מה זה טיפול אינטגרטיבי? (Integrative Psychotherapy (2022

טיפול אינטגרטיבי

 

 

מהי פסיכותרפיה אינטגרטיבית?

 

פסיכותרפיה אינטגרטיבית היא מסגרת טיפולית המשלבת מושגים קליניים מפרדיגמות טיפוליות שונות, ולעיתים מנוגדות.

המטרה של טיפול אינטגרטיבי היא להקנות למטופל את מיטב הכלים להתמודד עם הקשיים שהוא חווה.

זאת מתוך ההבנה שלעיתים כל גישה כשלעצמה אינה מספקת בתרומתה למטופל בהתמודדות מול הקשיים עימם הוא פונה לטיפול ולכן קיים צורך בשילוב גישות טיפוליות שונות.

 

 

עדי גודלמן MSW פסיכותרפיסטית מכון טמיר תל אביב

עדי גודלמן, MSW, מטפלת בגישה אינטגרטיבית, מכון טמיר תל אביב

 

 

ניתן לזהות בטיפולים האינטגרטיביים יסודות מתחומי טיפול מגוונים, אשר העיקריים בהם:

 

  • גישת הטיפול הפסיכודינמי המדגישה את הדינמיקה בין החלקים המרכיבים את נפש האדם, טיפול כזה מתמקד בתולדות חייו של המטופל והינו לרוב טיפול ממושך (קראו על טיפול דינמי ).

  • גישת הטיפול הקוגניטיבי- ההתנהגותי, אשר מוכר כטיפול CBT. טיפול מסוג זה הינו לרוב קצר מועד ומדגיש את הפן המחשבתי וההתנהגותי בחייו של האדם. טיפול כזה לא נובר בעברו של המטופל, כי אם מתמקד בהווה והופך את המטופל לאקטיבי בטיפול בקשייו (קראו עוד על טיפול CBT).

 

מעבר לכך, הטיפול האינטגרטיבי משלב יסודות מהטיפול האקזיסטנציאליסטי,  הטיפול ההתייחסותי וכן ממודלים תיאורטיים נוספים.

 

מטפל אינטגרטיבי עושה אינטגרציה בין קשת רחבה של כלים טיפוליים באופן המותאם למטופל, כך שאף טיפול אינו זהה לקודמו. המטפל מתאים את כלי הטיפול המגוונים שברשותו לאישיותו של המטופל, לקשיים עימם מתמודד, וכן להעדפותיו מן הטיפול, ציפיותיו ובקשותיו מהמטפל. החליפה הטיפולית, אשר נתפרת באופן ייחודי עבור כל מטופל, ממקסמת את הסיכויים שהטיפול יעניק למטופל כלים מגוונים להתמודדות עם קשייו וכן יעלה את הדימוי העצמי שלו.

 

חגית קון אסף MSW מטפלת אינטגרטיבית מכון טמיר במרכז הכרמל חיפה 

חגית קון אסף, MSW, מטפלת אינטגרטיבית בחיפה

 

בנוסף לכך, טיפול אינטגרטיבי יכול להתמקד בכמה מימדים בו זמנים, "לתקוף את הבעיה מכמה זוויות". כשמטופל מגיע עם חרדה חברתית למשל, מטפל אינטגרטיבי יוכל לטפל בו בכלים קוגניטיביים-התנהגותיים הכוללים חשיפה הדרגתית למצבים מעוררי החרדה. בו בזמן, ישתמש המטפל בכלים פסיכו דינמיים היורדים לשורש הבעיה ומנסים לזהות מה במהלך חייו של המטופל יצר בקרבו את החרדה במצבים חברתיים, וכיצד ניתן לסייע לו בכך.

 

היתרון שבמטפל אינטגרטיבי הוא ניסיונו הרב, במרבית המקרים, במגוון רחב של שיטות טיפוליות, וכן הידע התיאורטי הנרחב שברשותו. אלה, העניקו לו את ההכשרה והיכולת לשלב בין מודלים טיפוליים שונים בתוך הטיפול. מטפל קצר מועד ואינטגרטיבי כזה יידע לזהות טוב יותר איזה שילוב ספציפי של שיטות טיפוליות יסייעו למטופל באופן המיטבי, וכן ידע לקדם במהלך הטיפול את התהליכים השונים שהחל המטופל לעבור/

 

קראו על שיטות עדכניות נוספות של טיפול פסיכולוגי

 

איריס עצמון מטפלת CBT ברחובות מכון טמיר

איריס עצמון, MA, מטפלת אינטגרטיבית ברחובות, מכון טמיר

 

 

מהו טיפול אינטגרטיבי לילדים?

טיפול אינטגרטיבי בילדים משמש מטפלים כדי לסייע לילדים ולצעירים שעשויים להיאבק במתח או קשיים התנהגותיים.

המטפלים יעשו זאת על ידי בניית מערכת יחסים חזקה ובוטחת עם הילד ולאחר מכן ישתמשו במגוון אמצעים טיפוליים, כמו CBT, אמנות, משחק וכלים נוספים. 

 

 

חן זיו בן עמי MA פסיכותרפיסטית למבוגרים ברמת השרון והרצליה

 חן זיו בן עמי, MA, מטפלת אינטגרטיבית, מכון טמיר בהרצליה

 

ביקורת על פסיכותרפיה אינטגרטיבית

מהן המגבלות האפשריות של טיפול אינטגרטיבי?

 

כמו לכל גישה טיפולית צומחת בפסיכולוגיה, גם לטיפול אינטגרטיבי יש מבקרים המציעים נימוקים לחסרונות והמגבלות של השיטה.

טיפול אינטגרטיבי עלול לייצג עמדה טיפולית שיש בה ״הכל מהכל״, מצב שיכול לייצג בורות ולאו דווקא מקצוענות פסיכותרפית. 

כל הביקורות מתייחסות לסיכון של מצב.בו ״תפסת מרובה לא תפסת״.

 

הנה שלוש הביקורות המרכזיות כלפי הגישה:

 

  • ראשית, נטען כי הפסיכותרפיה האינטגרטיבית אינה מסתכנת בפיתוח גישה מסוימת לעומק וברמה התיאורטית הנדרשת. המשמעות יכולה להיות במקרים בהם בעיות מסוימות עשויות לדרוש עבודה שגישות אחרות מספקות במפורש, מטפלים שהוכשרו אך ורק בגישות כאלה עשויים להוכיח שהם מתאימים יותר לספק את צרכי הלקוח.

 

  • שנית, נשמעים קולות המתארים את הניסיון לספק מענה לכל מטופל ולכל בעיה כמצמצם את מורכבותה של הנפש, תוך פגיעה בתקפות האבחון ובמהימנותו. 

 

  • לבסוף, לאור ההיקף העצום של גישות פסיכותרפויטיות, קשה לקבוע איזו רמת אינטגרציה נדרשת עבור מטופל ספציפי ואילו גישות יהיה נכון לשלב בתכנית הטיפולית שלו. התמונה מסתבכת אף יותר כאשר מדובר בקונפליקט וניגוד פרדימנטי בין הגישות, באשר לאופן בו נכון להעריך ולהתייחס לצרכי מטופל, מה שמאלץ על פסיכותרפיסטים אינטגרטיביים לפתח הטיה מסוימת כלפי גישות מסוימות, כמו טיפול דינמי או CBT.

 

 

האם כל טיפול פסיכולוגי אמור להיות כיום אינטגרטיבי? 

 

א., פסיכולוגית קלינית בתל אביב, כותבת על המעבר האישי שלה לטיפולים אינטגרטיביים.

 

כך היא כותבת:

 

לפני מספר ימים ראיתי את הסרט היפהפה "אהבה בימים קרים", סרט שהמקצב, העומק והמורכבות שלו מדברים בשפה "אירופאית".

הוא פורש בפנינו לאט ובעדינות סיפור עשיר ומלא בדקויות. הוא אינו ממהר לשורות תחתונות נחרצות, הוא אמביוולנטי ועמום והוא "מרגש" אך לא במובן ה"אמריקאי" של המילה.

בניגוד לסרטים אמריקאים שלעיתים לוקים ברדידות רגשית, הממהרים להציג בפנינו הצופים את המציאות בדרך מפורשת, לעיתים מניפולטיבית, מפעילים את בלוטות הרגש באופן מכוון ופשטני כדי להגיע לקליימקס ולהפי אנד המתבקשים.

 

 

 

הצפייה בסרט עוררה בי מחשבות על גישות טיפוליות שונות:

 

הגישה האנליטית, שצמחה ושיגשגה באירופה, בוינה ובהמשך בלונדון, כאשר פרויד ולאחר מכן קליין העתיקו משכנם אליה (בגלל המלחמה ההיא), ובהמשך כמובן ויניקוט ודמויות בולטות נוספות.

 

אנקדוטה משעשעת בעיניי היא שכריסטופר בולאס, שלמעשה נולד וגדל בקליפורניה, עבר ללונדון על מנת להשתלם בפסיכואנליזה הבריטית שינה (באופן לא מודע כנראה) את סגנון דיבורו וכתיבתו לסגנון בריטי יותר, אולי כדי שלא ייחשד באמריקאיות חלילה ע"י עמיתיו (המתנשאים?) לחברה הפסיכואנליטית הבריטית.

 

לעומתה הגישה הקוגנטיבית התנהגותית, שצמחה ושגשגה באמריקה ואנו ממהרים לייחס לה מאפיינים אמריקאים: רדודה, פשטנית, מהירה. עסוקה בסמפטומים ובפתרונם המהיר, משתמשת בפרוטוקולים, מתייחסת להווה ומתעלמת מהעבר, מהשלכותיו ולא ממהרת לעשות שימוש טיפולי בטרנספרנס, שהוא לב ליבו של הטיפול הפסיכואנליטי.

 

הרבה מאיתנו (כן, גם אני), ממהרים להסתייג באופן אוטומטי מהגישה הקוגנטיבית ההתנהגותית, בגלל כל הסיבות שמניתי קודם. אנחנו אוהבים לחשוב על עצמנו כבמאים ותסריטאים אירופאים: עמוקים יותר, מורכבים יותר, מתוחכמים יותר, לא מספקים את הצורך של המטופל בהקלה מיידית מהסימפטומים, נייטרלים, מסתוריים, אניגמאטיים, פרשניים, מעוררי השלכות. נדמה שהתפתחה בחלקנו איזשהי פוזה פסיכואנליטית/דינאמית של חשיבות עצמית, שלא תמיד פוגשת את המטופל במקום המדוייק שבו הוא נמצא ולא תמיד מביאה אותנו כמטפלים למקום האותנטי והמדוייק שלנו כבני אדם שלקחו על עצמם את המשימה הכה חשובה של נסיון להבין ולהקל כל סבלו ומצוקתו הנפשית של הזולת. במקרה זה אנו עלולים לחטוא בכשל אמפאטי שמתחפש למודעות עצמית.

 

בשנים האחרונות, אחרי שנים של עיסוק בפסיכותרפיה דינמית, טיפול, קריאה והדרכה ברוח הגישה הקלאסית (עם נגיעות התייחסותיות) מצאתי את עצמי מבקרת במחוזות חדשים, דרך לימודי היפנוזה, השתלמות ב-AEDP, קורס מיינדפולנס ובשבוע האחרון השתתפות בכנס של הסכמה תרפיה באוניברסיטת בר אילן, שהיה מרתק ועורר בי סקרנות להעמיק וללמוד את השיטה הטיפולית והתאורטית הזו.

 

אני מוצאת כי הנסיון לכלול בתוך החשיבה וההמשגות הדינאמיות העשירות כל כך טכניקות טיפוליות אחרות, פחות מסורתיות, מצליח לקדם טיפולים ולהעשיר את החוויה האישית שלי כמטפלת מבלי לפגוע בעומק ובמקצועיות.

 

 

מתוך פרספקטיבה זו, גם הקריאה שלי בטקסטים פסיכואנליטיים קיבלה זוית חדשה.

גיליתי למשל שבולאס, האמריקאי שהפך לאירופאי, הוא מטפל יותר אקטיבי, יותר נוכח, שההתערבויות הטיפוליות שלו הן לעיתים קרובות רדיקאליות יותר, מאתגרות את הטכניקה הקלאסית. יחד עם זאת הוא הוגה פסיכואנליטי עמוק ויצירתי וגם ההתערבויות שלו, שעלולות לעיתים להראות לצופה מן הצד כסותרות את הקו הפסיכואנליטי, מעוגנות היטב בהמשגות פסיכואנליטיות. בקיצור אינטגרציה במיטבה.

כמטפלים, אנו מאמינים מאוד באינטגרציה ומסתייגים מפיצול ודיכוטומיה, אנו שואפים לסייע למטופל להכיר בחלקי העצמי המפוצלים שלו ומאמינים כי דרך הכרות טובה יותר עימם ובתהליך טיפולי הוא יחווה עצמו באופן אינטגרטיבי יותר ורווחתו הנפשית תגדל.

אם כך הם פני הדברים, למה אנו כמטפלים מפצלים מעצמנו את החלקים והטכניקות היותר קוגנטיבים-התנהגותיים?

מדוע אנחנו שמרנים ונצמדים לדברים מוכרים ומסרבים להתנסות ולחוות דברים שונים, איפה הגמישות המחשבתית שאנו כה מטפחים ומעודדים בקרב מטופלינו?

 

 

מוזמנים/ות לפנות אלינו

לטיפול פסיכולוגי אינטגרטיבי

במכון טמיר בתל אביב

או עם העמיתים שלנו בכל הארץ:

 

072-3940004

 

 

קראו המלצות 

 על טיפול במכון טמיר

 

 

 

כתבו שאלה ממוקדת

למתאמת טיפול במכון

(נשיב בהקדם האפשרי):

התייעצות עם פסיכולוג מטפל

 

 

 

נכתב ע״י מומחי מכון טמיר

 

עדכון אחרון

16 באפריל 2022   

  

 

בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה

 

 

 

קראו מאמרים נוספים של מכון טמיר:

https://www.hebpsy.net/me.asp?id=115

 

 

דר נירית שלמון ביטון מטפלת איטגרטיבית בירושלים מכון טמיר

דר׳ נירית שלמון ביטון, מטפלת אינטגרטיבית בירושלים

 

דר ורד קליינמן בלוש מכון טמיר חיפה

דר׳ ורד קליינמן בלוש,

מטפלת אינטגרטיבית, מכון טמיר חיפה

 

מקורות:

 

American Psychological Association (2006). Evidence-based practice in psychology. Am. Psychol. 61, 271–28

 

Hunot, V., Moore, T. H., Caldwell, D., Davies, P., Jones, H., Lewis, G., & Churchill, R. (2010). Interpersonal, cognitive analytic and other integrative therapies versus other psychological therapies for depression. The Cochrane Database of Systematic Reviews, (9), CD008702. Advance online publication

 

Stricker G., Gold J. R. (2001). An introduction to psychotherapy integration. Psychiatr. Times 28. Available online at: http://www.psychiatrictimes.com/articles/introduction-psychotherapy-integration

 

Wachtel, P. L. (1997). Psychoanalysis, behavior therapy, and the relational world. Washington, DC: A

 

Wampold B. E., Imel Z. E. (2015). The Great Psychotherapy Debate: The Evidence for What Makes Psychotherapy Work. London: Routle

 

Zarbo, C., Tasca, G. A., Cattafi, F., & Compare, A. (2015). Integrative Psychotherapy Works. Frontiers in Psychology, 6, 2021

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2022