טראומה מורכבת: C-PTSD | הכל על הפרעת פוסט-טראומה מורכבת

טראומה מורכבת

 

 

מהי פוסט-טראומה מורכבת?  

פוסט-טראומה מורכבת, Complex posttraumatic stress disorder הוגדרה לראשונה על ידי גודית' הרמן. 

קורבנות של טראומה מורכבת וכאלה שמפתחים הפרעות נפשיות שמקורן בטראומה, כמו פוסט-טראומה מורכבת, תקועים לעתים קרובות בסיטואציה שהם אינם רואים מוצא ממנה ובתחושה מתמדת שהמכה הבאה ממשמשת ובאה.

בעוד ש-PTSD מתייחסת לארוע טראומטי בודד, טראומה מורכבת נוצרת כתוצאה ממציאות של חווית חיים טראומטית מתמשכת. 

 

 

מהם התסמינים של Complex posttraumatic stress disorder?

הרמן מנתה 3 תסמינים מרכזיים המאפיינים טראומה מורכבת: דיסוציאציהסומטיזציה וקשיים בוויסות הרגשי

אלימות במשפחה וגילוי עריות, לדוגמא, הן טראומות מורכבות הנוצרות במשפחה, אך יש גם טראומות מורכבות מתמשכות שמקורן מחוץ לבית, כמו שהות בשבי, אסונות טבע, חברות בכתות, מערכת יחסים מתעללת  אלימות במשפחה, יחסים עם אח גדול פוגעני ומשפיל, השתתפות במלחמה ואפילו סבל נפשי שנגרם מכאבים של מחלה כרונית

 

בעוד שההפרעה איננה מופיעה עדיין במהדורה העדכנית של מערכת הסיווג האמריקאי של הפרעות פסיכיאטריות - ה-DSM-5 -  ומוגדרת כיום בהגדרה הקלינית המסורבלת DES-NOS, נעשה בה שימוש שוטף ומקובל בשיח הטיפולי ובספרות המקצועית הפסיכולוגית.

כפי שנקרא בהמשך, ההפרעה קיבלה סיווג ייחודי לה ב-ICD-11, מדריך המחלות של ארגון הבריאות העולמי. 

 

בפירוט, התסמינים של טראומה מורכבת כוללים: 

  • הכפפה לשליטה סמכותנית לאורך פרק זמן ממושך, כולל גזלייטינג.
  • תנודתיות במצבי הרוח וקשיים בוויסות רגשי.
  • שינויי תודעה תכופים וקיצוניים.
  • התייחסות השלכתית כלפי התוקפן - משאלות נקמה, הצדקת המקרבן באמצעות רציונליזציה, האדרת כוחו ואידיאליזציה, הכרת תודה פרדוקסלית והזדהות עם התוקפן.
  • קשיים חזרתיים ביחסים בין-אישיים.
  • קושי לבסס משמעות ופשר קיומיים.

החיים שיש לך / יונה וולך

 

הַחַיִּים שֶׁיֵש לִךְ 

הֵם הַחַיִּים שֶׁחָיִיתָ

הַבַּט אָחוֹרָה בַּהֲבָנָה 

מְצָא אֶת נְקִדַּת הַבְּרֵאשִׁית

הַבְּרִיאָה

בְּרָא אֶת עַצְמְךָ 

זֶה הָעוֹלָם הַטוֹב בְּיוֹתֵר

הַיָּחִיד

שֶׁתּוּכַל לִבְרוֹא

 


  

ההשלכות של טראומה מורכבת

לא כל הילדים שחוו התעללות או הזנחה מפתחים בסופו של דבר הפרעת טראומה מורכבת C-PTSD, אך השנים האחרונות מלמדות קלינאים שרבים מהם נאלצים להתמודד עם ההפרעה, כאשר ההחלמה ממנה מאתגרת ביותר גם עבור אלו שפונים לעזרה נפשית ומחפשים טיפול פסיכולוגי מתאים.

טראומה מורכבת כרוכה פעמים רבות בבגרות לשימוש בחומרים ממכרים, הפרעות אכילה, פגיעה עצמית, הפרעות חרדה, דיכאון, סיכון גבוה יותר לבעיות בריאות רבות, בעיות התנהגות וקשיים במערכות יחסים בין אישיות, פגיעה בהתפתחות קריירה וצמיחה מקצועית ותקיעות בהתפתחות הזהות העצמית. 

אבל לפני הכל, C-PTSD משפיעה על מערכת יחסים במגוון צורות: ההפרעה מקשה על ביסוס אמון באחר, בייחוד עם אנשים חדשים שנכנסים לחיים ובתקופות של פרידה מאנשים ותיקים. 

אינטראקציות קרובות, ובעיקר קונפליקטים, חושפים את המתמודד פעם אחר פעם לשחזור מחודש של הטראומה, כך שהויכוח הקטן ביותר עלול להיראות לו כמו חורבן ודאי של מערכת היחסים. 

גם מערכות יחסים בעבודה, בצבא או בלימודים מסתבכות לעיתים קרובות, בעיקר במצבים בהם ניתן משוב ביקורתי מצד גורם סמכות.

החיים עם C-PTSD מלאים בתגובות רגשיות אינטנסיביות,  שעלולות להיות מרתיעות עבור אחרים, ודאי למי שמתקשה עם רגשות סוערים ומשתנים.  

אם אתם מתמודדים עם C-PTSD חשוב שתדעו שאתם לא לבד:  יש קהילה שלמה של מתמודדים ומתמודדות, גם בישראל.

לעבור את המסע יחד הרבה יותר מחזק מאשר לבד.

 

צפו בסרטון מצוין של Betterhelp

על הפרעת פוסט-טראומה מורכבת:

 

 

 

ההשלכות של CPTSD על זוגיות

אנשים שסובלים מ-C-PTSD מופעלים לא אחת על ידי תחושת איום, הימנעות והתנסות טראומטית שמשתחזרת במערכות יחסים (רה-טראומטיזציה). 

בזוגיות. הם מתמודדים לעיתים עם תפיסה עצמית או השקפה עצמית שלילית, קשיים בויסות רגשי, נתקים מהטראומה (detachment), תנודתיות רגשית וקשיים בין-אישיים. מול כל אלה, עם כל האהבה שבעולם, בן/בת הזוג עומד בחוסר אונים ניכר.

מושגים עצמיים שליליים אלו יוצרים מכשולים בשימור מערכות יחסים אינטימיות, וגורמים למתמודדים/ות עם  C-PTSD להיות פגיעים במיוחד להרגיש חסרי אונים, אשמים או מבוישים בהוויה הטראומטית.

 

 

מה הגורמים לפוסט-טראומה מורכבת?

טראומה מורכבת נגרמת לרוב כתוצאה מחשיפה מתמשכת, חוזרת ונשנית, לאירועים קשים של טראומה בין-אישית, בנסיבות בהן הקורבן אינו מסוגל להימלט - בגלל אילוצים פיזיים, פסיכולוגיים, התפתחותיים, משפחתיים, או חברתיים. 

לחוויות הטראומטיות החזרתיות נבנה אפקט מצטבר בנפש השורד/ת, לאורך חודשים ולעיתים אף שנים. 

 

בספרה "טראומה והחלמה" מדגישה ג'ודית הרמן את חשיבות הצורך האנושי באישור חברתי והכרה בפגיעה הנפשית. כדי לשמור טראומה במודעות החברתית ולא להכחישה, יש צורך באישור ובהגנה על דברי הקורבן, עדות של האחר שמהווה מרכיב קריטי בטיפול ובשיקום מטראומה.

 

חווית הטראומה מצויה מחוץ לסדר הרגיל של החיים, חוויה אנושית בלתי ניתנת לניסוח, שלעולם לא נצליח להגיע למילים לתארה. העדות, לפי הרמן, מושיטה לנפגע הטראומה יד מזמינה, בדיוק היכן שאין בנמצא מילים מדויקות לניסוח.

 

 

אם חשוב לך לפנות לייעוץ, 

מומלץ לפנות אלינו לשיחת הכוונה אישית

לטיפול פסיכולוגי אונליין או פנים אל פנים

בטראומה מורכבת

ולהתאמת פסיכולוגית קלינית מומלצת בתל אביב.

 

072-3940004

  

 

איך טראומה מורכבת מאובחנת? 

C-PTSD היא אבחנה חדשה יחסית והגדרות רבות לה.

ההפרעה מופיעה במהדורה העדכנית של ICD-11, לאחר שעברה כמה גלגולים בסיווגה הדיאגנוסטי.

בעבר היא שויכה ל- (Disorders of Extreme Stress Not Otherwise Specified (DESNOS ונקראה גם Enduring Personality Change after Catastrophic Events EPCACE. 

מכיוון שה-DSM, ספר האבחנות הפסיכיאטרי, עדיין אינו מכיר בהפרעת טראומה מורכבת במהדורה החמישית שלו, מטופלות ומטופלים רבים ברחבי העולם מקבלים אבחון שגוי של הפרעת אישיות גבולית (BPD) במקום הפרעת טראומה מורכבת. 

על פי המרכז הלאומי ל- PTSD טראומה מורכבת אינה נכללת כאבחנה נפרדת ב- DSM-5 מכיוון ש 92% מהסובלים מ- C-PTSD עומדים גם בקריטריונים של  PTSD. 

עם זאת, היעדר האבחנה ממדריך הפסיכיאטריה מעורר ביקורת עזה בחוגים מקצועיים, בעיקר מכיוון שהוא גורר מוטיבציה נמוכה לקיום מחקרים קליניים ולכתיבה.

חלק מהביקורות מתמקדות באפליית נשים, שכן רבות מהמתמודדות עם טראומה מורכבת, כולל פגיעה מינית, ״נשפטות״ ועוברות תהליך של פתולוגיזציה כאשר הן מאובחנות כסובלות מבורדרליין, הפרעת אישיות קשה.

בנוסף, ואולי הביקורת הנוקבת מכולן, היא כי הממצאים והניסיון הטיפולי מלמדים שטראומה מתמשכת דורשת טיפול פסיכולוגי שונה מהפרעת אישיות גבולית

 

 

מה ההבדל בין טראומה רגילה לטראומה מורכבת?

למרות הדימיון בהגדרה, טראומה מורכבת איננה PTSD:

בעוד PTSD, הפרעת דחק פוסט-טראומטית, נגרמת כתוצאה מאירוע טראומטי נקודתי, טראומה מורכבת היא תוצר של חיים בצל טראומה מתמשכת.

C-PTSD היא הפרעת PTSD מורכבת ומורחבת - בנוסף ל-4 אשכולות התסמינים המוכרים ב"הפרעה פוסט טראומטית רגילה", בטראומה מורכבת מצטרפת שכבה נוספת של סימפטומים וסימנים המאפיינים אותה. 

 

 

דרכי התמודדות עם טראומה מורכבת

ברמה ההתפתחותית, אנשים שונים מוצאים פתרונות שונים לטראומה מתמשכת:

יש כאלה שמתקשים למצוא את דרכם הייחודית בחיים באמצעות פשר ומשמעות, יש כאלה שנראים בשיא האנרגיה, אבל מתמודדים בעצם עם דיכאון מתחת לפני השטח יש מי שמתמסר כולו למשימה שואבת בחיים הבוגרים בעיקר באמצעות התמכרות לעבודה ולקריירה, ויש כאלה ש"מצליחים באמת" לצמוח מתוך טראומת ילדות ארוכת שנים.

שני קצוות לרצף:

יש אנשים שטובעים בביצת הטראומה, בקושי מצליחים למצוא מקום עבור עצמם בחייהם, ויש כאלה ש'מצליחים' לבנות אישיות טפלון, ששום מצוקה נפשית משמעותית אינה נדבקת בה.

הרוב מצויים כנראה באמצע. 

למרבית האנשים נפש חזקה משהם יכולים לדמיין, היכולה לשקם עצמה במידה מסוימת מהמצבים הקשים וההרסניים ביותר.

לכן, על אף שהמצב נראה כה שחור, חשוב להעניק לאדם את כל המשאבים שניתן על מנת להשתקם ולהציל את חייו.

מי שמצליח למצוא טיפול פסיכולוגי טוב, עם מטפל שיוכל לעבוד איתו על השילוב המורכב בין הטראומות של אירועי העבר לבין החיים בהווה, זכה, ובגדול. 

 

 

טראומה מורכבת והפרעות אישיות

רוברטסון והמפריס (Robertson, M & ,(Humphreys L, 2004 סבורים שמטופלים עם היסטוריה של התעללות בילדות מאובחנים לעיתים קרובות כגבוליים, למרות שההסתמנות הקלינית חופפת במידה רבה להפרעה פוסט-טראומטית.

נראה שגישה זו כבר מצביעה על בעיתיות בראיה של גבוליות כיישות סטרוקטורלית ומרמזת על אטיולוגיה אפשרית שלה. דהיינו, אם אדם אשר היה בריא, מגיב ומתנהג לאחר טראומה קשה כמו אדם שאובחן כסובל מאישיות גבולית, יתכן שגבוליות היא דפוס קבוע של תגובה לטראומה, ומה שנראה כמבנה קבוע של האישיות, הוא למעשה סידרה של התנהגויות, תגובות ומנגנונים פסיכולוגיים שנועדו להתמודד עם טראומה מוקדמת ומורכבת, ולחיות עם תוצאותיה. 

 

 

התעללות רגשית בזוגיות ובמשפחה

טראומה מורכבת יכולה להתבטא דרך התעללות מילולית, פיזית ומינית במסגרת המשפחה. התעללות רגשית מתבטאת בשימושים שונים ברגש כדי לבסס שליטה באדם אחר. 

להתעללות רגשית ו/או פסיכולוגית יש נטיה להיות לעיתים רבות סמויה מן העין, כי במערכות יחסים בהן קיימת התעללות פיזית ו/או מילולית, הסימנים ברורים וגלויים - אלימות פוגענית, שפה בוטה ומעליבה ואיומים תכופים. לעומת זאת, במקרים של התעללות רגשית, קשה מאד לשים את האצבע בבירור על הפרקטיקה של ההתעללות, שכן היא נוכחת בעיקר במחוות מניפולטיביות בתוך היחסים, מה שמטשטש את הגבול בין אהבה לבין שליטה, בעיקר במקרים בהם אחד מבני הזוג סובל מפוסט-טראומה.

על פי נתוני הקואליציה האמריקאית למלחמה באלימות בבית, מחצית ההגברים הנשים חוו מחוות אגרסיביות פסיכולוגיות מבני זוגם.

בנוסף, 7 מתוך 10 נשים נמצאו כבעלות סימפטומים של הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) בעקבות ההתעללות הרגשית בהן.

 

 

גילוי עריות

גילוי עריות, טראומה מורכבת וקשה, הינו קיום מגע מיני בין קרובי משפחה, טאבו אנושי. למשל, קיום מגע מיני בין אב לביתו, אם לבנה, בין אחים ועוד. 

גילוי עריות, במרבית המקרים ומטבע הדברים, מתרחש בין שני אנשים המתגוררים באותו הבית, ולרוב הוא מתמשך ואינו חד פעמי.

  

הפסיכולוגיה של גילוי עריות

הפגיעה הנפשית שמתרחשת בעולמו הפנימי של הצד חסר האונים במהלך גילוי עריות עצומה, ובעיני רבים נחשבת לפגיעה הקשה ביותר.

מדובר בפגיעה שבמקרים רבים מנפצת את כל יסודות נפשו של האדם ומשאירה בעולמו צלקות עמוקות אשר במקרים רבים אינן ניתנות לאיחוי מלאהטראומה הנפשית היא אסונה של חסרת האונים. בזמן התרחשותה הנפגעת עומדת חסרת ישע לנוכח כוח חזק ממנה, מבית, כאשר כוח זה הוא כוח טבע אנחנו מדברות על אסונות, אבל כאשר הוא כוחו של בן אדם אחר, בן משפחה, אנחנו מדברות על מעשה זוועה.

האירועים הטראומטיים החזרתיים ממוטטים את מערכות הטיפול הרגילות, המעניקות לאדם הרגשת שליטה, קשר ומשמעות.

 

טיפול בנפגעות גילוי עריות

הטיפול בקורבנות גילוי עריות הינו מורכב מאוד, כיוון ונפשם הינה כמעט תמיד קרועה, פגועה, חסרת בסיס יציב.

גילוי עריות הוא קלסיקה של טראומה מורכבת  (CPTSD) עבור הנפגע והשפעות הפגיעה על נפש האדם ארוכות טווח ולעיתים אינן פתירות.

לכן, הטיפול המתאים הינו טיפול נפשי מתמשך, המערב עיבוד קוגניטיבי ועוזר לאדם לבנות את עולמו הפנימי ובטחונו בעולמו, לעיתים מאפס, וכן מסייע לו לבנות את יכולתו להיכנס למערכות יחסים בריאות ומעצימות.

טיפול נפשי במקרי גילוי עריות הינו מורכב יותר מלכתחילה, כיוון והוא אפוף בושה, שתיקה והסתרה, הזדהות עם התוקפן וצורך לא מודע להגן על הפוגע , לצד פחד מתגובת בני המשפחה ומהתוקף.

 

למעשה, מחקרים מראים כי מרבית מקרי גילוי העריות לעולם אינם מתגלים ואינם מדווחים, ומרבית קורבנות הפגיעה אינם מקבלים טיפול הולם. 

גילוי עריות מתגלה במקרים רבים בקרב משפחות שאינן מתפקדות, בהן אחד ההורים אינו נוכח, שיש עבר עברייני, בידוד חברתי ובעיות התמכרות מגוונות.

עם זאת, מפתיע לגלות כי מקרים רבים של גילוי עריות מתרחשים דווקא בבתים שנראים כלפי חוץ כשגרתיים לגמרי.


במדינת ישראל, בדומה למרבית מדינות העולם, גילוי עריות הינו אסור עפ"י חוק כאשר אחד הצדדים הינו צעיר מגיל 21. לאחר מכן, גילוי עריות מותר עפ"י חוק אך מהווה טאבו חברתי, איסור חברתי חמור.

 

 

טראומה מורכבת בקרב אסירים 

כמעט כל אסיר חווה טראומה מתמשכת ומורכבת. 

שיעורי החשיפה לאירועים טראומטיים או אלימים בקרב אסירים גברים היא בין 62% ל-100%, מעל פי 2 בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

רבים מהאסירים ומהאסירות עברו גם תקיפה פיזית או מינית, שמהוות גורם סיכון משמעותי ל-PTSD. 

שיעור הסובלים מההפרעה באוכלוסיה הכללית הוא 5% מהגברים, שמהווים בין 7-14% ממי שעבר טראומה משמעותית.

 

ההשפעה של טראומה מורכבת בילדות על הבגרות קשה להכלה, מרתיעה ומאוד עצובה, חשוב לזכור שמאמצים טיפוליים אכן יעילים. בעזרת עבודה אינטנסיבית ניתן להתאושש מן החוויות הטראומטיות וליצור זהות שלמה ולכידה יותר כדי לחיות חיים ראויים. 

 

צרו עמנו קשר לגבי פסיכותרפיה

או טיפול פסיכולוגי מתאים

במכון בתל אביב או

בקליניקות העמיתות שלנו בכל הארץ

 

072-3940004

 

כתיבה:

דניאלה עמרמי, MSW

  

עריכה: 

המאמר נסקר ע״י איתן טמיר,

MA, ראש מכון טמיר 

 

תודות:

 אופיר ברגמן, MA

 

 

 מקורות:

 

פוסט-טראומה מורכבת - מתוך ויקיפדיה 

 

בר חיים, נ. (2012). ללא אבחנה: מחשבות על העדרה של אבחנה פסיכיאטרית לניצולות של תקיפה מינית ממושכת בילדות. פסיכולוגיה עברית. אוחזר מתוך https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=2775

Cloitre, M. et al. (2012). The ISTSS - Expert Consensus Treatment Guidelines for Complex PTSD in Adults. . Retrieved from https://www.istss.org/ISTSS_Main/media/Documents/ISTSS-Expert-Concesnsus-Guidelines-for-Complex-PTSD-Updated-060315.pdf

 

Cloitre, Marylène; Garvert, Donn W.; Weiss, Brandon; Carlson, Eve B.; Bryant, Richard A. (15 September 2014). "Distinguishing PTSD, Complex PTSD, and Borderline Personality Disorder: A latent class analysis". European Journal of Psychotraumatology. 5: 25097

 

Cook, Alexandra; Blaustein, Margaret; Spinazzola, Joseph; et al., eds. (2003). Complex Trauma in Children and Adolescents: White Paper from the National Child Traumatic Stress Network, Complex Trauma Task Force (PDF). National Child Traumatic Stress Network. Retrieved 2018-7-11

 

Herman, J.L. (2009). Treating complex traumatic stress disorders an evidence-based guide. In: C.A. Courtois and J.D. Ford (Eds.), NY: Guilford Press

 

Hoffman, Y. S. G., Grossman, E. S., Shrira, A., Kedar, M., Ben‐Ezra, M., Dinnayi, M., … Zivotofsky, A. Z. (2018). Complex PTSD and its correlates amongst female Yazidi victims of sexual slavery living in post‐ISIS camps. World Psychiatry, 17(1), 112–113

 

Kroll J. Posttraumatic Symptoms and the Complexity of Responses to Trauma. JAMA. 2003;290(5):667–670

 

National Center for PTSD. (2014). Literature on DSM-5 and ICD-11. PTSD Research Quarterly, 25(2).

 

Resick, P. A., Nishith, P., & Griffin, M. G. (2003). How well does cognitive-behavioral therapy treat symptoms of complex PTSD? An examination of child sexual abuse survivors within a clinical trial. CNS spectrums, 8(5), 340-55

 

Robertson M, Humphreys L, Ray R. (2014). Psychological treatments for posttraumatic stress disorder: recommendations for the clinician based on a review of the literature. J Psychiatr Pract. 2004 Mar;10(2):106-18

 

Pete Walker (2013). Complex PTSD: From Surviving to Thriving: A Guide and Map for Recovering from Childhood Trauma (English)

 

WOLFF, N. et al (2015). SCREENING FOR PTSD AMONG INCARCERATED MEN: A Comparative Analysis of Computer-Administered and Orally Administered Modalities. Criminal Justice and Behavior, 42(2), 219–236

 

Yaakov S.G. Hoffman, et al (2018). Complex PTSD and its correlates amongst female Yazidi victims of sexual slavery living in post‐ISIS camps. World Psychiatry. 2018 Feb; 17(1): 112–113

 

https://www.psychologytoday.com/us/blog/experimentations/201707/6-ways-childhood-trauma-affects-your-adult-relationship

 

http://www.maariv.co.il/news/world/Article-626037  

 

 

קורסים נהדרים בתוכנית ללימודי פסיכותרפיה ממוקדת טראומה עמותת נט ל בשיתוף אוניברסיטת תל אביב

 

 

 

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2021