיכוי גבוה יותר לנטר ולבקר אותן. פעמים רבות הם עוסקים בטקסים מנטאליים המערבים בחינה של המחשבות שלהם לתוכן פוטנציאלי מסוכן.

כדרך לוודא שהם לא פעלו על סמך מחשבותיהם האלימות, המתמודדים עם הפרעה זו נוטים לאמץ טקסים כפייתיים הכוללים פיקוח על אירועים חדשותיים כדי לוודא שהם לא ביצעו פשע; ביקור חוזר במקומות בהם הם היו כדי לוודא שלא קרה דבר רע; בחינת עברם כדרך להבין האם יש סיכוי שפעלו על פי מחשבותיהם; ניסיון להשיג אישור מאחרים בנוגע לטיב אופיים; הניסיון להימנע ממחשבות חודרניות; הניסיון להיאחז בחפצים כדי למנוע מהידיים לבצע מעשים לא-רצויים ועוד.

Violent Obsessions about hurting others

אצל אנשים עם אובססיות אלימות, המחשבות הלא רצוניות מעוררות כל כך הרבה מצוקה היות ופעמים רבות הן הפוכות מסוג המחשבות שמאפיינות אותם. לכן, כאשר מחשבות שליליות עולות, הם מופתעים ומזועזעים מאוד ולרוב עושים מאמצים אדירים בכדי להימנע מהן.

היות והימנעות ונטרול המחשבות הללו מנציחות את ההפרעה הטורדנית כפייתית, ללא טיפול, הסימפטומים נוטים להסלים ולהפוך פחות ופחות נשלטים עם הזמן.

לאחר שחווים מחשבה שלילית, נפוץ מאוד שאדם עם אובססיות אלימות יגיע למסקנות שגויות אלו:

  • הסימפטומים האלו מעידים על כך שאני מתחיל להשתגע.

  • אם אני רואה דימויים אלימים בראשי זה אומר שאני מפתח סכיזופרניה.

  • אם מישהו יגלה שאני חושב את המחשבות האלו, יאשפזו אותי.  

  • המחשבות הללו אומרות שאני אדם נוראי.

  • אם אני חווה את הדחפים הללו זה אומר שאהפוך לרוצח סדרתי ופדופיל.

  • שמעתי שלחלק מהאנשים עם הפרעה טורדנית כפייתית יש מחשבות מפחידות ולא רצוניות. אבל מה אם אצלי זו לא הפרעה טורדנית כפייתית?

מחשבות ואמונות מזיקות אלו גורמות לאנשים רבים עם אובססיות אלימות להיות מאוד חשאיים לגבי המחשבות שלהם. פעמים רבות הם חיים בפחד, דיכאון, בידוד וייאוש במשך שנים רבות לפני שמבינים שהם סובלים מהפרעה טורדנית כפייתית- הפרעת חרדה נוראית. לכן, לסבול מאובססיות על אלימות יכול לעיתים להרגיש כאילו אתה לכוד בגהינום פרטי משלך.

למרבה המזל, האינטרנט סייע לרבים מאלו הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית לגלות אלפי מתמודדים אחרים החולקים את אותם הסימפטומים המטרידים ולהרגיש מעט פחות לבד. גם בקבוצות תמיכה לאנשים הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית יש הקלה רבה בגילוי שאנשים נוספים חווים סימפטומים דומים. מפגש עם אנשים שונים הסובלים ממחשבות דומות והבנה כי אנשים אלו נראים יותר כאנשים טובי לב הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית מאשר רוצחים סדרתיים, מקלה מאוד ומאפשרת להגיע לתפיסה פחות ביקורתית ומחמירה גם כלפי עצמם.    

אובססיות אלימות והמנעות

כתוצאה מההתמודדות הקשה עם ההפרעה האלימה, המתמודדים נוטים לאמץ התנהגות חמקנית הכוללת צמצום החשיפה למקומות, מצבים או חפצים שעלולים לעורר את המחשבות החודרניות. כך למשל, הוצאת כל החפצים החדים והמסוכנים מהבית; הניסיון לשלוט בגוף בחברת אחרים; השארת הידיים בכיסים במפגש עם אנשים; הימנעות מיחסים אינטימיים; הימנעות משמירה וטיפול בילדים; הימנעות מצפייה בטלוויזיה או בחדשות מחשש להיתקל באזכור של אירוע אלים; הימנעות ממגע עם שוטרים ואנשי ביטחון אחרים; הימנעות מצפייה בסרטי אימה וכדומה.   

טיפול באובססיות אלימות

מכיוון שמדובר בנושא כה רגיש, רבים מתביישים לפנות לטיפול ולקבל עזרה, כאשר בפועל מדובר בהפרעה מחשבתית שבה הסובלים כלל לא קיימו את הדברים שמהם הם כה מפחדים. המחשבות יכולות להיות איומות (פחד לחתוך צוואר של מישהו עם הסכין שאני אוחז כעת, לדחוף אדם במעבר חצייה לתוך הכביש, להוריד את הבגדים התחתונים במקום ציבורי, להטריד מינית ילדים ועוד'), והסובלים מהן חושבים על עצמם דברים מאוד שליליים ובטוחים שהם באמת עלולים לגרום לפגיעה בעצמם או באחרים.

 

איך להסביר למטופלים את המקור של מחשבות אובססיביות אלימות?

רבים מהמטופלים שמגיעים לקליניקות, לא מציגים תמונה קלינית ברורה, שניתן "לתייג" להפרעת נפש כזו או אחרת. ללא קשר לסימפטומים מהם סובלים המטופלים, נמצא שהם נוטים לייחס מחשבות אובססיביות אלימות לסכיזופרניה ולא ל-OCD. הדבר מעיד על כך, שהמחשבות נתפסות חמורות יותר, מפחידות ובלתי ניתנות לשינוי. מחקר שנערך בקרב סטודנטים, שאינם סובלים ממצוקות או הפרעות ברמה קלינית, בדק כיצד הם נוטים להסביר מחשבות אובססיביות אלימות. נמצא, שאלו שלא קיבלו הסברים פסיכולוגיים כלל, סיווגו מקרה טיפולי של מחשבות אובססיביות אלימות כסימפטום של סכיזופרניה ולא של OCD. אולם, קבוצת הנחקרים שקיבלה הסבר פסיכולוגי מקיף ,המבוסס על הגדרות ה-DSM, ייחסו את המחשבות האלימות ל-OCD. מסקנת החוקרים הייתה, שככל שהידע הפסיכולוגי באוכלוסייה אודות קיומן של מחשבות כאלו יתרחב, כך כאשר הן יופיעו, הן לא ישויכו באופן אוטומטי להפרעת נפש קשה, וכך, לדעתם, יפחתו הסיכויים להתפתחות ושימור של מעגל החרדה והופעתן של התנהגויות קומפולסיביות.

 

חשוב לדעת שבהחלט ניתן לקבל עזרה. בטיפול קוגניטיבי התנהגותי נחשפים למחשבות השליליות בצורה מבוקרת תוך כדי ליווי והדרכה באופן הדרגתי המותאם ליכולתו הרגשית של המטופל ולומדים לשנות את קו החשיבה השלילי לחיובי ומותאם.

 

אם מתקרבת אצלך החלטה

להתייעץ על מחשבות אלימות

אנו מציעים את המקצועיות והניסיון שלנו

ומזמינים אותך לשיחת Matching טלפונית,

בה נתפור אישית בין הצרכים שלך לבין המטפל/ת -

מטרת השיחה היא להצביע במדויק על

הכתובת הטיפולית המתאימה

במכון טמיר בתל אביב,

בקליניקות העמיתות שלנו בכל הארץ,

או במקורות עזרה נוספים שמוכרים לנו.

 

אנחנו זמינים פה כל יום, מהבוקר עד הערב

ונשמח לעזור,

תודה ובציפייה, 

צוות מכון טמיר

1-800-509-809

 

 

סיכמו: אביגיל וינר, שייקו ברנדווין, שרית טופז ומור צח 

מקורות:

Christian, L. M. and Storch, E. A. (2009). Cognitive behavioral treatment of postpartum onset obsessive compulsive disorder with aggressive obsessions. Clinical Case Studies, 8, 72–83.

The Anxious Thoughts Workbook: Skills to Overcome the Unwanted Intrusive Thoughts that Drive Anxiety, Obsessions, and Depression. By David A. Clark, Judith S. Beck (Foreword by) , 2018. New Harbinger Publications.

Foa, E. B., Sacks, M. B., Tolin, D. E., Prezworski, A. & Amir, N. (2002). Inflated perception of responsibility for harm in OCD patients with and without checking compulsions: A replication and extension. Journal of Anxiety Disorders, 16, 443–453.

Harkness, E. L., Harris, L. M., Jones, M. K., & Vaccaro, L. (2009). No evidence of attentional bias in obsessive compulsive checking on the dot probe paradigm. Behaviour Research and Therapy, 47, 437– 443.

Handbook on Obsessive-Compulsive and Related Disorders. Edited by K. A. Phillips and D. J. Stein, American Psychiatric Association Publishing, 2015 , pb, 312 pp 

http://www.steveseay.com/aggressive-obsessions-fear-of-harming-killing-others/

http://www.steveseay.com/harm-obsessions-violent-obsessions/

https://www-tandfonline-com.ezproxy.haifa.ac.il/doi/pdf/10.1080/16506073.2016.1228084
https://www.newharbinger.com/blog/harm-ocd-subtype-obsessive-compulsive-disorder
https://www-sciencedirect-com.ezproxy.haifa.ac.il/science/article/pii/S2211364915000160

https://iocdf.org/wp-content/uploads/2014/10/Violent-Obsessions-Fact-Sheet.pdf

%MCEPASTEBIN%

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר