מטפלים זוגיים בתל אביב | טיפול וייעוץ זוגי בתל אביב ובמרכז

דרג פריט זה
(162 הצבעות)
טיפול זוגי טיפול זוגי

טיפול זוגי בתל אביב

מהו טיפול זוגי?

איך הוא עובד?

למי הוא מתאים?

  

 

כתיבה:  

eitan

איתן טמיר, פסיכותרפיסט (MA), וראש המכון;

 https://twitter.com/eitan_tamir_psy

https://www.facebook.com/eitan.tamir

עריכה אחרונה: 22 לאוגוסט 2020 ☑️

 

 

טיפול זוגי

האם האהבה יכולה להתמיד?

זוגיות היא סיפור מורכב. היא מחייבת תנועה מתמדת, גמישה ורגישה בין צרכים אישיים סותרים של אוטונומיה ותלות הדדית. 

כל זוג עובר תקופות מורכבות, בהן מתקיימים גלים של התרחקות והתקרבות.  קשיים ומשברים הם חלק בלתי נמנע בחיים ובכל מערכת זוגית ארוכת-טווח. 

זוגות שמרגישים איכות הקשר הרומנטי שלהם  נפגעה, אך אינם ממהרים לוותר עליו, עשויים להיתרם ולהרוויח מתהליך של טיפול זוגי. הטיפול יהווה מקום בטוח לדון בסוגיות ביחסים באופן מקרב, שאינו מאיים על קיום הזוגיות. 

 

מילה ממכון טמיר - זוגיות ותקופת הקורונה

בימים כאלה, עשו הכל כדי להימנע מממלכודות המוכרות בתקשורת הזוגית. 
ויכוחים הם כמובן בלתי נמנעים ויכולים לנבוע אפילו משעמום בבידוד, אבל בחלל קטן כמו דירה, בלי אפשרות לברוח לשומקום, עלולים להסלים לכדי מריבות נסערות. לכן, כשאתם מרגישים שקונפליקט תיכף מתחיל, הימנעו בכל דרך ממלכודות תקשורת, כמו הרמת קול, קיטורים ותלונות במקום לפתור בעיות, שימוש בהכללות גורפות (״את כל הזמן, ״אתה אף פעם לא״), כינויי גנאי וחוסר הקשבה.
כשיש ספק, בחרו באמפתיה. אם תשימו את עצמכם בנעליו של האחר, תרחיבו את החוויה באופן שייתן מקום להשקפות נוספות, יפתח את הדיון ויקרב בינכם כזוג.

במידת הצורך פנו אלינו לייעוץ זוגי באינטרנט, אנחנו כאן עבורכם. 

 

Couples Therapy in Tel Aviv המלצות על טיפול זוגי בתל אביב 

מוזמנים להתקשר אלינו

לשיחת Matching טלפונית

להתאמת מטפל/ת זוגי/ת

במכון טמיר בתל אביב

או בקליניקות העמיתות שלנו -

 רחובות, פתח תקווה, חיפה, ראשון לציון,

רמת השרון, חולון, ירושלים ובכל הארץ.

 

עלות מפגש: 380 ש״ח -  

 

072-3940004

 

 
תודה ולהשתמע !
 

 

 

 המלצות על טיפול זוגי בתל אביב

ראשית - אם אתם שוקלים להיעזר במטפל זוגי, אתם אמיצים ובעלי כוחות נפשיים.

מאמר זה נועד לענות על כמה שאלות -

  • מהו טיפול זוגי?
  • מדוע זוגות פונים למטפלים זוגיים? 
  • איך טיפול זוגי עובד וכיצד הוא עוזר?
  • איך לבחור מטפל/ת זוג/ית מומלץ ומתאים שיוביל אתכם לעבר התוצאות המתבקשות? 

מהו טיפול זוגי?

טיפול זוגי, שנקרא גם ייעוץ זוגי או  ייעוץ נישואים, הוא שיטת טיפול פסיכולוגית שמטרתה לשפר מערכת יחסים רומנטית ולהקנות כלים לפיתרון קונפליקטים בין-אישיים.

 

 

למי טיפול זוגי מתאים?

ייעוץ זוגי מתאים לגברים ונשים המצויים בכל סוג של קשר רומנטי:

זוגות נשואים, זוגות חברים (לפני נישואים), זוגות חד-מיניים, זוגות בתהליך פרידה, זוגות צעירים לפני נישואים שרוצים ללמוד איך להימנע מקשיים וגם לפרטנרים במערכות יחסים אלטרנטיביות, כמו זוגיות פתוחה או קשר פוליאומרי.

 

 

מה ההבדל בין מטפל זוגי לבין יועץ זוגי?

אין כל כך הבדל, לפחות לא באנגלית.

באופן מסורתי, טיפול פסיכולוגי נועד להשיג שינויים ארוכי טווח, עם שינוי אישיותי מבני, בעוד ייעוץ פסיכולוגי מתמקד בפיתרון בעיות.

כן חשוב להכיר את הכשרת המטפל:

למרות שלא קיים בישראל חוק פסיכותרפיה, שאלו את המטפל/היועץ הזוגי מהי הכשרתו.

מטפלים זוגיים מוכרים בישראל הם לרוב אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש (פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מטפלים בהבעה ויצירה ועוד), כאשר הלימודים וההכשרה בטיפול בזוגות נבנתה כנדבך מקצועי נוסף על המקצוע היסודי בבריאות הנפש. 

 

 

במי מטפל הטיפול הזוגי?

קיימות כמה שיטות של טיפול זוגי, אך המשותף להן הוא זהות הלקוח:

בכל תהליך של טיפול זוגי הלקוח הוא הקשר הזוגי. אף פעם הלקוח אינו בת הזוג בנפרד או בן הזוג בנפרד. זה נכון שמדי פעם מטפלים זוגיים לקיים מפגשים נפרדים, אולם המטרה היא תמיד הקשר הזוגי.

הטיפול הזוגי של ימינו נשען על כמה שיטות טיפול פסיכולוגיות, כמו הטיפול ההומניסטי של קרל רוג'רס, טיפול אימגו בגישת הנדריקס, הגישה הזוגית-מערכתית, תיאוריית ההתקשרות, הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית, הטיפול הפסיכודינמי ועוד. 

 

 

למה זוגות פונים ליועץ זוגי? 

בני זוג פונים לייעוץ זוגי במטרה להתמודד עם קשיים שחוזרים על עצמם במערכת היחסים, או עקב משבר זוגי: 

הקשיים השכיחים ביותר בפנייה למטפלים זוגיים הם התמודדות עם  ניהול כעסים, חוסר ביטחון של אחד הצדדים במערכת היחסים, דפוסי תקשורת שדורשים שינוי, צרכים רגשיים שאינם מקבלים מענה מספק, חרדות כלכליות והבדלי עמדות בהורות. 

מתחים עלולים ליצור ריחוק ותחושה שהמערכת הזוגית אינה תקינה יותר. לכל אחד מאיתנו יש את מערכת הערכים והאמונות שלו כמו גם את דפוסי ההתנהגות שהם תוצר של הבית והסביבה שגדלנו בה, דבר שיוצר באופן טבעי פערים באופן ההסתכלות על דברים לרבות חינוך של הילדים, האופן בו מערכת יחסית אמורה להתנהל וכו.

זוגות רבים מתנהלים בשיח בין מונולוגים, מה שאינו מאפשר כבר דיבור דיאלוגי, לפעמים אפילו מבלי לתת על כך את הדעת: האשמות הדדיות, ביקורתיות תדירה, כל אלו מכרסמים בחלקות הטובות של הזוגיות ושוחקים את המערכת העדינה הזו.

  

 

משבר בזוגיות

משבר זוגי הוא אחד הקשיים הפסיכולוגיים הכואבים ביותר שיש, בעיקר כאשר יש ילדים בתמונה, אבל לא רק.

משבר הוא תמיד אירוע מאתגר, אבל  הוא קשה פי כמה כאשר הוא נגרם על ידי האדם הכי קרוב אלינו, אותו אנחנו בדרך כלל גם הכי אוהבים. 

פניות המשבר השכיחות ביותר שפוגשים מטפלים זוגיים הן על רקע של משבר אמון ובגידה רומנטית.

פתאום, אחרי תקופה ארוכה של ביחד, מתגלים חיים כפולים של בן או בת הזוג - חיים מקבילים ומפוצלים שהתגלותם קורעת את מרקם הביטחון הזוגי. 

בצד החיובי, טיפול טוב במשבר זוגי עשוי לבנות גשר שיאפשר לקשר לנוע מכאב עמוק לעבר התחלה חדשה.

הזוגות האוהבים ביותר, אלה שמצליחים לבסס מערכת יחסים לאורך עשרות שנים, יודעים לספר כי אין זוגיות בלי משברים וכי התקופות היפות ביותר שלהם יחד פרחו לאחר פתרון מוצלח של משבר. 

 

 

Romantic Seperation Psychotherapy

 

 

שיפור התקשורת, ניהול קונפליקטים ולקיחת אחריות אישית

זוגות רבים נוטים לתלות את הבעיות בזוגיות בהתנהגות של הצד השני ומתקשים יותר לראות את תרומתם למצב הזוגיות. 

זה טבעי, אבל חשוב לזכור שמערכת זוגית מושתתת על דינמיקה בין שני אנשים ולשניהם חלק באינטראקציה זו. 

לריבים בין בני זוג השפעה רבה על האופן בו אנו מרגישים ומתנהלים, בעיקר עבור במערכות יחסים זוגיות בקונפליקט גבוה, רגשות שיוצאים מכלל שליטה, ביקורות ו'האשמות שיורדות נמוך'.

במצבים אלה, אנו עלולים להרגיש חסרי ערך, בודדים וליצור מרחק בינינו לבין בן זוגנו. ביחסים סוערים נדרשת יכולת בויסות ושליטה ברגש על מנת לשפר את המצב, טרם הקניית כלים לשיפור תקשורת או אינטימיות.

כשאנו חווים רמת עוררות רגשית גבוהה, אנו אוטומטית מפנים את תשומת לבנו לבריחה ממצב זה.

כך, כאשר העוצמות הרגשיות בריב הזוגי גבוהות, אנו רוצים לברוח מהמצב, ואז מתחיל מצב של חוסר ויסות רגשי. בשלב כזה, בה המערכת לא מווסתת, פועלים אזורים במוח שמפריעים לאזורים אחרים שאחראים לפתרון בעיות ובחירה באסטרטגיות פעולה. אז קשה לנו לראות את נקודת מבטו של האחר, אנו עסוקים בפעולה או בריחה מהתחושות שעולות, ועולה קושי להגיב לסיטואציה באופן אפקטיבי.

 

 

איך לריב נכון בזוגיות?

קשה, עד בלתי אפשרי, להימנע לחלוטין מוויכוחים בתוך זוגיות, אבל בהחלט אפשר ללמוד איך לריב.

זוגות רבים חוששים מההשפעות של הקונפליקט הזוגי על הילדים ומנסים להסתיר אותו ככל הניתן.

זאת על אף שמתחים בין-אישיים הם חלק מהחיים ויש ללמד ילדים כיצד להכיל ולהתמודד עימם. אבל כמות ותדירות המריבות פחות הרסנית, לעומת האיכות - קראו כאן על מאפיינים הרסניים של תקשורת זוגית

שבמקום להיות עסוקים בשאלה האם להישאר בקשר או להיפרד, חיוני יותר לעבוד על מיומנויות תקשורת יעילות.

לדרך בה מתנהלת מריבה זוגית יש השלכות על המערכת המשפחתית כולה ולא רק על הזוג: 

מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת אריזונה, חילק את סוגי ניהול הקונפליקט בין בני הזוג ל-הרסני ו-בונה. החוקרים מצאו שהסגנונות השונים קשורים למידת הביטחון הנפשי אותה חווים הילדים. 

 

 

"בחרו את המלחמות"

יש קונפליקטים זוגיים שהדרך הנכונה ביותר להתמודד אתם היא לפעמים התעלמות זמנית מהפרטנר, תוך נסיגה מ"עמדת הקרב", מה שעשוי למנוע הסלמה מיותרת והתנצחות שמעכירה את היחסים. 

פרופ' דן אריאלי, פסיכולוג ומומחה לכלכלה התנהגותית, טוען כי כדי קבלת החלטה לגבי השקעה ועבודה על הקשר מול הרמת ידיים ופרידה, נדרש כל אחד מבני הזוג לשאול את עצמו, האם היה בוחר שוב בבן/בת הזוג מחדש, לאור ההיכרות המעמיקה ומרובת השנים. שאלה מצוינת לטיפול זוגי. 

 

איך טיפול זוגי עובד וכיצד הוא עוזר? 

לכולנו יש ציפיה עמוקה כזאת, שהזוגיות פשוט תעבוד. 

אז זה לא פשוט, אך אפשרי:

עבור מרבית הזוגות, עם  עבודה טיפולית נכונה, הזוגיות תעבוד.

מה שחשוב הוא שתהיה מוטיבציה, נכונות ורצון, אבל אין דבר כזה אי התאמה, זה לא פאזל ש"חסר לי החלק השני ואני רק צריך למצוא אותו וזה יהיה בדיוק מתאים". 

המהות של טיפול זוגי היא לצייד אתכם כבני זוג, בכלים, טכניקות ומיומנויות יעילות להתמודד עם מצבים בין-אישיים, תוך היכרות מעמיקה עם דפוסי ההתנהגות והרגש עמם אנו מגיעים ליחסים זוגיים בשלים.

הרבה פעמים אנחנו מביאים לתוך הזוגיות את אותם דפוסים בהם צפינו בבית ההורים, בדרך כלל אנחנו נוטים לחקות את אבא או אמא.

מבלי משים אנו מתנהגים בדרכים שעלולות ליצור חיכוכים זוגיים, בעיקר כאשר כל אחד מבני הזוג מייחל שהשני יתנהג לפי הפנטזיה שהוא דמיין. המשאלות הללו, לפי גישת האימגו בטיפול זוגי, נועדו למלא בדיוק את החללים הרגשיים שנפערו בשנות ילדותנו, ביחסים עם ההורים. אלא שהמציאות בזוגיות אינטימית טופחת על פני כולנו - זוגיות בוגרת אינה חוויה מתקנת מלאה של חסכי הילדות. היא מהווה הזדמנות להשלים עם מה שנעדר ולדעת לבקש מה שאנו זקוקים לו ולהעניק לאחר את מה שהוא זקוק. זו מלאכת מחשבת... 

המטרה של טיפול זוגי היא להיות יותר מודעים ומחוברים לחלקים המוקדמים הללו כדי להבין כיצד לא ליפול לאותם דפוסי התנהגות וכיצד לשפר אותם.

הרבה פעמים העבודה היא קצת טכנית כי קשה מאוד לשנות הרגלים: בני הזוג צריכים להכריח את עצמם לשים לה לפרטים קטנים גם כשלא מתחשק וללמוד להקשיב. כי באמת, אחד האתגרים שכולנו כבני זוג מתקשים איתם,  זה הקשבה אמפתית. כל צד רוצה תמיד להשמיע ולא תמיד מוכן להקשיב. 

 

מה שיעור ההצלחה של טיפול זוגי?

 

עד כמה הטיפול הזוגי יעיל?

ובכן, החדשות הטובות הן כי ייעוץ זוגי, כפי שהוא מקובל כיום - למשל באמצעות העקרונות של טיפול ממוקד רגש (EFT) - נמצא יעיל בערך ב-75% מהזוגות, כך על פי האיגוד האמריקאי לפסיכולוגיה (APA). 

 

טיפול זוגי בשיטת גוטמן

המטפלים הזוגיים במכון טמיר משלבים טכניקות התנהגותיות ומעשיות שמבוססות גם על מחקריו הבינלאומיים המוערכים של הפסיכולוג פרופ׳ ג'ון גוטמן.

פרופ׳ גוטמן צפה לאורך עשרות שנים בתיעוד ההבדלים בין מערכות יחסים זוגיות בריאות ולא בריאות, ומציע עקרונות טיפוליים שמהם גוזר המטפל הזוגי צעדים שזוגות יכולים לנקוט כדי לתקן את מערכת היחסים שלהם. ג׳ון גוטמן ואשתו ג׳ולי, שניהם פסיכולוגים יהודים שהקימו את מכון גוטמן לטיפול זוגי ומשפחתי.

 

 

איך למצוא המלצה על טיפול זוגי?

בקשה להמלצה על מטפל זוגי מחברים ובני משפחה

אחת הדרכים המוכרות היא לבקש המלצה על מטפל זוגי מזוגות חברים שאתם נמצאים איתם בקשר, או עם בני ובנות משפחה שמכירים מהתנסות אישית או מקצועית. 

בקשת המלצה מאנשים מוכרים אינה נוחה לכל זוג, בעיקר בגלל חשיפת הצורך שלכם. חיסרון נוסף הוא שמטפלת זוגית שהתאימה לצרכים של זוג מסוים לא תוכל בהכרח לתת מענה מוצלח עבורכם. 

  

מטפלים זוגיים במגזר הציבורי

דרך נוספת להתחיל טיפול זוגי היא לפנות לטיפול זוגי דרך קופת חולים - מכבי, כללית, מאוחדת או לאומית - או לפנות לשירות הטיפולי של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

התחנות לייעוץ וטיפול בחיי המשפחה והנישואין נושאות אומנם כותרת מרתיעה - "אלימות במשפחה" - אולם במקרים רבים ניתן למצוא בהן מטפלים זוגיים מומלצים ומנוסים. היתרון המרכזי בפנייה דרך הקופות או התחנות לייעוץ זוגי הן המחיר - עלות הטיפול מינימלית ולעיתים אף ניתנת חינם. חסרונות אפשריים הם תור ארוך ואפשרויות בחירה מצומצמות של המטפל או היועץ הזוגי העתידי שלכם. 

 

מטפלים זוגיים פרטיים

בעולם אידיאלי תהיינה שלל אפשרויות זמינות פנייה לטיפול זוגי בשירות הציבורי.

יחד עם זאת, המציאות מלמדת כי זוגות רבים מעדיפים לחפש מטפל/ת שעובד בקליניקה פרטית או במכון פסיכולוגי מקצועי.

המומחיות של מכון טמיר היא בזיהוי צרכים ובאיתור המטפל הזוגי המומלץ והמתאים ביותר, באופן מדויק, עבור הזוגות הפונים אלינו.

ההפניה אינה מוגבלת רק למטפלים זוגיים בתל אביב או למטפלים זוגיים עמיתים שלנו בארץ, אלא גם למקורות מקצועיים ציבוריים שאנו מכירים ובוטחים באיכותם.

מוזמנים לפנות אלינו לשיחה אישית להתאמת מטפל/ת זוגי/ת. 

 

אתגרים פסיכולוגיים בטיפול זוגי

ברית של  אחד מבני הזוג עם המטפל הזוגי - משולשים

משולש הוא מבנה בין-אישי מורכב.

בגיאומטריה של הטיפול הזוגי, הקשר תמיד מועד למצב מסוכן, בו 3 שווה 2 ועוד אחד...

לכן, מטפלים זוגיים לומדים כבר בתחילת הכשרתם, לפתח רגישות ליצירת יחסים שיוויוניים ומקבילים בינם לבין כל אחד משני המטופלים.

אחת הבעיות שמחבלות ומכשילות טיפולים זוגיים היא תחושה שנוצרת אצל הגבר או האשה, שנוצרה ברית אקסלוסיבית של המטפלת הזוגית עם אחד מהצדדים.

הדגשת הכוחות של הזוגיות -  לצד החולשות

זוגות מגיעים לטיפול זוגי במטרה לתקן בעיות במערכת היחסים שלהם.

במקרים מעטים מאוד מגיע זוג לטיפול כדי לשפר עוד יותר קשר חזק ומספק (זה נכון כמובן לכל פניה לטיפול פסיכולוגי. צריך כאב). 

יחד עם זאת, מטפל זוגי טוב לא 'ייתקע' רק על קשיים ובאתגרים, אלא יידע לראות ולסמן עבורכם גם את נקודות החוזק - שלך, של הצד השני ושל הקשר כמערכת. 

 

072-3940004

 

 

תודה ולהשתמע !

 

צוות מכון טמיר 

 

 

 

 

 

 

 

 

מקורות:

 

 

Lisa A. Benson, Meghan M. McGinn, Andrew Christensen. Common Principles of Couple Therapy. Behavior Therapy, Volume 43, Issue 1, March 2012, pp. 25-35

 

 

Sean D. Davis, Jay L. Lebow, Douglas H. Sprenkle. Common Factors of Change in Couple Therapy. Behavior Therapy, Volume 43, Issue 1, March 2012, pp. 36-48

 

 

The High-Conflict Couple - A Dialectical Behavior Therapy Guide to Finding Peace, Intimacy, and Validation. By: Alan Fruzzetti PhD, Marsha M. Linehan PhD, ABPP. 2006, New Harbinger Publications

 

 

https://medicalxpress.com/news/2017-09-parents-conflict-impact-kids.html

 

 

https://www.webmd.com/sex-relationships/features/couples-counseling#1

 

 

https://couplestherapyinc.com/how-to-choose-a-couples-therapist/

 

 

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020