מטפלים קוגניטיביים התנהגותיים מומלצים | CBT בבאר שבע (2024)

טיפול CBT בבאר שבע

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

(CBT) בבאר שבע

 

 

מה זה טיפול CBT?

 

טיפול  קוגניטיבי התנהגותי, שנקרא גם CBT, או (Cognitive behavioral therapy (CBT, מתייחס בעצם למשפחה שלמה של 'טיפולים באמצעות שיחות', המבוססים על מחקרים קליניים מדעיים

 

מטרתו המרכזית של טיפול CBT היא לזהות ולתקן את מעגל המחשבות השליליות של המטופל, מעגל הרסני אוטומטי שנוטה לחזק את עצמו, למשל בחרדה ובהמנעות שמתעצמות מאירוע לאירוע, דיכאון שמתדרדר לאורך החיים או הגברה של אובססיות וקומפולסיות ב-OCD

 

שיטת CBT מתמקדת בהווה. בניגוד לשיטות טיפול מסורתיות יותר, היא אינה מתאמצת לחשוף גורמים וסיבות לנוירוזות וקונפליקטים עמוקים, אלא מתמקדת בהשגת יעדים ומטרות, בדרך כלל דרך זיהו ושינוי של דפוסי חשיבה והתנהגות מזיקים או לא יעילים, ולהחליף אותם במחשבות והתנהגויות תפקודיות יותר, כאלה המשקפות את המציאות בצורה נכונה ומדויקת יותר. למשל, טיפול CBT בדיכאון מתמקד בזיהוי דפוסי החשיבה או דפוסי ההתנהגות השליליים, בהם מחזיק המטופל, אשר גרמו לדיכאון ו/או משמרים אותו לאורך שנים רבות.

 

טיפול CBT עוזר למטופל להתמקד בבעיות העכשוויות שלו ולפתור אותן, ולרוב כולל למידת ידע ותרגול מיומנויות חדשות ב"עולם האמיתי".

 

מה היתרונות של CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) על פני שיטות טיפול אחרות?<

 

נורית אלנהורן מטפלת CBT ומטפלת זוגית במזכרת בתיה ובבאר שבע

נורית אלנהורן, מטפלת CBT בבאר שבע ובמזכרת בתיה, מכון טמיר

 

 

עבור אילו בעיות מתאים טיפול CBT?

 

נכון להיום, טיפול CBT נמצא יעיל למגוון רחב מאוד של הפרעות נפשיות.

 

בתחילת הדרך, בחלוף מחצית המאה הקודמת,  הוכחה יעילותו הקלינית של טיפול CBT ופורסמה בציבור האפקטיביות המוצעת בו, בעיקר להתמודדות קלינית עם דיכאון והפרעות חרדה

 

בחלוף השנים התרחבה והוכללה ראיית העולם הקוגניטיבית-התנהגותית, כלים טיפוליים חדשים פותחו ועמדו במבחן המחקר והגישה כולה זכתה להכרה של העולם הרפואי (רופאים קצת פקפקו קודם כן ביעילותם של טיפולים פסיכולוגיים מהגישה הפסיכודינמית; בימינו הם כבר ממש נהנים ליישם טכניקות טיפוליות ורבים מהם אף לומדים בתכניות הכשרה וקורסים של CBT). 

 

נכון להיום, שיטת CBT מציעה מכלול מגוון של מענים פסיכותרפיים מרשימים ומוכחים לטיפול פסיכולוגי לילדים, בני נוער ומבוגרים, בהרבה בעיות וקשיים נפשיים:

טראומה, הפרעות התנהגות, הפרעות אישיות (כמו טיפול DBT בהפרעת אישיות גבולית) , טיפול בהתקף חרדה קשה, הפרעות קשב וריכוז (ADHD), פגיעה ותקיפה מינית, הפרעות אכילה ואפילו פסיכוזה. 

 

 

טיפול CBT לילדים ונוער 

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מותאם לכל גיל ובהקשר זה, CBT לילדים מתמקד בהקניית כלים ומיומנויות לילדים ולהוריהם

 

כאמור, גישת CBT שונה משיטות טיפול אחרות; הטיפול מתמקד בדרכים שבהן המחשבות, הרגשות וההתנהגויות של האדם מחוברים זה לזה ומשפיעים האחד על השני.

משום שהמחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלנו קשורים אלו באלו, גישת ה-CBT מאפשרת למטפל להתערב בנקודות שונות לאורך הדרך.

 

פטריסיה גלייזר MA מטפלת CBT בילדים ומדריכת הורים בבאר שבע 

פטריסיה גלייזר, MA, מטפלת CBT לילדים ונוער בבאר שבע, מכון טמיר

 

 

ישנם כמה מאפיינים יחודיים של טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים לילדים ומתבגרים: 

 

  • המטפל, יחד עם הילד או המתבגר, בונים מטרות לטיפול. לעיתים קרובות הדבר נעשה בשיתוף פעולה עם ההורים. בהמשך, מבצעים מעקב אחר השגת המטרות לאורך התהליך.

  • המטפל והמטופל עובדים יחד תוך הבנה משותפת לפיה למטפל יש מומחיות בטכניקות ובתיאוריה, אך המטופל הוא המומחה הכי טוב לעצמו.

  • המטפל מנסה לעזור למטופל לגלות שהוא בעל כוחות ויכולות לבחור במחשבות והתנהגויות חיוביות. 

  •  הטיפול הוא לרוב קצר טווח. המטופל מהווה שותף פעיל בתהליך - הן בזמן הפגישה והן מחוצה לה; הטיפול כולל גם שיעורי בית, זאת משום שהמיומנויות שנלמדות דורשות אימון גם מחוץ לשעה הטיפולית.

  •  הטיפול מכוון מטרות, ותפקידו לפתור בעיות שמתעוררות בהווה. העבודה מתבצעת צעד אחר צעד, בכדי לפעול להשגת המטרות הטיפוליות שהוגדרו.

 

 

איך עובד מטפל CBT?

 

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי  מתמקד בהתמודדות עם מחשבות אוטומטיות שליליות, סכמות פנימיות ואמונות ליבה שגויות שעומדות בבסיס כל הקשיים נפשיים.

הדבר הראשון שנדרש לעשות הוא להפר בהדרגתיות את מערכת החוקים והאמונות שנבנתה, לפעמים במנותק מהמציאות, סביב מצוקה מסוימת (כמו פוביה מכלבים וההמנעות שנוצרה בעקבותיה), ולחוות מקורות אלטרנטיביים להפגתה. 

המטפל/ת משלב כלים, שאלונים, תרגילים, טכניקות ודפי עבודה שונים, כאשר הם דבקים לרוב בפרוטוקול טיפולי ספציפי שתוקף במחקרים.

 

התערבויות CBT שכיחות כוללות, למשל, פסיכואדוקציה - חינוך פסיכולוגי - פשוט כי ידע זה כוח. המטפל חושף את המטופל למידע מקצועי מעשי, נהיר ועדכני, שבכוחו להעשיר את החשיבה ולהגביר את תחושת השליטה הנחוצה כל כך למטופל, תוך זיהוי ועמידה על הקשר בין מחשבות, רגשות והתנהגות.

 

כלי חשוב נוסף, שנחשב יעיל במיוחד לטיפול בחרדות, פוביות, פוסט טראומה ודיכאון, הוא טיפול EMDR, אותו אנו מציעים בשיתוף עם קלינאים שלנו בדרום הארץ. 

 

דוגמא לטכניקה אחרת היא ניטור מצב הרוח, תרגול במסגרת שיעורי בית, באמצעות כתיבה שוטפת ביומן מחשבות, שמאפשר למטופל מעקב יומיומי אחר ההתרחשויות בעולמו הפנימי. ביומן המחשבות יש עמודות, המתייחסות לכל אירוע חשוב, כאשר המטופל מתבקש לשיים (to name) רגש שעלה בעקבותיו או מחשבה אוטומטית שקפצה לה לתודעה. את החומרים הללו בוחנים המטפל והמטופל במפגש הטיפולי הבא. ככה לומדים הכי טוב!

 

על ידי עבודה טיפולית קצרה, מוכחת, שיתופית, שקופה, ממוקדת ואינטנסיבית, יחד עם מוטיבציה לשינוי ונכונות גבוהה של המטופל, הולך ונסדק מעגל הקסמים הבעייתי ומערכת אמונות חדשה ובריאה יותר פורחת לתוך החיים, תוך שהיא מאפשרת התמודדות בריאה ויעילה עם דיכאון, חרדה , פוביות , הפרעות אישיות , הפרעות אכילה , קשיי ויסות רגשי והמון קשיים אחרים.

 

מטפלי ה-CBT בקליניקות העמיתות בבאר שבע מקיימים טיפול קוגניטיבי התנהגותי בשפות עברית, אנגלית ורוסית. 

 

 

 

בואו נדבר על הדברים

החשובים באמת

 

 

פגישה טלפונית קצרה

 עם מתאמת טיפול -

 להרשמה (ללא עלות)

 

 

שיחת ייעוץ ממוקדת 

עם ראש המכון - 

בזום או פנים אל פנים (140 ש״ח)

 

 

שיחת הכוונה לטיפול ומטפל

 עם מתאמת בכירה -

 בזום או במכון (70 ש״ח)


 

 

 התכתבו עם איש מקצוע במענה אנושי

(לפעמים לוקח זמן, אבל תמיד עונים):

התייעצות עם פסיכולוג מטפל

 

  

Clinical Psychologists Tel Aviv

 

 

 

קראו המלצות מאומתות של

לקוחות ועמיתים על מטפלי/ות מכון טמיר

 

 

 

אלוהים העניק לנו את הרגש

כדי שנתפוס מרחק מהשכל.


-- לב טולסטוי

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

מה חדש?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

נחלת יצחק 32א׳, תל אביב יפו, 6744824

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–20:00
יום שני, 9:00–20:00
יום שלישי, 9:00–20:00
יום רביעי, 9:00–20:00
יום חמישי, 9:00–20:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2024