חיפוש המטפל המומלץ עבורי:

תפריט CBT

טיפול בהתמכרויות - מחקרים, שיטות, עדכונים והמלצות 2018

דרג פריט זה
(50 הצבעות)
התמכרות - טיפול, אבחון, מחקרים, סוגים התמכרות - טיפול, אבחון, מחקרים, סוגים

איך מטפלים בהתמכרות?

הגדרות, סיבות, מחקרים, סוגים וטיפול

addiction and recommended psychologists

פנו אלינו לשיחת הכוונה

ופגשו איש מקצוע שיצעד אתכם יחד

במטרה לנצח את ההתמכרות שלכם !

1-800-509-809


אז מהי התמכרות?

התמכרות היא דפוס התנהגות של שימוש מופרז במשהו, אשר האדם מפתח בו תלות מסוימת, עד כדי פגיעה בתפקוד ובשגרת החיים. אמנם ההתמכרויות המוכרות יותר הן לסמים (קוקאיןסמי פיצוציות והתמכרות לגראס) לאלכוהול ולהימורים, אך ניתן להתמכר גם לספורט, לריגושיםלעבודה , לטלוויזיה, למין (כמו התמכרות לשירותי מין עם זונות), למסחר בבורסה, לאינטרנט לקניות, ואפילו לקפה, לסמארטפון, לפחמימות ולשוקולד. בקיצור לא חסרים הרגלים וחומרים ממכרים. 

האגודה האמריקאית לפסיכיאטריה מגדירה התמכרות כתופעה שבה שהאדם ממשיך לעשות משהו על אף ההשלכות המזיקות של יתר העשייה. במילים אחרות, לאדם יש כפייתיות (קומפולסיה) בצריכת חומר או בביצוע הרגל מסוים. ההתמכרות גורמת לחשיבה מעוותת ומשנה את דפוסי ההתנהגות ותפקודי הגוף. היא מאופיינת גם בבניית סיבולת כך שלאורך הזמן האדם זקוק למינונים גדולים יותר ויותר.

Gambling Addiction

כל מושא התמכרות, יוצר סביבו תלות נפשית. משמעות התלות הנפשית היא צורך עז של האדם להשתמש או לבוא במגע עם מושא ההתמכרות. הצורך הזה כה עז, שהוא אינו משאיר מקום לדברים אחרים, ולעיתים אפילו אינו מאפשר לאדם להמשיך לקיים שגרת עבודה, מערכות יחסים תקינות וחיים תקינים. צורך כה עז, דודא, שהאדם אינו מרפה עד שהוא משיג אותו והוא חש תסכול בלתי נסבל בהיעדרו. זו התלות הנפשית, ובעיני רבים- היא הקשה ביותר לטיפול.

האם קושי כרוני לקום בבוקר הוא התמכרות? <

מה עם התמכרות ליחסי אהבה הרסניים? <

טיפול במכור "הפרפר" - מטופלים שמתקשים להתמסר לגמילה <

DBT- טיפול מוכח לגמילה מהתמכרות <

חומרים ממכרים למיניהם, מייצרים סוג נוסף של תלות- תלות פיזיולוגית. החומר הממכר מייצר צורך ממשי של הגוף בו, ובהיעדרו- נגרם חוסר נוחות ממשי, ולעיתים גם מכאובים ותסמיני מחלה מגוונים.

addiction to internet

מה גורם לנו להתמכר?

נכון להיום, אין ודאות לגבי אילו אנשים עלולים לפתח התמכרות ומהם בדיוק גורמי הסיכון לה. עם זאת, ההנחה היא שקיים שילוב של גורמים ביולוגיים, נוירולוגיים וגנטיים, יחד עם גורמים סביבתיים ופסיכולוגיים, המייצרים מוכנות נפשית להתמכרות, ויוצרים אנשים המועדים יותר לסבול מהתמכרות, לעומת אחרים שחסינים יותר בפניה. 
אבל אנחנו כן יודעים שהתמכרות נוטה לחזור עם תהליכים התנהגותיים מורכבים ושינויים מורכבים לא פחות ברשת המוחית - המוח של המכור לאלכוהול או סמים שונה מאדם שאינו מכור. מכיוון שסמים משנים את המוח באופן שמקדם שימוש בסמים ואלכוהול, גמילה היא אתגר קשה, גם עבור אלו שמאוד רוצים זאת.

איך זה עובד?

חומרים ממכרים פועלים במוח כאגוניסטים דופמינרגיים (חומרים כימיים שמפעילים רצפטורים של דופמין במוח). בשנים האחרונות גדלה הדאגה מתופעות הלוואי שלהם, במיוחד נוכח העובדה שהם גורמים להתנהגויות כפייתיות ובלתי נשלטות, הפרעות שליטה בדחפים (ICDs)
מחקר שנערך ב-2006 מצא קשר בין אגוניסטים דופמינרגיים לאכילה כפייתית. מחקרים אחרים מצאו קשר להימורים כפייתיים, קניות קומפולסיביות, היפר-סקסואליות והתמכרות לאינטרנט. מטופלים לרוב אינם מודעים להתנהגויות אלו ואינם משוחחים עליהן עם הרופאים מתוך מבוכה, הכחשה או חוסר ידיעה כי מדובר בעצם בתופעת לוואי. בנוסף לכך, קיימים תסמיני גמילה קשים מאגוניסטים דופמינרגיים. על כן, חשוב שרופאים ומטופלים ינהגו בשיקול דעת בכל הקשור לשימוש בהם וינקטו משנה זהירות כאשר יש צורך בהפחתת המינון.

 

brain and addiction

מי מועד לפתח התמכרות?

 • אנשים המתקשים לווסת את רגשותיהם  ולדחות סיפוקים
 • אנשים המתקשים לשמר מערכות יחסים
 • נפגעי טראומה
 • אנשים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך
 • חסרי מערכות תמיכה סביבתיות ומשפחתיות

 

addiction types


אילו סימנים עשויים להעיד על התמכרות?

 • מצבים בהם האדם מתקשה להתנהל ללא משהו, מתקשה להסיט את מחשבותיו מדבר מסוים ולהתמקד בדברים אחרים.
 • כשהדבר המסוים אינו בהישג ידו, האדם הופך עצבני, מודאג, חרד, חסר אונים, ואינו מסוגל להירגע.
 • האדם מוכן להשקיע משאבים בלתי נגמרים בהשגת הדבר בו חפץ, גם במחיר של שיפוט לקוי ואובדן שיקול דעת.
 • האדם עלול לבזבז את כל כספו, את כספיהם של אחרים, לגנוב, לסחוט, עד שנראה כי הרצון מעביר עליו את דעתו ואינו מאפשר לו לשמור על גבולות התנהגות בסיסיים.
 • כאשר האדם מזניח תחומי חיים, הן תחומי אחריות והן תחביבים. למשל, כאשר אדם מתחיל להחסיר ימי עבודה, לשנות את מידת השקעתו בעבודה, מפסיק לעשות דברים שנהג לעשות כדוגמת ספורט או מפגשים חברתיים.
 • כאשר האדם מסתיר את מעשיו, עושה אותם בפרטיות ומצניע אותם.
 • במידה ומדובר בחומר ממכר מסוים- כאשר האדם מראה תסמיני גמילה בהיעדרו, ייתכן כי פיתח תלות פיזיולוגית וכי הינו מכור.

התמכרות והכחשה

הכחשה נחשבת למנגנון ההגנה הנפוץ ביותר שנעשה בו שימוש בקרב מתמכרים. יש הטוענים כי כיוון שטענות המשקפות מצב של הכחשה מופיעות בצורה כל-כך שכיחה ושגורה בפי מתמכרים, כמו "אני לא יכול להיות מכור, אני הרי הולך לעבודה כל בוקר", , עד כי ניתן לבסס אבחנה של התמכרות רק על-פי קיומן. מנגנון ההכחשה משמש את המתמכרים כדי להצדיק, להסתיר ולהגן על השימוש בסם, ועל הערכתם העצמית במקביל. היא מאפשרת למתמכר לא ליטול אחריות על השימוש, להימנע מקבלת טיפול ולהמשיך לצרוך את הסם. מתמכרים אינם מכחישים רק את השימוש בסם, אלא גם את ההתנהלות כולה סביב צריכת הסם: ניצול משפחותיהם וחבריהם על-מנת להשיג את הסם, פגיעה בקרובים להם, התנהגותם ההרסנית כלפי עצמם והסכנות הבריאותיות הממשיות אשר נשקפות לחייהם (קאופמן, 2004).


על-מנת שההכחשה תמשיך להתקיים ולאפשר למתמכרים את השימוש בסם, עליהם להדוף בעקביות פיסות מידע מן המציאות אשר סותרות את תפיסתם השגויה והחלקית. לפיכך, נוטים מתמכרים לצמצם את נקודת מבטם באופן משמעותי ולהפוך אותה לצרה ומוגבלת, וכך גם את כל תחומי חייהם. גורם אשר דוחף ומעודד מתמכרים לעשות שימוש במנגנון ההכחשה הוא האיפיון החברתי שקיים בנוגע לשימוש בסמים. איפיון זה נוטה לצייר מתמכרים כחלשים, שייכים לשולי החברה, חולים, מרתיעים, עבריינים, וכחסרי יכולת לתפקוד נורמטיבי. הקושי הגדול הטמון בשיוך הבניות חברתיות אלו להצגה העצמית, מעצים אצל מתמכרים את השימוש בהכחשה ומהווה עבורם הצדקה להמשך קיומה (טומבס, 2005). גורם נוסף שמעודד ומחזק את חומת ההכחשות של מתמכרים, הוא עימות מוקדם וישיר מדי של המתמכר עם המציאות והחלקים המוכחשים שבה. גורם זה יידון בהרחבה כחלק עיקרי בסוגיה המקצועית שבחרתי. כמו כן, הסם עצמו, בפעילותו המקהה והמאלחשת, אשר עושה מניפולציה על המציאות, גם הוא תורם ומחזק את מנגנון ההכחשה ופעולתו.

טיפול בהתמכרות

מבחר רחב של תכניות טיפול בהתמכרות פותחו על ידי אנשי מקצוע, ביניהן שיטת הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי: טיפול בהתמכרות לסמים, להימורים, התמכרות לאוכל, התמכרות לקניות, התמודדות עם גמילה מקנאביס, סמי פיצוציות וקוקאין, מניעת נפילה, חשיפה, שיטת הריאיון המוטיבציוני, פיתוח סלידה מחומרים, ואימון למיומנות חברתית. התחום מתחדש כל הזמן: לאחרונה, למשל, התוצאות מראות כי תכנית 12 הצעדים יעילה כמו טיפול התנהגותי קוגניטיבי בטיפול באלכוהוליזם.

הטיפול בהתמכרות עשוי להיות מורכב ביותר, ורצוף עליות וירידות. רבים טוענים שהתמכרות הינה מחלה כרונית, ממנה האדם לעולם אינו נרפא. גם אם ישקם את חייו מן הקצה לקצה, המלחמה בהתמכרות היא מלחמה יומיומית שלעולם אינה שוככת. לכן, כאשר מטפלים באדם הסובל מהתמכרות, חשוב לטפל בו במספר מישורים רלוונטיים:

 1. המישור האקוטי- הניתן בתחילת הגמילה מההתמכרות וכולל טיפול במספר רבדים
 2. המישור השיקומי- השומר על האדם "נקי" מהתמכרותו ויציב לאורך זמן.

לרוב, התוכנית הטיפולית האקוטית בהתמכרות כוללת פסיכותרפיה אישית, העוסקת בהקניית כוחות התמודדות, שיקום עולמו הפנימי של האדם, שיקום יכולותיו החברתיות ודימויו העצמי, תוך שינוי דפוסי החשיבה הפגומים והקניית טכניקות לויסות רגשות ודחיית סיפוקים. אל הפסיכותרפיה האישית, מצטרפות לרוב שיטות טיפוליות נוספות, כדוגמת טיפול משפחתי, טיפול זוגי, טיפול קבוצתי- אשר נחשב יעיל במיוחד כאשר מדובר בקבוצה המתמודדת עם גמילה מהתמכרות, ובמידת הצורך- טיפול תרופתי.

לעיתים, וכתלות במושא ההתמכרות ובחומרת המקרה, יש צורך באשפוז, ולעיתים די בטיפול במסגרת יומית או אפילו במסגרת הביתית. לאחר הגמילה הראשונית, בשלב הטיפול השיקומי- יש צורך במעקב ובשמירה על תכנית שיקומית של השתלבות מחדש בתחומי החיים השונים, בחזרה לשגרת חיים תקינה ובחזרה לתפקוד חברתי תקין ופרודוקטיבי.


 קווי סיוע לעזרה דחופה למתמודדים עם התמכרות:

SOS addictions


סמים פסיכדליים כמקדמי גמילה מסמים

השימוש בסמים פסיכדליים אסור ברוב המדינות, אפילו עריכת מחקרים מדעיים אודות ההשפעות שלהם נאסרה באופן כמעט אוניברסאלי. אף על פי כן, נראה כי תכונות ספציפיות של פסיכדליים עשויות לסייע בטיפול מוצלח במגוון התמכרויות. הרעיון כאן הוא להשתמש בגורם המשפיע על המוח בכדי להתגבר על התלות בגורם אחר.

איבוגאין (Ibogaine)

אחד מהסמים הפסיכדליים שנחקרו הינו איבוגאין (Ibogaine). זהו סם הזיה עוצמתי שמעורר מגוון של זיכרונות וחוויות אצל האדם שצורך אותו. ההשפעות של מנה אחת שלו בלבד מתוארות כמופלאות ופורצות דרך. עם זאת, יש לזכור כי מדובר בסם רעיל ביותר וכי מעט מאוד  ידוע על דרך הפעולה שלו. יתרה מכך, חלק מהחוקרים סבורים כי רק לאיבוגאין טבעי יש את המאפיינים הדרושים לטיפול בהתמכרויות. אנשי מקצוע מתחום הבריאות מזהירים מפני השימוש בו היות ואיבוגאין ידוע כסם הגורם להתקפים ולכשלים לבביים.     

פסילוציבין (psilocybin)

תרכובת טבעית נוספת שהראתה תוצאות מבטיחות בטיפול בהתמכרויות ובהפרעות פסיכיאטריות מסוימות הינה פסילוציבין (psilocybin), חומר אורגני שנמצא בפטריות הזיה.

בניסוי קטן שנערך באוניברסיטת ג'ון הופקינס בבלטימור שבמרילנד נמצא כי פסילוציבין עשוי לסייע למעשנים כבדים להיגמל מעישון. במחקר אחר נעשה שימוש בפסילוציבין בטיפול בהתמכרות חמורה וקיצונית לאלכוהול. הממצאים היו טובים מאוד והראו שיפור משמעותי בקרב המשתתפים.      

LSD

LSD הוא כנראה הסם הפסיכדלי המוכר ביותר. אך מעטים יודעים כי LSD הוא אחד הסמים הנחקרים ביותר לטיפול בהתמכרויותבמחקר רחב היקף שנערך ב-6 בתי חולים בקנדה וכלל 1,000 אלכוהוליסטים, נעשה שימוש ב-LSD לטיפול באלכוהוליזם ממנו סבלו. במחקר השתתפו מטופלים שהיו ידועים בעמידות שלהם לסוגי טיפול אחרים, בריאותם הייתה לקויה מאוד והם סבלו ממצוקה רבה. הממצאים הראו כי מרבית המשתתפים שטופלו ב-LSD הצליחו להתרחק מאלכוהול למשך פרק זמן ממושך יחסית. החוקרים דיווחו על הצלחה בשיעור של 70%.

טיפול במכורים בבתי כלא

בבתי הסוהר בישראל מושקעים מאמצים ניכרים להתמודדות עם התמכרויות. המחלקה לטיפול במכורים בכלא השרון ברעננה, למשל, היא מחלקה מיוחדת וחשובה שעוזרת לעבריינים מאוכלוסיות שונות ללמוד להתחבר לרגשותיהם ולהיגמל. המחלקה מורכבת מעובדת סוציאלית, מדריך גמילה (בוגר המקום ונקי מזה 10 שנים) וקצינת חינוך. בראש המחלקה עומדת רב כלאי דורית כהן, שמכונה גם "האמא של המחלקה", שמזה עשרים שנה נמצאת בתפקיד באופן מסור ומעורר הערכה. הטיפול ארוך, מאתגר וחסר פשרות ומתחיל מ-9 חודשים עד מעל שנתיים. מדובר בתהליך לא פשוט שמאפשר שיקום ופתיחת דף חדש לאסירים רבים.

 

 

נסכם:

לאור ממצאי המחקרים השונים, קיימת חשיבות רבה לשקול מחדש את האיסור המוחלט בשימוש בסמים פסיכדליים למטרות רפואיות ומחקריות. אחד הכיוונים העתידיים האפשריים הינו פיתוח תרופות סינתטיות בעלות מאפיינים דומים לאלה של הסמים הפסיכדליים עם פחות תופעות לוואי אך עם יכולת ליצור שינויים במוח (שימוש עיקרי שלהם יכול להיות לטיפול בהתמכרות לאופיום).     

 

virtual reality addictions therapy

 

התמכרות, אצל רבים הסובלים ממנה, נוטה לקבל צורה אפיזודית, כלומר לבוא ולחלוף יותר מפעם אחת בחייו של אדם. האדם נוטה 'ליפול' שוב אל ההתמכרות, המחוז המוכר והנוח, שנותן סיפוק מיידי כה עוצמתי, במצבי חיים שונים של דחק, צער, לחצים, עומסים וגם במצבי שעמום. השמירה על הגמילה היא כמו הליכה על חבל דק, ממנו קל מאוד ליפול. חשוב לדעת ששמירה על תוכנית גמילה, על מעקב טיפולי ועל מערכות תמיכה משמעותיות בחייו של האדם, הופכות את מסלול חייו מחבל דק ורעוע- לדרך סלולה וחסונה.

נתוני משרד הבריאות מעידים ש-89% מהמכורים אינם מגיעים לטיפול פסיכולוגי!  כלומר, רוב המכורים אינם פונים לטיפול פסיכולוגי מקצועי והתנהגותי.

 

פנו אלינו ונעבוד על זה !!!

1800-509-809

צוות מכון טמיר לפסיכותרפיה

 

 

 

 

מקורות

 

 טומבס, ד.ל. (2005). מבוא להתנהגויות מתמכרות, חולון: ראמים.

קאופמן, א (2004). פסיכותרפיה של מתמכרים, חולון: ראמים.

http://brainblogger.com/2017/11/01/psychedelics-and-drug-addiction/

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2017.00027/full

https://www.psychiatry.org/patients-families/addiction/what-is-addiction

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2977997/

http://mynetraanana.co.il/article/266664/4

http://www.cam.ac.uk/research/features/highway-to-addiction-how-drugs-and-alcohol-can-hijack-your-brain

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19536937

 http://www.haaretz.co.il/news/health/.premium-1.2772658

 

Google

טיפול CBT בהתמכרויות
Rated 4.95/5 based on 45 reviews
יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

התמכרות התמכרויות שילוב של גורמים ביולוגיים, נוירולוגיים וגנטיים, יחד עם גורמים סביבתיים ופסיכולוגיים צורך עז של האדם להשתמש או לבוא במגע עם מושא ההתמכרות N-אצטיל-ציסטאין שיטת הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי, CBT,

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

תגובות

 

תפריט CBT - מובייל

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il