הדרכת הורים אונליין - שיחת ייעוץ עם פסיכולוג ילדים בזום / סקייפ

הדרכת הורים בזום

 

מהי הדרכת הורים אונליין?

 

הדרכת הורים היא סוג של ייעוץ פסיכולוגי אונליין שמטרתו לספק את הידע, הכלים, ההדרכה, ובעיקר התמיכה להורים לילדים ובני נוער. ייעוץ והדרכת הורים מסייעים להורה בהבנה יעילה יותר של הילד והצטיידות בכלים וטכניקות מתאימים לסמכות הורית שלמה.  

הצורך בהדרכת הורים נמצא בעלייה, על רקע השימוש המוגבר של ילדים במסכים. 

 

הורים רבים, שנמצאים בהדרכה הורית,  מדווחים מאז תחילת משבר הקורונה שקשה להם למצוא מקום שקט בבית לקיים שיחה עם המטפל. פרטיות היא רק סוגיה אחת מיני רבות, שצצו  מאז עבר תחום הטיפול הנפשי בישראל  לשיחות וידאו לאינטרנט. תוך מספר שבועות קצרים, העבירו פסיכיאטרים, פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים את מירב הפגישות פנים-אל-פנים עם מטופלים. לפלטפורמות וידיאו כמו זום או סקייפ. מטפלים ומטופלים כאחד מתמודדים עם מגוון אתגרים, החל מתקלות טכניות ועד לנביחות הדדיות של כלבים בשני הבתים.

 

גם תפקידי ההורים התרחבו במהלך הדור האחרון - מלבד האחריות לצרכים היומיומיים של הילד, ההורים אחראים גם לסייע לילדיהם לפתח כישורים חברתיים, כישורי חיים והתנהגות מותאמת בשלל מצבים.

ייעוץ אונליין להורים רלוונטי ביותר, בעיקר בעיתות חירום, כיוון שהוא מציע להורים נקודת ראות חיצונית ומקצועית, שלוקחת בחשבון את צרכי הילד, ההורה והמשפחה כולה.

 

 

 

העדויות לגבי יעילות של הדרכת הורים אונליין הולכות ומצטברות. 

 

למשל, הדרכת הורים אונליין יכולה להעניק עזרה משמעותית לילדים המתמודדים עם חרדות, ויש מחקר המלמד כי אפשר לעשות את זה תוך חיסכון בזמן ובכסף (Creswell et al, 2024).

המחקר מצא שתוכנית מקוונת שמלמדת מרחוק הורים כיצד להשתמש נכון בעקרונות של טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT), יעילה כמו הטיפולים המסורתיים בדיבור לטיפול בבעיות חרדה אצל ילדים.

התוכנית נקראת Online Support and Intervention (OSI) לטיפול בחרדת ילדים, ונראה כי ילדים שהוריהם השתתפו בה הראו שיפורים דומים בהפחתת חרדה ובתפקוד היומיומי, ביחס לילדים שקיבלו CBT ׳רגיל׳.

 

התכנית חושפת טפח מהפוטנציאל הקיים בשימוש בכלים דיגיטליים לשיפור יעילות ונגישות של טיפולים נפשיים עבור ילדים.

החדשות האלה ממש טובות, בעיקר בתקופה כמו מלחמת חרבות ברזל בה מתגלים הפערים בין הצורך בטיפול לבין הטיפולים הזמינים בפועל.

 

התוכנית מנגישה להורים את ליבת התוכן של CBT. היא כוללת מידע בטקסט, אודיו, וידאו ותרגילים שנתמכים בדפי עבודה ובשאלונים שמספקים אלבורציה יעילה של הלמידה.

בנוסף, מצורפת גם אפליקציה אופציונלית למשחקי ילדים, שנועדה לעודד אותם לקחת חלק ולהשתתף בטיפול.

 

 

כמעט כל ההורים מתמודדים עם אתגרים בגידול ילדיהם

 

הורים רבים, יחידנים או זוגות, זקוקים להכוונה והדרכה במלאכת גידול ילדיהם. כמות ספרי הדרכה בנושא גידול ילדים מצביעה על הצורך השכיח של הורים בסיוע בהקשר זה.

 

ילדים, בדומה למבוגרים, מתמודדים עם אתגרים פיסיים, רגשיים או אקדמיים, אך הם לא תמיד מבינים את מלוא המורכבויות, הסיבות או ההשלכות של ההתמודדויות שלהם.

 

לעיתים קרובות ילדים חשים אחריות על היותם במצוקה ונוטים להאשים את עצמם גם על קונפליקטים חיצוניים, כגון ריבים בין הוריהם. בגלל שילדים ובני נוער עדיין נמצאים בשלבי התפתחות של מיומנויות תקשורת ושפה, הם עלולים לבטא את כאבם, מצוקתם , את חרדתם ותחושת האשמה שלהם ע"י ביטוי בפעולה או באמצעות כעס.

 

אתגרים רגשיים והתנהגותיים של ילדים עלולים להגרם ממגוון של סיבות, הכוללות בין היתר, לקויות למידה, לקויות ופגיעות רגשיות. זו חוויה כואבת בעבור הורה לראות שילדו סובל שלעיתים מלווה בתחושה של חוסר אונים. לעיתים קרובות ההורה אינו יודע למי הוא יכול לפנות על מנת לקבל הערכה מקיפה וטיפול אפקטיבי ומקצועי למצב.

 

הדרכת הורים על ידי איש מקצוע מנוסה ומיומן יכולה לסייע רבות בהבנה של הקושי עמו הילד שלך מתמודד וכן לתמוך בשיפור יחסי הורה ילד, תוך מתן כבוד לכל הצדדים ומתן הכרה ומענה לצרכים השונים של בני המשפחה.

בהדרכת הורים אנו פוגשים את ההתמודדויות והאתגרים הייחודיים של כל משפחה ומסייעים בבניית אסטרטגיה ספיציפית שתסייע להבנה ואמפטיה כלפי החוויה של הילד מחד, ומאידך תאפשר תקשורת בהירה ואפקטיבית של הצרכים ההוריים, כל זאת על מנת להביא להפחתת קונפליקטים בין  אחד ההורים, או שניהם, לבין הילד.

כאנשי מקצוע העוסקים בהדרכת הורים, יש לנו את הכלים לאבחן את הבעייה ולסייע בבניה של אסטרטגיה יעילה לשיפור והקלה במצב של הילד ובגדילה שלכם כמשפחה.

יש בידינו את הידע והמיומנויות הנדרשות לסייע בשיפור ובהתאמה של המצב בבית ובבית הספר והתערבות טובה שנעשית בזמן יכולה למנוע מהקשיים להפוך לחמורים ונרחבים יותר.

בהדרכת ההורים ניתן להקנות מיומנויות תקשורת יעילה שיכולות לסייע בפתרון קונפליקטים בתוך הבית. כמו כן ניתן ללמוד כיצד להציב גבולות ברורים ועקביים שהילד יכבד, במקום להגיב כלפיו בכעס, ענישה או במניעת אהבה.

הורות היא משימה שנלמדת תוך כדי תנועה, לעיתים קרובות אנו נזקקים לתמיכה וסיוע בעת שאנו מתמודדים עם סוגיות, ספיקות, שאלות, דאגות ביחס ליחסים שלנו עם ילדינו. במקביל יש גם ערך רב לזיהוי של מחשבות, התנהגויות ורגשות המשפיעים עלינו כהורים ביחסינו עם ילדינו. בהדרכת הורים ניתן לעזור לכם לזהות את הדינאמיקה של היחסים, לקבל אבחנה מדוייקת ולפתח גישה המבוססת על שיתוף פעולה, כבוד, תקשורת פתוחה הדדיים.

 

 

מה ההבדל בין הדרכת הורים רגילה להדרכת הורים בווידאו?

 

בשונה מהדרכת הורים מסורתית, שמתקיימת פנים אל פנים בקליניקה,  אתם וילדכם יכולים לקבוע איתנו זמן נוח ולהשתתף בפגישות ייעוץ באינטרנט, דרך אפליקציית זום או סקייפ. 

התהליך הממוקד מתקיים בנוחות  מירבית, בבית, מול המחשב הניד או הסמארטפון.

בנוסף לעלות המופחתת, אותה אנו מציעים בימי הקורונה, מחקרים מלמדים שילדים נוטים להיות יותר ממוקדים וקשובים בטיפול מקוון, בהשוואה לייעוץ אישי בחדר. 

 

בדומה לשירות טיפולי פרונטלי, ייעוץ מקוון זמין להורים ולאנשי מקצוע שרוצים להשתפר בקשר עם ילדים בגילאי 0-18. 

 

 

האם מדריכי הורים מטפלים יותר באונליין?

 

כל המקצוע עבר לאונליין. הקורונה נתנה לכולנו ״בעיטה בישבן״, ישר לתוך המאה ה-21. 

בסקר מעניין שקיים איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי (APA) באמצע מאי, נשאלו הפסיכיאטרים  חברי הארגון ״באיזו תדירות הם מקיימים פגישות טל-פסיכולוגיות לפני ואחרי הופעת המגיפה?״

התוצאות  מדהימות:

לפני הפנדמיה, 63.6% מהנשאלים כלל לא השתמשו ביייעוץ וירטואלי.

לאחר תחילת המגיפה נתון זה צלל ל -1.9% בלבד.

לעומת זאת, לפני שהקורונה הגיעה, רק 2.1% דיווחו על שימוש בטיפול אונליין, ואילו אחרי פריצתה הנתון האמיר ל -84.7%.

 

על מנת להתמודד עם הקושי למצוא זמן מתאים, ניתן לקבוע פגישות מקוונות, מביתכם. בנוסף למרכיב הנוחות, מחקרים מצאו כי ילדים לעיתים מצליחים להתרכז ולהיות יותר קשובים במפגשים מקוונים וזאת בהשוואה למפגשי פסיכותרפיה רגילים.

אנחנו זמינים לספק תמיכה מקצועית מיידית ולהעניק אסטרטגיות יעילות שיסייעו בניהול המצבים הקשים שבהם מתמודדות משפחות בימים אלו. 

 

 

 

בואו נדבר על הדברים

שחשובים באמת

 

מוזמנים.ות לשיחה עם איתן טמיר,

ראש המכון והמנהל המקצועי, 

 לייעוץ קצר, ממוקד וחד-פעמי - 

הערכה מותאמת אישית, חידוד הבעיה

והכוונה מדויקת למטפל.ת -

אצלנו או אצל עמיתים.

 

עלות: 140 ש"ח

 

 

הרשמה מהירה:

 

 בתל אביבאונליין בזום

 

 

מענה לכל שאלה

(המענה אנושי, לפעמים לוקח זמן):

התייעצות עם פסיכולוג מטפל

 

  

Clinical Psychologists Tel Aviv

 

 

 

קראו המלצות מאומתות של

לקוחות ועמיתים על מטפלי/ות מכון טמיר

 

 

 

 

עדכון אחרון:

 

18 בפברואר 2024

 

 

 נכתב ע״י מומחי מכון טמיר

 

 

 

 

מקורות:

 

Creswell, C., Taylor, L., Giles, S., Howitt, S., Radley, L., Whitaker, E., Brooks, E., Knight, F., Raymont, V., Hill, C., van Santen, J., Williams, N., Mort, S., Harris, V., Yu, S., Pollard, J., Violato, M., Waite, P., & Yu, L. M. (2024). Digitally augmented, parent-led CBT versus treatment as usual for child anxiety problems in child mental health services in England and Northern Ireland: a pragmatic, non-inferiority, clinical effectiveness and cost-effectiveness randomised controlled trial. The lancet. Psychiatry, 11(3), 193–209. DOI: https://doi.org/10.1016/S2215-0366(23)00429-7

 

 

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

נחלת יצחק 32א׳, תל אביב יפו, 6744824

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–20:00
יום שני, 9:00–20:00
יום שלישי, 9:00–20:00
יום רביעי, 9:00–20:00
יום חמישי, 9:00–20:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2024