דיכאון אחרי לידה | אבחון, טיפול, המלצות ומחקרים 2019

דרג פריט זה
(34 הצבעות)
דיכאון אחרי לידה - אבחון, טיפול ומחקר דיכאון אחרי לידה - אבחון, טיפול ומחקר

דיכאון אחרי לידה

 סימפטומים, גורמים ומחקרים

וטיפול  מומלץ ב-Postpartum depression

 

 

הכי חשוב שתדעי -

ההתמודדות שלך עם דיכאון אחרי לידה

אינה מעידה האיכויות שלך כאמא,

ובטח לא על כישלון.

 

המהלך הנכון ביותר הוא להיעזר,

בלי להתבייש. צרי קשר לשיחת הכוונה אישית

וקבלי המלצה לפסיכולוגית קלינית מנוסה בתל אביב

או בקליניקות העמיתות שלנו בכל הארץ

שלך,

צוות מכון טמיר

 

POSTPARTUM DEPRESSION PSYCHOTHERAPY

 

מה זה דיכאון אחרי לידה?

דיכאון לאחר לידה (PPD) הוא הפרעה נפשית משמעותית, המתאפיינת בתסמינים ייחודיים הנמשכים לפחות חודש אחרי הלידה.

 

 

סימפטומים של PPD

 

 • מצב רוח ירוד
 • חרדות
 • עייפות קשה
 • קשיי שינה
 • שינויים בתיאבון
 • אובדן עניין והנאה
 • אשמה מופרזת ותחושת חוסר ערך
 • תסכול וחוסר שקט
 • קשיים קוגנטיביים  - כמו בעיות זיכרון, קושי לתכנן או פגיעה ביכולת לחשוב בצלילות
 • עצבות שמחמירה לעיתים עד כדי מחשבות אובדניות ו/או או מחשבות על פגיעה בתינוק

דיכאון לאחר לידה - תסמינים

דיכאון אחרי לידה מקשה על האם לטפל בעצמה וכתוצאה מכך פוגע בטיפול בתינוק שזה עתה נולד ובתחושת הביטחון הבסיסי שלו.

השפעת התופעה על התינוק רבה: למשל, נמצא שתינוקות המטופלים על ידי אימהות הסובלות מדיכאון לאחר לידה נמצאים בסיכון מוגבר לחלות במחלות התפתחותיות ונפשיות.  

 

בְּעֶצֶב תֵּלְדִי בָנִים

עבור מרבית בני האדם, לידת ילד היא התגלמות האושר, שיא במימוש עצמי ורגע מכונן בחיים. הקמת משפחה או הגדלתה, בואו של תינוק חדש לעולם, מביאים עימם אושר גדול, לצד עייפות ומעמסה כלכלית כמובן. למרות האושר הגדול הזה, לעיתים תינוקות מביאים עימם קושי רגשי כבד ביותר עבור אימו (ולרוב גם עבור אביו), מצב הקרוי דיכאון לאחר הלידה, אליו נקלעות 20% מנשים בישראל.

 

 

Postpartum depression

סימנים של דיכאון אחרי לידה

  

דיכאון לאחר הלידה, כשמו כן הוא - דיכאון הפוגע באם לאחר לידת תינוק. סוג זה של דיכאון פוגע בעיקר בנשים, ולפי הערכות עדכניות, כ-5% מהיולדות סובלות מדיכאון בחומרה גבוהה, ועד כ-25% מהן סובלות מדיכאון ברמה מתונה. 

חשוב לציין כי דיכאון לאחר לידה אצל גברים שכיח אף הוא לאחר לידת ילד, אך האחוזים נמוכים יותר.

מחקרים עדכניים מתארים את השינוי המתאגר שעוברות נשים עם המעבר לאימהות ומתייחסים לגורמי הסיכון המייצרים קרקע פורה לפיתוח הפרעות נפשיות: שינויים הורמונליים, פרפקציוניזם, הפסקת ההנקה, גורמים רגשיים, עייפות קשה, בנוסף לגורמי לחץ כלליים שמאפיינים כל אשה או זוג צעיר בטווח השנים של הפוריות. 

דיכאון לאחר לידה מתחיל לעיתים מיד לאחריה ולעיתים מספר שבועות לאחריה, ונמשך לרוב מספר חודשים עד שנה. מחקר  שנערך ב -2013, מעלה כי 14% מהאמהות החדשות דיווחו על תסמינים דיכאוניים בטווח הזמן של ב-4-6 שבועות לאחר הלידה. במקרים קיצוניים עלולה להופיע פסיכוזה לאחר-לידה שמחייבת התערבות מקצועית, עקב סכנה לאם, לתינוק ולאחרים. 

כאשר פורץ דיכאון לאחר לידה בלידה הראשונה, הסיכונים לדיכאון לאחר הלידה השניה גבוהים מהרגיל. 

למרות שבמרבית המקרים דיכאון אחרי הלידה חולף עם זמן וטיפול פסיכולוגי מתאים, עבור לא פחות מ-38% מהנשים המאובחנות, הדיכאון נותר ברקע כבעיה כרונית, כך על פי דו"ח שפורסם ב-2014  ב - Harvard Review of Psychiatry

Postpartum Depression Signs 

גורמי סיכון לדיכאון אחרי לידה

 

 • דיכאון במהלך ההריון
 • לחץ נפשי קיצוני
 • פרידה זוגית במהלך ההריון
 • היעדר תמיכה
 • לידה קשה או סיבוכים במהלכה
 • כאבים לאחר הלידה - במחקר חדש, נערך מעקב אחר מידת הכאב של למעלה מ-4,000 אמהות אשר עברו לידה טבעית או ניתוח קיסרי.  אמהות שהתמודדו עם כאב פיזי רב יותר לאחר הלידה נמצאו בסיכון גבוה יותר ללקות בדיכאון שלאחר הלידה. אמהות שחוו דיכאון לאחר לידה התלוננו יותר על כאבים פיזיים במהלך תקופת ההתאוששות ונזקקו ליותר תרופות נגד כאבים. 
 • הפרעות נפשיות במשפחה
 • שימוש בסמים לפני ההריון
 • הסיכוי לדיכאון אחרי לידה עולה משמעותית כאשר האם נושאת ברחמה בן, בהשוואה להריון של בת. החוקרים, מאוניברסיטת קנט, זיהו כי נשים שילדו בנים היו בסיכון גבוה יותר לפריצת דיכאון לאחר לידה (71-79%) בהשוואה לאמהות שילדו בנות. 
 • אסתמה של האם במהלך ההריון קשורה לדיכאון לאחר לידה - כך לפי מחקר קנדי חדש.

 

האם לדיכאון יש תפקיד לא מוכר בחיינו? <

 

 

תופעות מצב רוח נורמטיביות 

בהרבה מאוד מקרים עולה עצבות לאחר לידה (Postpartum Blues) שאינה מגיעה לרמה קלינית. 

באופן נורמטיבי, לרבות מהמתמודדות עולות מחשבות מפחידות ומטרידות  עם תכנים כמו בריאות התינוק, בן הזוג או בריאותן שלהן, פחד להישאר לבד עם התינוק, פחדים ודימויים שתפגע ללא כוונה בתינוק ופקפוק עצמי לגבי יכולותיה להיות אמא (בעיקר אחרי לידה ראשונה).

Postpartum Blues

 

שימו לב - 

המעבר לאיזור מסוכן הוא כאשר האם אינה חווה את המחשבות כשייכות לה (קראו בהמשך המאמר על פסיכוזה אחרי לידה), או כאשר המחשבות הופכות להיות לתופעה אובססיבית שעלולה להעיד על הפרעה טורדנית-כפייתית אחרי הלידה (PPOCD) - במקרה כזה נדרשת פנייה לעזרה מקצועית

 

טיפול עצמי

חשוב לתקף ולנרמל את המחשבות והחששות, לאמץ מיומנויות הסחה, להבחין בין מחשבות לבין עובדות, לתרגל מיינדפולנס, להעצים (במקום לשפוט), להעביר מסרים של ביטחון, לנסות למצוא תמיכה קבוצתית של אמהות אחרות - עם הנחיה או בהנחיה עצמית -  ובעיקר לקבל את הארעיות של המצב והתסמינים המבאסים שמלווים אותו. 

 

טיפול תרופתי לדיכאון אחרי לידה

לדיכאון יש מענים טיפוליים רבים, וטיפול בדיכאון הוא תחום שאנו מקדישים לו מאמר נפרד באתרגם על טיפול תרופתי בדיכאון יש לנו פרק ששווה קריאה.

 

הטיפול התרופתי שניתן עד השנה לנשים שסובלות מדיכאון אחרי לידה פועל רק כעבור ארבעה עד שמונה שבועות ובדרך כלל הייתה לו השפעה קטנה עד בינונית בלבד על תסמיני הדיכאון.

אבל יש בשורות מעוררת תקווה:

מחקר חדש שפורסם בכתב העת Lancet בדק את יעילותו של טיפול תרופתי ממוקד לדיכאון אחרי לידה. 

המחקר מלמד כי מתן עירוי או זריקה של התרופה Brexanolone, מספק מענה טיפולי מוצלח ומהיר למתמודדות עם דיכאון לאחר לידה: החומר פועל הרבה יותר מהר, תוך 30 ימים בדיוק מההתחלה של נטילת התרופה. 

Brexanolone, או בשמה השיווקי Zulresso, מציעה אפשרות טיפול חדשה וחשובה, שעשויה לשפר דרמטית את חייהן של אמהות רבות שמתמודדות עם PPD.

הרכיב הביוכימי העיקרי שמופעל בתרופה החדשה משפיע על מערכת הנוירוטרנסמיטר GABA, מוליך עצבי שכמותו במרחב בין הנוירונים נמצאת בקשר עם מצב הרוח.

  Postpartum Blues therapy

בייבי בלוז

 

השפעות על קשר אם-תינוק

דיכאון לאחר לידה מופיע בתקופה המכונה בספרות המקצועית השליש (הטרימסטר) הרביעי של ההריון.

תקופה זו מתייחסת כרונולוגית לשלושת החודשים הראשונים לאחר הלידה. 

כאשר האם מתמודדת עם PPD, היא מתקשה לזהות במדויק את צרכי התינוק ולהגיב בהתאמה.

קשה לה יותר לבלות עם התינוק, לגעת בו ולהחזיק אותו, וכאשר היא כן מצליחה, היא מאוד לחוצה, מה שעלול לפגוע בסגנון התקשרות בטוח, אינדיקטור מרכזי בפיתוח תקין שך אישיותו בהמשך חייו.  

 Postpartum attachment

התקשרות ודיכאון אחרי לידה

התקשרות לא בטוחה באה לידי ביטוי בשלושה אופנים:

 1. התקשרות חרדה/אמביוולנטית: היפראקטיבציה של מערכת ההתקשרות. מצב שבו התגובתיות של האם לא מאד צפויה- לעיתים מגיבה טוב ולעיתים לא מגיבה טוב, לעיתים לא מגיעה כלל. כך המערכת נמצאת בהיפר אקטיבציה. המערכת עובדת יותר מדי. אי אפשר להרגע כי עסוקים בזה כל הזמן.
 2. התקשרות חרדה/נמנעת: דה-אקטיבציה של מערכת ההתקשרות - התינוק לומד שצרכיו אינם נענים ולכן מראש הוא מבקש פחות לשחק. הוא יכול להראות כאילו לא אכפת לו אבל אם מסתכלים על מדדים פיזיולוגים ניכרת חרדה. גם במצב של היפר-אקטיבציה וגם במצב של דה-אקטיבציה, קיימת חרדה שפוגעת במידת הפניות של התינוק ללמוד מיומנות חיונית שנקראת מנטליזציה.
 3. התקשרות לא מאורגנת- נדירה יותר - תינוקות שחוו התעללות.

תגובות התינוק לדיכאון של האם מתבטאות בעיקר בקשיי ויסות רגשיים והתנהגותיים - ריכוז, נסיגה, המנעות וקופצנות.

הוא מוטרד ממה שאינו אמור להיות מוטרד ממנו בשלב מוקדם זה בחייו.  

לפי דונלד ויניקוט, התינוק נמצא לאחק הלידה במצב מנטלי של תלות מוחלטת, מצב בו התינוק והטיפול האימהי הם יחידה אחת: ויניקוט טען שאין דבר כזה תינוק, כי כל פעם כשתראה אחד תוכל לראות גם את האחר. ויניקוט טען שבחודשים הראשונים האמא והתינוק הם יחידה פסיכולוגית אחת, והאם סובלת ממחלה בריאה אותה כינה מושקעות אימהית ראשונית. המושקעות האימהית הזו מאפשרת לאם להיות מכוונת ומושקעת בתינוק, בצרכים שלו ולנוע בהתאם לקצב שהוא מכתיב. האמא "שוכחת את עצמה" ומעמידה את עצמה לרשות התינוק. 

לידת ילד מביאה עימה קשיים רבים עבור כל זוג הורים. התינוק הקטן מכלה את מרבית הזמן, האנרגיות והרווחה הכלכלית של הוריו הטריים, לא משאיר לעיתים זמן לזוגיות, חיי חברה, ספורט ובילויים לצד הטיפול בו ושגרת חיי העבודה. אמהות טריות, ולעיתים גם אבות טריים, מקריבים עם הלידה דברים רבים שאהבו, לפחות לתקופה מסוימת. מרבית ההורים מצליחים להתמודד עם ההקרבה הרבה שדרש התינוק בהבנה, מצליחים להסתגל לשינוי המשמעותי בחיים. עם זאת, מדובר בהתמודדות קשה ובהקרבה משמעותית, אשר אין זה מפתיע מדוע לא כולם מצליחים לקבל אותה. זאת, לצד הקושי הרב שבטיפול בתינוק, הקושי להתמודד עם הבכי הבלתי נפסק, שעות השינה המעטות, הציפיות הגבוהות מהחברה ומעצמך לצד מצבים שלא תמיד הלכו כמתוכנן.

Oxytocin depression 

פיטוצין ודיכאון לאחר לידה

פיטוצין הוא צורה סינתטית של ההורמון אוקסיטוצין, הניתן לעיתים לפני, במהלך, או מיד לאחר הלידה, על מנת לזרז צירי לידה ולעצור דימום.

מחקר שנעשה לאחרונה גילה כי בקרב נשים עם עבר של דיכאון או חרדה, השימוש בפיטוצין העלה את הסיכוי להתפתחות של דיכאון וחרדה לאחר הלידה ב-36%, ובקרב נשים ללא עבר של הפרעות אלו, ב-32%. מכיוון שנשים רבות לא פונות לעזרה מקצועית כאשר הן חוות תופעות אלו, עקב בושה או לחץ חברתי ומשפחתי, יכול להיות שהמספרים גבוהים אף יותר. 

אז יש סיכוי שפיטוצין תורם לדיכאון פוסט-נטלי, אבל אוקסיטוצין , הנקרא גם "הורמון האהבה" - הורמון הנקשר גם להתנהגויות הוריות - מעורר את סקרנותם של חוקרים שובחנים את האפשרות לתת אוקסיטוצין לאימהות הסובלות מדיכאון אחרי לידה על מנת לשפר את הטיפול ההורי שלהן. בינתיים המחקרים ממשיכים ומי יודע, אולי בקרוב אימהות הסובלות מדיכאון לאחר לידה יוכלו לקבל עזרה משמעותית ביותר.

Diabetes and Depression 

דיכאון בתחילת ההריון, סכרת הריון ודיכאון לאחר לידה

מחקר שפורסם לאחרונה מחזק את הקשר בין דיכאון בתחילת ההיריון לסכרת הריון ואת הקשר בין סכרת הריון לדיכאון לאחר לידה.

החוקרים מצאו שנשים שקיבלו ציונים גבוהים בשאלון לאיתור דיכאון בשני השלישים הראשונים להריון נמצאו בסיכון מוגבר לחלות בסכרת הריון.

בהמשך, החוקרים עקבו אחר 162 נשים עם סכרת הריון ואחר נשים בריאות כקבוצת ביקורת במשך 6 שבועות לאחר הלידה.

נמצא כי סכרת הריון קשורה לסיכון מוגבר ללקות בדיכאון אחרי לידה. החוקרים ממליצים לנשים בתחילת ההיריון להיות במעקב אחר מצבן הנפשי, גם אם אין להן היסטוריה של הפרעות נפשיות. בנוסף, הם ממליצים לנשים עם סכרת הריון להיות במעקב אחר מצבן הנפשי בשל הסיכון המוגבר שקיים אצלן לסבול מדיכאון לאחר לידה.

 

Cortisol and Postpartum Depression

קורטיזול ודיכאון לאחר לידה

האם רמות גבוהות של קורטיזול בשיער במהלך ההריון יכולות להוות אינדיקטור לדיכאון אחרי לידה? 

חוקרים מאוניברסיטת גרנדה בספרד העלו במחקר חדש כי רמת הקורטיזול בשיערן של נשים הרות במהלך השליש הראשון או השלישי של ההריון, עשויה לנבא את הסיכוי שלהן לסבול מדיכאון לאחר לידה. 

הממצאים הראו כי נשים שפיתחו דיכאון לאחר לידה היו בעלות רמות קורטיזול יותר גבוהות במהלך ההריון לעומת נשים שלא פיתחו דיכאון כזה. 

ועוד ממצא מסקרן:

בשליש השני של ההריון הראו הנשים רמה גבוהה של סומטיזציה וכן רמות גבוהות של דפוסים חשיבתיים טורדנים- כפייתיים, דיכאון וחרדה.

במהלך השליש השלישי, מלבד סומטיזציה, נצפתה אצלן גם רמה גבוהה של דחק (סטרס) הקשור להריון. יתכן שהמאפיינים הללו, בנוסף על רמות הקורטיזול הגבוהות, יכולים להוות מנבאים לדכאון אחרי לידה.

 

קבוצת תמיכה לנשים אחרי לידה המתמודדות עם קשיים רגשיים <

 

פסיכוזה אחרי לידה

פסיכוזה בעקבות לידה היא הפרעה נפשית קשה ונדירה, המופיעה אצל 1-2 מקרים מתוך אלף יולדות. התופעה כרוכה בהלוצינאציות ובדלוזיות אגו-סינטוניות. הסימפטומים הפסיכוטיים יופיעו לרוב סמוך מאד ללידה, לרוב תוך שבועיים, אך חלק מהנשים מפתחות סימפטומים בשלב מאוחר יותר, למשל עם סיום ההנקה או כאשר המחזור שלהן חוזר.

Postpartum Psychosis

מה הסכנות?


פסיכוזה אחרי לידה דורשת פנייה מיידית לאבחון ולטיפול. המצב עלול להידרדר במהירות, כשהסכנה הגדולה היא שהאם הטרייה תזניח את התינוק, או תזיק לו או לעצמה. ברוב המקרים האשה עצמה אינה מודעת לכך שהיא במצב פסיכוטי ולכן אם בן זוגה או סביבתה הקרובה לא יבחינו בסימני האזהרה ויפעלו - האם והתינוק נמצאים בסכנה.

נשים בסיכון גבוה לפסיכוזה אחרי לידה

 • נשים שסבלו מתופעה זו בעבר
 • נשים שסובלות מהפרעה נפשית חמורה.
 • נשים שיש להן קרוב משפחה מדרגה ראשונה שעבר פסיכוזה, ובעיקר הפרעה ביפולרית (אינדיקציה מובילה).

לסיכום, אם אתם חושדים שלמישהי בסביבתכן הקרובה יש פסיכוזה לאחר לידה, חשוב לפנות למיון פסיכיאטרי או לאבחון פסיכיאטרי דחוף . אם קיימת סכנה לפגיעה מיידית באם או בתינוק, יש להתקשר למשטרה .לרוב, הטיפול ייעשה ביחידה פסיכיאטרית, אך במידת האפשר האם לא תופרד מתינוקה על מנת לשמר את הקשר הראשוני ותחושת הבטחון של התינוק.

 

חרדות אחרי לידה

כל הורה, גם אמהות וגם אבות, יידעו לומר שחרדות בחיים שלפני ההורות הם כאין וכאפס בהשוואה לחרדות הכרוניות של הורים.

ככה זה, תפקיד מחייב ומלחיץ עד סוף החיים...

העדות ההורית מגובה גם במחקרים פסיכולוגיים:

לפי סקירת ספרות שפורסמה לאחרונה עולה כי הפרעת חרדה כללית (GAD), התקפי חרדה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD) והפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) מאובחנות לעתים קרובות ובשכיחות גבוהה מאוד אצל נשים לאחר לידה.

 

התקפי חרדה אחרי הלידה

התקפי חרדה שכיחים הרבה יותר אצל נשים אחרי לידה, בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

הפרעת פאניקה מתאפיינת בהתקפי חרדה חוזרים ונשנים, שמופיעים לאורך חודש (או יותר), עם אחד (או יותר) מהתסמינים הקליניים האלה:

 

 • חרדה מתמדת לקראת האפשרות של פריצת התקפי חרדה נוספים
 • דאגה ניכרת לגבי ההשלכות של התקף החרדה, כמו איבוד שליטה, התקף לב ופחד להשתגע
 • שינוי משמעותי בהתנהגות הקשורה להתקפים
 • הפרעת פאניקה מאובחנת בדרך כלל, גם אם לא תמיד, לצד אגורפוביה.
 
 

 

טיפול בדיכאון אחרי לידה 

אמרנו כבר שלדיכאון הפורץ בתקופות סמוכות ללידה (לפניה או אחריה) יש השלכות לא פשטות על האם והתינוק גם יחד. 

ההשפעות הפיזיולוגיות של דיכאון במהלך הריון, כמו רמות מוגבהות של קורטיזול, עשויות לפגום בהתפתחות התינוק ולהביא לנזקים משמעותיים. שיעור הנשים הסובלות מדיכאון אחרי לידה מגיע ל-7.1%, ואף למעלה מכך כאשר לוקחים בחשבון אפיזודות דיכאוניות מתונות יחסית.

 Postpartum Depression Therapy

 

הערכת המצב מרחוק

מחקר מ-2019 מלמד כי שימוש בהודעות טקסט למטרות הערכת המצב הקליני מרחוק, מהווה דרך מעשית ופשוטה בשיפור הזיהוי והאבחון הראשון של דיכאון אחרי לידה אצל נשים.

החוקרים השתמשו בהודעות SMS עם מספר שאלות שמעריכות את מצבן הפסיכולוגי של היולדות, ותפסו שתי ציפורים במכה, בכך שהוסיפו מידע פסיכו-חינוכי על הפסיכולוגיה של נשים עם תינוק חדש ודיכאון לאחר לידה.

 

טיפול תרופתי

הקו הראשון בטיפול בדיכאון הוא טיפול תרופתי באמצעות תרופות SSRI, טיפול שנמצא מחקרית כזהה ליעילות של פסיכותרפיה, אולם קיימים חששות אמיתיים לגבי השימוש בתרופות הללו בנשים הרות ומיניקות.

בנוסף, סקר חדש ומדאיג מלמד כי 40% מהנשים שחושדות כי הן סובלות מדיכאון אחרי לידה נמנעות מפנייה לעזרה מקצועית, בעיקר בגלל בושה וסטיגמה. חלקן מצויות גם בהכחשה

 

טיפול פסיכולוגי

טיפול בשיחות עדיף להתמודדות, אבל אנחנו לומדים מהשורות הקודמות שלדרבן אישה שסובלת מדיכאון וחרדה לפגוש פסיכולוגית בקליניקה זה לא תמיד פשוט. הטיפולים השכיחים ביותר הם טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפולים רגשיים ותמיכתיים. 

 

טיפול באינטרנט

נשים הרות ונשים אחרי לידה הסובלות מדיכאון מתקשות פעמים רבות לחפש טיפול, בין היתר בגלל קשיים בטיפול בילד, היעדר ידע או משאבים כספיים נדרשים. לכן, מענים פסיכולוגיים שאינם דורשים מהנשים לצאת מהבית יכולים לאפשר ולעודד מספר רב יותר של נשים לקבל את הטיפול הנפשי לו הן נזקקות. תכניות טיפול אינטרנטיות מספקות בדיוק את זה: מענה פרטי ואנונימי שניתן להתחבר אליו בכל שעה של היום ומכל מקום עם חיבור לרשת.

במחקר הנוכחי, נערכה השוואה בין היעילות של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי אינטרנטי לגישה אינטרנטית חדשה, אימון בחמלה (compassionate mind training-CMT), שהוא הגורם הדומיננטי בטיפול ממוקד חמלה (CFT) .  המטופלות במחקר, 120 נשים מעל גיל 18, שהיו בהריון, ילדו בשנה האחרונה או מתכוונות להרות בעתיד הקרוב. גויסו דרך אתרי אינטרנט. עם זאת, נתונים לגבי מצבן הדיכאוני של הנשים המשתתפות לא נלקחו בשלב זה בחשבון.

הנשים חולקו באופן רנדומלי לאחת מגישות הטיפול - CBT או CFT.

בשלב ראשון, הן השלימו חלק דידקטי באורך כ-45 דק' שסיפק היכרות עם הגישה הטיפולית, וכלל חומרים כתובים ותרגולים חווייתים. בשלב הבא נשלח למטופלות אי-מייל עם הודעה על הקבוצה הטיפולית אליה השתייכו - תרגילי המשך לקבוצת ה-CBT ומדיטציות מוקלטות לקבוצת ה-CMT. מיילים דומים נשלחו מדי מספר ימים, במשך שבועיים. נתונים נאספו לאחר שבועיים, בעזרת שאלוני דיווח עצמי. ההשוואה נערכה על פני מדדים של רגש, הרגעה עצמית, ביקורת עצמית, חמלה עצמית, דיכאון וחרדה. בגלל שהמחקר לא גייס נשים בהתאם למצב הדיכאון שלהן, לא ניתן יהיה לגזור ממנו מסקנות נחרצות, אך ניתן בהחלט להישען עליו כמחקר ראשוני לקראת מחקרים נוספים.

 

 

חשוב לדעת כי דיכאון לאחר הלידה אינו גזירת גורל עבור האישה או התינוק הצעיר. מרבית הנשים מצליחות להתגבר על הדיכאון, לבדן או תוך קבלת תמיכה טיפולית מתאימה.

הדיכאון לאחר הלידה אינו בהכרח פוגע פגיעה תמידית בקשר שבין האם לתינוקה או בתינוק עצמו, וכמעט תמיד ניתן לשקם פגיעה שקרתה.

חשוב לזכור כי התינוק נמצא בשנות חיים בהן נפשו אינה מקובעת כי אם גמישה ומתעצבת, ולכן מרבית הדברים הם הפיכים.

חשוב לטפל בדיכאון לאחר הלידה על מנת להקל על הסבל ממנו סובלת האישה, וחשוב לדעת כי כמעט תמיד- הטיפול מצליח.

כמעט כל אם שסבלה בתקופת האמהות הראשונה מדיכאון לאחר לידה, הופכת לאם טובה, אוהבת, מכילה ומקבלת, אשר מצליחה לספק לילדיה את כל צורכיהם ולא במחיר של ויתור עצמי, בדיוק כמו אלה שלא סבלו מהדיכאון.

 

אם מתגבשת בכם ההחלטה להתייעץ עם איש/ת מקצוע,

לגבי דיכאון לאחר לידה

אנו מציעים לך להיעזר במקצועיות והניסיון שלנו

ומזמינים אותך לשיחת Matching טלפונית מושקעת.

בשיחה נזהה ברזולוציה אופטימלית

את הכתובת הטיפולית המתאימה -

במכון טמיר תל אביב,

בקליניקות העמיתות שלנו בכל הארץ,

או במקורות עזרה רבים אחרים שמוכרים לנו.

 

תודה ובהערכה,

צוות מכון טמיר

1-800-509-809

 


מקורות לסיוע נפשי בשירותי בריאות הנפש הציבוריים

(נדלה חלקית מתוך פורום 'אופקים'):

1.    יחידות לבריאות הנפש של האישה קיימות במספר מרכזים רפואיים, בין היתר באיכילוב, שם קיימת גם תכנית הורה-תינוקיחידה זו מפעילה, בשיתוף ביה"ח דנה לילדים, את "דנה שלי", שם המשפחות יכולות לקבל גם מענה נפשי. 

2.    היחידה לקשר הורה תינוק במרכז הבין תחומי בהרצליה .

3.    קהילת 'אם לאם' -  המתנדבות מקבלות הדרכה מקצועית עורכות ביקורים קבועים בבית והתמיכה מאוד מתאימה לתקופה ראשונית שלאחר לידה. יש אתר וכן קבוצות בפייסבוק  https://www.emlem.co.il/

4.    סירי לידה - קבוצה קהילתית באבן יהודה עם מתנדבים מהקהילה יכינו שיעבירו תבשילים למשך התקופה הראשונית ליולדת ולבני משפחתה

5.    מסגרת "ציפור הנפש" להורים צעירים פגועי נפש,  אשר לה מועדונים ופעילויות תמיכה והדרכה.

6.    מרפאות קופות החולים הרגילות ערות במיוחד לסכנות דיכאון לאחר לידה, כדאי לבדוק מה הקופה והמרפאה המסוימת יכולות להציע. אולי ביקור של אחות או עו"סית ואולי הקדמת התור לטיפול נפשי שהקופות מחוייבות היום לתת.

7.    במרכז הקהילתי לבריאות הנפש יפו ביחידת מבוגרים מטפלים באימהות שסובלות מדיכאון , לילי ירון מלמד עומדת בראש היחידה. יש טיפול דיאדי או פרטני תלוי בצורך. יש להצטייד בטופס 17 מהקופה.

8. "הורים במרכז ",  פועלים מטעם שותפות חיפה בוסטון בקרית אליעזר בחיפה ללא תשלום. 04-8202017 

9. קבוצת תמיכה לאמהות לאחר לידה בראש העין - לפרטים - מיכל קגן

10. נייר עמדה של הסתדרות הפסיכולוגים (הפ"י) על טיפול בנשים המתמודדות עם דיכאון אחרי לידה


 

סיכמו וכתבו: יעל טל, סמדר שטינברג, גיא רומח, דפנה אברמוביץ', גיא פינקלשטיין וצוות מכון טמיר 

 

 

מאמר זה נערך ונסקר על ידי איתן טמיר, מ.א., ראש המכון.

עריכה אחרונה: 23.8.2019

 

 

 

מקורות:

 

רונית כהן זמורה (2018) זוגתי סובלת מדיכאון אחרי לידה. מה עושים? מתוך YNET באינטרנט: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5377778,00.html

 

What is postpartum depression & anxiety? APA: https://www.apa.org/pi/women/resources/reports/postpartum-depression.aspx

American College of Obstetricians and Gynecologists - committee opinion paper regarding postpartum care. https://www.acog.org/Clinical-Guidance-and-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Obstetric-Practice/Optimizing-Postpartum-Care

Darbi, E.S., (2017). High paternal testosterone may protect against postpartum depressive symptoms in fathers, but confer risk to mothers and children. Hormones and Behavior. Volume 95, Pages 103-112

Fareeha H, Aftab A, Ijaz MI. Study of anxiety and depression during pregnancy. Pak J Med Sci. 2008;24(6):861–4.

JOAN AREHART-TREICHEL (2014). Link Seen Between Mental Disorders, Diabetes in New Study

Higher hair cortisol levels during pregnancy could be indicator of postpartum depression. Retrieved from News Medical: https://www.news-medical.net/news/20171114/Higher-hair-cortisol-levels-during-pregnancy-could-be-indicator-of-postpartum-depression.aspx

http://neurosciencenews.com/oxytocin-pnd-behavior-3386/ 

https://news.northwestern.edu/stories/2013/03/surprising-rate-of-women-have-depression-after-childbirth

http://www.motherrisingbirth.com/2017/02/pitocin-is-linked-to-postpartum-depression.html

https://www.nytimes.com/2017/10/17/well/family/can-fathers-have-postpartum-depression.html

https://www.acog.org/Patients/FAQs/Postpartum-Depression

http://www.nhs.uk/conditions/postpartum-psychosis/Pages/Introduction.aspx

http://www.researchprotocols.org/2016/2/e65/

 

 

קראו עוד: 

עצות - זיהוי סימפטומים של דיכאון אחרי לידה <

שאלון דיכאון להריוניות ולנשים לאחר לידה - מתוך אתר קופ"ח לאומית <

זיהוי מוקדם של פסיכוזה אחרי לידה <

 

 

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר