היפוך תגובה | Reaction Formation - על מנגנון תצורת התגובה

דרג פריט זה
(13 הצבעות)

 

תצורת תגובה – Reaction Formation

 

REACTION FORMATION

 

המרה של רגשות בקצה אחד להופכיים להם – רגש שנאה לאהבה ולהפך, תשוקה לתיאוב, קנאה למשיכה וכן הלאה. דרך נוספת להגדיר מנגנון זה – מנגנון שמאפשר להכחיש קיומה של אמביוולנציה. כאשר עדיין לא מושג השלב ההתפתחותי של המשכיות העצמי, כלומר שהעצמי יכול להכיל רגשות טובים ושליליים וקיומם לא באמת מכלה לא אותו ולא את האובייקט, ישנם מגנוני הגנה אחרים המסייעים להיפתר מהרגשות השליליים שלא הצליחו לעבור אינטגרציה לתוך האני, כמו פיצול והשלכה. בשלב מאוחר יותר, אם ההישג של המשכיות העצמי מגיע "נתקע" הילד עם ספקטרום רחב של רגשות ולא רק כאלו חד גווניים. המנגנון של היפוך תגובה מאפשר פתרון תוך נפשי (לא ביחס לסביבה) להתמודד עם רב גוניותם של הרגשות – הוא מאפשר למקם אותם בקוטב אחד. כך שבשלב ההתפתחות הראשוני אחרי השגת תחושה של המשכיות העצמי, מנגנון הגנה זה חשוב והכרחי לשימור ההישג.

הדוגמה הקלאסית היא תגובתו של הילד בן ה-3-4 לבואו של אח חדש. יש לו מספיק חוזק אגו להפוך את הקנאה ההרסנית שהוא מרגיש למחוות "אהבה", אבל עוצמת הקנאה או חולשת אגו בגיל הצעיר עשויה לגרום לסדק במנגנון ההגנה כך שהאהבה נחווית כלא אמיתית לפעמים או עם גוון חזק מדי, עד כדי אלים.

אצל אנשים מבוגרים המצב האידיאלי היה שתהיה מסוגלות להחזיק אספקטים שונים של חוויה ורגש מבלי לרדד אותם לקוטב אחד. שהרידוד יהיה בהתנהגות ולא ברגש. יחד עם זאת במצבים פתולוגים יש שימוש מסיבי במנגנון זה מכיוון שהקוטב הנגדי לרוב מעורר חרדה שלא ניתן לשאת אותה. למשל פרנואידים הופכים כל רגש כלפי אדם אחר לשנאה וחשדנות מכיוון שהאפשרות להחזיק רגש כמיהה והזדקקות מכאיב מדי ומעורר חרדה כל כך גדולה שישר מרימה את מנגנון ההשלכה שלהם על הרגליים.

 

כתבה: מילי רביד 

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר