טיקים אצל ילדים | מאפיינים, המלצות גורמים וטיפולים 2019

דרג פריט זה
(3 הצבעות)
טיקים אצל ילדים ובני נוער- תסמינים, אבחון וטיפול טיקים אצל ילדים ובני נוער- תסמינים, אבחון וטיפול
 
התמודדות עם טיקים אצל ילדים
תסמינים, מחקרים וטיפולים
 

 

traumatic children

מה הם טיקים? 


טיקים מאופיינים בתנועות קצרות ולא רצוניות המופיעות בכל מיני מצבים. הם נחשבים להפרעת התנועה השכיחה ביותר בקרב ילדים ובני נוער (בעיקר אצל בנים) והם לרוב זמניים בלבד, רק כאשר הם נמשכים יותר משנה הם נחשבים לכרוניים והם מופיעים בעיקר בתסמונת הנקראת טורט.

השרירים שבהם הטיקים באים לידי ביטוי מתחלפים וגם העוצמה והתדירות מתחלפת. הטיקים מתבטאים בדחף בלתי נשלט לבצעם, כאשר יש מידה של אפשרות לשלוט בהם אך "התאפקות" שכזו מביאה איתה גל מוגבר של אותן תנועות או קולות לאחר מכן. ילדים עם טיקים נוטים להשתמש בתנועה הנראית רצונית על מנת לכסות על התנועה הלא רצונית כאשר הם חשים שהיא מגיעה, על מנת להתמודד עם המבוכה שהם חשים בביצועה.

 

 

 

סוגים של טיקים

קיימים שני סוגי טיקים (מוטוריים או קוליים) ושתי רמות חומרה של טיקים (פשוטים או מורכבים):

טיקים פשוטים

  • טיקים מוטוריים פשוטים - מצמוץ, עוויתות, טלטול הראש ומשיכת כתפיים
  • טיקים קוליים פשוטים - אנקות, נביחות, כחכוח בגרון, רחרוח ונחירות

טיקים מורכבים

טיקים מורכבים נמשכים זמן ארוך יותר מטיקים פשוטים ומתפרשים לפעמים כסיגנל חברתי, אך הילד אינו מתכוון אליהם.

  • טיקים מוטוריים מורכבים - Copropraxia: ביטוי לא רצוני של תנועות מיניות בוטות; Echopraxia: חיקוי התנועות של האחר.
  •  טיקים קוליים מורכבים - קופרולליה: ביטוי מילים שאינן מותאמות חברתית, כמו גסויות או ביטויים גזעניים; אקולליה: הילד חוזר על דבריו או על דברי האחר. 

     

 treatments for tic disorders

תחלואה נלווית 

 
ישנה חפיפה מסוימת עם כמה הפרעות סמוכות, כמו:
 
 
 

מה גורם לטיקים?

המקור לתופעה הוא נוירולוגי - נמצא כי אצל ילדים עם טיקים נוצרים שינויים במאזן הכימי במסלולים בין גרעיני הבסיס במוח לבין האזור המוטורי בקליפת המוח. השינויים מתבטאים בהפרשה מוגברת של המוליך העצבי דופמין. כאשר האיזון של הדופמין נפגע עודף שלו מביא לתנועתיות יתר, מה שאנחנו מפרשים כ-'טיקים'. כמו כן, נמצא כי קיימת נטייה תורשתית לטיקים וכי גן פתולוגי אחד הוא הגורם להפרעה. יש לציין כי הם נגרמים בשל תופעה נוירולוגית אך הם גם מושפעים ממצבי מתח, כגון: חרדה, עייפות, חולי או כעס.
 
TICS WHAT IS A TIC
 
 

טיפול בטיקים

שיטת הטיפול המומלצת ביותר לטיפול בהפרעת טיקים, בקרב ילדים בני נוער ומבוגרים, היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי.

האופן בו CBT עובד על שליטה, מניעה והספקה של טיקים מתבסס על אימון של המוח לשינוי תגובות.

ראשית, הטיפול מתבסס על הנחת העבודה שטיקים הם תופעה נוירולוגית וכי ניתן לנהל ולווסת אותם באמצעות זיהוי גירויים חיצוניים ופנימיים.

גירויים חיצוניים מתייחסים לפעילויות בהם הטיקים נוטים להתחזק, כמו בזמן משחק במחשב או נוכחות של אנשים מסוימים (חשוב לזהות מי הם).

גירויים פנימיים מתייחסים לתחושות דחפיות מקדימות שאנשים הסובלים מטיקים מתארים כהרגשת לחץ לא נעימה, שהופעת הטיק גורמת להקלה ומפחיתה אותה.

כך, המטופל לומד להיות המומחה הטוב ביותר שיש לשליטה בטיקים, להיכרות אופטימלית עם הזמנים והמצבים בהם הם עתידים להופיע ולסיגנלים המקדימים המבשרים על טיקים שבדרך.

באופן ספציפי, טיפול CBT מציע כמה טכניקות שיעילותן מוכחת בטיפול בהפרעות טיקים וטורט:

  • אימון להיפוך תגובה (HRT - habit reversal training) ותגובה מתחרה (CRT) - בשיטה התנהגותית זו מתרגלים הרפיה ומתאמנים על דרכים לזיהוי תחושת הדחף המקדים לטיק, ומתאמנים על שליטה בטיקים בעזרת תגובה מתחרה. הטכניקה כוללת אימון במודעות (רכישת מודעות עצמית מירבית לגבי איתור יסודי של התופעות המקדימות להופעת הטיק, שחלקן חמקמקות ומאתגרות לזיהוי)  תמיכה בין-אישית (הדרכת הורים על חיזוק הילד לאורך הטיפול, בעיקר בהכנת שיעורי הבית והתרגול ההתנהגותי בין המפגשים)  ועבודה ישירה על יישום הטכניקה של אימון תגובה מתחרה (לאחר שלומדים לזהות את התסמינים המקדימים לקראת בואו של הטיק, לומד המטופל כיצד להגיב בדיוק ההיפך מהטיק המתקרב). 
  • חשיפה ומניעת תגובה (ERP - exposure response prevention) -  טכניקה התנהגותית המיושמת בעיקר בהפרעות טורדניות כפייתיות. הטכניקה מחייבת תרגול, השקעה ונכונות, בה המטופלים לומדים ומתאמנים כיצד לשאת את תחושת הדחף המקדים מבלי להגיב בתגובת טיק. 
  • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי רב-מרכיבי (CBIT- Comprehensive Behavioral Intervention) - נהוג להמליץ על שיטה זו במקרים מורכבים יותר של טיקים מוטוריים וקוליים, ויתכן שיומלץ כאן גם על טיפול תרופתי מקביל. השיטה מורכבת מחבילת פסיכותרפיה מקיפה ואינטגרטיבית, המשלבת הקניית מידע פסיכו-חינוכי, אימון בהיפוך תגובה HRT ואימון בתגובה מתחרה, תוך שהמטפל בוחר התערבות אסטרטגית מותאמת אישית המבוססת על הערכה תפקודית מקיפה. 

 

טיפול בהפרעת טיקים אצל ילדים

הטיפול בטיקים אצל ילדים די דומה לטיפול CBT במבוגרים. ראשית, מטפל CBT לילדים יבין ויזהה את חומרת הטיקים ומה בהם מפריע לילד. בטיפול עם ילדים נדרש קשר שוטף עם ההורים, לצד יצירת ברית עבודה עמם להגברת המוטיבציה והתרגול הנדרשים. בנוסף, ייעזר המטפל בחיזוקים התנהגותיים (כמו פרסים סימליים) שתכליתם להגביר התנהגויות חיוביות שמיישם הילד בתהליך.

כאשר בוחרים ב-CBIT, כוללת תכנית הטיפול 8 מפגשים שבועיים (ועוד שני מפגשי follow-up) בהם משתתפים יחדיו המטפל, ההורים והילד, כאשר כל מפגש אורך 50 דקות עד שעה וחצי. השיטה נצמדת לפרוטוקול טיפולי מבוסס ראיות, אך לעיתים נדרשת ראיה גמישה יותר שתחייב מספר מפגשים נוספים.

 
צוות מכון טמיר תל אביב
 
ומטפלי הקליניקות העמיתות בכל הארץ:
 
1-800-509-809
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מקורות:
 
 
Bloch M. H., Peterson C. H., Scahill L., Otka J., Katsovich L., Zhang H., Leckman J. F. (2006a). Adulthood outcome of tic and obsessive-compulsive symptom severity in children with Tourette syndrome. Arch. Pediatr. Adolesc. Med. 160, 65–6910.1001/archpedi.160.1.65
 
 
Cook, C. R., & Blacher, J. (2007). Evidence-based psychosocial treatments for tic disorders. Clinical Psychology: Science and Practice, 14, 252–267.
 
 
Giuliano JD, Zimmerman A, Walkup JT, Singer HS. Prevalence of pediatric autoimmune neuropsychiatric disorders associated with streptococcal infection by history in a consecutive series of community referred children evaluated for tics. Ann Neurol. 1998;44(3):556.
 
 
 
Kendall, P. C., Gosch, E., Furr, J. M., & Sood, E. (2008). Flexibility within fidelity. Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry, 47, 987–993.
 
 
 
McGuire, J. F., Ricketts, E. J., Piacentini, J., Murphy, T. K., Storch, E. A., & Lewin, A. B. (2015). Behavior Therapy for Tic Disorders: An Evidenced-based Review and New Directions for Treatment Research. Current Developmental Disorders Reports, 2(4), 309–317. http://doi.org/10.1007/s40474-015-0063-5
 
 
 
Tourette syndrome and other tic disorders of childhood. Handbook of Clinical Neurology, Volume 112, 2013, Pages 853-856. Ch.8. Tamara Pringsheim. Edited by Olivier Dulac, Maryse Lassonde, Harvey B. Sarnat
 
 
Woods, D. W., Piacentini, J., Chang, S., Deckersbach, T., Ginsburg, G. S., Peterson, A. L., et al. (2008a). Managing Tourette syndrome: A behavioral intervention for children and adults, therapist guide. New York: Oxford University Press.
 
 
 
 
 
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Coprolalia
 
 
 
 
%MCEPASTEBIN%

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר