וורקוהוליזם | האם אתה מכור לעבודה? טיפול פסיכולוגי וייעוץ אונליין

דרג פריט זה
(12 הצבעות)
האם אני וורקוהוליק? התמכרות לעבודה האם אני וורקוהוליק? התמכרות לעבודה

וורקוהוליסט / ית?

הגעת למקום הנכון

קשה להודות בהתמכרות לעבודה.

כי בינינו, זו אחת התכונות שנוח לנו לחיות איתה בשלום ואפילו לייחס לעצמנו כשאנו נשאלים בראיון עבודה על התכונות השליליות שלנו.

היא תורמת לעשייה, יצרנות והתפתחות מקצועית.  

זו הדרך שלנו לרמוז שאנחנו פשוט מושלמים לעבודה הזאת: בעלי מוסר עבודה גבוה, חרוצים בצורה בלתי רגילה ושתמיד ניתן לסמוך עלינו.

 

למה בכל זאת מדובר על התמכרות לעבודה?

למה מתייחסים אליה כבעיה?

ומדוע נדרש לעיתים קרובות טיפול מקצועי בהתמכרות לעבודה?

 

מהי התמכרות לעבודה?

 

כדי לענות על השאלה הזו יש להתחיל בהסכמה שמוסר עבודה הוא מאפיין חיובי ורצוי!

אך כאשר הצורך לעבוד הוא כפייתי ונובע מרכיב נפשי שלילי (כמו חרדות, או ריקנות בחיים האישיים), מדובר בהתמכרות שאינה מועילה לאדם, אלא פוגעת בו ובאנשים סביבו באופן משמעותי.

 

 

האם אני וורקוהוליסט? 

 

הנה כמה דגלים אדומים שיוכלו לתת לך כיוון:  

 • אתה מוצא את עצמך עובד משך זמן רב יותר מהקולגות שלך.

 • אתה חושב על העבודה בכל רגע נתון ו"לוקח אותה הביתה".

 • אתה שייך לאחת או יותר מהאוכלוסיות המועדות לפיתוח התמכרות לעבודה: גברים צעירים, משכילים ורווקים.

 • אתה חווה תחושה כללית רעה -  הרגשה שהגוף לא במיטבו עקב ויתור על שעות שינה חיוניות, אכילה לא מסודרת (אכילת מזון מהיר או ויתור על ארוחות) ומחסור בפעילות גופנית.

 • אתה מזניח (או שומע מבת הזוג שלך שאתה מזניח) את מערכת היחסים הזוגית - קשה לך לסרב לבוס ובאותה המידה קושי להסכים עם ״התובענות״ של האשה שאתך ("לא, אני לא יכול ללכת לסרט כי הבוס ביקש..")עד כדי פגיעה ביחסים ביניכם.

 • כאשר תחושת הערך העצמי שלך מותנית כממעט בלעדית בהצלחות או בכשלונות המקצועיים שלך. כאשר מצב הרוח שלך קיצוני לאור משובים וחיזוקים (למשל, כשאתה נוטה לומר לעצמך: "אני תותח! הצלחתי בפרויקט!" או: "עשיתי פאשלה בעבודה, אני כישלון!"). 

 • מקננת בך חרדה כלכלית מופרזת, שאינה מצויה בהלימה עם המצב הפיננסי שלך בפועל

 

סימנים אפשריים נוספים לכך שאתה מכור לעבודה הם כשאנשים קרובים מבקשים ממך לעבוד פחות ואתה מתקשה לעמוד בכך, כשאתה מעדיף עבודה על כל דבר אחר.

למשל, יציאה לחופש, סקס, בילוי עם אנשים אהובים, ובמיוחד כאשר העבודה גורמת לך לפגיעה ממשית בבריאות - היא לא מאפשרת לך פנאי להפסקות אכילה סדירות, פעילות גופנית ומספר סביר של שעות שינה.

 

 

מה הסיבות להתמכרות לעבודה?

  

התמכרות לעבודה יכולה לנבוע ממגוון סיבות:

 • צורך מוגזם בשליטה עצמית

 • קושי להאציל סמכויות - הרגשה שאני חייב לעשות הכל כדי שזה יצליח.

 • צורך להיפטר ולהתשחרר מרגשות אשמה, חוסר אונים, ואף דיכאון

workoholics

בתמונה: מיתוס הנמלה 

 

 

מה הקשר בין התמכרות לעבודה לבין בעיות נפשיות?

רבים מאיתנו מוצאים עצמנו עובדים שעות רבות מדי יום, גם בסופי שבוע, לוקחים איתנו את הלפ-טופ הביתה, עוסקים בה גם בשעות הפנאי שלנו, 24/7.

הנטיה הזו אינה מתקיימת בחלל ריק:

מכורים לעבודה משתמשים באינטנסיביות של תפקידם כדי לשרת פונקציה פסיכולוגית הגנתית, כמו הסחת דעת מבעיות ומחשבות מטרידות.

עובדים רבים מדווחים על תשישות גבוהה, בעיות שינה ומתקשים לשמור על תזונה בריאה, פעילויות פנאי וספורט לצד שגרת עבודה עמוסה.

ואכן, לא בכדי הביטוי "נשוי לעבודה" הינו כל כך שגור בפינו ונפוץ.

מחקר חדש אף מלמד על קשר חזק בין התמכרות לעבודה לבין הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים ודיכאון קליני.

workoholism and mental disorders

 

מי שמשקיע שוקע?

העולם מחזק אותנו לעבוד קשה, להגיע להישגים כפונקציה של מידת ההשקעה.

בכל מערכת שאנחנו חיים בה, החל מהרגע שהמיילדת שקלה אותך, דרך גן הילדים, המבחנים של בית הספר היסודי והחטיבה, הבגרויות, וכמובן צה"ל, שמאלץ אותנו להחליט בין השקעה של כל הכוח לבין עצלות תהומית. ככה חונכנו, ועכשיו אני רואה שוורקוליזם עלול להיות בעיה. קוראים לה וורקוהוליזם, כפראפרזה על אלו השבויים בשימוש בחומרים.

"עבודת יתר", כלומר הנטייה לעבוד יותר מדי ומעבר לשעות העבודה, עלולה לעלות לנו באיכות חיינו, בבריאותנו הגופנית, בקשרי חברות עם אנשים יקרים, ובאושרנו. ולאחרונה, הולכת וגוברת ההבנה שהיא עלולה לפגוע גם בבריאות נפשנו.

ההצלחה תובענית, ודרישותיה אינן ידועות לנו עד שאנחנו שם. היא עשויה, למשל, להותיר אותנו ללא זמן פנוי, לדרוש מאיתנו זמינות גבוהה או להעמידנו בפני חדירה קבועה ולגיטימית לחיינו האישיים.

אם חבר/ה שלנו התקבלו לעבודה באינטל או בגוגל ישראל, למשל, נתייחס לשינוי כצעד מוצלח ומכובד בקריירה, אבל בל נשכח - יחד עם המשרה וכל התנאים המפנקים יגיע גם מחשב ניד ויחד איתו גם אפשרות מפתה שכזו לענות למיילים גם כשהם בבית, עם המשפחה והילדים.

החופש, חברים וחברות, הופך להיות מוגבל ככל שהיעדים שנשיג רחוקים ושאפתניים יותר.

אפילו אם זה לא ייאמר מפורשות, האחריות האישית לא תאפשר לנו להישאר מחוץ לדיון מקצועי מסקרן שמתנהל און ליין מחוץ לשעות העבודה.

מה הקשר בין וורקוהוליזם ל-ADHD?

  

מחקר נורווגי דן בקשר בין התמכרות לעבודה (וורקוהוליזם) לבין הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD)נסביר: החוקרים טוענים כי וורקוהוליזם היא כמו כל התמכרות, וכן ידוע כי לוורקוהוליזם קשר חזק למגוון רחב של הפרעות פסיכיאטריות, כולל ADHD.
המחקר כלל עשרות אלפי מתנדבים, ומה שעלה מתוצאותיו הוא של-32% מעובדים עם וורקוהוליזם יש גם ADHD, וזאת בהשוואה למשתתפים ללא וורקוהוליזם- 12.7%.

החוקרים מסבירים זאת על בסיס מאפייניה ADHD:

 • ראשית, אימפולסיביות גורמת לומר תיכף "כן" לכל משימה בעבודה, מה שגורם לריבוי עבודה. 

 •  שנית, העבודה עוזרת לארגן את המחשבות וכך עוזרת להיפראקטיביות לשכוך. 

 •  שלישית, ההסטה הקשבית גורמת לכך שהאדם אינו ממוקד במשימה וכך לוקח לו יותר זמן לסיימה. 

לבסוף, להפרעת קשב וריכוז יש מאפיין רגשי שמוביל לכך שהאדם מתאמץ יותר כדי שלא יחשבו שאין הוא מסוגל לבצע בהצלחה את אותה משימה כמו עובד אחר ללא ההפרעה.

וזה עובד גם על הפרעות אחרות -

מחקר שנערך לאחרונה, גם הוא בנורבגיה, ופורסם במגזין PLOS One , בדק בקרב מעל ל-16,000 עובדים, את הקשר בין סימפטומים של ההפרעות הנפשיות הבאות לבין משתנים הקשורים בהרגלי העבודה של הנבדקים:

הפרעת קשב (ADHD), הפרעה אובססיבית כפייתית (OCD), חרדה ודיכאון.

המחקר מצא מתאמים חיוביים ומובהקים סטטיסטית בין ציון במדד התמכרות לעבודה לבין ציון גבוה בשאלוני סימפטומים של ההפרעות הנפשיות השונות.

התמכרות לעבודה מתבטאת בהישארות במקום העבודה יותר שעות ממה שצריך וממה שמתוכנן, ובמחשבה על העבודה גם בשעות הפנאי ומחוץ לה.

היא יכולה להתבטא בקושי להניח לעבודה כשצריך להתרכז בדברים חשובים אחרים (כמו בילוי עם אנשים אהובים), באי נוחות ומתח כשלא ניתן לעבוד (למשל, כשיוצאים לחופשה) ובלחץ גם בזמן שעובדים, וגם כשלא.

ניתן להימנע מהתמכרות לעבודה בכך שנשמור על שגרת חיים מאוזנת ובריאה, אשר מציבה גבולות ברורים בין העבודה לשאר תחומי חיינו. תפקידו של כל אדם לשמור על עצמו, על איזון בחייו, על בריאות גופו ונפשו, ותפקידם של מנהלים לשמור על עובדיהם, על סביבת עבודה רגועה ועל יעדים סבירים, שלא ישתלטו על מכלול חייהם של העובדים.

טיפים לוורקוהוליסט בימי הקורונה - עבודה מהבית

טיפים פסיכולוגיים לעבודה מרחוק - איך לשמור על נפש בריאה בעבודה מהבית?

התפשטות הקורונה העמידה את המעסיקים במצב בו הם נאבקים לנסח פרוטוקולים לעבודה מרחוק.

עם תקנות לריחוק חברתי, בידוד ומאות אלפי ישראלים שהחלו לעבוד מהבית, עובדים פרודוקטיביים מרחוק חיוניים להבטחת המשכיות העסקים והמשק. נוסף על כך, העובדים מהבית מהווים מקור לגירוי רגשי סטרסוגני יומיומי לקרובים שמצויים יחד איתן בבידוד.

המעבר המהיר לעבודה מרחוק אינו פשוט לכולם, ואפילו עבור אנשים שרגילים לעבוד מהבית מדובר במצב יוצא דופן שאינו דומה למה שהכירו.

ראשית, אם יש לך ילדים ומשפחה בבית, זה דורש תשומת לב. דאגות לבריאות המשפחה הגרעינית והמורחבת או לפרנסה יכולים לגרום לך כעובד מרחוק לחוסר מנוחה ולתסכול.
עבודה מרחוק שכרוכה בהתמודדויות כאלה עלולה להביא לתחושה של משבר קיומי, ועל המעסיק להיות מודע לכך.

לאור השינוי המהיר, מחקרים פסיכולוגיים מציעים תובנות על האופן בו כדאי לעבוד מהבית, גם לעובדים-מרחוק חדשים וגם לוותיקים שכעת ״מג׳נגלים״ בין עבודה לדרישות חדשות בבית.
המצב שנוצר מהווה קו פרשת מים בעבודה מרחוק, שמזה שנים צוברת פופולריות. במקום להיתפס לפאניקה, הצורך הבהול מציע הזדמנות ללמוד להבא כיצד להמשיך בעבודה פרודוקטיבית גם בעת משבר.

להלן מספר טיפים שיכולים לסייע למנהלים ומועסקים לעבוד באופן אפקטיבי במהלך הבידוד: 


צמצמו הסחות דעת

התחילו מבחירת חלל עבודה נפרד מרעשי ופעילויות הבית, רצוי חדר עם דלת שניתן לסגור. נסו להרחיק את עצמכם מנטלית מהפרעות ולהתרכז במשימותיכם. כדאי לשוחח עם בני המשפחה כדי לקבוע שעות שקטות, שעות הפסקה ונסיבות שמצדיקות הפרעה בעבודה. מכיוון שהמתח סביב המגפה מקשה על יכולת ההתמקדות, כדאי להנהיג זמן לניתוק מהחדשות ול״טעינה מחדש״, למשל על ידי קריאת ספר. אפשר גם להתחיל את היום במחשבות על האופן בו העבודה תורמת ללקוחות, לקולגות ולארגון. מי שמתמרן בין עבודה לטיפול בילדים, מומלץ שיידע על כך את הקולגות ואת הממונים עליו, ינסה לעבוד בשעות שבהן ההסחה מינימלית (בוקר מוקדם/ערב מאוחר), ויתאם עם בן/בת הזוג חלוקת תפקידים

 

הציבו מטרות וגבולות

ערכו רשימת מטרות יומית עם משימות או אבני דרך בפרויקט שתרצו להשלים. אפשר לחלוק את הרשימה עם קולגות ובני משפחה, שכן שיתוף פומבי יוצר תחושת מחויבות. מחקרים הראו שעובדים מהבית, ביחס לקולגות שבמשרד, נוטים לרשום יותר שעות עבודה, וזאת משום שנוצר אצלם טשטוש גבולות בין העבודה לבית. מחוץ למשרד אין שעות התחלה וסיום ברורות, ולכן כדאי להיצמד ללו״ז יומי ולחדול מבדיקת הודעות ואימיילים בתום שעות העבודה.

 

הגדירו נוהל לדרכי תקשורת

על מועסקים ומנהלים כאחד להיות פרואקטיביים בתקשורת ביניהם לגבי ציפיות ביצועים או בנוגע לכל קושי שעשוי לצוץ.

אם נתוני העבודה החדשים, למשל חיבור איטי יותר לאינטרנט, מקשים עליכם לסיים מטלה, יידעו את הממונה עליכם. פסיכולוגים ממליצים גם ליצור תכנית לתדירות ואופן ההתקשרות עם קולגות, אספקט של סדרי העבודה שלעתים מוזנח. כדי לשתף מידע, דו״חות או ניתוח – אימייל עשוי להיות הדרך הטובה ביותר לכך, אך אם עובדים בצוות לפיצוח מידע מורכב, קבעו שיחת טלפון או פגישת וידאו לצורל הדיון – הדבר יזרז את העבודה וייתן פחות מקום לאי-הבנות.

 

חפשו קשרים חברתיים

עובדים מרחוק נוטים לחוש בידוד חברתי ומקצועי ביחס לעובדים במשרד. תחושות אלה של בדידות חמורות יותר בתקופה זו שבה מיליוני עובדים נותקו ממערכת התמיכה החברתית שלהם גם מחוץ לעבודה. בנסיבות הללו יש חשיבות עליונה לשמירה על קשר עם קולגות, מנהלים ולקוחות, לשם הצלחת העבודה מרחוק. למרות שמפתה לעתים לחשוב על עצמנו כעל ״אי מבודד״ שעובד מהבית, עובדים מרחוק צריכים לספק זה לזה מערכת תמיכה מקצועית כך שהרקמה החברתית שנוצרה במקום העבודה תתקיים ככל הניתן גם מרחוק. מנהלים יכולים לספק הזדמנויות לשיחות לא פורמליות בטלפון או בווידאו כדי שהעובדים ימשיכו לתחזק קשרים בריאים ותומכים. החברה יכולה גם ליצור מרחב מוגדר מקוון שבו יוכלו העובדים להתכתב ביניהם על הקורונה ולשתף חדשות, עדכונים מהמשרד וסיפורים אישיים.

 

 

טיפול פסיכולוגי בהתמכרות לעבודה

הטיפול הפסיכולוגי המומלץ להתמכרות לעבודה הוא הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי.

בטיפול קוגניטיבי התנהגותי באינטרנט או פנים אל פנים, ניתנים כלים להתמודד עם החרדה שדוחפת את האדם לצורך הכפייתי לעבוד.

בנוסף, המטופל לומד לשנות את החשיבה המעוותת על ידי קבלת כלים לזיהוי המחשבות שגורמות לו להמשיך לעבוד בצורה כפייתית.

אחת הדרכים בהן הוא לומד לחשוב בצורה כזו היא כאשר המטפל דוחף אותו להתעניין סביב עובדות שקשורות להתמכרות לעבודה.

כך למשל, מיתוס נפוץ הוא ששעות עבודה נוספות מביאות לעבודה יעילה יותר, כאשר לפי מומחים דווקא הפסקות ומנוחה מהעבודה מביאה לאותה יעילות נכספת בזמן מועט יותר.

דוגמה נוספת היא המחשבה כי לרצות להיות בעבודה בזמן שאתה בחופשה מעיד על כך שאתה עובד טוב יותר מהעובדים המפנטזים על החופשה שלהם במהלך העבודה.

על פי מומחים דווקא עובדים המפנטזים על חופשה שצפויה להגיע נוטים להיות רגועים ונרגשים לעבודה, דבר שמביא ליצרנות גבוהה יותר.

זאת לעומת הדאגנים שחוששים מדברים שמפספסים בעבודה שלא מסוגלים להירגע ומוצפים חרדה בכל זמן נתון:

בעבודה הם בחרדה מכמות העבודה שיש להספיק ומחוץ לעבודה הם בחרדה מהמחשבה על כמות העבודה שיכלו להספיק אילו היו עכשיו בעבודה.   

 

 

 

 

תעשו רגע הפסקה מהמחשב

ופנו אלינו טלפונית

להכוונה לייעוץ פסיכולוגי בוורקוהוליזם,

אותו ניתן לקיים כטיפול מרחוק או

במכון טמיר בתל אביב

או עם עמיתי המכון בכל הארץ.

 

עלות מפגש:

סביב 330 ש״ח

 

072-3940004

 

 

צוות מכון טמיר

 

 

 

 

 

 

 

כתיבה: 

 

איתן טמיר, MA בפסיכולוגיה תעסוקתית, ראש המכון, יועץ ומטפל 

 

 

 

מקורות:

 

 

ערך ויקיפדיה: התמכרות לעבודה 

 

 

 

Bakker AB, Demerouti E, Burke R. Workaholism and relationship quality: A spillover-crossover perspective. Journal of Occupational Health Psychology. 2009;14:23–33 

 

 

Porter G. Organizational impact of workaholism: Suggestions for researching the negative outcomes of excessive work. Journal of Occupational Health Psychology. 1996;1:70–84

 

 

Robinson BE, Post P. Risk of addiction to work and family functioning. Psychological Reports. 1997;81:91–95

 

 

Russo JA, Waters LE. Workaholic worker type differences in work-family conflict. Career Development International. 2006;11:418–439

 

 

Schaufeli WB, Taris TW, Rhenen WV. Workaholism, burnout, and work engagement: Three of a kind or three different kinds of employee well-being? Applied Psychology. 2008;57:173–203

 

 

Sussman, S. (2012). Workaholism: A Review. Journal of Addiction Research & Therapy, Suppl 6(1), 4120

 

 

Yaniv G. Workaholism and marital estrangement: A rational-choice perspective. Mathematical Social Sciences. 2011;61:104–108

 

 

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0152978

 

 

https://www.thecut.com/2016/05/link-between-workaholism-adhd.html

 

 

 

 

 

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020