טיפול זוגי | איך להיאבק יחדיו על הקשר למרות כל הקשיים בדרך?

דרג פריט זה
(107 הצבעות)
טיפול זוגי טיפול זוגי

 

מתמודדים עם קונפליקטים בקשר

ושוקלים ייעוץ זוגי?

 

 

מכון טמיר מציע  טיפול פסיכולוגי, טיפול זוגי ופסיכותרפיה

באיכות הגבוהה ביותר,

בתל אביב ובקליניקות העמיתות שלנו ברחבי הארץ. 

 

מצד אחד, אנו מציעים טיפול ממוקד ברמה הגבוהה ביותר,

ומאידך מתחייבים לעלות שווה לכל נפש. 

 

 

הלכה למעשה, קשיים ומשברים הם חלק בלתי נמנע מכל מערכת זוגית. החיים מציבים בפנינו אתגרים מורכבים שיוצרים מתחים בלתי נמענים: הורות, קריירה, פרנסה, בריאות ועוד.

מתחים עלולים ליצור ריחוק ותחושה שהמערכת הזוגית אינה תקינה יותר. לכל אחד מאיתנו יש את מערכת הערכים והאמונות שלו כמו גם את דפוסי ההתנהגות שהם תוצר של הבית והסביבה שגדלנו בה, דבר שיוצר באופן טבעי פערים באופן ההסתכלות על דברים לרבות חינוך של הילדים, האופן בו מערכת יחסית אמורה להתנהל וכו.

זוגות רבים מתנהלים בשיח בין מונולוגים, מה שאינו מאפשר כבר דיבור דיאלוגי, לפעמים אפילו מבלי לתת על כך את הדעת: פגיעה באמון, בעיות בתקשורת, האשמות הדדיות, ביקורת תדירה, כל אלו מכרסמים בחלקות הטובות של הזוגיות ושוחקים את המערכת העדינה הזו.

 

Romantic Seperation Psychotherapy

 

 

שיפור התקשורת, קונפליקטים ולקיחת אחריות אישית

זוגות רבים נוטים לתלות את הבעיות בזוגיות בהתנהגות של הצד השני ולא מוכנים לראות את תרומתם למצב הזוגיות הרעועה. חושב לזכור, שמערכת זוגית מושתתת על דינמיקה בין שני אנשים ולשניהם חלק באינטראקציה זו. זוגות שמרגישים שהזוגיות שלהם עלתה על שרטון אך לא מוכנים לוותר עליה, ייתרמו מתהליך של טיפול זוגי. טיפול יהווה מקום בטוח להעלות את הבעיות באופן שאינו מאיים על הזוגיות. 

לריבים בין בני זוג השפעה רבה על האופן בו אנו מרגישים ומתנהלים, בעיקר עבור במערכות יחסים הכוללות כעסים, רגשות שיוצאים מכלל שליטה, ביקורת והאשמה. במצבים אלה, אנו עלולים להרגיש חסרי ערך, בודדים וליצור מרחק בינינו לבין בן זוגנו. ביחסים מסוג זה נדרשת יכולת בויסות ושליטה ברגש על מנת לשפר את המצב, טרם הקניית כלים לשיפור תקשורת או אינטימיות.
כשאנו חווים רמת עוררות רגשית גבוהה, אנו אוטומטית מפנים את תשומת לבנו לבריחה ממצב זה. כך, כאשר העוצמות הרגשיות בריב הזוגי גבוהות, אנו רוצים לברוח מהמצב, ואז מתחיל מצב של חוסר ויסות רגשי. בשלב כזה, בה המערכת לא מווסתת, פועלים אזורים במוח שמפריעים לאזורים אחרים שאחראים לפתרון בעיות ובחירה באסטרטגיות פעולה. אז קשה לנו לראות את נקודת מבטו של האחר, אנו עסוקים בפעולה או בריחה מהתחושות שעולות, ועולה קושי להגיב לסיטואציה באופן אפקטיבי.

 

איך לריב נכון בזוגיות?

קשה, עד בלתי אפשרי, להימנע לחלוטין מוויכוחים בתוך זוגיות, אבל בהחלט אפשר ללמוד איך לריב. זוגות רבים חוששים מההשפעות של הקונפליקט הזוגי על הילדים ומנסים להסתיר אותו ככל הניתן.

זאת, על אף שמתחים בין אישיים הינם חלק מהחיים ויש ללמד ילדים כיצד להכיל ולהתמודד עימם. אבל כמות ותדירות המריבות פחות הרסנית, לעומת האיכות - קראו כאן על מאפיינים הרסניים של תקשורת זוגית

שבמקום להיות עסוקים בשאלה האם להישאר בקשר או להיפרד, חיוני יותר לעבוד על מיומנויות תקשורת יעילות.

לדרך בה מתנהלת מריבה זוגית יש השלכות על המערכת המשפחתית כולה ולא רק על הזוג: מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת אריזונה, חילק את סוגי ניהול הקונפליקט בין בני הזוג ל-הרסני ו-בונה. החוקרים מצאו שהסגנונות השונים קשורים למידת הביטחון הנפשי אותה חווים הילדים. 

 

"בחרו את המלחמות"

יש קונפליקטים זוגיים שהדרך הנכונה ביותר להתמודד אתם היא לפעמים התעלמות זמנית מהפרטנר, תוך נסיגה מ"עמדת הקרב", מה שעשוי למנוע הסלמה מיותרת והתנצחות שמעכירה את היחסים. 

פרופ' דן אריאלי, פסיכולוג ומומחה לכלכלה התנהגותית, טוען כי כדי קבלת החלטה לגבי השקעה ועבודה על הקשר מול הרמת ידיים ופרידה, נדרש כל אחד מבני הזוג לשאול את עצמו, האם היה בוחר שוב בבן/בת הזוג מחדש, לאור ההיכרות המעמיקה ומרובת השנים. שאלה מצוינת לטיפול זוגי. 

 

DBT לזוגות

טיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT), היא שיטת טיפול ייחודית שנועדה לעזור לאנשים שמתקשים לפעמים לווסת רגשות. היישום של DBT לזוגות, דוגלת בחוסר-שיפוטיות ומעודדת מודעות, קבלה ותיקוף, הן של חוויתנו והן חווית בן זוגנו. בטיפול זה ישנו דגש על הדברים הנחוצים על מנת להשיג שינוי: הגברת הוויסות עצמי והעמידות המצוקה, במקום דגש על השיפוט וחוסר התיקוף של עצמנו ובן זוגנו.

הטיפול עובד באמצעות יצירת מרחב בטוח ונעים המאפשר למידת אסטרטגיות: פיתוח יכולות ומיומנויות של פתרון בעיות באופן יעיל, הבעה עצמית של צרכים, מחשבות, חששות ורצונות ודרכים מוכחות לניהול כעסים תוך התחשבות בצרכים של הפרטנר ונאמנות לצרכים האישיים שלנו. השיטה משלבת שיעורי בית, המאפשרים התנסות ותרגול זוגי ואישי של המיומנויות ההתנהגותיות ולמידה הדדית באמצעות מתן וקבלת פידבק. 

 

מסגרת טיפולית

המרחב הטיפולי המוצע במכון מאפשר מסגרת בטוחה להביא את כל מה שעל ליבכם ובכך מאפשר תקשורת בריאה יותר, והחלקים הבריאים והטובים שבזוגיות עשויים לתפוס יותר מקום. כמו כן, טיפול זוגי יכול להתאים לכל זוג שרוצה להעצים את הזוגיות שלו, לשפר את התקשורת וליצור קרבה ואינטימיות גדולים יותר. 


טיפול זוגי - איך הוא עובד? 

זוגות מצפים שהזוגיות פשוט תעבוד. יש מקרים חריגים רבים בהם הכימיה לא עובדת, אבל בעבור מרבית הזוגות, עם קצת עבודה נכונה, הזוגיות תעבוד. מה שחשוב הוא שתהיה מוטיבציה ורצון שזה יעבוד, אבל אין דבר כזה אי התאמה, זה לא פאזל ש"חסר לי החלק השני ואני רק צריך למצוא אותו וזה יהיה בדיוק מתאים" זו פנטזיה של סרטים ההוליוודים.  

המהות של טיפול זוגי היא מתן כלים לבני הזוג להתמודד עם מצבים ולהכיר את דפוסי ההתנהגות שהם מגיעים איתם לתוך הזוגיות. הרבה פעמים אנחנו מביאים לתוך הזוגיות את אותם דפוסים שבאנו איתם מבית ההורים, בדרך כלל המודלים לחיקוי שלנו הם אבא או אמא. בלי לשים לב אנחנו מחקים בהתנהגותנו בזוגיות החדשה, מה שעלול ליצור חיכוכים כאשר כל אחד רוצה שהשני יתנהג לפי הפנטזיה שהוא דמיין. אבל המציאות של זוגיות אינטימית טופחת על פני כולנו.

המטרה של טיפול זוגי היא להיות יותר מודעים ומחוברים לחלקים הללו כדי להבין כיצד לא ליפול לאותם דפוסי התנהגות וכיצד לשפר אותם. הרבה פעמים העבודה היא קצת טכנית כי קשה מאוד לשנות הרגלים: בני הזוג צריכים להכריח את עצמם לשים לה לפרטים קטנים גם כשלא מתחשק וללמוד להקשיב. דברים שבני זוג מתקשים איתם זה ללמוד להקשיב אחד לשני כי כל אחד רוצה תמיד להשמיע ולא רוצים תמיד לשמוע.

 

מוזמנים להתקשר אלינו

לשיחת Matching טלפונית

להתאמת מטפל/ת זוגי/ת

במכון טמיר ת"א

או בקליניקות העמיתות שלנו -

 ברחובות, נתניה, חיפה, ראשון לציון,

חולון, ירושלים ובכל הארץ

 1-800-509-809
תודה ולהשתמע !
 
צוות מכון טמיר 

 

 

 

 

מקורות:

 

Lisa A. Benson, Meghan M. McGinn, Andrew Christensen. Common Principles of Couple Therapy. Behavior Therapy, Volume 43, Issue 1, March 2012, pp. 25-35

Sean D. Davis, Jay L. Lebow, Douglas H. Sprenkle. Common Factors of Change in Couple Therapy. Behavior Therapy, Volume 43, Issue 1, March 2012, pp. 36-48

The High-Conflict Couple - A Dialectical Behavior Therapy Guide to Finding Peace, Intimacy, and Validation. By: Alan Fruzzetti PhD, Marsha M. Linehan PhD, ABPP. 2006, New Harbinger Publications

https://medicalxpress.com/news/2017-09-parents-conflict-impact-kids.html

https://www.webmd.com/sex-relationships/features/couples-counseling#1

https://couplestherapyinc.com/how-to-choose-a-couples-therapist/

 

כתיבה: יעל טל וצוות מכון טמיר

Google

טיפול זוגי
Rated 4.8/5 based on 105 reviews
יגאל אלון 157
תל אביב, ישראל 6745445
Phone: 972-3-6031552
Email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

חזרו אלי להכוונה טלפונית !


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט ללא עלות והתחייבות ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il