רביעי, 20 יוני 2018 14:45

איך לעבור את המונדיאל בלי פיצוצים בזוגיות? על גברים, נשים וכדורגל 301

דרג פריט זה
(3 הצבעות)

 

בזמן המונדיאל, ישנה תופעה כמעט סטראוטיפים שמתרחשת אצל זוגות רבים המביאה אותם לפנות לטיפול פסיכולוגי: בן הזוג מתחבר לטלוויזיה, רוצה להיות רק עם חברים, ומתחיל "לזייף"במשימות הבית או מתחמק מבילויים משותפים.

 

Soccer football relationship

 

מדוע חודש זה נתפס ככל כך חשוב בעבור גברים, גם על חשבון בת הזוג והשגרה הזוגית?

נשים רבות מתלוננות על הפסיביות של בן הזוג חובב הכדורגל, ועל כך שהוא מבזבז את הזמן מול המסך, ו"לא עושה כלום כל היום", וזהו מקור הטעות.

מבחינתו של הגבר השרוע על הספה, הוא עושה גם עושה. הצפייה הפאסיבית שלו במסך, כלל איננה נחוות עבורו פאסיבית, אלא היא ענין רגשי, שמעורבת בו הזדהות רבה.

המחקרים מראים שלאחר הפסד של הקבוצה האהובה, אוהדיה ייטו לצרוך קלוריות רבות יותר ביום שלאחר מכן, ולבסס את התזונה על מזונות רוויים בשומן, ככל הנראה כדרך לפצות את עצמם על הכאב.

סטטיסטיקות של פשיעה והתרחשות מקרי אלימות מראה על עלייתם של אלו בעירה של הקבוצה המפסידה, בערב ההפסד.

כמו כן ישנם ממצאים על עליה בפנייה לטיפול פסיכולוגי ועליית רמת הטוסטסטרון בדם אצל גברים שצפו בקבוצתם מנצחת, מול ירידה בטוסטסטרון אצל אלו שצפו בקבוצתם מפסידה.

יתכן שבן הזוג אכן יושב בסלון הממוזג שלכם בכפר סבא, כשהפעם האחרונה שהוא עצמו רץ אחרי כדור השאירה אותו מתנשף בכבדות, אך בשעה שהוא צופה במשחק הוא נמצא הרחק משם. כל כך רחוק, שכאשר אשתו או ילדיו מתייחסים אליו הוא בקושי מסוגל לשמוע אותם, כאילו הוא נמצא ביבשת אחרת - דרום אמריקה.

כשבן הזוג צופה במסך, הוא יכול להרגיש את הלחות והחום במגרש, את הכאב הנורא של שחקן ששוכב מתפתל על הדשא, ואת הלעג לשחקן הקבוצה הנגדית שהפיל אותו רגע לפני וכעת מתפתל גם הוא בדרמטיות על המגרש. מבחינתו של אוהד הכדורגל הוא עצמו חלק מהקבוצה, והוא מבין ומזוהה עם הכוונות של השחקנים, השאיפות, החלומות והאכזבות שלהם.

החלומות והתקוות האלו מגיעות לשיאן אחת לארבע שנים. עכשיו, ניקח את הציפייה הארוכה, וההזדהות ההולכת ומתחזקת לאיטה עוד משלב המוקדמות לקראת אותו חודש, ונציב מולן ארוחת ערב עם חברים, או הרכבת רהיט חדש מאיקאה, וברור לנו מי יכריע את הקרב הזה.

הגבר על הספה רוצה לכבוש את השער שלו במונדיאל, גם אם ניימאר או מסי יעשו את זה עבורו. לאפשרות לכבוש במקום זה את אשתו שלצדה הוא חי כבר שנים, קשה להתחרות בכך.

 

מדוע כדורגל, ובכלל משחקי ספורט תחרותיים, כל כך מושכים את בני המין הגברי יותר מאת המין הנשי?

כדורגל הוא משחק של כובש ונכבש, כמו משחקי ספורט תחרותיים רבים. גברים הצופים במשחק, מזוהים כאמור עם המתרחש על המגרש ועם שחקני הקבוצה, וכל כיבוש של הקבוצה הופך בכך לכיבוש שלהם. ההזדמנויות בחיי היום יום הנוכחיים שלנו לכיבוש, לניצחון ולהפגנת כוח שאין עליהם ביקורת, הן מעטות.

בכדורגל מתאפשר הישג מהיר וסיפוק מיידי, שחסר בחיי היום יום בהם הישגים יבואו לאחר השקעה ומאמצים רבים. ברמה האבולוציונית, תפקידן של הנשים בעבר לא היה מאבק בכובש, הפגנת כוח והגנה על הנחלה, אלא שמירה על חברי השבט ברמה הרגשית, והשקעה בדור הבא. המונדיאל מזמין את הצופה להשתתף בחגיגה השבטית הגדולה, וגברים רבים נענים לכך ונוטשים לרגע את המשפחה לטובת מלחמה הירואית גדולה, בעוד בגופם הם לא התרחקו מהסלון.האישה נותרת לטפל בשיגרת היום יום, ובשיעורי הבית ואירועי סיום שנת הלימודים של הצאצאים.

נוסף על כך, כדורגל הוא ספורט קבוצתי, ולא פלא שההנאה מהצפייה בו עולה כאשר אנחנו בחברה. הגבר שאוסף סביבו את החברים לצפייה משותפת, מזמין אותם למעשה להרבה יותר מכך. הוא מזמין אותם להלחם אתו את המלחמה המשותפת שלהם, להזיע ביחד בשביל המטרה ולהיות שם אחד בשביל השני. אז אם הבן זוג שלך לא בכה בריב הגדול האחרון שלכם, אבל הזיל דמעות כשקסיאס ספג עוד גול שהביא את נבחרת ספרד קרוב יותר לתחתית, אל תחזיקי את זה נגדו. זה השבט שלו, שהפסיד עכשיו במלחמה על שטחים וכבוד, שהולך עכשיו מובס הביתה בראש מושפל ובידיים ריקות.

כיצד ניתן לשמור על הזוגיות בחודש שכזה, בו נשים רבות מרגישות "מודחקות" מאזור הסלון ושאין להן יותר אפשרות להחזיק בשלט בעצמן?

איך עוברים את התקופה הזאת בלי ליצור גול עצמי לזוגיות?

המונדיאל הוא אכן תקופה רגישה לזוגיות, בה סדרי העדיפויות משתנים לפתע באופן חד ומשאירים את הצד השני כועס וטעון. בכדי למנוע עימותים ומתחים בין בני הזוג, מומלץ להתכונן מראש ולברר, מיהן הקבוצות האהובות על הבן זוג, ועל אילו משחקים יקשה עליו לוותר. כמו כן צריכה להיות הסכמה לגבי אופן הצפייה – אם בן הזוג תכנן להזמין את כל הצוות מהצבא לצפייה על בסיס פתוח+ בירה וגרעינים, בעוד את זקוקה לערב שקט בבית העימות בוא יבוא. תכנון מראש והתגמשות של שני הצדדים יכול לפתור בעיות אלו.

מלבד זאת, לא מומלץ לקחת קרוב אל הלב את תחושות העלבון והנשכחות. נשים רבות חשות מוזנחות ובלתי חשובות בעבור בן זוגן, בעוד שלא כך הדבר. בן הזוג שלך נמצא בנדידה זמנית ונשאב לאירוע הנדיר הזה בשל הריגוש הגדול שבו, בלי להבין שהסביבה חשה מוזנחת. זה הזמן לעצור, ולומר לו איך את והסביבה מרגישים. כמובן שבכדי שמסר כזה ישמע עדיף לבחור זמן בו הוא פנוי להקשיב (רמז: לא באמצע משחק מכריע של הקבוצה היקרה לליבו).

 

האם כדי לשמור על זוגיות תקינה, אישה שלא מתעניינת בכדורגל, צריכה דווקא להתחיל ולהתעניין, כדי להתחבר לתחום העניין המאסיבי של בן זוגה?

מה לעשות אם אחד מבני הזוג ממש שונא כדורגל, והשני דווקא מכור? אנשים רבים, כן, גם גברים וגם נשים, לא מוצאים את הקסם שברדיפה אחר כדור ומוותרים על כך לטובת עניינים אחרים. במידה ושני בני הזוג לא מוקסמים מהדשא ונעלי הפקקים לא ירשמו בעיות מיוחדות סביב המונדיאל. אולם, במידה ובן הזוג "מכור" למשחק, נושם כדורגל ומתמצא בכל ההתפתחויות עוד משלב המוקדמות, מדובר בסיפור אחר לחלוטין. במקרה זה השותפות של הצד השני עשויה לקרב וליצור חוויה משותפת, במקום החוויה האישית שלבת הזוג לא היה בה חלק. ההשתדלות והמאמץ להתחבר לאהבה הגדולה שלו, ובכך להכיר במשמעותה ומקומה בחייו, יש בה בכדי לעורר קרבה והערכה. עם זאת, במידה ובת הזוג מתעבת את המשחק, ולא מוצאת כל הנאה בצפייה אין טעם בכך. במקרים כאלו עדיף לשמור מראש זמן לבילוי משותף אחר, ולהגיע לתיאום לגבי הצפייה ומיקומה.

 

עופרה טרוים

 

השאר תגובה

אנא הקפד למלא את שדות החובה (*) קוד HTML איננו מותר

המלצה על פסיכולוג בתל אביב


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il