דיסתימיה - דיכאון כרוני - התמודדות, סימנים, טיפול ומחקרים 2019

דרג פריט זה
(21 הצבעות)
דיסתימיה דיסתימיה

 

דיסתימיה

תסמינים, טיפולים, מחקרים

דיסתימיה, מלנכוליה ביוונית, הינה השם המודרני למה שמוכר כ"מרה שחורה", ומתייחסת להפרעת מצב רוח בה האדם חווה אפיזודה דיכאונית מתמשכת, או דכדוך מתמשך. הדכדוך שחווים הסובלים מההפרעה הדיסטימית מוגדר ככרוני ונמשך לרוב מעל לשנתיים.

מדובר באחת ההפרעות הנפוצות מבין הפרעות מצב הרוח, על אף היותה פחות מוכרת. דיסתימיה פוגעת ב-3%-6% מהאוכלוסייה, וביותר נשים. מוזמנים לפנות אלינו לשיחת טלפון להכוונה למטפל CBT מומלץ בתל אביב, במסגרת מכון טמיר בעיר. 

למרות שמרבית הקלינאים והפסיכולוגים משתמשים עדיין במונח דיסתימיה, ההפרעה הוגדרה מחדש במהדורה האחרונה של ה-DSM, והיא מכונה כעת הפרעה דכאונית מתמשכת (Persistent Depressive Disorder).

 

 

 

צפו בסרטון קצר של צעירה מקסימה המתארת את התמודדותה עם דיסתימיה,

וההבדלים בינה לבין דיכאון קליני (מג'ורי):

 

 

 

 

במהלך חייהם, חווים בני האדם תקופות קלות יותר ופחות, המלוות לעיתים בקשיים ובמצב רוח ירוד. יש אנשים הפגיעים יותר מאחרים למצב רוח ירוד ובמקרים מסוימים, כשמתוארות אפיזודות ארוכות טווח המלוות באובדן הנאה, דימוי עצמי נמוך והפרעות בתפקוד התקין- מדובר בדיכאון.

כפי שנלמד בהמשך, ישנן דרכים מגוונות ויעילות לטפל בדיכאון כרוני ובמצב רוח ירוד, ביניהם טיפולים תרופתיים וטיפולים פסיכודינמיים.

 

HIDDEN DEPRESSION IN MEN 

 

מהו דיכאון כרוני?

דיסתימיה היא צורה כרונית של הפרעת דיכאון, המתאפיינת כאמור במצב רוח ירוד, רוב הזמן, במשך תקופה של שנתיים לפחות. אצל המתמודדים עם ההפרעה יכולים להופיע ימים בהם המתמודדים מרגישים טוב מבחינה נפשית ומעת לעת אפילו חווים רגעים של הנאה ושמחה. אולם, בדרך כלל מצב הרוח הטוב אינו אורך פרק זמן ממושך שעולה על מספר ימים או לכל היותר שבועות בודדים. 

מאפייני ההפרעה והאופן בו מתוארת מזכירים מאוד את התיאור של דיכאון קליני, ומתבטאים בתסמינים מגוונים, שתיכף נציג את הבולטים בהם. 

 

דיסתימיה ואובדנות

דיסתימיה מתוארת לרוב כדיכאון מתון אך הנתונים מציגים לנו תמונה אחרת- לעיתים קרובות מדובר בהפרעה רצינית וחמורה שמחייבת קבלת עזרה. דווקא בקרב אנשים אנשים עם דיכאון מתון, מחשבות אובדניות מופעלות בקלות רבה יותר לנוכח תנודות במצב הרוח. תהליכים קוגניטיביים מסוג כאלה הופכים עם הזמן ליותר ויותר אוטונומיים, והדה-סנסיטיזציה למצבי רוח דיספוריים הולכת וגוברת.

 

 

סימפטומים של דיסתימיה

 • היעדר אנרגיות - רוב הזמן התחושה היא של עייפות קשה, הרגשה  שאתה 'גמור' אחרי ביצוע פעילות שאינה עד כדי כך מתישה בימים כתיקונם, או שדורשת מאחרים סביבך פחות אנרגיה. 
 • חוסר ריכוז - קושי רציני להתרכז במיילים, בקריאת ספר או עיתון, אבל אפילו קושי לעקוב אחרי העלילה בסרט משעמם בטלוויזיה. 
 • חוסר תקווה - תחושה קשה של חוסר ישע שגוררת אותנו לא אחת להתנהגויות לא יעילות, כמו שימוש בחומרים, או נסיגה להרגלים שהצלחנו להיפטר מהם כבר בעבר. 
 • נרגנות - חוסר סבלנות כלפי האנשים היקרים לנו, כולל נטיה להיפגע ולהיקלע לקונפליקטים במערכות יחסים חשובות, עם בני משפחה ועם חברים קרובים. 
 • אינסומניה (קשיי שינה) 
 • הערכה עצמית נמוכה שכוללת ביקורת עצמית מופרזת
 • תחושות אשם
 • דאגה לגבי העבר והעתיד - מחשבות טורדניות ודאגות חזרתיות לגבי העבר והעתיד, שכוללות חוסר שליטה ורומניציות. 
 • פסימיות - קושי לראות איך יוצאים כבר מהמצוקה הנוכחית - 
 • אובדן הנאה (אנ-הדוניה) - וגם חוסר מוטיבציה לעשות דברים שבדרך כלל אוהבים. 
 • התבודדות - נטיה להסתגרות, הזנחה של קשרים חברתיים.

 

 

טיפולים בדיסתימיה

 

 

טיפולי CBT

על פי הספרות המקצועית, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), פסיכותרפיה בין אישית ואקטיבציה התנהגותית יעילים בטיפול בדיסתימיה. 

האתגר הטיפולי הכי חשוב הוא להתמודד עם דפוסי מחשבה שליליים, רומינציות, שיש בכוחן לשמר ולהעצים את מצב הרוח הדיספורי. עיוותים חשיבתיים כאלה מחוללים מעגלים של עיבוד קוגניטיבי אשר מזינים את עצמם, מסלימים ומחמירים ועלולים להוביל בסופו של דבר לפריצתה של אפיזודה דיכאונית מלאה. 

המעגל הכרוני יכול להתחיל במצב רוח ירוד, שבתגובה אליו מתעוררת ביקורת עצמית כמו "הנה אני שוב נופל לזה, אני פשוט בן אדם עלוב", מה שמעיב עוד יותר על מצב הרוח. כשמצב הרוח מחמיר מתעוררות מחשבות מייאשות כמו "זה לעולם לא יגמר" שמדרדרות את מצב הרוח עוד יותר, וכך הלאה.

טיפול CBT בדיסתימיה מתמקד באתגור משותף של המחשבות הבלתי-מסתגלות ובאימוץ דפוסי התנהגות בריאים יותר. אנשים עם דיכאון כרוני מפתחים התנהגויות נמנעות, כגון דחיינות, אשר תורמות לשימור הסימפטומים וגורמי הלחץ.

על כן, בטיפול CBT, המטפל מסייע למטופל לנקוט בגישה אקטיבית של פתרון בעיות והשגת מטרות. המטופלים לומדים כלים פסיכולוגיים שבאמצעותם יוכלו לשפר את חייהם ולהתמודד בצורה יעילה יותר עם מצבי לחץ ומתח.

חשוב גם לציין כי מטופלים המתמודדים עם שילוב בין דיכאון דיסתימי לבין כאבים כרוניים, עשויים להיעזר ב-CBT כמענה מקביל לשתי הבעיות. 

 

טיפול דינמי

טיפול פסיכודינמי הנמצא יעיל במקרים רבים של דיכאון הוא הטיפול קצר המועד. טיפול מסוג זה הוא מוגבל בזמן ולרוב ממוקד בקושי ספציפית עימו מתמודד המטופל. מטרת הטיפול היא הקניית כלים להתמודדות עצמאית בפרק זמן קצר יחסית. 

במהלך הטיפול קצר המועד, אשר מתנהל לרוב על בסיס שבועי, נע המטופל בין שלבים שונים. בשלב הראשון לרוב יחווה תחושת אופוריה, אופטימיות באשר לסיכוייו "להחלים" מאפיזודת הדיכאון. עם התקדמות המפגשים הטיפוליים, תחושת האופוריה שוכחת ובמקומה מגיעות דאגות באשר לתחושת המסוגלות של האדם לפתור את בעיותיו. אם הטיפול הפסיכולוגי קצר המועד מתקדם כהלכה, לקראת סיום המפגשים אמור המטופל לצאת מהעמדה הפסיבית המאפיינת אפיזודות דיכאוניות ולהתחיל לגייס באופן פעיל כוחות להתמודדות וליצירת שינוי. טיפול קצר מועד בדיכאון אמור לייצר בראש ובראשונה שיפור משמעותי ויציב במצב הרוח למשך פרק זמן בלתי מבוטל. במקרים רבים, גם קרוביו של המטופל יראו את השינוי המשמעותי שחל בו.

 

טיפול תרופתי

אנשים המתמודדים עם דיסתימיה משנים את סגנון החיים שלהם אך הדיכאון אינו חולף. למרבה המזל, מצבם משתפר באופן משמעותי באמצעות טיפול תרופתי אנטי-דיכאוני (SSRI, SNRI, tricyclics, MAO). חלק מאנשי המקצוע ממליצים ליטול את התרופות במשך כשנתיים ובאופן הדרגתי להפחית את המינון תחת מעקב פסיכיאטרי הדוק. במידה והמטופלים מהססים או מסרבים להשתמש בתרופות, ניתן לנסות תחילה פסיכותרפיה אך אם לא חל שיפור כעבור מספר חודשים יתכן וטיפול תרופתי יהיה הכרחי.

 

  

התקשרו  לשיחת הכוונה במכון טמיר

ופגשו פסיכולוג או פסיכותרפסיסט מומלץ לטיפול קצר מועד,

במכון טמיר תל אביב

או בקליניקות העמיתות בכל הארץ

אנו מתחייבים לשקול יחד אתכם את הפתרון המתאים:

1-800-509-809

נשתמע !

צוות המטפלים

מכון טמיר 

 

 

כתבו: יעל טל, לאה מרקו, שיר אינדיג וצוות מכון טמיר 

מקורות:

 

Adler, D. A., Lerner, D., Visco, Z. L., Greenhill, A., Chang, H., Cymerman, E., … Rogers, W. H. (2015). Improving Work Outcomes of Dysthymia (Persistent Depressive Disorder) in an Employed Population. General Hospital Psychiatry, 37(4), 352–359. http://doi.org/10.1016/j.genhosppsych.2015.04.001

Cuijpers P, van Straten A, Schuurmans J, van Oppen P, Hollon SD, Andersson G. Psychotherapy for chronic major depression and dysthymia: A meta-analysis. Clinical Psychology Review. 2010;30:51–62.

Crane, C., Barnhofer, T., Duggan, D. S., Hepburn, S., Fennell, M. V., & Williams, J. M. G. (2008). Mindfulness based cognitive therapy and self-discrepancy in recovered depressed patients with a history of depression and suicidality. Cognitive Therapy and Research, 32, 775-787.

Fennell, M. J. V. (2004). Depression, low self-esteem and mindfulness. Behviour, Research and Therapy, 42, 1053-1067.

Ishizaki, J., & Mimura, M. (2011). Dysthymia and Apathy: Diagnosis and Treatment. Depression Research and Treatment, 2011, 893905. http://doi.org/10.1155/2011/893905

Klein, D. N. and Santiago, N. J. (2003), Dysthymia and chronic depression: Introduction, classification, risk factors, and course. J. Clin. Psychol., 59: 807-816. doi:10.1002/jclp.10174

Teasdale, J. D., Segal, Z. V., Williams, J. M. G. (1995). How does cognitive therapy prevent depressive relapse and why should attentional control (mindfulness) training help?. Behaviour, Research and Therapy, 33(1), 25-39.

Teasdale, J. D., Segal, Z. V., Williams, J. M. G., Ridgway, V. A., Soulsby, J. M., & Lau, M. A. (2000). Prevention of relapse/ recurrence in major depression by mindfulness-based cognitive therapy. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 68(4), 615-623.

https://psychcentral.com/lib/a-current-look-at-chronic-depression/

השאר תגובה

אנא הקפד למלא את שדות החובה (*) קוד HTML איננו מותר

המלצה על פסיכולוג בתל אביב


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il