חשיפה ומניעת תגובה | Exposure and Response Prevention

דרג פריט זה
(20 הצבעות)
טיפול ERP בהפרעה טורדנית כפייתית - חשיפה ומניעת תגובה טיפול ERP בהפרעה טורדנית כפייתית - חשיפה ומניעת תגובה

 

 חשיפה ומניעת תגובה

טיפול יעיל להתמודדות עם OCD

 

 טיפול קוגנטיבי-התנהגותי (CBT) נחשב לשיטת הטיפול הנפשי הטובה ביותר לטיפול ב-OCD. נכון להיום, ההערכה המקצועית היא שהפרעה אובססיבית קומפולסיבית מבוססת על גנטיקה יחד עם רכיבים התנהגותיים, שאינם פסיכולוגיים במקורם. טיפול פסיכולוגי דינמי מסורתי ומעמיק, באמצעות שיחות, נמצא כאן כיעיל פחות. צורות אחרות של טיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT, כמו אימון ברגיעה או טכניקת הפסקת מחשבות (למתוח גומי על שורש פרק היד ולומר לעצמך את המילה "עצור" כשיש לך מחשבה אובססיבית) גם הם אינם מנטרלים את הסימפטומים המורכבים של OCD.

 

 

ERP

סוג הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי שמראה את האפקטיביות הגדולה ביותר ל- OCD, ידוע בשם חשיפה ומניעת תגובה  (E&RP (Exposure and Response Prevention.
E&RP, נגזרת של CBT, מתבסס על חשיפה הדרגתית למחשבות ולסיטואציות שמפחידות אותך, בעוד אתה נמנע מלבצע קומפולסיות או טקסים. הרעיון הוא להישאר עם כל מה שגורם לך לחרדה על מנת לפתח סובלנות למחשבה הטורדנית או לסיטואציה, וללמוד שאם אתה לא משתמש באמצעי הגנתי- שום דבר לא יקרה. המטרה היא להביא אותך להישאר עם הדברים שמפחידים ומטרידים עד לנקודה שחשים עייפות עם הנושא. כך ניתן לגרום לאותן מחשבות רעות 'להתעייף'.

חשיפה בדמיון משמשת כשיטה יעילה לטיפול בחרדות, כמו חרדות נהיגה, חרדה מטסט, חרדה חברתית, פוביות, ופוסט-טראומה (PTSD)

 

ERP therapy

יש שני דברים שנוטים לתמוך בקומפולסיות. אחד הוא שבעצם העשייה שלהם, הסובל רק יותר משוכנע במציאות של האובססיות ואז נמשך לעשות עוד קומפולסיות. הדבר השני הוא שההרגל גורם לאנשים להמשיך לעשות קומפולסיות, לעיתים הרבה אחרי שהסיבה לעשות אותם נשכחת. המרכיב הקוגנטיבי של CBT מלמד להטיל ספק בהסתברות של הפחדים ולאתגר את הלוגיקה שנסתרת (תמיד לא רציונלית ולפעמים אפילו ביזארית).
עד לפני אמצע שנת 1960, פסיכותרפיה של הפרעה טורדנית- כפייתית התבססה על "שיטת השיחה", שנובעת מהפסיכואנליזה. מחקרים רבים אוששו את אפקטיביות הגישה ושיטותיה למרות שהדעה הרווחת היא, שבאמצעות טיפול דינמי קשה יותר לטפל בהפרעה.

אדם עם מחשבות מטרידות מיוסר באופן תמידי ויום יומי. כל הזמן מתלבט ומתחבט הוא מתקשה לקבל החלטות ומתמודד באמצעות דחיינות.

להיות מאוים ממנה ולחוות אותה כמגדלת ולא מסוכנת. הטיפול מציע מפגש בין אישי עם הרבה אינטימיות, שמציע גם חופש ואפשרות. אובססיה היא גם הגנה מפני התפרקות נפשית, כלומר התמודדות עם כאב נפשי בלתי נסבל.

בשנת 1966, פיתח ד"ר ויקטור מאייר עקרונות לטיפול בהפרעה טורדנית- כפייתית. הטיפול כולל חשיפה מתמשכת לסימנים מעוררי אובססיה ותהליכים שנועדו לחסום את המטופל מביצוע טקסים. במהלך הטיפול, המטופל חוזר שוב ושוב על החשיפה לגירוי, למשל נגיעה בגורם מזהם כמו ריצפה מלוכלכת ולאחר מכן נמנע משטיפת ידיו. תרגילי החשיפה הללו מעוצבים ספציפית לעורר מצוקה אובססיבית. חשיפה חוזרת ומתמשכת למחשבות ולמצבים מעוררי חרדה מספקת אינפורמציה שמפריכה את את עיוותי החשיבה של האדם טרם הטיפול.

 צרו עמנו קשר להפניה

לטיפול יעיל ב-OCD

עם מטפל CBT מומלץ בתל אביב

  או בקליניקות העמיתות שלנו

בכל בארץ

כולם מטפלי CBT מנוסים !

1-800-509-809

כתבה: יעל טל

 

מקורות:

 

 

 

Abramowitz, Jonathan S.; Deacon, Brett J.; Whiteside, Stephen P. H. (2011-03-14). Exposure Therapy for Anxiety: Principles and Practice. Guilford Press. ISBN 9781609180171. 

https://www.anxietybc.com/adults/exposure-therapy-ocd-erp 

העמיקו בקריאה על OCD !
   
מהי HOCD ? ומהי ROCD ?
  

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר