איך לבחור מטפל CBT? | טיפים, כלים, המלצות, שאלות ותשובות

דרג פריט זה
(80 הצבעות)

איך בוחרים מטפל CBT מתאים?

מחפשים מטפל CBT

לטיפול קוגניטיבי התנהגותי יעיל?

 

עריכה:  

איתן טמיר, (MA),

ראש מכון טמיר

 

 

מה זה CBT?

CBT היא שיטת טיפול יעילה, מוכחת מחקרית, חדישה ומתחדשת כל העת, שמרבית הפסיכולגים שעובדים באמצעותה עוברים הכשרה מקצועית ייעודית נוספת, לאורך שנתיים עד שלוש, באחת מתכניות לימודי CBT בישראל

בחירת מטפל CBT אינה אתגר פשוט.

למעשה, בכל העולם קיימת בעיה רצינית למדי סביב הנושא הלא פתור של התאמה בין מטפל למטופל, בכל סוג של טיפול פסיכולוגי, לא רק ב-CBT.

 

איך מוצאים מטפל קוגניטיבי-התנהגותי מתאים? 

להלן כמה דרכי חיפוש, שאלות והמלצות חשובות שכדאי לברר עם המטפל/ת הקוגניטיבי-התנהגותי שנראה לך מועמד מתאים לעזור לך:

  • לשאול מכרים: בקשת המלצה מאנשים שאנחנו מכירים היא אפשרות די טובה, ובכל מקרה אמינה. יחד עם זאת, חשוב לזכור שייעוץ וטיפול פסיכולוגי, כולל CBT, מבוססים על זיקה אישית שאיש (עדיין) לא הצליח לפצח את האלגוריתם שלהם. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מתבסס פחות על קשר ויותר על תוכן, ובכל זאת חשוב לדעת שהמלצה מחבר או בן משפחה עשויה להיות עם תוקף מוגבל.
  • אם אתם מחפשים מטפל CBT מומלץ לילדים או לבני נוער, אפשר לשאול  את היועצת בבית הספר. רוב היועצות מחזיקות רשימה מעודכנת של מטפלי CBT מומלצים. בדרך כלל הן מכירות אישית את המטפלים ולומדות גם מהמשוב שמגיע מהתלמיד ומההורים לאחר סיום התהליך.

 

  • קופות החולים והמרפאות לבריאות הנפש מציאות טיפולים פסיכולוגיים במגזר הציבורי. פניה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, במסלול של מטפלים עצמאיים או בתחנות הפסיכיאטריות עשויה להניב תוצאות טובות, אבל אם נקרא את הדיווח שפרסם משרד הבריאות על מצב הרפורמה לבריאות הנפש, ניווכח שנדרשת כאן קארמה טובה: 

 

״חסר כיום מידע ביחס למטפלים העצמאיים שאינם יכולים לפרסם את השירות המתמחה שלהם (לדוגמה- פסיכולוג המתמחה ב- CBT , EMDR וכדומה), ולמטופלים אין אפשרות לדעת למי מהמטפלים לפנות, גם אם קבלו המלצה על טיפול ייעודי. בדומה, אין מידע לגבי זמינות המטפלים ולעיתים קרובות, מטופלים נדרשים ליצור קשר עם מטפלים רבים עד למציאת מטפל פנוי״ (יולי 2019, קראו הדו״ח המלא כאן)

 

  • אם אתם מחפשים מטפל בגוגל, חשוב לפנות לאתרים המאגדים מספר רב של מטפלי CBT, כמו האתר של מכון טמיר, אבל לא רק: בישראל קיימים כמה אינדקסים שמציגים מטפלים לפי חלוקה גאוגרפית, הכשרה טיפולית ספציפית ואמירה של המטפל. האתרים מציעים לצפות בכרטיס האישי של כל מטפל/ת, שכולל לרוב תמונה והצעה להתרשם ממנו אישית ומקצועית. חלק מהאינדקסים מבצעים אימות של הכשרת המטפל, מה שמוסיף אמינות ומגביר את האפשרות שלא תקנו חתול בשק ותגיעו לאדם ללא הכשרה מתאימה.
  • בארגוני עובדים גדולים יש בדרך כלל עובדת משאבי אנוש שאחראית על נושא הרווחה הנפשית של העובדים ובני משפחותיהם. בכל האוניברסיטאות והמכללות בישראל יש פסיכולוגים קליניים ויועצים אליהם ניתן לפנות, בדרך כלל במסגרת דיקאנט הסטודנטים של המוסד האקדמי. 
  • בהחלט מקובל להגיע לפגישת גישוש ראשונה, קצרה או מלאה - כדי לבדוק האם המטפל מתאים לך. אפשר לערוך גם מספר פגישות כאלה ולשתף את המטפל בהתלבטות. בפגישה הראשונה כדאי לשאול על ההכשרה הספציפית של המטפל ב-CBT, כמה שנות ניסיון מאחוריו, מהם תחומי ההתמחות שלו והאם טיפל בעבר בקשיים דומים לשלך.
  • חשוב להיות קשוב לתחושות הבטן שעולות בך במפגש עם המטפל/תהאם אתה חש בנוח?  האם הוא קולט נכון את מה שאתה אומר? האם הוא מתעניין בדבריך? במהלך הפגישה הראשונה מתקיימת התרשמות הדדית - גם המטפל בודק את ההתאמה שלו למטופל וסביר שאם הוא ירגיש שהוא אינו איש המקצוע המתאים, הוא יפנה אותו למטפל/ת קוגניטיבי-התנהגותי אחר שיתאים יותר לצרכייך. 
  • עכשיו להמלצה הכי טובה? :-) אנחנו, במכון טמיר, עובדים מאוד קשה ולומדים כל יום לאורך שנים, את מלאכת ההכוונה וההתאמה הרגישה בין מטפלים לבין מטופלים. עבורנו זהו אתגר ראשון במעלה: אנחנו מקיימים ישיבות צוות שבועיות ספציפיות בנושא, לומדים כל הזמן מטעויות ומתקנים אותן, מזהים את המאפיינים הקריטיים של הפונה ומתאימים עבורו במדויק את המטפל/ת המתאים/ה. את המטפלים אנחנו מכירים לפני ולפנים ונמצאים בקשר שוטף עם מטפלי הקליניקות העמיתות וכמובן עם מטפלי ה-CBT של מכון טמיר תל אביב. 160 המטפלות והמטפלים העמיתים שלנו בארץ  פועלים ב- 6 אזורים גאוגרפיים, ועל הקשר איתם אמונות מתאמות הטיפול במכון, שעובדות ישירות מול המטפלים באזור. לפי המלצות של מטופלים, זה עובד מצוין.

 

מזמינים אתכם להתקשר אלינו! 

 

 


המלצות

ש.ל. מספרת: בעבר סבלתי מחרדת בחינות קשה. אולם, בזכות טיפול ה- CBT של הפסיכולוגית במכון טמיר אני מצליחה להתגבר על החרדות על אף התסמינים שנותרו ואפילו לא הייתי מודעת להם כלל (כגון פנים חיוורות ורעידות). בכל פעם שאני נתקפת חרדה אני חושבת על מה שהמטפלת לימדה אותי וכך מצליחה להתגבר על המכשול. כשאני מסתכלת בדיעבד אני מבינה שלמעשה היא הצילה אותי! באמת תודה רבה על הטיפול המסור והסיוע!

קיראו עוד על טיפול קוגניטיבי התנהגותי<

היכנסו לקרוא על טיפול בחרדות באמצעות CBT <

 

 

אם מתגבשת בך ההחלטה להתייעץ עם מטפל/ת CBT

אנו מציעים לך להיעזר במקצועיות והניסיון שלנו

ומזמינים אותך לשיחת Matching טלפונית מושקעת.

 

המטרה היא לתפור אישית

בין המטרות שלך

לבין מטפל CBT מתאים

שיוכל לעזור לך להגשים אותן.

 

בשיחה נזהה ברזולוציה אופטימלית

את הכתובת הטיפולית המתאימה -

במכון טמיר תל אביב,

בקליניקות העמיתות שלנו בכל הארץ,

או במקורות עזרה רבים אחרים שמוכרים לנו.

 

עלות הטיפול: 330 ש״ח למפגש.

 

אנחנו זמינים פה כל יום, מהבוקר עד הערב

ונשמח לעזור,

תודה ובהערכה,

 

צוות מכון טמיר

 

072-3940004

 

 שלך, 

 

מטפלי CBT לתושבי תל אביב והמרכז 

טיפול CBT אונליין

 

ומטפלי ה-CBT בקליניקות העמיתות שלנו:

 

CBT בירושלים

CBT לתושבי חיפה והצפון

CBT בבאר שבע

CBT ברעננה, כפר סבא והוד השרון

CBT ברמת השרון

CBT בחולון ובת ים

CBT בראשון לציון

CBT ברחובות, מזכרת בתיה ונס ציונה

 

וכמעט בכל יישוב אחר בארץ !

 

 

 

 

מקורות:

 

 

לקסיקון ערכים על טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מתוך בלוג מכון טמיר באתר פסיכולוגיה עברית: https://www.hebpsy.net/me_article.asp?article=2956

דו"ח מסכם: תת הוועדה בנושא הפערים בשירותים הקהילתיים ברפורמה לבריאות הנפש, יולי 2019, משרד הבריאות: https://www.health.gov.il/Services/Committee/NationalCouncils/mental/Documents/22072019.pdf

Dobson D, Dobson KS. Evidence-Based Practice of Cognitive Behavioural Therapy. Guilford Press; 2009

Dobson Keith S. Handbook of cognitive-behavioral therapies. 2nd Edition Guilford Press; New York; London: 2001

Hayes, S. C., & Hofmann, S. G. (2017). The third wave of cognitive behavioral therapy and the rise of process‐based care. World Psychiatry, 16(3), 245–246

Hofmann, S. G., Asnaani, A., Vonk, I. J. J., Sawyer, A. T., & Fang, A. (2012). The Efficacy of Cognitive Behavioral Therapy: A Review of Meta-analyses. Cognitive Therapy and Research, 36(5), 427–440

Jarry J, Ip K. The effectiveness of stand-alone cognitive-behavioural therapy for body image: A meta-analysis. Body Image. 2005;2:317–331

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2021