פיברומיאלגיה (דאבת) | מחקרים, טיפולים, תסמינים ועצות 2020

דרג פריט זה
(11 הצבעות)
פיברומיאלגיה - טיפול נפשי, מחקרים, גורמים ואבחון 2018 פיברומיאלגיה - טיפול נפשי, מחקרים, גורמים ואבחון 2018

 

הפסיכולוגיה של פיברומיאלגיה (דאבת השרירים

 

כתיבה:  

eitan

איתן טמיר, פסיכותרפיסט (MA), וראש המכון; 

 https://twitter.com/eitan_tamir_psy

https://www.facebook.com/eitan.tamir

עריכה אחרונה: 17 לאוגוסט 2020 ☑️

 

 

מהי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה (FMS), דאבת השרירים בעברית, היא מחלת כאב, מחלה ראומטית המתאפיינת בעייפות רבה, התמודדות עם כאב כרוני תמידי ומפושט בכל חלקי הגוף,  בעיות עיכולכאבי ראש/מיגרנות , התכווצויות שרירים וחולשה, נוקשות פיזיולוגית (המופיעה לרוב לאחר התעוררות משינה), בעיות בשיווי משקל, תחושות גירוד ועקצוץ בעור, תשישות מתמדת,  קשיי שינה , עייפות, חרדות וספקות.

 

במאמר זה, בו השקיעו מטפלים במכון טמיר, תוכלו לקרוא על ההיבטים הפסיכולוגיים של פיברומיאלגיה, על הגורמים, מחקרים ומאמרים חדשים, דרכי האבחון ושיטות הטיפול החדשות במחלה.

 

צפו בסרטון מצוין, פחות מ-4 דקות: 

 "פיברומיאלגיה - לקחת את כפתור הכאב ולכוון עד הסוף" (כאן 11). 

 דלית שמואלי משתפת בגילוי לב על מורכבות ההתמודדות עם המחלה: 

 

 

מבחינת המוניטין של המחלה, הסובלים מפיברומיאלגיה עדיין פוגשים הרמות גבה ספקניות מצד רופאים, כאילו היתה זו מחלה מדומה .

מבחינה מגדרית, מרבית המתמודדות עם המחלה הן נשים, רק 10% מהסובלים מפיברומיאלגיה הם גברים. 

מבחינה קוגניטיבית, מתמודדים החולים עם בעיות זיכרון, קשב וריכוז, חשיבה מעורפלת, שטף שפתי, הנמכה קוגניטיבית וקשיים בעיבוד קוגניטיבי.  במאמר זה לא נעסוק במרכיבים הגופניים הקשים כל כך של המחלה, אלא בתרומת הפסיכולוגים להבנת המחלה השקופה, מהגורמים, דרך מאפיינים אישיותיים וכלה בדרכי טיפול.  

אחת מאסטרטגיות ההתמודדות הפסיכולוגיות הנפוצות של המתמודדות עם FMS מתאפיינת בהמנעות רגשית, דרך התמודדות שנמצאת בקשר עם עייפות ותשישות נפשית. בקרב נשים בעלות יכולת עיבוד רגשי גבוהה, תסמיני העייפות נמוכים יותר.

fibromyalgia

 

היבטים אישיותיים בפיברומיאלגיה

קומורבידיות (תחלואה נלווית) נפוצה של פיברומיאלגיה מתקיימת עם הפרעות מצב-רוח, כמו דיכאון  והפרעה ביפולרית (דו קוטבית) , ולעיתים קרובות גם מהפרעות חרדה

מחקרים שניסו לזהות את הסיבות למחלה, זיהו קשרים מחקריים בין פריצתה לבין מבנים אישיותיים, התנסויות עבר ומרכיבי אופי מעניינים: 

 

טראומה

מחקרים העלו קשר בין התפתחות המחלה בבגרות לבין התעללות מינית או נפשית בילדות, הזנחה, היסטוריה משפחתית של התמכרות לאלכוהול ו-PTSD בנוסף, פריצת המחלה מופיעה לעיתים קרובות בעקבות טריגרים המערבים אירועים נפשיים קשים, כמו טראומה בעקבות ניתוח, זיהומים גופניים קשים וגורמי לחץ פסיכולוגיים אקוטיים משמעותיים.

 

 

שיתופיות לא ממותנת (Unmitigated Communion)

תופעה אישיותית זו (שקצת מסורבל לתרגם אותה לעברית) הוגדרה לראשונה על ידי הלגסון ופריץ בשנת 1998, ונבחנה מאוחר יותר במחקרי הערכת אישיות עם חולות פיברומיאליגיה.

(Unmitigated communion (UC מתארת נטיה של פרטנר במערכת יחסים אינטימית להקריב את עצמיותו, לרצות את האחר ולתעדף את סיפוק מאווייו, תוך שהוא מוותר על הנאמנות לצרכים הנפשיים הבסיסיים ביותר.

התופעה זוהתה במסגרת מחקרים על פסיכולוגיה רגישת-מגדר ויוחסה בעיקר לנשים המתקשות לבטא את העצמי שלהן במערכות יחסים. 

לפי אחד ההסברים שניסו להתחקות אחר המוטיבציה העומדת מאחורי הדפוס, מוצע כי נשים עם נטיה אישיותית  ל-UC משליכות את ההערכה העצמית הירודה על האדם עמו הן מצויות בקשר ומחזיקות באמונה ובתקווה שהערכה עצמית זו תשתפר באמצעות הזדהות עם כוחו הנתפס של הפרטנר.

UC אינה מוגבלת רק לזוגיות, היא משפיעה גם על מערכות יחסים חבריות, משפחתיות ומקצועיות. חולות הפיברומיאלגיה נוטות לבסס את מידת הערכתן העצמית באופן מלא על אישורים וחיזוקים של אחרים, מה ש"מצדיק" מבחינתן את הנכונות להקריב כל כך הרבה כדי לשמר את הקשר ואת תפיסת האחר כלפיהן. איכות החיים של נשים וגברים עם UC מובילה אותם לפתח קשיים נפשיים רבים, כמו חרדה ודיכאון.

מחקרים מהשנים האחרונות ניסו לבחון את נוכחותה של UC בקרב נשים הסובלות מפיברומיאלגיה. ואכן, מחקר שנערך ב-2008, בדק תכונה זו בקרב מתמודדים עם פיברו וממצאיו העלו כי אירועי חיים שליליים משפיעים בעוצמה רבה יותר על חולי FMS ש-UC ניכר בבסיס אישיותם, בהשוואה לחולים ללא נטיה זו.

הסבר אחר מתייחס לשימוש של החולות בהקרבה למען האחר כמנגנון הסחה התנהגותי, כלומר כדרך התמודדות התייחסותית שמסיחה את הדעת מהכאבים הקשים עמן הן מתמודדות. 

 

Fibromyalgia PSYCHOTHERAPY

 

אלקסיתימיה 

המושג אלקסיתימיה נטבע לראשונה על ידי פיטר סיפנאוס בשנת 1968. היא הוגדרה כ"כקושי לזהות ולתאר חוויות רגשיות באופן מילולי".

לאלקסיתימים דימיון ועולם פנטזיה דלים, הם מתקשים לשיים רגשות (Naming) וגם כאשר הם מצליחים לזהות רגש הם מתקשים מאוד לתקשר אותו נכונה לאחרים. בהיעדר יכולת לתרגם לעצמם תחושות גופניות למילים שמתארות כאב וסימפטום, מתעורר חוסר אונים עצום שמוביל אותם לעיתים קרובות לפתח חרדת בריאות או היפוכונדריה

אלקסיתימיה זוהתה בעשרות השנים האחרונות כתופעה אישיותית מבנית שמתלווה לכמה הפרעות נפשיות, כמו הפרעת אישיות נמנעת, סכיזואידית וחרדה חברתית ולמתמודדים עם מחלות פסיכוסומטיות.

מרבית המחקרים שבחנו את הקשר בין אלקסיתימיה לבין פיברומיאלגיה מצאו קשר מובהק וחזק בין אלקסיתימיה לבין חולי FMS.  דיכאון ומצוקה נפשית מהווים משתנים המשותפים לשתיהן. 

 

 

 

מוקד שליטה חיצוני

חולי פיברו הם בעלי מוקד שליטה חיצוני, כלומר, הם חווים שליטה והשפעה נמוכות על ניהול מהלך וגורמי המחלה והכאב המתלווה אליה. בפסיכולוגיה של הפרעות כאב כרוני, ידוע כי בעלי מוקד שליטה חיצוני תופסים את חומרת הסימפטומים כקשה יותר ואת רמות הכאב כגבוהות יותר, בהשוואה לחולים בעלי מוקד שליטה פנימי. 

פיברומיאלגיה טיפול פסיכולוגי 

 

גורמים לפיברומיאלגיה

הגורמים לפיברומיאלגיה אינם ידועים במלואם, אך חזית המחקרים לזיהוי הסיבות למחלה מתמקדת בגורמים נוירולוגיים, חיסוניים וגנטיים (לגורמים הפסיכולוגיים התייחסנו בקצרה בפרק הקודם). 

 

נוירולוגיה

ברמה הנוירולוגית והעצבית  מוסכם כיום שבסיסה של המחלה בקשיי עיבוד כאב במערכות העצבים המרכזית והפריפראלית ובתפקוד לקוי של ציר ההיפותלמוס - שעובר דרך בלוטת יותרת המוח (היפופיזה) - בלוטת יותרת הכליה (האדרנל). ידוע כי מסלול עצבי זה, המכונה ציר ה-HPA קשור ללחץ נפשי ולהתמודדות עמו - התגובה הגופנית ללחץ משתבשת, ומובילה לסימפטומים הנובעים ממנו. 

מחקרים עכשווים מתייחסים בכובד ראש לבעייתיות של רגישות יתר עצבית, אשר גוררת שינויים בנוירוטרנסמיטורים ושל עיבוד ותרגום אותות הכאב במערכת העצבים המרכזית

 

תורשה

הסבר אפשרי נוסף הוא תורשתי, מה שמתחזק במחקרים שאיתרו מרקרים ביולוגיים בעור .  בנוסף לכך הימצאות מחלות ראומטיות מגביר את הסיכון להופעת פיברומיאלגיה. מחקרים גנטיים נוספים מתעוררים  לאחרונה בתקווה לזהות מקורות שיאפשרו דרכים חדשות לטיפול. 

 

המערכת החיסונית 

לצד מוטיבציה מחקרית ערה להיכנס לעומק הקשר בין המחלה לבין בעיות בתפקוד המערכת החיסונית

 

 

אבחון פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה מאובחנת באמצעות בדיקה גופנית ובדיקות דם, אך הדעות עודן חלוקות לגבי סיווג התסמונת. 

 

אבחנה מבדלת

מאחר וטיפולים נוגדי חרדה ודיכאון הם בין הטיפולים המוצלחים ביותר לתסמונת, האבחנה המבדלת הפסיכולוגית נחשבת מרכזית:

מעבר לקומורבידיות הגבוהה עם רכיבי טראומה, דיכאון וחרדה חשוב לברר גם האם קיימים רווחים משניים, היסטוריה משפחתית של נטיות לסומטיזציה , נטיה לצמצום רגשי ונסיגה כללית, ולבסוף חשוב לבחון האם לא מדובר בסימפטומים שליליים של סכיזופרניה

fibromyalgia diagnosis

למרות שאין כמעט רופאים שמבטלים את המחלה, מתחת לפני השטח מסתובב עדיין ספק חרישי לגבי היותה של הפיברומיאלגיה מחלה גופנית.

עכשיו,  מחקר חדש מפריך את אחרוני הלחשושים: 

צוות חוקרים  פיתח דרך מדויקת לאבחן פיברומיאלגיה, אשר מבדילה ומבחינה בינה לבין מצבים רפואיים קשורים דומים.

הבדיקה עובדת באופן הכי אמפירי שיש, באמצעות דגימת דם שמתבססת על טכניקות עיבוד חדשניות, מה שמאפשר ממש "טביעת אצבע מולקולרית", שלא מותירה ספק לגבי ההבחנה בין פיברומיאלגיה כמצב רפואי ספציפי. לדברי החוקרים, נוכל להיעזר בבדיקה בעוד כ-5 שנים, לא מחר בבוקר, אבל הנתונים מראים שהשינוי כאן. 

 

קשר בין הפרעה ביפולרית לפיברומיאלגיה

מחקר חדש מצביע על כך של-25% מחולי הפיברומיאלגיה יש גם סימפטומים של הפרעה דו-קוטבית.

בכדי לקבוע את שכיחותה של הפרעה דו-קוטבית בקרב חולי פיברומיאלגיה, וילקה (Wilke) ועמיתיו מקליבלנד קליניק באוהיו (רשת מרכזים רפואיים ובתי חולים), בדקו 128 חולי פיברומיאלגיה שהופנו לטיפול ראומטולוגי.

החולים התבקשו למלא 4 שאלונים שונים:

 • שאלון הפרעת מצב רוח לאבחון הפרעה דו-קוטבית (The Mood Disorder Questionnaire - MDQ)

 • שאלון הדיכאון של בק (The Beck Depression Inventory - BDI)

 • שאלון לבדיקת רמת העייפות במהלך היום (The Epworth Sleepiness Scale – ESS)

 • שאלון פיברומיאלגיה (The Fibromyalgia Impact Questionnaire Disability Index – FIQ-DI)

הממצאים הראו כי:

(א) על פי שאלון MDQ, 25% מחולי הפיברומיאלגיה הם בעלי סבירות גבוהה לפיתוח הפרעה דו-קוטבית. בקרב חולים אלה הדיכאון שנמדד בשאלון BDI היה בדרגה חמורה יותר.

(ב) לפי שאלון BDI, למעלה מ-78% מהחולים סובלים מדיכאון קליני. כשליש מחולים אלה הם בעלי סיכוי גבוה לפיתוח הפרעה דו-קוטבית, לפי שאלון MDQ.

(ג) על פי שאלון ESS, 52% מהחולים דיווחו על עייפות וישנוניות במהלך היום.

כמו כן, החוקרים ציינו כי תרופות מסוימות המשמשות לטיפול בפיברומיאלגיה עשויות להוות טריגר לאפיזודה מאנית בקרב אנשים עם הפרעה דו-קוטבית. מכאן, שיש להעריך בזהירות את הסיכון לפיתוח הפרעה דו-קוטבית בקרב חולי פיברומיאלגיה לפני התחלה של טיפול תרופתי, זאת מאחר ומעכבי ספיגה חוזרת של נוראדרנלין וסרוטונין עלולים להגביר את הסיכון להתפרצות אפיזודה מאנית.

 

 

טיפול פסיכולוגי ותרופתי

 

הטיפול בפיברומיאלגיה כולל: 

 •  טיפול בשינוי התנהגות (Behavior modification therapy) הוא סוג של טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) שמטרתו להפחית התנהגויות שליליות, לחץ או כאב ולהגביר התנהגויות ומחשבות חיוביות. טיפול בשינוי התנהגות כולל למשל למידת כישורים חדשים להתמודדות ותרגילי הרפיה.

  טיפול בנוגדי דיכאון טריסילקים. באופן ספציפי באמצעות התרופה אלטרול , שפועלת גם על הפחתת כאבים נוירופתיים. התרופה מעכבת ספיגה מחדש של סרוטונין ונוראדרנלין. בנוסף, ניתן טיפול תרופתי נוגד דיכאון מסוגי SSRI ו/או SNRI.
 • כיוון נוסף המעורר תקווה טיפולית הוא חקר פרמקולוגי של תרופות חדשות ומבטיחות  לפיברומיאלגיה. תרופות אלו פועלות על המודולטור המוחי NYX-2925, אשר משפיע על רצפטורים ממשפחת ה-NDMA. ממצאים מסקירות מוח מלמדים על תפקוד לקוי וחלקי של קולטני NDMA בקרב חולות בפיברומיאלגיה. 
 • אחת האפשרויות הקליניות שנבחנות לאחרונה היא  שימוש בחיסון  ותיק ומוכר שיהיה אולי יעיל להתמודדות עם המחלה. מה שנבדק כעת הוא האפשרות שחיסון זה יתקן את הכשלים במערכת החיסונית, עמם מתמודדים חולי פיברו. 
 • ממצאים מחקריים מלמדים כי גם תרופות לטיפול בפרכוסים עשויות להיות יעילות אף הן לטיפול בפיברו. 
 • קנאביס רפואי -  אין הרבה מחקרים על יעילות הטיפול בקנאביס רפואי למתמודדים עם פיברומיאלגיה, ידוע כי שתי קבוצות החומרים הפעילות בצמח,  CBD ו-THC, עשויות להפחית כאב כרוני, עם דגש על יעילותו של ה-CBD.  ידוע גם כי קנאביס משפיע על רצפטורים בעלי תפקיד בשינה ובמצבי רוח. מחקר ישראלי חדש מלמד כי לא פחות מ-81% מהחולים בפיברומיאלגיה עמידה לטיפול, דיווחו על שיפור ניכר במצבם לאחר 6 חודשים של טיפול בקנאביס רפואי.  מאידך,  רבים הדיווחים על מטופלים שמצב רוחם הורע, עד כדי חוויה של דיכאוניות, התמכרות לקנאביס רפואי ואפילו פסיכוזה
 • EMDR -  מחקר תורכי שנערך בשנת 2012, בדק 7 חולי פיברומיאלגיה בגילאי 22-41.  במחקר, שכלל 6 נשים וגבר אחד, התרכז בשיטת EMDR לטיפול בטראומה, וזאת כיוון שמחקר עדכני אחר הראה כי לעתים תכופות חולי פיברומיאלגיה חוו טראומה טרם פריצת המחלה.  החוקרים בחרו בנבדקות שהתמודדו בתחילת הטיפול עם מספר תסמינים של פיברומיאלגיה, בהם כאב, דיכאון, טראומה, איכות שינה ירודה ויכולת לא יציבה לשליטה בכעסים.  התוצאות:  לאחר 5 עד 8 מפגשים טיפוליים של EMDR, נמצאה הפחתה משמעותית בכל הסימפטומים, למעט היכולת לשליטה בכעסים, שפחתה מעט. השימוש בטכניקת EMDR לטיפול בפיברומיאלגיה היה כה יעיל, עד שלאחר הטיפול שניתן במסגרת המחקר, שישה מתוך שבעת המטופלים כבר לא עמדו ברף הקריטריונים הנדרש לקבלת האבחנה של המחלה! מספר הנבדקים אמנם מצומצם מאוד, אולם EMDR מעוררת עניין כטיפול מבטיח לפיברומיאלגיה. 

 • טיפול בתא לחץ - מחקר חדש מלמד על יעילותו האפשרית של טיפול היפרברי עבור מתמודדות עם פיברומיאלגיה. רפואה היפרברית, שמכונה גם ״טיפול בתא לחץ״, מגבירה באופן מלאכותי את שיעור החמצן ברקמות, ולמרות שהיא שנויה כיום במחלוקת, מומחים ופסיכיאטרים ברחבי העולם מפתחים בה תקוות. המחקר החדש התקיים באוניברסיטת תל אביב, מטעם מרכז סגול לחקר המוח. הקשר לפיברומיאלגיה כאן הוא עקיף, אך חשוב: המחקר בחן יעילות של טיפול בתאי לחץ אצל מתמודדים עם התעללות בשנות ילדותם, תופעה שכיחה מאוד בקרב חולי פיברומיאלגיה. לטענת החוקרים, ממצאים של סקירות מוח שנבחנו לפני ואחרי הטיפול מלמדים על התחדשות נוירלית (פלסטיות מוחית / Neuroplasticity) שנחסמה ועוכבה לאחר האירועים הטראומטיים בשנות הילדות. 

 

 

 

 

קנאביס תלות נפשית ופיזית טיפול

 

 

המלצות קליניות על טיפול בפיברומיאלגיה עם עמיתים בקהילה המקצועית

טיפול במסגרת מחקר

בקרוב תיפתח סדנת טיפול פסיכולוגי קבוצתי ייחודית לחולי פיברומיאלגיה.
הסדנה תיערך במסגרת מחקר בשיתוף אוניברסיטת בר-אילן ומכבי שירותי בריאות ותונחה על ידי פסיכולוגים מומחים.
הסדנה תינתן לחברי מכבי שירותי בריאות, תועבר ללא תשלום, בתמורה להשתתפות במחקר.
הסדנה תכלול 10 מפגשים ותתקיים ברעננה.
מספר המקומות מוגבל, מומלץ לפנות ולהפנות למעוניינים בהקדם.


ניתן לפנות למייל- This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

 

 

  

מקורות: 

 

 

אורי ניצן (2016). למה רופאים מתקשים לטפל בחולי פיברומיאלגיה?הבנת המורכבות הנפשית וההקשר הרגשי כתנאי לטיפול בכאב הכרוני. מתוך אתר פסיכולוגיה עברית: https://www.hebpsy.net/blog_Post.asp?id=2006

  

 

Casandra I. Montoro (2016). Alexithymia in fibromyalgia syndrome. Personality and Individual Differences Volume 102, November 2016, Pages 170-179

 

 

Di Tella, M., & Castelli, L. (2013). Alexithymia and fibromyalgia: clinical evidence. Frontiers in Psychology, 4, 909

 

 

Fietta P., Fietta P., Manganelli P. (2007). Fibromyalgia and psychiatric disorders. Acta Biomed. 78 88–95

 

 

Fritz, H., & Helgeson, V. (1998). Distinctions of unmitigated communion from communion: Self-neglect and overinvolvement with others. Journal of Personality and Social Psychology, 75 (1), 121-140   

 

 

Glombiewski JA (2010). Psychological treatments for fibromyalgia: a meta-analysis. Pain. 2010 Nov;151(2):280-95

 

 

Gustafsson, Marianne et al. (1996). Pain intensity and health locus of control: a comparison of patients with fibromyalgia syndrome and rheumatoid arthritis. Patient Education and Counseling , Volume 29 , Issue 2 , 179 - 188

 

 

Häuser, W., Thieme, K. and Turk, D. C. (2010), Guidelines on the management of fibromyalgia syndrome – A systematic review. European Journal of Pain, 14: 5–10

 

 

Helgeson, V and Fritz, H.L. (1998). A Theory of Unmitigated Communion.  Personality and Social Psychology Review. Vol 2, Issue 3, pp. 173 - 183

 

 

Kool, M.B., Woertman, L., Prins, M.A., Middendorp, H. van, & Greenen,R.(2006). Low relationship satisfaction and high partner involvement predict sexual problems of women with Fibromyalgia. Journal of Sex & Marital Therapy, 32, 409–423

 

 

Köllner, V., Häuser, W., Klimczyk, K. et al. Schmerz (2012) 26: 291

 

 

Konrad-Bindl, D. S., Gresser, U., & Richartz, B. M. (2016). Changes in behavior as side effects in methylphenidate treatment: review of the literature. Neuropsychiatric Disease and Treatment, 12, 2635–2647

 

 

Lindstrom I, Ohlund C, Eek C, et al.  (1992) The effect of graded activity on patients with subacute  low back pain: a randomized prospective clinical study with an operant-conditioning behavioral  approach. Phy Ther. 1992;72(4):279–90

 

 

Nagurney, A.J. (2008). The effects of unmitigated communion and life events among women with fibromyalgia syndrome. Journal Health Psychol, 13, 520-528

 

 

Pedrosa-Gil F., Weigl M., Wessels T., Irnich D., Baumüller E., Winkelmann A. (2008). Parental bonding and alexithymia in adults with fibromyalgia. Psychosomatics 49 115–122

 

 

Steinweg D. L., Dallas A. P., Rea W. S. (2011). Fibromyalgia: unspeakable suffering, a prevalence study of alexithymia. Psychosomatics 52 255–262 

 

 

http://www.rheumatology.org.il/Fibromyalgia_guidelines2013.pdf

 

 

https://edition.cnn.com/2017/09/12/entertainment/lady-gaga-fibromyalgia/index.html

 

 

http://www.meassociation.org.uk/2016/07/cognitive-behavior-therapy-why-is-it-so-vilified-in-the-chronic-fatigue-syndrome-community-fatigue-biomedicine-health-behavior-7-july-2016/

 

 

http://bjpo.rcpsych.org/content/2/4/275

 

 

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%90%D7%91%D7%AA

 

 

https://www.maccabi4u.co.il/4848-he/Maccabi.aspx

 

 

http://www.fibromyalgiatreating.com/using-emdr-treat-fibromyalgia/

 

 

https://www.tipulpsychology.co.il/therapy/adults/borderline-personality.html

 

 

http://www.canna.co.il/%D7%94%D7%90%D7%9D-%D7%A7%D7%A0%D7%90%D7%91%D7%99%D7%A1-%D7%94%D7%95%D7%90-%D7%94%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C-%D7%94%D7%98%D7%95%D7%91-%D7%91%D7%99%D7%95%D7%AA%D7%A8-%D7%9C%D7%A4%D7%99%D7%91%D7%A8-2/

 

 

 

 

 

תמונות: Shtterstock

 

1 תגובה

 • קישור לתגובה נורית רביעי, 17 יולי 2019 15:22 פורסם ע"י נורית

  פעם בשנה כשאני רוצה לצאת לטיול בחו'ל. ולהרגיש ממש טוב ולא להיות למעמסה על אחרים.אני מקבלת זריקת קורטיזון או כמה כדורים.אני כמובן לא אקח אותם כל הזמן לפיברו' ואחרי כחודש התופעות חוזרות אבל בטיול ההרגשה טובה.זאת כמובן כשאין בעיות אחרות המונעות קורטיזון.אולי זה לא מקובל והגעתי לזה במקרה אבל לחו''ל זה עוזר להנאה.תרגישו טוב.תודה

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020