איך לבחור מטפל CBT? | טיפים, המלצות, שאלות ותשובות 2019

דרג פריט זה
(76 הצבעות)
איך לבחור מטפל CBT? איך לבחור מטפל CBT?

איך בוחרים מטפל CBT מתאים?

מחפשים מטפל CBT

לטיפול קוגניטיבי התנהגותי יעיל?

 

מה זה CBT?

CBT היא שיטת טיפול יעילה, מוכחת מחקרית, חדישה ומתחדשת כל העת, שמרבית הפסיכולגים שעובדים באמצעותה עוברים הכשרה מקצועית ייעודית נוספת, לאורך שנתיים עד שלוש, באחת מתכניות לימודי CBT בישראל

בחירת מטפל CBT אינה אתגר פשוט.

למעשה, בכל העולם קיימת בעיה רצינית למדי סביב הנושא הלא פתור של התאמה בין מטפל למטופל, בכל סוג של טיפול פסיכולוגי, לא רק ב-CBT.

 

 CBT

 

איך מוצאים מטפל קוגניטיבי-התנהגותי מתאים? 

להלן כמה דרכי חיפוש, שאלות והמלצות חשובות שכדאי לברר עם המטפל/ת הקוגניטיבי-התנהגותי שנראה לך מועמד מתאים לעזור לך:

  • לשאול מכרים: בקשת המלצה מאנשים שאנחנו מכירים היא אפשרות די טובה, ובכל מקרה אמינה. יחד עם זאת, חשוב לזכור שייעוץ וטיפול פסיכולוגי, כולל CBT, מבוססים על זיקה אישית שאיש (עדיין) לא הצליח לפצח את האלגוריתם שלהם. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מתבסס פחות על קשר ויותר על תוכן, ובכל זאת חשוב לדעת שהמלצה מחבר או בן משפחה עשויה להיות עם תוקף מוגבל.
  • אם אתם מחפשים מטפל CBT מומלץ לילדים או לבני נוער, אפשר לשאול  את היועצת בבית הספר. רוב היועצות מחזיקות רשימה מעודכנת של מטפלי CBT מומלצים. בדרך כלל הן מכירות אישית את המטפלים ולומדות גם מהמשוב שמגיע מהתלמיד ומההורים לאחר סיום התהליך.

 

  • קופות החולים והמרפאות לבריאות הנפש מציאות טיפולים פסיכולוגיים במגזר הציבורי. פניה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, במסלול של מטפלים עצמאיים או בתחנות הפסיכיאטריות עשויה להניב תוצאות טובות, אבל אם נקרא את הדיווח שפרסם משרד הבריאות על מצב הרפורמה לבריאות הנפש, ניווכח שנדרשת כאן קארמה טובה: 

 

״חסר כיום מידע ביחס למטפלים העצמאיים שאינם יכולים לפרסם את השירות המתמחה שלהם (לדוגמה- פסיכולוג המתמחה ב- CBT , EMDR וכדומה), ולמטופלים אין אפשרות לדעת למי מהמטפלים לפנות, גם אם קבלו המלצה על טיפול ייעודי. בדומה, אין מידע לגבי זמינות המטפלים ולעיתים קרובות, מטופלים נדרשים ליצור קשר עם מטפלים רבים עד למציאת מטפל פנוי״ (יולי 2019, קראו הדו״ח המלא כאן)

 

  • אם אתם מחפשים מטפל בגוגל, חשוב לפנות לאתרים המאגדים מספר רב של מטפלי CBT, כמו האתר של מכון טמיר, אבל לא רק: בישראל קיימים כמה אינדקסים שמציגים מטפלים לפי חלוקה גאוגרפית, הכשרה טיפולית ספציפית ואמירה של המטפל. האתרים מציעים לצפות בכרטיס האישי של כל מטפל/ת, שכולל לרוב תמונה והצעה להתרשם ממנו אישית ומקצועית. חלק מהאינדקסים מבצעים אימות של הכשרת המטפל, מה שמוסיף אמינות ומגביר את האפשרות שלא תקנו חתול בשק ותגיעו לאדם ללא הכשרה מתאימה.
  • בארגוני עובדים גדולים יש בדרך כלל עובדת משאבי אנוש שאחראית על נושא הרווחה הנפשית של העובדים ובני משפחותיהם. בכל האוניברסיטאות והמכללות בישראל יש פסיכולוגים קליניים ויועצים אליהם ניתן לפנות, בדרך כלל במסגרת דיקאנט הסטודנטים של המוסד האקדמי. 
  • בהחלט מקובל להגיע לפגישת גישוש ראשו