טיפול קצר מועד חד וממוקד עם המלצות! | מכון טמיר לפסיכותרפיה

דרג פריט זה
(93 הצבעות)
טיפול פסיכולוגי קצר מועד טיפול פסיכולוגי קצר מועד

 

שוקלים טיפול קצר מועד?

 

פרויד התחבט לא מעט בשאלה: האם טיפול פסיכולוגי קצר מועד מסוגל לספק את אותו מענה פסיכותרפויטי כמו שמציעה פסיכואנליזה מתמשכת?

יתירה מכך, האם טיפול פסיכולוגי אמור להימשך לאורך החיים?

ומתי הוא אמור להסתיים? 

מהו טיפול קצר מועד?

עד לסיום מלחמת העולם השניה ואפילו עד לאמצע המאה הקודמת, שלטה בכיפת הטיפול הנפשי גישתו של זיגמונד פרויד וממשיכיו: הפסיכואנליזה.

השיטה המקורית התפצלה לזרמים יצירתיים שהרחיבו את התיאוריה והמודלים המקוריים שלה, כמו פסיכולוגיית האני (שהובילה בתו של פרויד, אנה), גישת יחסי אוביקט וכותביה המוכשרים, היינץ קוהוט ופסיכולוגיית העצמי, ועוד גישות אנליטיות מגוונות ומקוריות.

עם זאת, המשותף לכולן היה הדבקות במספר עקרונות יסוד של פרויד, החשיבות של "חפירה" בבעיות וקשיים מהילדות ומה שרלוונטי עבורנו כאן: ההתעלמות העיקשת ממימד הזמן. נדמה היה שלמטופל בגישה הפסיכואנליטית יש את כל הזמן שבעולם... 

לקראת סוף ימיו, בשנת 1937, ניגש פרויד בעצמו לסוגיית הזמן בטיפול נפשי, וכתב מאמר ידוע שפורסם בשם "אנליזה סופית ואינסופית".

הוא העלה שם נקודות יקרות ערך שממשיכיו הניחו למשך שנים רבות בצד, עד שהגענו לעשורים האחרונים, שם עלה הצורך בבחינה חוזרת על עלות מול יעילות (ותועלת). 

אנו חיים בתקופה מאוד אינטנסיבית.

פונים רבים לטיפול נפשי מגיעים עם צורך מיידי וציפיה מובנת לשינוי מהיר ככל הניתן, בעיקר אם פנו במהלך של משבר עכשווי מתגלגל. לא רק נסיבות כלכליות הובילו את השינוי, אלא גם המגמה האינדיבידאולית והגישה ההומניסטית, שתיהן שואפות למימוש עצמי אופטימלי בחיים עצמם, שאינו מתבטא בהכרח בפענוח אמיתות לא-מודעות וחקירה עצמית של משמעות שתוביל (בשאיפה) לחופש פנימי ואמת. 

 

פסיכותרפיה ממוקדת וטיפול קצר מועד

טיפול קצר מועד לעומת פסיכותרפיה מסורתית נמצאת בחזית הדיון המחקרי של אפקטיביות בפסיכותרפיה. כיום קיימת נטייה הולכת וגוברת לכיוון התפתחות גישות טיפוליות קצרות מועד. נטייה זו עקבית עם אוירה גוברת של מתן דין וחשבון (accountability), אשר צמחה בשנים האחרונות.


במקביל, קיימת הכרה בקרב מטפלים קוגניטיביים התנהגותיים, שלא כל הבעיות ניתנות לשינוי דרך טיפול קצר מועד. זה ברור במיוחד כשמטפלים קוגניטיביים מפנים תשומת לב למטופלים בעלי סגנון בינאישי וקוגניטיבי יותר מושרש ונוקשה. נגיע לזה בהמשך. 

 

 

short term therapy

 

העניין בגישות יותר ארוכות טווח הושפע גם מהתפתחויות תיאורטיות שמדגישות את החשיבות של שינוי מבנים קוגניטיביים בסיסיים.

הגישה המתוארת כאן, טיפול קצר מועד, יכולה להיות מיושמת בפורמט קצר או ארוך טווח.

על אף שקיימים הבדלים בין האופי וההיקף של השינויים שאפשר לצפות שיתרחשו בגישות קצרות וארוכות טווח.

בכל מקרה זה חיוני שלמטופל תהיה חוויה בינאישית בונה. שימוש בגישה קצרת מועד עם מטופלים שאין להם את המאפיינים המסוימים שיאפשרו להם להרוויח מזה, מעלה את הסיכויים לכישלון של הטיפול ולחוויה בינאישית לא קונסטרוקטיבית, אשר תפחית את המוכנות של המטופל להיות מעורב בעתיד בהתערבויות טיפוליות. לכן, חשוב שיהיו אמצעים להעריך את ההתאמה של המטופלים לטיפול קצר מועד.

טיפול קצר מועד מכוון להביא לרווחה רגשית של המטופל בתוך זמן קצר, תוך התמקדות בבעיה ספציפית ותוך חיזוק בטחונו העצמי. הטיפול מתאים גם לסובלים מחרדות, מדיכאונות ומהפרעות אובססיביות כמו OCD.

 

ההתעוררות המחקרית של טיפול דינמי קצר מועד

בשני העשורים האחרונים, טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) הולך ותופס תאוצה במחקר ובשדה. בהיותו מבוסס ראיות, CBT התבסס כגישה פסיכותרפית פופולרית ביותר. פרויד, אבי הפסיכואנליזה, ודאי מתהפך בקברו. עם זאת, מאמר חדש ומרתק שנקרא "נקמתו של פרויד" מתוך ה-Guardian, פורש לפנינו מחקרים חדשים אשר מראים תוצאות דרמטיות וחד משמעיות שהושגו בטיפול קצר מועד.

 

 

האם זה הזמן לחזור לספה?

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי תמיד 'זכה' לביקורות. כיוון שעלותו פחותה בהשוואה לטיפול המסורתי והדגש שלו מתמקד בהשבת המטופל בהקדם לעבודה פרודוקטיבית, בעוררה חשדות ותהיות לגבי תועלות של חברות ביטוח המקמצות ומנסות לחסוך ככל הניתן בעלויות. עם זאת, אפילו אלו המתנגדים לבסיס האידיאולוגי של הגישה, לא יטילו ספק בכך שטיפול כזה 'עושה את העבודה' ונותן תמורה אמפירית. עם זאת, קיימת אי הסכמה בסיסית לגבי טבע האדם סביב השאלה: מהן הסיבות לסבל שאנו חווים בחיים? (וכיצד, אם בכלל, נוכל למצוא שקט ושלווה נפשיים).

האם הטיפול הנפשי המתאים לכולם יכול להיות כל כך ישיר ומעשי או שמא הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי יתאים רק לחלק מהאנשים ובטיפול בבעיות ספציפיות יותר?
הגישה הדינמית קצרת המועד צנועה יותר בעמדתה כלפי השאלה: כמה אנחנו באמת יודעים וכמה נוכל אי פעם לתפוס לגבי הנפש שלנו והתהליכים המתרחשים בה. לצד צניעות זו, מעידים המחקרים העדכניים ביותר על הישגיו המרשימים של הטיפול קצר המועד ומעידים על כוחו התרפויטי.

 

 

במכון טמיר תל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ,

תוכלו לפגוש מטפלים מנוסים בפרקטיקה ובתיאוריה

של טיפול קצר מועד.

צרו עמנו קשר להתאמה אישית ולתיאום פגישה

עם מטפל/ת קצר מועד באיזור מגוריכם.

העלות - אפשרית ונוחה !

1-800-509-809

צוות מכון טמיר 

 

 

אם הזמן ממש יקר לכם - 

התקשרו להתאמת פסיכולוג מומחה / פסיכותרפיסט מנוסה ומומלץ שיודע היטב את העבודה: 1-800-509-809

בתל אביב, חולון, רמת גן, רחובות, ראשון לציון והמרכז <

בחיפה, קריות, כרמיאל והצפון <

בירושלים והאזור <

בבאר שבע, אשדוד, אשקלון והדרום <

בשרון: רעננה, כפר סבא, הרצליה, רמת השרון, חרדה, נתניה <

עשרות המלצות מאומתות של לקוחות מכון טמיר לפסיכותרפיה:

testimonials psychotherapists

 

 


מפגש מקצועי של העמותה לפסיכותרפיה ממוקדת 

 

 
"השימוש בהומור בטיפול ממוקד"
 
ביום שישי -16/11/18
 
מציגה: דר' אנאבלה שקד
 
 
 
סדר יום:
 
9.00-9.30 התכנסות
 
9.30-11.00 הרצאה
 
11.00-11.30 הפסקה
 
11.30-13.00 הדגמה, התנסות חווייתית ודיון

 

בספרו "פסיכודינמיקה, פסיכותרפיה וייעוץ" הצביע דרייקורס (1973) על המגבלת השימוש באמצעים אינטלקטואליים כדי לחולל שינוי בטיפול:
 
"למילים מגבלות משלהן... הצגת הרעיונות והביסוס ההגיוני חייבים להיות מלווים בחוויות עזות... הטיפול חייב להיות דרמטי, כדי לטלטל את המטופל מתוך ביטחונו הנוח, שמעניקה לו מחלתו כהגנה מפני החיים" (עמ' 24).
 
השימוש בהומור בתרפיה יכול לחולל חוויה עזה ולהביא להתקדמות בתהליך הטיפולי.
 
במפגש זה נלמד את הרציונל של השימוש בהומור בפסיכותרפיה, וכיצד להשתמש בהומור במטרה לחולל שינוי.
 
בדומה לשימוש במטאפורות, דימויים וסיפורים, השימוש בהומור, בשנינות ובבדיחות הוא אמצעי להעמקת הקשר הטיפולי, לקידום שינוי קוגניטיבי ולעידוד. חוש הומור אינו תכונה שיש לאדם, אלא מיומנות שניתן לרכוש ולשכלל.

 

ההשתלמות תתקיים במכון אדלר, התע"ש 14 כפר סבא
ההשתתפות חינם לחברי האגודה, בהרשמה מראש בלבד
( 80 ₪ למי שאינם חברים)
להרשמה:  אורית גבריאלי  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  נייד  052-6567017
קיום ההשתלמות מותנה במספר נרשמים

 

על המרצה
 
ד"ר אנאבלה שקד - פסיכותרפיסטית ומדריכה מוסמכת, בעלת תואר שני ושלישי בתרפיה בהבעה ויצירה מאוניברסיטת לסלי בבוסטון. 
 
מייסדת את בית הספר לפסיכותרפיה במכון אדלר, ומטפלת בגישת הפסיכולוגיה האינדיבידואלית בקליניקה פרטית.

 

מקורות:
 
דרייקורס, ר. (2000). פסיכודינמיקה, פסיכותרפיה וייעוץ. תל אביב: מכון אדלר.
 
Shaked, A. (2013). The use of humor in Adlerian practice. In Adlerian Society of the United Kingdom and the Institute for Individual Psychology (Ed.), Adlerian yearbook (pp. 188-204). London, United Kingdom: Editor

 

מקורות:

 

יבלון, י. (2015). טיפול דינמי קצר מועד במתבגרים. [גרסה אלקטרונית]. נדלה ב 19/4/2018, מאתר פסיכולוגיה עברית: https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3333

יובל, יורם (2014). האם הפסיכואנליזה עובדת והאם היא יכולה להוכיח את זה למערכת הבריאות?. 27.8.2014. אתר הארץ: https://www.haaretz.co.il/magazine/the-edge/.premium-1.2417608

פרויד, ז. (1937). אנליזה סופית ואינסופית. מתוך: הטיפול הפסיכואנליטי. הוצאת עם עובד, 2002, 201-227 

 

https://www.theguardian.com/science/2016/jan/07/therapy-wars-revenge-of-freud-cognitive-behavioural-therapy

 

Google

טיפול קצר מועד חד וממוקד
Rated 4.9/5 based on 93 reviews
יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il