PTSD וזוגיות | איך משפיעה PTSD על מערכת יחסים זוגית?

דרג פריט זה
(2 הצבעות)

PTSD בזוגיות

 

כתיבה:  

המאמר נכתב ע״י איתן טמיר, MA, ראש מכון טמיר;

טמיר פרסם מאמרים על טיפול פסיכולוגי בטראומה

וחקר טיפול בטראומה עם פרופ׳ אלי זומר מאונ׳ חיפה,

פרופ׳ ברט ליץ ופרופ׳ שירה מגן

מהמכון האמריקאי לטיפול בטראומה בבוסטון;

הנחה אנשי מקצוע כפסיכולוג בנושא פסיכוטראומה

במסגרת עמותת נט״ל (נפגעי טראומה לאומית בישראל), ניהל את ער״ן בחיפה,

לימד בקורס להכשרת קב״נים והדריך מודיעי נפגעים בצה״ל;

והציג בכנסים מקצועיים בנושא טראומה נפשית בישראל ובחו״ל.

 

  

זוגיות היא בלאו הכי סיפור מורכב.  

כאשר בן או בת הזוג סובלים מהשלכות של טראומה, המורכבות מתגברת שבעתיים. 

תסמונת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) יכולה להתפתח אחרי טראומה, כמו פגיעה מינית או פיגוע ותסמיניה עלולים להשפיע על הרווחה הנפשית ועל מערכות היחסים של הלוקה בה. 

אנשים עם PTSD עלולים לחיות מחדש את הטראומה, לחוות חרדה עזה, להימנע מדברים שמזכירים להם את הטראומה ולחוש רגשות שמשאירים אותם הלומים. 

נורית גפן, אשתו של יהונתן גפן, מקריאה את יומנו האישי,

בו כתב על מוראות מלחמת יום הכיפורים

ועל הלם הקרב שפרץ בתוכו (מתוך YES):

 

 

רגשות אלה יכולים להשפיע גם על האופן בו אדם נקשר לאחרים ויש בהם פוטנציאל להזיק למערכות יחסים או להוסיף להן אתגרים. ההפרעה אף יכולה לשנות את הדרך בה הפרטנר יתחבר עם ניצול הטראומה, ויחסים מתדרדרים אף יכולים להשפיע לרעה על החלמה מ-PTSD. 

מחקרים הצביעו על קשר בין PTSD לבעיות במערכות יחסים, בין היתר על ידי הצבת אתגרים כמו חוויית אובדן של ויסות רגשי, אובדן עניין בפעילויות משפחתיות, חוסר עניין בפעילות מינית, חוויית טראומה מחודשת במהלך פעילות מינית, פיתוח תלות מופרזת בפרטנר, כעס פורץ ומופרז, שעשוי להתבטא בריחוק, ביקורת או התעללות, יכולות ירודות לפתרון בעיות במידה והלוקה ב-PTSD חש חרדה או הצפה אפילו נוכח עימותים קטנים, מתן הרגשה לפרטנר ללא PTSD כאילו מחובתו להתמקם כמטפל ותמיכה מופחתת שזוגות מקבלים מבני משפחה שאינם מבינים את הטראומה או את חומרת התסמונת. 

מכיוון שיש אנשים עם PTSD שאינם מחפשים טיפול פסיכולוגי או אינם מאובחנים נכונה, זוגות צריכים להיות מודעים לכך ש-PTSD יכול להשפיע על מערכת יחסים אפילו אם לאף אחד מהם אין אבחנה. 

מחקר מ-2013 על יוצאי צבא מצא קשר בין PTSD ומערכות יחסים שבהן קיימים יותר עוינות וניצול פסיכולוגי, כמו גם פחות קבלה והומור, הן בקרב יוצאי הצבא והן בקרב הפרטנרים הרומנטיים. 

מחקר מ-2010 בו השתתפו יוצאי צבא עם PTSD מצא בקרבם יותר קונפליקטים הוריים, פחות ביטחון במערכת היחסים, יותר תקשורת שלילית ופחות שביעות רצון מהנישואים. 

 

PTSD הוא מצב רפואי רציני, וחיוני שהפרטנר יידע שהתסמונת איננה בגדר בחירה ואינה דבר שאדם אחר יכול לרפא.

מערכות יחסים חזקות חשובות עבור השלומות של כל הצדדים ומערכות יחסים שליליות עלולות להפוך את ההחלמה מ-PTSD לקשה אף יותר. 

תמיכה בפרטנר יכולה להעניק לו את המרחב הדרוש להחלמה, לצד עידודו באופן שיזכיר לו שמישהו אוהב אותו ונמצא שם בשבילו. 

אירית (שם בדוי) ידעה כבר בדייט הראשון עם אורן (שם בדוי) שהוא סובל מהפרעת דחק פוסט טראומטית, לאחר השתתפותו באחד הקרבות בכפרי דרום לבנון במלחמת העולם השניה. האבחנה שלו והטיפול התחילו שנתיים לפני היכרותם, וההפרעה הייתה חלק מהזהות של אורן. היא קראה הרבה על PTSD וזיהתה חלק מהתסמינים אצל אהוב לבה: חלומות שטופי זיעה בלילה, ניתוקים שהופיעו משומקום באמצע ערב עם זוגות חברים, חוסר שקט תמידי ופחדים שכשנכנס אליהם הרגישה שהוא ממש ילד פגוע, ממרר בבכי ורואה את הסכנה באופן לא פרופורציונלי. ההחלטה והבקשה של אירית לפנות יחד לטיפול זוגי הגיעה דווקא בשלבים מאוחרים יותר, אחרי שהקימו משפחה עם שני ילדים. אורו, שטופל פסיכיאטרית בתקופות נוגדות דיכאון ובפסיכותרפיה, התקשה לתפקד מול מטלות החיים ההכרחיות, כמו שותפות במשימות היומיומיות של גידול הילדים וקושי להתמיד במקומות עבודה. לשני אלה הצטרפו שימוש מופרז (מבחינתה) בטיפול בקנאביס רפואי ל-PTSD, מה שהפך לחלק משמעותי בחייו, שלא היה לה חלק בתוכו. 

 

איך לעזור לבן זוג עם PTSD?

 • להימנע מלהאשים אותו בסימפטומים, מלמזער את חומרת הטראומה ומלומר לו ״לצאת מזה״

 •  לעודד אותו לחפש טיפול ולהציע לו עזרה בכך

 •  אם יש לו מחשבות אובדניות, ניתן לעבוד עם מטפל לפיתוח תכנית למניעת התאבדות. יש 

 • סלקו מהבית כלי נשק

 • עודדו אותו לדבר על רגשותיו, אך הימנעו מכפייה של שיחה מאולצת

 • הימנעו מלומר לו ״איך נכון להרגיש״ ומלתת לו עצות מבלי שביקש 

 •  זהו את השפעת ה-PTSD על מערכת היחסים אך הימנעו מלהאשים את ה-PTSD בכל בעיה שהיא. יש גם בעיות בקשר, שגם ללא טראומה כדאי להתייעץ בהן עם מטפל/ת זוגי/ית

 • זהו והכירו טריגרים שמציתים את הפרטנר ונסו למצוא דרכים קומוניקטיביות למזער את חשיפתו אליהם. למשל, אם רעשים חזקיםהם טריגר לחרדה, כדאי להימנע מלהשאיר את הטלוויזיה דולקת.

 • דברו על דרכים להפחתת ההשפעה של ה-PTSD על מערכות יחסים. למשל, יש אנשים עם PTSD שחוששים מנטישה, כך שאיומים לעזוב עלולים להעצים את הסימפטומים ולהחמיר קונפליקטים.

 • נסו להיות רגישים ואמפתיים לתחושותיו ורגשותיו. נכון, לפעמים זה קשה וגם אתם רק בני אדם, אבל כשאתם יכולים,  השתדלו להציע נחמה וחום, בעיקר במהלך פלאשבקים או חרדה עזה.

 • לדעת שזה בסדר לעזוב. בני זוג אינם מטפלים מוסמכים ואינם מצוידים להתמודדות עם כל הבעיות ש-PTSD גורמת. חיוני שהפרטנר יגן על רגשותיו שלו במצבים בהם הוא חש הלם או קושי רב. 

  

חלק מועט מהמתמודדים עם PTSD הופכים בעצמם למתעללים, למרות שמרבית המחקר על PTSD ואלימות במשפחה של פרטנרים התמקד ביוצאי קרבות, ולא ברור אם ההתנהגות המתעללת היא תוצאה של ה-PTSD בכלליות או של PTSD הקשור לקרב באופן ספציפי. 

אנשים שהפרטנר מתעלל בהם חייבים לחפש מקום בטוח בהקדם האפשרי, ובמידת הצורך לעזוב את בן הזוג. 

למרות שייעוץ זוגי עשוי לעזור בעימותים במערכות יחסים, רוב המטפלים ייעצו נגד האופציה הזו במקרה של אלימות זוגית, שכן אין זה בטוח להישאר עם בן זוג מתעלל. 

 

 

המלצות על טיפולים

PTSD הוא כאמור מצב נפשי מסובך שהטיפול האפקטיבי בו עשוי לכלול שילוב בין שינוי בסגנון החיים, תמיכה משפחתית, פסיכותרפיה מבוססת ראיות ו/או נטילת תרופות. 

 

בין הטיפולים האפשריים:

 

פסיכותרפיה

בעיקר מומלצים טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), טיפול בעיבוד קוגניטיבי (CPT), טיפול EMDRטיפול בשיטת STAIR (אימון מיומנויות בוויסות רגשי ובינאישי), פסיכותרפיה בינאישית (IPT), טיפול מבוסס מיינדפולנס וטיפול בחשיפה ממושכת (PE).

 

כל אחד מהטיפולים הללו מבוסס מחקרים והוכח יעיל להפחתת התסמינים של PTSD.

טיפול שכדאי להתעכב עליו הוא CBCT: טיפול קוגניטיבי התנהגותי לזוגות, שמתמקד בהתמודדות של אחד הפרטנרים בקשר עם טראומה נפשית.

CBCT מורכב בד״כ מ-15 מפגשים שבועיים של 75 דקות כל אחד, בנוכחות שני בני הזוג.

השיטה נמצאה יעיל ביותר לסימפטומים שקשורים לטראומה, עם דגש על השפעתם במערכת יחסים זוגית.

חשוב לציין ש-CBCT אינו מתאים לכולם, וכפי שצוין למעלה יש טיפולים אחרים שיעילותם נתמכת ראיות, בהתאם להעדפות האישיות ולשלב ההחלמה.

, טיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT),, .

טיפול תרופתי

ישנן תרופות שיכולות לסייע לסימפטומי PTSD, בהן תרופות נוגדות דיכאון, תרופות נוגדות חרדה ובמקרים מסוימים תרופות שינה

ייעוץ זוגי – טיפול זה לא יירפא PTSD אך עשוי לסייע לבעיות במערכות יחסים, כולל כאלה שנובעות מההפרעה.

מחקר מ-2015, למשל, ממליץ על טיפול ממוקד רגש (EFT) עבור זוגות, המתרכז בטיפוח החיבור הזוגי ומתן תמיכה הדדית. 

כל אלה תורמים לשימור PTSD ומעצימים בעיות במערכות יחסים.

CBCT בד״כ מורכב מ-15 מפגשים שבועיים של 75 דקות בנוכחות שני בני הזוג והוא יעיל ביותר לסימפטומים שקשורים לטראומה, בעיקר אם שמים לב להשפעה שלהם על מערכת יחסים חשובה. אבל CBCT לא מתאים לכולם. מזל שיש גם טיפולים אחרים שמאוד אפקטיביים לנושאים שקשורים לטראומה, בהתאם להעדפות האישיות ולשלב ההחלמה. בין הטיפולים האלה מצויים טיפול בעיבוד קוגניטיבי, טיפול בחשיפה ממושכת, טיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT), טיפול בשיטת STAIR (אימון מיומנויות בוויסות רגשי ובינאישי), פסיכותרפיה בינאישית וטיפול מבוסס מיינדפולנס.

למידה

ללמוד ככל הניתן על PTSD הוא דבר שיכול לעזור לשני הצדדים להבין את האבחנה, להפריד בין בעיות במערכת היחסים לנושאים הקשורים להפרעה ולזהות אסטרטגיות טיפול אפקטיביות; 

שינויים בסגנון החיים

אנשים עם PTSD מוצאים לפעמים הקלה בסימפטומים באמצעות אסטרטגיות ניהול עצמי כמו מדיטציה, התעמלות, הצטרפות לקבוצת תמיכה ושיחה עם קרובים. לסיכום, תסמיני PTSD יוצרים אתגרים וקשיים במערכות יחסים. אדם הסובל מההפרעה יכול להפיק תועלת מחמלה, אך הפרטנר אינו יכול להיות מקור התמיכה היחיד עבורו. מטפל ואנשי מקצוע אחרים יכולים לפתח תכנית שתסייע לבני הזוג להתמודד עם טראומה ולמצוא דרכים חדשות לתקשר צרכים בתוך מערכת היחסים.

מקורות:

Relationships and PTSD: What to know. https://www.medicalnewstoday.com/

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–21:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2021