מצב רוח תנודתי ולא יציב | איך מטפלים בשינויים קיצוניים במצב הרוח?

דרג פריט זה
(31 הצבעות)
שינויי מצב רוח שינויי מצב רוח

 

מתמודדים עם מצבי רוח משתנים ולא יציבים?

חווים מצבי רוח שמשתנים בקיצוניות?

 מרגישים שהמצב הפנימי שלכם לא הכי יציב?

 

מה הם שינויים במצב הרוח?

שינויי מצב רוח הם בדרך כלל נורמטיביים ושגרתיים.

הם משקפים את מגוון הרגשות הקיימים בנו בתגובה למחשבות, תחושות וחוויות החיים: יש אירועים משמחים יותר ופחות, מלחיצים יותר ופחות, שגורמים לנו ולזולת להתנהגויות מסוימת. 

פעם מצב הרוח מרומם, פעם ירוד, פעם אופורי ופעם דיספורי ודיכאוני, פעם טוב ופעם רע.

 

Mood Swings

 

 

חשוב שלא לקפוץ למסקנות כשאנו מזהים תקופות בהן אנחנו או קרובינו פחות יציבים, ובמקום זאת מוטב להתמקד בחיפוש מקור הלחץ הנפשי ותורם לתחושת הנפיצות, להעניק לו תמיכה ולסייע בהתמודדות עד שזו תחלוף. במצבים נורמטיביים, מרבית השינויים הפנימיים במצב הרוח מתרחשים לאור סיבה אובייקטיבית או סובייקטיבית.

בין אם אתם מבוגרים, מתבגרים או הורים לילדים, כולנו מבינים ברמה האישית מהם שינויים במצב הרוח. מצבי רוח משתנים אצל מרביתנו מספר פעמים ביום, כתלות במאורעות ובחוויות שמייצר האדם ומתרחשים בסביבתו. לפעמים קשה למצוא סיבה מדויקת שתסביר את השינויים התכופים.

 

חוסר יציבות רגשית

אנשים עם מצבי-רוח שמשתנים בתדירות גבוהה סובלים בעצם מחוסר יציבות רגשית, שמכונה גם תנודתיות או לאביליות רגשית

היעדר יציבות רגשית מתבטט בנטיה לחוות רגשות קשים ומכאיבים וקושי לחזור לרמה הרגשית המקורית ולהמשיך הלאה לאחר חוויה רגשית קשה. וגם להיפך - חוויה של רגשות חיוביים בעוצמה שמרגישה כמו סערה פנימית, שממנה לוקח זמן לשוב למצב המאוזן.

לא קל בכלל.

לעתים הסובלים מתנודתיות רגשית חיים את חייהם כמו  נוסעים על "רכבת הרים רגשית", עם מעברים חדים בין מצבי רוח ורגשות:

זעם, פחד, עצבות ובושה, שאחריהם מגיעה חזרה לנורמה.

במקרים מסוימים יופיע גם "אפ" אחרי ה"דאון", מה שברמות קיצוניות עלול להעיד על ציקלוטימיה, היפומניה או הפרעה ביפולרית  .

 

rapid change in mood

 

עבור מי שמתמודדים עם לאביליות (תנודתיות) גבוהה קיימת תחושה שמצב הרוח משתלט, ולרוב לכיוון השלילי של קשת מצבי הרוח, הרבה פעמים מבלי להבין מדוע.

במקרים כאלה, מוגדר מצב הרוח כלא יציב וייתכן שקיימים קשיים בוויסות הרגשי

אצל מטופלים המגיעים לפסיכותרפיה עקב התמודדות כרוניות עם סערות רגשיות קליניות, נוכל לראות כמה תוצרים נפשיים של שינויי מצב רוח שפוגעים מאוד ב"עצמי" ובקיום יחסים בין-אישיים טובים: 

חרדת נטישה, התפרצויות זעם, מהפכים רגשיים חדים, תגובות רגשיות עוצמתיות, כאב נפשי קיצוני שגורר התנהגויות הרסניות, כמו פגיעה עצמית. גם כאשר ניכר תיפקוד על פני השטח תפקוד נורמלי, קיים מתחת לפני השטח חוסר קושי קבוע לשאת חרדה, עם צורך עז להחזקה ותמיכה מאחרים. עבור אנשים שאוהבים את המתמודדים עם מצבי רוח קיצוניים מתעוררים פחד ורתיעה מהעוצמות של הדרמות המסעירות. עבור הסביבה הפחות קרובה מתעוררים פחד, התרחקות ואפילו עוינות. אצל מטפלים מתעוררת פנטזיית הצלה מאוד חזקה.

  

אם אני מבקש, האם מומלץ שהמטפל ישתף אותי באבחנה הפסכיאטרית שלי? <

 

מצב רוח לא יציב מתאר מזג של אדם שנוטה להיות הפכפך או לשנות התנהגות בקיצוניות, ללא סיבה נראית לעין. כלומר, זעם או עצב מוגזמים ללא סיבה ממשית לכך, תנודות במצב הרוח, שמחה או התרגשות שהופכות לרוגז בין רגע. רובנו נתקלנו במהלך חיינו לפחות פעם אחת באדם המתרגז ללא סיבה עליה אנו יכולים לחשוב, אך אין זה בהכרח מעיד על מצב רוח לא יציב. זאת, כיוון ואיננו יודעים מה חווה האדם לפני שפגשנו בו, אשר הביא אותו לתנודה כה קיצונית למראית חוץ במצב רוחו. כלומר, יכול להיות שהאדם כבר היה במצב רוח שלילי  אך הצליח לשלוט בו, עד שמשהו שבר את שליטתו. 

 

MOOD SWINGS

 

אנשים המתאפיינים במזג לא יציב במקרים רבים מתמודדים עם לחץ נפשי רב, עומס, כעס חסר שליטה , ביקורת עצמית, מצבי חיים מורכבים וכדומה. כל אלו גורמים להם להיות 'נפיצים', להיות מועדים להתרגז ולכעוס בקלות מהרגיל.

הנפיצות מביעה את הלחץ הרגשי בו נמצאים, עימו מתקשים להתמודד בצורה אדפטיבית.

 

הידעת? שינויים בטון הדיבור משפיע על יציבות מצב הרוח. מחקר חדש <

 

כשאדם מרגיש שמצב רוחו לא יציב, וכשמדובר במצב שאינו אופייני לו, חשוב לשאול אותו מדוע הוא מרוגז יותר, מדוע הוא נוטה לעצבנות יתרה מהרגיל, לחפש סיבות ולברר - אולי קיים מתח אפיזודי במקום העבודה, במשפחה ובחיים החברתיים.

לרוב, יימצא המקור לעצבנות.

ומרגע שנמצא הגורם- קל הרבה יותר להתמודד עמו.

 

Emotional lability

 

גורמים לשינויי מצב רוח

מצבי רוח לא יציבים עלולים להיגרם בעקבות הרבה גורמים וטריגרים. 

להלן כמה סיבות שכיחות למצבי רוח תנודתיים: 

  • חוסר איזון הורמונלי - גם הורמונים יכולים להביא לשינויים חדים במצב הרוח, בעיקר באמצעות השפעתם הישירה על המוח. מצבים של חוסר איזון הורמונלי אופייניים למשל לבני נוער, להריוניות (בייחוד בטרימסטר הראשון והאחרון), בתסמונת קדם-ויסתית ואצל גברים ונשים המתמודדים עם משבר גיל המעבר. 
  • NED נמוך - NED, ראשי תיבות של Negative Emotion Differentiation, מתייחס ליכולת האישית לערוך הבחנות מדויקות בין סוגים שונים של רגשות שליליים, תוך שיום (מתן שם) לכל רגש כזה. מתוך מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Emotion עולה כי בני נוער שמסוגלים לתאר את רגשותיהם השליליים בדרכים מדויקות, תוך שהם מודעים וערים לניואנסים בין הרגשות שהם חווים - כלומר בעלי NED גבוה - נמצאו חסינים יותר בפני דיכאון, בהשוואה לבני גילם שמתקשים להעריך ולסווג רגשות נכונה. 
  • קשיים נפשיים ונוירולוגיים שקשורים לאימפולסיביות - אימפולסיביות היא אחת התוצאות השכיחות של היעדר כרוני של יציבות רגשית. מתמודדים עם הפרעות ותסמונות רבות, כמו ADHD, הפרעות שליטה בדחפים, אלכוהוליסטים תפקודיים ועוד, נאלצים להתמודד יום-יום עם שינויים רגשיים קיצוניים, שמובילים אותם לא אחת להתנהגויות אימפולסיביות שהם מתחרטים עליהן לאחר מכן.  
  • במהלך גמילה מעישון - הפסקת שימוש בחומרים פסיכואקטיביים ממכרים כרוכה לעיתים קרובות בשינויים קיצוניים במצבי הרוח. למשל, במהלך התנקות הגוף בגמילה מניקוטין, גורמת ההפחתה הפתאומית ברמות הדופמין במוח לחוסר שקט ושינויים רגשיים. הבשורה המשמחת היא שגמילה פיזית מניקוטין נמשכת בדרך כלל 5 ימים עד שבועיים. אז קצת סבלנות ונחזור לאיזון! 
  • הפרעה דיספורית קדם-ווסתית (PMDD) - הכוונהה ב-PMDD היא למצב קיצוני של תסמונת קדם ווסתית (PMS - premenstrual syndrome). מוזמנים לקרוא מאמר נפרד של מכון טמיר על הפרעה דיספורית קדם-ווסתית.

  • תסמונת פסאודובולברית - (Pseudobulbar affect (PBA -היא מצב נוירולוגי שמתאפיין במעברים חדים במצבי הרוח - מהתפרצויות בכי לא נשלטות ועד פרצי צחוק רבות עצמה. הביטויים ההתנהגותיים הקיצוניים של מטופלים המתמודדים עם הסינדרום אינם מצויים בהלימה לסטטוס ולמצב הרוח המנטלי. 

 

 

מה ההבדל בין Affct ל- MOOD? 

אפקט נחשב בד"כ למצב רגשי חולף ודי רגיל,

בעוד מצב רוח מתייחס למצב רגשי מתמשך יותר 

 

טיפול במצבי רוח קיצוניים

גם במקרים בהם האדם מתקשה לשלוט במצב רוחו התנודתי, חשוב לדעת כי כמעט תמיד ניתן להשתלט על המצב וליצור שינוי בהתמודדות שגורמת לאי היציבות הרגשית.

לעיתים, מספר פגישות מועט עם מטפל נפשי מקצועי יסייעו בזיהוי ובירור הגורם לאי-היציבות, ובמציאת הדרכים המתאימות להתמודד עימו בדרך אדפטיבית יותר עבור האדם וסובביו.

במקרים קיצוניים יותר של תנודות קיצוניות במצבי הרוח, אשר אינן נשלטות ולא נמצאה להן סיבה גם לאחר התבוננות פנימית בחיי האדם, יש מקום לאבחנה מעמיקה יותר, אבחנה פסיכיאטרית או פסיכולוגית, במטרה לשלול הפרעת מצב רוח.

הפרעות מצב רוח כמו דיכאון, דיסתימיה, הפרעת אישיות גבולית או מאניה דיפרסיה מאופיינות גם הן בתנודות קיצוניות במצבי הרוח, כאשר בדיכאון מצב הרוח נוטה בעיקר לשליליות, ובמאניה דיפרסיה האדם נע בין אופוריה בלתי מוסברת לדיכאון קשה.

הטיפול בהפרעות מצב רוח מערב מספר מישורים, ולעתים מומלץ להיעזר בטיפול תרופתי וטיפול פסיכותרפי באמצעות שיחות עם פסיכולוג או פסיכותרפיסט טוב (עם המלצות) , שהשילוב ביניהם עוזר לווסת את אי יציבותו הרגשית של המטופל.

 

Bipolar Disorder

 

 

צרו אתנו קשר לשיחת הכוונה למטפל מתאים 

במכון טמיר תל אביב

או בקליניקות העמיתות שלנו בארץ:

 

072-3940004

 

 

עלות: 330 ש״ח למפגש

 

נשתמע !

 

 

צוות המטפלים,

 

מכון טמיר 


מה עוד חשוב לקרוא על שינויי מצב רוח

therapy depression

  • דיכאוןאיך נזהה סימפטומים של דיכאון? הסימפטומים העיקריים הם: ירידה ניכרת במצב הרוח, אובדן ההתעניינות וההנאה, ירידה ניכרת באנרגיה ובפעילות והתעייפות מהירה בעוצמה, ברציפות ובמשך שבועיים לפחות. קראו יותר > 

therapy borderline


therapy manic

  • הגנה מאנית: מלאני קליין מציגה את השקפתה בטיפול פסיכולוגי ביחס לתהליכי האבל הנוראלי בקרב מבוגרים ומקשרת תהליך זה לעמדה הדיכאונית אותה פיתחה  קראו יותר >   

 

 

 

 

מאמר זה נכתב ע״י איתן טמיר, מ.א. וראש המכון 

 

 

מקורות:

 

 

 

 

Ahmed, A., & Simmons, Z. (2013). Pseudobulbar affect: prevalence and management. Therapeutics and Clinical Risk Management, 9, 483–489

 

 

Akbari Chermahini, S., & Hommel, B. (2012). Creative mood swings: divergent and convergent thinking affect mood in opposite ways. Psychological Research, 76(5), 634–640

 

 

Danielle Dresden (2017). What causes mood swings during menopause?. Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT. https://www.medicalnewstoday.com/articles/317566.php

 

 

Starr, L. et al. (2019) The perils of murky emotions: Emotion differentiation moderates the prospective relationship between naturalistic stress exposure and adolescent depression. Emotion 

 

 

https://www.healthline.com/health/rapid-mood-swings

 

 

http://americanpregnancy.org/pregnancy-health/mood-swings-during-pregnancy/

 

 

https://www.quickanddirtytips.com/health-fitness/womens-health/8-causes-and-treatments-of-mood-swings

 

 

https://www.verywellmind.com/what-are-mood-swings-1067178

 

 

https://kidshealth.org/en/teens/bad-mood.html

 

 

 

 

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-72-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2019