הפרעה דיספורית קדם-ווסתית (PMDD) והשפעותיה על מצב הרוח

דרג פריט זה
(4 הצבעות)
PMDD PMDD

הפרעה דיספורית קדם ווסתית

PMDD

 

הפרעה דיספורית קדם ווסתית (Premenstrual dysphoric disorder -PMDD) הינה מצב חמור של תסמונת קדם ווסתית (PMS). שכיחותה של הפרעה זו הינה בין 3-8% מהנשים בגיל הפוריות.

הפרעה דיספורית קדם ווסתית הינה מצב כרוני המצריך טיפול כאשר היא מופיעה. טיפולים אפשריים כוללים שינוי באורח החיים ומתן תרופות.

הסימפטומים של הפרעה דיספורית קדם ווסתית חמורים יותר מהסימפטומים שנחווים בהפרעה קדם וסתית (premenstrual syndrome -PMS) ודורשים לעיתים טיפול תרופתי.

הם מתחילים לרוב כשבוע לפני הופעת הווסת ומסתיימים כמה ימים לאחר תחילתה.

בפסיכולוגיה רפואית יש המון תתי תחומים, פסיכולוג שמתעסק באונקולוגיה הוא בדרך כלל לא פסיכולוג שמתעסק בנשים, זה לא שהוא לא יכול אבל יש גוף ידע שהוא יצטרך ללמוד כדי להיות מקצועי באותו תחום. באופן כללי נשמע שמדובר בהפרעה שבהחלט קשורה לתחום הפסיכולוגיה הרפואית במובן הזה של הקשר ההדוק בין הגוף לנפש.

במקרה של פניה של מתמודדת עם PMDD, ינסה הפסיכולוג את ההפרעה עצמה ולהבין מה הפיזיולוגיה שיכולה להתרחש במצב הספציפי של המטופלת: האם באמת יש לפונה סוג של מחזור שיוצר מאפיינים יותר חמורים מסביבתה או, ייתכן שמדובר גם, במה שאנחנו קוראים לו "סף נמוך", שבו לאדם יש סף נמוך לגירויים, כמו בפיברומיאלגיה, והיא מרגישה כאב יותר חזק ולכן מגיבה כך. 

המוקד הטיפולי, בעיקר בטיפול CBT, יתרכז בכאב וכשהפוקוס הוא על המקום שמעצים את הפרשנות של הכאב.

זה חלק מאוד חשוב- כאב גופני אינו רק פיזי, הוא לא רק ביולוגי - לכאב יש חלק פיזי, חלקו נפשי וחלקו קוגניטיבי. יתכן שעבודה טיפולית על החלקים הקוגניטיביים, לאו דווקא הביולוגיים, על אותן מחשבות שיש למתמודדת סביב הסינדרום:

מה זה גורם לה בתור אישה לחשוב?

מה היא סבורה שזה אומר עליה?

איך היא מרגישה עם זה?

עד כמה היא מבקרת את עצמה?

עד כמה זה קשה לה?

עד כמה המחשבה יוצרת רגש שלילי שיוצר התנהגות שלילית של הסתגרות וחוסר עשייה, מה שעלול להוביל עוד יותר לדיכאון ולחרדה? 

 

אם אנחנו רוצים להתמודד נכון עם המאפיינים הללו אנחנו צריכים לשבור את המעגל, בעיקר באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) אך גם אלמנטים בגישה טיפולית פסיכודינמית רלוונטיים כאן.

 

 

גורמים ל- PMDD

מומחים עדיין לא זיהו מהם הגורמים להפרעה דיספורית קדם ווסתית. הוצע כי הפרעה זו נגרמת כתוצאה מתגובה אבנורמאלית של המוח לשינויים ההורמונליים שמתרחשים במהלך המחזור החודשי של האישה.

נשים בעלות היסטוריה משפחתית של דיכאון אחרי לידה, הפרעות מצב רוח או דיכאון נמצאות בסיכון גבוה יותר לסבול מהפרעה דיספורית קדם ווסתית.

 

 

אבחנה של PMDD

לפחות 5 מהסימפטומים הבאים חייבים להופיע בכדי שתינתן אבחנה של הפרעה דיספורית קדם ווסתית:

  • אפאתיות או התנהגות חזרתית אשר יכולה להיות מקושרת להימנעות חברתית

 

  • קשיי ריכוז

 

  • עייפות

 

  • שינויים בתאבון

 

 

  • תחושה של עומס או חוסר שליטה

 

  • סימפטומים פיזיים נוספים יכולים לכלול רגישות בחזה, נפיחות, כאבי ראש, כאבי מפרקים ושרירים ועליה במשקל

 

 

 

 

 

מקורות: 

 

Guidelines for the Evaluation and Treatment of Perimenopausal Depression: Summary and Recommendations
Pauline M. Maki, Susan G. Kornstein, Hadine Joffe, Joyce T. Bromberger, Ellen W. Freeman, Geena Athappilly, William V. Bobo, Leah H. Rubin, Hristina K. Koleva, Lee S. Cohen, Claudio N. Soares, and on behalf of the Board of Trustees for The North American Menopause Society (NAMS) and the Women and Mood Disorders Task Force of the National Network of Depression Centers
Journal of Women's Health 0 0:0  

Lori Smith BSN MSN CRNP (2018). Premenstrual dysphoric disorder (PMDD). Retreived from medical news today: https://www.medicalnewstoday.com/articles/308332.php

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A4%D7%A8%D7%A2%D7%94_%D7%93%D7%99%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%AA_%D7%A7%D7%93%D7%9D_%D7%95%D7%A1%D7%AA%D7%99%D7%AA

 

סיכמו: אביגיל וינר וצוות מכון טמיר

 

השאר תגובה

אנא הקפד למלא את שדות החובה (*) קוד HTML איננו מותר

המלצה על פסיכולוג בתל אביב


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il