מהו טיפול EDT? טיפול קצר מועד דינמי-חווייתי 2019

דרג פריט זה
(18 הצבעות)
 EDT Experiential Dynamic Therapy EDT Experiential Dynamic Therapy

 מה זה טיפול EDT?

על טיפול דינמי חוייתי

גישת טיפול EDT Experiential Dynamic Therapy הינה גישת טיפול קצרת מועד, המתאפיינת, בדומה לשאר הטיפולים קצרי המועד, בפרק זמן קצר יחסית הנקבע מראש, בהתמקדות בהווה ובהקניית כלים מעשיים להתמודדות.

edt

 

שיטת EDT, אשר ניתן לקרוא לה בעברית גישת הטיפול הדינמי חווייתי, שואבת את עקרונותיה הן מהטיפול הדינמי קצר המועד והן מהטיפול החווייתי. הטיפול הדינמי, מושתת על הקשר הנוצר בין המטפל למטופל, תופעת ההעברה והתעסקות עיקרית בקונפליקטים עימם מתמודד המטופל. הטיפול החווייתי, מטרתו לסייע למטופל לחוות רגשות עזים, דחפים, לחוש את מלוא החוויה. זאת, על מנת ללמדו להתמודד עם רגשותיו ועוצמתן.

 

 

EDT במבחן המחקר

שיטת EDT, כמו שיטות דינמיות קצרות מועד נוספות שפותחו לצידה, נמצאו יעילות ביותר מ-60 מחקרים קליניים מבוקרים. חשוב להבין כי נתונים כאלה מחזירים את הטיפולים בגישה הדינמית לחזית עולם הפסיכותרפיה והמחקר הקליני. השיטות מסייעות היטב בעיקר למטופלים שבסיס קשייהם הנפשיים נעוץ ברגשות הקשורים לאובדנים מוקדמים ורלוווטי בייחוד לבעיות פסיכוסומטיות, הפרעות אישיות, דיכאון וחרדה.  

בישראל, מי שמוביל את גישת ה-EDT הוא אבישי בן שטרית, פסיכולוג קליני וחינוכי שמקדם את הטיפול קצר המועד. ההכרה ביעילות הטיפול הדינמי החוויתי קצר המועד (EDT) ובמיוחד בשיטת הטיפול של חביב דבנלו (ISTDP) הולכת ומתפשטת.

Allan Abbass - החוקר המרכזי של גישת ה ISTDP, קיבל את התואר של Distinguished Professor of Psychiatry מאוניברסיטה UCLA ומכל האוניברסיטאות בעולם, על מחקריו הרבים המוכיחים את יעילות הטיפול הדינמי הקצר מועד אפילו בהפרעות קשות. כולל ניסיון לדבר על ISTDP במונחים של CBT.


 במהלך טיפול דינמי חוייתי, המטרה היא לפרוץ את המחסומים העומדים בדרך לנפשו של האדם, לפתור את הקונפליקט המרכזי עימו מתמודד וכן ללוות אותו בחוויה מחודשת דרך מערכת היחסים שבין המטפל למטופל. אחד המאפיינים הייחודיים של השיטה, הוא שהמטפל והמטופל יושבים אחד מול השני כשאין שולחן ביניהם.

מאפיין ייחודי נוסף של השיטה, הינו ההמלצה לצלם את הטיפול, בהסכמת המטופל כמובן. על אף שניתן לעבור את הטיפול גם ללא הצילום, תומכי השיטה גורסים כי הצילום והצפייה בטיפול מאפשרים הבנה מיוחדת, נופך ייחודי לטיפול. הצילום מאפשר למטופל להיזכר במה בדיוק קרה בפגישות הטיפוליות בתנאים רגועים בהם הוא בחר, לחוות מחדש את מה שנחווה בתוך הטיפול. הצילום נחשב כמחזק את הברית הטיפולית שבין המטפל למטופל, המאפיינת מאוד טיפולים קצרי מועד, ומגדירה את אורך הקשר הטיפולי, מטרותיו, טיב הקשר ומסגרתו.

חשוב להגיד כי שיטת הטיפול הדינמי חוויתי הינה מטרייה רחבת שוליים אשר מכסה תחתיה מספר מודלים טיפוליים קצרי מועד, מבוססים מחקרית. כל הטיפולים הנכנסים לקשת הזו מתמקדים בהעצמת יכולתו של המטופל לחוות רגשות, העצמת היכולת להתמודד עימם ולווסתם, מתוך הבנת חשיבותם הגדולה בחייו של האדם. מתוך מגע עם הרגשות העזים, זוכים המטופלים לשחרר מצבי תקיעות שונים המפריעים להם לשגרת החיים, וכן פתיחות לאימוץ דפוסי התנהגות אדפטיביים יותר. אחת משיטות הטיפול המוכרות אשר הינה חלק משיטות EDT, הינה שיטת טיפול ממוקד רגשות (EFT- Emotional Focused Therapy).

יתרונות הטיפול הדינמי-חווייתי קצר המועד הינם ברורים לעין, ורבים. עצם העובדה שמדובר בטיפול קצר מועד, הופכת את החוויה הטיפולית למעצימה יותר תוך פרק זמן קצר יותר. מעבר לכך, הדבר מאפשר שיפור מהיר באיכות חייו של האדם וכן פתרון, לפחות חלקי, של מכאוביו האקוטיים, תוך חיסכון במשאבים כלכליים ובזמן. שיטת הטיפול כה מתאימה לעידן של ימינו, בו אנו זקוקים לפתרון כאן ועכשיו. השיטה, המותאמת מאוד לרצונותיהם של מטופלים רבים, נמצאת פעם אחר פעם כיעילה ביותר, ממוקדת, ומשיגה תוצאות משמעותיות אשר נשארות יציבות לאורך זמן. בארץ קיימת קבוצה קטנה שלומדת ומלמדת את השיטה, בהנחייתו של ד"ר פרוצ'יו אוסימו, שהיה עמית ותלמיד של לי מק'אלו (Leigh McCullough) שטבעה את המושג "אפקט פוביה". כרגע יש שלושה מומחים ישראליים שסיימו את ההכשרה, מלמדים ומדריכים בה: יופ מאיירס, אבישי בן שטרית וד"ר רותי דרדיקמן - עירון

ISTDP וכאב כרוני

ISTDP עוזר למטופלים לחשוף ולהרגיש רגשות שלרוב הודחקו מאירועי חיים מלחיצים. מסתבר שקיימים שני סוגים כלליים של רגשות, שכאשר הם נחווים ומבוטאים, הם מהווים מפתח להעלמת כאב כרוני. אלו הם התנגדות/כעס ואבל/חמלה. כשאדם נפגע או חווה טראומה, התנגדות תמיד מהווה מרכיב בתגובה הרגשית שלו, אפילו אם לא מכירים בה. טראומה לרוב קורת לאלו שלא יכולים להגן על עצמם, ולכן לכעס שמתעורר בהם לרוב אין ביטוי פיזי והוא נוטה להיות מוחזק בפנים (וליצור כאב, חרדה או דיכאון) או שהוא מנותב להתפרצויות כעס, להפרעות אכילה או לשימוש בסמים. ISTDP מעודד מטופלים לחוות את הכעס הזה ולבטא אותו בדרכים אשר משנות תגובות רגשיות לאירועים קודמים. לאורך זמן, זה משנה את תחושת העצמי שלהם מקורבן חסר אונים לאדם בעל יותר עוצמה/יכולת ובעל יותר שליטה על גורלו. שינוי זה הוא לרוב מרכיב הכרחי בתהליך ההחלמה.


 ספר מומלץ על שיטת EDT הוא Treating affect phobia שנכתב ע"י מק'אלו ואחרים, מדריך גמיש ואינטליגנטי, עם הסברים מפורטים ותרגילים. הספר שהוא קורס של ממש בשיטה נכתב על ידי ג'ון פרדריקסון, שאמנם מטפל בגישה המקורית שמק'אלו למדה והושפעה ממנה, ISTDP Intensive short term dynamic psychotherpy


 קורס בטיפול EDT בחיפה - במסגרת מרכז CBT אינטגרטיבי - מרץ 2019 <

 

מקורות:

 

Treating Affect Phobia: A Manual for Short-Term Dynamic Psychotherapy. Leigh McCullough, Nat Kuhn, Stuart Andrews, Amelia Kaplan, Jonathan Wolf, and Cara Lanza Hurley, 2002. Guilford press

https://iedta.net/edt/about-edt/edt-research/

 

השאר תגובה

אנא הקפד למלא את שדות החובה (*) קוד HTML איננו מותר

המלצה על פסיכולוג בתל אביב


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il