קלסטרופוביה | טיפול בקלסטרופוביה -פחד ממקומות סגורים 2019

דרג פריט זה
(3 הצבעות)
קלסטרופוביה - פחד ממקומות סגורים קלסטרופוביה - פחד ממקומות סגורים

 

טיפול בקלסטרופוביה

מהו פחד ממקומות סגורים?

מה זה קלסטרופוביה?

 

קְלַאוּסְטְרוֹפוֹבְּיָה, בעת סגר לפי האקדמיה ללשון עברית, היא פחד מוגזם ממקומות סגורים, צפופים או מקומות שקשה לברוח מהם, כמו מעלית, חדר קטן במיוחד, מקומות סגורים מתחת לאדמה/מערות, מטוס, קניון הומה אדם (ריבוי אנשים יכול להוביל להרגשה שהמקום סוגר על האדם),או בדיקה רפואית במקום סגור, כמו במהלך בדיקות MRI או CT.

קלסטרופוביה, המוגדרת כפוביה פשוטה, משפיעה על לא פחות מ-10% מהאוכלוסיה בעולמנו הצפוף.

תרפיה קוגניטיבית התנהגותית CBT עוזרת להתמודד עם כל סוגי הפוביות, גם עם קלסטרופוביה

חלק מהמתמודדים חווים התקף חרדה במקומות סגורים בתור מציאות יומיומית,  קלסטרופוביה במטוס, למשל, מה שכופה עליהם לפתח הימנעות מטיסה.

 

 

CLASTROPHOBIA THERAPY

 

 

לאחר חשיפה לגורם שהקלסטרופוב חש כמאיים, הפחד מתבטא גם נפשית וגם פיזית. מבחינה פיזית ניתן להבחין בסימפטומים של תגובת חירום גופנית, שמתבטאת בדרכים רבות:

  • תחושת מחנק
  • יובש בפה
  • הזעה
  • רעד
  • דופק מואץ ולחץ דם מוגבר

 

 

בעת התקף חרדה האדם מרגיש את פחדיו המאיימים ביותר מתעוררים לחיים, כל מחשבה שלילית תוביל למחשבה קשה אחרת, מה שמוביל לכך שהאדם חש כי הוא עומד למות.

התחושות הללו מתעוררות באופן תכוף ומביאות להימנעות מהסיטואציות שמעוררות את הפחד.

ההימנעות התמידית ממקומות סגורים פוגעת בצורה משמעותית באיכות החיים של הסובלים מקלסטרופוביה. אם בביקור חברים הגרים בקומה גבוהוה שדורשת שימוש במעלית, אם בהגעה למקום העבודה (טיפוס במדרגות בכל בוקר הוא לא דבר פשוט) ואם בהימנעות מפעילויות חברתיות עקב הצפיפות הצפויה באותן פעילויות– הקלסטרופוב נאלץ לעשות ויתורים רבים במהלך היום-יום בגלל הפחד המשתק שעתיד להופיע.

 

 

Claustrophobic

 

 

גורמים לקלסטרופוביה

 

  • חשיבה קוגניטיבית שגויה – הפחד של האדם כי הוא תקוע במקום מסוים ולא יכול לצאת ממנו מוביל לפחד מכך שיגמר לו האוויר. הפחד הזה מוביל את האדם להאמין כי הוא עומד למות. כל פחד מעצים את השני ועצם החשיבה על כך שהוא עלול להיחנק, מביא לכך שהאדם חש את תחושת המחנק אותה הוא מדמיין.

 

  • תורשה – קלסטרופוביה המופיעה בגיל מוקדם ללא היסטוריה של אירוע טראומטי מסוים שהובילה אליה, סביר להניח כי מקורה ב"אינטיליגנציה גנטית" של מנגנון אבולוציוני שהיה פונקציונלי להגנה מפני איומים פיזיים. מעניין שאותן פוביות מופיעות אצל בני אדם לאורך מליוני שנים - פחדים ספציפיים מתעוררים רק כלפי אובייקטים ומצבים שאיימו על האדם בכל תקופה מאז ומתמיד (אין למשל "פוביה מרובים" או פוביה ממכוניות"). מחקר גנטיקה זיהה כי מוטציות המשפיעות על גן אנושי בודד, GPM6A, עלול לגרום לקלוסטרופוביה.

 

  • תפיסה מעוותת של המרחב האישי- מחקר מעניין שפורסם ב-2011, התמקד במנגנונים התפיסתיים של המתמודדים עם פחד קלסטרופובי. השערת החוקרים הייתה כי לאנשים עם פחד קלסטרופובי יש בעיות עם תפיסה מרחבית. כלומר, הם מודעים יתר על המידה לגבולות הפיזיים של "המרחב האישי" שלהם. עדיין לא ברור האם ההפרעה יוצרת את העיוות התפיסתי או להיפך.

 

  • גורמים ביוכימיים - קיימים דיווחים קליניים על תרומתן של תרופות נוגדות דיכאון מסוימות, כמו בופרופיון (המוכרת גם בשמה הגנרי זיבאן - תרופה לגמילה מעישון), להצית חרדה מצבית, בעיקר במטופלים רגישים מבחינה סומטית. ההסבר הספציפי לעוררות חירום פיזיולוגית זו קשור לשימוש במוליך העצבי נוראדרנלין, אחד מהנוירוטרנסמיטרים הקטקולינרגיים, שברמות גבוהות מעלה מתח וסטרס.

  • אירוע טראומטי או חוויות ילדות נלמדות – אדם שחווה אירוע טראומטי עלול לגבש חשש תמידי ממקומות סגורים שמזכירים לו את החוויה הטראומטית שעבר . זאת גם במידה והאדם אינו זוכר במדויק את האירוע הטראומטי.

איך מטפלים בקלסטרופוביה?

הטיפול המומלץ ביותר בקלסטרופוביה, כמו בכל פוביה אחרת - הוא CBT, טיפול קוגניטיבי התנהגותי. 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא שיטת טיפול ממוקד קצרת מועד שמתרכז בתיקון החשיבה המעוותת שמובילה את האדם לחשש הלא רציונאלי, במקרה שלנו, חרדה מפני המקומות הסגורים.

ההתמקדות היא בפירוק המחשבות והבנת הרציונאל שעומד מאחוריהן -

כאשר המטופל מבין את הצורה בה הוא חושב ולומד לשלוט על המחשבות הללו, הוא מסוגל להגיע לשלב הבא, של התמודדות עם הגירוי מעורר החרדה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בנוי בצורה מסודרת שמאפשרת למטופל לרכוש תחילה מיומנויות קוגניטיביות שלאחריהן ייחשף בהדרגה עם הגורם המאיים - באמצעות חשיפה הדרגתית האדם מתמודד כל פעם עם פחד בעוצמה גבוהה יותר ויותר עד שחשיפה לגירוי המפחיד ביות (עליו החליטו המטפל והמטופל), כמו הימצאות במעלית סגורה, לא יעורר בו עוד פחד.

 

צרו עמנו קשר בטלפון או דרך האתר, ונדון יחד

בדרך הנכונה והמהירה ביותר לטיפול בקלסטרופוביה,

נכווין אותך למטפל שיעבוד אישית בשבילך 

ויצייד אותך בכלים מוכחים שילוו לך לתמיד

נשתמע !  

   1-800-509-809

צוות המכון בתל אביב

ומטפלי ה-CBT בקליניקות העמיתות

של מכון טמיר

ברחבי הארץ

 

 

אשה נשכחה עם התקף חרדה בתוך מכשיר MRI באשדוד... <

  

נ.ב.

נקנח בסצינה הקלאסית מתוך Kill Bill (אזהרת צפייה):

 

 

 

עריכה: איתן טמיר

 

 

מקורות:

Overcoming Specific Phobia - Therapist Protocol: Edmund Bourne & Matthew McKay, 1998. New Harbinger Publications.

El-Kordi, A., Kästner, A., Grube, S., Klugmann, M., Begemann, M., Sperling, S., … Ehrenreich, H. (2013). A single gene defect causing claustrophobia. Translational Psychiatry, 3(4), e254

Enders, J., Zimmermann, E., Rief, M., Martus, P., Klingebiel, R., Asbach, P., … Dewey, M. (2011). Reduction of Claustrophobia with Short-Bore versus Open Magnetic Resonance Imaging: A Randomized Controlled Trial. PLoS ONE6(8), e23494

Fyer AJ.. Current approaches to etiology and pathophysiology of specific phobia. Biol Psychiatry. 1998;44:1295–1304

Katznelson, R.,et al. (2008). Prevalence of claustrophobia and magnetic resonance imaging after coronary artery bypass graft surgery. Neuropsychiatric Disease and Treatment, 4(2), 487–493.

Lourencoa, S. et al (2011).  Near space and its relation to claustrophobic fear. Cognition. Volume 119, Issue 3, Pages 448-453

Malhotra, J. V., & Mascarenas, C. A. (2007). Case Report: Bupropion-Induced Claustrophobia. Primary Care Companion to The Journal of Clinical Psychiatry, 9(3), 239.

קראו על פוביות נוספות: 

פוביה מגוקים

אגורפוביה

פחד מאש

פחד גבהים 

פחד מברקים ורעמים

פחד מטיסה

פחד מניתוח

פוביה ממעליות

פוביה מרופא שיניים

פחד ממחלות

פחד ממוות

חרדה מחולדות

פחד מעכבישים

 

%MCEPASTEBIN%

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר