חיפוש המטפל המומלץ עבורי:

טיפול CBT, מחקרים ואבחון של אגרנות כפייתית ואספנות אובססיבית

דרג פריט זה
(24 הצבעות)
אגרנות ואספנות כפייתית אגרנות ואספנות כפייתית

 

מהי אגרנות כפייתית (Compulsive Hoarding) ?

איך חיים עם אגרנות יתר או אספנות אובססיבית?

 

 

אגרנות יתר ו-OCD

אגרנות כפייתית,  Compulsive Hoarding מופיעה ב-DSM-5 כהפרעה העומדת בפני עצמה באשכול של הפרעות טורדניות כפייתיות (OCD). על פי מחקרים עדכניים, כ-20%-30% מהמאובחנים עם OCD סובלים גם מאגרנות כפייתית ואכן - הרבה חוקרים ופסיכולוגים ממליצים להתייחס אליה כאל תת-קטגוריה של OCD.

בשדה המקצועי, קיימות גם התייחסויות לאגרנות כאל סימפטום של הפרעת אישיות טורדנית כפייתית (OCPD), וכהפרעה המקושרת לבעיית שליטה בדחפים (ICD). אולם, יש חשיבות קלינית רבה להתייחסות לאגרנות הכפייתית כאל הפרעה נפרדת, במיוחד בשימוש בשיטות האבחון והטיפול הייחודיות עבורה.

נראה שלכולנו יש נטייה מסוימת לשמור על חפצים שאנו יודעים כי אנו לא באמת זקוקים להם: "אולי נזדקק לזה בעתיד.." "חבל על הכסף.." , "החפץ הזה מסמל בשבילי את החוויה ההיא.."

וכך, חלק מהאנשים עלולים למצוא את עצמם משתמשים בכל פינת אחסון אפשרית בבית כדי לשמור על פריטים שאין להם כל שימוש, אבל שהלב פשוט לא מוכן לוותר עליהם.


כפי שצוין לעיל האגרנות מופיעה לרוב בקו-מורבידיות עם OCD, אך גם עם הפרעות חרדה, הפרעה דו-קוטבית והתמכרות לאלכוהול.

בקרב גברים היא מופיעה לרוב עם הפרעת חרדה כללית (GAD) או הפרעת טיקים, בעוד שבקרב נשים היא מקושרת עם פוביה חברתית, פוסט-טראומה, הפרעת דימוי גוף, כסיסת ציפורניים וחיטוט בעור. כמו כן, השכיחות של ההפרעה גבוהה פי 2 בקרב גברים מאשר נשים. באופן כללי, שכיחותה באוכלוסייה עומד על 2%-5%.

אגרנות כפייתית באה לידי ביטוי בקושי לזרוק חפצים ופריטים שונים ללא קשר לשווי האמיתי שלהם. היא משפיעה על כל תחומי חייו של הפרט וגורמת למצוקה משמעותית עבורו ועבור סביבתו. במחקרים שונים שנערכו, בני משפחה של אנשים המתמודדים עם הפרעה זו תיארו תחושות של בושה ומבוכה לאור המצב והנראות של הבית, וכן תסכול, כעס ועוינות כלפי בן המשפחה האוגר.

 

Obsessionsהאגרנות מתוארת כחוסר יכולת של הפרט לזרוק כל דבר היות והזריקה עצמה מעוררת מצוקה נפשית משמעותית. האגרנות מחולקת לשלושה סוגים: הסוג הראשון הינו אגרנות ל"מניעת נזק", כלומר האוגר מאמין שעלול להיגרם נזק מסוים במידה והוא יזרוק את הפריטים (למשל הפריט שייזרק יזהם או יפצע מישהו שיבוא עמו במגע).
הסוג השני הינו אגרנות "מתוך חסך", קרי האוגר חושש שהוא או קרוביו יזדקקו לאותו פריט בעתיד, ככל הנראה מתוך חוויה של חוסר בעבר. החשש הוא בעיקר מהשלכות הרות אסון שעלולות להיגרם עקב אובדן הפריט. הסוג השלישי הינו אגרנות "רגשית", הכוונה ל"האנשה" של הפריטים או מצב שבו האדם מעניק להם ערך רגשי עוצמתי עד כדי תחושת אובדן ואבל (מתוך " מדריך מתומצת על הפרעה טורדנית כפייתית" של קושניר, שנת 2000).

כמו כן, האגירה עשויה להתבטא באסיפה של חפצים חסרי ערך כמו עטיפות של ממתקים, קליפות של פירות, בקבוקים, אריזות, ניירות, עיתונים וכדומה, אפילו מהרחוב- מתוך אמונה שיהיה בהם שימוש מתישהו בעתיד. האגירה גורמת לצבירת רכוש רב שנדחס ומעמיס על מרבית שטחי הבית. לרוב, הרכוש עצמו אינו מאורגן ומסודר. במקרים קיצוניים האוגר אף עשוי לרכוש או לשכור אזורי אחסון חיצוניים (מחסנים, מכולות) בכדי לשמור את כל הפריטים שנאספו ונצברו לאורך השנים. במרבית הפעמים, הבתים של האוגרים לא יסודרו, ינוקו או יפונו אלא רק במעורבות של צד שלישי.

מבחינה קלינית ואבחונית, נעשים כיום מאמצים להבחין מחקרית בין אגרנים עם OCD לאגרנים ללא OCD וללמוד על הבדלים בין שתי הקבוצות. מעניין שמחקר חדש גילה שדווקא אצל אגרנים בלי OCD יש יותר קרובי משפחה שאובחנו בהפרעה. 

טיפול באגרנות

טיפול באגרנות כפייתית על ידי שימוש בתרופות מבוססות סרוטונין או באמצעות טיפול התנהגותי של חשיפה ומניעת תגובה לא הניבו תוצאות מספקות, לפי מחקרים רק כשליש מהמטופלים דיווחו על שיפור משמעותי בסימפטומים. נמצא כי הטיפול היעיל ביותר להפרעה זו הינו הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי אך תוצאותיו נמוכות יותר מאשר במטופלים עם OCD ללא אגרנות כפייתית. נראה כי הפרעה זו עמידה יותר בפני טיפול, יתכן בגלל קיומו של מרכיב אגו-סינטוני משמעותי.

נדרשים מחקרים נוספים בכדי להבין טוב יותר את ההפרעה ולפתח שיטות טיפול יעילות יותר עבורה. 

 

מוזמנים לשיחת הכוונה להתאמת מטפל CBT

במכון טמיר תל אביב או בקליניקות העמיתות

בכל הארץ:

1-800-508-809

 

 

סיכמו: שיר אנדיג, אפרת גרדי

 

 

 

העמיקו בקריאה על OCD !
 
 
  
מהי שיטת הטיפול חשיפה ומניעת תגובה ?
   
מהי HOCD ? ומהי ROCD ?
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Google

אגרנות כפייתית

Compulsive hoarding
Rated 5/5 based on 22 reviews
יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il