חיפוש המטפל המומלץ עבורי:

טיפול קצר מועד חד וממוקד עם המלצות! | מכון טמיר לפסיכותרפיה

דרג פריט זה
(90 הצבעות)

שוקלים טיפול קצר מועד?

מומחי מכון טמיר פעילים בכל הארץ, מטפלים מנוסים

בפרקטיקה ובתיאוריה של טיפול קצר מועד.

צרו עמנו קשר לתיאום פגישה עם מטפל קצר מועד באיזור מגוריכם.

העלות - אפשרית ונוחה !

1-800-509-809

צוות מכון טמיר לפסיכותרפיה

מכון טמיר לפסיכותרפיה מגיש טיפול פסיכותרפויטי קצר מועד, לילדים ולמבוגרים, פסיכותרפיה ממוקדת, מומלצת ומוזלת בכל הארץ. מטרתו של טיפול פסיכולוגי קצר מועד, או פסיכותרפיה ממוקדת, היא לתת מענה למי שמתמודד עם קושי ממוקד וספציפי ומעוניין להתמקד בפתרונו.

אם הזמן ממש יקר לכם, בואו לבחור מטפל מומחה ומומלץ שיודע היטב את העבודה! צרו קשר מהיר לשיחת תיאום לפגישה עם מומחה לטיפול קצר מועד במכון טמיר לפסיכותרפיה:

בתל אביב, חולון, רמת גן, רחובות, ראשון לציון והמרכז

בחיפה, קריות, כרמיאל והצפון

בירושלים והאזור

בבאר שבע, אשדוד, אשקלון והדרום

בשרון: רעננה, כפר סבא, הרצליה, רמת השרון, חרדה, נתניה

עשרות המלצות מאומתות של לקוחות מכון טמיר לפסיכותרפיה:

testimonials psychotherapists

מהו טיפול קצר מועד?

בניגוד לאמצע המאה הקודמת, אז עדיין מקובל היה "לחפור" בבעיות וקשיים מהילדות, ללא התחשבות במימד הזמן, התמונה כיום שונה בהרבה מובנים. אנו חיים בתקופה מאוד אינטנסיבית. לפונים רבים לטיפול נפשי יש צורך מיידי ומשאלה מובנת לשינוי מהיר, בעיקר אם פנו תוך כדי משבר עכשווי. ישנן כמובן נסיבות כלכליות, שהמכון שלנו אמון עליהן. "אצלנו עושים טיפול פסיכולוגי הכי מהר והכי טוב שניתן", זה המוטו של המכון, אנחנו מתכוונים לזה. אנחנו יודעים כיצד ומתי לסיים וזה כנראה לא פחות חשוב מכל מאפיין אחר בתהליך הטיפולי. 

short term psychotherapy

פסיכותרפיה ממוקדת וטיפול קצר מועד

טיפול קצר מועד לעומת פסיכותרפיה מסורתית נמצאת בחזית הדיון המחקרי של אפקטיביות בפסיכותרפיה. כיום קיימת נטייה הולכת וגוברת לכיוון התפתחות גישות טיפוליות קצרות מועד. נטייה זו עקבית עם אוירה גוברת של מתן דין וחשבון (accountability), אשר צמחה בשנים האחרונות.
במקביל, קיימת הכרה בקרב מטפלים קוגניטיביים התנהגותיים, שלא כל הבעיות ניתנות לשינוי דרך טיפול קצר מועד. זה ברור במיוחד כשמטפלים קוגניטיביים מפנים תשומת לב למטופלים בעלי סגנון בינאישי וקוגניטיבי יותר מושרש ונוקשה. נגיע לזה בהמשך. 

short term therapy

העניין בגישות יותר ארוכות טווח הושפע גם מהתפתחויות תיאורטיות שמדגישות את החשיבות של שינוי מבנים קוגניטיביים בסיסיים.
הגישה המתוארת כאן, טיפול קצר מועד, יכולה להיות מיושמת בפורמט קצר או ארוך טווח. על אף שקיימים הבדלים בין האופי וההיקף של השינויים שאפשר לצפות שיתרחשו בגישות קצרות וארוכות טווח. בכל מקרה זה חיוני שלמטופל תהיה חוויה בינאישית בונה. שימוש בגישה קצרת מועד עם מטופלים שאין להם את המאפיינים המסוימים שיאפשרו להם להרוויח מזה, מעלה את הסיכויים לכישלון של הטיפול ולחוויה בינאישית לא קונסטרוקטיבית, אשר תפחית את המוכנות של המטופל להיות מעורב בעתיד בהתערבויות טיפוליות. לכן, חשוב שיהיו אמצעים להעריך את ההתאמה של המטופלים לטיפול קצר מועד.

טיפול פסיכולוגי קצר מועד מכוון להביא לרווחה רגשית של המטופל בתוך זמן קצר, תוך התמקדות בבעיה ספציפית ותוך חיזוק בטחונו העצמי. הטיפול מתאים גם לסובלים מחרדות, מדיכאונות ומהפרעות אובססיביות שונות. 

ההתעוררות המחקרית של טיפול דינמי קצר מועד

בשני העשורים האחרונים, טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) הולך ותופס תאוצה במחקר ובשדה. בהיותו מבוסס ראיות, CBT התבסס כגישה פסיכותרפית פופולרית ביותר. פרויד, אבי הפסיכואנליזה, ודאי מתהפך בקברו. עם זאת, מאמר חדש ומרתק שנקרא "נקמתו של פרויד" מתוך ה-Guardian, פורש לפנינו מחקרים חדשים אשר מראים תוצאות דרמטיות וחד משמעיות שהושגו בטיפול קצר מועד.

short term psychotherapy and cbt guardian Illustration: Peter Gamlen

האם זה הזמן לחזור לספה?

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי תמיד 'זכה' לביקורות. כיוון שעלותו פחותה בהשוואה לטיפול המסורתי והדגש שלו מתמקד בהשבת המטופל בהקדם לעבודה פרודוקטיבית, בעוררה חשדות ותהיות לגבי תועלות של חברות ביטוח המקמצות ומנסות לחסוך ככל הניתן בעלויות. עם זאת, אפילו אלו המתנגדים לבסיס האידיאולוגי של הגישה, לא יטילו ספק בכך שטיפול כזה 'עושה את העבודה' ונותן תמורה אמפירית. עם זאת, קיימת אי הסכמה בסיסית לגבי טבע האדם סביב השאלה: מהן הסיבות לסבל שאנו חווים בחיים? (וכיצד, אם בכלל, נוכל למצוא שקט ושלווה נפשיים).

short term psychotherapy guardian Freud Illustration: Peter Gamlen
  

לטיפול הקוגניטיבי התנהגותי יש תפיסה מאד ספציפית לגבי רגשות מכאיבים: אלה נתפסים בעיקר כבעיה שצריך לחסל ואם זה לא מצליח אז להפוך רגשות אלו לנסבלים. מצב כמו דיכאון, אם כך, נתפס בדימוי רפואי כמו גידול סרטני שיש להסירו. כן, יכול להיות שימושי להבין מה מקורותיו, אבל הרבה יותר חשוב להיפטר ממנו. הגישה אינה טוענת שאושר הוא קל להשגה אך היא מציעה מענה די פשוט: האמונות הלא רציונליות של האדם גורמות למתח ובכוחו של האדם לשלוט עליהן ולשנות אותן.

פסיכולוגים מהגישה הדינמית קצרת המועד בת זמננו סבורים שהדברים הרבה יותר מורכבים. ראשית, כאב נפשי חייב להיות לפני הכל מפוענח ולא מחוסל. לפי פרספקטיבה זו, דיכאון הוא לא גידול אלא כאב דוקר בבטן. יש לו תפקיד. הוא התעורר כדי לומר דבר על תפקידו, ועל המטופל והמטפל לגלות מהו תפקיד זה. התפיסה של הגישה הדינמית קצרת הטווח לגבי אושר, אם הוא בכלל ניתן להשגה, היא עניין עמום יותר – אנחנו לא באמת מכירים את הנפש שלנו ולעיתים קרובות יש לנו מניעים חזקים לשמר את הדברים כפי שהם. אנחנו רואים את החיים דרך עדשת היחסים המוקדמים שלנו למרות שאנחנו לעיתים קרובות לא מודעים לכך. יש לנו רצונות סותרים. שינוי טיפולי הוא תהליך לא פשוט שלוקח זמן ומצריך התמדה. אין קיצור דרך לשום מקום שאתה רוצה להגיע אליו. הנפש המודעת שלנו היא רק קצה קצהו של קרחון גדול שנמצא מתחת לאוקינוס (הלא מודע).

ככל שצצו יותר מחקרים שמראים את יעילות הגישה הקוגנטיבית התנהגותית, הטיעונים של המטפלים הדינמיים נפלו על אוזניים ערלות. על רקע זה ניתן להבין את החשיבות הדרמטית של מחקרים שפורסמו לאחרונה, המעידים על מציאות שונה: המחקרים מראים שלאורך זמן טיפול דינמי קצר מועד יעיל ואפקטיבי יותר מ-CBT בטיפול בדיכאון למשל.
 מעטים יטילו ספק בכך שהטיפול הקוגניטיבי התנהגותי עוזר להרבה אנשים, לפחות ברמה מסוימת ולפרק זמן מסוים. יחד עם זאת, קשה להתעלם מההיגיון הבריא ומהתחושה שמשהו משמעותי ומהותי חסר במודל הקוגניטיבי בהקשר של הסבל הנפשי. אחרי הכל, אנחנו יודעים כמה מורכבים חיינו הפנימיים, קל וחומר כאשר מדובר במערכות היחסים שלנו עם אחרים. הספרות היפה, לדוגמא, מנסה כבר שנים לתפוס משהו מהמורכבות האנושית הזאת על כל המשמעויות הרבות שלה. מדעי הניורולוגיה חושפים מדי יום ממצאים מרחיקי לכת לגבי המוח האנושי. האם התשובה לכל הסבל האנושי יכולה להסתכם רק בזיהוי ותיקון המחשבות האוטומטיות או אתגור הביקורת הפנימית?

האם הטיפול הנפשי המתאים לכולם יכול להיות כל כך ישיר ומעשי או שמא הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי יתאים רק לחלק מהאנשים ובטיפול בבעיות ספציפיות יותר?
הגישה הדינמית קצרת המועד צנועה יותר בעמדתה כלפי השאלה: כמה אנחנו באמת יודעים וכמה נוכל אי פעם לתפוס לגבי הנפש שלנו והתהליכים המתרחשים בה. לצד צניעות זו, מעידים המחקרים העדכניים ביותר על הישגיו המרשימים של הטיפול קצר המועד ומעידים על כוחו התרפויטי.

מצפים לשמוע מכם !

1-800-509-809

 בלוג של איתן טמיר על טיפול ממוקד<

מקור:

 

https://www.theguardian.com/science/2016/jan/07/therapy-wars-revenge-of-freud-cognitive-behavioural-therapy

 

Google

טיפול קצר מועד חד וממוקד
Rated 5/5 based on 80 reviews
יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il