עקרונותיה של שיטת הראיון המוטיבציוני | Motivational interviewing

דרג פריט זה
(19 הצבעות)
הראיון המוטיבציוני הראיון המוטיבציוני

 

הראיון המוטיבציוני

מה זה ראיון מוטיבציוני?

הראיון המוטיבציוני הוא שיטה טיפולית המתמקדת באדם תוך מאמץ לעורר ולחזק את המוטיבציה האישית של המטופל לשינוי. השיטה יוסדה בשנות ה-80 על ידי מילר ורולניק.

בבסיס הגישה עומד הרעיון שלא ניתן להביא את האדם לכדי שינוי בהיעדרה של מוטיבציה פנימית. קיומה של מוטיבציה פנימית לפעולה ורצון אמיתי לשינוי הכרחיים להשגת שיפור. במקור, פותחה הגישה לטיפול במכורים, אך כיום היא נמצאת בשימוש עבור מטופלים רבים הסובלים מקשיים מגוונים.

 

יסודות תיאורטיים

הוגי המודל ראו בו מודל מעגלי, על אף שמטרתו היא ליניארית, כלומר, מתקדמת בכיוון ברור אחד. בפועל, מתקיימת תנועה מתמדת של התקדמות וחזרה לאחור, מלחמה פנימית בין השלבים השונים, כאשר השאיפה היא קדימה.

אבות הגישה המוטיבציונית הבינו כי רבות מן הגישות הטיפוליות מותאמות למטופלים אשר נמצאים בשלב הפעולה, בעוד מרבית המטופלים מגיעים לטיפול כאשר הם רחוקים משלב זה. בשל כך, זוהה צורך במודל טיפולי חדש, אשר יזהה את מיקומו של האדם במודל המוטיבציוני ויפעל על מנת להגביר את המוטיבציה שלו לעבור לשלבים הבאים בדרך לשינוי.

שיטת הראיון המוטיבציוני מניחה כי מוטיבציה היא תכונה מצבית ומשתנה, ובשל כך ניתן לפעול על מנת להגבירה. אבות הגישה הבינו כי הדרכים המקובלות בטיפולים רבים, של עימות עם האדם ועם בעיותיו, אינן מגבירות את המוטיבציה הפנימית שלו לבצע שינוי בהתנהגותו ובחייו, ובשל כך יתכן כי הן הרבה פחות יעילות.

 

המשגה קלינית

עם התפתחות הפרקטיקה והתיאוריה של הראיון המוטיבציוני לאורך השנים, היא מורכבת כיום משני יסודות מהותיים:

  • מרכיב התייחסותי ובין-אישי - מתבטא בעיקר בחשיבות קשר בין המטפל למטופל, אותה ברית טיפולית הנחשבת לאינדיקטור המוביל בניבוי ההצלחה של טיפול נפשי. הטיפול מתבסס על שימוש במיומנויות אמפתיה והקשבה, שנראות טבעיות, פשוטות ומובנות מאליהן, אולם נדמה כי הדגשתן נעדרת מגישות פסיכותרפיה ברוח התקופה. 
  • מרכיב טכני - מתבטא בשימוש אינטנסיבי במיומנויות המושאלות משיטות הטיפול ההתנהגותי והקוגניטיבי-התנהגותי, שהן הגישות התרפויטיות המוכחות ביותר בפסיכותרפיה. למשל, המטפל מלמד את המטופל לאמץ דיבור של שינוי Change Talk, שתכליתו לבטא טיעונים בעד השינוי וכך לשנות אמונות אישיות בעייתיות (רעיון המתחבר לטיפול רציונלי-אמוציונלי REBT, שפיתח אלברט אליס)ץ 

 

 

שלבי התהליך הטיפולי

תחילה, פיתחו הוגי הגישה פיתחו המתאר את תהליך שינוי ההתנהגות, המכונה גם "המודל המוטיבציוני".

המודל מפרט 6 שלבים אותם עוברים אנשים שנמצאים בתהליך של שינוי התנהגותם:

  1. שלב הטרום- התלבטות- שלב המאופיין במעין עיוורון, חוסר מודעות לקיומה של בעיה. בשלב זה, כמובן שעדיין אין מחשבה על שינוי.

  2. שלב ההתלבטות- האדם מתוודע למצבו, מכיר בו כבעייתי ומתחיל לחשוב על הצורך בשינוי. עם זאת, מדובר בשלב אמביוולנטי ובלתי יציב, האדם איננו מוכן לשינוי ונוטה לדחות כל עשייה שקשורה בו.

  3. שלב קבלת החלטות והכנה- זהו השלב שלפני השינוי המעשי, בו האדם מחליט לשנות ומתכונן לקראת השינוי. שלב זה מתאפיין ראשית בשקילה סופית של השלכות השינוי, וקבלת ההחלטה לשנות. לאחר שהתקבלה החלטה, האדם מגבש את מטרותיו ואת תוכנית הפעולה להשגתן.

  4. שלב הפעולה- זהו שלב היישום, שלב אקטיבי של מעקב אחר המטרות ושינוי ההתנהגות באופן המכוון למטרה ובהתאם לתוכנית שגובשה.

  5. שלב השימור- בשלב זה, השינוי כבר הושג אך מושקעים מאמצים בשימורו ובמניעה של נסיגות חזרה למצב שהיה בטרם השינוי. זהו שלב קשה ביותר, המאלץ את האדם להשקיע משאבים רבים בשליטה עצמית, וכן שלב המתאפיין בכישלונות מקומיים ובנסיגות. חוויית הצלחה ושליטה עצמית ישלימו את תהליך השינוי, אך חוויות מרובות של נסיגה ושל חוסר שליטה עשויות לגרום לרגרסיה מוחלטת לשלבים מוקדמים יותר.

  6. שלב הסיום- כאשר השינוי הושלם ההתנהגות החדשה כבר הפכה לאינטואיטיבית עבור האדם, והוא אינו נסוג עוד להתנהגות העבר. לא כל אדם מגיע לשלב הזה.

 

 

שיטת הראיון המוטיבציוני מסתכלת על הטיפול בעיניים מאוד מודרניות, חיוביות ומכבדות, ברוח הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית. עפ"י השיטה, המטפל והמטופל הם שותפים שווים בדרך להשגת המטרה, עליהם ליצור ברית טיפולית חזקה, אמפתית ותומכת.

 

המטפל בגישה זו מאמץ סגנון תקשורת אמפתי, המעביר מסר אותנטי של קבלה כלפי המטופל, כאשר הוא מועד להתנהגויות הרסניות. בכך, השיטה מתכתבת עם שיטות טיפול בגישה ההומניסטית, כמו הטיפול הממוקד בלקוח של קרל רוג'רס.

המטפל שעובד עם הראיון המוטיבציוני מתעכב ומתמקד על זיהוי מקורות האמביוולנציה של המטופל, ולאחר מכן הוא משקיע יחד עם המטופל מאמצים משותפים במטרה לפתור את הדילמות הכרוכות בשינוי פסיכולוגי.  האמביוולנטיות של המטופל היא התחושה מוכרת לכולנו: התקיימות סימולנטית של רגשות מעורבים לגבי השינוי הרצוי. למעשה, גם כשאנחנו מצהירים שברצוננו להשתנות ומשקיעים אנרגיה בטיפול, קיימים בנו גם כוחות מנוגדים המסיטים אותנו ממימוש המטרות. 

שיטת הראיון המוטיבציוני לרוב נעשית במסגרת טיפול קצר מועד, והיא הוכחה כיעילה בתחומים רבים ומגוונים של קשיים נפשיים, מחלות נפשיות, התמכרויות, בעיות בריאותיות, בעיות משפחתיות ובתוכניות מניעה.

 

 

 

כתבה: יעל טל, מכון טמיר  

 

שיטת חקירה חדשה המבוססת על הראיון המוטיבציוני - מתוך "כלכליסט" <

 

מקורות:

William R. Miller and Stephen Rollnick (2012). Motivational Interviewing (Third Edition): Helping People Change. Guilford Press. 

Miller, W. R., & Rose, G. S. (2009). Toward a Theory of Motivational Interviewing. The American Psychologist, 64(6), 527–537. http://doi.org/10.1037/a0016830

Resnicow, K., & McMaster, F. (2012). Motivational Interviewing: moving from why to how with autonomy support. The International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, 9, 19. http://doi.org/10.1186/1479-5868-9-19

Motivational Interviewing in the Treatment of Anxiety. Henny A. Westra, 2015. Guilford press

https://www.recoveryfirst.org/motivational-interviewing/ 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר