חיפוש המטפל המומלץ עבורי:

תפריט CBT

טיפול בפוביות - פסיכולוגים מומחים עשרות ממליצים ועלות מוזלת

דרג פריט זה
(70 הצבעות)
פוביות - סוגים, אבחון וטיפול פוביות - סוגים, אבחון וטיפול

מחפשים טיפול CBT לפוביות?

נמאס לכם לפחד מהפחד?

בואו לטיפול ממוקד בפוביות במכון טמיר לפסיכותרפיה !

צפו - המקורות של פחדים ופוביות:

 

טיפול CBT בפוביה במחיר הגיוני

בתל אביב, באר שבע, ירושלים, חיפה, הצפון ועוד 

טיפול בפוביות, כולל טיפול לילדים, 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT, יעיל, מוכח וממוקד!

התקשרו, אנחנו פה:

1-800-509-809

הגדרה פוביות שייכות לקבוצת הפרעות החרדה. ב – DSM-5, הסיווג האמריקאי של המחלות הפסיכיאטריות, מופיעים 12 סוגים של הפרעות חרדה, מתוכן ארבע הפרעות הכוללות פוביות: הפרעת פאניקה עם אגורפוביה (פחד ממקומות פתוחים), אגורפוביה ללא היסטוריה של הפרעת פאניקה, פוביות ספציפיות, חרדה חברתית. המונח פוביה (בעברית: בעת) מתאר מצב נפשי של פחד כרוני או מוגזם מאובייקט או מצב כלשהו, המשבש באופן ממשי את חיי הלוקה בו. הטיפול הפסיכולוגי המתאים ביותר בפוביה הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT.

CBT breakthrough

זה הזמן להתארגן ולטפל באופן ממוקד בפוביה שלכם, גם אם זו פוביה מג'וקים, פחד ממחטים, פוביה מאש ואפילו פוביה מחיידקים ופחד מליצנים. פוביה ספציפית מתבטאת בפחד מתמשך וקבוע, מוקצן או לא הגיוני, ממצב או אובייקט מסוים. חשיפה לאובייקט או הסיטואציה מעוררי הפחד מביאה לתחושת חרדה ולתסמינים פיזיים כהזעת יתר, דפיקות לב מואצות, קוצר נשימה, סחרחורת, התעלפות, רעד וכד'. פחד זה מביא לניסיון הימנעות מהגורם מעורר החרדה, העשוי להביא לפגיעה תפקודית משמעותית. לדוגמא, אדם המפחד ממקומות סגורים עשוי לוותר על מקום עבודה או לעלות בכל בוקר 30 קומות בכדי להימנע מעלייה במעלית. חשוב לדעת שכ-11% מהאנשים סובלים מפוביה ספציפית.

איך גישות בפסיכולוגיה מסבירות פוביות?

הגישה הפסיכואנליטית של פרויד וממשיכיו מסבירה את הפוביה כביטוי של התקה, מנגנון הגנה על האגו. מקורה של אותה התקה בפיתרון לא מספק לתסביך האדיפלי - פחד לפגוע באבא, או פחד מנקמתו של אבא למשאלתו של הילד להתחתן עם אמא, חרדה שעוברת התקה לפחד מהמושא הפובי. 

הגישה ההתנהגותית מסבירה היווצרות של פוביה בתהליך דו שלבי:

  • התניה קלאסית: אובייקט או אירוע שיצרו אסוציאציה (חיבור) לפחד. 
  • התניה אופרנטית: תהליך אקטיבי יותר בו נכנס מימד של פעילות: כדי שלא תהיה לי התחושה הקשה, אני צריך להמנע מהגירוי עצמו, לאמץ התנהגויות נמנעות. המחיר הוא שהימנעות לא מאפשרת הכחדה של הלמידה הפובית ואפילו לא בדיקה שלה:  כיוון שאני לא פוגש יותר את הגירוי המקורי, אין לי שום דרך לדעת שהיום כבר אין חרדה.  

הגישה הביולוגית סבורה שנטייה מולדת היא מרכיב מכריע בפיתוח פוביה. למשל, מחקרים מראים כי קיים רכיב גנטי לסיכוי ללקות בפוביה. ומעבר לגנטיקה, זיהו חוקרים פעילות יתר באזורים ספציפיים במוח, בהם קיימת אבנורמליות במסלולים של מוליכים עצביים, כמו דופמין וסרטונין, בהשוואה לאנשים שלא לקו בפוביה. הגישה עסקה (ועודה עסוקה) במאמצים לזיהוי פתרון תרופתי אופטימלי. 

הגישה האבולוציונית מתייחסת לפוביה כשריד אבולוציוני מיותר של פחדים ממשיים ומוצדקים שהיו לבני האדם בקדמת דנא, שפשוט שרדו אצלנו. פוביה מנחשים, למשל, נוצרה טרם גילוי האש, כאשר לאדם לא הייתה דרך יעילה להגן על עצמו בלילה, מה שהביא אותו לשינה עריבה על העצים. כיוון שנחשים יודעים איך לטפס על עצים נרכשה פוביה ונותרה חרדה כתבונה גנטית שעוברת מדור לדור. 

חשוב לציין כי הטיפול וההסבר הקליני המתאים ביותר כיום לפוביות הוא במסגרת הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית.

איך מטפלים בפוביות?

פוביה ספציפית היא כאמור סוג של הפרעת חרדה המתאפיינת בפחד משמעותי מאובייקט או מצב ספציפי אשר מובילים בדרך כלל לבחירת התנהגות של הימנעות, כמו פוביה כוללת בתוכה פחד מחיות, חרקים, מקומות גבוהים, מים, מקומות סגורים, נהיגה, טיסה, לראות דם או לקבל זריקה, פחד מחנק ומהקאה.
למרות שפוביות ספציפיות הן תופעה נפוצה למדי בקרב האוכלוסייה לא רבים מגיעים לטיפול אולי כי המודעות לכך שבעיה זו יחסית קלה לטיפול ועם אחוזי הצלחה גבוהים.
חוד החנית בטיפול בפוביות היא שיטת ה-CBT, טיפול התנהגותי קוגניטיבי, והיא כוללת בתוכה טיפול בחשיפה.

המטרה בטיפול CBT היא לשנות את צורת החשיבה של המטופל כך שיוכל להתמודד בצורה טובה יותר עם הפחד שלו. שינוי צורת החשיבה נעשה הן בעבודה קוגניטיבית והן בתהליך מדורג של חשיפה מול הפחד.
טיפול תרופתי גם הוא אפשרי אך יש לו שימוש מועט יותר בטיפול בפוביה ספציפית. לפעמים מטופלים בוחרים בטיפול זה כאשר טיפול CBT לא זמין עבורם או כאשר ישנה מגבלת זמן וצורך להתמודד עם הבעיה במהירות.

כתבה מצוינת ב-MAKO על טיפול CBT בפוביה מדבורים במכון טמיר לפסיכותרפיה 

 

באיזה פחד או פוביה תרצו לטפל?

רשימת פוביות:  היכנסו לקרוא יותר על טיפול בפוביות במכון טמיר לפסיכותרפיה - 

 

בניית היררכיה לטיפול בפוביה

אחד הצעדים החשובים ביותר הוא להתגבר על כל פחד בעימות ישיר. אך התנגשות ישירה עם הפחד יכולה להיות מציפה ואפילו להיתפס כבלתי אפשרית, בהתחשב במצב הפחד הנוכחי. אולי עכשיו נראה כאילו לעולם לא תוכל לבקר אצל רופא השיניים, או לתת דגימת דם. אבל ישנה דרך לעשות זאת: היא כוללת צעדים קטנים רבים לקראת המטרה, במקום צעד אחד גדול.

נניח שיש לך חבר עם פוביה מכלבים. זה יכול להיראות מובן מאליו שבכדי להתמודד עם הפחד, הוא יצטרך בסופו של דבר לעמוד מול כלב. אבל לא חייבים לעמוד מהתחלה מול הכלב הכי גדול ומפחיד בשכונה. זה יכול להיות יותר מדי אפילו עבור מישהו שלא מפחד בדרך כלל מכלבים. במקום זאת, אולי תציע לו להתחיל במצב פחות מעורר אימה, כמו להביט בסרטון של כלב או להביט בכלב קטן וממרחק בטוח. לאחר שהוא יתרגל לאימון הבסיסי הזה, אפשר להציע לו להתקרב לכלב קטן, ולאחר מכן אפילו ללטף כלב.

ברור לכולם שצעדים קטנים לקראת המטרה יכולים לסייע להשגתה. אנחנו עושים זאת כל הזמן בחיי היום יום שלנו. תחשוב על הדרך שבה למדת נהיגה למשל, או שבה למדת ספורט חדש, או לנגן בכלי נגינה. אתה לא תציע לאדם שרוצה לרוץ מרתון להתחיל בריצת מרתון שלמה מייד באימון הראשון. הצעדים הקטנים משפרים את הסיכוי להצליח במשימה.

רשימת הצעדים שנועדו לעזור לך להגיע למטרתך הסופית נקראת היררכיית חשיפה. זוהי רשימה של מצבים שאתה מתכנן לחשוף את עצמך להם, מסודרים לפי רמת הקושי או מידת החרדה שהם מעוררים בך. הפריט העליון מייצג את המטרה הסופית, או את המשימה הקשה ביותר. כל פריט מייצג משהו שהיית רוצה להיות מסוגל לעשות. ליד כל פריט ברשימה כותבים ניקוד של רמת הלחץ שהסיטואציה צפויה לגרום לו. ניקוד של 100 משמעותו הפחד המקסימלי שאפשר לדמיין, וניקוד 0 משמעותו שום פחד. ניקוד 50 מייצג רמה ממוצעת של פחד. הניקוד הזה כמובן סובייקטיבי משום שאנשים שונים מגיבים באופן שונה לסיטואציות. אם הרגש המיידי שעולה לך מול סיטואציות של מפגש עם דם או רפואה הוא רגש אחר, נניח גועל, ניתן לבצע את אותו ניקוד על רמת הגועל, מ-0 עד 100.


יצירת ההיררכיה האישית שלך


פיתוח ההיררכיה משלב מספר צעדים מרכזיים. רצוי שתבצע אותם כבר עכשיו, במהלך הקריאה, צעד אחר צעד:

  • יצירת רשימה של מצבים מפחידים: אם אתה מפחד ממחטים וזריקות, חשוב על כל הסיטואציות בהן אתה עלול להיתקל בפחד הזה. אתה יכול לחשוב על פעילויות, מצבים או אובייקטים שאתה נמנע מלפגוש. חשוב על דברים שאתה רוצה לעשות ולא מסוגל בגלל הפחד, או על דברים שאתה מעז לעשות אבל עושה אותם בתחושת חרדה. דוגמאות למצבים מעוררי חרדה עבור אנשים עם חרדה ממחטים: התבוננות בתמונה של מחט, צפייה בסרט תיעודי על ניתוחים, הרחת אלכוהול, החזקת מחט, צפייה במישהו שנותן בדיקת דם, מתן בדיקת דם בעצמך, קבלת חיסון נגד שפעת וכו'. כדי ליצור את הרשימה שלך, כתוב על הדף כמה שיותר סיטואציות, שמעוררות רמות שונות של פחד, בלי שום סינון.
  • כתיבת המשתנים השונים המשפיעים על רמת הפחד שלך בכל סיטואציה: משתנים כאלה יכולים להיות גודל המחט, אישיותו של הרופא או רופא השיניים, האווירה שבה מתרחשת סיטואציית החשיפה, הימצאות לבד או בחברה, סוג ההתערבות הרפואית, המרחק מהאובייקט מעורר הפחד ועוד. כעת, ברשימות שלך, כתוב את כל המשתנים העולם בדעתך ומשפיעים על מידת הפחד בסיטואציות שמנית בצעד הראשון. 
  • שילוב הרשימה ההתחלתית עם אותם משתנים מתערבים: מטרת צעד זה היא ליצור רשימה שמערבת בין שתי הרשימות הקודמות. ככל שהרשימות תהיינה יותר מפורטות, הדבר יהיה לטובה. למשל, אם כתבת "ביקור אצל הרופא" כפריט ברשימה, אפשר לשפר ולפרט אותו, למשל: "ביקור אצל רופאה אשה לשם בדיקה גופנית כוללת". או אם כתבת "בדיקת דם" אתה יכול להיות יותר ספציפי ולכתוב: "בדיקת דם הכוללת לקיחת מבחנה אחת בידי אחות מנוסה בזמן שאני יושב ומביט הצדה, והחברה שלי לצדי". זו לא רמאות לפצל פריט אחד למספר פריטים שונים ומפורטים מאד, המשתנים בעוצמות הפחד שהם מעוררים!
  • שב לכתוב את הרשימה שלך: קרא את שתי הרשימות הקודמות ויצר מהן רשימה היררכית מפורטת מאד. נסה לכלול סיטואציות שאליהן תחשוף את עצמך די בקלות וסיטואציות שדורשות מאמץ רב. נסה גם לכלול סיטואציות שאפשר להניח שתחזור עליהן יותר מפעם אחת, משום שהחזרה מסייעת מאד לתרגול. בסופו של דבר, השתדל שברשימה שלך יהיו בין עשרה לחמישה עשר פריטים ספציפיים שונים.
  • כתיבת ניקוד פחד לכל פריט: חשוב על עצמך- "אילו הייתי בסיטואציה הזו ברגע זה ממש, עד כמה הייתי פוחד?". בהתאם לתשובותיך נקד את הפריטים שכתבת בשלב הקודם. הסולם, להזכירך, נע בין 0 ל-100, כאשר 0 הוא הרף התחתון (כלל לא חש מפוחד) ו-100 הרף העליון (מפוחד עד מוות). נסה להיות כן ומציאותי ככל האפשר.
  • כעת כתוב מחדש את פריטי הרשימה שלך לפי הסדר של דירוג הפחד המוצמד לכל פריט, כשהפריט עם הניקוד הגבוה ביותר נמצא בראש הרשימה, והפריט המדורג במספר הנמוך ביותר בתחתית הרשימה. זוהי הטיוטה הראשונה של ההיררכיה שלך.
  • זיקוק הרשימה: התבונן שוב היטב ברשימה שפיתחת בשלב הקודם. האם יש טווח רחב של ניקוד פחד? באופן אידיאלי, היית רוצה שהפריטים השונים ברשימה יעוררו פחד ברמות שונות. אם יש לך יותר מדי פריטים שמדורגים בניקוד פחד גבוה, חשוב שוב על המשתנים שהם מכילים, ואולי תוכל לשנות אחד מהם כדי להפוך את אותו פריט לפחות קשה לביצוע (משהו שיקל על החוויה שלך בסיטואציה ויוריד לפיכך את דירוג הפחד, כגון לעמוד רחוק יותר מהאובייקט מעורר הפחד או להימצא בחברת מישהו קרוב). אם אין לך מספיק פריטים בתחום הפחד הגבוה, נסה להוסיף פריטים יותר מאתגרים, או חשוב על דרכים להפוך את הפריטים הקיימים ליותר מאיימים, באמצעות שינוי אחד המשתנים המתערבים. 
  • כעת נסה לבצע זאת על הרשימה שלך: ערוך כל שינוי נחוץ בהיררכיה על מנת שתהיה בידך רשימה עם בין 10 ל-15 פריטים שנעים בין ניקוד פחד נמוך (למשל ניקוד 30) לניקוד פחד גבוה (למשל ניקוד 90 או 100). שים לב שזוהי לא האפשרות האחרונה לערוך שינויים: אפשר להמשיך להוסיף, למחוק או לשנות פריטים במהלך הטיפול.

 סיכמה: סמדר שטינברג, Overcoming Medical Phobias  פרק 3, (Martin M. Antony (Author),‎ Mark A. Watling (Author

 

צרו עמנו קשר כעת לשיחת הכוונה טלפונית ללא עלות, 

ונשקול יחדיו את ההתאמה המדויקת ביותר בעבורך - של הטיפול, העלות והמיקום בארץ:
זה בדיוק מה שיעשה את ההבדל בין הצלחה בהשגת המטרה לבין בזבוז מיותר זמן וכסף!
1-800-509-809

Google

טיפול בפוביות
Rated 5/5 based on 61 reviews

Phobic disorder

יגאל אלון 157
תל אביב, <spanitemprop="addressRegion">ישראל
6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

תגובות

 

תפריט CBT - מובייל

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il