אדרל (אטנט), ריטלין או קונצרטה - מה ההבדל בינהן ואיזו מתאימה לי?

דרג פריט זה
(29 הצבעות)
אדרל - ריטלין - קונצרטה אדרל - ריטלין - קונצרטה

אדרל (אטנט) VS ריטלין וקונצרטה

מה ההבדל ואיזו תרופה עדיפה עבורי?

 

 

נקודות דימיון ושוני בין ריטלין וקונצרטה לבין אדרל (שנקראת בישראל אטנט).

לצורך הדיון, נתייחס במאמר זה בהרחבה לשתי משפחות של תרופות אמפטמיניות לטיפול בהפרעות קשב אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים:

 

בהמשך הטקסט, וגם לאורך הזמן, נעדכן על תרופות נוספות לטיפול ב-ADHD, כמו פרוביג'יל ו-ויואנס, אשר נבחנו מחקרית וזמינות כתרופות מרשם בישראל.

 

במידה וחשוב לך להתייעץ עם איש מקצוע, אנו מזמינים אותך ליצור קשר לשיחת הכוונה אישית עם צוות המכון, בה תוכל לקבל המלצה על פסיכולוג בתל אביב, או בקליניקות העמיתות של מכון טמיר בכל הארץ, מנוסים בטיפול בהפרעות קשב. עלות מפגש: 330 ש״ח. 

 

 

נקודות שוני 

  • רכיבים פעיליםבעוד שריטלין מורכבת ממתילפנידאט,  אדרל מורכבת  משילוב של מלחי אמפטמין. 
  • מהירות ההשפעה: ריטלין, בהשוואה לאדרל,  משפיע מהר יותר. 
  • משך ההשפעה: אדרל נשאר זמן רב יותר בגוף ולכן משך השפעתו ארוך יותר.
  • הבדלים התנהגותיים: אדרל מעוררת עצבנות רבה יותר ואי-שקט בהשוואה לריטלין. 

 

 

נקודות דמיון 

  • פעילות ביוכימית: ריטלין ואדרל הינן תרופות שעובדות באמצעות העלאת רמות הדופמין והנוירואפינפרין במוח, שני מוליכים עצביים ממשפחת הקטקולמינים, ואלו גורמות להאצת הפעילות המוחית. 
  • השפעה קלינית:  שתיהן משפרות סימפטומים הנלווים להפרעת קשב וריכוז, כמו גם היפראקטיביות, חוסר-מנוחה וחוסר ריכוז.
  • תופעות לוואי: שתי התרופות עשויות לגרום לתופעות לוואי די דומות.  
  • שימוש לרעה: בשלוש התרופות קיים סיכון לשימוש לרעה, בעיקר על ידי בני ובנות נוער וסטודנטים המשתמשים בחומרים מעוררים כדי לשפר יכולות וביצועים בלימודים. רק שההנחה שהשיפור הקוגניטיבי מופיע לא ממש נכונה: מחקרים מצאו את ההיפך – מי שצורך סמים ממריצים בכמויות גדולות, או לא סובל מבעיות קשב וריכוז ובכל זאת משתמשים בהן, נמצאו כבעלי ציונים נמוכים יותר בהשוואה לאחרים. כלומר, תרופות מעוררות לא נקשרות לביצועים מוגברים גם בקרב אנשים שאינם סובלים מהפרעת קשב וריכוז

ההמלצה הנגזרת מההבדלים בין השתים היא כאשר מתעוררת בעיה עם נטילת אחת ממשפחות התרופות - במצב כזה ימליץ הרופא המטפל לנסות את השניה.

 

שיעור המטופלים בריטלין בתל אביב והמרכז

 

 

קונצרטה

קונצרטה (Concerta) מורכבת אף היא ממתילפנידאט, בדיוק אותו חומר בסיסי שמכיל ריטלין, אך בשונה מריטלין, יתרונה של קונצטרה הוא בשעות הפעילות הרבות שלה, המאפשרות למטופל לחוש את השפעת התרופה לאורך כל שעות היום (כ-12 שעות), ולא רק ל-3-4 שעות. השפעותיה של התרופה מורגשות בדרך כלל כעבור שעה אחת ממועד בליעת הקפסולה.

עקב מנגנון השחרור ההדרגתי שלה, קונצרטה נחשבת "עדינה" יותר ביחס לריטלין. כמו תחילת ההשפעה המדורגת, גם תהליך הדעיכה של התרופה איטי בהשוואה לריטלין, מה שמונע את אפקט הריבאונד, שמפריע לעיתים קרובות למטופלים הנעזרים בריטלין בשחרור מהיר (בדרך כלל 10 מ"ג). 

לתרופה תופעות לוואי מסוימות ולכן אינה מתאימה לסובלים מבעיות רפואיות שונות או לסובלים מחרדה, ובכך חסרונה. קונצרטה היא תרופה מתילפנידית עם אפקט מושהה, המשתמשת במערכת שחרור ייחודית במערכת הגופנית, שנקראת (OROS (Osmotic Controlled Release Oral Delivery System

 

 

אדרל / אטנט

טיפול תרופתי נפוץ אחר ל-ADHD הוא אדרל, שנקראת בישראל אטנט, השייכת גם למשפחת הסטימולנטים. אדרל משמשת בעיקר לטיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) וגם לנרקולפסיה שהיא הפרעת שינה. בהפרעת קשב וריכוז ישנו קושי להתרכז ולארגן את המחשבות וההתנהגות, ובנוסף לכך קיימת היפראקטיביות. אדרל פועלת על נוירוטרנסמיטורים במוח, והתוצאה היא עוררות של מערכת העצבים לפעולה. 

קיימות מספר עדויות לכך שייתכן ואדרל יעילה יותר מריטלין בטיפול בהפרעות קשב וריכוז.

אדרל נרקחת מחומרים מעוררים שגורמים להעלאת רמות הדופמין במוח וניתנת בעיקר למטופלים שריטלין אינה מסייעת להם או גורמת לתופעות לוואי שקשה לסבול אותן. טיפולים אלה מגיעים גם הם בגרסאות קצרות וארוכות טווח, ומכילים אמפטמינים מסוגים שונים. היתרונות של אדרל מספקת בטווח הקצר לשיפור קוגניטיבי. עירנות, שיפור במצב הרוח, חברתיות, אופוריה, מיקוד, ביצועים גופניים טובים יותר והעלאת מוטיבציה. ההשפעה שונה בקרב מתמודדים עם ADHD לעומת אנשים ללא ADHD: בקרב מתמודדים, היא משפרת סימפטומים ואפילו, במקרים מסוימים, לשנות לטובה דפוסים מוחיים.

שימוש-יתר בתרופה קשור להתקפים פסיכוטיים ולאירועים מוחיים.

Amphetamines 

ריטלין

היסטוריה

ריטלין, התרופה הידועה והוותיקה לטיפול בבעיות קשב, ריכוז והיפראקטיביות נועדה בתחילה לשמש למגוון רחב של תופעות, החל משנות ה-50. רופאים נהגו להמליץ עליה לטיפול במקרים מסוימים של דיכאון, עייפות כרונית ונרקולפסיה (הירדמות פתאומית).

התרופה אושרה בשנת 1961על ידי ה- FDA, לטיפול בהיפראקטיביות ומאז היא התרופה הנפוצה ביותר לטיפול בבעיות של קשב וריכוז. נכון להיום, נוטלים אותה באופן קבוע כ-5 מיליון אנשים בארה"ב, מהם 70% ילדים. הנוסף, השימוש בריטלין נפוץ יותר בקרב בנים – שיעור הבנים הנוטלים את התרופה גבוה פי ארבעה משיעור הבנות. 

 

Adult Adhd Psychotherapy

 

הפרעת קשב וריכוז, המוכרת גם כ- ADHD , היא תופעה שכיחה למדי. בישראל, כ-5% מהאוכלוסייה יאובחנו כבעלי הפרעות קשב וריכוז. התסמינים הנפוצים הם קשיי ריכוז, קושי במיקוד הקשב ונטייה לאימפולסיביות. במקרים מסוימים נצפית גם תנועתיות יתר (היפראקטיביות). ריטלין, הוא השם המסחרי של מתילפנידאט (methylphenidate), חומר ממריץ של מערכת העצבים המרכזית המשמש לטיפול בהפרעות קשב וריכוז.

 

 

וויוואנס

וויוויאנס (lisdexamfetamine dimesylate), כמו ריטלין, היא תרופה סטימולנטית, מעוררת, שעובדת באמצעות העלאת רמות הדופמין והנוירואפינפרין במוח.

לשתיהן תופעות לוואי דומות, כמו יובש בפה, הפרעות שינה, ירידה במשקל ועוד.

ההבדל העיקרי בין התרופות, הוא שהריטלין נכנס לגוף בצורתו הפעילה, ועל כן השפעתו מיידית, ואילו לוויוונאס לוקח בין שעה לשעתיים עד שהיא משפיעה. עם זאת,  טווח השפעתה ארוך יותר.

שאלת היעילות נותרת בלי תשובה חד משמעית, כאשר חלק מהנוטלים מגיבים טוב יותר לוויוואנס, וחלק לריטלין.

לאחרונה, ויוויאנס נמצאה יעילה לטיפול באכילה כפייתית (BED).

תופעת לוואי מוכרת של תרופות המבוססות על אמפטמינים, ובהן ויוואנס, היא היפראקסקסואליות - עיסוק מוגבר בסקס, שעלול להגיע לרמה של אובססיה.

 

adderall 

פרוביג'יל 

מודפיניל היא תרופה חדשה יחסית, שמה המסחרי בישראל  פרוביג'יל.

התרופה פותחה במקור לעזור למטופלים המתמודדים עם ישנוניות בשעות היום ועם דום נשימה במהלך השינה.

פרוביג'ל נחשבת בעלת תופעות לוואי מועטות ונמצאה יעילה במקרים רבים לטיפול גם בהפרעות קשב וריכוז.

בניגוד למרבית התרופות הפסיכו-סטימולנטיות בהן דנו כאן, ההשערה המקובלת כיום היא כי מנגנון הפעולה של מודפיניל מתרכז במערכות הביוכימיות של המוליכים העצביים GABA ו-גלוטומט.  

 

פרוביג'ל כמשפרת קוגניציה

השימוש בפרוביג'ל נפוץ גם כתרופה לשיפור קוגניטיבי, וההערכה היא כי כמעט 90% מהמשתמשים בה עושים בה שימוש מבוקר למשימות נקודתיות, כמו מבחן גדול.  

מחקר שבחן את ההשפעות הביצועיות של פרוביג'יל מלמד כי נבדקים  שנטלו את התרופה דירגו את הביצועים הקוגניטיביים במבחנים כגבוהים מהנורמה המוכרת להם, וחלקם אף דיווחו על ביטחון עצמי מופרז שלא תמיד מביא רק השלכות חיוביות. 

 פרוביגל - מודפיניל 

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של שתי משפחות התרופות נגד ADHD, כוללות חרדה, עצבנות, כאבי ראש, בלבול, צמרמורות, פרנויה, אינסומניה ובמקרים מסוימים גם היפראקטיביות, הדבר בו התרופה אמורה בעצם לטפל. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הן אובדן תיאבון, כאבי בטן, כאבי ראש, הפרעות שינה, הלוצינציות והפרעות פסיכוטיות.

לפי מומחי אתר ABCT , הטיפול ב-ADHD בקרב מבוגרים לרוב נעשה באמצעות טיפול תרופתי, בעיקר ריטלין, קונצרטה ותרופות מעוררות אחרות. האפקט הראשוני של הטיפול הוא חיובי, ולרוב מתקבל היטב בקרב המטופלים. עם זאת, 20%-50% מהמבוגרים אינם מגיבים לטיפול תרופתי בשל הפחתה לא-משמעותית דיו של הסימפטומים, או בשל חוסר יכולתם לסבול את תופעות הלוואי השליליות של התרופות. בנוסף, מבוגרים אשר מגיבים לתרופות מראים ירידה ב-50% בלבד, ואף פחות, מהסימפטומים המרכזיים של ADHD.

מחקרים עדכניים מלמדים כי משתמשים בחומרים סטימולנטיים לטווח ארוך, בשימוש קבוע, מדווחים על פגיעה קוגניטיבית, נזק מוחי ועליה קבועה במדדים פיזיולוגיים שקשורים לסטרס (לחץ דם, טמפרטורה, דופק ועוד).

במילים אחרות, אנחנו רחוקים מלהגיע למענה תרופתי מדויק... 

 

חשוב לציין שטיפול התנהגותי, או טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הוא עדיין הכלי הפסיכותרפי היעיל העיקרי להתמודדות של ילדים ובני הנוער שמתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז. עם זאת, הורים, חשוב לראות שטיפול תרופתי משולב, באמצעות ריטלין, ויואנס, קונצרטה ואדרל, יכול לעזור מאוד לבנכם או בתכם לשפר את איכות החיים: שיקול דעת, פונקציות ניהוליות, פתרון בעיות, טיפול בקשיי התארגנות, ריכוז, מיקוד, יכולת למידה, ביצועים במבחנים, יצירה בחוגים ושיפור התפקודים הניהוליים.

אם בכל זאת הומלץ לכם להשתמש בטיפול תרופתי (החלטה שכדאי לקבל בשילוב אבחון עם נוירולוג), חשוב לפקח על השיפור ועל הופעתן של תופעות לוואי. זה כולל מעקב מסודר אחר שעות השינה ומשכה, תיאבון, מצב מנטלי, 'תגובת הדאון' בסיום השפעת החומר וכמובן לעזור לילד לייחס את השיפור ליכולות פנימיות של הילד ולא לכדורים. בנוסף, אם וכאשר השימוש בתרופה סטימולנטית נכשל, כדאי להתייעץ ולבדוק סוג אחר לפני שמוותרים לחלוטין על טיפול תרופתי ב-ADD /ADHD.


לפני שנמשיך, מילה על שימוש לרעה בריטלין:

30 שנה אחורה, איש לא היה מאמין שרופאים ייתנו לילדים אמפתמינים כתרופות מרשם. חשוב להבין שהתרופות שאנחנו דנים בהן כאן הן בעצם 'ספידים', לטוב ולרע.

חשוב גם לדעת שבארה"ב, מרבית השימוש שנעשה כיום בסטימולנטים, כמו ריטלין (וגם אדרל, קונצרטה, פוקלין, אטנט, ויואנס, סטרטרה) , הוא כ- Performance-Enhancing Drugs - 'סמים משפרי ביצועים', חומרים שמשפרים קוגניציה: בין אם אתה סטודנט שצריך להתמקד במבחן, בין אם אתה עובד עייף שצריך boost של מוטיבציה כדי לרוץ על פרויקט כל הלילה, בין אם אתה ספורטאי שצריך אנרגיה, ובסוף בסוף, גם אם אתה מתמודד עם ADHD. לפי סקירה מקיפה שנערכה ב-2015 במכללות בארה"ב, נמצא כי לפחות 17% מהסטודנטים והסטודנטיות בקולג'ים משתמשים לרעה באדרל.

למרות שהתועלת של ריטלין עבור המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז מבוססת היטב מחקרית, מעט מאד מחקרים בחנו את ההשפעה של התרופה על אנשים שעושים שימוש אסור בתרופה, שלא על פי מרשם. האמונה הרווחת, אשר ככל הנראה מובילה רבים לשימוש זה, היא שהשימוש בריטלין מסייע לסטודנטים להגביר את הריכוז במהלך הלימודים ולהצליח בצורה טובה יותר במבחנים. מאותן הסיבות, הריטלין שלא-במרשם מוצא את דרכו כיום, למרבה הדאגה, גם לבתי ספר תיכוניים. אבל תוצאות של מחקר עדכני, שפורסם בכתב העת המדעי Pharmacy,  מלמדות כי שימוש ב-Adderall משפר אמנם את המיקוד ותשומת הלב למשימה, אך היא לא משפרת בשום צורה ביצועים של זיכרון העבודה, שטף קריאה והבנתה. 

משהו לא בסדר.

אנחנו לא רק חיים בתקופה תחרותית והישגית, אנחנו חיים בתקופה של תחרות שלא נגמרת. בארה"ב יש יותר ילדים שמקבלים ריטלין מילדים שלא. נראה שכולם רוצים להיות עם תרופות סטימולנטיות, ADHD זה לא רק הפרעה, זה מעמד, זה סמל סטטוס. איכשהו, תוך מספר שנים הפכו תרופות לטיפול ב-ADD לתוספים מוחיים מפתים. הכיוון שאנחנו משתפים איתו פעולה שגוי.

חשוב לזכור שרוב רובנו נגיב חיובית לתרופות סטימולנטיות, אבל אל תשתמשו בהן כ"היפר" - מי שמתמודד עם ADD/ADHD באמת זקוק להן כדי ליישר קו עם האחרים.

מחשבות...

איתן טמיר

חובה לצפות בסרט תיעודי Take Your Pills  (נטפליקס, מרץ 2018),

כדי לקבל תמונה אפידמיולוגית מורכבת ועדכנית. חובה לראות: 

  

איך בוחרים את התרופה המתאימה? 


ייעוץ עם הרופא המטפל, שיבדוק האם קיימת קונטרה-אינדיקציה עם שימוש מקביל בתרופות אחרות, או רגישויות אישיות מוכרות לחומרים מסוימים לצד מאפיינים התנהגותיים שונים באורח החיים של המטופל, יאפשרו בחירה מושכלת בתרופה הכי מתאימה. 

כשהפרעות קשב הן כה נפוצות וידועות, וכך גם האבחון והטיפול בהן, אין שום סיבה להזניח את הקושי ולא לנסות לפתור אותו, או לפחות להקל בו.

הפרעות קשב וריכוז, כאמור, אינן חייבות להוות מכשול בחיי האדם ולהפריע לו להגיע למימוש עצמי ולהגשמת הפוטנציאל הגלום בו, ולכן חשוב לעבור אבחון ברגע שמתעורר חשד, ולטפל בהפרעה ברגע שאכן אובחנה.

 

איזו תרופה יעילה יותר? ריטלין או אדרל?

כאשר משווים בין יעילות של ריטלין בהשוואה לאדרל, נראה כי ההשפעה של אדרל גבוהה יותר, לפחות בהקשר של טיפול בהפרעות קשב אצל ילדים. 

במחקר חשוב של Pelham ועמיתיו (1999), שפורסם בכתב העת הרפואי Pediatrics, השווו החוקרים בין 5 תנאי ניסוי:

 

  • 4 קבוצות בהן ניתן חומר פעיל(שתי קבוצות ריטלין ושתי קבוצות אדרל)
  • וקבוצת ביקורת שמשתתפיה קיבלו תרופת דמה (פלצבו)

 

כצפוי, גם ריטלין וגם אדרל נמצאו עדיפות על פני הפלצבו: שתיהן הביאו לשיפורים דרמטיים ביעילות הביצועים האקדמיים של הילדים שקיבלו תרופה אמיתית. השיפור ניכר גם בדירוג ההתנהגות של הילדים על ידי ההורים והצוות החינוכי ובהפחתה בשיעורי ההתנהגות הבעייתית.

כאשר הושוותה היעילות הקלינית של  אדרל מול ריטלין, נמצא כי ההשפעה התפקודית החזקה יותר הייתה בנטילת אדרל. 

 

הנה תרשים התוצאות: 

 

השוואה בין ריטלין לאדרל.jpg

 

 

מדבקות דיטרנה

לאחרונה אושר בארה״ב השימוש במדבקות (Patches) ריטלין, הנקראות גם מדבקות דיטרנה  - Daytrana.

מדבקות דיטרנה מכילות מתילפנידט, שהוא כזכור החומר הפעיל בריטלין, בקונצרטה ובשאר התרופות ל- ADHD, עליהן פירטנו כאן. 

חברת התרופות Nova, שפיתחה את המדבקות וקיבלה את אישור ה-FDA, מינהל התרופות האמריקאי, מייעדת את השימוש במדבקות לילדים ובני נוער המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז, בטווח הגילאים 6-17.

עם זאת, לעיתים קרובות ניתן מרשם למדבקות גם למטופלים מבוגרים.

המדבקות יעילות לפרק זמן של כ-12 שעות. 

מבטיחים לעדכן לגבי אישור המדבקיות בסל התרופות. נכון להיום ניתן להשיגן בישראל רק בבתי מרקחת פרטיים.

  

 

ואם כבר -

הבדלים בין ריטלין לקוקאין

ריטלין וקוקאין נמנים על משפחת הסטימולנטים, שהם בעצם סמים ממריצים. מבחינה ביוכימית, ריטלין מעכב את הספיגה החוזרת ( Reuptake) של דופמין וכך משאיר אותו יותר זמן במרווח הסינפטי שבין הנוירונים. ככל שיש יותר דופמין בסינפסה, כך גובלת היכולת להתמיד ולהתרכז גבוהה יותר כמו גם היכולת לבקר, לווסת ולשלוט על ההתנהגות. 

ריטלין נספג במערכת העיכול, עובר בדם ומגיע למח- בניגוד לקוקאין שנספג בריריות האף ומגיע למוח תוך שניות, מה שמשפיע מהותית על מנגנון ההתמכרות. למעשה, היום הגישה והמחקר תומכים בטיפול במתבגרים ומבוגרים עם הפרעת קשב על אף התמכרותם לחומרים שונים. לשני החומרים יש איזורי הפעלה שונים במוח, מנגנוני ספיגה, משך פעולה, התגובה של הגוף לחומר, מנגנוני פירוק שונים. הבדל נוסף בין השניים הוא במינון – קוקאין נלקח בהסנפה או הזרקה שמגיעות באופן ישיר למוח ומשפיע במהירות עצומה ואילו ריטלין, קונצרטה ודומיהן הן תרופות בעלות שחרור איטי (SA) שנועד למנוע ככל האפשר את התנודתיות בקשב ובהתנהגות. 

 

 

 

כתיבה: 

 

איתן טמיר, ראש המכון

שייקו ברנדווין, פסיכולוג

 

מקורות:

 

 

 

טמיר, א. (2019). שילוב בין חרדה ל-ADHD, פסיכולוגיה עברית. אוחזר מתוך https://www.hebpsy.net/me_article.asp?article=3003

 

 

Benson, K., Flory, K., Humphreys, K.L. et al. Clin Child Fam Psychol Rev (2015) 18: 50

 

 

Coghill, D., Banaschewski, T., Zuddas, A., Pelaz, A., Gagliano, A., & Doepfner, M. (2013). Long-acting methylphenidate formulations in the treatment of attention-deficit/hyperactivity disorder: a systematic review of head-to-head studies. BMC Psychiatry, 13, 237

 

 

Canadian Attention Deficit Disorder Resource Alliance (CADDRA) (2011) Canadian ADHD Practice (CAP) Guidelines, 3rd edn. Toronto, ON. http://www.caddra.ca/cms4/pdfs/caddraGuidelines2011.pdf. Accessed 11 April 2012

 

 

Christensen L, Sasane R, Hodgkins P, Harley C, Tetali S. Pharmacological treatment patterns among patients with attention-deficit/hyperactivity disorder: retrospective claims-based analysis of a managed care population. Curr Med Res Opin. 2010;26:977–989

 

 

 Dopheide JA. The role of pharmacotherapy and managed care pharmacy interventions in the treatment of ADHD. Am J Manag Care. 2009;15:S141–S150

 

 

Elia J. Attention deficit/hyperactivity disorder: pharmacotherapy. Psychiatry (Edgmont) 2005;2:27–35

 

 

Efron D, Jarman F, Barker M. Methylphenidate versus dexamphetamine in children with attention deficit hyperactivity disorder: a double-blind, crossover trial. Pediatrics. 1997;100:E6

 

 

Faraone SV, Buitelaar J. Comparing the efficacy of stimulants for ADHD in children and adolescents using meta-analysis. Eur Child Adolesc Psychiatry. 2010;19:353–364

 

 

 Findling RL. Evolution of the treatment of attention-deficit/hyperactivity disorder in children: a review. Clin Ther. 2008;30:942–957

 

 

Goodman DW. Lisdexamfetamine dimesylate (vyvanse), a prodrug stimulant for attention-deficit/hyperactivity disorder. P T. 2010;35:273–287

 

 

Hermens DF, Cooper NJ, Kohn M, Clarke S, Gordon E. Predicting stimulant medication response in ADHD: evidence from an integrated profile of neuropsychological, psychophysiological and clinical factors. J Integr Neurosci. 2005;4:107–12

 

 

Hodgkins, P., Shaw, M., Coghill, D., & Hechtman, L. (2012). Amfetamine and methylphenidate medications for attention-deficit/hyperactivity disorder: complementary treatment options. European Child & Adolescent Psychiatry, 21(9), 477–492

 

 

May DE, Kratochvil CJ. Attention-deficit hyperactivity disorder: recent advances in paediatric pharmacotherapy. Drugs. 2010;70:15–40

 

 

Pelham, W.E., (1999). A Comparison of Ritalin and Adderall: Efficacy and Time-course in Children With Attention-deficit/Hyperactivity Disorder. Pediatrics April 1999, 103 (4) e43

 

 

Pliszka SR, Browne RG, Olvera RL, Wynne SK. A double-blind, placebo-controlled study of Adderall and methylphenidate in the treatment of attention-deficit/hyperactivity disorder. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. 2000;39:619–626

 

 

Seixas M, Weiss M, Muller U. Systematic review of national and international guidelines on attention-deficit hyperactivity disorder. J Psychopharmacol. 2012;26:753–765

 

 

Wolraich ML, Doffing MA. Pharmacokinetic considerations in the treatment of attention-deficit hyperactivity disorder with methylphenidate. CNS Drugs. 2004;18:243–250

 

 

 http://www.healthline.com/health/adhd/adderall-vs-ritalin#overview1

 

 

https://www.news-medical.net/news/20170516/UB-researchers-explore-potential-side-effects-of-stimulant-drug-on-people-without-ADHD.aspx

 

 

http://learn.genetics.utah.edu/content/addiction/ritalin/

 

 

https://www.drugs.com/answers/concerta-vs-adderall-3039103.html 

 

 

http://www.abct.org/Information/?m=mInformation&fa=fs_ADHD

 

 

http://orthomolecular.activehosted.com/index.php

 

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-72-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2019