פסיכוזה | זיהוי, סימנים, אבחון וטיפול בהתקף פסיכוטי (2021)

התקף פסיכוטי

פסיכוזה

איך מזהים תסמינים פסיכוטיים?

מה הגורמים ואיך מטפלים

בהתקף פסיכוטי?

 

 

מהי פסיכוזה (Psychosis)?

התקף פסיכוטי, או פסיכוזה, הוא מצב נפשי משברי, קשה וקיצוני, בו אדם סובל מניתוק זמני מהמציאות ומפגיעה ביכולת השיפוט התקינה ובבוחן המציאות.  

פסיכוזה מוגדרת גם כהפרעה פסיכולוגית בה האדם מאבד מגע עם המציאות, חווה רעיונות לא-רציונליים ותפיסות מעוותות.  

לעיתים קרובות, האדם שנמצא בתוך התקף פסיכוטי לא יזהה את המצב ככזה ואף עשוי להתנגד לדעתם של מי שינסו להבהיר לו את המצב בו הוא שרוי.

  

אם חשוב לך לדבר על מצב פסיכוטי, התקשר כעת לשיחת הכוונה מהירה ואישית עם המלצה על פסיכולוג בתל אביב ובאיזורים אחרים בכל הארץ.  

 

למתבונן מן הצד פשוט יחסית לזהות אדם החווה אפיזודה פסיכוטית משברית, כיוון שהשינוי בהתנהגותו קיצוני, מוזר וחריג.

קיימים גם מצבים פסיכוטיים חוזרים, שאינם משברים נפשיים, למשל במצבי חיים כרוניים בהם האדם מבודד, מבחירה או בהיעדר ברירה, ואינו מטופל. אדם בפסיכוזה כרונית עלול לחיות לאורך זמן בתוך מציאות פסיכוטית, בדרך כלל בעלת אופי דלוזיוני או פרנואידי. 

פסיכוזה גורמת לאנשים לפרש ולחוות את המציאות באופן שונה מאוד מאחרים: במצב פסיכוטי האדם מודע לרוב למתרחש סביבו, באמצעות מידע מחמשת החושים שלנו, אך הוא נוטה לפרש את המידע בצורה מוזרה ולרוב שגויה. העיסוק יתמקד במחשבות טורדניות שמתרוצצות בראש, מחשבות שלרוב מטעות את שיקול הדעת הבריא. 


אנשים המצויים באפיזודה פסיכוטית

חווים המון מצוקה, בלבול, פחד וחוסר אונים.

אנא זכרו זאת. 

שלכם,  

איתן טמיר


הסימפטומים והתסמינים העיקריים של פסיכוזה הלוצינציות (הזיות) ודלוזיות (מחשבות שווא).  

בואו נתייחס לשתי שאלות חשובות:

 

מהי הלוצינציה ומהי דלוזיה?

 

 

מהן הלוצינציות (Hallucinations)? 

הלוצינציות מתייחסות להזיות על שמיעה, ראיה או הרחה של גרויים, שאינם קיימים במציאות. 

המתמודד יסבול מהזיות של שמיעת קולות כשאיש אינו מדבר, הזיות ראייה בהן רואים דברים שאינם שם והזיות ריח על ריחות דמיוניים, כמו תחושה של טעם מתכתי בפה.

קיימות גם הזיות טקטיליות Tactile hallucination, בהן חשים הפסיכוטיים שחרקים זוחלים להם על העור.

בהזיות של תנוחה Proprioceptive hallucinations, שמתייחסות לתחושה של ציפה, יציאה מהגוף, הזרה של איבר מסוים מהגוף כולו ותחושת פאנטום (הלוצינציות גופניות כאלה נובעות לרוב משימוש אינטנסיבי בסמים פסיכדליים ולמצבים של חסך חושי או הצפה חושית).

 

 

מהן דלוזיות (Delusions)? 

דלוזיה היא מחשבה או אמונה שאינה נכונה, או שאינה בהלימה עם בוחן המציאות התקין בחוויית האדם השפוי.

למשל - ופה נעבור לגוף שני כדי להמחיש - אמונה שאחרים רוצים להזיק לך, או שהם יודעים עליך יותר ממה שהם מגלים ולכן מדברים אודותיך מאחורי הגב (פרנויה), דלוזיית הכפיל (סינדרום קפגרא), או אמונה פנימית גרנדיוזית, כמו דלוזיה שאתה המשיח (שנחווית לא אחת אצל מתמודדים עם פסיכוזה על רקע סינדרום ירושלים).

אמונות שווא כאלה מאוד מסעירות, ויתירה מכך, הן לרוב מורכבות למדי להפרכה.  

שילוב בין הלוצינציות ודלוזיות מביא לפגיעה קשה בתפיסה, בחשיבה, ברגשות ובהתנהגות, מה שמחייב את האדם במשבר פסיכוטי לאבחון פסיכיאטרי ולעיתים קרובות למעקב וטיפול במסגרת אשפוזית. 

 

הלוצינציה vs דלוזיה vs אילוזיה

 

 

מה התסמינים של פסיכוזה?

מעבר לדלוזיות והלוצינציות קיימים סימפטומים נוספים, שמופיעים חלקית או לסירוגין: 

 • מאניה- מתמודדים עם התקף פסיכוטי בהפרעה ביפולרית מראים מצב רוח טוב בצורה מוזרה, למשל חשיבה מהירה או דיבור מהיר, נטייה לא אופיינית להתחברות עם אנשים אחרים או תחושה של להיות ״על גג העולם״.

 • חוסר אינהיביציה והיעדר איפוק - התנהגות לא מותאמת - תוקפנות, התקפי זעם ונדליזם ואלימות.

 • פרנויה- תחושה מסיבית של חשדנות מוגברת, מאיימת ולא מותאמת.

 • חוסר מנוחה וחוסר שקט קשים - חשוב לציין כי למרות שהפרעות שינה שכיחות מאוד אצל מטופלים עם פסיכוזה, נדמה כי האפיזודה הפסיכוטית מאפילה על קשיי השינה וכי קלינאים נוטים לאבחן ולטפל בהם פחות, כך לפי דיווח מחקרי עדכני. מחקרי אורך מלמדים כי הפרעות שינה - ובהן נדודי שינה, סיוטי לילה, דום נשימה בשינה (אפנאה) פרקי זמן קצרים יותר של שינה ואיכות שינה ירודה - קשורות לחוויות פסיכוטיות.

 • בלבול חמור - האדם עשוי לדבר באופן לא צלול ואינו מותאם לסיטואציה, עלול לדבר את מחשבותיו, ליצור משפטים לא הגיוניים. פגיעה קלה עד אנושה בבוחן המציאות ובשיקול הדעת, חוסר התמצאות בזמן ובמקום,  קושי לזהות מקומות מוכרים ולעיתים גם אנשים מוכרים וקרובים.

 • שילוב של דיכאון ומאניה - הופעת סימפטומים של דיכאון ושל מאניה באותו זמן.

 

מהי הפרעה פסיכוטית קצרה? 

הפרעה פסיכוטית קצרה, חולפת או מוגבלת,  היא המונח בו מכנים אנשי מקצוע סימפטומים פסיכוטיים המתפרצים בפתאומיות אך נמשכים זמן קצר בלבד - פחות מחודש.

לרוב המטופל יחלים לחלוטין לאחר שייעלמו התסמינים.

יש שלושה סוגים בסיסיים של ההפרעה: 1. הפרעה פסיכוטית קצרה עם גורם מתח ברור לרוב מתרחשת זמן קצר לאחר טראומה או לחץ גדול, כמו מוות של אדם אהוב, תאונה, תקיפה או אסון טבע. 2. הפרעה פסיכוטית קצרה ללא גורם מתח ברור - בהיעדר טראומה או זיהוי של טריגר מלחיץ. 3. הפרעה פסיכוטית קצרה המתפרצת לאחר לידה, לרוב תוך 4 שבועות. 

 

מה ההבדל בין פסיכוזה להפרעה פסיכוטית?

פסיכוזה היא מצב נפשי שנגרם על ידי מגוון גורמים, כמו שימוש בסמים הלוציגניים, מתח קיצוני, הפרעות נפשיות או מחלות גופניות, בעוד שהפרעות פסיכוטיות מוגדרות כהפרעות נפשיות, כמו סכיזופרניה או או דיכאון פסיכוטי.

 

פרודרום של פסיכוזה

לעיתים קרובות מופיעים תסמינים סאב-קליניים שאינם מעידים עדיין על התקף פסיכוטי, אך מגבירים את ההסתברות שיופיע. סימפטומים תת-קליניים לפסיכוזה כוללים תסמינים פסיכוסומטיים בלתי מוסברים, נסיגה חברתית, התגברות של חרדות וירידה בתפקוד.

את מהלכה של אפיזודה פסיכוטית ניתן לאפיין כתהליך תלת-שלבי:

 • שלב פרודרום

 • שלב אקוטי

 • שלב החלמה

 

ניתן לקרוא כאן עוד על סימנים מוקדמים למשבר פסיכוטי: 

פסיכוזה מזדחלת - תסמינים מקדימים של התפרצות פסיכוטית <

 

 

תחלואה נלווית

קיימות הפרעות ומחלות נפשיות כרוניות שמתאפיינות בהתקפים פסיכוטיים, כמו מאניה-דפרסיה (הפרעה ביפולרית) , הפרעה סכיזואפקטיבית, סכיזופרניה ועוד הרבה הפרעות נפשיות הכוללות סימנים פסיכוטיים כתופעה משנית, כמו דמנציה, או הפרעת דחק פוסט טראומטית - PTSD  (מחקר העלה ש-30-40% מהחיילים המשוחררים המתמודדים עם PTSD חוו הזיות קוליות או ויזואליות. עדיין לא ברור מדוע במקרים מסוימים של PTSD פורצת פסיכוזה ובאחרים לא). 

פסיכוזה מופיעה גם יחד עם מחלות גופניות רבות.

למשל, ב-25-30% מהמתמודדים עם מחלת פרקינסון וכאשר היא פורצת היא קשורה להחמרת איכות החיים, מצוקות רבות יותר אצל המטפלים העיקריים, שיעור אשפוז גבוה יותר, תמותה מוגברת וכמובן עלויות הרבה יותר גבוהות למערכת הבריאות ולמשפחה המטפלת. מצב כזה מכונה תסמונת פסיכוזה שניונית (Secondary psychotic syndrome), מצב פסיכוטי לכל דבר, רק שמקורו מיוחס לסיבות פתופיזיולוגית, תוצר ישיר של מצב בריאותי שאינו מסווג בהפרעות נפשיות והתנהגותיות. פסיכוזה שניונית מאובחנת כאשר קיימות עדויות מההיסטוריה הרפואית של המטופל, בדיקה גופנית או ממצאי מעבדה. 

 

 

מהי פסיכוזה כתוצאה משימוש בסמים?

מצבים פסיכוטיים עלולים להיגרם גם כתוצאה משימוש בסמי הזיה (פסיכדלים, למשל קטמין, אסיד או MDMA), שימוש בסמים ממכרים (קוקאין, הרואין ואמפתמינים), הרעלת קנאביס, או שימוש לרעה בתרופות.

בפסיכוזה שנגרמת על רקע של אינטוקסיטציה, או הרעלה, כתוצאה שימוש בחומרים פסיכואקטיביים, מופיעים תסמינים פסיכוטיים זהים לאלה שתוארו לעיל, ודי קשה להבחין ביניהם בעין לא מקצועית. 

 

משבר פסיכוטי אחרי שימוש בסמים

 

"מגואה לגהה" - משבר פסיכוטי כתוצאה משימוש בסמים בטיול

אחת התופעות החברתיות המוכרות בישראל, היא משבר נפשי בעקבות שימוש בחומרים פסיכואקטיביים בטיול אחרי הצבא, כאשר המדינה המובילה היא הודו ואחריה מדינות דרום אמריקה.

פסיכוזה שפורצת במהלך טיול תרמילאים מצויה בעליה חדה ומדאיגה, בעיקר לאחר סגירת "פרויקט התרמילאים" ב-2006.

אחד הארגונים שצבר ניסיון רב בטיפול במקרים אלו הוא המרכז הטיפולי כפר איזון.  

 

 

מהי פסיכוזה חריפה / אקוטית?

פסיכוזה חריפה היא מצב מנטלי פסיכוטי בו אדם עלול לפגוע בעצמו או באחרים או להגיע לסיטואציה בה הוא חסר יכולת לדאוג לעצמו. 

תסמינים כרוניים של פסיכוזה עשויים להיות מנוהלים היטב בחייו של האדם ואינם מחייבים הפניה לחירום, אולם במקרים של מצב אקוטי חובה לראות פסיכיאטר

 

 

מה הגורמים לפסיכוטיות? 

פסיכוזה עלולה לפרוץ גם כתוצאה מבעיה מוחית אורגנית, לחצים פסיכו-סוציאליים, גידול במוח, לחץ אימהי במהלך ההריון וגם על רקע של משבר נפשי חולף. 

במקרים נדירים יותר מתקיימת 'פסיכוזה בשניים', המכונה גם פולי א דו, שני אנשים שחולקים הזיה פסיכוטית משותפת.

קראו בהרחבה בהמשך המאמר על גורמי סיכון לפריצת פסיכוזה.

 

 

איך מטפלים בפסיכוזה?

כאשר פסיכוזה אינה פורצת מסיבות אורגניות, היא נגרמת בדרך כלל כתוצאה מחוסר איזון ביוכימי במוח.

במצבים אלו הטיפול המתאים הוא טיפול באמצעות תרופות פסיכיאטריות נוגדות פסיכוזה, שמטרתן להקל על הסימפטומים, להביא לאיזון תרופתי מהר ככל הניתן ולאפשר למטופל להמשיך בשגרת חיים רגילה, בליווי מעקב פסיכיאטרי וטיפול נפשי.

טיפול פסיכולוגי נפוץ לסובלים למתמודדים עם הפרעות נפשיות בכלל ומהתקפים פסיכוטיים בפרט, הוא טיפול CBT .

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT - מקנה למטופל כלים לזהות סימנים פנימיים וחיצוניים לקראת התקף פסיכוטי מתקרב, להתמודד עם החרדה שמעורר המצב הפסיכוטי ולעזור בשלל מצבים רגשיים, התנהגותיים וקוגניטיביים (חשיבתיים). 

בנוסף לכך, בטיפול CBT לומד האדם, המצוי בתחילת הדרך במצב משברי נפשי קשה ביותר, כיצד לנהל את שגרת חייו לצד האתגרים של האפיזודה וכיצד להתנהל במצבים חברתיים, משפחתיים, הוריים וזוגיים. נרחיב על כך בהמשך המאמר.

ואולם, חשוב לציין, כי אין פסיכותרפיה כלשהי שמומלצת במצבים פסיכוטייים שבכוחה להחליף אבחון וטיפול פסיכיאטרי. 

הרחבה על טיפולים למצבים פסיכוטיים בהמשך המאמר... 

 

 

איך לדבר עם אדם פסיכוטי?

במידה ואדם יקר לכם מתמודד עם פסיכוזה, מה תגידו ואיך תגיבו?

 • אל תעמידו פנים שאתם שומעים ורואים דברים שאינם קיימים

 • אל תנסו לשכנע את האדם האהוב שלכם ש"האמת" שלו שגויה. מהר מאוד תיווכחו שהוא מתנגד לשלילת החוויה האישית שלו והתעקשות שלהם עלולה לפגוע באמון בכם. התחושה שאינו מובן תתרום לשקיעה עמוקה יותר של המתמודד לתוך עולמו, שמונחה זמנית על ידי לוגיקה פנימית שונה ואחרת.

 • כדאי לשאול בעדינות שאלות שיעזרו לו להישאר ממוקד ותכליתי ולהמליץ לו באהבה לפנות לעזרה מקצועית, תוך כדי תיקוף והבהרה שתישארו לצדו.

 

התקף פסיכוטי מעיד על בעיה שדורשת אבחון וטיפול מקצועיים.

חד משמעית - אם בן משפחה, חבר או בן זוג שלך מראה תסמינים פסיכוטיים, תהא זו טעות להקל ראש בתקווה שהוא רק 'ירד מהפסים' ותיכף יחזור לעצמו.

לא טוב להתייחס לפסיכוזה כחוויה חולפת ללא טיפול רפואי ונפשי. היא עלולה לסמן את יריית הפתיחה של מחלה מזדחלת, פיזית (על רקע אורגני) או נפשית. ובכל מקרה המנעות מעזרה מקצועית מחמירה לרוב את המצב. 

 


חשוב לדעת:

היום כבר לא חייבים להגיע למיון בבית חולים פסיכיאטרי.

החל מקיץ 2015 יש בישראל פסיכיאטר זמין 24/7

בכל חדרי המיון בבתי החולים הכלליים.


למרות שהתקפים פסיכוטיים נשמעים כמו חוויה רחוקה וקיצונית שמרביתנו לא ניתקל כלל במהלך החיים, חשוב לדעת שמדובר בתופעה לא כל כך נדירה: 

כ-1% מכלל האוכלוסיה יסבלו מהתקף פסיכוטי לפחות פעם אחת בחיים מסיבות שונות, בין אם מדובר במחלת נפש מתפתחת, בעיה מוחית, מחלה הגוררת ירידה קוגניטיבית כמו אלצהיימר, שימוש בסמים וסיבות נוספות. משך ההתקף והסיכויים שיפרוץ שוב תלויים בהרבה גורמים, ביניהם בסיבה בגינה האדם לקה בהתקף, התמיכה של קרוביו ומידת המודעות שלהם לבעיה והשאלה האם האדם נמצא תחת השגחה, מעקב וטיפול פסיכותרפי מתאים.

 

התמודדות עם מצב אובדני אצל בני נוער <

 

 

מה גורמי הסיכון לפריצת מצב פסיכוטי?

ישנם מחקרים רבים וטובים המזהים וממפים אוכלוסיות סיכון להתפרקות נפשית פסיכוטית.

חשוב להזכיר שגורמי סיכון אינם סיבות, הם אינם מתארים יחסי סיבה ותוצאה, אלא רק תופעות שנמצאו קשורות סטטיסטית עם פריצה של פסיכוזה בבגרות.

לאחרונה פורסם מחקר חשוב שגילה כי חוויות טראומטיות חוזרות בינקות ובגיל ההתבגרות מכפילות פי 7 את הסיכוי למשבר פסיכוטי.

Journal of Psychiatric Magazine פרסם מחקר  בו נבדקו 50 זוגות של אחים אשר אחד מהם סבל מפסיכוזה והשני לא. המחקר מצא שמי שסבל מטראומות חוזרות בתקופת הינקות או בתקופת גיל ההתבגרות, יימצא בסיכון הגדול פי 7 לסבול מפסיכוזה בבגרות

 

גורמי סיכון נוספים לפסיכוזה

 

 • מחקר  עדכני מעלה קשר בין פסיכוזה לבין איטרי יד ימינם, כלומר שמאליים

 • מחקר מפברואר 2021 מלמד כי ילדים ובני נוער שסובלים מהפרעת קשב וריכוז (ADHD) עלולים להיות בסיכון מוגבר לפתח הפרעות פסיכוטיות בהמשך החיים.

 • דור שני למהגרים מצוי בסיכון גבוה יותר לפסיכוזה

 • אישיות אנ-הדונית כרונית: כלומר, אנשים שלכל אורך החיים אינם נוטים להנות ממה שרבים אוהבים - אוכל טעים, מיניות, מנוחה ותחומי עניין

 • פגמים גופניים קלים 

 • אנשים עם חוסר יכולת לזהות ריחות

 • משקל נמוך משני ק״ג בלידה ו/או ניתוח קיסרי בחירום

 

 

מה זה דיכאון פסיכוטי?

למרות שהביטויים הקליניים של דיכאון ופסיכוזה שונים למדי, ישנן ראיות לחפיפה משמעותית בגורמים להן.  

תסמיני דיכאון ופסיכוזה נחשבים בדרך כלל לתופעות קליניות נפרדות ובעלות גורמים שונים, אך התופעה של דיכאון פסיכוטי מוכרת היטב בשדה הפסיכולוגי ובמחקר. 

 

מבחינה קלינית, האבחנה המבדלת בין דיכאון קליני לבין פסיכוזה נשענת בעיקר על העיתוי, ההתקדמות והחפיפה של תסמינים פסיכוטיים לעומת אלה של דיכאון: 

למטופלים עם הפרעה סכיזואפקטיבית יש תסמינים פסיכוטיים נמשכים, עם או בלי תסמיני הפרעה במצב הרוח. 

בדיכאון עם מאפיינים פסיכוטיים, למטופל בדרך כלל יש היסטוריה של אפיזודות דיכאון קודמות, והאפיזודה הנוכחית מתחילה בדיכאון שמחמיר עם הזמן, אשר במהלכו צצים סימפטומים פסיכוטיים. 

 

גלוטמט, קטמין ודיכאון פסיכוטי

תפקידו החשוב של המוליך העצבי גלוטמט הולך ומתבהר באמצעות מחקרים שחושפים את ההשפעות המהירות של תרופות נוגדות דיכאון מבוססות קטמין. קטמין נמצא יעיל למגוון הפרעות נפשיות, בעיקר לוויסות מצב רוח, טיפול מיידי בהפחתת מחשבות אובדניות ו- OCD (הפרעה טורדנית-כפייתית) .

קטמין הוא חומר הרדמה וטרינרי, המשמש גם ברפואת ילדים, אבל מוכר בעיקר כסם מסיבות פסיכדלי, מה שהכניס אותו לרשימת החומרים האסורים לשימוש, ברוב העולם ובישראל. 

ברמה הביוכימית, מיוחסות ההשפעה המרדימה (או המטשטשת) וההזיות שמעורר קטמין לעיכוב הספיגה של קולטני גלוטמט NMDA. מחקרים עדכניים מעידים גם על קשר ומכניזם פעולה דומה של קטמין ותרופות אופיאטיות (פרט להשפעה הדיסוציאטיבית של קטמין, שמוסברת אחרת באופיאטים). בנוסף, נמצא כי ריכוזים גבוהים של הנוירוטרנסמיטר גלוטמט בהיפוקמפוס - איבר מוחי בעל תפקיד חשוב בדיכאון - מציעים רמז לגבי מטופלים המצויים בסיכון גבוה יותר לפריצה של פסיכוזה.

ההתרחשות המשותפת של פסיכוזה ודיכאון במגוון הקשרים, בשילוב עם תגליות גנטיות אחרונות, מחלישה את ההבדל האבחוני המסורתי בין התופעות הללו. יש גם חפיפה גוברת בתרופות המשמשות לטיפול בשתי ההפרעות, ובחירה שקולה של שילוב טיפול פסיכותרפי ותרופתי יכולה למזער תופעות לוואי ולהגביר את היעילות.

 

 

איך מאבחנים פסיכוזה?

בנוסף לראיונות קליניים ולאבחון פסיכולוגי, מפותחים כיום כלי הערכה מדויקים לאבחון פסיכוזה, למשל באמצעות מחשב או דרך זיהוי מרקרים ביולוגיים שמתבססים על ביוטופים. 

חלק מהמתמודדים עם התקף פסיכוטי סובלים ממשבר, חולף אבל רבים מהם מאובחנים בחלוף הזמן כסובלים מסכיזופרניה או הפרעה דו-קוטבית, הפרעות נפשיות כרוניות שדורשות טיפול, או לפחות מעקב, לכל החיים. 

למרבה הצער, אין עדיין בדיקות דם או הדמיות שניתן לבצע בכדי להבחין בין אפיזודה פסיכוטית חולפת, בין סכיזופרניה ובין הפרעה דו-קוטבית.

על פי ה-DSM סכיזופרניה מאופיינת בדלוזיות, הזיות, היעדר אפקט או אפקט קהה (השטחה או הקהיה רגשית) ומצב כרוני. הפרעה דו-קוטבית כוללת דלוזיות והזיות, שינויים דרמטיים במצבי הרוח, ולרוב מדובר בהפרעה תנודתית.

אבל מחוץ ל-DSM, בעולם האמיתי של חדרי המיון והקליניקות, ההבדלים הרבה פחות ברורים...

מטופלים רבים אינם מתאימים לתיאורים הפורמליים של האבחנות. 

בעוד שאנשי מקצוע קליניים הפכו למיומנים בהערכת הסימפטומים והסימנים, המחסור בכלי אבחון, פרט לסולם ה- PANSS לאבחון פסיכוזה, גורם לבעיה שדורשת פתרון בפסיכיאטריה.

האם כל האנשים שמתויגים עם סכיזופרניה באמת סובלים מאותה הפרעה?

מה לגבי מספר גדול של אנשים בעלי סימפטומים של סכיזופרניה והפרעה דו-קוטבית?

על מנת שמטופלים יוכלו לקבל טיפול מדויק להפרעה שלהם, יש להעביר את הפסיכיאטריה לעידן חדש המבוסס על אבחנה ביולוגית- זהו נושא הנמצא בעדיפות העליונה של המכון הלאומי לבריאות הנפש בארה"ב. קיימים אתגרים רבים בדרך לשם, אך מחקר שנערך ב-2015 מעורר תקווה. 

 

אבחון פסיכוזה באמצעות מחשב

מחקר מעניין שפורסם לאחרונה ב-JAMA, מדווח כי מחשב שמופעל באמצעות אלגוריתם של אינטיליגנציה מלאכותית הצליח לאבחן פסיכוזה ודיכאון באופן מדויק יותר, בהשוואה לאבחון פסיכיאטרי אנושי. 

המחקר עקב אחר 236 נבדקים, שנמצאו בסיכון גבוה לפסיכוזה או דיכאון, מ-5 מדינות אירופאיות. קבוצת המחקר הושוותה עם קבוצת ביקורת, לאורך 18 חודשים. המדדים שנבחנו היו פריצה של פכיזוה או דיכאון, לצד תפקוד בחיי העבודה ויכולת לבסס מערכות יחסים יציבה.

המחשב ניצח... 

העתיד מציע שיפור בדיוק האבחנות, באמצעות מודלים ממוחשבים לחיזוי וניבוי.

גם לאינטיליגנציה מלאכותית (AI) יש כבר מה לתרום באבחון מוקדם של פסיכוזה:

חוקרים מאוניברסיטת אמורי באטלנטה ומהרווארד פיתחו תכנה, שעובדת באמצעות למידת מכונה, באמצעותה ניתן לנבא פריצה אצל בוגרים צעירים של פסיכוזה ב-93% הצלחה. התכנה מתבססת על ניתוח השפה בה משתמשים המאובחנים, והיא נראית מבטיחה עד מאוד. 

המאמצים טובים לכולנו:

אנחנו מרוויחים אבחון וטיפול טובים יותר למצבים נפשיים קשים.

 

הגדרת ביוטיפים

במחקר שנערך באוניברסיטת ג'ורג'יה בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת טקסס, ייל והרווארד נמצאו מרקרים ביולוגיים, ביוטיפים מובחנים של פסיכוזה , אשר ניתן לזהות אותם באמצעות סמנים ביולוגיים. במחקר השתתפו 711 אנשים שאובחנו עם סכיזופרניה, הפרעה דו-קוטבית והפרעה סכיזואפקטיבית (שילוב של סכיזופרניה והפרעת מצב רוח).

המשתתפים קיבלו מגוון רחב של מבחנים להערכת התפקודים המוחיים המקושרים לפסיכוזה- כגון מבחנים קוגניטיביים, מדידה של תהליכי עיבוד שמיעתי, הערכה של שליטה קוגניטיבית, רישום הפעילות החשמלית במוח (EEG) ובחינת תנועות העיניים.

בנוסף, כל משתתף עבר הדמיה מוחית של MRI. החוקרים בחנו את הממצאים מבלי להתייחס לאבחנות הקליניקיות וגילו (אולי באופן לא מפתיע) 3 אשכולות של ביוטיפים. אולם לשלושת האשכולות הללו יש קשר מועט לשלוש האבחנות הקליניות המסורתיות. הביוטיפים לא נבדלו זה מזה מבחינת חומרת הסימפטומים או קיומם של סימפטומים מאניים.

מכאן, נשאלת השאלה, האם הביוטיפים שנמצאו תקפים יותר מהאבחנות הקליניות המבוססות על סימפטומים?

 • ראשית, חלק מהביוטיפים נמצאו גם בקרב בני משפחה מדרגה ראשונה, מה שמרמז על מרכיב גנטי.

 • שנית, הביוטיפים נבדלו זה מזה בתפקוד החברתי של האדם- כלומר, אנשים עם ביוטיפ מסוג 1 הראו ליקויים תפקודיים חמורים יותר בהשוואה לאנשים עם הביוטיפים האחרים.

 • שלישית, בהדמיות המוחיות שנערכו נמצאו הבדלים משמעותיים בין המשתתפים מבחינת החומר האפור במוח, במיוחד באונה המצחית, הקודקודית והרקתית.

 

אף על פי שממצאים אלו אינם מוכיחים שביוטיפים תקפים יותר מהאבחנות הקליניות, הם בכל זאת מעודדים גישה חדשה לאבחון הפרעות פסיכיאטריות.

חשוב להמשיך ולחקור האם שונות גנטית, תפקודים מוחיים ו/או התנהגותיים יכולים לתת תוקף לאותם ביוטיפים.

 

 

מה הטיפול היעיל ביותר בפסיכוזה?  

הפסיכיאטריה עדיין 'שוברת את הראש' במטרה למצוא טיפול תרופתי מדויק ככל הניתן לפסיכוזה, טיפול פסיכופרמקולוגי שאינו פוגע בתפקודים מנטליים חיוניים ומצליח להחזיר את המתמודד במהירה לדרך המלך.

יש לה, לפסיכיאטריה מוניטין לא כל כך מוצלח בנושא: עד שנות ה-50 של המאה שעברה השתמשו לאורך 20 שנה בניתוח מוח אכזרי ביותר ודי ברברי, לובוטומיה, שפשוט ניתק בין שתי המיספרות המוח של המטופל, בקורפוס קולוסם , 'הגשר' שמחבר בין השתיים.

ההליך הלובוטומי הצליח אמנם להפסיק את הסימפטומים הפסיכוטיים, אבל 'על הדרך' הסב פגיעות קוגניטיביות חמורות ובלתי הפיכות שלא אפשרו לאדם להמשיך בחיים תקינים. אולם מאז עשתה הפסיכיאטריה בישראל מהלכים רבי משמעות, חלקם בעידוד מחאת הציבור נגד דרכי הטיפול במהלך אשפוז פסיכיאטרי (למשל, המאבק הציבורי נגד קשירות במהלך אשוז פסיכיאטרי).

הנה דרכים ליצירת קשר עם הפסיכיאטר המחוזי, במקרים דחופים של משבר פסיכוטי או סיכון אובדני. מתוך אתר משרד הבריאות:

 

פסיכיאטרים מחוזיים משרד הבריאות  

פסיכוזה מטופלת לרוב בשילוב בין פסיכותרפיה (טיפולים בשיחות) לבין טיפול בתרופות נוגדות פסיכוזה.

הטיפולים הפסיכולוגיים היעילים ביותר הם טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), טיפול רגשי-תמיכתי, טיפול משפחתי, טיפול קבוצתי וטיפול דינמי.

לאחרונה הולכות ומתפתחות גישות טיפוליות שיקומיות יותר, כמו ״דיאלוג פתוח״.

מטרת הטיפול התרופתי היא לאזן את המטופל מבחינת הסטטוס המנטלי ותפיסת המציאות, מה שלעיתים נמצא כתנאי הכרחי בטרם תחילת טיפול פסיכותרפי.

אנו ממליצים לפנות לפסיכיאטר מומחה ומנוסה, שיוכל לנהל את המקרה, החל משלב זיהוי המשבר ועד לחזרה לתפקוד תקין ויציבות. 

 

טיפול CBT

תרפיה התנהגותית קוגניטיבית, המכונה גם CBT, היא שיטת טיפול פסיכולוגי מבוססת-ראיות, שנבחנת כל העת באמצעות מחקרים מדעיים קפדניים.

המשמעות היא כי טיפול CBT אינו מבוסס רק על מה שאנשים מאמינים יעזור להם, אלא על מה שנחקר והוכח כטיפול יעיל. 

בהתמודדות עם דלוזיות והלוצינציות, המאפיינות מצב פסיכוטי, ניתן להיעזר בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, בעיקר באמצעות בחינת האמונות ועיוותי החשיבה העומדים מאחוריהן. 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי עשוי לשמש גם למטרות מניעת פסיכוזה:

סקירה שיטתית ומטא-אנליזה, שפורסמו ביוני 2020 בכתב העת Journal of Clinical Psychiatry מלמדות כי cbt עשוי להפחית את הסיכון לאפיזודה פסיכוטית ראשונה בקרב מי שנמצא בסיכון קליני גבוה לפסיכוזה. סקירה זו מופיעה 11 שנים אחרי סקירת מחקרים משנת 2009, שפורסמה בכתב העת Psychological Medicine, ובה הגיעו הכותבים למסקנה כי ל- CBT אין ערך בטיפול בסכיזופרניה, הוא בעל השפעה מוגבלת בלבד על דיכאון ואינו יעיל במניעת הישנות של הפרעה דו-קוטבית.

בתחילת הדרך, טיפול CBT הוכיח את יעילותו לטיפול בחרדה ובדיכאון, אבל כיום קיימים אלפי מחקרים שמעידים על יעילות השיטה להתמודדות עם עשרות הפרעות נפשיות אחרות.

מחקרים מלמדים אותנו שגם כאשר בוחן המציאות לקוי ושיקול הדעת נפגע, שיטות קוגניטיביות התנהגותיות עשויות לעזור לשפר את מנגנוני הערכה של המתמודד ואת המחשבות שלו, גם כאשר מדובר במחשבות רדיפה או פנטזיות גרנדיוזיות. טיפול CBT, כך מעלה מחקר בריטי, עשוי להועיל לפסיכוטים, בעיקר למי שמתקשה או מסרב להיעזר בטיפול תרופתי. 

למשל, ידוע כיום כי גם טיפול מטא-קוגניטיבי קצר טווח מצליח להפחית תסמינים פסיכוטיים ולשפר תובנה קלינית, תוצאה משמעותית שמחזיקה מעמד לפחות 6 חודשים. 

כמו בהפרעות חרדה או דיכאון, ככל שהמטפל והמטופל יצליחו לשים את האצבע על החוויה הסובייקטיבית ופשרה, כך ניתן יהיה לאתגר את המחשבות הבלתי מסתגלות ולאפשר שינוי בדפוסי החשיבה.

גם עם מטופלים פסיכוטיים, צעד אחר צעד, ניתן להציב מטרות למען הפחתת המצוקה הנחווית.

"הצלילה" אל תוך עולמו של המטופל והעבודה שנעשית גם מחוץ לפגישות, נושאת פרי ומקלה על הסבל והמצוקה של המתמודדים.

בהנחיית המטפל, המטופל לומד להציב גבול לגרויים המתרחשים בתוך עולמו הפנימי ולחזור, בהדרגה, לאורח חיים נורמטיבי. 

מסקירה עדכנית בארה״ב, עולה כי בקרב מטופלים עם הפרעות פסיכוטיות, CBT הוא שיטת הטיפול הנפוצה ביותר בקרב המתמודדים עם פסיכוזה מתמשכת, בתהליך טיפולי שיחתי ׳אחד על אחד׳, שנמשך לפחות 16 פגישות רציפות.

בכל מקרה, חוויות העבר או הסיבות העמוקות שבגינן פרצה הפסיכוזה, אינן נמצאות במוקד הטיפול, בשונה מהפסיכותרפיה הדינמית הקלאסית.

 

טיפול תמיכתי-רגשי

טיפול תמיכתי-רגשי הוא אפשרות נוספת, שמטרתה לסייע למטופל ללמוד לחיות עם פסיכוזה, תוך שהוא מאמץ ומחזק דרכי חשיבה בריאות.  טיפול כזה יכול לכלול גם את בני המשפחה של המטופל, תוך שהוא מאפשר גם העברת ידע פסיכו-חינוכי למטופל ולקרובים. התמיכה הזו חשובה מאין כמוה במהלך הדרך של שיבה לחיים. 

בפסיכוזה, כמו בהפרעות נפשיות אחרות, ניתן לטפל בהצלחה. ואכן, מרבית המתמודדים יוצאים מהאפיזודה הפסיכוטית והסימפטומים נעלמים. חשוב להיעזר כמה שאפשר בשירותים הקהילתיים, במקורות הסיוע של בריאות הנפש, במשפחה ובחברים.

  

דיאלוג פתוח

גישת הדיאלוג הפתוח (OD) היא התערבות משפחתית ייחודית וחדשנית שפותחה בפינלנד.

ההתערבות מוכוונת המשפחה מתקיימת לאחר המשבר שמאפיין אפיזודה פסיכוטית ראשונה אצל מתמודדים ובני משפחותיהם.

השיחות הטיפוליות מתקיימות לרוב בבתיהם של המטופלים ומתמקדות בחוסר הוודאות של המצב המשברי, ברגשות האינטנסיביים שמתעוררים בקרב חברי המשפחה, כמו חרדה וחוסר אונים.

מחקר פיני שפורסם השנה מראה תוצאות יפות של הגישה במעקב קליני של 19 שנה, והשיטה נראית מבטיחה ליישום גם בישראל.

 

דף הפייסבוק של דיאלוג פתוח ישראל (דפ״י) <

  

טיפול דינמי 

הטיפול הדינמי אינו מתאים בדרך כלל להתמודדות עם פסיכוזה.

כבר בתחילת הדרך, עם פיתוח גישת הטיפול הפסיכותרפית, זיגמונד פרויד לא המליץ על פסיכואנליזה במצבים פסיכוטיים ואף הדגיש את אי-ההתכנות לקיים אנליזה במצבים פסיכוטיים. הוא גם הסביר: במצבים פסיכוטיים חסרה למטופל יכולת הסמלה (סימבוליזציה), שהיא הכרחית לשיח שאינו מתמקד אך ורק בהיבטים קונקרטיים.  בנוסף, טען פרויד, תהליך ההעברה בין המטופל למטפל עלול דווקא להעצים את הפסיכוזה במקום להרגיע אותה. 

ההבדל המרכזי בין נוירוזה לפסיכוזה הוא נוכחותו של בוחן המציאות: בנוירוזה, המטופל חושב או מניח שהמטפל מרגיש כלפיו בצורה כזו או אחרת. בוחן המציאות קיים במצב הנוירוטי וההסמלה מעוררת חוויה רגשית שאינה מתייחסת רק ליחסו של המטפל, אלא להיבטים נרחבים יותר בחיים, היסטוריים או עכשוויים, אליהם יכול המטפל הדינמי להתייחס מילולית, באמצעות שיקוף, פירוש, הבהרה וטכניקות טיפוליות נוספות.

לעומת זאת בפסיכוזה, למשל אצל פרנואיד המטופל בתהליך פסיכודינמי ומפתח מחשבות רדיפה כלפי המטפל, לא מתעורר חשד שהמטפל פרץ לו למחשב, הוא יודע ומשוכנע שהמטפל עשה זאת.

יש גלישה מבוחן המציאות, מה שמטיל ספק על מידת הטריטאביליות של המטופל בכלים הפסיכואנליטיים. 

  

הערה חשובה: למרות שבכוחן של שיטות פסיכותרפיה להועיל למטופלים פסיכוטיים, אין בה די כדי להחליף אבחון וטיפול פסיכיאטרי. 

 

תרופות אנטי פסיכוטיות

ב-1952 פותחה ואושרה בארה"ב התרופה האנטי פסיכוטית הראשונה טרוקטיל / תורזין, ויחד עמה הופסקו מיידית הלובוטומיות. תורזין הייתה פריצת דרך, כמות ועצמת תופעות הלוואי שחווה המטופל שנטל את התרופה היו בלתי נסבלות.

עם השנים חלו התפתחויות מקצועיות, מחקריות ואתיות והרגישות כלפי נפגעי נפש מצויה בתוך מהפך מבורך.

תרופות חדשות, בעיקר תרופות מהדור השני של תרופות אנטי פסיכוטיות (SGA), כמו זיפרקסה או סוליאן, יעילות מאוד ובעלות תופעות לוואי מצומצמות יותר. 

מרבית התרופות הללו מצליחות לתת מענה שלא היה כאן לפני עשור או שניים, למרות שהדרך עדיין רחוקה.

 

להלן שתי דוגמאות מיני רבות: 

במחקר שבחן השלכות של טיפול בנשים בהריון במהלך השליש הראשון להריונן, באמצעות סרוקוול (תרופה נוגדת פסיכוזה) נמצא קשר מדאיג למומים אצל התינוקות.

מחקר מטא אנליזה, שערך סקירה וניתוח של מחקרים קודמים, העלה כי שימוש בתרופות נוגדות-פסיכוזה מגביר את הסיכון לפריצת דלקת ריאות.

 

בואו נתייחס לתרופה  קלוזפין, שנקראת בישראל גם לפונקס או לזופין:

 

לפונקס

לפונקס היא תרופה אנטי פסיכוטית לא טיפוסית, שהיעילות שלה מוכחת בטיפול בסכיזופרניה חמורה והפרעות פסיכוזה. בהשוואה לתרופות אנטי-פסיכוטיות נפוצות אחרות,

בנוסף, נראה כי לפונקס מפחיתה את הסיכון לאובדנות בקרב מתמודדים עם סכיזופרניה, כך עולה ממאמר שפורסם באוגוסט 2020 בכתב העת -Schizophrenia Bulletin.

ובכל זאת התרופה כמעט ואינה ניתנת על ידי אנשי המקצוע למטופלים. 

בכנס הבינלאומי לחקר הסכיזופרניה בסאן דייגו ניתנו מספר המלצות בכדי להתגבר על המחסומים לשימוש בתרופה:

1. על אנשי המקצוע השונים המטפלים במטופל לעבוד בשיתוף פעולה כדי לנהל את תופעות הלוואי שעלולות להיגרם עקב השימוש בתרופה. 2. בתי החולים הפסיכיאטריים והמרפאות הציבוריות לבריאות הנפש צריכים להחזיק את התרופה ולנסח מדיניות לשימוש נכון ובטוח בה. 3. תכניות התמחות של פסיכיאטרים צריכות לכלול הנחיות דידקטיות לשימוש בתרופה. 4. לפונקס צריכה להיות תרופה מועדפת ברשימת התרופות בבתי המרקחת השונים. היא מתאימה, למשל, גם לטיפול בדיכאון פסיכוטי. 5. מרכזים אקדמיים ורשויות רפואה מדיניות ומקומיות צריכים לעודד מרכזי ייעוץ בין-תחומיים לנותני השירות השונים, כמו רוקחים ואחיות במחלקות פסיכיאטריות. ישנם ניסיונות רבים לעודד את השימוש בלפונקס, בטענה שמיליוני מטופלים יוכלו להרוויח ולקבל טיפול יותר, מה שיוביל גם לחיסכון כלכלי לכל מערכות בריאות הנפש.

המציאות השתפרה בימינו באופן משמעותי בעשורים הבאים, עם טיפולים תרופתיים מדויקים יותר, עם הרבה פחות תופעות לוואי, ונראה שאנחנו בכיוון הנכון. מסקנות של פאנל מומחים אופטימי מלמדות אותנו שההשפעה של תרופות נוגדות פסיכוזה אינה נוטה לאבד את עוצמתה בחלוף הזמן.

 

סירוב לקחת תרופות

אין לנו עמדה מיוחדת בעד טיפול תרופתי, אך חשוב לציין כאן את תפקידו החיוני, ולרוב הכרחי, לטיפול בפסיכוזה.

מחקר חדש מלמד כי מטופלים פסיכוטים שמסרבים להיעזר בתרופות אנטי-פסיכוטיות מצויים בסיכון  מוגבר להתאבדות.

ההתמודדות עם מחשבות שליליות לגבי חוויות פסיכוטיות וחרדות מאובדן שליטה נפשית קשות מנשוא. 

 

לקראת טיפול מדויק יותר בפסיכוזה

המכון הלאומי לבריאות הנפש בארה"ב מציע גישה חדשה לאבחון הפרעות נפשיות אשר מתייחסת לשילוב של סימפטומים וסימנים ביולוגיים, קוגניטיביים, התנהגותיים וחברתיים, בנוסף לסימפטומים הנפשיים הנראים לעין. כמובן שיש להמשיך ולחקור האם אבחון על פי ביוטיפים יסייע בקביעת הטיפול המתאים לכל מטופל, כגון תרופות מייצבות מצבי רוח/אנטי-פסיכוטיות/אנטי-דיכאוניות, תמיכה פסיכו-סוציאלית, פסיכותרפיה, הכשרות מקצועיות וסוגי סיוע נוספים.

כאמור במחקר שתואר קודם, קיימת ציפייה ותקווה כי שימוש במרקרים ביולוגיים (biomarkers) יספק יכולת חיזוי וניבוי טובה יותר, כך שמטופלים ומטפלים יוכלו לקבל החלטות מושכלות ומדויקות יותר. החשיבות רבה עד מאד, לאור העובדה שהפרעות פסיכוטיות גורמות לסבל רב למטופלים ומשפחותיהם, ועלויות הטיפול גם הן גבוהות מאוד.

 

צפו בטריילר של הסרט זוכה האוסקר "נפלאות התבונה",

על סיפורו המדהים של פרופ' ג'ון נאש, זוכה הנובל

שהתמודד עם מחלת הסכיזופרניה:

 

 

 

מילה ממכון טמיר על פסיכוזה בתקופת הקורונה

כמו באזורים רבים בעולם, גם בישראל הפך וירוס ה- COVID-19 למוקד עיקרי של הגעה לחדר מיון ושיעור המקרים רק הולך וגדל.

האתגרים הפסיכולוגיים שמציב הנגיף די מדהימים, חלקם חדשים מבחינה קלינית, הן עבור מטופלים והן עבור עובדים בשירותי בריאות הנפש. המטופלים חוששים להידבק ולהעביר את הנגיף בפועל, בעוד שנראה אנשי המקצוע המטפלים רגישים ללחץ נפשי על רקע חוסר הוודאות ואובדן השליטה שכרוכה בניהול מגיפת הקורונה

מאז הכרזת הפנדמיה, מופיעים יותר ויותר מקרים של פסיכוזה על רקע קורונה, ואנו מאמינים שהתופעה תקבל ניסוח משל עצמה בחלוף הזמן.

באופן ספציפי יותר, התמודדות עם סכיזופרניה והפרעה דלוזיונלית – שתי הפרעות בעלות מאפיין משותף של נוכחות פסיכוטית -  עלולה להיות מאתגרת יותר בעקבות המגפה. יש כאלה שיכולים להיות משוכנעים שנדבקו בוקורונה אפילו אם אין כל ראיה שתומכת בכך. מאז תחילת המגפה כבר צצו כמה תיאוריות קונספירציה בנוגע אליה. השפעות המגפה על זמינותם של מוצרי משק בית שכיחים ושל אספקה רפואית (כמו מסכות) יכולה להוביל לחוסר אמון באחרים וברשויות. כל אלה עשויים להיות מאתגרים למי שנוטה מראש לחשדות ולנטיה פרנואידית.

מחקרים מתחילים להתפרסם על הקשר בין סיבוכים של קורונה לבן תסמינים פסיכוטיים. הנה תיאור של שניים מהם מתוך חדשות 12.

מה ההבדל בין פסיכוזה לסכיזופרניה? <

כיוון שלרוב, אדם עם דלוזיות אינו מבין שהוא במצב כזה, מוטב לדעת שהניסיון לומר לו באופן ברור שהוא טעה יעלה חרס, וכנראה שרק יוביל אותו לחוש יותר מאוים ובודד.

מי שחושש כי מחשבות דלוזיונליות מפריע  להתנהגותו של אדם יקר, חשוב לשכנעוו לפנות למטפל, ואם יש דאגה מסכנה ממשמשת ובאה יש לפנות למשטרה.

אנחנו מזמינים אתכם/ן לשיחת ייעוץ עם פסיכולוג אונליין, כדי להתמודד עם כל קושי שקושר בפגיעה בבוחן המציאות, בהקשר של המגיפה או מעבר אליה.

 

 

קורונה במחלקה הסגורה

 

"למטופלים רבים חסרה פונקציה של ויסות רגשי

שהכרחית כדי לעבד את המידע:

'למה בחודש שעבר הצוות היה פה במחלקה ועכשיו כולם רחוקים?'

מאושפזים במצב פסיכוטי סובלים מחוסר תובנה;

תוסיף לזה מגיפה עולמית...  ותקבל סערה מושלמת.

יש מאושפזים שסבורים כי וירוס הקורונה הוא קונספירציה;

אחרים טוענים שמדובר בלוחמה ביולוגית;

חלקם משוכנעים שכל הפרשה מבוימת.

יש מי שרואים הודעות בחדשות שמיועדות אישית להם.

האמונות במצב פסיכוטי כל כך מקובעות עד שאין דרך לשנותן.

מטופלים לא מאמינים שמה שאנחנו אומרים להם הוא אמת,

הם מאמינים שהגרסה שלהם היא זו האמיתית".

- מתוך הגרדיאן, 9.4.2020

 

 

מחקרים ומאמרים חדשים

 • מחקר מעיד כי שלוש השנים שלאחר האשפוז הראשון עקב פסיכוזה, הן פרק זמן מסוכן יותר לאובדנות ולפציעה עצמית, בעיקר בקרב בני נוער וצעירים. 

 • סוליאן, תרופה נוגדת פסיכוזה א-טיפוסית, נמצאה יעילה יותר בהפחתת תסמיני סכיזופרניה לאורך שנה, בהשאווה לתרופות אריפליי (אריפיפרזול) וזיפרקסה (אולנזאפין), כך לפי מחקר שפורסם בכתב העת Lancet Psychiatry. 

 • מחקר חדש על הקשר בין פסיכוזה אצל מתבגרים לבין תמותה: אצל בני נוער, במהלך השנה הראשונה לאחר אפיזודה פסיכוטית, נמצא שיעור גבוה יותר של תמותה בהשוואה לשיעור התמותה אצל בני גילם בתיכון.

 • מחקר חדש מלמד שלטיפול קוגניטיבי התנהגותי יש תוצאות מרשימות בעבודה טיפולית עם פסיכוטים.

 • לפי מחקר מטא-אנליזה - לפסיכוטים יש סיכוי גבוה פי 4-6 למצוא עצמם קורבנות ביחסים מתעללים.

 • היתרונות היחסיים של שמיעת קולות: מחקר שניתח ראיונות של 7 גברים ונשים, אשר התמודדו לאורך החיים עם הלוצינציות שמיעתיות, מעלה כי למציאות האחרת יכול להיות גם פונטציאל לצמיחה פוסט טראומטית.

 • מקורות ידע אינטרנטיים והיעזרות במדיה חברתית, עשויים לסייע מאוד למתמודדים עם אפיזודה פסיכוזה ראשונה, בעיקר כאשר אינם מוכנים לפנות לטיפול פסיכולוגי מקצועי, כך לפי מחקר עדכני.

 

חשוב לזכור, שבניגוד להרבה הפרעות וקשיים נפשיים לצידם האדם יכול "לשרוד" מבלי טיפול לאורך שנים, התקף פסיכוטי מחייב אבחון וטיפול מעמיקים, מתאימים, ומעקב לצידם.

התקף פסיכוטי עלול חלילה להסתיים בניסיונות אובדניים או בפגיעה באחרים, ובתנאים מסוימים עלול להפוך למצב מסוכן. 

 

אנו ממליצים לפנות לייעוץ פסיכיאטרי, פרטי או ציבורי.

נדגיש כי ההמלצות שמופיעות כאן אינן במקום ייעוץ מקצועי. 

 

במידה והמטופל לאחר שחרור מאשפוז,

אתם מוזמנים לפנות אלינו

ונכווין אתכם למטפל במכון טמיר ת"א,

למטפל/ת בקליניקות העמיתות בכל הארץ,

או לשירות הפסיכיאטרי

המתאים ברפואה הציבורית:

 

072-3940004

 

צוות מכון טמיר

 

 

כתיבה: 

איתן טמיר,  (MA),

ראש מכון טמיר

 

תודות:

דפנה אברמוביץ',

פסיכולוגית קלינית מומחית

 

יעל טל, גיא פינקלשטיין,

שיר מור, שיר אינדיג

וצוות מכון טמיר

  

 

התמודדות עם התקף פסיכוטי עקב שימוש בסמים במזרח <

מן המחקר: אומגה 3 עשוי לתרום למניעה של פסיכוזה <

 

 

 

מקורות:

 

אוהד בלנק, י. (2012). פסיכוזה ופסיכואנליזה במוסדות הציבוריים. מתוך אתר פסיכולוגיה עברית:  https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=2719

 

ליבנה, מ. (2018). חוויית הפסיכוזה: המודל הסובייקטיבי של האדם.  מתוך אתר פסיכולוגיה עברית.  https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3683

 

פיניאן, א. (2019). הקליניקה בשדה הפסיכוזה: מתן משענת לסובייקטיביות. מתוך אתר פסיכולוגיה עברית: https://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3838

 

Arciniegas, D. B. (2015). Psychosis. Continuum : Lifelong Learning in Neurology, 21(3 Behavioral Neurology and Neuropsychiatry), 715–736

 

Brand, S. J., Möller, M., & Harvey, B. H. (2015). A Review of Biomarkers in Mood and Psychotic Disorders: A Dissection of Clinical vs. Preclinical Correlates. Current Neuropharmacology, 13(3), 324–368

 

Byrne, P. (2007). Managing the acute psychotic episode. BMJ : British Medical Journal, 334(7595), 686–692

 

Cassano G. B., Pini S., Saettoni M., Dell’Osso L. (1999). Multiple anxiety disorder comorbidity in patients with mood spectrum disorders with psychotic features. Am. J. Psychiatry 156, 474–476

 

Castle, D. J. (2013). Cannabis and psychosis: what causes what? F1000 Medicine Reports, 5, 1

 

Dean, K., & Murray, R. M. (2005). Environmental risk factors for psychosis. Dialogues in Clinical Neuroscience, 7(1), 69–80

 

Gardner, D. M., Baldessarini, R. J., & Waraich, P. (2005). Modern antipsychotic drugs: a critical overview. CMAJ : Canadian Medical Association Journal, 172(13), 1703–1711

 

GARETY, P. A. (2003). The future of psychological therapies for psychosis. World Psychiatry, 2(3), 147–152

 

Michael Garrett (2019). Psychotherapy for Psychosis: Integrating Cognitive-Behavioral and Psychodynamic Treatment. https://www.karnacbooks.com/product/psychotherapy-for-psychosis-integrating-cognitive-behavioral-and-psychodynamic-treatment/94742

 

Heckers, S. (2009). Who Is at Risk for a Psychotic Disorder? Schizophrenia Bulletin, 35(5), 847–850

 

Kumar, S., Soren, S., & Chaudhury, S. (2009). Hallucinations: Etiology and clinical implications. Industrial Psychiatry Journal, 18(2), 119–126

 

Kråkvik, B., Gråwe, R. W., Hagen, R., & Stiles, T. C. (2013). Cognitive Behaviour Therapy for Psychotic Symptoms: A Randomized Controlled Effectiveness Trial. Behavioural and Cognitive Psychotherapy, 41(5), 511–524

 

Merritt, K., McGuire, P., & Egerton, A. (2013). Relationship between Glutamate Dysfunction and Symptoms and Cognitive Function in Psychosis. Frontiers in Psychiatry, 4, 151

 

Patel, A., Moreland, T., Haq, F., Siddiqui, F., Mikul, M., Qadir, H., & Raza, S. (2011). Persistent Psychosis After a Single Ingestion of “Ecstasy” (MDMA). The Primary Care Companion to CNS Disorders, 13(6), PCC.11l01200

 

Pradhan B, Pinninti N, Rathod S, editors. Brief Interventions for Psychosis: A Clinical Compendium. London: Springer; 2016

 

Schäfer, I., & Fisher, H. L. (2011). Childhood trauma and psychosis - what is the evidence? Dialogues in Clinical Neuroscience, 13(3), 360–365

 

Treating Psychosis - A Clinician's Guide to Integrating Acceptance and Commitment Therapy, Compassion-Focused Therapy, and Mindfulness Approaches within the Cognitive Behavioral Therapy Tradition By: Nicola P. Wright PhD, CPsych, Douglas Turkington MD, Owen P. Kelly PhD, CPsych, David Davies PhD, CPsych, Andrew M. Jacobs PsyD, CPsych, Jennifer Hopton MA, Aaron T. Beck MD, 2014. New Harbinger Publications

 

Wagner, G. S., McClintock, S. M., Rosenquist, P. B., & McCall, W. V. (2011). Major Depressive Disorder with Psychotic Features May Lead to MisDiagnosis of Dementia: A Case Report and Review of the Literature. Journal of Psychiatric Practice, 17(6), 432–438

 

https://www.scientificamerican.com/article/is-there-a-better-way-to-diagnose-psychosis

 

https://ajp.psychiatryonline.org/doi/abs/10.1176/appi.ajp.2015.14091200

 

http://alert.psychnews.org/2016/09/depression-in-early-pregnancy-linked-to.html

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16751164

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4257987 

 

https://academic.oup.com/schizophreniabulletin/article-abstract/doi/10.1093/schbul/sbx009/3111212/Twelve-Month-Health-Care-Use-and-Mortality-in

 

https://www.hayadan.org.il/on-lobotomy-and-phantome-pains-1607084/

 

https://www.scientificamerican.com/article/is-there-a-better-way-to-diagnose-psychosis/

 

http://www.israeldr.com/172/12784.html

 

http://www.mazorhealth.co.il/%D7%9E%D7%97%D7%A7%D7%A8/

 

https://psychnews.psychiatryonline.org/doi/full/10.1176/appi.pn.2017.pp6b1

 

 

 

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2021