חיפוש המטפל המומלץ עבורי:

תפריט ייעוץ פסיכולוגי

טיפול בדיכאון - שיטות טיפול מבוססות מחקר ומומלצות 2018

דרג פריט זה
(92 הצבעות)

שיטות לטיפול פסיכולוגי ופסיכותרפי בדיכאון בשנת 2018

איך מזהים סימפטומים של דיכאון?

איך מוצאים פסיכולוג מומלץ לאבחון וטיפול בדיכאון? 

אם עדיין לא שמת לב, משהו חדש קורה בזירת המגיפה הדיכאונית בעולם:  בשנים האחרונות חלה התקדמות מלהיבה בפיתוח טיפולים חדשים לדיכאון. אחד השינויים המשמעותיים שחלו הוא שינוי התפיסה של הדיכאון, מהפרעה יחידה לטווח רחב של סימפטומים מתחומי הקוגניציה, הרגש וההתנהגות.

במאמר שלנו כאן נדבר על גישות הטיפול הכי עדכניות, בעיקר אלו שכוללות התערבויות פרמקולוגיות ופסיכולוגיות. מבטיחים לעדכן בשבוע שמתפרסם מאמר חדש.

מה היה לנו שם? 

הפרעות דיכאון שכיחות ומשפיעות באופן שלילי על איכות החיים של מטופלים ובני משפחתם.

חלאס, זאת המחלה של המאה ה-21.  דיכאון קשור לעלייה בשיעורי התמותה, לצריכה גבוהה של שירותי בריאות וכמובן לעלויות כלכליות גבוהות (שמטרידות את מקבלי ההחלטות).

הפרעת דיכאון מז'ורי צפויה להיות מדורגת במקום הראשון ברשימת ההפרעות הגורמות למועקה הרבה ביותר במדינות עם שיעורי הכנסות גבוהים בשנת 2030. היום  היא מדורגת רק במקום הרביעי... אז קדימה, שבו לכמה דקות ובואו נעבור בקצרה על דרכי הטיפול הכי עדכניות שפיתחו מיטב החוקרים.

קודם כל מבוא: 

הסימפטומים העיקריים לאבחנה של דיכאון הם:

 • ירידה ניכרת במצב הרוח
 • אובדן ההתעניינות וההנאה
 • ירידה ניכרת באנרגיה ובפעילות והתעייפות מהירה בעוצמה ברציפות ובמשך של שבועיים לפחות
 • חומרת הסימפטומים היא בעוצמה כזו הגורמת ירידה ניכרת ברמת התפקוד של האדם, שהיה רגיל לה לפני פרוץ ההתקף החריף. 

סרטון מצוין שמתאר את ההבדלים בין דיכאון 'נורמלי' לדיכאון קליני, דרכי הטיפול העדכניות והתמודדות נכונה. שווה 4 וחצי דקות של צפייה:

 

 היפוקרטס, אבי הרפואה, התייחס לפני כ-2300 שנה, לשלוש דרכים מרכזיות להתמודדות עם דיכאון. מעניין לראות את הקשר והחיבור לטיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי שמוצע כיום:

 דיכאון

1. שיקויים פסיכואקטיביים והרחת קטורת לבונה
2. ביטוי יזום של תוקפנות - במקום להאשים את עצמנו, יש לבטא את הכעס החוצה כלפי אובייקטים בסביבה. להשתחרר מהנרקסיזם- להבין שיש לי עדיין ערך גם בלי האובייקט - האדם שאני אוהב ונפרדתי ממנו.
3. חובה על האדם הדיכאוני לעסוק בפעילות - התעמלות, עבודה, או כל פעילות שיש בה יצרנות.

חדש: קבוצה טיפולית בגישה קוגניטיבית התנהגותית בדיכאון (בשילוב מיינדפולנס) <

מה אומרים המחקרים על טיפול CBT להתמודדות עם דיכאון <

מה קורה בנפש האדם כאשר דינמיקה דיכאונית שלטת?
לא אחת נראה אישיויות שמאופיינות ע"י הכחשת הדיכאון; כלומר אלו הנקראות מאניות, היפומניות וציקלומניות. למרות שאנשים עם נטייה מאנית ניגשים לחיים עם אסטרטגיות הפוכות לאלו שהדיכאוניים משתמשים, הרי שהנושאים המארגנים הבסיסיים, הציפיות, המשאלות, הפחדים, הקונפליקטים והמבנים הלא מודעים של דיכאוניים ומאניים- הם די דומים.

כולנו יודעים היטב: הרבה אנשים מתנסים לחלופין במצבי נפש דיכאוניים או מאניים; אלו הנמצאים ברמה הפסיכוטית מאובחנים כמתמודדים עם מאניה דיפרסיה, או הפרעה ביפולרית. במצבי מחלה אלו יכולות להופיע דלוזיות ומחשבות אובדנות, אולם הרבה אנשים שלא היו מעולם פסיכוטים מציינים מעגליות של מאניה ודיסטמיה. אנשים שהם בעיקר דפרסיביים, אנשים שהם בעיקר מאניים, וכאלו שנעים מקוטב אחד לשני כולם נמצאים בכל נקודה ברצף ההתפתחותי.

11 סוגים של דיכאון שכדאי להכיר

1. דיכאון פנימי לעומת דיכאון תגובתי: הבחנה זאת מתייחסת לסיבה העיקרית להתפרצות הדיכאון. למרות שברוב המקרים הדיכאון מתפרץ כתוצאה מצירוף של נטיות פנימיות ונסיבות חיצוניות, כל אחד משני הגורמים האלה יכול למלא תפקיד מרכזי. דיכאון אנדוגני, פנימי– או בשמו האחר, תסמונת המלנכוליה- המורכבת מארבע קבוצות של סימפטומים:

 • דיכאון עמוק עם היעדר תגובה רגשית הולמת, חוסר הנאה, ענין ופעילות.
 • האטה פסיכומוטורית או אי שקט.
 • הצפה ברגשות אשם מוגזמים ולא תואמים. ירידה בהערכה עצמית ובביטחון עצמי.
 • תופעות פסיכופיזיולוגיות כמו נדודי שינה, חוסר תיאבון, ירידה במשקל, ירידה בתשוקה המינית ועצירות קשה. 

דיכאון תגובתי מתפתח בעקבות אירועים חיצוניים כמו אובדן, פרידה, כישלון, בעיות בריאות ועוד. 

2.  דיכאון עמוק (MAJOR DEPRESSION) לעומת דיסתימיה: דיכאון עמוק מתבטא בתקופות לא ממושכות (אפיזודות) בהן מופיעים הביטויים של הדיכאון בעוצמה חריפה במיוחד. נוסף על המצב רוח הירוד, הפגיעה במוטיבציה לפעול והחשיבה השלילית, יכולים להתפתח סימנים פסיכוטיים כמו הזיות ומחשבות שווא. האפיזודות יכולות להמשך תקופה של שבועות או חודשים, אך עלולות לחזור שוב לאחר תקופת רגיעה. דיסתימיה שונה מדיכאון עמוק הן בעוצמה והן במהלך. עוצמת הביטויים מתונה יותר, אך הם נמשכים זמן רב, לעיתים אפילו שנים ומהווים חלק בלתי נפרד מהמציאות בה חי האדם. היא מתבטאת במצב רוח ירוד, נטייה לרוגז, פסימיות, איבוד עניין ונסיגה חברתית. דיסתימיה קשורה לעיתים לתכונות אישיות ונטיות פסיכולוגיות שהתפתחו בגיל מוקדם, כמו דימוי עצמי ירוד ורגשי אשמה.

3.  דיכאון חד קוטבי לעומת דיכאון דו קוטבי (הפרעה ביפולרית / "מאניה דפרסיה"): הדיכאון העמוק יכול לבוא לידי ביטוי בשתי צורות של מהלך המחלה האחת, תנודות במצב הרוח המתבטאות בגלים של דיכאון, ביניהם מורגשת הפסקה בסימנים (remission), והשנייה, תנודות במצב הרוח המתבטאות בגלים של דיכאון וגלים של התרוממות רוח (מאניה) כאשר כל תנודה כזאת יכולה להימשך שבועות עד חודשים. תופעה זאת מכונה "הפרעה דו קוטבית" או מאניה דיפרסיה. מאניה דיפרסיה מופיעה בשכיחות של כאחוז אחד באוכלוסייה הכללית, ויש בהופעתה מרכיב גנטי חזק. בשונה מדיכאון עמוק, אשר יכול להתפרץ בכל גיל, מאניה דיפרסיה מתפרצת לרוב לפני גיל 35. האפיזודה המאנית מאופיינת בהתרוממות רוח, דברנות מוגזמת, פעלתנות יתר, מחשבות גרנדיוזיות, צורך מועט בשינה וקשיים בריכוז ובקשב. כאשר המאניה מתבטאת בעוצמה חריפה, עלול להיטשטש הגבול בין מציאות לדמיון והאדם סובל ממחשבות שווא, הזיות והתנהגות לא מאורגנת. במקרים כאלה יש צורך באשפוז, על מנת להגן על האדם עצמו ועל הסביבה. אם האדם לא מטופל, האפיזודה המאנית עלולה להימשך עד שלושה חודשים. כאשר היא דועכת, האדם נכנס לתקופה של התנהגות נורמלית, אך במשך הזמן מופיע הקוטב הדכאוני של המחלה, לעיתים מיידית או תוך זמן קצר מסיום האפיזודה המאנית, ולעיתים, לאחר תקופה ארוכה יותר. האפיזודה הדיכאונית מאופיינת באותם סימפטומים של דכאון שתוארו קודם לכן, והם מתבטאים בעוצמה חזקה.

 טיפול בדיכאון | טיפול בדיסתימיה

4. דיכאון ראשוני לעומת דיכאון משני: במקרים רבים הדיכאון אינו מופיע כתופעה בלעדית, ונלוות אליו הפרעות אחרות. מצב זה נקרא "תחלואה נלווית" והוא חשוב בעת האבחון ובעת הטיפול. ניתן להבחין בין מצב שבו הדיכאון הוא ההפרעה המרכזית, והוא מוגדר אז כראשוני, לבין מצב שבו הדיכאון מתפתח בעקבות הפרעה מרכזית אחרת, ואז הוא מוגדר כמשני. דיכאונות ראשוניים הם כל מה שה DSM-IV מתייחס כאל הפרעות מצב רוח, מלבד האבחון להפרעות מצב רוח בעלי מקור של מצב רפואי כללי והפרעות מצב רוח הקשורות לשימוש בחומרים; אלו נחשבות לדיכאונות מישניים. כאשר הדיכאון הוא ראשוני, יכולות להתלוות לדיכאון הראשוני הפרעות נוספות כתופעות משניות. למשל, ילדים שסובלים מדיכאון עלולים לפתח הפרעות התנהגות, חרדה, בעיות למידה ועוד. בעיות אלה עשויות לבוא על פתרונן כאשר נפסק הדיכאון. הדיכאון מתפתח כהפרעה משנית בהרבה מאד הפרעות, כמו למשל, הפרעה טורדנית כפייתית, ותגובת דחק פוסט טראומטית, הפרעות אכילה, הפרעות התנהגות ועוד. הדיכאון במקרים אלה הוא תוצאה של הפרעה אחרת, והוא יעלם אם מצליחים לפתור את הבעיה הראשונית.

5. דיכאון כפול: מצב שבו הפרעה דיכאונית מז'ורית נוכחת גב אל גב לדיסתמיה. מצב בו דיכאון קל בעל מאפיינים כרוניים מוחלף בפרק דיכאוני חמור או אקוטי.

6.  דיכאון אקוויוולנטי: סימפטום או סינדרום שעשוי להוות צורה בלתי שלמה של אפיזודה דיכאונית. למשל, היעדרות מבי"ס, שימוש באלכוהול, והפקרות מינית אצל בני נוער עלולים לתרום לדיכאון אקוויוולנטי.

7. דיכאון עונתי:  מטופלים שמתארים יותר משלושה גלים חוזרים, המופיעים כל שנה באותה תקופה בטווח של עד שישים יום. גלים אלו נובעים מגורמים פסיכו-סוציאליים עונתיים, וגם, ההחלמה או המעבר מקוטב אחד לשני מתוארים כעונתיים. מאחר שההפרעה נעוצה ברובה מגורמים סביבתיים הקשורים באורך היממה, הטיפול הנפוץ והאפקטיבי ביותר הינו "טיפול באור" (light therapy). בטיפול זה, פשוטו כמשמעו, המטופל נחשף לאור באופן קבוע ובעוצמות משתנות באופן שמדמה את עוצמת אור השמש. הדבר אפקטיבי במיוחד בארצות שבהם הימים קצרים מאוד ויש ימים ולעתים אף שבועות ארוכים ללא שמש. הטיפול הינו פשוט ונעשה בבית – המטופל מקבל "קופסת אור" המכוונת להפיק את האור המתאים למשך 30 דקות עד שעתיים ביום, בהתאם להנחיות.

8.  דיכאון לאחר לידה: תסמונת אפקטיבית, במיוחד דיכאונית, עלולה להופיע בהקשר להיריון וללידה ועד לארבעה עד שישה שבועות לאחר הלידה. שכיחות התגובות האפקטיביות (הרגשיות) הקלות מגיעות לכדי שישים עד שמונים אחוז מהלידות ויכולות להיחשב "נורמטיביות", אך בעשרים אחוז מהמקרים ייתכנו מצבים דיכאוניים או מאניים ברורים יותר.  חמש (או יותר) מהסימפטומים הבאים נכחו למשך שבועיים ומשקפים שינוי מתפקוד קודם; לפחות אחד מהסימפטומים הוא או (1) מצב רוח דיכאוני או (2) אובדן של עניין או הנאה. הערה – אין לכלול סימפטומים שהם בוודאות כתוצאה ממצב רפואי כללי, או ממחשבות שווא או הלוצינאציות שלא תואמות מצב רוח. דיכאון לאחר לידה מופיע גם אצל גברים והמחקר החל להתייחס לכך בשני העשורים האחרונים. 

9. דיכאון בתפקוד גבוה, או דיסתימיה בעגה המקצועית, הוא דיכאון שהוא לרוב סמוי ומוסתר מהעין, בו האדם סובל ממצב רוח דכאוני לאורך רוב שעות היום, ברוב הימים, לאורך שנתיים לפחות וסובל מסימפטומים שונים, כגון תיאבון ירוד או מוגבר, בעיות שינה, עייפות ורמות אנרגיה נמוכות, בטחון עצמי ירוד, קשיי ריכוז או קבלת החלטות ותחושות של ייאוש. ובעוד שאלו הם הסימפטומים של דכאון קלאסי וגלוי, הרי שהסובלים מדיכאון בתפקוד גבוה יראו, על פניו, כמתפקדים כראוי. הם יקומו לעבוד, ינהלו קשרי זוגיות ומשפחה, יבצעו את משימות היומיום, אך יחושו שמשהו אינו כשורה.

10. דיכאון עמיד לטיפול מצב קליני בו המטופל אינו מגיב לפחות לשני סוגים שונים של תרופות אנטי-דיכאוניות. מומחים אחרים טוענים כי על המטופל לנסות לפחות ארבעה סוגי טיפול שונים לפני שניתן להגדיר את הפרעת הדיכאון כעמידה לטיפול.

11. מלנכוליה היא הגדרה "של פעם", למרות שהאבחנה שרדה את  השינויים ואת מהדורות ה- DSM וה- ICD.  על פי ספר ההפרעות הפסיכיאטריות העדכני (DSM-5) מלנכוליה הינה תופעה ייחודית ולא תת-סוג של דיכאון קשה (Major Depression). אבל באותה נשימה חשוב לציין שלשתי התופעות סימפטומים משותפים. ביניהם נמנים חוסר הנאה מפעולות יום-יומיות, ירידה במשקל ותחושה מתמשכת של אשמה. ההבחנה בין השתיים, מלנכוליה ודיכאון, אינה פשוטה וקשורה במשקל הייחודי הניתן לכל אחד מהסימפטומים. יש הסכמה ששכיחות המלנכוליה נמוכה מאוד. 

קיראו על התמודדות עם חרדות ודיכאון בהריון <

נסקור כעת את שיטות טיפול העדכניות לדיכאון. לא הגענו (בינתיים) לכמה מהן, אך ניתן להרחיב ולקרוא כאן: אקטיבציה התנהגותית, טיפול ממוקד פתרוןEMDR, חוויה סומטית- שיטת טיפול ממוקדת גוף (SE), טכניקות לניהול לחצים, טיפול CBT ממוקד חשיפה ואחרות. 

Deep TMS- טיפול בדיכאון גרייה מגנטית מוחית עמוקה

גירוי מוחי מגנטי מוכר כבר כ-30 שנה כמשפר את הפעילות המוחית של אנשים הסובלים מתחלואות מסוימות, נפשיות ונוירולוגיות. בעקבות הידיעה הזו, התפתחה טכנולוגיית ה-TMS, טכנולוגיית הגרייה המגנטית. עם השנים התגבשה ההבנה שמרבית הבעיות הנפשיות קשורות באיזורים עמוקים יותר במוח האדם, אליהם ה-TMS השגרתי איננו מסוגל להגיע. לכן, התפתחה טכנולוגיה מתקדמת יותר- טכנולוגיית ה-deep TMS, גרייה מגנטית מוחית עמוקה, אשר הומצאה במכון וייצמן. המכשיר החדש בתחום (sTMS - Synchronized TMS) שנקרא NEST, מכיל שלושה מגנטים מסתובבים קטנים המספקים גירוי באנרגיה נמוכה, אשר מותאמת לפעילות המוח של כל מטופל. 

טיפול בדיכאון עם פסיכותרפיה בינאישית (IPT)

פסיכותרפיה בינאישית (IPT) מומלצת כאחת משתי שיטות הטיפול היעילות ביותר להפרעת דיכאון (השנייה היא פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית). זוהי שיטת טיפול מובנית ומוגבלת בזמן המבוססת על התיאוריה הבינאישית ופותחה במיוחד לטיפול בדיכאון מג'ורי.  במטא-אנליזה שכללה 13 מחקרים נמצאו השפעות משמעותיות וחזקות של פסיכותרפיה בינאישית על דיכאון מג'ורי. במטא –אנליזה הנוכחית שכללה 38 מחקרים נמצא כי שילוב של טיפול פרמקולוגי יחד עם פסיכותרפיה בינאישית יעיל יותר מאשר טיפול פרמקולוגי בלבד במיוחד עבור מטופלים עם דיכאון מז'ורי כרוני, וקשור לצמצום שיעורי ההישנות. כמו כן, לא נמצא כי פסיכותרפיה בינאישית יעילה יותר מאשר פסיכותרפיות אחרות, כולל CBT. ההחלטה האם לבחור ב- IPT או CBT תלויה לרוב בהעדפתו של המטופל.

גישתו של המטפל בפסיכותרפיה בין-אישית היא רגועה ותומכת. המטרה היא להיות בן ברית של המטופל, כאשר מסגרת הזמן הקצובה נועדה לעודד את המטופל לפעול. הוא אמנם אינו מקבל משימות שבועיות או שיעורי בית אך עליו להתמקד במאמץ לפתור את הבעיות הבין-אישיות בחייו. הטיפול מתמקד באינטראקציה של המטופל עם הסביבה החיצונית ובמסגרתו בוחנים בעיקר את אירועי השבוע החולף.

כאשר המטופל מצליח במצב בין-אישי כלשהו, המטפל מעודד אותו ומחזק מיומנויות חברתיות ראויות. 

לא מפתיע כלל שבשנים האחרונות השיטה נכנסת יותר ויותר לחדרי הטיפולים. מדובר בשיטת טיפול קצרת-מועד, המאפשרת להתמקד בבעיות עכשוויות שמטרידות את האדם, תוך יציאה מנקודת הנחה (תמידית) שהאשמה אינה נובעת מהמטופל אלא תלוית מצב.

המטפל מסייע למטופל ללמוד כיצד לפתור בעיות ובכך מעניק לו כלים שיסייעו לו להתמודד באתגרים שיעלו בעתיד לבוא. השיטה עוזרת למטופלים לזהות, להגדיר מחדש ולשנות קשרים בינאישיים לא בריאים הגורמים לדיכאון ואף מעצימים אותו.

כמטפלים, אנחנו מעריכים מאוד את השיטה ומצפים להתבססותה כטיפול פסיכולוגי מושתת ראיות בישראל, לשלל בעיות נפשיות.

טיפול DBT

טיפול DBT פותח במקור עבור אנשים עם הפרעת אישיות גבולית (בורדרליין) ונטיות אובדניות. אולם, אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש מצאו כי מיומנויות DBT עשויות לסייע גם בהקלת הסימפטומים הדיכאוניים של מטופלים אשר אינם נמצאים באשפוז פסיכיאטרי, וכן בסימפטומים של הפרעות נפשיות נוספות.     

מהו DBT?

טיפול DBT פותח על ידי ד"ר מרשה לינהאן על בסיס עקרונות הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT), הוא מתמקד בקבלה (accepting) של התנהגויות ומחשבות מזיקות ובלתי נעימות במקום בניסיונות להיאבק בהן. הרעיון המהותי של הטיפול הוא שמתן תוקף (ולידציה) להתנהגות מסוימת, למעשה מאפשר שינוי של אותה התנהגות. DBT אף מסייע למטופלים להכיר בכך שההתנהגויות ההרסניות שלהם (בעיקר פגיעות עצמיות) אינן בריאות ולכן הם מוכרחים לשנות אותן גם אם הם מקבלים אותן. תהליך השינוי של התנהגויות ודפוסי חשיבה עשוי להיתפס תחילה על ידי המטופל  כמציף או בלתי אפשרי, אך מטרת ה-DBT היא להפוך את התהליך לקל יותר להבנה ולביצוע.   

4  מודולים של מיומנויות DBT

ישנם 4 מודולים של מיומנויות DBT:

 • קשיבות (מיינדפולנס)-  מיומנויות אלו מלמדות את המטופל לשים לב ולקבל את הרגע הנוכחי מבלי לשפוט אותו. מטופלים לומדים כיצד להתבונן ולתאר אירועים באופן נייטרלי, מה שלבסוף מסייע בפיתוח מיומנויות תקשורת וחשיבה בהירות יותר.  
 • עמידות במצוקה (Distress Tolerance)- מיומנויות אלו מסייעות למטופלים לפתח כישורים יעילים יותר להתמודדות עם מצבי מצוקה, כולל אסטרטגיות של הסחות דעת זמניות, הרגעה עצמית, הרפיה וקבלה.    
 • ויסות רגשי (Emotional Regulation)-  מיומנויות אלו כוללות זיהוי של מקור הרגש ותגובה מותאמת אליו. המטופלים לומדים כיצד להתמודד בצורה הגיונית וראויה עם רגשות עוצמתיים.
 • יעילות בינאישית (Interpersonal Effectiveness)-  היכולת לנהל במיומנות סיטואציות חברתיות. מיומנויות אלו מתמקדות באינטראקציות בינאישיות כאשר המטרה היא להשיג או ליצור את התגובה או השינוי המבוקשים מבלי לפגוע ביחסים ובכבוד העצמי של המטופל.  

DBT ודיכאון

טיפול DBT מדגיש ולידציה ועמידות, שני דברים החסרים למטופלים עם דיכאון. אדם המתמודד עם דיכאון מרגיש לעיתים קרובות חוסר ערך, מה שגורם לתחושה מציפה ועוצמתית של עצבות אשר אינה נותנת ולידציה לשום היבט בחייו. DBT מציע אסטרטגיות התמודדות המאפשרות למטופלים לגעת באספקטים הכואבים והשליליים בחייהם ולהשתחרר מהם. כמו כל טיפול פסיכולוגי, מדובר בתהליך שלוקח זמן אך תוצאותיו יעילות.  

יומני דיווח

השימוש ביומן הינו מרכיב מרכזי ב-DBT, מטרתו לאפשר למטופלים לעקוב אחר התנהגויות ומחשבות בלתי מתקפות המשפיעות עליהם, אך גם כדי לתעד אסטרטגיות התמודדות יעילות. חשוב שהמטופלים יישאו עמם את היומן בכדי לתעד ויביאו אותו למפגשים הטיפוליים הפרטניים והקבוצתיים על מנת שיוכלו לקבל משוב הן מהמטפלים שלהם והן מהמשתתפים האחרים בקבוצה.      

טיפול בדיכאון באמצעות מיינדפולנס

מיינדפולנס המבוסס על טיפול קוגניטיבי (MBCT) עשוי להוות אלטרנטיבה יעילה במניעת הישנות של דיכאון במקום "טיפול תחזוקתי" של תרופות אנטי-דיכאוניות. מחקרים שנערכו מצאו כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי השיג שיעורי הישנות של 39% כעבור 68 שבועות של פסיכותרפיה, ושיעורי הישנות של 68% לאחר הפסקת הטיפול התרופתי. מכאן, שתסמונת "הפסקת התרופות" עשויה להסביר גם את שיעורי ההישנות שהשיג המיינדפולנס מבוסס טיפול קוגניטיבי (44%). תסמיני הגמילה לאחר הפסקת נטילת תרופות מסוג SSRI הינם ממושכים ומזיקים ולכן מפריעים להשפעות התרפויטיות של המיינדפולנס, על כן מומחים מעריכים כי צמצום רציף ומתמשך של נטילת תרופות יחד עם תקופת "התנקות" מסוימת לפני התחלת טיפול מיינדפולנס, יובילו להשפעות חיוביות חזקות יותר של הטיפול.

סכמה תרפיה

סכמה תרפיה היא שיטת טיפול אינטגרטיבית המשלבת עקרונות ואלמנטים קוגניטיביים, התנהגותיים, חווייתיים ופסיכודינמיים. בהשפעת התיאוריה הקוגניטיבית של דיכאון, יאנג (Young) שכלל את מושג הסכמה ופיתח את הסכמה-תרפיה כשיטת טיפול עבור מטופלים עם הפרעות פסיכולוגיות כרוניות.

בעוד שקיים בסיס מחקרי מוצק ליעילות הסכמה תרפיה בטיפול בהפרעת אישיות גבולית, הפרעות אישיות מאשכול C הקשורות לחרדה (הפרעת אישיות נמנעת / תלותית / טורדנית כפייתית) הפרעת אישיות פרנואידית, היסטריונית ונרקיסיסטית- אין כיום עדות מחקרית מספקת ליעילותה של  הסכמה-תרפיה בטיפול בהפרעות כרוניות על ציר 1.

במחקר שנערך לאחרונה נמצא כי לסכמה-תרפיה השפעות חיוביות על מטופלים עם קומורבידיות של דיכאון והפרעות אישיות מאשכול C. ממצאים אלה העלו את השאלה האם סכמה-תרפיה יעילה גם לטיפול בהפרעות דיכאון.

לעומת אפיזודות דיכאוניות, לדיכאון כרוני יש השפעה שלילית חזקה ביותר על איכות החיים, הבאה לידי ביטוי בניסיונות אובדניים רבים יותר ואשפוזים חוזרים וממושכים. כמו כן, הוא מקושר לצריכת שירותים גבוהה וכפועל יוצא מכך לעלויות כלכליות גבוהות, מה שמגביר את החשיבות של פיתוח פרוטוקולים טיפוליים יעילים עבור הפרעה זו.

ענבים ודיכאון

יין ישמח לבב אנוש? מחקר עכשווי חושף שתרכובת חדשה המופקת מענבים ומורכבת מהחומצה DHCA ומ- (malvidin-3'-O-glucoside(Mal-gluc, עשויה להיות מפותחת לכדי רכיב פסיכופרמקולוגי לטיפול בדיכאון. תרכובת טבעית זו עשויה לצמצם תסמיני דיכאון על ידי התמקדות במכניזם חדש שנתגלה, השוכן בבסיס ההפרעה.

'פטריית הקסם' ודיכאון

מחקר חדש, שהתקיים בקולג' המלכותי בלונדון, בדק את השפעת הפסילוסיבין, התרכובת הפסיכדלית המצויה בפטריות הזיה, על קבוצה קטנה שכללה שבעה נחקרים הלוקים בדיכאון ואינם מגיבים לטיפולים התרופתיים השכיחים. הממצאים העלו שהחומר עשוי להפחית באופן מתמשך סימפטומים של ההפרעה.

פסילוסיבין, החומר הפעיל ב-"פטריות הזיה", נמצא תחת זכוכית המגדלת של הקהילה מדעית מספר שנים. בין השאר נמצא כי יש לו אפקט חיובי בהעלמתם של תסמינים דיכאוניים על ידי שינוי הפעילות המוחית באזורים במח המתווכים עיבוד רגשי. לצד זאת, השימוש בו אינו חוקי ברוב המדינות העולם, למעט במסגרת של מחקר אקדמי מורשה, וחוקרים בתחום טוענים בתוקף נגד שימוש-עצמי בפטריות הזיה ובדומיהן, שכן הוא עשוי להוביל לתופעות שליליות ובלתי-רצויות אם נעשה באופן לא מבוקר.

מניתוח תוצאות המחקר עולה גם שהחומר הפסיכדלי עשוי לשנות השקפות כלליות של המטופל, כולל השקפה פוליטית מושרשת. לצד דיווחים של המטופלים על הרגשה ״מחוברת יותר לטבע״ לאחר טיפול של מספר חודשים בפסילוסיבין, אשר ניתן להם פעמיים בשילוב תמיכה נפשית מקצועית, הם אף הפגינו תזוזה על גבי הציר הנע בין עמדות אוטוריטריות לכאלה הדוגלות בעקרונות של חופש.

חוזרים לסיקסטיז? 

השינויים נמדדו הן באמצעות סריקות אשר עקבו אחר שינויים בפעילות המוחית, והן על סמך שינויים בתשובות הנבדקים לשאלונים בנושא השקפותיהם הפוליטיות וחיבורם לטבע, לפני ולאחר קבלת הטיפול.

כרונותרפיה - מניעת שינה מפחיתה סימפטומים של דיכאון

במחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת פנסילבניה נמצא כי מניעת שינה חלקית (שינה רצופה של ארבע שעות ולאחריה ערות מלאה משך יממה שלמה), הפחיתה סימפטומים של דיכאון בקרב כמחצית מהסובלים ממנו.  בנוסף, יש מחקרים קודמים שמעידים כי אצל בני נוער שקיבלו 'טיפול בחסך שינה' הופחת שיעור המחשבות האובדניות. 

למרות היעילות של השיטה, בייחוד כשהיא משולבת עם טיפול באור, היא ממש קשה ליישום וכרוכה בשיתוף פעולה משמעותי מצד המטופלים וכן בסבל ואי-נוחות ניכרת. חשוב לזכור שבעיות שינה ובפרט קשיים בהירדמות או בהתעוררות, הם חלק אינהרנטי מהסימפטומים הנפוצים של דיכאון על דרגות החומרה השונות שלו. סיבות אלו ואחרות תורמות לכך שמניעת שינה אינה פופולארית במיוחד ככלי טיפולי. להפרעת דיכאון מאזו'רי (MDD) ישנם סיכויי הישנות גבוהים, ועל כן אנשי טיפול ממליצים להתמיד בטיפול אנטי-דיכאוני תרופתי ו/או פסיכותרפי על מנת למנוע הישנות זו.

מחקר שנערך לאחרונה ובדק את ההשפעות של תכניות התערבות אינטרנטיות למניעת הישנות של MDD, מצא כי השפעותיהן בעלות ערך טיפולי מגן ל-24 חודשים בלבד. המחקר קבע כי אין להן השפעה מגנה מהישנות לטווח הארוך.

נו? איזה טיפול הכי יעיל?

לפי האיגוד האמריקאי להפרעות דיכאון וחרדה, CBT וטיפול ממוקד פתרון בעיות הוכחו כטיפולים האפקטיביים ביותר לדיכאון. יחד עם זאת, מטופלים שסבלו בעברם מטראומות ילדות וחוו דיכאון במשך תקופה ארוכה וממושכת אינם מגיבים היטב לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי קצר מועד, ובדרך כלל טיפול קבוצתי או טיפול דינמי קלאסי יעילים יותר עבורם.

בשורה התחתונה, הכול תלוי במטופל (כן, טוב, זה לא עוזר לנו...). 

בנוסף, האיגוד מציין כי שילוב של טיפול תרופתי ופסיכותרפיה מכל סוג שהיא מביא לתוצאות הטובות ביותר.

כמו כן, עבור מטופלים עם דיכאון קל עד מתון, מומלץ להתחיל עם טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, ובמידה ואין שיפור משמעותי במצב הנפשי כעבור 8 שבועות אפשר להיעזר בטיפול תרופתי.   

 

שנדבר?

מבטיחים שנעשה הכל כדי למצוא את המענה הכי מדויק - 

צוות מכון טמיר:

1-800-509-809 

 

 

 

 

 

מקורות:

 

https://www.aafp.org/afp/2011/0515/p1219.html

https://research.vu.nl/ws/files/795790/Renner%20et%20al%202013%20CPSP.pdf

https://www.nature.com/articles/s41467-017-02794-5

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3225130/

http://neurosciencenews.com/nature-politics-psilocybin-8382/

https://www.pennmedicine.org/news/news-releases/2017/september/sleep-deprivation-is-an-effective-antidepressant-for-nearly-half-of-depressed-patients

https://www.news-medical.net/news/20180309/Internet-based-depression-treatment-has-no-long-term-protective-effect-study-shows.aspx

 

 

קריאה קשורה נוספת על אפקטיביות של טיפול נפשי: 

טיפולים מבוססי מחקר בפסיכולוגיה <

אפקט הדודו בפסיכותרפיה <

שילוב טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי <

בקרו באוסף המאמרים של מכון טמיר לפסיכותרפיה על טיפול בדיכאון <

 

Google

טיפול בדיכאון
Rated 5/5 based on 85 reviews

טיפול בדיכאון

דיכאון

יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

תגובות

 

תפריט פסיכותרפיה - מובייל

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il