קטמין / ספרבאטו לטיפול בדיכאון, ocd, חרדות ו-PTSD - מאמר מתעדכן

דרג פריט זה
(27 הצבעות)
טיפול בקטמין טיפול בקטמין canva

קטמין לטיפול בדיכאון ובהפרעות נפשיות אחרות

 

כתיבה: 

איתן טמיר פסיכולוג ומטפל, תמונות

איתן טמיר, (MA),

ראש מכון טמיר;

טוויטר | פייסבוק | בלוג |  Quara | לינקדאין

עריכה אחרונה:

20 לספטמבר 2020 ☑️


 

 

מהי ספרבאטו? 

לפי החדשות המחקריות של החודשים האחרונים, נראה כי חייהם של עשרות אלפי גברים ונשים בישראל, שסובלים מדיכאון ואינם מגיבים היטב לטיפולים המקובלים, עומדים להשתנות מן היסוד. 

אבל לא רק דיכאון  - 

לאט לאט מצטברות עדויות לכך שקטמין מסייע בהצלחה לאלפי מטופלים שטיפולים קונבנציונליים בהם נכשלו, השיגו תוצאות שאינן משביעות רצון, או אילצו התמודדות עם תופעות לוואי קשות מדי.

הנה כמה דוגמאות:

כאבים כרוניים, מחלות דלקתיות,  תסמונות ראומטולוגיות (כמו CRPS), פיברומיאלגיה, דיכאון עמיד לטיפול, PTSD גמילה מאלכוהול מעי רגיז ומחלת קרוהן  

 

והנה עוד: 

מחקר שפורסם בדצמבר 2019 בכתב העת Cerebral Cortex, מלמד על הפוטנציאל של קטמין כטיפול מונע בתסמונת טורט ואף באוטיזם.

השערת החוקרים היא שלקטמין יש יכולת לשקם ולווסת תפקודים מוחיים גנטיים לקויים, שנפגעו כתוצאה ממוטציה בכרומוזום 2p16.3. יתירה מכך, נראה כי קטמין מנרמל את הפעילות הנוירלית בתלמוס, באיזורים בהם קיימת פעילות-יתר (שנבעו מהשינוי הגנטי) ומבסס מחדש את יכולתם של אותם אזורים פגועים לתקשר עם אזורים מוחיים אחרים.

 


אין ספק, משהו חדש מתחיל...

  

 

במרץ 2019 אישר מינהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, את התרופה Spravato / esketamine, תרסיס לאף של ובו חומר דמוי קטמין, פיתוח ראשוני של חברת התרופות ג'ונסון אנד ג'ונסון.

התרסיס נמצא יעיל לטיפול בדיכאון והתרופה מוגדרת כבר בחצרות הקליניים של הפסיכיאטריה כ״כלי משנה משחק״ לטיפול בדיכאון ובמחשבות התאבדות.

בינואר 2020 אושרה ספרבאטו לתקציב סל התרופות בישראל. 

 

 

 

חשוב לציין לאור שיעור הפניות  הגבוה - 

מכון טמיר אינו מטפל באאמצעות התרסיס,

 

אך אם הינכם מעוניינים

בטיפול נפשי/רגשי באינטרנט

או פנים אל פנים

אתם מוזמנים לפנות אלינו

 

 

במאמר זה נעדכן מדי שבוע על מחקרים חדשים שמתפרסמים בכתבי עת מדעיים על הבחור החדש שהגיע לשכונה.

מוזמנים לעקוב...

מכון טמיר

 

איך הפכה קטמין מסם מסוכן להבטחה פסיכיאטרית?

קטמין התגלתה לראשונה על ידי הכימאי קלווין סטיבנס בשנת 1962.

היא נפוצה בהרדמה וטרינרית, כסוכן קו ראשון לניתוח בסוסים. 

ההתעוררות של קטמין כתרופה פסיכיאטרית פוטנציאלית הייתה כנראה בשנת 2000, כאשר צוות מחקר מאוניברסיטת ייל הראה כי בקרב 7 משתתפים במחקר על טיפול בדיכאון, נמצאה השפעה חיובית לקטמין על מצב הרוח של המשתתפים.

בשנת 2006 פורסם מחקר של המכון הלאומי לבריאות הנפש (בארה״ב), שהראה כי קטמין מצליח להפחית תסמיני דיכאון בקצב מהר יותר בהשוואה לתרופת פלצבו.

מאז ועד היום פורסמו עוד מאמרים רבים שמחזקים את יעילות התרופה.

אחד הבולטים שבהם הוא ניסוי בו נבחנה היעילות של ספראבטו יחד עם נוגדי דיכאון, בהשוואה לקבוצת פלצבו יחד עם נוגדי דיכאון, בהפחתת תסמינים דיכאוניים לאורך חודש: 

 

מחקר השפעת קטמין על דיכאון

 

קטמין כחומר מרדים 

לאחר שמחקרים בבעלי חיים הוכיחו אפקט הרדמה יעיל של קטמין,  נחקרה השפעת הסם על אסירים אנושיים ב -1964.

הוא אושר לשימוש מוגבל על ידי ה- FDA ב -1970, לאחר שהוכיח יעילות בהרדמה דיסוציאטיבית. 

שלא כמו חומרי הרדמה מוכרים אחרים, קטמין הדגים תכונות מועילות במיוחד במצבי טראומה חריפים, עם מינימום תופעות לוואי,  והוא נמצא שימושי למדי לטיפול בחיילים שנפצעו במהלך מלחמת וייטנאם.

מאז אותו הזמן הוא המשיך לשמש ברפואה ככלי עזר בהרדמה, לעתים קרובות בשילוב עם תרופות אחרות.

 

מה ההבדל בין קטמין לאסקטמין?

אסקטמין היא מולקולה המהווה תמונת ראי של קטמין, והיא בעלת יכולת פעולה גבוהה יותר על הרצפטור NMDA, שעליו יש לקטמין השפעה נוגדת דיכאון באמצעות הצמחת קשרים עצביים חדשים.

נכון להיום עדיין רב הנסתר על הגלוי לגבי השוני בין שני החומרים. 

מחקר מ-2019 השווה את האפקטיביות של שני החומרים הניתנים בעירוי, אך לא העלה הבדלים מהותיים ביניהם.

איך קטמין עובדת?

מנגנון הפעולה של קטמין שונה לחלוטין מזה של תרופות ״קלאסיות״ נגד דיכאון מקבוצת התרופות  SNRI  ו-SSRI, כמו סרוקסט, אפקסור או ציפרלקס.

התרופות המסורתיות נותנות מענה למחסור בסרוטונין באמצעות הגברת היקף השהות שלו במרווח הסינפטי, בעוד שדיכאון קשור, בעצם, לבניית החלבונים במוח.

 

 

צפו בכתבה מצוינת של VICE דיכאון וקטמין:

 

 

 

מגננון הפעולה של קטמין במוח

הגוף מגיב למתח נפשי על ידי הפרשה של קורטיזול, הורמון הסטרס, יחד עם הורמונים אחרים למוח, אשר נפגע בתהליך ההתמודדות.

קטמין מתקנת כנראה את הנזק שנגרם למוח לאורך זמן על ידי הורמוני הסטרס הללו, בתופעה נוירולוגית שמכונה גמישות סינפטית

התרופות נוגדות הדיכאון של ימינו מצליחות אמנם להעלות את רמות ה-BDNF, גורם גדילה נוירוטרופי מוחי במערכת העצבים הפריפראלית וחלבון שמקודד אצלנו על ידי הגן BDNF, אולם נדרשת עליה מקבילה גם בסינפטוגנזה, תהליך שמשפר את התקשורת בין נוירונים. תהליך זה מוגבר, בין היתר, באמצעות טיפול בקטמין. 

אצל מטופלים שמתמודדים עם דיכאון עמיד לטיפול, ניכרת תגובה חיובית בקרב מחצית מהמטופלים תוך פרק זמן של שעה.

נתון זה הפיל את הלסת אצל חוקרים ונוירולוגים, אולם אם בוחנים את השפעת התרופה בטווח של שבועיים, רואים נסיגה סימפטומטית עד לרמה המקורית של הדיכאון לפני הטיפול. במילים אחרות, קטמין מספקת תגובה טיפולית מהירה וחזקה מאוד, אבל זו דועכת לאורך מספר שבועות. 

טיפול בקטמין ניתן עד כה ליותר מ-15,000 מטופלים ברחבי העולם, אך הוא ניתן רק כאשר תרופות נוגדות דיכאון אחרות אינן משפיעות כרצוי על המטופל. 

 

קטמין בעירוי

הקטמין ניתן דרך עירוי לזרוע והשפעתו נמשכת בין ימים לשבועות. בדרך כלל הטיפול יחל בשלושה עירויים בשבוע הראשון, ולאחר מכן יינתנו שני עירויים בשבוע השני, אחד לשבוע בשלושת השבועות הבאים ולאחר מכן אחת לחודש בממוצע, לשם תחזוקה, כאשר כל טיפול אורך כשעה וחצי.

בקטמין ניתן להשתמש גם במקרים של הפרעה דו-קוטבית, אך הוא אינו מומלץ עבור חולים עם פסיכוזה פעילה, מאניה או מחלה לא יציבה של הלב וכלי הדם, וכן אינו מומלץ עבור ילדים ומתבגרים.קטמין לטיפול ב-PTSD

נוסף על דיכאון, קטמין רושם תוצאות מבטיחות גם בכל הנוגע להקלה על סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD), שהיא מנת חלקם של חיילים משוחררים, נפגעי ונפגעות תקיפה מינית ותאונות דרכים. 

PTSD הוא מצב רפואי שעשוי להתפתח כתוצאה מטראומה, למשל השתתפות בקרב, וקטמין מהווה תקווה חדשה עבור אנשים הלוקים בה שאינם מגיבים היטב לטיפולים המסורתיים.

PTSD Ketamine

במחקר שנערך על אנשים הסובלים מ-PTSD נמצא כי עירוי קטמין הפחית את חומרת תסמיני ההפרעה במהירות ובאופן משמעותי ביחס לתרופות הבנזודיאזפינים הקלאסיות. 

במחקר אחר, הפעם על עכברי מעבדה, נמצא שנטילת קטמין מיד לאחר היחשפות לאירוע טראומטי מונעת את הגברת למידת ההימנעות הפאסיבית, וממקרה מבחן של ילד עם PTSD עלתה הפוגה באי-הסדירות ההתנהגותית לאחר תהליך של טיפול בקטמין.

 

קטמין לטיפול בחרדות

הקטמין רושם הצלחה גם בטיפול בהפרעות חרדה

מכיוון ש-30-40% מהמטופלים בתרופות המסורתיות, בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי או בטיפול מבוסס מנטליזציה אינם חווים הפוגה בתסמינים, החלו להיערך מחקרים על טיפול בחרדות באמצעות קטמין.

 

הממצאים הראשונים מעודדים: לא רק שלוקים בהפרעת חרדה כללית ובהפרעת חרדה חברתית הראו תגובות חיוביות לטיפול בקטמין, אלא שנראה כי מרווח הזמן הדרוש בין שני עירויים ארוך הרבה יותר אצל לוקים בחרדה ביחס ללוקים בדיכאון ועומד על 14 שבועות. גם במקרה של דיכאון דו-קוטבית חרדתית ולא-חרדתית מחקר העלה נתונים חיוביים של תגובה אנטי-דיכאונית לקטמין. 

נראה שלקטמין יש יכולת לייעל באופן משמעותי את השפעות הפסיכותרפיה, כמו אקטיבציה התנהגותית, פסיכותרפיה ממוקדת טראומה וטיפול פסיכולוגי בגישה הומניסטית.

המידע החיובי על השילוב הקליני בין פסיכותרפיה לטיפול בקטמין מהווה אינדיקציה קלינית חשובה לקטמין, כיוון שהשפעתו הפרמקולוגית הטהורה היא מוגבלת בזמן. 

 

קטמין לטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית (OCD)

גם כשמדובר בהפרעה אובססיבית-קומפולסיבית הממצאים מעוררי תקווה.

למרות שממחקר אחד שנערך על חולים שגילו עמידות לתרופות המקובלות עלה שאין לקטמין השפעה משמעותית על הסימפטומים מעבר להשפעה ראשונית, ישנן לא מעט ראיות בעדו.

אחד המחקרים, למשל, הראה שמנת קטמין  אחת היתה בעלת השפעה שנמשכה כשבוע ימים על לוקים בהפרעה הסובלים ממחשבות פולשניות.

 

מכיוון שרק כ-50% מהסובלים מההפרעה מגיבים לטיפולים המסורתיים, ומכיוון שהקטמין משפיע על המוליך העצבי גלוטמט, שאנומליה שלו מקושרת להפרעה (למרות שהקשר המדויק עדיין אינו ברור), הכיוון של קטמין נראה מבטיח.

ואולם, עדיין אין בנמצא מפת דרכים ברורה לטיפול אופטימלי בקטמין עבור חרדות.

 

האם קטמין בטוחה לשימוש? תופעות לוואי 

אסקטמין / ספרבאטו מהווה גישה טיפולית חדשנית שעשויה להוביל לשיפור מהיר במצבם של דיכאוניים, אך עם זאת מחסומים חשובים מונעים מהתרופה להיות מיושמת קלינית בקהלים רחבים של מטופלים, כיוון שעדיין לא ניתנו תשובות לשאלות הנוגעות ליישום הטיפול בתרופה בטווח הארוך.

מומחים רבים מתריעים כי למרות יעילותה של הקטמין בהפחתה מהירה של סימפטומים של דיכאון, עדיין לא ידוע מספיק על ההשלכות השליליות האפשריות של נטילתה, ודאי שלא על ההשלכות של שימוש מתמשך. 

עם זאת, מחקרים ועדויות קליניות מלמדות שהתרופה עלולה להיות רעילה ולפגוע בתאי מוח, לגרום נזק לשלפוחית השתן ונטילתה עלולה להיות מלווה בתופעות לוואי, שמתבטאות בתסמינים של דיסוציאציה, מחשבות אובדניות, סחרחורות (ורטיגו), עלייה בלחץ הדם, קהות חושים ועייפות קיצונית. 

מחקר שפורסם בסוף 2019 בחן באופן מקיף את תופעות הלוואי הקשורות לטיפול בקטמין, על ידי סקירה יסודית של 120 תסמינים שיכולים להיות קשורים לעירוי יחיד תוך ורידי של קטמין.

מתוך הרשימה של 120 הסימפטומים האפשריים, צוות המחקר זיהה 33 תסמינים שקשורים באופן מובהק לשימוש בקטמין, כאשר 8 מהם אפיינו לפחות מחצית מהנבדקים:

 

 • תחושה גופנית מוזרה
 • ״הרגשה שאני מעופף״
 • סחרחורת
 • דיסוציאציטביות
 • ״ציפה״
 • עיוותי ראייה וטשטוש ויזואלי
 • קושי בדיבור
 • הקהיה תחושתית ונימול 

 

במהלך מתן של עירוי קטמין, מורגשת לעיתים תחושה של ציפה או ניתוק, שנמשכת בדרך כלל כארבעים וחמש דקות בלבד, ויש כאלה שיחושו בזמן העירוי בחילה קלה.

מטופלים שמגיבים היטב לטיפול מתארים תחושות של צלילות מחשבתית, הסרת כובד הדיכאון ויכולת תפקודית מוגברת אשר פוקדות אותם שעות לאחר קבלת הטיפול, וזאת בניגוד לתחושת הקהות הרגשית, האופיינית לטיפול בתרופות SSRI.

 

מחקרים קליניים שנערכים כיום בודקים את השלכות התרופות על פני שימוש ממושך, את בטיחותה ואת המינון האופטימלי לנטילתה.

בינתיים נראה שהחיסרון העיקרי של התרופה הוא שהשפעתה, האפקט הטיפולי, מתפוגגת תוך שבוע עד 10 ימים, ועל כן מרבית המטופלים בה נדרשים לעירויים על בסיס קבוע.

 

אמנם בעבר הקטמין נודע כ״סם מסיבות״, אך מחקרים מראים שבמינונים הנמוכים שבהם היא ניתנת, ללא גישה אליו מחוץ למוסד הרפואי עצמו, לא גלומה בו סכנת התמכרות.

 

לא עובדת עם תרופות נגד חרדה

מבחינת השפעות בין-תרופתיות, חשוב לשים לב כי בנזודיאזפינים (תרופות נוגדות חרדה, כמו ואליום, בונדורמין, קסנקס ואטיבן) נוטות להקהות את ההשפעה נוגדת הדיכאון של קטמין.

 

 

ומבחינת הכיס?

 

כמה עולה טיפול באמצעות קטמין?

 

קטמין הוא תרופה יקרה, אשר עלותה בארה״ב נעה בין 300 ל-450 דולר לטיפול.

יחד עם זאת, חברות הביטוח בארה״ב מתחילות אט אט לכסות טיפולים בקטמין וכאמור, כניסת התרסיס לשוק ואישורו הפדרלי מאפשרים מעבר מעירוי לטיפולים נגישים ומוזלים יותר. 

על רקע שיעור ההתאבדות הגבוה בארה״ב, מחד, וההצלחות שקוטף הטיפול בקטמין בהקלה מיידית על תסמיני דיכאון, מאידך – 50-70% הצלחה לעומת 40-44% של תרופות נוגדות דיכאון אחרות - נראה שלהשקעה בתרופה זו יש פוטנציאל להציל חיים רבים.

 

ביקורות

ביקורת קלינית

פסיכיאטרים וחוקרים בארה״ב חלוקים בדעותיהם לגבי היעילות של קטמין, ביחס לתופעות הלוואי ובשאלה של יעילות התרופה לאורך זמן.

למעשה, רבים טוענים כי אישור ה-FDA היה נמהר וקצת מחשיד:

אלה מציגים את הממצאים של מחקרים קליניים מבוקרים, שמלמדים כי בשניים מתוך שלושת הניסויים שפורסמו, אסקטמין לא הייתה יעילה יותר ממתן פלסבו

ניתוח מחקרי שפורסם ביוני 2020 בכתב העת הבריטי לפסיכיאטריה טוען כי תהליך האישור של ה-FDA לקטמין היה נמהר מדי. לפי הסקירה, רק אחד מבין שלושה מחקרים קליניים הראו יעילות של קטמין, בעוד שמחקר שבחן את ההשלכות של הפסקת הטיפול הניב תוצאות מטרידות.

 

ביקורת חברתית

פסיכיאטרים מתחילים להשמיע את קולם במחאה חברתית נגד המהלך של אישור התרופה על ידי FDA:

רבים טוענים כי בעוד שחברת התרופות תפיק (כרגיל) המון כסף משיווק esketamine, מטופלים הסובלים מדיכאון קליני והפרעות נפשיות אחרות מתאמצים לפלס את דרכם במערכת הבריאות הנפשית שלנו ונלחמים על דרכי מימון לטיפול תרופתי שיעזור. נכון להיום עלות של טיפול חד פעמי בתרסיס קטמין עולה בארה״ב לא פחות מ-900$.

זהו מחיר שרבים פשוט אינם יכולים להרשות לעצמם לעמוד בו. 

 

 

תרסיס הקטמין שאושר על ידי FDA עדיין אינו זמין בישראל, אבל המגמה ברורה, וכמכון משפיע לטיפול נפשי, אנחנו עוקבים בדריכות אחר תהליך הקליטה. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מקורות:

 

 

 

 

 

Hasler, G. (2019). Toward specific ways to combine ketamine and psychotherapy in treating depression. CNS Spectr. 2019 Jun 19:1-3

14 תגובות

 • קישור לתגובה שבתאי עזרא שבת, 08 יוני 2019 08:47 פורסם ע"י שבתאי עזרא

  מתי התחזית לאישור שימוש הקטאמין בישראל?

 • קישור לתגובה איתן טמיר שני, 10 יוני 2019 20:42 פורסם ע"י איתן טמיר

  הי שבתאי,
  לא ידוע לי מתי קטמין תהיה זמינה לטיפול בישראל.
  אני משער שהתרופה נמצאת / תימצא בקרוב בתהליך אישור של משרד הבריאות.
  איתן

 • קישור לתגובה איתן חמישי, 12 ספטמבר 2019 09:51 פורסם ע"י איתן

  האם הקטמין ניתן גם למאובחן בפרקינסון?

 • קישור לתגובה איתן ט, שני, 16 ספטמבר 2019 12:58 פורסם ע"י איתן ט,

  הי איתן,
  שאלה מצוינת!
  מחקר שפורסם לפני קצת יותר משנה, העלה כי לקטמין יש פוטנציאל מסוים בהקלה על תופעות הלוואי של הטיפול התרופתי במחלת פרקינסון ואולי אף יותר מכך.
  מצורף קישור מתוך אתר מדיקל ניוז טודיי:
  https://www.medicalnewstoday.com/articles/322524.php
  תודה
  איתן

 • קישור לתגובה יעל קשת שני, 25 נובמבר 2019 20:39 פורסם ע"י יעל קשת

  האם הטיפול בקטמין משפיעה על התגובתיות לתרופות נוגדות דכאון כך שלאחר מספר טיפולים ניתן יהיה להמשיך עם טיפול תרופתי רגיל?

 • קישור לתגובה איתן שלישי, 26 נובמבר 2019 06:34 פורסם ע"י איתן

  הי יעל,
  שאלה חשובה.
  אני לא יודע, אבל אחפש.
  תודה,
  איתן

 • קישור לתגובה מיקי שבת, 30 נובמבר 2019 22:05 פורסם ע"י מיקי

  האם יש השתתפות מקופת חולים לאומית?

 • קישור לתגובה איתן טמיר רביעי, 04 דצמבר 2019 10:47 פורסם ע"י איתן טמיר

  הי מיקי,
  בינתיים Spravato לא אושרה לשימוש בישראל. אני מניח שמדובר על תהליך רגולציה של משרד הבריאות, שלאחריו תישאל השאלה האם להכניס את התרופה לסל התרופות ובאיתו תנאים.
  אחר כך קופות החולים יפרסמו ודאי מדיניות.
  נמתין ונראה...
  איתן

 • קישור לתגובה גיל חמישי, 05 דצמבר 2019 02:19 פורסם ע"י גיל

  מאוד מקווה לנסות את התרופה. מהי העלות הצפויה שנה מהיום, כי כרגע זה נראה פשוט יקר להחריד.

 • קישור לתגובה איתן טמיר שישי, 06 דצמבר 2019 22:19 פורסם ע"י איתן טמיר

  הי גיל,
  זה באמת מעורר תקווה אצל רבים, ובצדק.
  לא ידוע לי על המועד בו יתקיים / יסתיים התהליך של אישור התרופה בישראל.
  סביר להניח שאם וכאשר תאושר התרופה, עלותה לא תהיה גבוהה כמו היום.
  להתראות,
  איתן

 • קישור לתגובה ז ראשון, 12 ינואר 2020 23:05 פורסם ע"י ז

  אסקטמין הינה מולקולה כמעט זהה לקטמין עצמו מבחינת מבנה. ההבדל היחיד ביניהם הידוע נכון להיום הוא שאסקטמין פוטנטית יותר, זה הכל. ועל זה ג'ונסון אנד ג'ונסון רשמו פטנט ומוכרים את התרסיס שלהם במאות ואף אלפי דולרים. כיאה לחברת תרופות - ביזיון. קטמין, למען האמת ובניגוד למה שנרשם כאן - הוא חומר זול יחסית (כ- 300 שקלים לגרם בשוק השחור). אין שום סיבה לתמחר את התרסיס כך, במיוחד כשכל אחד יכול בעצמו להכין תרסיס שכזה בבית.

 • קישור לתגובה שי ראשון, 07 יוני 2020 09:13 פורסם ע"י שי

  התרופה אושרה לשימוש בינואר. למה בשום מקום ברשת אין פרוט שמסביר איך מקבלים אותה?

 • קישור לתגובה מריה יודינה שבת, 20 יוני 2020 13:59 פורסם ע"י מריה יודינה

  1.קטמין מאושרת לשימוש עשרות שנים בעולם ובישראל- כתרופת הרדמה. מחיר התרופה נמוך מאד ( דולרים בודדים לאמפולה).

  2. היא הוחלפה משיקולים שונים ( ת לוואי לא מאד דרמטיות - והופעת תרופות מודרניות יותר שהיו מוגנות בפטנט עם פרופיל ת לוואי שונה)
  3. עדיין קטמין הינו תרופת הבחירה להשריית הרדמה בחולים עם אסטמה שרגישים לחומרי הרדמה אחרים.

  4. לעניין דיכאון: יש לזכור שמדובר במחלה שמעבר לסבל נושאת עמה תמותה משמעותית. ודיכאון עמיד לטיפול בנוגדי דיכאון ״ מסורתיים״ (לפחות 2 נסיונות מלאים שכשלו ) ובמטופל ללא פסיכוזה ועוד סייגים מעטים - ניתן לתת חוקית ולגיטימית רפואית קטמין תוך ורידי. ( על התרסיס בהמשך).

  5. התגובה הקלינית נצפית תוך שעות בודדות כשרוב המטופלים(שהגיעו עם דיכאון קשה ועמיד לטיפול כמובן) משיגים רמיסיה
  מ ל א ה ( כלומר - תגובה מוחלטת. הדיכאון נעלם בלי להשאיר זכר!).

  6. יש לזכור שאפקט זה דועך אחרי מס ימים ויש לחזור על מתן . מצד שני- אינסולין גם מציל חיים אך מחייב מתן יומי.

  7. קטמין ניתן לתת ב ב ל י ע ה עם אותה השפעה על הדיכאון( במינון שונה כי בליעה פחות יעילה מהוריד).


  כלומר- מיצוי שני קוי טיפול בתרופות כגון ציפרלקס או לוסטרל - שאורך חודשים ארוכים של סבל איום וסכנת אובדנות שהכלים להערכתה מראש לא מהימנים במיוחד- זה מה שצריך לעבור כדי לקבל תרופה שרוב הסיכויים שתעלים את הדיכאון באותו יום.


  וזה מעלה שאלה - מה הולך פה? יש תשובה לשאלה זאת. היא פשוטה ועצובה- אך לא צריכה לגרום לפסימיות. הטוב בסוף

  ינצח
  מי שיירצה את התשובה + פרטים טכניים נוספים מוזמן לפנות למייל שלי mariayudina488@gmail.com

 • קישור לתגובה יואב רביעי, 22 יולי 2020 15:54 פורסם ע"י יואב

  האם קטאמין נכנסה לסל בבריאות בקופת חולים כללית? כמה עלות התרופה? האם גם זקנים יכולים להיות מטופלים בתרופה? אמא שלי בת 81 עם דיכאון יזק ועמיד לנוגדי דכאון ניסנו לפחות 10 סוגי כדורים ב-5 שנים אחרונות.אבלמאין הטבה אלא החמרה. אולי הקטמין יעזור לה לצאת מהחושך שבו היא נמצאת.

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020