הדרכת הורים אונליין - שיחת ייעוץ עם פסיכולוג ילדים בזום / סקייפ

הדרכת הורים בזום

 

מהי הדרכת הורים אונליין?

 

הדרכת הורים היא סוג של ייעוץ פסיכולוגי אונליין שמטרתו לספק את הידע, הכלים, ההדרכה, ובעיקר התמיכה להורים לילדים ובני נוער. ייעוץ והדרכת הורים מסייעים להורה בהבנה יעילה יותר של הילד והצטיידות בכלים וטכניקות מתאימים לסמכות הורית שלמה.  

הצורך בהדרכת הורים נמצא בעלייה, על רקע השימוש המוגבר של ילדים במסכים. 

 

הורים רבים, שנמצאים בהדרכה הורית,  מדווחים מאז תחילת משבר הקורונה שקשה להם למצוא מקום שקט בבית לקיים שיחה עם המטפל. פרטיות היא רק סוגיה אחת מיני רבות, שצצו  מאז עבר תחום הטיפול הנפשי בישראל  לשיחות וידאו לאינטרנט. תוך מספר שבועות קצרים, העבירו פסיכיאטרים, פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים את מירב הפגישות פנים-אל-פנים עם מטופלים. לפלטפורמות וידיאו כמו זום או סקייפ. מטפלים ומטופלים כאחד מתמודדים עם מגוון אתגרים, החל מתקלות טכניות ועד לנביחות הדדיות של כלבים בשני הבתים.

 

גם תפקידי ההורים התרחבו במהלך הדור האחרון - מלבד האחריות לצרכים היומיומיים של הילד, ההורים אחראים גם לסייע לילדיהם לפתח כישורים חברתיים, כישורי חיים והתנהגות מותאמת בשלל מצבים.

ייעוץ אונליין להורים, בעיקרב זמן משבר הקורונה והבידוד שנכפה עלינו,  רלוונטי ביותר, מכיוון שהוא מציע להורים נקודת ראות חיצונית ומקצועית, שלוקחת בחשבון את צרכי הילד, ההורה והמשפחה כולה.

 

טל ברוורניק MSW מטפלת בגישה דינמית במכון טמיר רמת גן

טל ברוורניק, MSW, מטפלת בילדים, מתבגרים ומדריכת הורים בזום וברמת גן

 

כמעט כל ההורים מתמודדים עם אתגרים בגידול ילדיהם

הורים רבים, יחידנים או זוגות, זקוקים להכוונה והדרכה במלאכת גידול ילדיהם. כמות ספרי הדרכה בנושא גידול ילדים מצביעה על הצורך השכיח של הורים בסיוע בהקשר זה.

ילדים, בדומה למבוגרים, מתמודדים עם אתגרים פיסיים, רגשיים או אקדמיים, אך הם לא תמיד מבינים את מלוא המורכבויות, הסיבות או ההשלכות של ההתמודדויות שלהם.

לעיתים קרובות ילדים חשים אחריות על היותם במצוקה ונוטים להאשים את עצמם גם על קונפליקטים חיצוניים, כגון ריבים בין הוריהם. בגלל שילדים ובני נוער עדיין נמצאים בשלבי התפתחות של מיומנויות תקשורת ושפה, הם עלולים לבטא את כאבם, מצוקתם , את חרדתם ותחושת האשמה שלהם ע"י ביטוי בפעולה או באמצעות כעס.

אתגרים רגשיים והתנהגותיים של ילדים עלולים להגרם ממגוון של סיבות, הכוללות בין היתר, לקויות למידה, לקויות ופגיעות רגשיות. זו חוויה כואבת בעבור הורה לראות שילדו סובל שלעיתים מלווה בתחושה של חוסר אונים. לעיתים קרובות ההורה אינו יודע למי הוא יכול לפנות על מנת לקבל הערכה מקיפה וטיפול אפקטיבי ומקצועי למצב.

הדרכת הורים על ידי איש מקצוע מנוסה ומיומן יכולה לסייע רבות בהבנה של הקושי עמו הילד שלך מתמודד וכן לתמוך בשיפור יחסי הורה ילד, תוך מתן כבוד לכל הצדדים ומתן הכרה ומענה לצרכים השונים של בני המשפחה.

בהדרכת הורים אנו פוגשים את ההתמודדויות והאתגרים הייחודיים של כל משפחה ומסייעים בבניית אסטרטגיה ספיציפית שתסייע להבנה ואמפטיה כלפי החוויה של הילד מחד, ומאידך תאפשר תקשורת בהירה ואפקטיבית של הצרכים ההוריים, כל זאת על מנת להביא להפחתת קונפליקטים בין  אחד ההורים, או שניהם, לבין הילד.

כאנשי מקצוע העוסקים בהדרכת הורים, יש לנו את הכלים לאבחן את הבעייה ולסייע בבניה של אסטרטגיה יעילה לשיפור והקלה במצב של הילד ובגדילה שלכם כמשפחה.

יש בידינו את הידע והמיומנויות הנדרשות לסייע בשיפור ובהתאמה של המצב בבית ובבית הספר והתערבות טובה שנעשית בזמן יכולה למנוע מהקשיים להפוך לחמורים ונרחבים יותר.

בהדרכת ההורים ניתן להקנות מיומנויות תקשורת יעילה שיכולות לסייע בפתרון קונפליקטים בתוך הבית. כמו כן ניתן ללמוד כיצד להציב גבולות ברורים ועקביים שהילד יכבד, במקום להגיב כלפיו בכעס, ענישה או במניעת אהבה.

הורות היא משימה שנלמדת תוך כדי תנועה, לעיתים קרובות אנו נזקקים לתמיכה וסיוע בעת שאנו מתמודדים עם סוגיות, ספיקות, שאלות, דאגות ביחס ליחסים שלנו עם ילדינו. במקביל יש גם ערך רב לזיהוי של מחשבות, התנהגויות ורגשות המשפיעים עלינו כהורים ביחסינו עם ילדינו. בהדרכת הורים ניתן לעזור לכם לזהות את הדינאמיקה של היחסים, לקבל אבחנה מדוייקת ולפתח גישה המבוססת על שיתוף פעולה, כבוד, תקשורת פתוחה הדדיים.

 

נירה ואלה מדריכת הורים בתל אביב 

ד״ר נירה ואלה, מדריכת הורים בצפון תל אביב 

 

מה ההבדל בין הדרכת הורים רגילה להדרכת הורים בווידאו?

בשונה מהדרכת הורים מסורתית, שמתקיימת פנים אל פנים בקליניקה,  אתם וילדכם יכולים לקבוע איתנו זמן נוח ולהשתתף בפגישות ייעוץ באינטרנט, דרך אפליקציית זום או סקייפ. 

התהליך הממוקד מתקיים בנוחות  מירבית, בבית, מול המחשב הניד או הסמארטפון.

בנוסף לעלות המופחתת, אותה אנו מציעים בימי הקורונה, מחקרים מלמדים שילדים נוטים להיות יותר ממוקדים וקשובים בטיפול מקוון, בהשוואה לייעוץ אישי בחדר. 

 

בדומה לשירות הטיפולי הפורנטלי למן ייעוץ מקוון זמין להורים ולאנשי מקצוע שרוצים להשתפר בקשר עם ילדים בגילאי 0-18. 

נכון, קשה למצוא זמן לפגישות הדרכת הורים משותפות. 

 

 

האם מדריכי הורים מטפלים יותר באונליין?

כל המקצוע עבר לאונליין. הקורונה נתנה לכולנו ״בעיטה בישבן״, ישר לתוך המאה ה-21. 

בסקר מעניין שקיים איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי (APA) באמצע מאי, נשאלו הפסיכיאטרים  חברי הארגון ״באיזו תדירות הם מקיימים פגישות טל-פסיכולוגיות לפני ואחרי הופעת המגיפה?״

התוצאות  מדהימות:

לפני הפנדמיה, 63.6% מהנשאלים כלל לא השתמשו ביייעוץ וירטואלי.

לאחר תחילת המגיפה נתון זה צלל ל -1.9% בלבד.

לעומת זאת, לפני שהקורונה הגיעה, רק 2.1% דיווחו על שימוש בטיפול אונליין, ואילו אחרי פריצתה הנתון האמיר ל -84.7%.

 

על מנת להתמודד עם הקושי למצוא זמן מתאים, ניתן לקבוע פגישות מקוונות, מביתכם. בנוסף למרכיב הנוחות, מחקרים מצאו כי ילדים לעיתים מצליחים להתרכז ולהיות יותר קשובים במפגשים מקוונים וזאת בהשוואה למפגשי פסיכותרפיה רגילים.

אנחנו זמינים לספק תמיכה מקצועית מיידית ולהעניק אסטרטגיות יעילות שיסייעו בניהול המצבים הקשים שבהם מתמודדות משפחות בימים אלו. 

 

מכון טמיר מציע טיפול אונליין

ומפגשי הדרכת הורים באינטרנט

במחיר של 350 ש"ח למפגש.

צרו עמנו קשר!

 

072-3940004

 

 

 

עדכון אחרון

31 במרץ 2022   

 

 נכתב ע״י מומחי מכון טמיר

 

בדיקת עובדות והצהרה לגבי אמינות המאמר מדיניות כתיבה

 

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2022