מה זה טיפול אינטגרטיבי? (Integrative Psychotherapy (2024

טיפול אינטגרטיבי

 

 

מהי פסיכותרפיה אינטגרטיבית?

 

פסיכותרפיה אינטגרטיבית היא מסגרת טיפולית המשלבת מושגים קליניים מפרדיגמות טיפוליות שונות, ולעיתים מנוגדות.

המטרה של טיפול אינטגרטיבי היא להקנות למטופל את מיטב הכלים להתמודד עם הקשיים שהוא חווה.

זאת מתוך ההבנה שלעיתים כל גישה כשלעצמה אינה מספקת בתרומתה למטופל בהתמודדות מול הקשיים עימם הוא פונה לטיפול ולכן קיים צורך בשילוב גישות טיפוליות שונות.

 

 

עדי גודלמן MSW פסיכותרפיסטית מכון טמיר תל אביב

עדי גודלמן, MSW, מטפלת בגישה אינטגרטיבית, מכון טמיר תל אביב

 

 

ניתן לזהות בטיפולים האינטגרטיביים יסודות מתחומי טיפול מגוונים, אשר העיקריים בהם:

 

  • גישת הטיפול הפסיכודינמי המדגישה את הדינמיקה בין החלקים המרכיבים את נפש האדם, טיפול כזה מתמקד בתולדות חייו של המטופל והינו לרוב טיפול ממושך (קראו על טיפול דינמי ).

  • גישת הטיפול הקוגניטיבי- ההתנהגותי, אשר מוכר כטיפול CBT. טיפול מסוג זה הינו לרוב קצר מועד ומדגיש את הפן המחשבתי וההתנהגותי בחייו של האדם. טיפול כזה לא נובר בעברו של המטופל, כי אם מתמקד בהווה והופך את המטופל לאקטיבי בטיפול בקשייו (קראו עוד על טיפול CBT).

 

מעבר לכך, הטיפול האינטגרטיבי משלב יסודות מהטיפול האקזיסטנציאליסטי,  הטיפול ההתייחסותי וממודלים תיאורטיים נוספים.

 

מטפל אינטגרטיבי עושה אינטגרציה בין קשת רחבה של כלים טיפוליים באופן המותאם למטופל, כך שאף טיפול אינו זהה לקודמו.

הוא מתאים את כלי הטיפול המגוונים שברשותו לאישיותו של המטופל, לקשיים עימם מתמודד, וכן להעדפותיו מן הטיפול, ציפיותיו ובקשותיו לגבי המטפל.

החליפה הטיפולית נתפרת באופן ייחודי עבור כל מטופל, ממקסמת את הסיכויים שהטיפול יעניק למטופל כלים מגוונים להתמודדות עם קשייו וכן יעלה את הדימוי העצמי שלו.

 

חגית קון אסף MSW מטפלת אינטגרטיבית מכון טמיר במרכז הכרמל חיפה 

חגית קון אסף, MSW, מטפלת אינטגרטיבית, מכון טמיר בחיפה

 

בנוסף לכך, טיפול אינטגרטיבי יכול להתמקד בכמה מימדים בו זמנית, "לתקוף את הבעיה מכמה זוויות". כשמטופל מגיע עם חרדה חברתית למשל, מטפל אינטגרטיבי יוכל לטפל בו בכלים קוגניטיביים-התנהגותיים הכוללים חשיפה הדרגתית למצבים מעוררי החרדה. בו בזמן, ישתמש המטפל בכלים פסיכו דינמיים היורדים לשורש הבעיה ומנסים לזהות מה במהלך חייו של המטופל יצר בקרבו את החרדה במצבים חברתיים, וכיצד ניתן לסייע לו בכך.

 

היתרון שבמטפל אינטגרטיבי ניסיון וידע, במרבית המקרים, במגוון רחב של שיטות טיפוליות, וכן הידע התיאורטי הנרחב שברשותו. אלה העניקו לו את ההכשרה והיכולת לשלב בין מודלים טיפוליים שונים בתוך הטיפול.

מטפל קצר מועד ואינטגרטיבי כזה יידע לזהות טוב יותר איזה שילוב ספציפי של שיטות טיפוליות יסייעו למטופל באופן המיטבי, וכן ידע לקדם במהלך הטיפול את התהליכים השונים שהחל המטופל לעבור.

 

 

כמה זמן אורך הטיפול?

 

משך הזמן של תהליך פסיכותרפיה אינטגרטיבית אינו בהכרח קצר יותר בהשוואה לטיפולים אחרים, אם כי מטבעו הוא ממוקד יותר. הזמן הנדרש משתנה בהתאם לצרכים ולמטרות הספציפיות של הפרט.  יש מטופלים הזקוקים למספר פגישות בלבד, בעוד אחרים עשויים להזדקק לטיפול מתמשך במשך מספר חודשים ואף שנים.

 

קראו על שיטות עדכניות נוספות של טיפול פסיכולוגי

  

 

מהו טיפול אינטגרטיבי לילדים?

 

טיפול אינטגרטיבי בילדים משמש מטפלים כדי לסייע לילדים ולצעירים שעשויים להיאבק במתח או קשיים התנהגותיים.

המטפלים יעשו זאת על ידי בניית מערכת יחסים חזקה ובוטחת עם הילד ולאחר מכן ישתמשו במגוון אמצעים טיפוליים, כמו CBT, אמנות, משחק וכלים נוספים. 

 

 

חן זיו בן עמי MA פסיכותרפיסטית למבוגרים ברמת השרון והרצליה

 חן זיו בן עמי, MA, מטפלת אינטגרטיבית, מכון טמיר בהרצליה

 

 

ביקורת על פסיכותרפיה אינטגרטיבית

 

מהן המגבלות האפשריות של טיפול אינטגרטיבי?

 

כמו לכל גישה טיפולית צומחת בפסיכולוגיה, גם לטיפול אינטגרטיבי יש מבקרים המציעים נימוקים לחסרונות והמגבלות של השיטה.

טיפול אינטגרטיבי עלול לייצג עמדה טיפולית שיש בה ״הכל מהכל״, מצב שיכול לייצג בורות ולאו דווקא מקצוענות פסיכותרפית. 

כל הביקורות מתייחסות לסיכון של מצב.בו ״תפסת מרובה לא תפסת״.

 

הנה שלוש הביקורות המרכזיות כלפי הגישה:

 

  • ראשית, נטען כי הפסיכותרפיה האינטגרטיבית אינה מסתכנת בפיתוח גישה מסוימת לעומק וברמה התיאורטית הנדרשת. המשמעות יכולה להיות במקרים בהם בעיות מסוימות עשויות לדרוש עבודה שגישות אחרות מספקות במפורש, מטפלים שהוכשרו אך ורק בגישות כאלה עשויים להוכיח שהם מתאימים יותר לספק את צרכי הלקוח.

 

  • שנית, נשמעים קולות המתארים את הניסיון לספק מענה לכל מטופל ולכל בעיה כמצמצם את מורכבותה של הנפש, תוך פגיעה בתקפות האבחון ובמהימנותו. 

 

  • לבסוף, לאור ההיקף העצום של גישות פסיכותרפויטיות, קשה לקבוע איזו רמת אינטגרציה נדרשת עבור מטופל ספציפי ואילו גישות יהיה נכון לשלב בתכנית הטיפולית שלו. התמונה מסתבכת אף יותר כאשר מדובר בקונפליקט וניגוד פרדימנטי בין הגישות, באשר לאופן בו נכון להעריך ולהתייחס לצרכי מטופל, מה שמאלץ על פסיכותרפיסטים אינטגרטיביים לפתח הטיה מסוימת כלפי גישות מסוימות, כמו טיפול דינמי או CBT.

 

 

 

מטפלת אינטגרטיבית מספרת על הגישה

 

 

 

סלימה מסאלחה msw מטפלת בדבוריה מכון טמיר

סלימה מסאלחה, MSW, מטפלת אינטגרטיבית, מכון טמיר בצפון

 

 

סלימה מסאלחה, עמיתת מכון טמיר בנוף הגליל שיתפה את צליל עמוס סגל, בנקודות חשובות על פסיכותרפיה אינטגרטיבית:

  

 

מהי שיטת הטיפול האינטגרטיבית ולמי היא מתאימה?

  

טיפול אינטגרטיבי היא שם כולל לפסיכותרפיה המשלבת בין גישות טיפוליות שונות שעונות על צרכי המטופל ומותאמות עבורו אישית.

 

המטפל האינטגרטיבי הוא בעל ידע, ניסיון וראייה רחבה אשר למד שיטות טיפוליות שונות לעומק, ומצליח לבנות תוכנית טיפולית המותאמת עבור כל מטופל אשר שונה ממטופל אחר עם סימפטומים דומים.

 

בניית התכנית הטיפולית דורשת תהליך הערכה ראשוני עמוק ומיומנויות מקצועיות לצורך הבנת עולמו הפנימי של המטופל, יצירת אמון בסיסי וקבלת הסכמה מהמטופל על התחלת התהליך הטיפולי על פי התוכנית הטיפולית שנבנתה.

 

 

כיצד נבנית התוכנית הטיפולית עבור כל פונה בהתאם לגישת הטיפול האינטגרטיבית? מה היא כוללת? אנא תני דוגמא מהקליניקה

 

 

התכנית הטיפולית נבנית יחד עם המטופל לאחר תהליך של הערכה ראשונית מעמיק ובחינת צרכיו ומצוקותיו של המטופל, הסימפטומים הגופניים, הרגשיים והמחשבתיים, הסיבות שהביאו אותו לטיפול, תולדות חייו של המטופל והתוצאות הרצויות.

 

הבנה מעמיקה וראייה רחבה יחד עם ידע מקצועי המשלב כלים ומיומנויות מגישות טיפוליות שונות מסייע בבניית תכנית טיפולית מדויקת עבור המטופל ועוזרת למטופל להצטרף לטיפול בקלות ולבנות אימון בסיסי שיעזור למטופל בשיתוף בסוגיות לפעם הראשונה בחייו מה שיביא להשגת התוצאות הרצויות.

 

ילדים ובני נוער התכנית הטיפולית נבנית במשותף עם ההורים ועם הילד או הנער, במקרים שאין הסכמה לתכנית הטיפולית עובדים על השגת הסכמה מכל הצדדים בשפה המותאמת עבור כל מטופל.

 

 

באילו שיטות וטכניקות את משתמשת במסגרת הטיפול? תני דוגמאות אם אפשר

 

הטיפול שלי מתמקד בשילוב גישות טיפוליות שהוכשרתי לטפל בהן:

 

טיפול דינמי ממוקד (פסיכואנליטי), טיפול התנהגותי קוגניטיבי, טיפול בגישת EMDR, ביופידבק, ACT, DBT, סכמה תרפיה וטכניקות טיפוליות אחרות ברוח הגל השלישי של CBT,  כמו מיינדפולנס.

 

הבסיס בהבנת עולמו של המטופל יושב על המשגה תאורטית ועקרונות הגישה הפסיכואנליטית, תוך שימוש בהקשבה אמפתית המשולבת עם טכניקות וכלים מגישות טיפוליות אחרות שמסייעות בהשגת תוצאות מדידות, בנוסף לטיפול דינמי ממוקד שמטפל בשורש הבעיה ומותאם למה שהמטופל זקוק לו.

 

 

מהם היתרונות ומהם האתגרים בטיפול מסוג זה?

 

היתרונות של הטיפול האינטגרטיבי מתבטאים בעיקר בהיותו ממוקד ויחסית קצר, בנוסף להיותו טיפול עם מימד יצירתי שמניב תוצאות ומביא לשינויים חיוביים בחיי המטופל.

 

במקביל הוא נחשב לטיפול מאתגר שדורש הרבה מיומנויות מקצועיות, ידע וניסיון רבים, גמישות מקצועית ויכולת הערכה ותכנון גבוהות, שנועדו להתאים את התכנית הטיפולית בשלבים שונים בטיפול ולפעמים לערוך שינויים בתכנית הטיפולית שנבנתה קודם.

 

המטפל מנווט בהתאם לצרכים המשתנים, כמו רגישות תרבותית, תנועה בין עולמו הפנימי והחיצוני של המטופל, יצירתיות ויכולות קוגניטיביות ורגשיות. כל זה לצורך קבלת הבנה מעמיקה לבניית טיפול נפשי אפקטיבי וחיבור בין רעיונות וטכניקות מגישות טיפוליות שונות.

 

 

כיצד גישת הטיפול האינטגרטיבית באה לידי ביטוי בהדרכות הורים?

 

הדרכת הורים היא כלי חשוב בטיפול רגשי עם ילדים ובני נוער, כאשר טיפול בילדים שכולל בתוכו הדרכות הורית דורשת מהמטפל דרכי חשיבה יצירתיות, גמישות מחשבתית והתאמת הטיפול עבור הילד או המתבגר וגם עם הוריו.

 

הטיפול האינטגרטיבי בהדרכות הורית דורש מיומנויות מיוחדות להבנת התהליכים והדינמיקה המשפחתית והתערבויות משפחתיות המתמקדת במתן הדרכה הורית העונה לצרכי התא המשפחתי בכל מרכביו ומה שמסייע לי היא הסתכלות מראייה רחבה ומערכתית וחשיבה אינטגרטיבית.

 

בהיותי מטפלת זוגית ומשפחתית ומטפלת בילדים, ועם הכשרות שונות בתחום הילדים ועולם האמנותי והמשחקי של הילדים.

  

 

בואו נדבר על הדברים

שחשובים באמת

 

מוזמנים.ות לשיחה עם איתן טמיר,

ראש המכון והמנהל המקצועי, 

 לייעוץ קצר, ממוקד וחד-פעמי - 

הערכה מותאמת אישית, חידוד הבעיה

והכוונה מדויקת למטפל.ת -

אצלנו או אצל עמיתים.

 

עלות: 140 ש"ח

 

 

הרשמה מהירה:

 

 בתל אביבאונליין בזום

 

 

מענה לכל שאלה

(המענה אנושי, לפעמים לוקח זמן):

התייעצות עם פסיכולוג מטפל

 

  

Clinical Psychologists Tel Aviv

 

 

 

קראו המלצות מאומתות של

לקוחות ועמיתים על מטפלי/ות מכון טמיר

 

 

 

איריס עצמון פסיכולוגית ומטפלת CBT מכון טמיר

איריס עצמון, MA, מטפלת אינטגרטיבית ברחובות, מכון טמיר

 

 

נכתב ע״י מומחי מכון טמיר

 

  

 

בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה

 

 

 

 

דר נירית שלמון ביטון מטפלת איטגרטיבית בירושלים מכון טמיר

דר׳ נירית שלמון ביטון, מטפלת אינטגרטיבית בירושלים

 

דר ורד קליינמן בלוש מכון טמיר חיפה

דר׳ ורד קליינמן בלוש,

מטפלת אינטגרטיבית, מכון טמיר חיפה

 

 

 

מקורות:

 

American Psychological Association (2006). Evidence-based practice in psychology. Am. Psychol. 61, 271–28

 

Hunot, V., Moore, T. H., Caldwell, D., Davies, P., Jones, H., Lewis, G., & Churchill, R. (2010). Interpersonal, cognitive analytic and other integrative therapies versus other psychological therapies for depression. The Cochrane Database of Systematic Reviews, (9), CD008702. Advance online publication

 

Stricker G., Gold J. R. (2001). An introduction to psychotherapy integration. Psychiatr. Times 28. Available online at: https://www.psychiatrictimes.com/view/introduction-psychotherapy-integration

 

Wachtel, P. L. (1997). Psychoanalysis, behavior therapy, and the relational world. Washington, DC: A

 

Wampold B. E., Imel Z. E. (2015). The Great Psychotherapy Debate: The Evidence for What Makes Psychotherapy Work. London: Routle

 

Zarbo, C., Tasca, G. A., Cattafi, F., & Compare, A. (2015). Integrative Psychotherapy Works. Frontiers in Psychology, 6, 2021

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

מה חדש?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

נחלת יצחק 32א׳, תל אביב יפו, 6744824

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–20:00
יום שני, 9:00–20:00
יום שלישי, 9:00–20:00
יום רביעי, 9:00–20:00
יום חמישי, 9:00–20:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2024