ריקנות | מפגש היכרות פסיכולוגי עם החור השחור של הנפש

דרג פריט זה
(1 הצביע)
ריקנות | מפגש היכרות פסיכולוגי עם החור השחור של הנפש התמודדות עם ריקנות

ריקנות

 

כתיבה: 

איתן טמיר פסיכולוג ומטפל, תמונות

איתן טמיר, (MA),

ראש מכון טמיר;

טוויטר | פייסבוק | בלוג |  Quara | לינקדאין

עריכה אחרונה:

11 לספטמבר 2020 ☑️


 

רוב האנשים חווים מתישהו בחיים תחושות של ריקנות ושל חוסר משמעות או מטרה, אבל תחושות כרוניות של ריקנות ושל חוסר תחושה או ייאוש יכולות להיות סימפטום של בעיות נפשיות אחרות, כמו דיכאון, אנהדוניה (חוסר יכולת לחוות הנאה) ואפילו סכיזופרניה

 

המושג של ריקנות קשור גם לכל מיני מסורות פילוסופיות ורוחניות, אבל בכל אחד מההקשרים האלה המשמעות של ריקנות שונה מהמצב הפסיכולוגי המטריד שעליו אנחנו מדברים. למשל בבודהיזם המושג של ריקנות – סוניאטה – קשור לוויתור על האגו והחשק בשביל להגיע לפתיחות, למרחב פנימי, לקְלִיטוּת ובסופו של דבר להארה.

הסוג הזה של ריקנות הוא דרך לתפוס חוויה בלי החיבור של אגו או אני, והוא מטרה בשביל מי שמתרגל מיינדפולנס ובקיא בגישת נבודהיזם.

נושאים דומים של ויתור על תשוקות ארציות וחמדנות מופיעות בהרבה צורות של נצרות, יהדות ואסלאם, למרות שהמטרות הסופיות של השגת ריקנות יכולות להשתנות בהתאם למסורת.

לעומת זאת, אקזיסטנציאליזם מזהה חוסר משמעות עם מציאות החיים, כמו מוות. התיאוריה הזאת רואה אנשים כיצורים שמסוגלים למצוא משמעות בחיים שלהם, וטכניקות של פסיכותרפיה אקזיסטנציאליסטית, כמו הלוגותרפיה של פרנקל או פסיכותרפיה הומניסטית, יכולות לעזור לאנשים למצוא את החוכמה הפנימית שלהם ולהשיג תחושה של משמעות.


ריקנות בתהליך אבל

ריקנות גם יכולה להיות חלק משכול. מי שחווה תחושות חמורות ומתמשכות של ריקנות יכול לפנות לעזרה של מטפל, בעיקר אם הוא כבר לא יכול להתרכז בצדדים אחרים של החיים. יש כל מיני סיבות לתחושה של ריקנות, למשל אם מאבדים מישהו שאהבנו בגלל מוות או פרידה. במצב כזה יכולה להישאר תחושה ריקה בגלל שאותו אדם סיפק תחושה של משמעות או מבנה בחיים. גם שינוי פתאומי בחיים יכול לגרום לתחושה של ריקנות. אחד הסימפטומים הכי נפוצים של ריקנות הוא חוסר משמעות.

 

משמעות כמענה לריקנות

 כשהפסיכיאטר ויקטור פרנקל היה אסיר באושוויץ הוא זיהה צורך אנושי במציאת משמעות בחיים, אפילו בזמנים הכי קשים. בעקבות התקופה הזאת הוא פיתח סוג של פסיכותרפיה שעוזרת לאנשים למצוא משמעות בכל חלק של החיים. הוא קרא לזה לוגותרפיה, מהמילה היוונית למשמעות – לוגוס. ריקנות יכולה לגרום לנו להרגיש חוסר תחושה מבחינה רגשית, יאוש, בידוד וחרדה, ויש כאלה שמתארים את התחושה כמו הרגשה ריקה בחזה. אנשים מנסים למלא את החלל בכל מיני דרכים, למשל בפעילויות שבסופו של דבר לא ממלאות אותם, כמו קניות כפייתיות, אכילה או שימוש בחומרים ממכרים. חבל שהרבה פעמים התרבות הצרכנית שלנו מרוויחה מתחושות של ריקנות, על ידי הבטחות למלא את החלל עם מוצרים. יש אנשים שמנסים להילחם בתחושת הריקנות ולתת משמעות לחיים על ידי התנדבות, תחביב, חיית מחמד או פעילות רוחנית, שיכולים באמת להיות יותר ממלאים רגשית. 


ריקנות כפסיכפתולוגיה

מבחינת אבחון, יש כל מיני הפרעות נפשיות שריקנות היא סימפטום שלהן, ויש כאלה שריקנות היא קריטריון לאבחנה שלהן: 

 

דיכאון

בדיכאון קיימת תחושה של ריקנות שקשורה לחוסר תקווה, אובדן הנאה, ערך עצמי נמוך ומוטיבציה נמוכה. 

 

הפרעת אישיות גבולית (BPD)

בהפרעת בורדרליין, רגשות כרוניים של ריקנות שקשורים לאימפולסיביות, תחושת עצמי לא יציבה, חוסר תקווה, בדידות ומחשבות אובדניות. ב-BPD ריקנות פחות קשורה לשעמום. 

 

הפרעת אישיות סכיזוטיפלית (STPD)

בהפרעות אישיות קשות, כמו הפרעת אישיות סכיזוטיפלית, רגשות של ריקנות נובעים מתחושה שאין לחיים משמעות וגורמים לפיצוי על התחושה בהתנהגות אימפולסיבית. 

 

התמכרות לסמים ואלכוהול

ניסיון להרגיע עצמאית את התחושות של ריקנות ודיכאון על ידי שימוש בחומרים. אם אין חומר ממכר זמין, או שמנסים להפסיק להשתמש בו, מרגישים ריקנות. ריקנות גם יכולה להיות בלי הפרעות אחרות ואפילו להיות בעצמה טריגר להפרעה נפשית. בכל אופן, אנשים שמודאגים מרגשות של ריקנות שהם חווים – לא משנה אם זה סימפטום או ״רק״ ההרגשה של ריקנות לבדה – צריכים לפנות למטפל מקצועי. זה לא נדיר שאנשים מרגישים ריקנות 

 

ריקנות בזוגיות

כפי שאתם יודעים, גם במערכת יחסים אינטימית אפשר להרגיש בדידות וגם ריקנות.

לריקנות הזו יכולות להיות כל מיני סיבות והיא יכולה להופיע גם ביחסים קצרים וגם בארוכים. לפעמים תקופות של תחושת ריקנות או ניתוק במערכות יחסים ארוכות או נישואים יכולות להיות נורמליות, אבל אם הן נמשכות זה סימן לבעיות שצריכות טיפול. כמה סיבות לתחושה של ריקנות במערכות יחסים: תלות מוגזמת בבן-זוג בכל הצרכים הרגשיים, צרכים רגשיים שלא מקבלים מענה, חוסר בחיבור רגשי, בזמן איכות או בקשר פיזי, שעמום, מתח או לחץ במערכת היחסים בגלל נסיבות חיצונית, למשל עבודה חדשה או מעבר דירה, בעיות בתקשורת, חוסר נאמנות ובעיות נפשיות של אחד מהצדדים.

לא תמיד ריקנות היא סיבה לסיים יחסים, אבל כשרגשות של ריקנות הם סימפטום של חוסר התאמה או התעללות, כדאי להמשיך הלאה. מצד שני, כשריקנות מגיעה מקצר בתקשורת או אי הבנה, יועץ זוגי יכולים לעזור לבני הזוג ללמוד מיומנויות תקשורת ולגלות עוד על הצרכים של הצד השני. גם טיפול אישי יכול לעזור לאנשים שמרגישים שריקנות מפריעה להם במערכת יחסים, בעיקר כשהרגשות האלה מגיעים מבעיה נפשית שלא נפתרה, כמו דיכאון או אישיות גבולית. 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020