האם כדאי לתת ריטלין לילדים ובני נוער? המלצות, עדויות ומחקרים

דרג פריט זה
(15 הצבעות)
טיפול בריטלין לילדים ובני נוער- מאמרים ומחקרים טיפול בריטלין לילדים ובני נוער- מאמרים ומחקרים

ריטלין לילדים ובני נוער

יתרונות, חסרונות, שינויים ומחקרים

בטיפול תרופתי ב- ADHD אצל ילדים

 

מחקרים עדכניים

עדכון אחרון: 7.5.2020

עריכה: איתן טמיר, MA, ראש המכון

 

וצוות הכותבים במכון טמיר לפסיכותרפיה

 

 

בשנים האחרונות מאובחן מספר הולך ועולה של תלמידות ולתלמידים בבתי הספר כסובלים מקשיי קשב וריכוז .

ADHD (הפרעת קשב וריכוז) היא בין ההפרעות הנפוצות ביותר המאובחנות כיום בגיל הילדות וההתבגרות וקשת ההשפעות של ההפרעה על התפקוד היום יומי נרחב:

כל הורה לילד/ה עם ADHD יודע שקשיי התארגנות מתחילים כבר בתחילת היום. בכיתה הם ייטו 'להתעופף', יתקשו לשבת בדממה, למלא אחר הוראות המורה ולדחות סיפוקים. לעתים, נראה אותם גם חווים קשיים בוויסות הרגשי , התפרצויות אלימות ואימפולסיביות .

בסביבת בית הספר נוטים להדגיש את קשת הסימפטומים המהווה הפרעה משמעתית לסדר ולשקט הנדרשים בכיתה, אבל להפרעה מתלווים, על פי רוב, גם קשיים הקשורים בהסתגלות לסביבה חברתית, פיתוח קשרים חברתיים ושמירה עליהם.

ריטלין לילדים

 

ריטלין לילדים 

התרופה הנפוצה ביותר לטיפול בקשיי קשב וריכוז היא ריטלין (מתילפנידאט), משפחה נרחבת של תרופות סטימולנטיות, שכוללת ריטלין LA, ריטלין SR וקונצרטה לצד תרופות ממשפחה קרובה, כמו אטנט, אדרל, ויואנס ואחרות.

כ-15% מהילדים ובני הנוער בארה״ב מטופלים בריטלין ותרופות דומות.

 

 

האם ריטלין בטוחה לשימוש?

השימוש בריטלין, על אף שהוא רווח מאוד, מעורר מחלוקות מקצועיות וויכוחים רבים אודות יעילותו מחד והפגיעה האפשרית שלו מאידך.

ועם זאת, סקירה מקצועית נרחבת שפורסמה ב-2018 ובחנה תוצאות של מחקרים קליניים מבוקרים שפורסמו לאורך 40 שנה, העלתה כי תרופות סטימולנטיות הן יעילות לטיפול בהפרעות קשב, אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים, בשיעור של 70-80%.

לא זו אף זו, האגודה האמריקאית לרפואת ילדים פרסממה לאחרונה אישור לטיפול תרופתי בריטלין, אטנט (אדרל) וקונצרטה, החל מגיל 4, עבור ילדים שטיפול התנהגותי אינו נותן מענה מספק עבורם.

 

יתרונות של ריטלין

עבור ילדים ומתבגרים רבים מהווה התרופה כלי יעיל ומקדם.

השימוש היומיומי בריטלין עוזרת להם להתגבר על קשיי הריכוז בכיתה ולהצליח סוף סוף ללמוד.

ממחקרים שבדקו את קשת הסימפטומים ההתנהגותיים של ADHD בקרב ילדים שקיבלו מתילפנידאט (החומר הפעיל בריטלין) והשוו אותם לקבוצת ביקורת, עלה כי ישנו שיפור בעיקר במדדי ההתנהגות בכיתה כפי שדווחה על ידי המורים ובאיכות החיים של הילד, מנקודת מבטם של ההורים. עם זאת, נמצאה קשת רחבה של תופעות לוואי, ביניהן דיכוי התיאבון ובעיות שינה.

נדגיש שעל אף שזהו תחום "חם" מאוד במחקר, טרם נמצאו ממצאים הפוסקים באופן חד משמעי לצד זה או אחר.

Methylphenidate  

שימוש בריטלין - מגמות בעולם ובישראל

אנחנו יודעים על עליה חדה בשיעור המטופלים בריטלין בעולם כולו:

במחקר מעקב רטרוספקטיבי שהתקיים לאורך 15 שנים ב-13 מדינות, נמצאה עליה עקבית בשימוש בריטלין, מגיל 3 ומעלה, כאשר הנתונים חוצים משתנים דמוגרפיים כמו מגדר, תרבות ועוד, כך לפי מחקר שפורסם בשנת 2018 בכתב העת Lancet.

 

גם בישראל עולים ממצאים דומים לגבי השימוש בריטלין, קונצרטה ותרופות סטימולנטיות אחרות לטיפול ב-ADHD:

לפי נתונים שאספה קופת חולים כללית, ופורסמו ב-YNET , שיעור המרשמים לילדים בגילאים 5-11 הסובלים מ-ADHD עלה בשנים האחרונות ב-14%; שיעור המרשמים לילדים ובני נוער בגילאים 15-24 גדל ב-26%. שיעור העליה הגבוה ביותר הוא בתל אביב, פתח תקווה, גבעתיים ואזור גוש דן (46%) ומטופלים בבאר שבע והדרום (42%).

בספרו של העיתונאי אלן שוורץ, שיצא לאור ב-2019, ״הפרעת קשב – רפואת יתר" ("ADHD Nation"), מתוארת הדרך המפותלת שעשתה גלולת הריטלין בחיינו, משלב הגילוי, דרך הדעיכה ועד ההתעוררות המחודשת שחלה בשני העשורים האחרונים.  

במאמר זה מובאות מספר טענות הרווחות בשיח הציבורי בנושא וניסיון להתמודד עמן.

Ritalin Advantages 

טיפול בריטלין אצל ילדים ונוער

ריטלין מיועדת כיום לטיפול ב- ADHD.

לתרופה יש כמה גרסאות לשחרור איטי / מושהה: ריטלין LA, ריטלין SR וקונצרטה.

תרופות סטימולנטיות אחרות לטיפול ב-ADHD אצל ילדים הן אדרל, ויואנס, אטנט ועוד.

המטרה הקלינית של ריטלין היא ליצור אפקט מוחי שמסייע להקל על הסימפטומים של ADHD, כגון קשיי קשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות.

רופאי ילדים נהגו להמליץ עליה בעבר לטיפול במקרים מסוימים של דיכאון, עייפות כרונית ונרקולפסיה (הירדמות פתאומית).

התרופה אושרה על ידי ה- FDA לטיפול בהיפראקטיביות ב-1961 והחל מהגדרת הפרעות קשב וריכוז ב-DSM בשנות ה-80 היא התרופה הנפוצה ביותר לטיפול בהן.

נכון להיום, נוטלים אותה באופן קבוע כ-4 מיליון ילדים ובני נוער בארה"ב.

Psychiatric Drugs Approved by FDA

השימוש בריטלין נפוץ יותר בקרב בנים, שנוטלים את התרופה פי 4 בממוצע בהשוואה לבנות.

 

המהלך הטיפולי

טיפול לילדים ובני נוער באמצעות ריטלין מחייב מעקב שוטף והעברת דיווחים לרופא המטפל, ביוזמת ההורים, לגבי השפעת התרופה.

דיווחים אלה הם קריטיים להצלחת התהליך הטיפולי כולו.

בהתחלת הטיפול, או לאחר שינוי תרופתי, דיווח ההורים נדרש בתדירות של 3 ימים, עד להגעה להתייצבות.

 

הדיווח כולל את המינון ושעת נטילת התרופה.

 

  • אם יש יותר מתרופה אחת מזכירים גם את האחרות, כולל מינון ושעת לקיחה.
  • התארגנות, תפקוד בלמידה, תפקוד חברתי.
  • תמיד להתייחס גם לאכילה, לשינה ולמצב הרוח.
  • להתייחס לשעות של ההשפעה החיובית.

 

דיווח על תופעות לוואי (במידה וישנן), כולל זמן הופעתן ביחס לשעת הנטילה:

מצבי רוח משתנים (עצבנות, עצב, חרדות) 'תגובות ריבאונד' בעת סיום השפעת התרופה.

כאבים או תחושות גופניות אחרות: כאבי בטן, כאבי ראש, בחילות, טיקים מוטוריים או מילוליים, כל תופעת לוואי אחרת שמדווחת בתקופת הטיפול התרופתי

Ritalin Biochimestry 

איך ריטלין עובדת?

הריטלין נמנית על משפחת החומרים הסטימולנטים (ממריצים). מנגנון פעולתה פשוט יחסית - היא מעכבת את הספיגה החוזרת (Reuptake) של המוליך העצבי דופמין וכך משאירה אותו יותר זמן בסינפסות - שהן המרווח בין נוריונים במוח. לתלמידים המתקשים "לשבת בשקט" בשיעור, התרופה יכולה לחולל פלאים ביכולתם להשיג רגיעה ולהפנות את משאבי הקשב לעבר הגירוי המרכזי שמולם – החומר הנלמד בכיתה. התרופה מגבירה את היכולת להתרכז ומשמשת לעתים גם כדי לשפר את היכולת הקוגניטיבית.

לדופמין יש השפעות רבות. בהקשר של ADHD, ככל שיש יותר דופמין בסינפסות, כך גוברת היכולת להתמיד ולהתרכז כמו גם היכולת לבקר ולשלוט על ההתנהגות.

לאחר בליעת התרופה, היא מתחילה להיות מורגשת כעבור כ-30 דקות, לעיתים אף מהר יותר. השפעת הכמוסה בשחרור מיידי אורכת כשלוש שעות, בעוד שבשחרור מושהה (Ritalin SR) ההשפעה ארוכה והדרגתית יותר - כשמונה שעות. 

במרבית המקרים, עם סיום הלימודים פוחת הצורך לשימוש בתרופה כמסייעת ללמידה יעילה והטיפול מופסק.

Ritalin Disadvantages 

חסרונות של טיפול בריטלין לילדים

ריטלין אינה "תרופת קסם". לצד יתרונותיה מחקרים מלמדים אותנו עם השנים גם על חסרונותיה.

הסיכויים שהפחתת הסימפטומים הפוגעים בלמידה ובאיכות החיים של הילד הסובל מ – ADHD, מבלי שתהיינה תופעות לוואי כלל הינה נמוכה מאוד:

  • מחקרים מלמדים כי כאשר יש מספיק דופמין בסינפסות, נטילת ריטלין גורמת לעודף דופמין ועלולה לתרום להתפתחות של דיכאון בעתיד. מחקר ישראלי חדש מלמד על קשר בין טיפול בריטלין בשנות הילדות לבין טיפול בתרופות נוגדות דיכאון בשנות הנעורים. זה לא אומר כמובן שנטילת ריטלין בילדות גורמת לדיכאון, אבל הקשר הזה מטריד למדי.
  • שימוש רצוף לאורך שנים עלולה להיווצר קהות רגשית-חושית, שקשורה בדיכוי תיאבון, הפחתת מוטיבציה לאינטראקציה חברתית ואפילו פיתוח נטיה לאלימות. בשל קהות זו, ישנה נטייה של אותם ילדים לעבר דיכאון והתנהגות סיכון.
  • החשש הנפוץ של הורים, כפי שמדווח על ידי רופאי המשפחה, הוא שההתפתחות הפיזיולוגית שלהם תיפגע. מחקרים מסוימים מעידים על כך ששימוש בתרופה קשור בהפחתת ההפרשה של הורמון הגדילה ובהתפתחות הסחוס שמשפיע על גדילת העצם. ניתן לומר כי במרבית המחקרים נצפתה האטה בקצב הגדילה במהלך לקיחת הריטלין.
  • מחקר חדש שפורסם בכתב העת Psychiatric Services מדווח כי למעלה ממחצית מהילדים והמתבגרים עם הפרעות קשב וריכוז (ADHD), שקיבלו מרשם לטיפול בריטלין ובתרופות דומות, מסרבים ומתנגדים לקחת את התרופה. כן, זה נכון במיוחד עם ילדים ביקורתיים ונבונים, שחוששים מהסטיגמה ו/או חווים תופעות לוואי לא נעימות של התרופות. התקשורת ההורית כאן היא קריטית: קבלו קודם החלטה (זה לא תמיד פשוט לתת לילד ריטלין) ולאחר מכן בדקו מה דעתו של הילד בנושא, מה הוא מרגיש והאם הוא יכול לראות את התועלות של טיפול תרופתי. במידת הצורך פנו להדרכת הורים.

 

ritalin

מהו מתילפנידאט? כיצד הוא תורם וכיצד פוגע בילדים ומתבגרים עם ADHD?

 

האם ילד שקט יותר הוא ילד מאושר יותר?

הורים רבים, שילדיהם לוקחים ריטלין מדווחים כי הם עברו שינויים מרחיקי לכת.

אכן, במרבית המקרים, תחת השפעת התרופה הם שקטים ורגועים יותר וכך פנויים יותר ללמידה.

אולם, הרגיעה הכלל-מערכתית אותה חווים הילדים והשקט שנחווה על ידי המורים וההורים בעקבותיו, כמו גם העלייה המתבקשת בהישגיהם הלימודיים לא הופכת אותם בהכרח למאושרים יותר.

הורים רבים מדווחים שלצד הפחתה בעצבנות ובתנודתיות של הקשב, חלקים רבים משמחת החיים, היוזמה והיצירתיות שאפיינה את ילדם כבר איננה.

בנוסף, מרבית המחקרים שנערכו על אוכלוסיית הילדים בעלי הפרעת הקשב, לא בדקו את השפעת התרופה, בשימוש יום-יומי למשך תקופה ארוכה.

כאמור, הפרעת הקשב, שמתחילה בגיל צעיר מאוד משפיעה על האופן שבו אותם ילדים חווים את העולם ומתקשרים עם מבוגרים ובני קבוצת השווים.

מודל העבודה אותו הם מפנימים מושפע, בין השאר, גם מהתנודתיות בקשב ומשפיע על האופן שבו הם מתקשרים ומפתחים יחסים.

הדחייה החברתית אותה הם עלולים לחוות, הקושי להימצא בסיטואציה חברתית-רגשית לאורך זמן בגלל הקושי בוויסות הקשב, חוויית ההצפה של הגירויים – כל אלו תורמים משמעותית להתנהגות החברתית ולחוויית היחסים של הילד.

מאחר שחוויות הילדות בצל הפרעת הקשב הינה בעלת השפעה ניכרת על עולמו הרגשי הפנימי של הילד, היא אינה מושפעת משימוש רגעי לתקופה קצרה. בכדי לבחון את ההשפעה על כלל הסימפטומים דרושים מחקרים נוספים הבוחנים שימוש ארוך-טווח בתרופה ואת השינוי בחווייתו הרגשית של הילד בעקבותיה.

 

טיפול ב-ADHD לילדים ללא תרופות: גרייה מוחית -  eTNS

האתגר של פיתוח שיטות טיפול שאינן פולשניות עבור ילדים עם הפרעות קשב וריכוז עומד בראש מעיינינם של נוירולוגים וחוקרי מוח. 

לאחרונה אישרה ה- FDA רשות התרופות האמריקאית, טיפול באמצעות מכשור חשמלי חדש לגירוי מוחי של העצב המשולש

המכשיר נקרא Monarch eTNS, והוא אושר לטיפול בשלב זה עבור ילדים בגילאים 7-12.

הטיפול ב- Monarch eTNS מועבר באמצעות מדבקה שמונחת מעל גבות הילד, אין לו תופעות לוואי והוא אינו כואב.

במקור, השיטה פותחה עבור הסובלים מאפליפסיה ומדיכאון, אך היא נמצאה יעילה מאוד לילדים ונוער עם ADHD, עם הפחתה של מעל 40% בתסמינים.   

נעוקב אחר דיווחים ונעדכן על תהליך הגעת הטיפול לישראל. 

 

ההודעה הרשמית של FDA לעיתונות לגבי אישור המכשיר - 19.4.2019

האם ADHD  קשור לרקע סוציו-אקונומי?

בשנים האחרונות מתקיים ויכוח אפידמיולוגי מתמיד בעולם הרפואה ובריאות הנפש לגבי השכיחות המדויקת של הפרעת קשב וריכוז באוכלוסיה. אנחנו יודעים כי קיימת עליה משמעותית בשיעור הילדים ובני הנוער המאובחנים בהפרעה.

טרם הוכח, וספק אם למחקר של ימינו יש כלים מתאימים לבחון אמפירית את השאלה מה הסיבות לעליה בשיעור האבחון: האם ניתן לייחס עליה זו ל"אופנה פסיכודיאגנוסטית" חולפת, או שהשינויים בעולם תעשייתי ודיגיטלי, המציאות בסביבת בתי הספר וממדים תרבותיים נוספים גורמים ליותר ילדים לפתח את ההפרעה?

סקרים שנערכו בארצות הברית מלמדים כי ילדים למשפחות אפרו-אמריקאיות מטופלים בריטלין כמעט פי שלוש פחות מילדים למשפחות לבנות. הבדל בשיעור דומה נמצא גם בהשוואה בין מעמדות סוציו-אקונומיים. נתון זה מעורר תהיה, בעיקר על רקע העובדה שהפרעות קשב וריכוז נפוצות במידה שווה בקרב כלל המעמדות בארצות הברית. 

Ritalin Epilepsy

האם ריטלין עלולה לגרום לאפילפסיה?

ישנן הוכחות מחקריות המעידות על כך שריטלין אכן עלול לגרום לצורות מסוימות של אפילפסיה.

השילוב בין השניים  - צריכת ריטלין אצל ילדים המאובחנים עם אפילפסיה מסוכן ומהווה במקרים מסוימים סכנת חיים, כאשר מידת הסיכו עולה עבור ילדים עם ADHD\ADD שאובחנו עם אפילפסיה ונוטלים ריטלין.

בספרות הקלינית מתועדים מקרי מוות לא מעטים עבור ילדים אלה. בנוסף, הריטלין עובד כך שמאיץ פעימות לב, מפעיל מרכזים אפילפטיים במוח ויכול למעשה לגרום להתקף לב (קראו סעיף מורחב בהמשך). 

האם קיימת תופעה של "אבחון יתר"? 

קשיי ההסתגלות של תלמידים נובעים גם מהקשיים של מערכת החינוך להתאים את עצמה לצרכיהם הייחודיים של תלמידים עם ADD/ADHD: כאשר שיעור התלמידים המוגדרים "בעלי צרכים מיוחדים" הולך ועולה, נדרשות התאמות של בתי הספר.

לפני 20 שנה נהוג היה לכנס את המתקשים ל"כיתה טיפולית".

זוכרים? היום המערכת צריכה להתאמץ הרבה יותר.

עם התפתחות הנגישות לאבחונים פסיכו-דידקטיים ופתיחת האפשרות של לאפשר התאמות והקלות אקדמיות לתלמידים הזקוקים להן, עלתה גם כמות המאובחנים ב – ADHD. עלייה זו מעוררת את הצורך של אנשי החינוך ובריאות הנפש לתת אבחנות מדויקות יותר.

בנוסף, יש לזכור שישנן בעיות נלוות רבות, שלעתים הן סמויות מן העין וגם בהן יש לטפל. ככל שלאנשי המקצוע בתחום החינוך והטיפול יהיו יותר קטגוריות לסיווג הקשיים של התלמידים, כך האפשרות לתת טיפול תואם ומדויק יותר תעלה. כאשר הנתיב היחיד לקבלת הקלות בבית הספר הינו דרך אבחון של בעיות קשב, קיים לחץ כבד על המערכת לתת את האבחנה. במקרים בהם אבחנה שגויה מכתיבה דרך טיפול שאינה תואמת, הנפגע העיקרי מכך הינו בראש ובראשונה – התלמיד.

קיימות בישראל לא מעט יוזמות שמוחות על אבחון יתר של ADHD ועל שימוש נחפז בתרופות סטימולנטיות, בטענה שאלה גובים מחירים יקרים מילדים ומתבגרים עם הפרעות קשב וריכוז. למשל, בתחילת 2019 הושקה יוזמה עצמאית של גיוס המונים על ידי אב ישראלי, טייס לשעבר, שכתב ספר בנושא: ״הפרעת קשב-רפואת יתר״.

חשוב לזכור כי כמו בכל דיון ציבורי וקליני, דיעות קיצוניות, לשני הכיוונים, אינן מצליחות לתפוס את מלוא מורכבותה של הבעיה.

שיעור המטופלים בריטלין בתל אביב והמרכז

האם ריטלין, אטנט וקונצרטה כה נפוצות בגלל קנוניה של חברות התרופות?

ריטלין וקונצרטה הינן תרופות ותיקות מאוד בשוק שהפטנט עליהן פג. משמעות הדבר היא שאין לחברות התרופות אינטרס כלכלי לשווק דווקא אותן. בכל מקרה, יש לבדוק את המקרה לגופו בהתייעצות הורית עם גורמים רפואיים, פסיכיאטריים וחינוכיים.

אל תלכו שלל אחרי רעיונות קונספירציה ומצד שני אל תתמכרו לרעיון שמרשמים תרופתיים יפתרו הכל. מחקרים חדשים מתפרסמים השכם והערב. כולנו עדיין לומדים על ADHD, הרבה יותר מאשר יודעים בפועל.

הקשיבו לילד ולמידת הנכונות שלו להיעזר בתרופה, עקבו בארבע עיניים אחר ההסתגלות היומיומית שלו לריטלין. היו בקשר רצוף עם הרופא המטפל (גם בין המפגשים), היעזרו בתחושת הבטן שלכם ומצאו אנשי מקצוע שאכפת להם מהילד שלכם. לעניות דעתנו, מרביתם כאלה.

 Ritalin Drug Market

מחקר ישראלי: האם ריטלין, קונצרטה ואטנט באמת עוזרות בלימודים?


חוקרים מהפקולטה לרפואה בירושלים בחנו באמצעות שאלונים במחקר שנמשך 4 שנים, עליו דווח באתר YNET, את מאפייני הטיפול בהפרעות קשב ואת השפעותיו על תפקודו של הילד.
מהסקר עלה כי רק שני שלישים מההורים מעידים על שביעות רצון רבה או רבה מאוד מהטיפול בתרופות, למרות שכמעט כולם חשים כי הטיפול שיפר את התפקוד בתחום הלימודי. יש לציין כי פירוט הסיבה בגינה הורים הסבירו את חוסר שביעות הרצון שלהם הייתה גם "אי שביעות רצון מהעובדה שהילד לוקח תרופה".


מרבית ההורים שילדיהם מקבל טיפול לא תרופתי (כמו ברפואה משלימה, או בתרופות טבעיות) השיבו כי הטיפולים לא שיפרו משמעותית את מצבם של הילדים.
נמצא שהילדים המטופלים מפריעים פחות במהלך השיעורים בכיתה, חווים פחות התקפי כעס ומצייתים יותר למבוגרים.

עם זאת, נמצא כי הם משקרים או מרמים לעתים קרובות ובשכיחות גבוהה יותר.

כאשר הושווה מצבם הבריאותי של הילדים המטופלים, נמצא שהם נעדרים פחות מבית הספר עקב מחלה ומבקרים פחות אצל רופאים ומקרי חירום, וסובלים פחות מחבלות.

המחקר התייחס גם להוצאות הכספיות שהורים לילד עם הפרעת קשב צריכים לעמוד בהן.

 

האם יש הוכחה להשפעה של ריטלין על המוח?

הפרעת קשב וריכוז מתפתחת, כמו מחלות גופניות והפרעות התפתחותיות רבות, בשילוב של מספר גורמים יחדיו. אם נשווה הדמיה מוחית של ילדים הסובלים מקשיי קשב וריכוז, לא נקבל תמונה דומה. ישנו גורם אחד, שיכול להוות גורם סיכון גופני לבעיות קשב וריכוז והוא מחזור בדופמין באחד מאזורי המוח. מאחר שתבנית הפעולה המוחית אינה אחידה וישנם מקורות שונים להפרעה, הפעולה המוחית שהריטלין עושה, שחרור מוגבר של דופמין, יכול להשפיע באופן שונה על כל אחד מהסובלים מההפרעה.

האם מתילפנידאט (החומר הפעיל בריטלין) מגביר את הסיכון למחלות לב?

במרבית המחקרים שבדקו את הטענה הזו, לא נמצא תמיכה לכך שריטלין מגביר את הסיכון למחלות לב, אולם, הסוגיה נתונה למחקר אינטנסיבי בתקופה האחרונה.

אז מה כן כדאי לעשות?

כמו בכל מחלה גופנית אחרת, גם בעיית קשב וריכוז הינה בעיה הדורשת היוועצות עם רופא נוירולוג, פסיכולוג ופסיכיאטר. כמו בכל טיפול, ישנם סיכונים ותופעות לוואי וגם סיכוי לא רע להטבה משמעותית בסימפטומים. מה שבטוח – אל תשאירו את ילדיכם להתמודד לבד עם הקושי. מחקרים רבים מראים שמעבר לפן הלימודי, להפרעות קשב וריכוז ישנן השפעות רבות, התנהגותיות, חברתיות ורגשיות שמן הראוי שיזכו לתשומת הלב הראויה. לעיתים, יכול לחלוף זמן עד שיימצא הפתרון (או שילוב הפתרונות) המתאים לילדיכם. אולם, יש פתרונות רבים, תרופתיים, טיפוליים ואחרים שיכולים לסייע באופן ניכר ולשפר לאין ערוך את איכות החיים של ילדכם.

  

על ההבדלים בין ריטלין לאדרל <

האם קיימים הבדלים בהשפעת ריטלין בתרבויות שונות?

במחקר שנערך בשנת 2006 בארצות הברית נחקרה שאלה זו והממצאים העלו כי ריטלין יעילה עבור ילדים אפרו-אמריקאים, בדיוק כפי שהיא יעילה עבור ילדים לבנים.

ספציפית, המחקר מצא כי ההשפעה של ריטלין על ילדים ממוצא אפרו-אמריקני תורמת לשיפור בפונקציות ניהוליות.

לדעת עורכי המחקר, הפער הסטטיסטי שקיים בין ציוני הילדים נעוץ במודעות הנמוכה יותר שיש להפרעות קשב וריכוז בקהילות שונות, וכי קיימת חשיבות רבה באבחון מוקדם שלהן, כמו גם בשיפור היעילות של דרכי הטיפול.

ניתן לשער, ששיעור השימוש הנמוך בתרופה מפחית את יכולת ההתמודדות עם הפרעת הקשב וייתכן שהוא מהווה את אחד ההסברים לפער בהישגים הלימודיים בין האוכלוסיות.

 

אין ספק שבטווח הארוך יש יתרון לתכניות טיפול התנהגותיות, שכן ביכולתן להסתכם בשיפור קבוע במיומנויות הריכוז, תוצאה שתרופה אינה יכולה לספק.

ישנם הורים שחוששים שאם ילדם ייבדק ויאובחן כסובל מהפרעת קשב, הוא יתויג, ואולם יש בכוחו של ההורה לסייע חשוב לדבר עם הילד כדי שיידע שאינו עושה דבר רע בכך שהוא מתמודד עם ADD, נהפוך הוא.

חשוב להבהיר שתפקיד ההורה לסייע לילד לרכוש את המיומנויות שיעזרו לו ללמוד ולהתפתח אקדמית בצורה הנכונה ביותר, לאור מכלול תכונותיו הייחודי.

למרות שכיחות הגוברת של הטיפול התרופתי בהפרעות קשב, זוהי רק גישה אפשרית אחת לטיפול בהפרעה.

בכל מקרה, התערבות מוקדמת כלשהי יכולה למנוע נזק לחיי ילדכם.

 

 

הורים יקרים,

מוזמנים לפנות אלינו להדרכת הורים

ממוקדת הפרעות קשב אצל ילדים:

 

עלות: 330 ש״ח -

  

072-3940004

  

להת׳, צוות מכון טמיר

כתיבה:

 

שייקו ברנדווין, פסיכולוג

 

איתן טמיר, MA, ראש המכון 

 

מור צח מוכתר וצוות מכון טמיר

 

 

מקורות:

 

 

רותם אליזרע (2017). המספרים נחשפים: כמה מרשמים לריטלין מנופקים בישראל? מתוך YNET באינטרנט: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5005536,00.html

 

 

איתי גל (2018). מחקר ישראלי: האם ריטלין, קונצרטה ואטנט באמת עוזרות בלימודים?. מתוך YNET באינטרנט:  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5251766,00.html

 

 

 

 

Baughman, Jr., M.D., F. & Hovey, C. The ADHD Fraud: How Psychiatry Makes “Patients” of Normal Children. Victoria, BC: Trafford Publishing. 2005

 

 

Charatan, F. (2000). US parents sue psychiatrists for promoting Ritalin. BMJ : British Medical Journal, 321(7263), 723

 

 

Diller, L. H. (2000). The Ritalin wars continue. Western Journal of Medicine, 173(6), 366–367

 

 

Graham J, Coghill D. Adverse effects of pharmacotherapies for attention-deficit hyperactivity disorder: Epidemiology, prevention and management. CNS Drugs. 2008;22:213–37

 

 

Grizenko, N., Bhat, M., Schwartz, G., Ter-Stepanian, M., & Joober, R. (2006). Efficacy of methylphenidate in children with attention-deficit hyperactivity disorder and learning disabilities: a randomized crossover trial. Journal of Psychiatry and Neuroscience, 31(1), 46–51

 

 

Hazel-Fernandez LA (2006). Methylphenidate Improves Aspects of Executive Function in African American Children With ADHD. Journal of Attention Disorders

 

 

 Khajehpiri, Z., et al (2014). Adverse reactions of Methylphenidate in children with attention deficit-hyperactivity disorder: Report from a referral center. Journal of Research in Pharmacy Practice, 3(4), 130–136.Lerner M, Wigal T. Long-term safety of stimulant medications used to treat children with ADHD. Pediatr Ann. 2008;37:37–45

 

 

Tan M, Appleton R. Attention deficit and hyperactivity disorder, methylphenidate, and epilepsy. Arch Dis Child. 2005;90:57–9

 

 

 

%MCEPASTEBIN%

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020