טיפול קוגניטיבי-אנליטי (CAT) | מה המטרות ואיך שיטת CAT עובדת?

דרג פריט זה
(1 הצביע)

  

טיפול קוגניטיבי-אנליטי (CAT) מבוסס על הרעיון שהחוויות שנחוו בחיינו המוקדמים משפיעות על האופן בו אנו נקשרים לאחרים ומתייחסים לעצמנו.

שיטת CAT פותחה בראשית שנות השמונים של המאה הקודמת על ידי ד"ר אנתוני רייל, בבית החוליםסנט תומאס בלונדון. CAT התפתחה לאור לצרכי בריאות הנפש של המטרופולין הלונדוני, כשהרציונל הוא להציע לציבור טיפול פסיכולוגי, ממוקד, משימתי וקצר מועד לתועלת הציבור.  טיפול CAT משלב את המיטב מתוך עושרן של גישות פסיכותרפיטיות מתקדמות לבעיות נפשיות, תוך מאמץ מתמיד לחקור ולשכלל את השיטה לאור הניסיון המצטבר. 

בטיפול קוגניטיבי-אנליטי המטפל יעבוד עם המטופל כדי לבאר ולהבין אילו בעיות הוא חווה והאם הוא פיתח דפוסי חשיבה, הרגשה והתנהגות שאינם מועילים לו.
הטיפול נתפר לצרכיו האישיים של המטופל ולמטרות הרלוונטיות לו, ונחשב לשיטה בטוחה ונפוצה אשר לעתים קרובות משמשת כפסיכותרפיה עבור מטופלים ומטופלות שמתמודדים עם דיכאון, חרדה, בעיות והפרעות אכילה, פגיעה עצמית או בעיות אישיות ובינאישיות. 

טיפול אנליטי קוגניטיבי הוכח יעיל בעזרה למטופלים עם מגוון מצבים נפשיים שדורשים שינוי, אך הוא נחשב לטיפול יעיל במיוחד עבור מתמודדים ומתמודדים עם הפרעות אישיות.

דפוסי התנהגות וציפיותינו מהתנהגויות של אחרים יכולים להתפתח הן לכדי דפוסים בריאים ומועילים והן לכאלה שלא. לחוות דפוסים בעייתיים של מערכות יחסים הוא דבר רב עוצמה שעלול להוביל לתחושות חוזרות של אכזבה, פגיעה או דחייה, דיכאון, חרדה או הערכה עצמית נמוכה, הימנעות מדברים, מאבקים להפגנת אסרטיביות והימצאות חוזרת ונשנית בעמדה פגיעה.

 

מהי מטרת הטיפול הקוגניטיבי אנליטי?

הטיפול מפתח כלים המסייעים להבנה עצמית, מקנה הבנה בהירה יותר של הדפוסים הבעייתיים ושל אלה הבריאים ומהווה עבודה משותפת שבמהלכה המטופל חש שקולו נשמע.

כל אלה עשויים לסייע למטופל להרגיש שליטה גדולה יותר על הדפוסים שבאמצעותם הוא מתייחס לעצמו ולאחרים, להביא לשינוי חיובי בחייו.

כמו בכל טיפול בשיחות, גם בטיפול CAT המטופל ירגיש רע יותר לפני שמצבו ישתפר, ירידה למטרת עליה. הוא עשוי להיות מאתגר שכן הוא יכול לגרום למטופל לבצע שינויים לא פשוטים במערכות היחסים שלו.

חלופות רלוונטיות לטיפול קוגניטיבי-אנליטי הן טיפול בינאישי, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, טיפול פסיכודינמי וגישות חדשות יותר כמו סכמה תרפיה

 

 

איך טיפול CAT עובד?


במהלך הטיפול המטפל והמטופל יעבדו יחדיו כדי לחקור את האופן בו המטופל מנהל את מערכות היחסים שלו ומתמודד עם רגשות ומצבים קשים. התהליך יכלול זיהוי דפוסים וחקירתם על מנת להבהיר אילו מהם מעולים ואילו אינם, להבין כיצד התפתחו, לגלות מה גורם למטופל להתמיד בהם ולמצוא דרכי התנהלות אחרות ואפקטיביות יותר במטרה למנוע את חזרת החוויות או הרגשות השליליים.
מטרת-העל של הטיפול היא למזער את המצוקה שנחווית במערכות היחסים של המטופל עם אחרים ועם עצמו.

לטיפול קוגניטיבי-אנליטי אין צורך להתכונן מראש, אך מומלץ לחשוב מהם הקשיים העיקריים שנחווים ומה מצופה להרוויח מהטיפול.
להצלחתו, הטיפול מחייב התמדה והגעה סדירה לפגישות. בפגישה הראשונה המטפל יתעניין בסיבת ההגעה לטיפול ויסביר במה הוא כרוך. זוהי גם הזדמנות עבור המטופל לשאול שאלות, להחליט האם נראה שהשיטה תועיל לו ולהבין האם הוא מרגיש בנוח עם המטפל הספציפי.
לאחר מכן המטופל יתבקש להשלים שאלון בנוגע לבעיותיו או לדפוסים החוזרים שאותם הוא חווה. הוא אף עשוי לקבל שיעורי בית בדוגמת משימות לניטור מצב רוחו או דפוסי התנהגותו. הפגישות המוקדמות יוקדשו לשמיעת סיפורו של המטופל ולניסיון להבין האם הדפוסים הבעייתיים נרכשו בילדות. ביחד עם המטפל הוא יתחיל לבאר את הדפוסים הגורמים לתחושת תקיעות במעגל רגשי שלילי.
השניים ינסחו מכתב המתאר את הסיפור ואת הדפוסים, על מנת לסייע למטופל לבחור במה להתמקד בטיפול, וישרטטו תרשים המציג את הדפוסים הבעייתיים ואת אלו הבריאים. הדבר ידרוש חשיבה על מערכות היחסים שיש למטופל על עצמו, עם המטפל ועם אנשים אחרים בחייו. שאר הטיפול יתמקד בניסיון לשנות את הדפוסים הבעייתיים. אופן הניסוח של דפוסים נפשיים בעייתים מוגדר ע״י המטפל והמטופל, למשל, דרך תפקידים הדדיים (Reciprocal roles).

הכוונה כאן אינה לניגודים, אלא לקיבוץ יעיל של תופעות מופנמות סביב תמה מרכזית - כמו היעדר טיפול הורי בילדות או חוסר תיקוף - כאשר המונח 'תפקיד הדדי' מהווה מכשיר הרמנויטי שמשמש ב- CAT דרך ייחודית להבנה ופענוח של חווית היחסים המופנמת שמשוחזרת בהווה. 

טיפול קוגניטיבי-אנליטי הוא צורה ״מקוצרת״ של פסיכותרפיה, עם כמות טיפולים מוגדרת מראש, לרוב 16-24, פעם בשבוע, ומשכן 50 דקות.
לרוב, בסוף הטיפול יוצעו מפגשי מעקב כל חודשיים-שלושה.

 

 

כתיבה: 

איתן טמיר, (MA) וראש המכון 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2021