לקויות למידה | זיהוי, אבחון וטיפול בלקויות וקשיי למידה אצל ילדים

דרג פריט זה
(19 הצבעות)
לקויות למידה לקויות למידה

 

אבחון לקויות למידה אצל ילדים

 

נכתב על ידי אופיר ברגמן, בעלת תואר שני (MA)

בלקויות למידה ואבחון דידקטי, אוניברסיטת תל אביב 

 אופיר ברגמן בעלת תואר שני בלקויות למידה ואבחון דידקטי מכון טמיר

 

מהי לקות למידה? 

לקות למידה הינה לקות נוירולוגית התפתחותית המפריעה לאדם בלמידה, על סוגיה השונים.

קיים מגוון רחב של לקויות למידה, ביניהן קושי בקריאה, ביכולת כתיבה, ביכולות מתמטיות בסיסיות, קושי בעיבוד שמיעתי, קושי בעיבוד סנסורי (תחושתי), קושי בתפקוד מוטורי או בתפקודי מוטוריקה עדינה, קושי בהתמצאות במרחב ולקויות נוספות.

במקרים רבים, לקויות הלמידה מופיעות יחד והן קשורות זו בזו.

כ-10% מהאוכלוסיה סובלים מלקות למידה ברמה מסוימת.

 

 

 

 

 

צפו בסרטון קצר ויפה על לקות למידה מנקודת ראותו של ילד - 

מתוך סדרת ״בין הצלצולים׳״, בערוץ היוטיוב של מט״ח:

 

 

למה חשוב לאבחן לקויות למידה מוקדם?

לזיהוי ואבחון מוקדם של לקויות למידה יש חשיבות נרחבת, המאפשרת לדמויות החינוכיות בבית הספר ולמטפלים מתן טיפול מותאם אישית לצרכים הספציפיים, הלימודיים והרגשיים של הילד / המתבגר המאובחן.

בהשקעת תשומת לב מערכתית בגילאים צעירים, ניתן למנוע את ההשפעה ההרסנית של ההמתנה הארוכה לקבלת ההקלות, ההתאמות והטיפול המתאים מהמערכת, שהשלכותיהן על מצבו הרגשי של הילד המאובחן הן קריטיות ומתבטאת במצוקה גדולה שחומקת לעיתים קרובות מדי מתחת לרדאר של הגורמים המקצועיים בסביבת בית הספר.

חשוב שלא להיבהל מלקות למידה, אשר מאובחנת אצל אחוז ניכר ביותר מהאוכלוסיה. מדובר בלקות אשר הינה חסרת כל קשר ליכולת הקוגניטיבית של הילד, אינה קשורה למנת המשכל שלו. כיום, בעזרת הכלים הרבים והידע הרב בנושא לקויות למידה, ילדים לקויי למידה יכולים להגיע להישגים גבוהים מאוד עם ההקלות המתאימות והסיוע הנכון, יכולים ללמוד לחיות לצד הלקות, להתמודד עימה ולהגיע רחוק על אף קיומה.

ובכל זאת, על מנת לאפשר לילד את התנאים המיטביים לפרוח ולהביע את יכולותיו, חשוב לקחת אותו לאבחון אצל פסיכולוגית ילדים בשנייה שמתעורר הצורך, ולא לחכות. המתנה ממושכת מדי תגדיל את הפער שכבר נוצר ותייצב את תחושת הערך העצמי הנמוך שנבנית אצל הילד לאור הכישלונות שחווה.

בגלל שמדובר בבעיה כרונית, לרוב מלווה את האדם לאורך כל חייו, אין להזניח אותה, היא דורשת טיפול והתערבות מתאימה.

האבחון, אשר מספק את כל ההנחיות הדרושות, יכול לפתוח לילד עולם חדש וקל יותר של הצלחה ומימוש עצמי. 

Learning disability

 

מה התסמינים של לקויות למידה?

לקות למידה אינה זמנית, היא לרוב מלווה את האדם לאורך כל חייו, אך כיום ניתן ללמדו טכניקות מתאימות שונות על מנת להתמודד איתה היטב.

רבים מבעלי לקויות הלמידה לומדים ומתפקדים באופן רגיל לגמרי, לומדים לאורך השנים כיצד להתמודד ולהתגבר על הקשיים מהם סובלים.

אחד הביטויים הבולטים של לקות הלמידה הוא בכך שהיא מפריעה לאדם להביע את יכולותיו. למשל, במבחני אינטליגנציה, האדם מקבל ציון אשר אינו מנבא את יכולותיו הקוגניטיביות האמיתיות.

לקות הלמידה יוצרת מעין "מסך", מעין מכשול היוצר פער בין היכולת הפנימית של האדם לבין מה שמביע בפועל.

הפער הזה גדל ככל שעוצמת הלקות גדולה ומשתלטת על תחומי למידה אחרים, וכן ככל שמזניחים את הטיפול בה.

בנוסף, לקות הלמידה יוצרת פערים הולכים וגדלים בחומר הלימודי וביכולת לקליטה בקצב מהיר אשר מואץ עם השנים. לכן, חשוב מאוד לטפל בלקות הלמידה מיד כשיש חשד שהילד סובל ממנה, על מנת לצמצם את הפער שנוצר מההתקדמות הכיתתית.

Learning disability2

 

לקות הלמידה גוררת עימה קשיים רבים עבור הילד, הרבה מעבר ללקות הספציפית ממנה סובל.

הילד, שחווה תחושת כישלון, במיוחד בתקופת הראשונה בבית הספר בה עוד לא אובחן בלקות, הופך לחסר אונים, חסר מוטיבציה להשקיע, חסר ביטחון ובעל דימוי עצמי ירוד. הוא מפתח מעין "אנטי" ללימודים, לא רוצה ללכת לבית הספר, להכין שיעורי בית. הוא נמצא במצוקה גדולה ופוגש את חולשותיו יום יום, ושעות רבות בכל יום, ואינו יודע כיצד להתמודד עימן.

 

איך מאבחנים לקות למידה?

כשהילד מגלה קושי ספציפי, או שניכר פער בינו לבין חבריו לכיתה או לקצב הלמידה הכיתתי, יש צורך באבחון לקויות למידה.

במסגרת האבחון, נבדקות מגוון יכולות של הילד, על מנת לזהות את מקור הבעיה.

לעיתים, הבעיה נראית אחת, אך בעצם היא אחרת. כלומר, לעיתים ילד נראה כאילו מתקשה להתרכז בשיעור, אינו קולט מה המורה אומרת, כשבעצם יש לו בעיה בתפיסה שמיעתית ולא בעיה בריכוז.

 

 

מהן מטרות האבחון ומה בודקים בו?

מטרת האבחון היא קבלת ההקלות המתאימות לקשייו של הילד, וכן זיהוי קשייו ודרכי התמודדות עימם. 

במהלך האבחון נבדקות יכולות הקריאה של הילד, יכולת הכתיבה, יכולת ההבעה, תפיסתו השמיעתית, תפיסתו החזותית, יכולתו החשבונית וכן יכולות נוספות. האבחון, כמובן, מותאם למצופה מגילו של הילד.

לאבחון מצורפות המלצות כיצד להתמודד עם הבעיה הספציפית ממנה סובל הילד, על מנת לשפר את יכולתו להתמודד עימה ולהתגבר עליה. לעיתים, יש צורך בהוראה מתקנת, בשינוי הרגלי למידה, ברכישת הרגלי למידה. הכלים לטפל במגוון הרחב של הלקויות הינם רבים, כאשר הורי הילד יכולים לסייע ברבים מהם, וכך גם המורה בבית הספר. במקרים רבים, כלל אין צורך בסיוע חיצוני נוסף.

 

 

 

 

הורים,

 

 

מוזמנים/ות להתקשר אלינו לחשיבה משותפת: 

 

072-3940004

 

אופיר ברגמן וצוות הפסיכולוגים המאבחנים במכון טמיר

 

 

 

 

מקורות:

 

 

ארנרייך, י.א. (2013). אבחון קשיי למידה על פי ה DSM5. [גרסה אלקטרונית]. נדלה ב 12.2.2017 מאתר פסיכולוגיה עברית http://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3043

 

 

דהן, א. וצדוק, א. (2012) "מלקות לחירות - מבט אישי ומקצועי על ליקויי למידה והפרעת קשב וריכוז". בני ברק: הקיבוץ המאוחד ומכון מופת

 

 

צדוק, א. ואליהו, ע. יזמות והפרעות קשב – יתרון או חסרון? [גרסה אלקטרונית]. נדלה ב 15.2.2017 מאתר הפקולטה לניהול, אוניברסיטת תל אביב. https://www.lahav.ac.il/article/entrepreneurship-and-ADHD

 

 

שני, ד. (2007). סוגיות מרכזיות באבחון פסיכולוגי של לקויי למידה [גרסה אלקטרונית]. נדלה ב 9.2.2017 מאתר פסיכולוגיה עברית http://www.hebpsy.net/articles.asp?id=1104

 

 

 

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020