דיכאון עמיד 2019 - טיפולים חדשים בדיכאון עמיד לטיפול תרופתי

דרג פריט זה
(35 הצבעות)
דיכאון עמיד דיכאון עמיד

 

דיכאון עמיד 

מכון טמיר

 

מהו דיכאון עמיד לטיפול?

דִּכָּאוֹן עמיד לטיפול הוא מצב בו הסימפטומים הדיכאוניים אינם מושפעים מהתרופות האנטי-דיכאוניות. עד 40 אחוזים של מהמתמודדים עם דיכאון מראים עמידות לטיפול.

אנשים עם דיכאון עמיד לטיפול (TRD) סובלים מסימפטומים דיכאוניים ללא כל הטבה במשך חודשים ואפילו שנים, מה שמוביל לתסכול רב. עם זאת, חשוב לא "להרים ידיים", היות וקיימים טיפולים נוספים וגם חדשים שיכולים לסייע במקרים אלו.

דיכאון עמיד מתייחס למצב בו אין הקלה בסימפטומים של דיכאון קליני גם לאחר טיפול תרופתי נוגד דיכאון    (מי שמצבו לא השתפר לאחר טיפול בלפחות תרופה נוגדת דיכאון אחת). 

במצב של דיכאון קליני עמיד, הטיפולים הסטנדרטיים אינם עוזרים כלל או שהם עוזרים חלקית. שני שליש מהמטופלים עם דיכאון קליני אינם רואים שיפור בטיפול התרופתי הראשון שהם מקבלים ועד שליש מהם אינם מגיבים כלל לניסיונות שונים של טיפול תרופתי. במצב כזה על המטופל לדבר עם הרופא/מטפל שלו ולנסות טיפול תרופתי, פסיכולוגי וטיפולים שונים אחרים על מנת למצוא את הגישה הנכונה לפתירת הבעיה.  

Treatment Resistant Depression RISK FACTORS

 

גורמי סיכון לדיכאון עמיד

7 הגורמים המנבאים החזקים ביותר לפיתוח דיכאון עמיד הם:

 • משך אפיזודות הדיכאון- ככל שהדיכאונות לאורך החיים מתמשכים יותר, כך נרחבת יותר ההתנוונות של איזורי מוח ספציפיים, בעיקר בהיפוקמפוס. 
 • חומרה- כאן יש תופעה מעניינת: דיכאון עמיד יופיע בסבירות גבוהה יותר אצל מטופלים המתמודדים עם מצבי דיכאון קלים במיוחד או קשים מאוד.
 • מאפיינים מלנכוליים - דיכאון עמיד יתרחש בהסתברות גבוהה יותר בדיכאונות המופיעים כחלק מהפרעה ביפולרית או דיכאון מלנכולי.
 • שיפור מועט בשבועות הראשונים של הטיפול התרופתי והפסיכולוגי, או היעדר שיפור מוחלט.
 • קומורבידיות - כאשר הדיכאון מופיע לצד תחלואה נלווית, הפרוגנוזה הטיפולית נמוכה יותר. מדובר בעיקר בהפרעת חרדה מוכללת (GAD), הפרעת אישיות נמנעת והפרעת אישיות גבולית.
 • גיל מבוגר
 • אירועי חיים טראומטיים

 

למה מטופלים עם דיכאון עמיד לא מגיבים לטיפול תרופתי?

קיימות כמה השערות מחקריות לגבי פיתוח עמידות לתרופות נוגדות דיכאון, אולם תשובה חד משמעית אינה בנמצא.

מחקר מעניין מ-2019 מעלה כי תאי מוח (נוירונים) אצל דיכאוניים שאינם מגיבים לתרופות ממשפחת ה- SSRI מראים דפוס היפראקטיבי כאשר עולות במוחם רמות הסרוטונין. דפוס נוירלי תזזיתי זה שונה מ״ההתנהגות״ המוכרת של תאי מוח אצל מטופלים שמגיבים בהצלחה ל- SSRI. 

 

אבחון דיכאון עמיד

יש מטופלים שאובחנו בצורה שגויה עם דיכאון עמיד לטיפול ולכן קיבלו טיפול לא מתאים. מדובר באנשים שמעולם לא התמודדו עם דיכאון בלבד, אלא עם הפרעה דו-קוטבית (בהפרעה זו התרופות האנטי-דיכאוניות פחות יעילות), עם בעיות של שימוש בסמים ואלכוהול אשר יכולים לגרום או להחמיר דיכאון או עם מצב רפואי מסוים (למשל תת פעילות של בלוטת התריס- hypothyroidism ) שעשוי להוביל לסימפטומים דיכאוניים.

כפי שכתבנו למעלה, קומורבידיות של דיכאון עם הפרעות נפשיות נוספות הוא גורם סיכון לדיכאון עמיד לטיפול - כאשר דיכאון קליני חמור מופיע יחד עם הפרעות רפואיות או פסיכיאטריות אחרות (כמו הפרעות חרדה , הפרעות אכילה או הפרעות אישיות), הדיכאון קשה יותר לטיפול, במיוחד כאשר ההפרעות הנלוות אינן מקבלות את האבחון והטיפול הייחודי להן.

מאמצים מחקריים רבים מתקיימים במטרה לזהות מבעוד מועד את הפרופיל הגנטי של המתמודדים עם דיכאון עמיד.

במקביל, קבוצת מחקר יפנית מדווחת על זיהוי 3 תת-סוגים חדשים של דיכאון עמיד, עם או בלי טראומות ילדות המצויות בהיסטוריה האישית של המטופלים.

 

 

שאלות רלוונטיות בהערכה של דיכאון עמיד

 

 • האם הטיפול התרופתי נכשל ולא עזר כלל?
 • האם הטיפול עזר מעט, אך עדיין אין הטבה משמעותית?
 • האם תופעות הלוואי של הטיפול התרופתי קשות באופן משמעותי?

 

במחקר שנערך בטקסס, נבדקו 84 מטופלים עם דיכאון עמיד שהציגו שיפור ניכר באמצעות פסיכותרפיה מבוססת CBT, בהשוואה לקבוצת הביקורת. זאת ועוד, ככל שהסימפטומים לפני הטיפול היו חמורים יותר, כך השיפור שהושג בטיפול היה משמעותי יותר.

 KETAMINE AND DEPRESSION

 

טיפול בדיכאון עמיד

במקרים של הפרעת דיכאון שאינה מגיבה לטיפול תרופתי, חשוב לפנות לפסיכיאטר (ולא רק לרופא משפחה), ובמקביל לטיפול פסיכולוגי , היות ונמצא כי הטיפול היעיל ביותר הינו שילוב של תרופות ופסיכותרפיה.  

דיכאון עמיד לטיפול מורכב יחסית לאבחון מאחר ומצבים רפואיים שונים עשויים לגרום לסימפטומים דומים.

לפיכך, הרופא יבקש לוודא את הדברים הבאים:

 •  טיפול בדיכאון עמיד באמצעות תרופות נוגדות פסיכוזהמחקרים שנעשו לאחרונה הראו כי בקרב מתמודדים עם דיכאון עמיד לטיפול, תרופות אנטי-פסיכוטיות במינון נמוך, כמו סרקוול, רספרידל וזיפרקסה, בשילוב עם SSRI, עשויים לטפל במקרים מורכבים יותר של דיכאון.

 

 • שימוש מוקפד בתרופות: כמחצית מהמטופלים שמקבלים טיפול תרופתי לדיכאון אינם נוטלים את התרופות בהתאם להוראות הרופא. לרוב, הם שוגים במינון או מפסיקים ליטול את התרופות בגלל תופעות הלוואי או כי לא חל שיפור במצבם. חשוב לציין כי תרופות אנטי-דיכאוניות מתחילות בדרך כלל להשפיע בין 4-12 שבועות.    

 

 • מחקר חדש מלמד כי בחינה של מידת הדלקתיות, הנבדקת באמצעות הביומרקר אינטרלוקין, עשויה לעזור בזיהוי מטופלים בדיכאון עמיד לטיפול שצפויים להפיק תועלת מטיפול ב- ECT (נזעי מוח). מחקרים נוספים מלמדים על הקשר בין חלבון C-reactive לבין דלקות ודיכאון. המחקר שופך אור על הקשר בין המרקרים הדלקתיים לבין דיכאון עמיד ויעילות הטיפול בו באמצעות ECT (ראו פירוט על נזעי חשמל בפרק הבא). הממצאים מלמדים כי בקרב נבדקים עם דיכאון עמיד שהגיבו ל-ECT בשיפור התסמינים, נמצאו במקור רמות גבוהות יותר של שני הביומרקרים, אינטרלוקין ו- C-reactive. קראו עוד על דיכאון ודלקתיות.

 

 • לפי ממצאים אפידמיולוגים, שמסתדרים לא רע עם אינטואיציה בריאה, מטופלים הסובלים מדיכאון קליני (דיכאון חמור / מז'ורי), או עם דיכאון ארוך טווח, יראו עמידות גבוהה יותר הן בפני טיפולים פסיכולוגיים והן בפני טיפולים פסיכיאטריים. מכיוון שמרבית הרופאים המטפלים כיום בדיכאון הם רופאי משפחה ולא פסיכיאטרים, נדרשת מודעות גבוהה יותר של רופאים מהתמחויות שאינן פסיכיאטריות להתמודדות עם דיכאון עמיד. מחקר בריטי מלמד כי רופאי משפחה ממעיטים להמליץ למטופלים דיכאוניים לבדוק את השפעתן של תרופות נוגדות דיכאון מסוגים שונים ומתמידים במתן מרשמים של תרופות שאינן מותאמות אישית למטופל הספיציפי.

 

 • גירוי עצב הוואגוס - עבור מטופלים עם דיכאון עמיד לטיפול, תוספת טיפולית של גירוי עצבי לעצב הוואגוס, בנוסף לטיפול התרופתי, עשוי לשפר דרמטית את איכות החיים, כך לפי מחקר חדש.

 

קטמין לטיפול בדיכאון (ספרבאטו - SPRAVATO)

 

העשור השלישי של המאה ה-21 מביא עמו מודעות גוברת, לצד ציפייה ותקווה, באשר לפוטנציאל התרפויטי של מספר תרופות פסיכדליות.  

ספרבאטו - SPRAVATO, שנקראת בשמה הפרמקולוגי - Esketamine, היא תרופה נגזרת קטמין ונחשבת לפריצת דרך של ממש בתחום הטיפול בדיכאון. 

 

איך SPRAVATO עובדת?

גלוטמט , סרוטונין ונוראפינפרין הם נוירוטרנסמיטרים, חלקם ממשפחת הקטכואלמינים, מוליכים עצביים שמובילים אותות חשמליים מתא עצבי (נווירון) אחד למשנהו.

ידוע כי הפרעת דיכאון וגם הפרעות נפשיות אחרות (ocd למשל) קשורות לפגיעה בתהליך העברת האותות העצביים וכי חלק מהתרופות האנטי-דיכאוניות מבוססות על עיכוב קליטה חוזרת של סרוטונין (SSRI), למשל פרוזק, סימבלטה וציפרלקס.

מסתמן כי תרופות ניסיוניות שחוסמות קולטני גלוטמט במערכת העצבים המרכזית, או מפחיתות את רמות הגלוטמט במוח, עשויות להיות הדור החדש של תרופות אנטי-דיכאוניות ולהציע יתרונות פוטנציאליים העולים על הטיפולים התרופתיים העכשוויים, בעיקר עבור דיכאון עמיד.

 

תרסיס SPRAVATO לטיפול בדיכאון עמיד

מחקרים עדכניים מלמדים שקטמין  במינון נמוך עשוי לשרת מטופלים ככלי תרופתי שבמינונים הנכונים יוכל לסייע בהתמודדות עם דיכאון עמיד, למרות שמדובר בסם שרכש מוניטין גרוע בעקבות השימוש בו לרעה. 

התרופה החדשה, SPRAVATO, אשר פותחה על ידי חברת ג'ונסון & ג'ונסון ואושרה לשימוש על ידי FDA במרץ 2019, מיועדת עבור מטופלים המתמודדים עם דיכאון קליני חמור (MDD) וההתוויה שלה רלוונטית במיוחד עבור מטופלים שמתארים חשיבה אובדנית.

החישוב הקליני כאן פשוט להפליא: במקום להמתין שבועיים שלושה עד להשפעת הטיפול התרופתי, או להשתמש ב-ECT, קטמין מבטיחה שינוי כמעט מיידי, עם מינימום של תופעות לוואי.

תופעת הלוואי הנפוצה ביותר היא תחושת של דיסוציאציה, הרגשת נתק צפויה שחולפת לאחר זמן קצר. קיימות עדויות גם לגבי התמודדות עם חרדה וחוסר שקט פיזיולוגיים, בעיקר במצבים בהם הטיפול אינו מועיל. 

השימוש התרופתי לטיפול בדיכאון באמצעות קטמין נעשה באופן זהיר ומבוקר (כאשר ניתן עירוי קטמין, חייב לנכוח בחדר רופא מרדים).

הטיפול בעירוי נוזלי נמשך כ-40 דקות והמטופלים משוחררים הביתה עם דרישה שאדם אחר יסיע אותם ואישור ליום חופש למחרת היום.

מספר הטיפולים נע בטווח של בין 2 ל-6 סשנים ושיעור ההצלחה עומד על 70%.

הטיפול בקטמין לא יעבוד במקביל לנטילת תרופות פסיכיאטריות מסויימות, בעיקר בנזודיאזפינים (נוגדי חרדה) 

 

אבל... 

 

הכל לכאורה בינתיים, ידידיי הקוראים, צריך לקחת בחשבון את ״האופנה המחקרית״ המשתרעת על פני תבל ומלואה ומביאה אל כתבי העת המחקריים את בשורת הקטמין, כמו הייתה שיקוי פלאים לכל עצב ויגון...

הנה, נלך למחקר סיני:  

מחקר חדש מלמד כי למתן עירוי של קטמין יש השפעה חיובית נרחבת הרבה יותר מהפחתת תסמיני דיכאון ואובדנות: קבוצת מחקר סינית זיהתה כי קטמין משפר סידרה של תפקודים נוירו-קוגניטיביים חיוניים, כמו קצב עיבוד קוגניטיבי, פעילות זיכרון העבודה (הזיכרון לטווח קצר) וכן יכולות למידה חזותיות ומילוליות. 

נטילת קטמין נמצאה יעילה גם באמצעות משאף ישירות לאף, ומחקר ישראלי, שהתקיים במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, העלה כי טיפול בקטמין באמצעות גלולות יעיל אף הוא ובטוח לשימוש. 

Psilocybin depression

פסילוסיבין

חוקרים בריטים פרסמו לאחרונה מחקר, ברוח העשור הפסיכואקטיבי המתקרב,  בו נבחנו ההשפעות של טיפול באמצעות פסילוסיבין.

פסילוסיבין הוא חומר פסיכדלי המופק מפטריות הזיה שצומחות בטבע.

החוקרים בחנו את ההשפעה של טיפול פסיכולוגי בשילוב פסילוסיבין שניתן אורלית, על הטיות ועיוותי חשיבה פסימיים אצל נבדקים המתמודדים עם דיכאון עמיד.

התוצאות מלמדות על הבדלים משמעותיים בין קבוצת הניסוי לבין קבוצת הביקורת.

 

וכמובן, מייד אחרי פרסום גל המחקרים הראשון שחושף את יעילותו של חומר חדש על שיפור חיי הנפש, מתפרסמים בעקבותיו שפע מאמרים חדשים בזכות יעילותה של הפסילוסיבין.

אחד המחקרים, שנערך על ידי צוות חוקרים מבית החולים ג׳ון הופקינס, העלה כי שילוב בין תרגול מדיטציה לבין נטילת פסילוציבין הביא לשינויים אישיותיים חיוביים, כמו התנהגות  פרו-חברתית, העצמת החוויה המיסטית החיובית, ובכלל, זה ממש עובד... 

 

גלוטמט 

במחקר שנערך ב-2007 דיווחו החוקרים על רמות גבוהות של גלוטמט בקרב מטופלים עם הפרעה דו-קוטבית ודיכאון קליני (המדידה נערכה פוסט מורטם).

ממצאים אלה מצביעים על כך שרמות גבוהות של גלוטמט במוח עשויות להיות אחד הגורמים לדיכאון.

כמו כן, בניסויים שנערכו מצאו כי התרופה הניסיונית רילוזול מגבירה את הספיגה של הגלוטמט ומצמצמת את שחרורו ובדרך זו מפחיתה את הרמות שלו במוח ומביאה לשיפור בסימפטומים של הפרעת דיכאון מג'ורי (דיכאון קליני).

 

מחקרים נוספים וחדשניים נדרשים כיום כדי לספק בסיס מדעי מוצק לזיהוי וטיפול בסיכונים, בתועלות ובתנאים המקדמים שימוש בטוח בחומרים פסיכדליים, הן עבור דיכאון עמיד והן עבור בעיות נפשיות רבות אחרות.

הסמים הפסיכדליים עדיין לא על המדף, אבל הם בהחלט בדרך לשם. 

 

Electroconvulsive therapy

טיפול בנזעי חשמל (ECT)

לטיפול באמצעות נזעי חשמל מוחיים יש לא פחות מ-80 שנות יישום בפסיכיאטריה המערבית, בעיקר עבור מטופלים המתמודדים עם דיכאון עקשני ועמיד לטיפול בתרופות ובשיחות, כמו גם למתמודדים עם הפרעה ביפולרית, עם מצבים פסיכוטיים או קטטוניים, עם הפרעה טורדנית כפייתית עמידה (OCD) ועם אפילפסיה ופרקינסון

 

 

איך ECT עובד?

דרך הפעולה של ECT אינה מובנת עדיין במלואה, אבל מתוך מה שנחקר עד היום, ידוע כי הטיפול גורם לשינויים מגוונים במרכיבים תפקודיים ומבניים במוח (למשל בהיפוקמפוס), שינויים בזרימת הדם המוחית ובמטבוליזם, יש לו ביטוי נוירו-גנטי והשפעה על גמישות הסינפסות, כמו גם מסלולים של נוירוטרנסמיטרים (מוליכים עצביים) ספציפיים ומערכות הולכה נוירו-אנדוקריניות (הורמונליות). 

 

המוניטין של טיפול בחשמל

על אף שהשיטה נמצאה יעילה לטיפול בעשרות מחקרים קליניים מבוקרים ולמרות שעוצמת תופעות הלוואי שאפיינו אותה בשנים עברו פחתה משמעותית בשני העשורים האחרונים, ECT עודנה סובלת ממוניטין ציבורי גרוע ביותר.

 

מדוע? הנה דוגמא מצוינת, מתוך הסרט ״קן הקוקיה״ (1975). בקטע נראה ג׳ק ניקולסון הצעיר כשהוא מקבל טיפול ב-ECT: 

 

 

ECT - שוקים חשמליים? אמאלה... 

הציבור הרחב תופס את שיטת ECT כדרך טיפול אלימה וחודרנית.

רבים נרתעים ופוחדים מבחירה בה כשיטת התערבות עבורם או עבור יקיריהם. 

ניתן לשער על כמה סיבות אפשריות לכך:

 • האסוציאציה הוויזואלית של "טיפול בשוקים חשמליים" איומה ונוראה. היא נתפסת בערך ככה: אדם קשור על גבו למיטה, בבית חולים פסיכיאטרי, מורדם עם נשכן בפיו, כשצוות רופאים ואחיות רוכנים מעליו ומחברים אותו לשקע החשמלי, כדי ליצור פרכוסים מוחיים יזומים... נשמע רע. הנטיה לדמוניזציה של טיפולים פסיכיאטריים רווחת עדיין בציבור, והיא באה לידי ביטוי בשימוש רב השנים שנעשה בהם בסרטים הוליוודיים מוצלחים (ניתן להוסיף כאן קשירה של מטופלים, סימום על ידי חומרים שגורמים להקהיית תודעה וניתוחים נוירולוגיים שכמעט ונכחדו מהעשיה הטיפולית). 

ECT for DEPRESSION

 

טיפול בדיכאון ב-ECT- סטיגמה ומציאות 

 

 

 • העולם הקליני עדיין לא יודע כיצד בדיוק משפיע הטיפול. נכון, חוסר האונים מביך למדי. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי מצוקת הידע באשר לדרך הפעולה העצבית והמבנית של טיפולים נוירולוגיים מאפיינת את מרבית הטיפולים הביולוגיים בדיכאון (בכללן גם התרופות האנטי-דפרסנטיות בהן נעזרים למעלה מ-15% מהישראלים). יתכן שהשילוב המשולש בין הבורות הקלינית היחסית, ה'התחשמלות היזומה' והאשפוז בבית חולים פסיכיאטרי, גורמים לכך ש-ECT נראה כמו 'התחנה האחרונה'. 
 • תופעות הלוואי - ECT מחייב באמת אשפוז והרדמה מלאה. עד כאן ניחא. אבל לא ניתן להתעלם מכך שהוא כרוך גם בתופעות לוואי מרתיעות, שהשכיחה בהן היא פגיעה בזיכרון לטווח קצר. האמנזיה הזמנית היא תוצר נלווה של הטיפול לאור גרוי יתר של ההיפוקמפוס, איבר מוחי חשוב שבין תפקידיו הקוגניטיביים, ויסות ותיווך של זיכרונות חדשים (למעשה, חוקרים עכשווים גורסים כי הטיפול בחשמל אף משנה בקביעות את מבנה ההיפוקמפוס). תופעת לוואי מטרידה נוספת התבטאה העבר בפציעות דנטליות, בפה, בשפתיים ובלשון, כתוצאה מהלחץ שמפעילה הלסת בעת הפרכוס האפילפטי היזום. 

Psychiatric Drugs Approved by FDA 

 

טיפול ב-TMS עמוק

 

המכשיר החדש ביותר בתחום (rTMS - (Synchronized TMS מורכב משלושה מגנטים מסתובבים שמספקים גירוי באנרגיה נמוכה, בהתאמה אישית לפעילות המוחית של כל מטופל.

למרות שזו בשורה מסקרנת על טיפול לא פולשני בדיכאון, הוא אינו זול , נמצא עדיין בחיתוליו, יעיל פחות מטיפול ECT ומעורר לא מעט סימני שאלה שאופפים אותו. אחת מהשאלות מאוד בסיסית, ואין לה עדיין תשובה מספקת - איך פועל ה-TMS על המוח? 

השיטה מראה תוצאות יפות עבור עד שליש מהמטופלים, ותוצאות אלו שמעוררות תקווה בלבם של מתמודדים עם דיכאון, וה-FDA כבר אישר לשימוש בארצות הברית שני מכשירי TMS, עבור מטופלים הסובלים מדיכאון עמיד.   

במחקר שפורסם לאחרונה, נראתה הפחתה במחשבות אובדניות בקרב מתמודדים עם דיכאון עמיד שטופלו ב- r-TMS. מעניין לציין כי הירידות בחשיבה אובדנית לא היו קשורות קשר הדוק להפחתת חומרת תסמיני הדיכאון.

 

 

 

מחקר חדש: אימוץ בעל חיים עוזר לטיפול בדיכאון עמיד

 

 

 

 

 סיכמה: שיר אינדיג

כתב: איתן טמיר

 

 

טיפול באמצעות TMS, פטריות, גירוי עצב הואגוס - עדכונים "מהתנור" לטיפול בדיכאון <

ה-FDA אישר את התרופה Symbyax לטיפול בדיכאון עמיד <

מחקרים ומאמרים על טיפולים חדשים ב-ocd <


 עוד חידושים פסיכיאטריים מרתקים לקראת העשור הפסיכואקטיבי - כתבה מתוך "כאן" - 28.1.2018:  

 

 

 

מקורות:

 

איתן טמיר (2018) מה הקשר בין דלקת גופנית לבין דיכאון נפשי? מתוך אתר מדינט: http://www.medinet.co.il/%D7%9E%D7%94-%D7%94%D7%A7%D7%A9%D7%A8-%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%93%D7%9C%D7%A7%D7%AA-%D7%92%D7%95%D7%A4%D7%A0%D7%99%D7%AA-%D7%9C%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%93%D7%99%D7%9B%D7%90%D7%95%D7%9F-%D7%A0%D7%A4%D7%A9/

 

חוזר משרד הבריאות לגבי טיפול בנזעי חשמל: קבלת מטופלים, שהיה ושחרור. בעריכת אילנה אהרונוביץ', ד"ר אהוד ססר, ראזק חוואלד, פרופ' חיליק לבקוביץ', ד"ר אייל דהן, פרופ' לאון גרינהאוז, פרופ' פנחס דנון , ד"ר רננה איתן, ד"ר מורט בהר, רזיה שור, גני סגלוביץ, חוטר גרפל, דור בר-נוי, מזי כהן:

https://www.health.gov.il/hozer/mtl51-005.pdf

 

 Al-Harbi, K. S. (2012). Treatment-resistant depression: therapeutic trends, challenges, and future directions. Patient Preference and Adherence, 6, 369–388.

The Anxious Thoughts Workbook: Skills to Overcome the Unwanted Intrusive Thoughts that Drive Anxiety, Obsessions, and Depression. By David A. Clark, Judith S. Beck (Foreword by) , 2018. New Harbinger Publications 

Charles R. Conway, Arun Kumar, Willa Xiong, Mark Bunker, Scott T. Aaronson, and A. John Rush. "Chronic Vagus Nerve Stimulation Significantly Improves Quality of Life in Treatment-Resistant Major Depression.” The Journal of Clinical Psychiatry (First published online: August 21, 2018) 

Daly, E. J., et al (2018). Efficacy and Safety of Intranasal Esketamine Adjunctive to Oral Antidepressant Therapy in Treatment-Resistant Depression: A Randomized Clinical Trial. JAMA Psychiatry, 75(2), 139–148.

Boadie Dunlop, MD (2018). Genetic Tool in Treatment-Resistant Depression.

Dunlop, K., Hanlon, C. A., & Downar, J. (2017). Noninvasive brain stimulation treatments for addiction and major depression. Annals of the New York Academy of Sciences, 1394(1), 31–54.

Fava M, Davidson KG. Definition and epidemiology of treatment-resistant depression. Psychiatr Clin North Am 1996 Jun; 19(2): 179–200

Greden JF. The burden of disease for treatment-resistant depression. J Clin Psychiatry 2001; 62 Suppl. 16: 26–31 

Harley R, Sprich S, Safren S, Jacobo M, Fava M. Adaptation of dialectical behavior therapy skills training group for treatment-resistant depression. Journal of Nervous and Mental Disorders. 2008;196(2):136–143 

Hashimoto, Kenji et al. (2007). Increased Levels of Glutamate in Brains from Patients with Mood Disorders. Biological Psychiatry , Volume 62 , Issue 11 , 1310 - 1316 

Hetrick SE, Parker AG, Hickie IB, et al. Early identification and intervention in depressive disorders: towards a clinical staging model. Psychother Psychosom 2008; 77(5): 263–70

Kirby, Tony (2015). Ketamine for depression: the highs and lows. The Lancet Psychiatry , Volume 2 , Issue 9 , 783 - 784 

Kruse, J.L. et al (2018). Inflammation and Improvement of Depression Following Electroconvulsive Therapy in Treatment-Resistant Depression. J Clin Psychiatry 2018;79(2)

Lopez, M. A., & Basco, M. A. (2015). Effectiveness of Cognitive Behavioral Therapy in Public Mental Health: Comparison to Treatment as Usual for Treatment -Resistant Depression. Administration and Policy in Mental Health, 42(1), 87–98

Alessandro Serretti, MD, PhD and Chiara Fabbri, MD (2017). 6 Signs Your Patient Is at Risk for Treatment-Resistant Depression.

Teasdale J. D. (1988). Cognitive vulnerability to persistent depression. Cognition and Emotion, 2, 247–274.  

Wang, P., & Si, T. (2013). Use of antipsychotics in the treatment of depressive disorders. Shanghai Archives of Psychiatry, 25(3), 134–140. http://doi.org/10.3969/j.issn.1002-0829.2013.03.002   

https://www.tipulpsychology.co.il/therapy/adults/ocd-research.html

https://www.webmd.com/depression/guide/treatment-resistant-depression-what-is-treatment-resistant-depression

https://en.wikipedia.org/wiki/Treatment-resistant_depression

 

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר