התמוטטות עצבים? משבר נפשי? בואו לקרוא ואם צריך גם לדבר

דרג פריט זה
(65 הצבעות)
התמוטטות עצבים - משבר נפשי התמוטטות עצבים - משבר נפשי

 

 

התמוטטות עצבים

מהו משבר נפשי ואיך מתמודדים עמו?

 

מהי התמוטטות עצבים?

התמוטטות עצבים הינו מטבע לשון השגור בשפתנו, בעל משמעויות ומונחים שונים בשפה המקצועית. כמושג עממי הוא בא להעיד על קיומו של מצב משברי, אי ספיקה רגשית, ותחושת מצוקה ברמה הנפשית.

משבר נפשי כרוך בעומס ולחץ העולים על משאבי ההתמודדות הנוכחיים של האדם, ומותירים אותו בתחושה שהמצב הוא למעלה מכוחותיו והוא אינו יכול לשאתו. הביטויים למשבר עשויים להיות מגוונים, והם משתנים בהתאם לאופייו של המשבר, גילו של האדם, נסיבות חייו, מקורות התמיכה שלו וגורמים רבים אחרים.

משבר נפשי עשוי לפקוד את האדם הן בעקבות אירועי חיים חריגים כגון התמודדות בשלב משלבי האבל או פרידה, והן בשל אירועים שבשגרה כגון לחץ, תשישות ושחיקה נפשית במקום העבודה, או מתיחות ביחסים עם בן הזוג. מעבר לכך, אפילו אירועים הנתפסים כחיוביים ומשמחים, כמו נישואין, מעבר דירה או קידום מקצועי נוטים להביא לחרדה ולחץ ובמקרים מסוימים להתדרדר לכדי משבר נפשי. 

האם כולנו שבריריים?

חשוב להבין שתחת תנאי לחץ קשים, כולנו עשויים למצוא את עצמנו מתמוטטים. אפילו יצחק רבין, שחוק לחלוטין, התמוטט לאחר תקופת המתנה ארוכה ורגע לפני מלחמת ששת הימים, קרס ליממה וחצי ומתאושש במהירה כדי לנצח את כמה צבאות בפחות משבוע. גם מנחם בגין קרס נפשית בעקבות מלחמת לבנון הראשונה, ולצדם, מאות ואלפי ידוענים, מהארץ ומהעולם, שהתמודדו עם התמוטטות נפשית. סלינה גומז היא אחת מיני רבות.

 

 

Crisis Intervention Psychotherapy

 

סימפטומים נפשיים של התמוטטות עצבים


סימפטומים נפשיים המופיעים לעיתים תכופות במצבי התמוטטות עצבים, נעים על קשת רגשות רחבה ומתבטאים בהתנהגויות שונות, כאשר הנפוצים בהם:

 • נטייה לחרדות מוקצנות שלעיתים אינן מעוגנות במציאות.
 • אובדן הנאה
 • הפרעה במהלך החיים היומיומי
 • הפרעות שינה
 • נטייה לרגזנות
 • בלבול וחוסר ריכוז
 • סיוטים, חלומות מטרידים
 • עייפות ותשישות נפשית
 • הופעת אפיזודה דיכאונית על מאפייניה השונים כגון חוסר תקווה, התבודדות ועוד.

 

 

 

סימפטומים גופניים של התמוטטות עצבים


בנוסף לכך, קיימים סימפטומים פיזיולוגיים המאפיינים מצבי התמוטטות עצבים, אשר נראים לעיתים כמו תגובות לחץ הישרדותיות של הגוף או לחילופין מזכירות את מצב הגוף לאחר תגובת הלחץ:

 • הזעה
 • בעיות עיכול
 • האצת קצב הלב המלווה לעיתים בהנמכת קצב הלב מתחת לנורמה
 • עייפות, תשישות וחוסר אנרגיה
 • שרירים תפוסים (מאפיינים מאוד מתח נפשי)
 • תחושת מחנק
 • אי נחת פיזי

קשה לחזות מראש אילו אירועי חיים יובילו את האדם לקצה כוחותיו ויגרמו לו להתמוטטות נפשית. נמצא כי במקרים רבים, התמוטטות עצבים קשורה לאירועי חיים מצערים (אובדן, פיטורין), אירועים טראומטיים (תאונת דרכים, הקלעות לזירת מלחמה או פיגוע, תקיפות שונות), מקור מתח קיצוני ומתמשך (מתיחות הקשורה למשפחה הגרעינית או לבן הזוג, התמודדות עם מחלה כרונית או מחלה קשה, מתח ועומס יומיומיים בעבודה) ועוד.

מצבים שונים של התמוטטות עצבים נחשבים נורמטיביים וצפויים, ביניהם תגובות לאירועי חיים מצערים, אשר מקשים על תפקודו של כל אדם ומכניסים רבים לאפיזודה קצרה לרוב של התמוטטות נפשית. לעומתם, קיימים מצבים בהם מוצא עצמו האדם במצוקה גדולה, ללא סיבה מוצדקת נראית לעין. במקרה כזה, מדובר בתגובה נפשית לא אדפטיבית וקיצונית, אשר במקרים רבים דורשת התערבות טיפולית ואף תרופתית. דוגמאות למצבים לא אדפטיביים הן התמוטטות עצבים כתוצאה מכישלון במבחן או כתוצאה מריב עם בן הזוג (כלומר, אירועים שאינם חריגים אך בכל זאת יוצרים תגובה נפשית קשה ולא פרופורציונלית), תגובות לחץ מוקצנות ולא מותאמות מצב, ועוד.

כשמגיע לטיפול נפשי מטופל החווה מעין התמוטטות עצבים, הטיפול בו מתמקד בשני מימדים עיקריים: הקלה בסימפטומים עליהם מתלונן וכן הבנת מקורם, על מנת להקנות כלים שימנעו את חזרת המצב שאינו אדפטיבי. מטרת הטיפול הינה בשלב ראשון להביא לרגיעה נפשית, לפסק זמן, לעיתים אף בסיוע טיפול תרופתי מפחית חרדה או דיכאון. בשלב הבא, הטיפול יעסוק בחקירת הגורמים אשר הביאו את האדם למצב הקיצון אליו נקלע, חקירת הדרכים שיעזרו להימנע מהישנות מצב זה בעתיד, וכן הקניית כלים אדפטיביים יותר להתמודד עם עומס יומיומי ומצבי תשישות.

טיפול נפשי נמצא כיעיל ביותר בסיוע לאדם לצאת ממצבי קריסה רגשית, גם כאשר מקור הקריסה נורמטיבי וגם כשמדובר בהתנהגות לא אדפטיבית. כיוון ומדובר במונח שאינו מקצועי, הטיפול מותאם באופן אישי עבור כל אדם, מצבי החיים שהובילו אותו לקריסה, הסימפטומים עימם מתמודד והמקום אליו מעוניין להגיע בחייו.

 

 

שלושת השלבים של התמוטטות האישיות

"התמוטטות" (decompensation) היא מצב שבו יצור חי כלשהו לא יכול לעמוד יותר בדרישות של גופו. זה יכול לקרות בעקבות סטרס חמוד, זיהום, טראומה, כשל באיבר מסוים ועוד. הביטוי של אותו תהליך התמוטטות יכול להיות ביטוי פיזי או לחילופין ביטוי נפשי. מאמר זה יתמקד בקריסה של האישיות בעקבות טראומה.
כל אדם שעבר ארוע טראומטי עובר שלבים דומים של התמוטטות האישיות, אך אנשים שונים נבדלים זה מזה הן בקצב שבו שלבים אלה מתחלפים והן ברמת החומרה שאליה מגיעה תגובתם לארוע.

שלושת השלבים של התמוטטות נפשית

 • אזעקה והתגייסות
 • התנגדות
 • התשה

שלושת השלבים הללו מאפיינים את התגובה הראשונית של מרבית האנשים לארוע טראומטי ומלחיץ. עם זאת, כל אדם מתמודד עם סיטואציות כאלה באופן שונה, בהתאם לעברו ולארגון הפסיכולוגי המיוחד לו. לכן יהיו כאלה שיגיבו באופן שונה גם במצבים של לחץ קיצוני.

 

אל תחכו -

פנו אלינו לשיחת התאמה

והפגשו בהקדם

עם פסיכולוג מומחה / פסיכותרפיסט מנוסה בטיפול במשברים

במכון טמיר תל אביב או בקליניקות העמיתות שלנו בכל הארץ

 כדי לעזור לך וליקרים לך להתמודד.

בכל מקרה, זכרו שהכוחות קיימים בכם!

 

072-3940004

 

 

צוות מכון טמיר לפסיכותרפיה

 

שימו לב שהחל מ-2015 יש פסיכיאטר זמין בכל בית חדר מיון בישראל

 

 

 

שיחה טלפונית דחופה?

התקשרו לער"ן: 1201

סיכמו: סמדר שטינברג וצוות מכון טמיר

מקורות:

Chavan B S, Tyagi Shikha (2015). Suicide and crisis management. Indian Social Psychiatry. Volume: 31 | Issue Number: 2 | Page: 123-129

Hamm, M. P., Osmond, M., Curran, J., Scott, S., Ali, S., Hartling, L., … Newton, A. S. (2010). A systematic review of crisis interventions used in the emergency department: recommendations for pediatric care and research. Pediatric Emergency Care, 26(12), 952–962. http://doi.org/10.1097/PEC.0b013e3181fe9211

Jacobson, G. F., Strickler, M., & Morley, W. E. (1968). Generic and individual approaches to crisis intervention. American Journal of Public Health and the Nations Health, 58(2), 338–343.

Koweszko, Tytus et al. (2017). An Introduction to the Model of Crisis Intervention Procedure for Borderline Patients (CIP-BP): A Case Study
Archives of Psychiatric Nursing , Volume 31 , Issue 3 , 324 - 328

Li, Y.-H., & Xu, Z.-P. (2012). Psychological crisis intervention for the family members of patients in a vegetative state. Clinics, 67(4), 341–345. http://doi.org/10.6061/clinics/2012(04)07

Murphy, S., Irving, C. B., Adams, C. E., & Driver, R. (2012). Crisis intervention for people with severe mental illnesses. The Cochrane Database of Systematic Reviews, 5, CD001087. http://doi.org/10.1002/14651858.CD001087.pub4

Tim J. Wilkinson, Jan M. McKenzie, Anthony N. Ali, Joy Rudland, Frances A. Carter, Caroline J. Bell. (2016) Identifying medical students at risk of underperformance from significant stressors. BMC Medical Education 16:1.

 

Saunders KEA, Hawton K. Clinical assessment and crisis intervention for the suicidal bipolar disorder patient. Bipolar Disord 2013: 15: 575–583. © 2013 John Wiley & Sons A/S. Published by John Wiley & Sons Ltd.

Zanello, A., Berthoud, L., & Bacchetta, J.-P. (2017). Emotional crisis in a naturalistic context: characterizing outpatient profiles and treatment effectiveness. BMC Psychiatry, 17, 130. http://doi.org/10.1186/s12888-017-1293-3 

http://www.actforlibraries.org/the-three-stages-of-personality-decompensation/

https://healthfully.com/signs-psychological-decompensation-8280919.html

http://www.zoeticamedia.com/crisis-management-the-four-emotional-stages-of-disaster

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-72-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2019