חיפוש המטפל המומלץ עבורי:

טיפול DBT | לחיות חיים שראוי לחיותם עם טיפול דיאלקטי התנהגותי!

דרג פריט זה
(118 הצבעות)
טיפול דיאלקטי התנהגותי - DBT טיפול דיאלקטי התנהגותי - DBT

 

DBT Israel

איך עובד טיפול דיביטי? 

כל מה שצריך לדעת על

טיפול דיאלקטי התנהגותי DBT

 

טיפול DBT - Dialectical behavior therapy, פותח ע"י Marsha Linehan בתחילת שנות ה-90 ונחשב לטיפול מועדף בהפרעות הקשורות לוויסות רגשי ככלל ובהפרעת אישיות גבולית בפרט. DBT אינו טיפול פסיכולוגי שמתאים לכל אחד. הוא פותח ע"י לינהן במטרה להתמודד עם מקרים קיצוניים וקשים, אך כיום נעשה בה שימוש למטרות מגוונות וכניסיון להתמודד בטיפול הנפשי עם מצבים שונים עימם מגיעים המטופלים. ככלל, השיטה נחשבת כיעילה במיוחד במצבי הפרעות אישיות, התמכרויות לחומרים מסוכנים ולהפרעות אכילה. המטרה הטיפולית היא לעזור לאנשים לחיות חיים מוצלחים יותר, בעיקר בהקשר הבין-אישי, למרות הרגשות השונים שהם חווים. 

השיטה פותחה בשלושת העשורים האחרונים, עם התקדמות טיפול CBT, והיא מיועדת בעיקר לאנשים הסובלים מקשיים בוויסות רגשי, ובמקור למתמודדים/ות עם "הפרעת אישיות גבולית" (קראו כאן על BPD- בורדרליין, או הפרעת אישיות גבולית.

DBT

 

סרטון על DBT והתקפי כעס וזעם, שהפקנו בחיוך במכון טמיר:

 


עקרונות של טיפול דיאלקטי התנהגותי

רכישת מיומנויות של טיפול דיאלקטי התנהגותי (Dialectical Behavior Therapy -DBT) הופכת זמינה יותר ויותר בישראל. עם התפתחות הטיפול, יותר ויותר אנשים מופנים למטפלים וקבוצות המתמקדים בטיפול דיאלקטי התנהגותי.

לפי מחקרים עדכניים, השתתפות בקבוצת מיומנויות בלבד (ללא טיפול אישי מקביל) יכולה לסייע מאוד למתמודדים עם הקשיים הבאים:

 • הפרעת אישיות גבולית (בלי סיכון אובדני)
 • הפרעות דיכאון (החל מדיכאון קליני וכלה בהפרעות קלות יותר)
 • אכילה כפייתית ובולימיה
 • בעיות שתייה והתמכרויות אחרות
 • הפרעות קשב וריכוז - ADHD
 • קשיים בוויסות רגשי ושליטה בדחפים - התקפי זעם וקשיים אחרים
 • התעללות נפשית

בואו נדבר על העקרונות היסודיים של טיפול דיאלקטי-התנהגותי וננסה לענות על כמה שאלות בסיסיות לשיטת טיפול ייחודית זו: 

1. ל- DBT יש שלושה מוקדים עיקריים:

 • טיפול פרטני
 • קבוצת מיומנויות
 • אימון טלפוני במצבי משבר

הטיפול הפרטני והמפגשים הקבוצתיים מתקיימים אחת לשבוע, בעוד ששיחות הטלפון מתקיימות לפי הצורך.

2. טיפול דיאלקטי התנהגותי משלב בין קבלה עמוקה וחתירה לשינוי התנהגותי. הטיפול מאזן בין קבלה לשינוי: מצד אחד, המון קבלה, התבוננות ותיקוף (הרכיב הבודהיסטי) ומצד שני תרגול אינטנסיבי של שיטות שינוי (הרכיב ההתנהגותי). ב-DBT לומדים מיומנויות התנהגותיות ספציפיות במטרה להגביר את היכולת של המטופל לחיות נכון. הוא לומד בכל מפגש כלים חדשים אותם הוא מחויב לתרגל וליישם בכל תחומי חייו, כולל הכנת שיעורי בית ממפגש למפגש.

3. טיפול דיאלקטי התנהגותי דורש עבודת צוות בתוך מערכת יחסים משותפת: חשוב שהמטפל והמטופל יפעלו כצוות בכדי להשיג מטרות משותפות. במסגרת הטיפולית חיוני כי כל "חברי הצוות"- המטפל הפרטני, מנחה קבוצת המיומנויות וכמובן המטופל עצמו, יעבדו יחדיו על מנת להשיג שינוי והתקדמות. התנהגויות שמפריעות למטרות הטיפול זוכות להתייחסות מיוחדת בכדי להפחיתן.

4. בטיפול דיאלקטי התנהגותי לומדים ומתרגלים המון: DBT, כשמו כן הוא, מונחה בחלקו על ידי עקרונות היסוד של טיפול התנהגותי - למידת מיומנויות, סימולציות ומשחקי תפקידים, שאלונים וטפסים, ניתוח יסודי של דפוסי התנהגות בעייתיים (התנהגויות של הרס עצמי, שימוש בחומרים, פגיעה עצמית ועוד) ובניית אלטרנטיבה התנהגותית יעילה שתחליף אותם. 

5. מטפלי DBT מדלג כל הזמן בין עמדה מתקפת ומקבלת לבין עמדה מלמדת ומתרגלת. טיפול DBT דורש מהמטפל מיומנות מקצועית רבה. לכן הוא מחויב להכשרה יסודית ארוכה ולהשתתפות בקבוצת עמיתים שבועית. 

 

 

COMMITMENT STRATEGIES in DBT

אסטרטגיות מחויבות 

4 המפגשים הראשונים בטיפול DBT מוקדשים, בין היתר, לבניית מחויבות לטיפול. המטפל משתמש ב"אסטרטגיות מכירתיות", שתכליתן לבנות מוטיבציה ונכונות, להבהיר ציפיות ולאתגר את המטופל לקבל החלטה יציבה, בשלה ועמוקה לגבי מחויבותו לעשות שינוי בחייו.

הנה כמה מאסטרטגיות המחויבות ב-DBT:

 

בעד ונגד (Pros & Cons) 

המטפל מאתגר את המטופל להבהיר את יתרונות ההתנהגות ההרסנית (שכוללת גם מחשבות ורגשות) ואת חסרונותיה. מרבית המטופלים שמגיעים ל-DBT התנסו בעבר בסוגי טיפול שונים והמטפל מתחיל להעביר את המסר שטיפול הוא בחירה, לא חובה. זה נכון שיהיו מחירים להמנעות מטיפול.

 

טכניקות "דלת בפרצוף" (Door in the Face) ו"רגל בדלת" (Foot in the Door) 

שתיהן טכניקות שכנוע שהשאילה גישת DBT מהפסיכולוגיה החברתית, השימוש ב"דלת" שואב את הדימוי מטקטיקות המכירה בשיטת "מדלת לדלת". בטכניקת הרגל בדלת משיג המטפל מחויבות עבור יעד קל יחסית לטובת התקדמות ליעדים קשים יותר: "האם תוכל להתחייב שלא תעשן גראס עד המפגש הבא שלנו"? למטופל נוח יותר להתחייב לשבוע ולא לכל החיים. טכניקת הדלת בפרצוף הפוכה - המטפל מציע להתחייב למטרה גדולה ונסוג לאחר מכן למטרה קלילה יותר: "החל ממפגש זה והלאה אני מבקש ממך להתחייב לא לעשן יותר מריחואנה, אף פעם". 

 

חיבור בין מחויבויות מהעבר לבין מחויבות בהווה

 להזכיר למטופל התחייבות שעשה בטיפול קודם, או מטרות שהציב לעצמו בעבר. יחד, בוחנים המטפל והמטופל התחייבויות שנעשו ותוצאותיהן בפועל.

 

פרקליט השטן (Devil's Advocate)

בשלב שהמטופל כבר מחליט מתחייב לתהליך, המטפל לא עוזב אותו: הוא מאתגר את המטופל בטיעונים מנוגדים עוד ועוד עד שהמטופל מנסח במילים שלו את מחויבותו לטיפול. למשל: "אתה יודע ש-DBT נמשך המון זמן ועולה גם כסף. בטוח שזה הכיוון שלך?"

 

עידוד (Cheerleading) 

חיזוק חיובי על ביטוי מחויבות שהושגה במפגש. נזכיר ש-DBT הוא טיפול התנהגותי, בו חיזוקים חיוביים ושליליים מהווים כלי התערבות רלוונטיים וחשובים. 

 

מהי דיאלקטיקה ועמדה דיאלקטית בטיפול DBT?

ראיית מבט דיאלקטית מחשיבה את המציאות כמתמשכת, דינאמית והוליסטית. המציאות מנקודת המבט הזו היא הוליסטית, שלמה, וכוללת עמדות מנוגדות, ממש כמו אטום המכיל מטען חיובי ושלילי גם יחד.

dialectic behaviour therapy

האמת הדיאלקטית מופיעה באמצעות שילובם של אלמנטים משתי העמדות המנוגדות, ה"תזה" וה"אנטי-תזה". המתח בין השתיים בתוך כל מערכת, ה"סינתזה", המתארת את המלחמה בין השלילי לחיובי,בין הטוב לרע, הורים וילדים, מטפל ומטופל, אדם וסביבה, וכן האינטגרציה הנוצרת בקשר בין כל אלה, מניבה שינוי. בעקבות השינוי שיוצרת הסינתזה נוצר סטטוס החדש, מצב חדש. אך המצב שנוצר מכיל גם הוא כוחות דיכוטומיים, אשר ביניהם מתח מתמיד. לכן, השינוי הוא מתמשך, האמת תמיד מכילה רכיבים מנוגדים שאינם בהכרח מבטלים זה את זה.

מנקודת המבט של הדיאלוג הטיפולי ושל מערכות יחסים, דיאלקטיקה היא למעשה השינוי שנוצר כתוצאה ממחויבות למערכת היחסים או לטיפול, וכן כתוצאה משימוש בניגוד האינהרנטי הקיים בחשיבה של כל אדם, בהתנהגותו וכך גם במערכת היחסים הטיפולית. באמצעות העמדה המנוגדת העולה במערכת היחסים הטיפולית, הן המטפל והן המטופל יכולים להגיע לכדי משמעות חדשה המכילה בתוכה משמעויות ישנות, אשר מקרבת אותם למהות האמיתית של הסובייקט הנמצא בטיפול.

על פי נקודת המבט הדיאלקטית, אל לנו לעולם לקבל עמדה כאמת סופית ומוחלטת או כעובדה שאין עליה עוררין. לכן, השאלה עמה מתמודדים הן המטפל והן המטופל כל העת היא "מה אנחנו מחמיצים? מה ההבנה שלנו מפספסת?". שאלה זו שייכת לראיית המבט ההוליסטית, אשר מחשיבה גם את ההקשר הסביבתי אליו שייך המטופל, ומקשרת אותו אל ההפרעה הנפשית וההתנהגויות השליליות אשר מצטלבות עם הקונטקסט הזה.

עמדה דיאלקטית טיפולית מכילה בתוכה תמיד שילובים מנוגדים, המתקיימים יחדואינם מבטלים זה את זה. שילוב של קבלת המצב מחד וניסיון לשינוי מאידך, שילוב של גמישות ויציבות, טיפוח האדם תוך הצבת אתגרים, התמקדות ביכולות וכוחות יחד עם הבנת החסרונות והמגבלות.

המטרה והרוח העומדת מאחורי טיפול DBT (טיפול דיאלקטי התנהגותי) היא להדגיש את הניגודים, את המורכבות הקיימת גם בטיפול וגם בחיי המטופל, במטרה ליצור הפנמה עמוקה של הרב-משמעויות הקיימות, המחליפות את תחושת קיומה של אמת אחת אשר לרוב מאפיינת אדם, ובמיוחד מתבגר, הסובל מהפרעה נפשית. לצד הפנמה זו, מטרת הטיפול היא לספק למטופל תנאים וכלים שיאפשרו לו לקבלת הסינתזה הזו, להפנים אותה ולחיות לצידה. ההנחה היא שאנחנו יכולים ליצור שינוי בכך שנדגיש את הקבלה של המצב, וכן לאפשר קבלה בכך שנדגיש את השינוי.

 

 

 

 

גישת הזן ב-DBT

ההתייחסות לתורת הזן ב-DBT היא כאל טכניקה טיפולית ולא כאל פרקטיקה דתית.  היא דומה להתמקדות המתפלל בדומה לשיטות מדיטציה והתבוננות אחרות.

זן נמצא בהלימה עם טיפול התנהגותי:
1. אין SELF
2 אחדות, אינדיבידואליות.

לפי הזן החיים הנם מלאי כאב, הימנעות מכאב מובילה לסבל קשה ומתמשך.  אמירה זו הייתה יכולה להיאמר גם על ידי מטפל התנהגותי.
"תתנהג כאילו שכבר יש לך"  - גם אמירה זו יכולה להיאמר על ידי מטפל התנהגותי.

 

 

 

מה מוסיף DBT לטיפול ההתנהגותי?

 

 • DBT מספק סינתזה בין קבלה לבין שינוי (שהיום נעשה בה גם שימוש בטיפולי סיביטי).
 • הדגש הוא על אסטרטגיות דיאלקטיות ומציאת הסינתזה בקוטביות.
 • מיומנויות מיינדפולנס
 • דגש על התנהגויות בתוך המפגשים
 • הגדרת הצוות בחלק מהטיפול
 • בחירת אסטרטגיות לפי מידת החומרה
 • חשיפה עצמית של המטפל (יש כאן זיקה לגישה ההתייחסותית).
 • טיפול מבוסס רגש.

 

DBT assumptions

 

 

טכניקות טיפוליות ב-DBT

טיפול DBT משלב מספר טכניקות טיפוליות, או יעדים טיפוליים, אשר נחשבים על פי הגישה כחלקים בלתי נפרדים מוויסות רגשות ושליטה טובה יותר עליהם. בראשם, עומדת גישת המיינדפולנס. גישת המיינדפולנס, ששורשיה בבודהיזם, מסייעת לאדם להתמקד בהווה, בחוויה העכשווית, מתוך ניסיון לקבלה בהבנה ומבלי שיפוטיות. מחקרים מראים כי שכלול היכולות האלה שמציעה גישת המיינדפולנס, מפחית לחצים ורגשות שליליים, וכן מגביר מחשבות חיוביות. בשלב הבא, מנסה שיטת ה-DBT לשכלל את יכולותיו הבינאישיות של האדם, כדוגמת יכולתו לזהות את רצונותיו וצרכיו של עצמו ושל האחר, התמודדות במצבי קונפליקט עם דמויות משמעותיות. בתוך כך, פועלת השיטה בכדי לשפר את עמידות האדם בפני מצוקות נפשיות.

 

RAGE PSYCHOTHERAPY 

 

זאת, מתוך הבנה שהן חלק אינטגרלי מחיינו, ובמטרה לשכל את יכולתו של האדם להתמודד עם מצבי החיים שיזומנו לו, מבלי ליפול בחזרה להתנהגויות השליליות. רכישת הכלים האלה מהווים את התשתית לשכלול יכולתו של האדם לויסות רגשי, אשר מהווה את היעד הטיפולי החשוב מכולם. רכישת יכולת זו, אשר הינה מטרת העל של שיטת ה-DBT, בכוחה לסייע לאדם להתגבר על מכשולים, להתמודד עם אירועי חייו ולחוות אותם בצורה בריאה יותר, שמסבה פחות סבל.

 

טיפול DBT ומיינדפולנס

DBT מאפשרת הקלה רבה על הסבל. הטיפולים כוללות תרגולים חשובים מתחום המיינדפולנס, אשר מהווים טכניקות לקידום המטרות הטיפוליות.  המטופלים בשיטה זו אינם מתבקשים לתרגל מדיטציית ישיבה. טיפול זה כולל פגישה חד שבועית אישית, אפשרות לקשר טלפוני מסוים עם המטפל בין הפגישות, ובנוסף, פגישה קבוצתית חד שבועית בת שעתיים וחצי ללימוד ואימון בטכניקות מיינדפולנס. רבים מהכלים הנרכשים בשיטה זו מבוססים על מסורת הזן ותורתו של המורה Thich Nhat Hanh, לדוגמה: ספירת נשימות, אימוץ של "חצי חיוך" שליו, התמקדות בפעולה שנעשית בהווה, קבלת רגשות בשוויון נפש והתבוננות במחשבות ורגשות כאילו היו עננים החולפים בשמי התודעה ("Teflon mind") ועוד. 

לאילו בעיות מתאים טיפול DBT?

טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) הינו טיפול הנגזר מעולם הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, אשר מגדיר לו למטרה שיפור ארבעה כישורים מרכזיים אצל המטופל, אשר לדידם של מייסדי הגישה ותומכיה, אלה הכישורים אשר עומדים בבסיסם של קשיים נפשיים רבים.

הכישורים אשר בפיתוחם ובשכלולם מתמקד הטיפול הם:

 • יכולת לוויסות רגשות (emotional dysregulation)
 • יכולת עמידה במצבי כאב או דחק נפשיים (distress tolerance)
 • יעילות בין-אישית (Interpersonal Effectiveness), כלומר היכולת לשמר מערכות יחסים, יכולת לאזן בין מחויבויות לרצונות, תוך כבוד לעצמי ולרצון האישי
 • מיינדפולנס (mindfulness)

 

במקור, התפתח הטיפול במטרה לסייע לנשים הסובלות מהפרעת אישיות גבולית (Borderline personality disorder), אשר סבלו לעיתים קרובות מנטיות אובדניות, מפגיעה עצמית ומחוסר מוטיבציה להתמיד בטיפול.
כיום, מוכר הטיפול כיעיל בהתמודדות עם טווח נרחב של בעיות נפשיות הקשורות בוויסות רגשי, ביניהן הפרעת דחק פוסט טראומתית (PTSD), ובפרט נפגעי התעללות מינית, אוכלוסיות מיוחדות במצבים שונים, הפרעות האכילה למיניהן: אנורקסיה, בולימיה ואכילה כפייתית, הפרעות מצב רוח כדוגמת דיכאון והפרעת אישיות דו קוטבית, וכן התמודדות עם התמכרויות. ממצאי מחקרים הראו לדוגמה כי טיפולי DBT הם בעלי אפקט מוגבר בהחלפת הרגלים או שחזורם בקרב אנשים הסובלים מטריכוטילומניה (הפרעה ששויכה בעבר למשפחת ה-OCD, ומתבטאת בקושי בשליטה בדחף כפייתי לתלוש שיער), וכן עבור מטופלים גריאטריים הסובלים מדיכאון, בעלי מאפיינים נפשיים שונים והינם במסגרת שאינה אשפוזית. 

 

Trichotillomania hair pulling disorder

 

בכלל, מעצם היותו של ה-DBT שיטה התנהגותית, הוא מתמקד בהתנהגות הנצפה של המטופל, בוחן על איזה צורך נפשי הדבר עונה ומציע התנהגות חלופית עבור שלל בעיות, והזרוע עוד נטויה. 

מן המטרה המקורית לשמה התפתח הטיפול, הפרעת אישיות גבולית ומשבר אובדני, התפתחה השיטה כטיפול נפשי לילדים ולמבוגרים המתמודדים עם מגוון מצבים נפשיים. בשנים האחרונות זוכה ה-DBT להתרחבות ולהתפתחות נוספת- כיום גוברת ההבנה כי גם ילדים ובני נוער אשר סובלים מבעיות התנהגות ומקשיים רגשיים יכולים להפיק ממנו רבות. בעיות המאפיינות ילדים רבים כדוגמת אימפולסיביות, קושי בציות לסמכות, אי יציבות רגשית וקושי בויסות רגשי, יכולות להיפתר בעזרת טיפול DBT, או לפחות לסגת משמעותית.

גם מקרים חמורים יותר של פסיכופתולוגיות בילדים, כדוגמת ילדים הסובלים מהפרעת התנהגות מתנגדת (ODD) או מהפרעה דו קוטבית, ילדים ונוער אובדניים או ילדים ונוער שפוגעים בעצמם מבלי נטיות אובדניות- הם מקרים אשר טיפול DBT במידה מסוימת נועד להם, מפאת קרבתם לתסמינים של הפרעת האישיות הגבולית.

 

טיפול DBT עשוי להיות יעיל גם לטיפול במבוגרים עם הפרעת ADHD המאופיינת בסימפטומים דומים של קושי בוויסות רגשי, התנהגויות בעייתיות בלתי מסתגלות ואימפולסיביות. בשנת 2002, פיתחה קבוצת חוקרים פרוטוקול ייחודי לקבוצת מיומנויות עבור מטופלים מבוגרים עם ADHD על פי המודל של קבוצת מיומנויות ה-DBT. 

הקבוצה כללה 13 מפגשים והתמקדה בתרגול של 3 מתוך 4 סוגי המיומנויות- קשיבות, קבלה ועמידות במצבי מצוקה, וויסות רגשי. המטרות היו לסייע למטופלים למקד את הקשב ותשומת הלב שלהם, לקבל ולשרוד מצבי מצוקה מבלי לנקוט בהתנהגויות מסוכנות ואימפולסיביות, ולהפחית את הרגישות לרגשות עוצמתיים. הטיפול ההתנהגותי אפשר להם לנתח בעצמם את דפוסי התנהגות שלהם, וכן לזהות את המחשבות, הרגשות והפעולות שהובילו להתנהגויות הבעייתיות והשליליות. אף על פי שהמחקר נערך בהיקף מצומצם, המשתתפים חוו הפחתה ניכרת ומשמעותית בדיכאון ובסימפטומים של ה-ADHD, וכן חל שיפור ביכולת שלהם להתמקד ולהתרכז.

 

 

כמה זמן נמשך הטיפול?

לרוב טיפול DBT אורך כשנה, כאשר הוא נבנה באופן היררכי ומתמודד תחילה עם הבעיות הקשות והמרכזיות יותר בחייו של המטופל, מתוך מחשבה שבעזרת הטיפול בבעיות הגדולות- יהיה קל יותר לטפל גם בקלות שבהן. בנוסף, המטופל רוכש כלים להתמודד עם המצבים הקשים ביותר מהם סובל, מה שמלמד אותו להתמודד גם עם הקלים יותר שבהם.


טיפול DBT  - שילוב קבוצת מיומנויות 

טיפול דיאלקטי-התנהגותי עובד בכמה מישורים. האחד – טיפול בכישורים החברתיים, טיפול זה יינתן בדר"כ במסגרת טיפול קבוצתי לרכישת מיומנויות. בטיפול הקבוצתי נטפל ביכולת השליטה במיומנויות החברתיות ונלמד כיצד ליישם אותן ב"חיים האמיתיים" ומכאן חשיבות הטיפול בקבוצה. טיפול זה יתמקד בשינוי ההתנהגות. במכון טמיר לפסיכותרפיה מתקיימות כמה קבוצות טיפוליות, המונחות ע"י מטפלי DBT מומלצים ומנוסים, אליהן ניתן להצטרף באופן שוטף. המישור השני – טיפול פרטני, בנפרד מהקבוצה ניתן לטפל במכון בתופעות המפריעות למטופל מעבר לחיים החברתיים, התנהגויות המזיקות למטופל בכל מישורי חייו, התנהגויות הרסניות. נלווה את המטופל ביום-יום בתמיכה, במטרה למנוע משברים. נלמד את המטופל כיצד להבחין ולהבדיל בין החלטה שמתקבלת במחשבה הגיונית, לבין החלטה שהתקבלה בצורה רגשית ולא מבוקרת, נפתח מודעות לרגשות אמיתיים ולא מתוך ראייה שיפוטית, נבחין בפערים בין הצורך בקבלה לבין הצורך בשינוי ונצמצם פערים אלה. כמו כן, נמצא את הסיבות לקבלת ההחלטות הרגשיות המביאות לסערת רגשות ולתגובות קיצוניות ונלמד כיצד להתרחק מהגורמים לסערה, כיצד להתמודד טוב יותר עם הכעס או התסכול ולשפר את איכות החיים בכל תחום.

שלבי הטיפול הדיאלקטי התנהגותי

כאמור, מטרת הטיפול הדיאלקטי התנהגותי היא להגביר את יכולתו של האדם להתמודד עם מצבים מגוונים בחייו, להגביר התנהגויות חיוביות ולשכלל את היכולת לוויסות רגשות. לרוב, כולל הטיפול ארבעה שלבים עיקריים:

 1. התייצבות- השלב הראשוני עוסק בלייצב אדם הנמצא במצוקה נפשית מסוימת, תחת התמכרות, פסיכוזה, סכנה אובדנית וכיוצא באלה. זאת, מתוך הנחה שהאדם אינו יכול להתחייב לטיפול ולתפקד בו תחת מצוקה אקוטית, ולכן בשלב ראשון צריך לפתור אותה.

 2. בשלב הבא, מטרת הטיפול היא ללמד את האדם כיצד לחוות את הרגשות הקשיים המלווים את מצוקותיו, מבלי לשפוט אותם או לנסות לקבור אותם תחת התנהגויות שליליות. האדם פוגש ברגשותיו ולומד להכיל אותם, כך שבעתיד לא יזדקק להתנהגויות אליהן נהג לברוח (דבר המאפיין מאוד את הסובלים מהפרעות אכילה ומהתמכרויות בפרט).

 3. לאחר התייצבות מסוימת, מנסה הטיפול לבחון כיצד לשפר את איכות חייו של המטופל, ואת אושרו. זאת, תוך שכלול הכלים העומדים לרשותו ומציאת הנתיב המתאים להתקדם בו.

 4. בשלב האחרון של הטיפול, אשר נעשה לרוב לאחר שעבר המטופל כברת דרך, המטרה הסופית היא להביאו לכדי גדילה רוחנית ורכישת כישורים אשר יעזרו לו לשמור על היציבות אליה הגיע גם בטווח הארוך, ואולי אף למצוא חיי אושר, סיפוק ואיזון.

 

mindfulness in DBT Therapy

 

 

טיפול דיאלקטי-התנהגותי בעולם

עדויות מחקריות וקליניות רבות קיימות לגבי הפוטנציאל של הטמעת טיפולים מבוססי-ראיות בקרב צוותים מקצועיים במדינות העולם שלישי - פסיכותרפיות שפותחו במדינות מפותחות עוברות התאמה לפסיכותרפיה רגישת-תרבות שנשנעת על עקרונות קליניים ומסורתיים מקבוצות אתניות בעולם השלישי.

תרפיה דיאלקטית התנהגותית (DBT) הינה שיטת טיפול כזו, בעלת פוטנציאל מובהק להתאמה והכשרת מטפלים במדינות דרום אסיה, שמוכרות כבעלות שיעור התאבדות גבוה במיוחד.

במחקר הערכה מעניין, מתואר תהליך של אימוץ DBT בנפאל : שלב הערכה עם מטפלים בכירים בבריאות הנפש בנפאל (מחקר 1), סדנת התאמה עם 15 פסיכולוגים מהתרבות הנפאלית (מחקר 2) ומחקר פיילוט קטן עם מטופלים באזורים כפריים (מחקר 3).
עקב רמות השכלה נמוכות, תפיסות ייחודיות של הגוף והנפש ותוכניות דבקות במכשולים, התאמות מסוימות נחוצות לטיפול DBT סטנדרטי. מושגי מפתח של DBT שניתן לייחס לאמונות בתרבות האזור היו הכי פחות מובנים למטופלים, אולם, 82% מהם סיימו בהצלחה את התכנית, מה שמלמד שהטיפול היה מובנה, נהיר ומבוסס מיומנויות.

 

 

DBT בישראל

תהליך ההתאמה וההטמעה של DBT בתרבויות שונות בעולם הוא אתגר מאומץ ומשמעותי עליו שוקדים מומחים ופסיכולוגים בחברת Behavioral Tech בסיאטל:

הארגון מוציא בשנים האחרונות משלחות הכשרה לאנשי מקצוע במדינות רבותת בעולם, הנה רשימה חלקית: רוסיה, מצרים, צ'ילה, אירלנד, טורקיה, יוון וכמובן ישראל.

שמחנו על הזכות לקיים בשנת 2016 כנס הכשרה של שלושה ימים, בשיתוף פעולה עם ביה"ח לילדים שניידר, בו אירחנו את מומחי מרכז לינהן להכשרת מבוא על השיטה. 

 

 

 

בימים אלו - אפריל 2018 -

מתקיימים ראיונות לקראת

קבוצת מיומנויות dbt חדשה

 במכון טמיר תל אביב:

צרו קשר לתיאום ראיון.

 

מומחי מכון טמיר תל אביב מיישמים את שיטת DBT

בדיוק באופן שנבחן במחקרים מבוקרים.

 

בשנת 2016 אירח המכון, בשיתוף פעולה עם מרכז שניידר

את פרופ' ג'יל ראת'וס ופרופ' אנדרה איוונוף,

מהמובילות בעולם בחקר השיטה,

בכנס של 3 ימים, בו הודרכו 250 אנשי מקצוע ישראליים. 

 

מכון טמיר תל אביב

מקיים קבוצות עמיתים המחויבות לפי הפרוטוקול,

לצד קבוצות מיומנויות (DBT (Skills only

לפי ספר ההנחיות (Manual) העדכני של השיטה.

 

אם אתם מחפשים טיפול דיביטי, אישי ו/או קבוצתי

מומלץ ליצור עמנו קשר כדי לבדוק יחד

שאתם מגיעים לכתובת מתאימה.

שלך,

צוות מוביל לטיפול dbt

מכון טמיר

 

 

לקבלת הצעת מחיר

למפגש על DBT עם צוות מקצועי -

פנו אלינו בכתב. תודה

 

אוסף מאמרים על טיפול DBT <

מטפלי DBT באשדוד וגדרה <

אוסף מאמרים על טיפול DBT לבני נוער וילדים (DBT-C) <

איך לעזור למטופל DBT להתחייב לטיפול? <

צפו בסרטון על התמודדות עם הפרעת אישיות גבולית <

סיכמו: יעל טל, אביגיל וינר וצוות מכון טמיר

   

מקורות:  

Andión, Ó., Ferrer, M., Matali, J., Gancedo, B., Calvo, N., Barral, C., . . . Casas, M. (2012). Effectiveness of combined individual and group dialectical behavior therapy compared to only individual dialectical behavior therapy: A preliminary study. Psychotherapy, 49(2), 241-250. http://dx.doi.org/10.1037/a0027401

 

Phone Coaching in Dialectical Behavior Therapy. Alexander L. Chapman, 2018. Guilford press

 

Chapman, A. L. (2006). Dialectical Behavior Therapy: Current Indications and Unique Elements. Psychiatry (Edgmont), 3(9), 62–68.

 

The Dialectical Behavior Therapy Skills Workbook for Anger - Using DBT Mindfulness and Emotion Regulation Skills to Manage Anger By: Alexander L. Chapman PhD, RPsych, Kim L. Gratz PhD, Marsha M. Linehan PhD, ABPP, 2015. New Harbinger Publications.

 

Linehan, M. M. (2015). DBT skills training manual (2nd ed.). New York, NY, US: Guilford Press.

Elizabeth McCay, Celina Carter, Andria Aiello, Susan Quesnel, Carol Howes, Heather Beanlands, John Langley, Bruce MacLaurin, Steven Hwang, Linda Cooper, Christina Lord, (2017) "Training frontline community agency staff in dialectical behaviour therapy: building capacity to meet the mental health needs of street-involved youth", The Journal of Mental Health Training, Education and Practice, Vol. 12 Issue: 2, pp.121-132, https://doi.org/10.1108/JMHTEP-07-2015-0034

Pederson, L.D. (2015. Dialectical Behavior Therapy: A Contemporary Guide for Practitioners. John Wiley & Sons, Ltd.

 

Rathus, Jill H. (2014). DBT Skills Manual for Adolescents. New York :The Guilford Press.

 

Ritschel, L.A., Lim, N.E., & Stewart, L.M. (2015). Transdiagnostic Applications of DBT for Adolescents and Adults. American journal of psychotherapy, 69 2, 111-28.

Van Dijk, Sheri et al. (2013). A randomized, controlled, pilot study of dialectical behavior therapy skills in a psychoeducational group for individuals with bipolar disorder
Journal of Affective Disorders , Volume 145 , Issue 3 , 386 - 393

תמונות: Shutterstock 

Google

טיפול דיאלקטי התנהגותי
Rated 5/5 based on 116 reviews
יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

%MCEPASTEBIN%

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

תגובות

 

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il