טיפול ב-HOCD | איך להפסיק מחשבות מטרידות על זהות מינית?

דרג פריט זה
(60 הצבעות)
 HOCD  מחשבות מיניות מטרידות HOCD מחשבות מיניות מטרידות

מה זה HOCD? 

האם אני גיי? 

האם אני לסבית? 

האם אני סטרייט/ית?

אם שאלות אלו מטרידות אתכם,

הגעתם למקום הנכון

צרו עמנו קשר בכתב  או התקשרו לשיחת הכוונה מדויקת

עם פסיכולוגים ומטפלים מנוסים במכון טמיר תל אביב,

ובקליניקות העמיתות של המכון

בחיפה, בירושלים ובבאר שבע

ואנחנו מבטיחים לעזור לכם להגיע למטפל המתאים:

1-800-509-809

נשתמע בקרוב,

איתן טמיר וצוות מכון טמיר


מה זה HOCD?

HOCD, תת-הפרעה של OCD, היא התמודדות נפשית מורכבת עם מחשבות מיניות טורדניות וחודרניות- אובססיות- שהתוכן שלהן מתמקד בספקות חוזרים ונישנים לגבי נטייה מינית. מדובר בהתנסות קשה עם פחדים (אגב, אובססיות כאלה יכולות להכליל גם מחשבות מיניות מחרידות אחרות כמו, למשל, תשוקה לילדים- פדופיליה). מדובר בהתנסות קשה ועמוסה רגשית עם פחדים אובססיביים לגבי היותו של האדם הומוסקסואל.

החרדה שנמצאת בבסיס של HOCD היא משיכה מינית כלפי אובייקטים שנתפסים כטאבו לפי תפיסת העולם של האדם המתמודד. לעיתים רחוקות יותר, אנחנו פוגשים בקליניקה גם הומוסקסואלים שסובלים מקושי דומה, אך הפוך - SOCD - מחשבות טורדניות מיניות לגבי משיכה סטרייטית למין השני. כל האובססיות המיניות המאפיינות HOCD הן אגו-דיסטוניות, כלומר נחוות באופן עקבי כחודרניות ובלתי רצויות. 

 

Sexual Identity Psychotherapy

 

למעשה, עם החרפת המחשבה החזרתית, ואימוץ טקסים כפייתיים, HOCD היא תת-הפרעה של OCD - הפרעה אובססיבית קומפולסיבית. 

מחשבות מיניות כוללות חוסר יכולת להתעלם מדימויים מיניים של אקט או איבר מיני שלא מצליחים להשתחרר מהתמונה שלו, אותן תמונות או דימויים משתלטים עלינו עד כדי כך שאנו לא מצליחים לעשות משהו אחר. במקרה שבו אדם דתי התמונה מסתבכת אף יותר, מאחר ומתווספת מצוקה של  אובססיות דתיות. גם עיסוק בהומוסקסואליות או דחפים מיניים כלפי אחרים כלולים פה, כמו כן  מחשבות על אלימות ותוקפנות מינית.

אנשים המתמודדים עם HOCD, גברים ונשים ואחד, יעשו מאמצים רבים על מנת לבדוק ולוודא את נטייתם המינית. במקרים מסוימים תופיע ממש יציאה מלאה מן הארון, שכוללת פרידה מקשר זוגי ואימוץ אורח חיים הומוסקסואלי, בכדי להירגע ולמצוא מנוח למחשבות הטורדניות עמן הם מתמודדים. אך בניגוד להומואים ולסביות, שמוצאים הקלה ומנוח עם היציאה מהארון, אנשים עם HOCD מגלים שהחיים עם היציאה מהארון נהיים אפילו יותר לחוצים וכואבים, ולעיתים האובססיות ממשיכות ואינן מרפות מהם גם בצאתם מהארון.  

כמו ב-OCD, הסינדרום כולל מחשבות חודרניות, התנהגויות של המנעות וטקסים מנטליים (למשל, ניתוח מעמיק של המיניות בקשרים הרומנטיים בעבר) וטקסים התנהגותיים (למשל, צפייה מרובה בפורנו של הטרוסקסואלי, כדי להוכיח לעצמך שאתה מתגרה מנשים). 

 

לקריאה נוספת על טיפול ACT <

 

 

HOCD- טיפול פסיכולוגי יעיל

טיפול פסיכולוגי קצר מועד יעזור לכם לענות על השאלות הבאות:

האם אתם סובלים מ-HOCD?

מהי הומוסקסואליות חבויה / לטנטית, ומהי משמעותה עבורך?

כיצד ניתן להפסיק את המחשבות וליישב את הספק, באופן חלקי או אף מוחלט?

הטיפול ב-HOCD מתקיים עם מטפלים מומחים בשיטת CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי, וספציפית בטכניקת ERP, חשיפה ומניעת תגובה,  תהליך טיפולי ממוקד, בו לומד המטופל כיצד להתמודד ביעילות עם האובססיות המיניות, עד לנקודה בה אינן גורמות עוד למצוקה, או מהיא מופחתת משמעותית. 

אתגר טיפולי נוסף הוא כיצד לקבל את המחשבות והדימויים המפחידים המטרידים את תודעתך.

שים לב: זה לא אומר שאתה מסכים איתם או מקבל אותם, אלא מקבל את עצם קיומם.

קבלת המחשבות הנוגעות לזהות המינית חיונית כדי לא לאפשר להן להתעצם ולהסב לך עוד סבל נפשי. העבודה הטיפולית תתמקד גם בשיחות הפנימיות ובשפה בה אתה מדבר עם עצמך בתוך הראש, מונולוגים ודיאלוגים שאין להם סוף ורק גורמים לך לחוש יותר מוטרד.

באמצעות הטיפול תלמד טכניקות וכלים למיתון התגובות הרגשיות החזקות ובמידת הצורך, להרחיק אותן מהתודעה. זהו צעד משמעותי, שכן התחושות המטרידות הן אלו שעלולות להביא אותך להתנהגויות הכפייתיות- אותן דרכים בהן אתה מנסה להירגע ולווסת את הרגש בעיתות קושי ומשבר. 

הפסיכולוגים והמטפלים במכון טמיר תל אביב או בקליניקות העמיתות בכל הארץ הם מהטובים ביותר בתחום זה בישראל, וכל זאת בעלויות אפשריות לכל נפש- העלות הפרטית הנוחה ביותר. 

התקשרו לשיחת הכוונה

והתאמה למטפל/ת מנוסים עם הבעיה

במכון טמיר בתל אביב

ובקליניקות העמיתות בכל הארץ,

ונשקול יחד אתכם את הפתרון המתאים:

1-800-509-809

נשתמע בקרוב,

צוות מכון טמיר 

 

 

  סיכום וכתיבה: סמדר שטינברג וצוות מכון טמיר

 

 

 

 

מקורות: 

 

The Anxious Thoughts Workbook: Skills to Overcome the Unwanted Intrusive Thoughts that Drive Anxiety, Obsessions, and Depression. By David A. Clark, Judith S. Beck (Foreword by) , 2018. New Harbinger Publications.

Gordon WM. Sexual obsessions and OCD. Sexual and Relationship Therapy. 2002;17:343–354. 

Handbook on Obsessive-Compulsive and Related Disorders. Edited by K. A. Phillips and D. J. Stein, American Psychiatric Association Publishing, 2015 , pb, 312 pp

Reed, G. M., Drescher, J., Krueger, R. B., Atalla, E., Cochran, S. D., First, M. B., … Saxena, S. (2016). Disorders related to sexuality and gender identity in the ICD‐11: revising the ICD‐10 classification based on current scientific evidence, best clinical practices, and human rights considerations. World Psychiatry, 15(3), 205–221. http://doi.org/10.1002/wps.20354 

Williams, M. T., Crozier, M., & Powers, M. (2011). Treatment of Sexual-Orientation Obsessions in Obsessive-Compulsive Disorder Using Exposure and Ritual Prevention. Clinical Case Studies, 10(1), 53–66. http://doi.org/10.1177/1534650110393732

 

http://ocdla.com/hocd-30-things-you-need-to-know-5522

https://www.intrusivethoughts.org/blog/monster-overview-common-features-treatment-pocd/

https://moodsmith.com/acceptance-and-commitment-therapy-for-hocd/

 

 

%MCEPASTEBIN%

השאר תגובה

אנא הקפד למלא את שדות החובה (*) קוד HTML איננו מותר

המלצה על פסיכולוג בתל אביב


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il