התמוטטות עצבים? משבר נפשי? בואו לקרוא ואם צריך לדבר

דרג פריט זה
(65 הצבעות)
התמוטטות עצבים - משבר נפשי התמוטטות עצבים - משבר נפשי

 

 

התמוטטות עצבים

מהו משבר נפשי ואיך מתמודדים עמו?

 

מהי התמוטטות עצבים?

התמוטטות עצבים הינו מטבע לשון השגור בשפתנו, בעל משמעויות ומונחים שונים בשפה המקצועית. כמושג עממי הוא בא להעיד על קיומו של מצב משברי, אי ספיקה רגשית, ותחושת מצוקה ברמה הנפשית.

משבר נפשי כרוך בעומס ולחץ העולים על משאבי ההתמודדות הנוכחיים של האדם, ומותירים אותו בתחושה שהמצב הוא למעלה מכוחותיו והוא אינו יכול לשאתו. הביטויים למשבר עשויים להיות מגוונים, והם משתנים בהתאם לאופייו של המשבר, גילו של האדם, נסיבות חייו, מקורות התמיכה שלו וגורמים רבים אחרים.

משבר נפשי עשוי לפקוד את האדם הן בעקבות אירועי חיים חריגים כגון התמודדות בשלב משלבי האבל או פרידה, והן בשל אירועים שבשגרה כגון לחץ, תשישות ושחיקה נפשית במקום העבודה, או מתיחות ביחסים עם בן הזוג. מעבר לכך, אפילו אירועים הנתפסים כחיוביים ומשמחים, כמו נישואין, מעבר דירה או קידום מקצועי נוטים להביא לחרדה ולחץ ובמקרים מסוימים להתדרדר לכדי משבר נפשי. 

האם כולנו שבריריים?

חשוב להבין שתחת תנאי לחץ קשים, כולנו עשויים למצוא את עצמנו מתמוטטים. אפילו יצחק רבין, שחוק לחלוטין, התמוטט לאחר תקופת המתנה ארוכה ורגע לפני מלחמת ששת הימים, קרס ליממה וחצי ומתאושש במהירה כדי לנצח את כמה צבאות בפחות משבוע. גם מנחם בגין קרס נפשית בעקבות מלחמת לבנון הראשונה, ולצדם, מאות ואלפי ידוענים, מהארץ ומהעולם, שהתמודדו עם התמוטטות נפשית. סלינה גומז היא אחת מיני רבות.

 

 

Crisis Intervention Psychotherapy

 

<