הפרעה דו קוטבית / ביפולרית / מאניה דיפרסיה - טיפולים 2018

דרג פריט זה
(37 הצבעות)
הפרעה ביפולארית / מניה דיפרסיה / הפרעה דו קוטבית הפרעה ביפולארית / מניה דיפרסיה / הפרעה דו קוטבית

 

מהי הפרעה ביפולרית?

הפרעה דו קוטבית, המוכרת גם  כ'מאניה דיפרסיה' והפרעה ביפולרית, היא הפרעה נפשית כרונית המתבטאת בשינויים קיצוניים במצב הרוח, בהתקפי מאניה המתבטאים באופוריה חסרת אחיזה במציאות, התרוממות רוח והתפרצות אנרגיות,  בזבזנות כספית ו'שיגעון גדלות', אשר מלווים בהתקפים ותקופות של דיכאון, המתבטאים בתסמינים של דיכאון קליני- מצב רוח ירוד, ייאוש, חוסר אנרגיות.

ההפרעה מתאפיינת במחזוריות, לאחר התקף מאני, תמיד יופיע התקף דיכאוני, כאשר משך ועוצמת ההתקפים משתנה. הטיפול בהפרעה דו קוטבית מצריך כמעט תמיד טיפול תרופתי לצד טיפול הנפשי, ומדובר במחלה המלווה את האדם לאורך כל חייו ומחייבת מלחמה תמידית בין איזון לחוסר איזון.

מאמר זה עוסק בסוגים של מניה דפרסיה, התסמינים, הגורמים, הטיפולים הפסיכולוגיים והתרופתיים, מחקרים ועוד.

אם אתם מעוניינים, ניתן ליצור עמנו קשר כבר עכשיו, להכוונה ולתיאום מפגש ייעוץ עם פסיכולוגים ומטפלים מומחים בתל אביב, המנוסים בטיפול בהפרעה ביפולרית. 

 

Bipolar Disorder

סוגים של הפרעה דו-קוטבית

 • הפרעה דו-קוטבית סוג 1: הסוג הקלאסי של ההפרעה, בה מטופלים חווים אפיזודות מאניות ודיכאוניות לאורך פרקי זמן שונים. נהוג להתייחס כיום לספקטרום ביפולארי, במסגרתו ניתן לאבחן גם מטופלים המצויים על הגבול מבחינת הקריטריונים. אצל רבים ניתן לראות תסמינים תת-קליניים של הפרעה ביפולרית. 
 • הפרעה דו-קוטבית סוג 2: הפרעה זו כוללת פחות אפיזודיות מאניות חריפות מאשר ההפרעה מסוג 1. עם זאת, האפיזודות הדיכאוניות הן זהות בשני הסוגים. בדומה להפרעה בי פולארית המוכרת, גם הפרעה זו מתאפיינת בתנודות קיצוניות של מצבי רוח. אולם, בהפרעה ביפולארית 2, הסימפטומים החיוביים אף פעם לא מגיעים ל"מאניה" של ממש והתקופות הדיכאוניות הינן לרוב ארוכות וקשות יותר. בכדי להיות מוגדר כבעל ההפרעה, על האדם לחוות לפחות אפיזודה היפומאנית אחת ובדרך כלל, הוא חווה יותר אפיזודות דיכאוניות מאשר מצבי רוח חיוביים באופן קיצוני.
 • ציקלותימיה: (ראו תת פרק בהמשך המאמר) מצב נפשי כרוני אך מתון יותר מההפרעה הדו-קוטבית מסוג 1 ו-2. הוא מאופיין באפיזודות היפו-מאניות ודיכאוניות הנמשכות לאורך שנתיים לפחות. 
 • הפרעה דו-קוטבית עם מחזוריות גבוהה: אנשים שחווים 4 או יותר אפיזודות מאניות, דיכאוניות או מעורבות במהלך שנה אחת. 

 

גליה, בת 36, מספרת בגובה העיניים, עדין ויפה,

על התמודדותה עם מאניה דפרסיה ב-4 השנים האחרונות

(מתוך ערוץ היוטיוב של זאפ דוקטורס):  

מה זה היפומניה? 

מצבי היפומאניה מתאפיינים בקפיצה מהירה מרעיון אחד למשנהו, ביטחון עצמי מופרז ותחושה של כוח בלתי נגמר, עם רצון מופחת בשינה. ההיפומאני תזזיתי, "היפר", מוסח בקלות, חושב בקצב מהיר ביותר, מתנהג בחוסר אחריות ומבלי לראות את הנולד, מפטפט באימפלסיביות ולא שוקל הרבה לפני שהוא מדבר. בנוסף, ניכרת לאביליות (תנודתיות) רבה במצבי הרוח, רגזנות וחוסר שקט, קומפולסיביות ואופוריה שאינה מוסברת על ידי אירועים מעודדים מבחוץ.

 

תסמינים

בתקופות של היפומאניה, נוטים ללכת עד הקצה: לצאת למסיבות, לחפש ריגושים, לבזבז כספים, לקחת סיכונים ולהיכנס להרפתקאות מיניות. התנהגויות ויטאליות כאלה נתפסות לפעמים כהתרוממות רוח ומעוררות את הרושם שהאדם פשוט מבסוט.

בכך תורמות התנהגויות דווקא לחיזוק התנהגותי חיובי של ההפרעה על ידי הסביבה, בהיות ההיפומאני "מסמר הערב" או מוקד ההתרחשות החברתית.

אין את מי להאשים כאן, המתמודד באמת חד יותר, מדויק יותר, יצירתי יותר ובכלל, הוא מרגיש ונראה יותר מהרגיל.  אחת הבעיות המרכזיות בפניה לעזרה מקצועית בשלב מוקדם של ההיפומאניה היא שהמתמודדים אינם מעוררים את דאגת הסביבה הקרובה, בעיקר כאשר אינם מפגינים התנהגויות קיצוניות של ממש. 

 

 

תחלואה נלווית

היפומאניה והפרעה ביפולרית נוטות להופיע בתחלואה כפולה (קומורבידיות) לצד הפרעות נפשיות רבות. 90% מהמתמודדים סובלים מהפרעה נפשית אחת נוספת לפחות. 70% סובלים עם שתי הפרעות נלוות.

להלן כמה מההפרעות הקו-מורבידיות השכיחות: 

התקפי חרדה - 1 מתוך 5 מתמודדים עם מניה-דפרסיה סובלים במקביל מהתקפי פניקה

 הפרעת חרדה כללית (GAD) -חרדות מעצימות ומגבירות הפרעות מצב רוח

 הפרעת קשב וריכוז (ADHD)

הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD)

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD)

 

המתמודדים עם הפרעה דו-קוטבית מועדים יותר מ'האוכלוסיה הנורמטיבית' לפתח הפרעת שימוש ותלות בחומרים פסיכואקטיביים (סמים); רק שיש כאן שאלה של ביצה ותרנגולת לגבי הסיבה והתוצאה - משתמשים בסמים מצויים מבחינה סטטיסטית בסיכון גבוה יותר לפתח הפרעות מצב הרוח, כמו דיכאון והפרעה ביפולרית, בהשוואה למי שאינו משתמש. ממצאים מחקריים חדשים מעידים על קשר גנטי בין התמכרות לאלכוהול לבין הפרעה דו-קוטבית, מה שעשוי להסביר חלק מהנתונים לגבי התחלואה המשותפת. מחקר שנערך לאחרונה מעלה כי 52% בממוצע מהשונות הגנטית של נטיה להפרעה דו קוטבית קשורה להפרעת שימוש באלכוהול - שתי הפרעות שכנראה קשורות מאוד גנטית. 

התמכרויות ומניה-דפרסיה, בכל אופן, הולכות יד ביד. 

לאחרונה פורסם מחקר, ממנו עולה כי קיימים מאפיינים משותפים להפרעה דו-קוטבית ולאפילפסיה ומחקר אחר מלמד על קשר בין מניה דיפרסיה לפיברומיאלגיה.

לעיתים מופיעה היפומאניה בתקופה ייחודית בשנה, בחודש מרץ, בתחילת האביב. למרות שעבור רבים מחוברת עונה זו עם לבלוב, התאהבות והתחלות חדשות, מתמודדים רבים עם הפרעה ביפולארית נאלצים להתמודד עם סיכון לנסיגה היפומאנית עונתית, המכונה בספרות המקצועית Springtime Hypomania

BIPOLAR DISORDER TYPES 

גורמים וסיבות להפרעה דו-קוטבית

כמו מרבית ההפרעות הפסיכיאטריות, אין גורם יחיד ובלעדי להפרעה דו-קוטבית, מדובר במצב נפשי מורכב בעל גורמים מרובים, המחייב בדרך כלל שילוב בין תורשה, גנטיקה והשפעה סביבתית: 

 • גנטיקה: הפרעה דו-קוטבית נוטה לעבור במשפחה, וחוקרים מאמינים כי יש לה מרכיב גנטי. מדענים ממשיכים לנסות ולזהות גנים ספציפיים הקשורים להפרעה. מתוך מחקר חדש עולה קשר בין נזק באיבר המיטוכונודריה בתא (איבר תוך-תאי שאחראי על הפקת אנרגיה) לבין הפרעה דו קוטבית.
  נכון להיום, עדיין לא ידוע על קשר בין רמות הסרוטונין של האדם לתפקוד של איבר המיטכונודריה. עם זאת, ידוע כי תרופות אשר משפיעות על רמת הסרוטונין תורמות להתמודדות עם ההפרעה.
  אחד המחקרים בנושא נעשה ביפן, בו זיהו החוקרים מוטציות בגן הנקרא ANT1 בקרב חולים עם הפרעה דו קוטבית. מתוך המחקר עולה כי ישנו קשר בין גן זה לבין שמירה על סידן, עליה בסרוטונין והתנהגות אימפולסיבית. מצב זה ככל הנראה נובע מתהליך המתחיל בחוסר ב-ANT1 ונזק במטיכונודריה בעקבות זאת, כשפעילות מוגברת של סרוטונין עלולה לפגוע אף עוד יותר במיטוכונדריה.
  לטענת החוקרים, מוטציה זו אינה גורמת להפרעה דו-קוטבית, אך קשורה לסיכון מוגבר למצב. נדרש מחקר נוסף בנושא אך ייתכן ויש לתת את הדעת על פיתוח טיפול הממוקד בתפקוד המיטוכונדריאלי.
 • ביולוגיה: חוקרים סבורים כי נוירוטרנסמיטרים (מוליכים עצביים) כמו סרוטונין ודופמין, מתפקדים באופן לקוי אצל פרטים עם הפרעה דו-קוטבית. מחקר עדכני עומד על הקשר בין אסטמה חמורה אצל בני נוער והוריהם כגורם סיכון לפריצת ההפרעה.
 • נוירולוגיההתלמוס מקבל מידע סנסורי ביותר ומשדר אותו לחלק המתאים בקורטקס, שאחראי על תפקודים גבוהים כמו דיבור, תגובות התנהגותיות, תנועה, חשיבה ולמידה. מספר מחקרים מראים כי הפרעה דו קוטבית עלולה לנבוע מבעיות בתפקוד התלמוס, המסייע בקישוריות של קלט חושי המוביל ליצירת רגשות. 
 • סביבה: גורמים חיצוניים כגון לחץ או משבר עשויים לעורר נטייה גנטית מוקדמת או תגובה ביולוגית פוטנציאלית. חשוב לציין כי אם הפרעה דו-קוטבית הייתה הפרעה גנטית לחלוטין, היא הייתה מופיעה בקרב תאומים זהים. אולם, מחקרים חשפו כי יתכן מצב בו תאום אחד סובל מההפרעה, בעוד שהתאום השני לא. מה שמצביע על הסביבה כגורם תורם להופעת ההפרעה. ממצאי מחקר חדש מצביעים על תפקידן המכריע של הפרעות חרדה, הפרעות שינה ודיכאון קליני - בייחוד דיכאון עם סימפטומים פסיכוטיים - על התפתחות הפרעה דו-קוטבית בקרב בוגרים צעירים עם מאניה דיפרסיה במשפחה.  

 

טיפולים בהפרעה ביפולרית

קבלת האבחנה לגבי הפרעה ביפולרית אינה פשוטה.

גם כאשר היא מדויקת, היותנו מאובחנים בסיווג פסיכיאטרי כרוני מעורר חששות, צער ואפילו אובדן שכרוך בשינויים באורח החיים שהכרנו עד כה (ההחלטה לטפל בעצמנו באמצעות נטילת תרופות, למשל, או הקושי לעבוד עד שמגיעים לאיזון מספק).

הטיפול המומלץ ביותר הוא שילוב בין תרופות מאזנות מצב רוח לבין פסיכותרפיה, טיפול בשיחות. 

נסקור כאן מדי פעם עדכונים על מחקרים חדשים ונעלה לדף. כמובן שזה לא מחליף ייעוץ פסיכיאטרי: 

 

טיפול תרופתי בהפרעה דו קוטבית

מייצבי מצב רוח כמו ליתיום ולמוטריג'ין עשויים לסייע בהפחתת התנודתיות הרגשית שמאפיינת את המתמודדים. לעומת זאת, תרופות אנטי-דיכאוניות כמו פרוזק, פארוקסטין וזולופט בדרך כלל אינן מומלצות היות והן עלולות להחמיר את הסימפטומים המאניים אצל אנשים מסוימים. שתי התרופות המסורתיות לטיפול בהפרעה דו קוטבית הן ליתיום (Lithium) ודיואלפרואקס (Divalproex), שתיהן עדיין מוכיחות את יעילותן במחקרים מבוקרים. אולם כיום ישנו מספר רב של תרופות מייצבות מצב רוח או כאלו המהוות אופציה טיפולית שכיחה להפרעה דו קוטבית. 

 

ליתיום

לליתיום היסטוריה ארוכה ומוכחת לטיפול בהפרעה דו קוטבית. היא ניתנת למתמודדים משנת 1949 והנה, לא נס ליחה - מחקר עדכני מעיד שהתרופה עדיין צועדת בראש ושהיא קשורה במניעת אשפוזים חוזרים בקרב מתמודדים עם הפרעה ביפולרית. 

מומלץ להשתמש בתרופה זו במיוחד כאשר מדובר בהפרעה הדו קוטבית מהסוג הראשון- הכוללת אפיזודות מאניות בשילוב עם אפיזודות של דיכאון חמור. ליתיום יעילה במיוחד לטיפול בסימפטומים מאנים משמעותיים, לטיפול ארוך טווח ולא לטיפול אקוטי ובהפחתה משמעותית של הסיכון לאובדנות (שעלול להגיע לכ-10%, בהפרעה דו קוטבית).

יעילותה של הליתיום מתבטאת גם בעיתוי - היא מוכחת ככלי מניעתי, כאמצעי להפחתת אשפוזים חוזרים ונמצאה יעילה ביותר כאשר משתמשים בה מוקדם ככל האפשר ביחס לפריצת ההתקף המאני הראשוני. 

וכל זה למרות שעדיין אין לפסיכיאטריה מושג כיצד היא פועלת במוח... 

הטיפול בליתיום יעיל גם כתרופה נוספת במצבים הפרעה חד קוטבית או דיכאון עמיד לתרופות.

הרעלת ליתיום

ידוע כי אין להשתמש בתרופה במצבים בהם יש בעיות בכליות, ויש להיזהר בשילוב תרופתי שעלול לגרום להרעלת ליתיום.  למעשה, שיעור לא נמוך בכלל של המטופלים כרונית בליתיום חווים לפחות הרעלה אחת במהלך הטיפול. אבל הנה, יש לנו בשורה מצוינת לשיפור בטיחותם של מטופלים הנעזרים בליתיום: מחקר חדש מדווח על יתרונותיו של חיישן (סנסור) לביש, עשוי בד ונוח לתפעול, שמאותת בזמן אמת על חריגה ברמה התקינה של רמות הליתיום בדם. 

 


Divalproex / Depakote

במצבים בהם בעיות שינה וחרדה הינם סימפטומים קבועים בהפרעה, divalproex/Depakote עשויות להיות מקום טוב יותר מליתיום להתחיל ממנו.

תרופות אלו מתאימות לשימוש כאשר יש צורך בטיפול חזק ומהיר. הן כמעט תמיד עוזרות לפחות במידה מסוימת בטיפול באינסומניה, גם כאשר ניתנות במינון נמוך. כמו כן, תרופות אלו יעילות כאשר סימפטומים של חוסר יציבות רגשית, מצבי רוח משתנים ועצבנות הינם בולטים.


טיפול תרופתי זה הינו מומלץ היות וקיים ניסיון רב שנים עימו, פסיכיאטרים מכירים את התרופות היטב ויודעים לאילו בעיות לצפות וכמו כן, בדומה לליתיום, הוכח כי תרופות אלו עובדות.

עם זאת ידוע כיום כי divalproex יכולה להביא לעליה במשקל ולבעיה הורמונאליות בקרב נשים - שחלות פובליציסטיות. לכן, לרוב מומלץ להשתמש בתרופה זו רק עבור גברים או נשים בגיל הבלות.

 


Oxcarbazepine / Trileptal / אוקסקארבאזפין

אלטרנטיבה ל Depakote כטיפול התחלתי הינה Oxcarbazepine/ Trileptal. התרופה מתאימה לסימפטומים מתונים של הפרעה דו קוטבית. היא ידועה כמתונה יותר בהשפעתה ובתופעות הלוואי שלה ולכן יש לשקול היטב מתי נכון להשתמש בה (עקב השפעה מתונה בלבד). כיום, נמצאת בשימוש בעיקר בקרב ילדים ובני נוער היות ולא מצריכה מעקב קבוע של בדיקות דם וכמובן בשל המיעוט בתופעות הלוואי.

 


Olanzapine / Zyprexa

תרופה יעילה ביותר לייצוב מצב הרוח. מתאימה בעיקר לטיפול במצבי חירום (כאשר הסימפטומים קיצוניים ביותר), כשיש צורך בשיפור מהיר. התרופה מביאה לשינוי כמעט מיידי בסימפטומים ואנשים יכולים לחוש בשינוי תוך מספר שעות בלבד.

אולם, על אף השפעתה היעילה, התרופה היא מביאה לעליה דרמטית במשקל בקרב מספר גבוה של אנשים הנוטלים אותה ויכולה לגרום לסוכרת במקרים מסוימים, גם כאשר לא נצפת עליה משמעותית במשקל. לכן, תרופה זו יעילה בעיקר לטווח הקצר, היות וחוץ מעליה במשקל ישנם מעט סיכונים לטווח הקצר, ולרוב ניתנת על פי צורך (במקרי קיצון) ולא כטיפול קבוע לטווח הארוך.

 

 

סLamotrigine / Lamictal / למוטריג'ין

מתאימה להפרעה דו קוטבית מסוג שני הבעיה העיקרית הינה אפיזודות חוזרות ונשנות של דיכאון. וזה בדיוק הסימפטום בו למוטריג'ין מטפלת הכי טוב. בנוסף לכך, תרופה זו איננה מביאה לעליה משמעותית במשקל, בשונה מתרופות רבות המשמשת לטיפול בהפרעה דו קוטבית. למעשה, במרבית המקרים היא איננה מביא לתופעות לוואי כלשהן ולא ידוע על סיכונים לטווח ארוך הנובעים מצריכה קבועה של למוטריג'ין לאורך זמן. לאחרונה אושרה גם Latuda כתרופה להפרעה ביפולרית לבני נוער ידי ה-FDA.

הצגנו כאן חלק קטן בלבד מהתרופות הקיימות כיום לטיפול בהפרעה דו קוטבית. כל תרופה עשויה להשפיע באופן שונה על אדם ספציפי ואין תרופה אחת שמתאימה ונכונה לכולם. לעיתים מדובר בתהליך של בחינה, ניסוי וטעייה עד שאתם מוצאים את הטיפול התרופתי הטוב ביותר עבורכם. לכן, חשוב ללמוד ולהכיר את האופציות הקיימות בסל התרופות בקופות החולים ולעבוד בשיתוף פעולה מלא עם הרופא המטפל כדי לבחור את התרופה או התרופות המתאימות ביותר עבורכם.

 

 

 

טיפול בנזעי מוח (ECT)

למרות המוניטין והסטיגמה המרתיעים למדי מהם סובל טיפול ה-ECT, הנתונים הקליניים שנאספו ב-80 השנים האחרונות מעידים על יעילותו המרשימה של הטיפול בקרב מטופלים המתמודדים עם הפרעות מצב רוח - דיכאון הפרעה ביפולארית - כמו גם בהפרעות נפשיות אחרות שדורשות שיפור מיידי במצבים אקוטיים. על אף שהמכניזם המוחי באמצעותו עובד טיפול באמצעות העברת נזעי חשמל עדיין אינו ברור, קיימות בימינו מעט מאוד התערבויות שמצליחות להפיק תוצאות מהירות כל כך.

 

שימוש ב-ECT לטיפול בהפרעה דו-קוטבית

שיטת ECT נמצאה יעילה לשימוש לאורך כל רצף רמות החומרה של הפרעה דו-קוטבית  - החל ממידת חומרה קלה ומתונה (כ-65% יעילות) , דרך מאניה דיפרסיה עמידה לטיפול וכלה במקרים חמורים במיוחד, בהם הופיע גם דיכאון קטטוני. בניגוד לדיעה הרווחת, לא נמצאו עדויות לכך ש-ECT עלול לגרום להצתה של אפיזודה מאנית בקרב מתמודדים, והשיטה נחשבת כיום בטוחה מאוד לשימוש, למרות תופעת לוואי שכיחה של אמנזיה זמנית וצורך בהרדמה מלאה בתנאי אשפוז.

 

טיפול להפרעה ביפולרית עמידה לטיפול

למרות התמיכה המחקרית, פסיכיאטרים נוטים להשתמש ב-ECT רק כאשר מייצבי מצב רוח ותרופות אנטי-פסיכוטיות אינם מצליחים לעזור, במצבים של מאניה אקוטית, במצבי מאניה ודיכאון מעורבים (Mixed States) ואצל מטופלים שמראים דפוס מעגלי מהיר במיוחד של מעבר מדיכאון למאניה (Rapid Cycling). 

 

 

 

 

טיפול בהפרעה דו קוטבית ללא תרופות

אולי יהיה מדויק יותר לדון בטיפול נוסף שאינו תרופתי, כי באמת, מתמודדים עם הפרעה ביפולרית ובני משפחותיהם יודעים כמה חשוב להיות מאוזנים.

אילו פתרונות יצירתיים יש לעולם הקליני להציע למתמודדים, מעבר לשילוב של תרופות ופסיכותרפיה

 

DARK THERAPY FOR BIPOLAR DISORDER

 

טיפול בחושך

תודו שיש יתרונות קסומים לשעות הלילה.

הרגישות שלנו לקול גוברת, היכולת להתבונן פנימה נעשית זמינה יותר והאורות שמהבהבים במרחק מעוררים רגשות ישנים...

אז הנה, החל משנת 1998 החלו חוקרים יצירתיים (וכנראה ינשופים בעצמם) לבחון את יעילותו של טיפול בחושך על שיפור מצבם של מתמודדים עם הפרעה דו-קוטבית:  

טיפול פשוט, בו המטופל ישן בחדר חשוך מראה תוצאות יפות. מחקר בחן למשך 3 שנים את דפוסי השינה ומצב הרוח של אדם הסובל מהפרעה דו קוטבית בעלת מחזורים מהירים (שינויים תכופים יחסית במצבי הרוח). החוקרים מצאו כי כמות השינה של המטופל תאמה בדיוק די גבוה לעקומת מצב הרוח שלו.

כלומר, כאשר הוא ישן פחות, מופיעים יותר 'פיקים' במצב הרוח (שמאפיין מצב מאני) וכאשר הוא ישן יותר, נצפה מצב רוח דיכאוני. 

בהמשך, תיעדו החוקרים את דפוסי השינה ומצב הרוח בעקבות טיפול שקיבלו הנבדקים - כמעט מיד לאחר תחילת הטיפול ניכר כי איכות השינה של המטופל השתפרה. היא הפכה מאורגנת, רציפה וקבועה יותר ובהתאמה, גם מצבי הרוח הפכו פחות קיצוניים ולביליים

  

אז מה זה הטיפול הזה?

באיזו תרופה חדשה מדובר?

ומי היה מאמין שהפולניה שהתלוננה שקשה לה "להישאר לבד בחושך", בעצם ייצרה תנאים מצוינים לוויסות רגשי? 

האמת היא שהטיפול לא כלל נטילת תרופות כלל. כל מה שנדרש מהמטופל היה לשהות בחדר חשוך למשך 14 שעות בכל לילה, החל מ18:00 בערב ועד 8:00 בבוקר ביום שלמחרת.

איך חושך עוזר בוויסות מצב רוח?

בכדי להבין את תגובתו של מטופל זה, יש לבחון את "השעון הביולוגי" שלנו, מנגנון פנימי המשמש למדידת זמן בכדי לנהל תהליכים התנהגותיים ופיזולוגיים המתרחשים באופן מחזורי.
השערתם של החוקרים הייתה כי בקרב אנשים הסובלים משינויים מהירים במצב הרוח, השעון הביולוגי שלהם איבד את היכולת להגיב לזמנים טבעיים של יום ולילה.

מרכיב משמעותי בשעון ביולוגי שלנו הינו הגרעין הסופרכיאזמטי בהיפותלמוס, ה-Suprachiasmatic Nucleus SCN, שמחובר ישירות לעיניים ולעצב האופטי ומקבל סיגנל ישיר לגבי עצמת האור בכל רגע. החוקרים שיערו כי בקרב אנשים רגישים יותר, ה-SCN עבר דה-סנסיטיזציה (התעייף) בעקבות חשיפה רבה מדי לאור, במיוחד תאורה מלאכותית בשעות הערב. החוקרים מאמינים כי ניתן לשנות את המצב ולהפוך את ה-SCN לרגיש יותר שוב על ידי חשיפה מוגברת לחושך בשעות הלילה.
כך, המטופל הגיע כל לילה למעבדת המחקר ונכנס לחדר עם מיטה בלי אור. הוא לא היה חייב ללכת לישון אך למעשה לא הייתה לו יותר מדי מה לעשות- לא היה אור כדי לקרוא, טלוויזיה או טלפון ניד. רק "כפיה" של מנוחה וחושך.

תמיכה מחקרית נוספת
בעקבות המחקר שצוין לעיל, מחקר איטלקי שכלל 32 מטופלים אשר עברו טיפול בחושך למשך 14 שעות (18:00 עד 8:00), 3 לילות בלבד, מצא כי טיפול זה היה מועיל יותר מהטיפול הרגיל. עם זאת, נראה כי הטיפול עבד רק כאשר המטופל שרןי במצב מאני לתקופה קצרה יחסית. בשונה מהמטופל שתואר קודם לכן, הקבוצה אותה בחנו החוקרים לא סבלה משינויים מהירים במצב הרוח. הם חוו התקפים מאניים חמורים מספיק כך שנדרשו להתאשפז בבית חולים פסיכיאטרי. בנוסף, המטופלים קיבלו גם טיפול תרופתי במקביל. עם זאת, ניתן לפרש את התוצאות באופן חיובי היות והטיפול בחושך הצליח לשפר חלק מהסימפטומים הקיצוניים ביותר של הפרעה דו קוטבית בשלושה ימים בלבד. במחקר נמצא כי מטופלים שקיבלו טיפול בחושך נזקקו לפחות תרופות ועזבו את בית החולים מוקדם יותר.

מה המשמעות המעשית של התוצאות?

ההשלכות של שני המחקרים די ברורות- אם אתם סובלים ממצב דומה, מומלץ להימנע מהדלקת אורות בלילה ובכלל מפעילויות בשעות מאוחרות. למרבה הצער, היות ואין חברת תרופות שרוקחת ומוכרת לנו "חושך", אין כל כך מוטיבציה לממן מחקרי המשך על טיפול בחשיכה. לכן, מלבד שני המחקרים שתוארו, עד כה לא בוצעו בדיקות פורמאליות של גישה זו.

חשוב להדגיש שטיפול בחושך לא כרוך בשום תופעות לוואי או סיכונים  בריאותיים, כך שיהיה קל מאוד לנוע לעבר שימוש מופחת בתאורה מלאכותית ובמכשירי אלקטרוניקה בשעות הערב והלילה. במקרה הכי גרוע, תבלו כמה ערבים שוכבים בשעמום בחשכה. נכון, זה לא טריוויאלי לשכב ככה ללא מעש ועם הרבה זמן פנוי למחשבות, חששות ופחדים. אבל, השיפור המיידי של המטופלים במחקרים שהוצגו, גם ללא שימוש בתרופות כלל, יכול להוות מוטיבציה מצוינת עבורכם לנסות בכל זאת.

אין בדברים אלו להציע כי עליכם לטפל בעצמכם בחושך ללא בקרה ומעקב. אבל כן יש פה המלצה - לבחון בכמה אור מלאכותי אתם משתמשים, במיוחד מאוחר בלילה, ומציאת דרכים לנסות לצמצם זאת.

לסיכום, הגיע הזמן לשקול טיפול בחושך לאפשרויות הטיפול במצבים בהם מטופלים נמצאים בשלב המאני של הפרעה דו קוטבית או לאלה שסובלים ממחזוריות מהירה של ההפרעה. מעבר לכך, ניתן להניח כי הימנעות מלילות ארוכים מול המסך - הטלוויזיה או המחשב - עשויה לעזור בהפחתת הצורך בתרופות ותסייע בהחלמה מהירה יותר.

 

טיפול באור

והנה, גם טיפול באור עובד יפה. יכול להיות שגם טיפול בטבע, בשמש, יעזור ואז נבין כולנו כמה בריאות נפשית קשורה בשהות בטבע ולא רק בתרופות. טיפול בחשיפה לאור בוהק (אור על סגול B) הוכיח יעילות מחקרית בשיפור דיכאון דו קוטבי. בעבר דווח על מקרה בו טיפול באור עלול להגדיל את הסיכון לפריצת אפיזודה מאנית או היפומאנית, אך מחקר חדש מרגיע ומדווח שלא נמצא קשר בין הדברים וכי נראה שטיפול באור אינו תורם לעלייה במעברים בין דיכאון למאניה. 

 

PROBIOTICS FOT BIPOLAR DISORDER

 

פרוביוטיקה ודלקתיות

מכיוון שקיים קשר בין דלקתיות לבין הפרעות מצב-רוח, וגם ידוע כי בקרב מתמודדים עם התקף מאניה חריף מופיעות תופעות דלקתיות, בחנו חוקרים את ההשפעה של תערובת פרוביויטית ייחודית על הפחתת ההישנות של אפיזודה מאנית בקרב מתמודדים.

ממצאי המחקר מלמדים כי שיעור האשפוזים החוזרים של נבדקים שצרכו טיפול פרוביוטי, צנח בהשוואה לנבדקים שקיבלו פלצסבו בקבוצת הביקורת. 

כן, גם אנחנו מתקשים עדיין לדעת בוודאות האם בקבוקון הכמוסות הפרוביוטיות שמוצע לרכישה ללא מרשם בבתי-המרקחת, מציעים את החומרים המדויקים שגופנו יכול להיעזר בהם. יחד עם זאת, אנחנו למדים יותר ויותר על הקשר בין פעילות של 'חיידקים טובים' לבין בריאות הנפש. 

 

 

דלקתיות ודיכאון 

הקשר בין דיכאון לדלקות צובר עדויות מחקריות רבות בתקופה האחרונה.

אינטואיטיבית, זהו קשר מאוד הגיוני.

חוקרים החלו לבחון את הקשר בין שימוש בתרופות נוגדות דלקת (החל מדלקות חניכיים ועד מחלות עור דלקתיות) לבין שיפור בסטטוס הדיכאוני: 

מחקר שפורסם השנה מלמד כי טיפול תרופתי באמצעות תרופה נוגדת דלקת, אשר מורכבת מהחומר הפעיל אצטיל ציסטאין (N-Acetylcysteine, הנקרא בקצרה NAC) נמצאה יעילה לטיפול בהיבט הדיכאוני של הפרעה ביפולרית, תוך שהיא מפחיתה את תסמיני הדיכאון בהשוואה לנבדקים בקבוצת הביקורת. 

 

נוגדי חמצון

נוגד החמצון קו-אנזים Q10 נמצא יעיל לטיפול בדיכאון דו-קוטבי במסגרת מחקר קליני מבוקר שפורסם לאחרונה. 

Q10 נוצר באופן טבעי בגוף, אך הוא נמצא במגמת ירידה עם השנים, ומופחת כתוצאה מדיכאון וממחלות רפואיות. 

הסבר אפשרי ליעילות של האנזים לטיפול בדיכאון ביפולרי הוא הקשר שלו לסרוטונין - מוליך עצבי שלהגברתו יש השפעות נוגדות דיכאון מוכחות.

למעשה, במחקרים על בעלי חיים, צמאו חוקרים כי Q10 מפגין מכניזם ביוכימי שממש מזכיר פרוזאק. 

 

 

טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) והפרעה דו קוטבית

היות וחלק מהסימפטומים של BPD - הפרעת אישיות גבולית - והסימפטומים של הפרעה ביפולרית חופפים, הגיוני שחלק מההתערבויות הטיפוליות שמתאימות לטיפול בגבוליים, כמו DBT,  עשויות להיות יעילות עבור שתי ההפרעות גם יחד. 


הרציונל של טיפול דיאלקטי התנהגותי הוא ללמוד ולבנות אצל המטופל סט כישורים התנהגותיים, קונגטיביים ורגשיים שמאפשרים לו לזהות וליישם פתרונות תואמים במצבי אמת. DBT מתמקדת בהגברת היעילות בקשרים בין-אישיים ובמסוגלות גבוהה יותר לוויסות רגשי בעיתות משבר רגשי. 

ההתערבות בטיפול DBT מורכבת מכמה נדבכים:

 • מפגש אישי שבועי עם מטפל DBT
 • שיחות טלפוניות לאימון במצבי משבר
 • השתתפות של המטפלים עצמם בקבוצת עמיתים שבועית

 

המיומנויות ב-DBT מורכבות מארבעה סטים:

 • מיומנויות מיינדפולנס, שנחשבות למיומנויות ליבה בגישת DBT
 • עבודה על יכולת לוויסות רגשי
 • התנהגות בין-אישית יעילה המותאמת למצב החברתי וההתייחסותי

כל התערבות כזו מספקת סט נרחב של טיפולים אשר מסייעים למטופלים לרכוש, 'להתמקצע' ולהשתמש ברפרטואר נרחב של כישורים ויכולות שעוזרים לו לנהל את חייו בצורה מאוזנת ובריאה יותר.

טיפול DBT מסייע בשינוי חיובי בתפיסה העצמית של המטופלים, בתחושת הקשר שלהם לקהילה, ובגישה הכללית שלהם לחיים.

קיימים לא מעט מחקרים שאוששו את היעילות של טיפול דיאלקטי התנהגותי עבור מתמודדים עם הפרעה דו קוטבית. מחקרים אלו מצאו כי בעקבות התנסות של המטופלים ב-DBT נצפתה ירידה בסימפטומים של דיכאון, ירידה בפחדים וחרדות ממצבים רגשיים שונים, עליה במודעות העצמית והגברת השליטה הרגשית.

מטופלים שהשתתפו בקבוצת מיומניוות הראו ירידה בביקור בחדרי מיון, כמו גם ירידה באשפוזים פסיכיאטריים בששת החודשים שלאחר הטיפול.

המחקרים מלמדים כי טיפול דיאלקטי התנהגותי אכן מועיל ומשמעותי עבור מטופלים הסובלים מהפרעה דו קוטבית ומצביעים על החשיבות והצורך בהתאמות עתידיות של השיטה להפרעה ביפולרית. 

 

טיפול IPSRT

אחת השיטות הנחקרות ביותר בשנים האחרונות, להתמודדות ולמניעת הישנות של הפרעה בי-פולרית והפרעות מצב רוח בכלל, היא Interpersonal and Social Rhythm Therapy) IPSRT) שנמצאה יעילה בכמה מחקרים קליניים מבוקרים.

IPSRT מתמקדת בשילוב בין תיקון המקצבים הביולוגיים של המטופל הביפולרי לבין עבודה טיפולית על מערכות יחסים בין-אישיות, בנוסף לבניית שגרת חיים בריאה ו"נכונה", כמו שינויים מובנים בהרגלי שינה ואכילה. נראה שהשילוב בין רכיבי השיטה משפיע יופי על הצלחתה.

"המתמודדים עם הפרעה דו קוטבית נוטים לחיות את חייהם באופן פחות מאורגן", אומר פרופ' מייקל טייז, פרופ' לרפואה באוניברסיטת פנסילבניה, "הם נוטים ללכת לישון בזמן לא קבוע, ולעיתים קרובות אוכלים באופן לא סדיר ... הוספת לוח זמנים אחיד לפעילויות הללו עוזרת להם להשתלט על אי-הסדר היומיומי".

 

שלבים של טיפול IPSRT

 • בשלב הראשון בוחנים המטפל והמטופל  את השיבושים בשגרה שתורמים לאפיזודות דו קוטביות ממושכות יותר בעבר.
 • בשלב הביניים מניחים סדר יום חדש למקצבים החברתיים של המטופל, כמו זמני שינה והתעוררות. סדר היום אינו נבנה שרירותית, אלא מתבסס על ההיכרות שנערכה בשלב הראשון עם מצבי הרוח, דפוסי השינה, הרגלי האכילה והפעילות הגופנית. 
 • שלב התחזוקה נועד לעזור למטופל לחזק את המקצבים החברתיים, כך שהמטופל לומד לבטוח ומסוגל להתחייב לדבוק בהם.
 • בשלב הסיום מפחיתים בהדרגה את תדירות מפגשי ה-IPSRT.

 

 

אבחנה מבדלת בין הפרעה ביפולרית להפרעת אישיות גבולית

מחקר חדש מראה כי יתכן וניתן להבחין בין מאניה דיפרסיה להפרעת אישיות גבולית באמצעות 3 שאלות בלבד. ידוע שהטיפול המיועד להפרעת אישיות גבולית שונה במידה ניכרת מהטיפול בהפרעה דו-קוטבית (מאניה דיפרסיה), אך לא תמיד קל להבחין בין השתיים.

באיזה טיפול כדאי לבחור עם מטופל שמתאר התנהגות אימפולסיבית ולקיחת סיכונים, אפיזודות של נרגנות ועוינות, מערכות יחסים הרסניות, שימוש לרעה בחומרים מסוכנים, ודיכאון עם הפוגות קצרות?

החוקרים זיהו שלושה פריטים מבחינים, אותם הם כינו "הטריאדה הקלינית" - במידה והמטופל ענה על שלושת השאלות הללו בחיוב, ההסתברות גבוהה למדי שהוא סובל מהפרעה ביפולארית, ולא מהפרעת אישיות גבולית.

 • מצב-רוח מרומם: "הרגשת כל-כך טוב, או כל-כך מרומם, עד שאנשים אחרים חשבו שאתה לא עצמך ה'רגיל' או שאתה פעיל מדי עד כדי כך שאתה עלול להסתבך בצרות?"
 • פעולות ממוקדות-מטרה מרובות: "היית הרבה יותר פעיל, או עשית הרבה יותר דברים מהרגיל?"
 • השאלה השלישית מתייחסת למידת התנודתיות של תסמיני מצב-הרוח

טיפולים בהפרעה דו קוטבית הפרעה ביפולרית

 

  

אבחנה מבדלת בין הפרעה ביפולרית להפרעת קשב וריכוז

אבחנה מבדלת בין ADHD לבין הפרעה ביפולארית עשוי להיות מאתגר במיוחד, שכן המאפיינים המאניים וההיפו-מאניים של הפרעה בי-פולארית דומות לתסמינים של היפראקטיביות ואימפולסיביות הקשורים ל-ADHD.

במטופלים עם ADHD, הסימפטומים הללו נוטים להיות עקביים, אך בקרב בעלי הפרעה בי-פולארית ישנה עלייה וירידה של סימפטומים מאניים שמופסקים בתקופות של דיכאון. אנשים עם הפרעה בי-פולארית נוטים להיות פרודוקטיביים ומוכוונים לעבר מטרה, בעוד שמטופלים עם ADHD יותר מתקשים להשלים משימות. בנוסף, נטיה לשימוש סמים נפוצה יותר בקרב הסובלים מ-ADHD.

 

 

הפרודרום הביפולרי The Bipolar Prodrome

בשנים האחרונות הוגדר מושג חדש בתחום האבחון והטיפול בהפרעה ביפולרית בקרב ילדים ובני נוער: הפרודרום הביפולרי.

המושג מתייחס לילדים ולמתבגרים המצויים בסיכון לפתח הפרעה דו-קוטבית, בעיקר על רקע התמודדות הוריהם עם ההפרעה. עם זאת, הם אינם עונים לכל הקריטריונים האבחוניים שדרושים לאבחון ההפרעה. עד השנים האחרונות, זוהו תסמינים מקדימים לניבוי פריצה עתידית של הפרעת דו-קוטבית אצל מתבגרים - תסמינים דיכאוניים, קושי בעיכוב התנהגות, מצב רוח לא יציב, הפרעות שינה והפרעות חרדה. עם זאת, מחקרים מנסים למקד באופן מדויק יותר את התסמינים המקדימים, כדי לפתח תכניות מניעה וטיפול בטרם הופעת ההפרעה בבגרות.

מחקר חשוב, שפורסם לאחרונה על הפרודרום הביפולרי, העלה כי מה שמבחין בין מקרים בהם יפתחו המתבגרים את ההפרעה הוא דווקא חומרת הסימפטומים ולא סוג הסימפטום.

מילה נוספת על אבחון הפרעה ביפולרית באמצעות אפליקציה: יישומון חדש, BiAffect, מצליח לזהות יפה מאפיינים של מניה דיפרסיה ודיכאון באמצעות מעקב אחד דפוס ההקלדה של המשתמשים. האפליקציה מאבחנת שגיאות כתיב, מהירות הקלדה ועוד, ומעניקה ציון שקשור באבחנה ובחומרתה.

מרתק, אבל כמובן בעייתי מבחינה אתית. 

 

 

מהי ציקלותימיה?

ציקלותימיה היא הפרעת מצב רוח מתונה יחסית (לעומת הפרעה דו-קוטבית) הכוללת שינויים במצבי הרוח הנעים בין תקופות של דיכאון קל לתקופות של היפומאניה (מצב רוח מרומם) אשר נמשכות כמספר ימים או שבועות. בין התקופות, יתכנו מצבי רוח רגילים, שנמשכים לפעמים אפילו למעלה מחודש, אך לעיתים אין ביניהן הפוגה. 

 • מצבי הרוח אינם מגיעים לרמת החומרה של דיכאון קליני או אפיזודות מאניות מלאות. להפרעה יש הרבה מן המשותף עם הפרעות התמכרות, שימוש מוגבר בהכחשה והיעדר תובנה. למשל, כאשר הם נשאלים בראיון קליני על החוויה הרגשית שעברו, הם נוטים לצמצם את השפעתה עבורם, לא כדי "לעבוד על הפסיכיאטר", אלא כי זו נטיה המובנית בתוך ההפרעה הציקלוטימית. 
 • 0.4%-1% אחוזים מהאוכלוסייה הכללית בארה"ב סובלים מציקלותימיה.
 • השכיחות של ציקלוטימיה זהה בקרב גברים ונשים.
 • הסימפטומים מופיעים לרוב בגיל ההתבגרות או בתקופת הבגרות המוקדמת למרות בדרך כלל קשה לזהות במדויק את מועד התפרצות ההפרעה.
 • כאשר מצבי הרוח מחמירים ומקצינים, סביר שכבר לא מדובר בציקלותימיה אלא בהפרעה דו-קוטבית.

 

 

מהי אישיות מאנית דיפרסיבית?

כתב: אלי הלמן, עו"ס קליני ומטפל CBT בפתח תקווה

במאמר זה מסביר אלי כיצד מתגבשת אישיות מאנית-דיפרסיבית דרך תפיסתה של מלאני קליין. קראו כאן

 

קראו על הפרעות אישיות:

 

 

אנו מזמינים אתכם

אם אתם מתמודדים עם הפרעה ביפולרית,

או כבני משפח השל מתמודדים

ליצור עמנו קשר לשיחת הכוונה

למטפל / פסיכולוג מומלץ בתל אביב

או בקליניקות העמיתות שלנו בכל הארץ:

1-800-509-809

תודה על הקריאה!

צוות המטפלים

מכון טמיר

 

 

 

סיכמו: אביגיל וינר, דורון עמרן, גיא רומח וחברי צוות מכון טמיר

 

 

 

מקורות:

Amdisen A (1988). Clinical features and management of lithium poisoning. Med Toxicol Adverse Drug Exp. 1988 Jan-Dec;3(1):18-32.

Benedetti, F. (2018). Rate of switch from bipolar depression into mania after morning light therapy: A historical review. Psychiatry Research ,Volume 261 , 351 - 356 Qiong Wu, Christina Dalman, Håkan Karlsson, Glyn Lewis, David P J Osborn,

Dickerson F et al. Adjunctive probiotic microorganisms to prevent rehospitalization in patients with acute mania: A randomized controlled trial. Bipolar Disord 2018 Apr 25. 

Goldstein TR, Axelson DA, Birmaher B, Brent DA. Dialectical behavior therapy for adolescents with bipolar disorder: a 1-year open trial. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. 2007;46:820–830. doi: 10.1097/chi.0b013e31805c1613

Hlastala, S. A., Kotler, J. S., McClellan, J. M., & McCauley, E. A. (2010). Interpersonal and Social Rhythm Therapy for Adolescents with Bipolar Disorder: Treatment Development and Results from an Open Trial. Depression and Anxiety, 27(5), 457–464. http://doi.org/10.1002/da.20668

Kato TM, et al. (2018) Mitochondrial dysfunction causes hyperexcitability of serotonergic neurons. Molecular Psychiatry. doi: 10.1038/s41380-018-0074-9.

Toward the Definition of a Bipolar Prodrome: Dimensional Predictors of Bipolar Spectrum Disorders in At-Risk Youths. Danella M. Hafeman, John Merranko, David Axelson, Benjamin I. Goldstein, Tina Goldstein, Kelly Monk, Mary Beth Hickey, Dara Sakolsky, Rasim Diler, Satish Iyengar, David Brent, David Kupfer, and Boris Birmaher. American Journal of Psychiatry 2016 173:7, 695-704 

Lähteenvuo M, Tanskanen A, Taipale H, et al. Real-world Effectiveness of Pharmacologic Treatments for the Prevention of Rehospitalization in a Finnish Nationwide Cohort of Patients With Bipolar Disorder. JAMA Psychiatry. 2018;75(4):347–355. doi:10.1001/jamapsychiatry.2017.4711 

The Bipolar Disorder Survival Guide: Third Edition: What You and Your Family Need to Know. David J. Miklowitz, 2018. Guilford press

Perugi, G., Medda, P., Toni, C., Mariani, M. G., Socci, C., & Mauri, M. (2017). The Role of Electroconvulsive Therapy (ECT) in Bipolar Disorder: Effectiveness in 522 Patients with Bipolar Depression, Mixed-state, Mania and Catatonic Features. Current Neuropharmacology, 15(3), 359–371. http://doi.org/10.2174/1570159X14666161017233642

Phelps J (2016). "A powerful non-pharmacologic treatment for mania - virtually". Bipolar Disord (Commentary). 18 (4): 379–82. doi:10.1111/bdi.12393. PMID 27218661.(https://doi.org/10.1111/bdi.12652) 

Renee Gardner, Joseph F Hayes; Childhood and Parental Asthma, Future Risk of Bipolar Disorder and Schizophrenia Spectrum Disorders: A Population-Based Cohort Study, Schizophrenia Bulletin, , sby023, https://doi.org/10.1093/schbul/sby023

Vöhringer PA, Barroilhet SA, Alvear K, Medina S, Espinosa C, Alexandrovich K, Riumallo P, Leiva F, Hurtado ME, Cabrera J, Sullivan M, Holtzman N, Ghaemi SN. The International Mood Network (IMN) Nosology Project: differentiating borderline personality from bipolar illness

Young, R.C. (2017). GERI-BD: A Randomized Double-Blind Controlled Trial of Lithium and Divalproex in the Treatment of Mania in Older Patients With Bipolar Disorder. Am J Psychiatry. 2017 Nov 1;174(11):1086-1093. doi: 10.1176/appi.ajp.2017.15050657. Epub 2017 Aug 4.

https://psychcentral.com/disorders/bipolar/bipolar-disorder-fact-sheet/

https://www.uptodate.com/contents/lithium-poisoning

http://psycheducation.org/treatment/mood-stabilizers/

https://psychnews.psychiatryonline.org/doi/full/10.1176/appi.pn.2016.7b8

https://en.wikipedia.org/wiki/Bipolar_disorder

http://psycheducation.org/treatment/bipolar-disorder-light-and-darkness/dark-therapy

https://www.webmd.com/bipolar-disorder/guide/cyclothymia-cyclothymic-disorder#1 

https://blogs.psychcentral.com/bipolar-update/2015/04/dialectical-behavior-therapy-and-bipolar-disorder/

 

 

השאר תגובה

אנא הקפד למלא את שדות החובה (*) קוד HTML איננו מותר

המלצה על פסיכולוג בתל אביב


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il