רביעי, 02 מרס 2016 19:11

האם אפקט פלצבו עובד בטיפול פסיכולוגי? | Placebo Effect

דרג פריט זה
(23 הצבעות)
השפעה של אפקט פלסבו על טיפול פסיכולוגי השפעה של אפקט פלסבו על טיפול פסיכולוגי

 

 

על טיפול פסיכולוגי ואפקט הפלצבו

 

מהו אפקט פלצבו?

אפקט פלצבו הוא תופעה מוכרת מתחום הרפואה והפסיכולוגיה, המתארת מצבים בהם אנשים מקבלים טיפול שהוא בעצם תרופת דמה, כלומר חסרת חומר פעיל, אך בכל זאת מתנהגים כאילו היה אפקט מסוים לטיפול.

הפסיכותרפיה, ככל שהיא מתקדמת יותר ויותר לעבר טיפולים פסיכולוגיים מבוססי ראיות, רואה את השפעת אפקט הפלסבו בטיפול ממשי ובקבוצות ביקורת. בתחום הרפואה, ניתן לראות את האפקט בכך שחולים רבים המקבלים תרופות דמה, כאשר הם בטוחים שמדובר בתרופות אמיתיות שישפרו את מצבם, מדווחים על הפחתה בסימפטומים או בכאבים ועל תחושה כללית טובה יותר. הפסיכיאטריה מתייחסת להשפעה הטיפולית של אפקט הפלסבו כשילוב מורכב ורב-שלבי בין ציפיה, התניה, שחרור אנדורפין והקלה רגשית שמתקיימת מעצם הידיעה על מתן הטיפול.

Placebo and Psychology

 בעולם המחקר, הן בתחום הפסיכולוגיה והן בתחום הרפואה, ניתן לראות שכאשר אנשים מצפים למשהו שיקרה בעקבות נטילת תרופה למשל, הם מראים את ההתנהגות המצופה גם אם קיבלו תרופת דמה. מדובר באפקט בעל השלכות פסיכולוגיות ובריאותיות רבות, ובכך כוחו. למשל, לקראת פגישה ראשונה של טיפול פסיכולוגי, או בין הפגישה הראשונה לשניה, מדווחים מטופלים רבים על הטבה במצבם. ניתן להסביר זאת באמצעות השפעת האפקט. תכלס, מחקרים מלמדים אותנו כי טיפול באמצעות פלסבו מסייע בהקלה על כאב גופני, דיכאון, חרדה, תסמיני פרקינסון, הפרעות דלקתיות ואפילו סרטן.

פלסבו זה לא בלוף.

 

placebo effect

האם טיפול פלצבו משפיע פיזיולוגית?

רבים מאמינים שמכיוון שניתנת תרופת דמה בלבד, אפקט פלצבו לא באמת משפיע על הגוף אלא רק "מרמה את המוח", גורם לו להאמין במשהו שמוביל את האדם להתנהג בצורה הצפויה ולדווח על התחושה הצפויה. בפועל, אפקט פלצבו יכול ליצור שינויים כימיים והורמונאליים במוח האדם, ממש כמו שעושה התרופה הרגילה. אם נשתמש בדוגמה המוכרת ביותר, של תרופת פלסבו הנלקחת כאשר האדם מאמין שמדובר בתרופה משככת כאבים, לא רק האמונה מפיגה את הכאב. מחקרים מראים כי הורמונים משככי כאבים משתחררים במוח האדם כאשר הוא נוטל תרופת פלסבו שמאמין כי תפקידה לשכך כאב, ולהורמונים תפקיד חשוב בשינוי התחושה הסובייקטיבית עליה מדווח האדם. כלומר, אפקט פלצבו יוצר שינוי גופני של ממש ולא רק בתודעתו של האדם, מה שהופך אותו לעוצמתי כפליים.

על מי משפיע יותר אפקט הפלצבו?

עובדה מעניינת נוספת על אפקט פלצבו, היא זו שהוא משפיע באופן שונה ובעוצמה שונה על אנשים שונים.

תכונות אופי מסוימות, כמו אופטימיות וחוסן נפשי, הופכות את האדם לעמיד פחות בפני אפקט פלסבו, מה שגורם לאפקט להשפיע עליו יותר בהשוואה לאנשים דיכאוניים, למשל.

אדם בעל תקווה, למשל, יצליח להפיק ולהשתפר מהר יותר מטיפול פסיכולוגי, בהשוואה לאדם פסימי.

יתכן כי הסיבה לכך היא שתכונות אישיות מסוימות משפיעות באופן כללי על יעילות טיפולים רפואיים, ואכן אופטימיות ומצב רוח חיובי למשל משפיעים על סיכויי ההחלמה ממחלות קשות, בעוד לחץ וחרדה נמצאים בקורלציה גבוהה עם בעיות בריאותיות. מחקר חדש תומך בכך: הבדלים במבנה המוח והאישיות יכולה לעזור לנבא מי יגיב הכי טוב לטיפולי פלסבו בכאב. החוקרים מצאו כי הנבדקים שהגיבו טוב יותר לטיפול הפלצבו הם בעלי תכונות אישיות ספציפיות, כמו מודעות עצמית רגשית ומוכוונות חיובית לגופם. 

נתונים אלה אודות אפקט פלצבו כלל אינו מפתיע, שכן נפש בריאה היא אחד מהגורמים המסייעים לבניית גוף בריא.

 Placebo Psychotherapy

בכל תרופה אמיתית פעיל גם פלצבו

גם בטיפול פסיכולוגי מצוין יש השפעה של אפקט פלסיבו.

בטיפול תרופתי, רבים מייחסים לנטילת תרופה בעלת חומר פעיל (כלומר תרופה אמיתית) את כלל השינוי במצב, למרות שלא כך הדבר.

השפעתה של התרופה מורכבת הן מהשפעתה הכימית, אשר לרוב לוקחת פרק זמן מסוים עד לשינוי התחושה, והן מאפקט הפלצבו ומהציפייה לשינוי בהרגשה. עדות לכך ניתן למצוא במצבים מוכרים רבים מחיי היומיום.

למשל, רבים מהנוטלים תרופות כמו ציפרלקס, מדווחים על שיפור במצבם כתוצאה מפלסבו: גם יומיים לאחר שהחלו לקחת תרופות נוגדות דיכאון הם חווים הקלה בסימפטומים הנפשיים בעוד שבמציאות הפיזיולוגית נדרש תהליך שאורך שבועיים שלושה עד לשינוי התנהגותי מורגש.  

Placebo and Mental Health

גם שכאתה יודע שזה פלצבו - זה עדיין עובד!

מדוע קוראים בקפה, אסטרולוגים ורבנים משיחיים מצליחים להפיק לעיתים קרובות תוצאות חיוביות כשהם מעניקים ברכה, קמיע או ניבוי לגבי העתיד?

משום שגם כשאנחנו מבינים שזה לא עובד, משהו בזה עדיין עובד!

תמציות פרחי באך, רסקיו, מרק עוף, כולם פלצבו, שנותן עבודה.

אמונה רווחת לגבי פלצבו, אשר רבים מחזיקים בה גם כיום, היא שהאפקט תלוי בכך שהאדם לא ידע שהתרופה שנוטל היא תרופת דמה, אלא יאמין כי נוטל את הדבר האמיתי.

מספר מחקרים מן השנים האחרונות מראים כי תנאי זה אינו נכון בהכרח, וכי גם מטופלים שמודעים לכך שהם נוטלים תרופת דמה מדווחים על הקלה בסימפטומים מהם סבלו בהשוואה לאלה שלא נטלו את תרופת הדמה או כל תרופה אחרת.

נכון להיום, לא ברור המנגנון בזכותו אפקט פלצבו מתרחש גם כשהאדם מודע לטיפול הדמה, וככל הנראה המנגנון קשור בתהליכי התניה (כלומר, תהליכי למידה שאינה בהכרח מודעת, המלמדת את האדם שעצם פעולת נטילת התרופה משמעותה הקלה במצב).  

על אף יתרונותיו ושימושיו הרבים של אפקט הפלצבו בעולם הרפואה והפסיכולוגיה, חשוב לזכור כי תרופת דמה המייצרת אפקט פלסבו איננה תרופה של ממש ובכך- כוחה מוגבל.

אפקט פלצבו כשלעצמו אינו יכול להבריא אדם ממחלה קשה, לחסוך ניתוח או להציל חיים, ולכן לעולם לא יחליף ממשי. אפקט פלצבו הינו יעיל במיוחד בתחומים הקשורים לפסיכולוגיה ולמצב הנפשי כדוגמת התמודדות עם דיכאון, התמכרויות, מיגרנות וכאבים פיזיים, בהם למוח האדם שליטה רבה על המצב, ממש בדומה לתרופה עצמה.

 

 

 

 

 

מקורות

 

גארי גרינברג (2018) ומה אם אפקט הפלצבו הוא לא עבודה בעיניים?. תורגם ב״הארץ״ מתוך ניו יורק טיימס מגזין: https://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-MAGAZINE-1.6653995

Brown, W.A. (2006). Understanding and Using the Placebo Effect. Psychiatric Times. Vol 23: http://www.psychiatrictimes.com/addiction/understanding-and-using-placebo-effect

Kirsch I. (2009). The emperor’s new drugs: Exploding the antidepressant myth. London, UK: Bodley Head.

Kirsch, I. (2014). Antidepressants and the Placebo Effect. Zeitschrift Fur Psychologie, 222(3), 128–134. http://doi.org/10.1027/2151-2604/a000176

Linde, K., Fässler, M., & Meissner, K. (2011). Placebo interventions, placebo effects and clinical practice. Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences, 366(1572), 1905–1912. http://doi.org/10.1098/rstb.2010.0383

Tilburt J. C., Emanuel E., Kaptchuk T. J., Curlin F. A., Miller F. G. 2008. Prescribing ‘placebo treatments’: results of national survey of US internists and rheumatologists. Br. Med. J. 337, a1938.10.1136/bmj.a1938 (doi:10.1136/bmj.a1938)

 

%MCEPASTEBIN%

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר