חיפוש המטפל המומלץ עבורי:

תפריט ייעוץ פסיכולוגי

הפרעות אישיות | סוגים, אבחון, טיפול, המלצות ומחקרים 2018

דרג פריט זה
(58 הצבעות)
הפרעות אישיות - גורמים, סוגים, מחקרים וטיפול הפרעות אישיות - גורמים, סוגים, מחקרים וטיפול

מהן הפרעות אישיות? 

כשאנו אומרים "אישיות" אנו מתכוונים למכלול סגנונות החשיבה שלנו, מכלול הרגשות שלנו ומכלול דרכי ההתנהגות שלנו. אישיות זה בעצם מי שאנחנו. כמובן שיש הבדלים גדולים בין אדם לאדם בצורת חשיבתו והתנהגותו ודברים רבים קובעים מחשבות והתנהגויות ברגעים נתונים. לאורך השנים עלו ויכוחים רבים בפסיכולוגיה-  האם ניתן להתייחס לאישיות כמבנה קבוע ויציב לאורך השנים? לא פתור סופית. 
 
אבל כן ניתן לומר שהאישיות של אדם, מה שאנחנו מכנים גם אופי, אינה משתנה בצורה קיצונית. אפילו אחרי טיפול פסיכולוגי טוב, ניתן לצפות די במדויק את התגובות המסוימות במצבים המסוימים אצל אנשים שאנחנו מכירים היטב. 
הפרעות אישיות מתבטאות כדפוסים של התנהגות, רגשות ומחשבות שמתחילים להתייצב לרוב בתחילת גיל ההתבגרות. הדפוסים של ההתנהגות והמחשבות הללו, הקוגניציה והרגש של אותו אדם הופכים להיות יציבים לקראת סוף גיל ההתבגרות, אז מתגבשת האישיות שלנו. הפרעת אישיות מייצגת חוויה פנימית אנושית שאינה תואמת לפעמים לדרישותיה (התובעניות) של החברה מסביב.

 

הסבר בגישה פסיכודינמית  

בראייה העשירה של תיאוריות בגישת הטיפול הפסיכודינמי, הפרעת אישיות דומה לבניין נטוש, לא גמור, בניין שלא בא לידי מימוש,  ויש בתוכו ריק.

זה תיאור די אכזרי, אבל ניתן לומר כיום, ברמה גבוהה של ודאות, שעם טיפול פסיכולוגי איכותי ועבודה מאומצת אפשר להשלים בהצלחה את בניית הבית, לקבל מפתח, לעצב את פנימיותו ולבחור את תכולתו. 

האישיות, כך מסבירות הגישות השונות של הפסיכולוגיה הדינמית, לא השלימה את המשימות ההתפתחותיות החיוניות לעיצוב אישיות מגובשת ואינטגרטיבית,  אישיות שיש בה כבר קביעות אובייקט (פסיכולוגיית האגו),  שלא הצליחה לבסס עצמי קוהסיבי, לכיד (פסיכולוגיית העצמי - קוהוט). העצמי האמיתי נותר לכוד בהקפאה, בעוד העצמי הכוזב נשלח החוצה לתפקד ולשרוד מול דרישות החיים. משהו השתבש ביחסי סביבה-ילד ולא איפשר לעצמי האמיתי לצמוח ולהתפתח (דונלד ויניקוט). הסובלים מהפרעות אישיות מתנהגים במצבי לחץ רגשי בילדותיות. קשה למתמודדים להכיל את המורכבות הרגשית שמזמנים החיים (יחסי אובייקט) ומנגנון הפיצול משרת כמעקה נפשי שעושה סדר מרגיע באמצעות חלוקת העולם לחלקים קטנים יותר (מלאני קליין). היצירתיות, הדבר הכל כך חיוני הזה לחיים טובים, נעצרה. אפשר לעזור לה לשוב ולזרום (סטיבן מיטשל, גישת הטיפול ההתייחסותי). 

 
הקו הדק בין אישיות 'נורמטיבית' לבין הפרעת אישיות הוא מאוד מטושטש. זה אומר שניתן להבין את החוויה האישית של כל מתמודד ולהיות אמפתי כלפיה. 
 
כמו כל דבר בחיים, הכל שאלה של איזונים:
נניח, אדם מאוד חברותי שנהנה ויוזם מפגשים חברתיים זה אחלה. אבל כאשר היכולת להיות לבד מעוררת חרדה קשה שגוררת אותו לעשות הכל כדי להיות בקרבת אחרים, ניתן לומר שהדימוי וההערכה העצמית שלו תלויים יתר על המידה בסביבתו. 
ויש גם ההיפך: אנשים שאינם נהנים בחברה, לכן הם כלל לא מתעניינים בהווי חברתי ואינם מחפשים קשרים חבריים, זוגיים, משפחתיים. דפוס כזה יכול להיות 'נורמטיבי', אולם חוסר עניין קיצוני בהתקשרות ובניית יחסים עם אחרים יכול לבטא גם הפרעת אישיות סכיזואידית.

הפרעת אישיות, נסכם את המבוא, היא מצב קבוע של דפוסים יציבים אך בעייתיים. בטיפול פסיכולוגי מתגייסים השניים, מטפל ומטופל, במאמץ משותף לעזור למטופל לתקן, לשנות וללמוד לחיות חיים מלאים. 
  קיראו על הפרעות האישיות: 
 
בכל המקרים חשוב לזכור שאלו הן צורות שונות של ארגוני אישיות הגנתיים של הנפש, אשר מוצאת לעצמה כל מיני אופנים – תלוי כנראה בשלב הפגיעה – להתגונן מפני פגיעות נוספות.
 
personality

מהי אישיות בריאה ומהי אישיות בלתי גמישה?

באמצעות התייחסות לארבעה תחומים מוגדרים ניתן להעריך כמה בריאה אישיותו של אדם:

  • זהות עצמית

  • מכוונות עצמית

  • אמפתיה

  • יכולת לאינטימיות

 למרות "חוק גולדווטר" של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי, האוסר אבחון מרחוק של פוליטיקאים, קובעת ועדת פסיכיאטרים מאוניברסיטת ייל:  דונלד טראמפ סובל מהפרעת אישיות נרקיסיסטית.

קראו ניתוח של היחסים בין טראמפ לקים ג׳ונג און - מתוך כתבה של איתן טמיר באתר ״ניוז1״


 

עד כמה המאפיינים של הזהות של האדם (העצמי או ה- SELF) חדים, מגובשים, יציבים. בתוך הזהות הזו בודקים עד כמה האדם מכוון למימוש עצמי (אנשים שהם יציבים ובריאים בנפשם יכולים להציב לעצמם גם מטלות לטווח קצר וגם לטווח ארוך). בהמשך, בודקים את היכולת הבין אישית, אדם בעל אישיות בריאה יכול לפתח קשרים בינאישיים וזה אומר שיש לו יכולת אמפטית (היכולת להרגיש, להבין, להזדהות עם הרגש של האחר). לבסוף, בודקים את יכולת האינטימיות בקשר, יכולת להיות בקשר בינאישי לא אומרת שהאדם מסוגל להתמודד עם אינטימיות (יכולת לחלוק מחשבות ורגשות עם האחר, להראות קירבה).

על רעיון זה מתבסס המודל "BIG 5" שלפיו כדי למדוד אישיות על כל היבטיה אנו צריכים לבדוק מדדים כמו פתיחות, נגישות, מוחצנות, יציבות וכו'.

לכל אחד מאיתנו יש מידה כזו או אחרת בתכונות הללו, על רצף מסוים.

לא כך הדבר אצל אלה הסובלים מהפרעת אישיות, לאנשים אלה קשה יותר להתגמש עם השינויים, קשה יותר להשתנות ולהתאים את עצמם למצבים משתנים. בדרך כלל לסובל מהפרעות אישיות אין מגוון רחב של רגשות ודרכי התנהגות. לעיתים קרובות האנשים הקרובים ימצאו עצמם מופתעים מתגובותיהם של אנשים הסובלים מההפרעה, וצורת חשיבתם והתנהגותם של בעלי הפרעות האישיות תיראה ל"כלל" חריגה, יוצאת דופן ובלתי צפויה. דבר זה יקשה מאוד על קיומם של יחסים בין-אישיים תקינים והסובלים מהפרעת אישיות עלולים למצוא את עצמם מתרחקים מהכלל ונדחים על ידי החברה, אפילו הקרובה ביותר. אנשים אלה ירגישו בדרך כלל חריגים, שונים ולא יוכלו לפתח תחושת שייכות, אם כייהיו גם כאלה אשר התנהגותם תיראה להם טבעית ונכונה ודווקא הכלל ייראה להם מוזר ואף אשם בעימותים שנוצרים.אנשים הסובלים מהפרעת אישיות יתאפיינו בדפוס מקובע של צורת חשיבה ודרך התנהגות, דפוס אשר ילווה אותם בדרך כלל בכל מעשיהם,בכל תחום ובכל מצב. 
 
 
 

הפרעת אישיות לא בוגרת

סיכמה: סמדר שטינברג, מתוך אתר http://www.meditrenz.com/

אישיות לא בוגרת מתפתחת לרוב אצל בני נוער. בדרך כלל, בזמן ההתפתחות, התנהגויות ילדיות נעלמות מאליהן. ככל שאתה מתבגר אתה מתחיל לנהל את חייך באופן שונה, או כך לפחות אצל רוב האנשים. בתקופות שונות בהתפתחות ישנן סיטואציות המערבות לחץ רגשי רב, ובמיוחד בגיל ההתבגרות. מרבית האנשים מפתחים בשלב זה מנגנונים שונים שמאפשרים להם להתמודד ולהסתגל לשינויים, וכתוצאה מכך הם מסוגלים לקחת על עצמם אחריות בוגרת בתחומי חיים שונים. אנשים אחרים, שאינם מצליחים להתמודד עם קשיי החיים, לא רוכשים לעצמם את היכולת להתמודד עם מכשולים וממשיכים לנהוג באופן ילדותי.
בניגוד להפרעות אישיות בוגרות- כמו פרנואידיות, הפרעה טורדנית- כפייתית (OCD) והפרעת אישיות סכיזואידית- שנמשכות עד גיל מאוחר, אישיות לא בוגרת תיעלם עם הזמן.
 
כמו אישיות פסיבית אגרסיבית, ואישיות מזוכיסטית, היא כבר אינה מופיעה כאחת האבחנות הרשמיות של הפרעות אישיות ב-DSM-5.
 

ניתן למנות ארבע הפרעות אישיות בהן בולטת השפעתה של אישיות לא בוגרת:

  • הפרעת אישיות גבולית
  • הפרעת אישיות אנטי-חברתית 
  • הפרעת אישיות היסטריונית
  • הפרעת אישיות נרקיסיסטית
המשותף לכל הסוגים הוא שאנשים עם אישיות לא בוגרת חיים בעולם משלהם - הם לא מסוגלים להתמודד עם קשיי היום יום וכתוצאה מכך נעשים רגישים מאד ונוטים להתרגז או להתרגש בקלות יתרה ובכלל לסבול ממצבי רוח מתחלפים. בנוסף לכך, הם מתקשים לתכנן תכניות לעתיד וכתוצאה מכך לא נוטלים את האחריות לחייהם ולחיי אחרים.
 

 

טיפולי CBT בהפרעות אישיות

משפחת טיפולי ה-CBT מציעה שלל פרוטוקולים ושיטות טיפול המוכיחים עצמם במחקרים קליניים מבוקרים. בניגוד לעמדות מסורתיות, שגרסו כי CBT אינו מצליח לטפל במורכבות הכרונית של הפרעות אישיות, אנו רואים בשנים האחרונות שיטות שמצליחות להביא תוצאות: DBT, סכמה תרפיה, טיפול במנטליזציה ועוד.

טיפול CBT בהפרעות אישיות יתמקד שיפור התפקוד הנוכחי, פיתוח ולימוד הקשר הבין אישי ביחסי מטפל-מטופל, לימוד של תוכן אמונות היסוד, שינוי ואיתגור אמונות יסוד אלו לאורך זמן תוך תירגול של אמונות חדשות מותאמות יותר.

 התקשרו למכון טמיר לפסיכותרפיה,

לשיחת הכוונה טלפונית חינם

1-800-509-809

על כל שאלה העומדת על הפרק

צוות המכון 

מקורות:

https://www.merckmanuals.com/home/mental-health-disorders/personality-disorders/overview-of-personality-disorders

https://www.goodtherapy.org/learn-about-therapy/issues/emptiness

http://www.meditrenz.com/an-overview-of-immature-personality-disorder.html

http://www.news1.co.il/Archive/003-D-122624-00.html

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A4%D7%A8%D7%A2%D7%AA_%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%95%D7%AA

 

כתבו ועיבדו: סמדר שטינברג, רונה קופרבוים ואיתן טמיר

 

 

Google

הפרעות אישיות | סימנים אבחון טיפול המלצות ומחקרים קליניים
Rated 5/5 based on 52 reviews
יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Personality disorder

33449004

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

תגובות

 

תפריט פסיכותרפיה - מובייל

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il