זיגמונד פרויד | ביוגרפיה אישית לצד קריירת הפסיכואליזה | 1856-1939

דרג פריט זה
(6 הצבעות)
Sigmund_Freud_Milestones Sigmund_Freud_Milestones

זיגמונד פרויד

ביוגרפיה אישית ונקודות ציון מקצועיות

אפשר לומר המון על זיגמונד שלמה פרויד.

ניתן ואף חשוב לבקרו, אולם לדעתי, כל מי שמתוודע לכתביו נמלא הערכה עמוקה.

אני זוכר את ההרצאה הראשונה בקורס "מבוא לפסיכולוגיה" באוניברסיטת חיפה בשנת 1997, בה שמעתי את פרופ' שלמה ברזניץ מציג בפנינו את פרויד לראשונה.

בחוויה האישית שלי, אני זוכר את ברזניץ מצטמרר ואת מאות הסטודנטים באודיטוריום של בניין המדרגה, ואני בהם, פעורי פה.

"כולנו גמדים על כתפי הענק", אמר ברזניץ, בעצמו אחד מענקי הפסיכולוגים של דורנו.

 

הרגשתי שרכשתי לי את פרויד כחבר אמיץ לדרך חיי. לפעמים, בעיתות של חיפוש עצה, אני קורא לו, אץ רץ אל סימונים מצהיבים שהדבקתי בקצווות של  דפי ספריו. 

על אף שפרויד איננו ולמרות שהפסיכולוגיה של תקופתנו כבר אינה הפסיכולוגיה של תקופתו, לקרוא את פרויד (עדיף באנגלית, או בתרגום טוב) זה עונג עילאי, אפילו נשגב. 

 

איתן טמיר

 

פרויד - נקודות בזמן

6 למאי 1856 -  פרויד נולד בשם זיגמונד שלמה פרויד. להורים ממוצא יהודי, אמו אמליה ואביו יעקב, בעיירה פרייברג בצ׳כיה. הקשר הזוגי של יעקב עם אמו של פרויד מממשת את פרק הנישואים השלישי שלו. בעת חתונתם, הייתה אמו של פרויד בת 20 ואביו בן 40.

לפרויד שני אחים חורגים, כך שאחיו הבכור של פרויד צעיר רק בשנה מאמו.

 

1860  - המשפחה עוברת ללייפציג שבאוסטריה, עקב פשיטת רגל עסקית של האב. פרויד גדל וחי באוסטריה כמעט כל ימיו. למעשה, הוא עקר ללונדון רק בשנה האחרונה לחייו לאחר שברח מווינה הכבושה.

 

1865 - פרויד מחליט שברצונו ללמוד רפואה ומתחיל ללמוד באוניברסיטת וינה. במהלך העשור הוא מתחיל לחקור את ההשפעה של קוקאין וערך ניסויים לגבי התועלות האפשריות שלו ברפואה. לאחר כשנתיים נטש את התחום, בעיקר לאחר שלמד על ההתמכרות הקשה של חברו, קארל קולר, לאבקה הלבנה. 

 

1880 -  ג'וזף ברויר  מתחיל לטפל באנה או, היא ברטה פפנהיים, המטופלת הראשונה של הפסיכואנליזה, שסבלה מהיסטריה. אחד ממטבעות לשון שלה הוא "ריפוי בדיבור". 

 

1886 – פרויד מתחתן עם מרתה ברנאיס כשהוא בן 30, ומקים לראשונה קליניקה פרטית.

 

1885 – פרויד חוקר וכותב במסגרת פוסט-דוק אצל ז'אן-מרטן שארקו בפריז, בה הוא לומד על היפנוזה ומטפל בטכניקה ההיפנוטית לצד ברויר; לפרויד 6 ילדים, אנה פרויד היא בת הזקונים. 

 

1896 – אביו של זיגמונד, יעקב פרויד נפטר. פרויד כותב שאובדן אביו הוא המאורע הטראומטי ביותר שהשפיע על חייו. הוא מרחיב  ומכליל, כשהוא טוען כי מוות של אב הוא טראומה מרכזית בחיי כל גבר.

 

1900 - פרויד מפרסם את הספר ״פשר החלומות״ 

 

1905 –  פרויד כותב ומפרסם את ״3 מאסות על מיניות״ : הדחף היצרי הוא אבן היסוד של התאוריה הפסיכואנליטית. הוא מדבר על הכוחות היצריים שחותרים לפרוץ לתוך התודעה, אל מול כוחות הריסון וההדחקה ומנגנוני ההגנה. לדידו, שני היצרים הבסיסיים הם הליבידו והתוקפנות.

 

1906 – בהיותו בן 50, פרויד מתחיל להתכתב עם קרל יונג.

 

1908 – פרויד מקים יחד עם שנדור פרנצי את החברה הפסיכואנליטית הווינאית.

 

1909 – פרויד, יונג ופרנצי מבקרים במסצ'וסטס בארה"ב - אירוע מכונן בו הפסיכואנליזה חוצה את האוקינוס ומתחילה להתפתח בארה"ב.

 

1910 – פרויד משתמש לראשונה במונח "תסביך אדיפוס".

 

1911 – אלפרד אדלר מתפטר מהחברה הפסיכואנליטית; מתרחב הקרע בין פרויד ליונג והקשר בינהם מסתיים. פרויד מתחיל לדון באמנזיית ילדות – מחיקה תודעתית של 6 השנים הראשונות לחיים, עם החומרים הכי חשובים בחיים. 

 

1915 – במהלך מלחממת העולם הראשונה, פרויד מפרסם את המאמר "תצפיות על טרנספרס ואהבה"; במקביל, נכתב גם  ״מחקרים בהיסטריה״, בעבודה משותפת של פרויד וברויאר. 

 

1918 – הקונגרס הבינלאומי ה-5, אליו מוזמנת לראשונה גם אנה פרויד

 

1919 – פרויד מאבד את בתו סופי, במגיפת השפעת הספרדית;  הוא מפרסם את המאמר המאוים /הבעתה (Unheimliche)

 

1920 – פרויד מייסד את כתב העת הפסיכואנליטי, שמתפרסם ויוצא לאור עד ימינו; הוא מפרסם את הספר "מעבר לעיקרון העונג".

 

1923- פרויד מפרסם את "האגו והאיד"; באותה שנה הוא מאובחן כסובל מסרטן החיך, ולאחר מכן עובר סדרת ניתוחים קשים; במקביל, הוא מאבד את היינץ, נכדו האהוב, שנפטר משחפת. 

פרויד המשיג גם את האגו בשנת 1923. התייחסותו לאגו הייתה כאל ישות שאמורה לפתור את הקונפליקטים של האיד, שחותר להתבטא התנהגותית ודחפית במציאות. תיאורטיקנים של פסיכולוגיית האגו, שכתבו אחריו, גרסו כי לאגו יש תפקודים רבים נוספים.

 

1926 – פרויד בן 70, השנה בה הוא מפרסם את "עכבות, סימפטומים וחרדה"

 

1930 – פרויד זוכה בפרס גתה היוקרתי בפרנקפורט, בעבור עשייתו הספרותית; אמו הולכת לעולמה בגיל 95.

 

1931 – פרויד בן 75 - מחלת הסרטן חוזרת בפעם השנייה. 

 

1933- פרויד בן 77 בעת שהיטלר נבחר ועולה לשלטון בגרמניה; שנדור פרנצי נפטר. 

 

1936 – יום הולדת 80; מחלת הסרטן חוזרת בשלישית. 

 

1937 – פרויד מפרסם את "אנליזה סופית ואינסופית". בסוף דרכו ניכרת תחושה של שקיעה. במקום האופטימיות הנלהבת שאפיינה את כתיבתו, עולה אצל פרויד פסימיות וספקנות. קיימת מודעות לכך שטיפול פסיכולוגי הוא הרבה פעמים אינסופי, לצד הרחבה לגבי המשפגת הטיפול, שנתפס פחות כתהליך של הסרת סימפטומים, ויותר כדרך חיים שמלווה את האדם ברוב מהלך שנותיו. המושג העמום Fully Analyzed אינו מספק אותו.

 

1938 – פרויד עובר ניתוח נוסף להסרת הגידול; הנאצים פולשים לאוסטריה; הרייך השלישי נכנס לווינה ואילו פרויד, אשתו ובתו אנה עוזבים לפריז ומשם ללונדון;  ספרו האחרון של פרויד, "משה והמונותיאיזם" יוצא לאור; פרויד עובר להתגורר בהמסטד, בביתה של בתו אנה, במרספילד גרדנס.

 

1939 – פרויד נכנע לסרטן ונפטר ב-23 לספטמבר 1939, בביתה של אנה פרויד, לצד ידידו מקס שור

 

פרויד - סדרה בנטפליקס

בשבוע שעבר עלתה סדרה חדשה ומושקעת בנטפליקס, "פרויד" שמה. 

הנה פוסט שלי לגביה יחד עם הטריילר:

 

 

פרויד בימי מגיפה - ברוח הקורונה

מתוך:

זיגמונד פרויד- מכתבים, הוצאת מודן, 2019

 

תרגם, האיר וערך: 

ד"ר ערן רולניק

 

מתוך מכתבו של פרויד לפרנצי "נקווה שעליכם המגיפה תפסח":

"כאן מורגש עדיין המתח המחניק. אבל נראה שלהתפרקות הצפויה לא יתלוו רעשי משנה.
איתי לא קורה דבר. ממתין לחזרתו של ראנק שנקבעה ל-5 בנובמבר. גם את החברה [הפסיכואנליטית] טרם כינסתי. זקס חלה בשפעת, כשביקרתי אותו כבר היה ללא חום. אני לא חושב שזו שפעת. נקווה שייחלץ מזה בזמן.
הקליניקה שלי הייתה מצומצמת מאוד בתקופת המגיפה. ארנסט יוצא למינכן ביום שני, החופשה של אולי בוטלה במסגרת ביטולי החופשות האחרונים. הגדוד שלו יוצב בסרייבו.
אני מרוקן לחלוטין ממחשבות. רק כמה רעיונות בבוקר כשאני מתעורר. אשאיר לשיפוטך אחדים מהם שעוסקים בנוירוזת מלחמה טראומטית. זה עדיין בצורת חלום:
ככל הנראה יש קונפליקט בין שני אידיאלים של האני. האידיאל הראשון הוא זה שהאדם מורגל בו. האידיאל השני נכפה עליו בזמן מלחמה. זה האחרון נשען לחלוטין על יחסי אובייקט (מפקדים, לוחמים) וניתן להשוות אותו להטענה באובייקט, כלומר לבחירת אובייקט שאינה אגו-סינטונית. זו הסיבה שהקונפליקט בא לידי ביטוי כפסיכונוירוזה. מבחינה תיאורטית מה שחשוב כאן זה שעל בסיס הטענת האובייקט הליבידינאלית, מתהווה אני חדש שאמור להחליף את האני הקודם. מתנהל מאבק בתוך האני, במקום מאבק בין האני לליבידו, אבל בעצם מדובר באותו דבר.
ניתן להשוות את זה למה שקורה במלנכוליה שבה נוצר אני חדש, אלא שכאן הוא לא נוצר כאידיאל או על בסיס של הטענת אובייקט שננטשה.
פרט לכך, כל מה שמצאתי בקליניקה היומית היו גילויים פרטניים, כמו למשל, תגובה לאובדן ה"מיוחדות" במקרה של מטופל שהפך לאספן נלהב כתגובה לכך שאביו נישא בשנית. הוא הפסיק להיות הבן היחיד. או שמדובר ברכיב האוראלי של הקומפלקס ההומוסקסואלי כי הרי ילדים באים לעולם כתוצאה מאכילה של מאכלים מיוחדים.
אני מברך אותך ואת גיזלה. נקווה שעליכם המגיפה תפסח.
שלך,
פרויד"

 

קצת הומור?

פרויד במערכון מתוך "היהודים באים":

 

 

80 שנה למותו של פרויד

80 שנה לפטירתו של זיגמונד פרויד - כתבה מתוך ״כאן״ - שיחה עם ד״ר עידית גוטמן, פסיכולוגית קלינית מאוניברסיטת תל אביב ופרופ׳ אורן הרמן מאוניברסיטת בר אילן: 

 

 

 

מי כתב?

איתן טמיר, MA בפסיכולוגיה וראש מכון טמיר

 

 

 

מקורות:

 

 

 

יגאל ז"ל, י. (2017). על אימה ובית: מושג האלביתי. [גרסה אלקטרונית]. נדלה ב 10/3/2019, מאתר פסיכולוגיה עברית: https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3500

 

 

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-72-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2019