דיכאון אחרי לידה | אבחון, טיפולים, המלצות ומחקרים

דרג פריט זה
(40 הצבעות)

  

הכי חשוב שתדעי -

ההתמודדות שלך עם דיכאון אחרי לידה

אינה עדות לאיכויות שלך כאמא,

ובטח לא על כישלון.

 

המהלך הנכון ביותר הוא להיעזר,

בלי להתבייש. צרי קשר לשיחת הכוונה אישית

וקבלי המלצה לפסיכולוגית קלינית מנוסה בתל אביב

טיפול אונליין או עם עמיתי המכון בכל הארץ

 

בתקופת משבר הקורונה אנו מציעים

טיפול מוזל בדיכאון בזום או בסקייפ

 

שלך,

 

צוות מכון טמיר

 

 

מה זה דיכאון אחרי לידה?

דיכאון לאחר לידה (PPD) היא הפרעה נפשית משמעותית, שמתאפיינת בתסמינים ייחודיים של דיכאון, אשר מופיעים במהלך ההיריון או ב-4 בשבועות שלאחר הלידה.

עבור מרבית בני האדם, לידת ילד היא התגלמות האושר, שיא במימוש עצמי ורגע מכונן בחיים. הקמת משפחה או הגדלתה, בואו של תינוק חדש לעולם, מביאים עימם אושר גדול, אך לצידו עייפות, שחיקה, תשישות ומעמסה כלכלית. 

לעיתים, תינוקות מביאים עימם גם קושי רגשי כבד ביותר עבור אימו, ולעיתים עבור אביו, מצב הקרוי דיכאון לאחר הלידה, אליו נקלעות 20% מנשים בישראל.  

דיכאון לאחר הלידה, כשמו כן הוא - דיכאון הפוגע באם לאחר לידת תינוק. סוג זה של דיכאון פוגע בעיקר בנשים, ולפי הערכות עדכניות, כ-5% מהיולדות סובלות מדיכאון בחומרה גבוהה, ועד כ-25% מהן סובלות מדיכאון ברמה מתונה. 

חשוב לציין כי דיכאון לאחר לידה אצל גברים שכיח אף הוא לאחר לידת ילד, אך האחוזים נמוכים יותר.

מחקרים עדכניים מתארים את השינוי המתאגר שעוברות נשים עם המעבר לאימהות ומתייחסים לגורמי הסיכון המייצרים קרקע פורה לפיתוח הפרעות נפשיות: שינויים הורמונליים, פרפקציוניזם, הפסקת ההנקה, גורמים רגשיים, עייפות קשה, בנוסף לגורמי לחץ כלליים שמאפיינים כל אשה או זוג צעיר בטווח השנים של הפוריות. 

דיכאון לאחר לידה מתחיל לעיתים מיד לאחריה ולעיתים מספר שבועות לאחריה, ונמשך לרוב מספר חודשים עד שנה. 

מחקר שנערך ב -2013, מעלה כי 14% מהאמהות החדשות דיווחו על תסמינים דיכאוניים בטווח הזמן של ב-4-6 שבועות לאחר הלידה.

חלק מהנשים שסובלות מדיכאון אחרי לידה עלולות להמשיך לחוות תסמיני דיכאון עד 3 שנים לאחר הלידה, כך על פי מחקר שפורסם בדצמבר 2020 בכתב העת Pediatrics. נראה כי הסיכון גבוה יותר עבור נשים עם היסטוריה של דיכאון ו / או מסוכרת הריונית.

במקרים קיצוניים עלולה להופיע פסיכוזה לאחר-לידה שמחייבת התערבות מקצועית, עקב סכנה לאם, לתינוק ולאחרים. 

כאשר פורץ דיכאון לאחר לידה בלידה הראשונה, הסיכונים לדיכאון לאחר הלידה השניה גבוהים מהרגיל. 

למרות שבמרבית המקרים דיכאון אחרי הלידה חולף עם זמן וטיפול פסיכולוגי מתאים, עבור לא פחות מ-38% מהנשים המאובחנות, הדיכאון נותר ברקע כבעיה כרונית, כך על פי דו"ח שפורסם ב-2014  ב - Harvard Review of Psychiatry

 

מה הסימפטומים של דיכאון לאחר לידה (PPD)?

 

 • מצב רוח ירוד
 • חרדות
 • עייפות קשה
 • קשיי שינה
 • שינויים בתיאבון
 • אובדן עניין והנאה
 • אשמה מופרזת ותחושת חוסר ערך
 • תסכול וחוסר שקט
 • קשיים קוגנטיביים  - כמו בעיות זיכרון, קושי לתכנן או פגיעה ביכולת לחשוב בצלילות
 • עצבות שמחמירה לעיתים עד כדי מחשבות אובדניות ו/או או מחשבות על פגיעה בתינוק

 

דיכאון אחרי לידה מקשה על האם לטפל בעצמה וכתוצאה מכך פוגע בטיפול בתינוק שזה עתה נולד ובתחושת הביטחון הבסיסי שלו.

השפעת התופעה על התינוק רבה: למשל, נמצא שתינוקות המטופלים על ידי אימהות הסובלות מדיכאון לאחר לידה נמצאים בסיכון מוגבר לחלות במחלות התפתחותיות ונפשיות.  

קיימת ספרות מחקרית עשירה על ההשפעות השליליות של דיכאון לאחר לידה של האם על תינוקות:

מנת משכל נמוכה יותר, התפתחות איטית יותר, ושיעורים גבוהים יותר של הפרעות קשב וריכוז, בעיות התנהגות והפרעות פסיכיאטריות בבגרות.

 

למי לפנות אם קיים סיכון אובדני 

מהם גורמי הסיכון לדיכאון אחרי לידה? 

 • דיכאון במהלך ההריון
 • לחץ נפשי קיצוני
 • פרידה זוגית במהלך ההריון
 • היעדר תמיכה
 • לידה קשה או סיבוכים במהלכה
 • כאבים לאחר הלידה - במחקר חדש, נערך מעקב אחר מידת הכאב של למעלה מ-4,000 אמהות אשר עברו לידה טבעית או ניתוח קיסרי.  אמהות שהתמודדו עם כאב פיזי רב יותר לאחר הלידה נמצאו בסיכון גבוה יותר ללקות בדיכאון שלאחר הלידה. אמהות שחוו דיכאון לאחר לידה התלוננו יותר על כאבים פיזיים במהלך תקופת ההתאוששות ונזקקו ליותר תרופות נגד כאבים. 
 • הפרעות נפשיות במשפחה
 • שימוש בסמים לפני ההריון
 • הסיכוי לדיכאון אחרי לידה עולה משמעותית כאשר האם נושאת ברחמה בן, בהשוואה להריון של בת. החוקרים, מאוניברסיטת קנט, זיהו כי נשים שילדו בנים היו בסיכון גבוה יותר לפריצת דיכאון לאחר לידה (71-79%) בהשוואה לאמהות שילדו בנות. 
 • אסתמה של האם במהלך ההריון קשורה לדיכאון לאחר לידה - כך לפי מחקר קנדי חדש.

 

האם לדיכאון יש תפקיד לא מוכר בחיינו? <

  

עצב נורמטיבי אחרי לידה - Postpartum Blues

בהרבה מאוד מקרים עולה עצבות לאחר לידה (Postpartum Blues) שאינה מגיעה לרמה קלינית. 

באופן נורמטיבי, לרבות מהמתמודדות עולות מחשבות מפחידות ומטרידות  עם תכנים כמו בריאות התינוק, בן הזוג או בריאותן שלהן, פחד להישאר לבד עם התינוק, פחדים ודימויים שתפגע ללא כוונה בתינוק ופקפוק עצמי לגבי יכולותיה להיות אמא (בעיקר אחרי לידה ראשונה).

 

שימו לב - 

המעבר לאיזור מסוכן הוא כאשר האם אינה חווה את המחשבות כשייכות לה (קראו בהמשך המאמר על פסיכוזה אחרי לידה), או כאשר המחשבות הופכות להיות לתופעה אובססיבית שעלולה להעיד על הפרעה טורדנית-כפייתית אחרי הלידה (PPOCD) - במקרה כזה נדרשת פנייה לעזרה מקצועית

איך דיכאון אחרי לידה משפיע על קשר אם-תינוק?

 

דיכאון לאחר לידה מופיע בתקופה המכונה בספרות המקצועית השליש (הטרימסטר) הרביעי של ההריון.

תקופה זו מתייחסת כרונולוגית לשלושת החודשים הראשונים לאחר הלידה. 

כאשר האם מתמודדת עם PPD, היא מתקשה לזהות במדויק את צרכי התינוק ולהגיב בהתאמה.

קשה לה יותר לבלות עם התינוק, לגעת בו ולהחזיק אותו, וכאשר היא כן מצליחה, היא מאוד לחוצה, מה שעלול לפגוע בסגנון התקשרות בטוח, אינדיקטור מרכזי בפיתוח תקין שך אישיותו בהמשך חייו.  

התקשרות ודיכאון אחרי לידה

התקשרות לא בטוחה באה לידי ביטוי בשלושה אופנים:

 1. התקשרות חרדה/אמביוולנטית: היפראקטיבציה של מערכת ההתקשרות. מצב שבו התגובתיות של האם לא מאד צפויה- לעיתים מגיבה טוב ולעיתים לא מגיבה טוב, לעיתים לא מגיעה כלל. כך המערכת נמצאת בהיפר אקטיבציה. המערכת עובדת יותר מדי. אי אפשר להרגע כי עסוקים בזה כל הזמן.
 2. התקשרות חרדה/נמנעת: דה-אקטיבציה של מערכת ההתקשרות - התינוק לומד שצרכיו אינם נענים ולכן מראש הוא מבקש פחות לשחק. הוא יכול להראות כאילו לא אכפת לו אבל אם מסתכלים על מדדים פיזיולוגים ניכרת חרדה. גם במצב של היפר-אקטיבציה וגם במצב של דה-אקטיבציה, קיימת חרדה שפוגעת במידת הפניות של התינוק ללמוד מיומנות חיונית שנקראת מנטליזציה.
 3. התקשרות לא מאורגנת- נדירה יותר - תינוקות שחוו התעללות.

תגובות התינוק לדיכאון של האם מתבטאות בעיקר בקשיי ויסות רגשיים והתנהגותיים - ריכוז, נסיגה, המנעות וקופצנות.

הוא מוטרד ממה שאינו אמור להיות מוטרד ממנו בשלב מוקדם זה בחייו.  

לפי דונלד ויניקוט, התינוק נמצא לאחק הלידה במצב מנטלי של תלות מוחלטת, מצב בו התינוק והטיפול האימהי הם יחידה אחת: ויניקוט טען שאין דבר כזה תינוק, כי כל פעם כשתראה אחד תוכל לראות גם את האחר. ויניקוט טען שבחודשים הראשונים האמא והתינוק הם יחידה פסיכולוגית אחת, והאם סובלת ממחלה בריאה אותה כינה מושקעות אימהית ראשונית. המושקעות האימהית הזו מאפשרת לאם להיות מכוונת ומושקעת בתינוק, בצרכים שלו ולנוע בהתאם לקצב שהוא מכתיב. האמא "שוכחת את עצמה" ומעמידה את עצמה לרשות התינוק. 

לידת ילד מביאה עימה קשיים רבים עבור כל זוג הורים. התינוק הקטן מכלה את מרבית הזמן, האנרגיות והרווחה הכלכלית של הוריו הטריים, לא משאיר לעיתים זמן לזוגיות, חיי חברה, ספורט ובילויים לצד הטיפול בו ושגרת חיי העבודה. אמהות טריות, ולעיתים גם אבות טריים, מקריבים עם הלידה דברים רבים שאהבו, לפחות לתקופה מסוימת. מרבית ההורים מצליחים להתמודד עם ההקרבה הרבה שדרש התינוק בהבנה, מצליחים להסתגל לשינוי המשמעותי בחיים. עם זאת, מדובר בהתמודדות קשה ובהקרבה משמעותית, אשר אין זה מפתיע מדוע לא כולם מצליחים לקבל אותה. זאת, לצד הקושי הרב שבטיפול בתינוק, הקושי להתמודד עם הבכי הבלתי נפסק, שעות השינה המעטות, הציפיות הגבוהות מהחברה ומעצמך לצד מצבים שלא תמיד הלכו כמתוכנן.

 

פיטוצין ודיכאון לאחר לידה

פיטוצין הוא צורה סינתטית של ההורמון אוקסיטוצין, הניתן לעיתים לפני, במהלך, או מיד לאחר הלידה, על מנת לזרז צירי לידה ולעצור דימום.

מחקר שנעשה לאחרונה גילה כי בקרב נשים עם עבר של דיכאון או חרדה, השימוש בפיטוצין העלה את הסיכוי להתפתחות של דיכאון וחרדה לאחר הלידה ב-36%, ובקרב נשים ללא עבר של הפרעות אלו, ב-32%. מכיוון שנשים רבות לא פונות לעזרה מקצועית כאשר הן חוות תופעות אלו, עקב בושה או לחץ חברתי ומשפחתי, יכול להיות שהמספרים גבוהים אף יותר. 

אז יש סיכוי שפיטוצין תורם לדיכאון פוסט-נטלי, אבל אוקסיטוצין , הנקרא גם "הורמון האהבה" - הורמון הנקשר גם להתנהגויות הוריות - מעורר את סקרנותם של חוקרים שבוחניםן את האפשרות לתת אוקסיטוצין לאימהות הסובלות מדיכאון אחרי לידה על מנת לשפר את הטיפול ההורי שלהן. 

בינתיים המחקרים ממשיכים ומי יודע, אולי בקרוב אימהות הסובלות מדיכאון לאחר לידה יוכלו לקבל עזרה משמעותית ביותר.

 

דיכאון בתחילת ההריון, סכרת הריון ודיכאון לאחר לידה

מחקר שפורסם לאחרונה מחזק את הקשר בין דיכאון בתחילת ההיריון לסכרת הריון ואת הקשר בין סכרת הריון לדיכאון לאחר לידה.

החוקרים מצאו שנשים שקיבלו ציונים גבוהים בשאלון לאיתור דיכאון בשני השלישים הראשונים להריון נמצאו בסיכון מוגבר לחלות בסכרת הריון.

בהמשך, החוקרים עקבו אחר 162 נשים עם סכרת הריון ואחר נשים בריאות כקבוצת ביקורת במשך 6 שבועות לאחר הלידה.

נמצא כי סכרת הריון קשורה לסיכון מוגבר ללקות בדיכאון אחרי לידה. החוקרים ממליצים לנשים בתחילת ההיריון להיות במעקב אחר מצבן הנפשי, גם אם אין להן היסטוריה של הפרעות נפשיות. בנוסף, הם ממליצים לנשים עם סכרת הריון להיות במעקב אחר מצבן הנפשי בשל הסיכון המוגבר שקיים אצלן לסבול מדיכאון לאחר לידה.

 

קורטיזול ודיכאון לאחר לידה

האם רמות גבוהות של קורטיזול בשיער במהלך ההריון יכולות להוות אינדיקטור לדיכאון אחרי לידה? 

חוקרים מאוניברסיטת גרנדה בספרד העלו במחקר חדש כי רמת הקורטיזול בשיערן של נשים הרות במהלך השליש הראשון או השלישי של ההריון, עשויה לנבא את הסיכוי שלהן לסבול מדיכאון לאחר לידה. 

הממצאים הראו כי נשים שפיתחו דיכאון לאחר לידה היו בעלות רמות קורטיזול יותר גבוהות במהלך ההריון לעומת נשים שלא פיתחו דיכאון כזה. 

ועוד ממצא מסקרן:

בשליש השני של ההריון הראו הנשים רמה גבוהה של סומטיזציה וכן רמות גבוהות של דפוסים חשיבתיים טורדנים- כפייתיים, דיכאון וחרדה.

במהלך השליש השלישי, מלבד סומטיזציה, נצפתה אצלן גם רמה גבוהה של דחק (סטרס) הקשור להריון. יתכן שהמאפיינים הללו, בנוסף על רמות הקורטיזול הגבוהות, יכולים להוות מנבאים לדכאון אחרי לידה.

 

קבוצת תמיכה לנשים אחרי לידה המתמודדות עם קשיים רגשיים <

 

מהי פסיכוזה אחרי לידה?

פסיכוזה בעקבות לידה היא הפרעה נפשית קשה ונדירה, המופיעה אצל 1-2 מקרים מתוך אלף יולדות. התופעה כרוכה בהלוצינציות ובדלוזיות אגו-סינטוניות.

הסימפטומים הפסיכוטיים יופיעו לרוב סמוך מאד ללידה, לרוב תוך שבועיים, אך חלק מהנשים מפתחות סימפטומים בשלב מאוחר יותר, למשל עם סיום ההנקה או כאשר המחזור שלהן חוזר.


פסיכוזה אחרי לידה דורשת פנייה מיידית לאבחון ולטיפול. המצב עלול להידרדר במהירות, כשהסכנה הגדולה היא שהאם הטרייה תזניח את התינוק, או תזיק לו או לעצמה. ברוב המקרים האשה עצמה אינה מודעת לכך שהיא במצב פסיכוטי ולכן אם בן זוגה או סביבתה הקרובה לא יבחינו בסימני האזהרה ויפעלו - האם והתינוק נמצאים בסכנה.

 

נשים בסיכון גבוה לפסיכוזה אחרי לידה

 • נשים שסבלו מתופעה זו בעבר
 • נשים שסובלות מהפרעה נפשית חמורה.
 • נשים שיש להן קרוב משפחה מדרגה ראשונה שעבר פסיכוזה, ובעיקר הפרעה ביפולרית (אינדיקציה מובילה).

לסיכום, אם אתם חושדים שלמישהי בסביבתכן הקרובה יש פסיכוזה לאחר לידה, חשוב לפנות למיון פסיכיאטרי או לאבחון פסיכיאטרי דחוף . אם קיימת סכנה לפגיעה מיידית באם או בתינוק, יש להתקשר למשטרה .לרוב, הטיפול ייעשה ביחידה פסיכיאטרית, אך במידת האפשר האם לא תופרד מתינוקה על מנת לשמר את הקשר הראשוני ותחושת הבטחון של התינוק.

 

חרדות אחרי לידה

כל הורה, גם אמהות וגם אבות, יידעו לומר שחרדות בחיים שלפני ההורות הם כאין וכאפס בהשוואה לחרדות הכרוניות של הורים.

ככה זה, תפקיד מחייב ומלחיץ עד סוף החיים...

העדות ההורית מגובה גם במחקרים פסיכולוגיים:

לפי סקירת ספרות שפורסמה לאחרונה עולה כי הפרעת חרדה כללית (GAD), התקפי חרדה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD) והפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) מאובחנות לעתים קרובות ובשכיחות גבוהה מאוד אצל נשים לאחר לידה.

 

התקפי חרדה אחרי הלידה

התקפי חרדה שכיחים הרבה יותר אצל נשים אחרי לידה, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

הפרעת פאניקה מתאפיינת בהתקפי חרדה חוזרים ונשנים, שמופיעים לאורך חודש (או יותר), עם אחד (או יותר) מהתסמינים הקליניים האלה:

 

 • חרדה מתמדת לקראת האפשרות של פריצת התקפי חרדה נוספים
 • דאגה ניכרת לגבי ההשלכות של התקף החרדה, כמו איבוד שליטה, התקף לב ופחד להשתגע
 • שינוי משמעותי בהתנהגות הקשורה להתקפים
 • הפרעת פאניקה מאובחנת בדרך כלל, גם אם לא תמיד, לצד אגורפוביה

 

המלצות למטפלים בדיכאון אחרי לידה בתקופת Covid-19

לנשים שכבר מצויות בטיפול במסגרות בריאות הנפש, חשוב מאוד לספק טיפול מונע וטיפול מיידי בתסמינים המתהווים. קלינאים צריכים לעשות מאמצים מיוחדים במטרה לחזות, לתכנן ולבסס נסיבות יציבות, במיוחד כאלה שקשורות בשינה לאחר הלידה והיעדר מעגלי תמיכה אישיים. על הקלינאים לדון עם מטופלות ובני משפחותיהן על תוכנית לניטור תסמינים ותגובות מגוננות ספציפיות למגפה, כולל תכנית בטיחות שעשויה לכלול מעבר דירה זמני לנשים הנמנעות מאזורים עירוניים צפופים או שמבקשות לשהות יחד עם קרובים תומכים בזמן בידוד חלקי או מלא.  

בטיפול בנשים שמתמודדות עם היסטוריה אנמנסטית של הפרעות מצב רוח או הפרעות חרדה, יש להשתמש בפסיכותרפיות מבוססות ראיות כמו טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (CBT) או פסיכותרפיה בין אישית (IPT) באמצעות פלטפורמות וידאו טיפוליות וירטואליו, כמו זום, במידת האפשר.

 

טיפולים בדיכאון אחרי לידה 

לדיכאון הפורץ בתקופות סמוכות ללידה (לפניה או אחריה) יש השלכות לא פשטות על האם והתינוק גם יחד. 

ההשפעות הפיזיולוגיות של דיכאון במהלך הריון, כמו רמות מוגבהות של קורטיזול, עשויות לפגום בהתפתחות התינוק ולהביא לנזקים משמעותיים.

שיעור הנשים הסובלות מדיכאון אחרי לידה מגיע ל-7.1%, ואף למעלה מכך כאשר לוקחים בחשבון אפיזודות דיכאוניות מתונות יחסית.

 

 

טיפול פסיכולוגי בדיכאון אחרי לידה

במרבית המקרים, טיפול פסיכולוגי בשיחות עדיף על טיפול תרופתי בהתמודדות עם דיכאון לאחר לידה. 

ועם זאת, אנחנו יודעים שלעיתים קרובות קשה לשכנע יולדת שסובלת מדיכאון וחרדה לפגוש פסיכולוגית בקליניקה. 

הטיפולים הפסיכולוגיים הנפוצים ביותר לדיכאון אחרי לידה הם טיפול קוגניטיבי התנהגותי , טיפולים רגשיים, בשילוב עם טיפולים תמיכתיים, פרטניים וקבוצתיים. 

 

 

טיפול תרופתי לדיכאון אחרי לידה

לדיכאון יש מענים טיפוליים רבים, וטיפול בדיכאון הוא תחום שאנו מקדישים לו מאמר נפרד באתרגם על טיפול תרופתי בדיכאון יש לנו פרק ששווה קריאה.

הקו הראשון בטיפול בדיכאון הוא טיפול תרופתי באמצעות תרופות SSRI, טיפול שנמצא מחקרית כזהה ליעילות של פסיכותרפיה, אולם קיימים חששות אמיתיים לגבי השימוש בתרופות הללו בנשים הרות ומיניקות.

בנוסף, סקר חדש ומדאיג מלמד כי 40% מהנשים שחושדות כי הן סובלות מדיכאון אחרי לידה נמנעות מפנייה לעזרה מקצועית, בעיקר בגלל בושה וסטיגמה. חלקן מצויות גם בהכחשה

הטיפול התרופתי שניתן עד השנה לנשים שסובלות מדיכאון אחרי לידה פועל רק כעבור ארבעה עד שמונה שבועות ובדרך כלל הייתה לו השפעה קטנה עד בינונית בלבד על תסמיני הדיכאון.

אבל יש בשורות מעוררת תקווה:

מחקר חדש שפורסם בכתב העת Lancet בדק את יעילותו של טיפול תרופתי ממוקד לדיכאון אחרי לידה. 

המחקר מלמד כי מתן עירוי או זריקה של התרופה Brexanolone, מספק מענה טיפולי מוצלח ומהיר למתמודדות עם דיכאון לאחר לידה: החומר פועל הרבה יותר מהר, תוך 30 ימים בדיוק מההתחלה של נטילת התרופה. 

Brexanolone, או בשמה השיווקי Zulresso, מציעה אפשרות טיפול חדשה וחשובה, שעשויה לשפר דרמטית את חייהן של אמהות רבות שמתמודדות עם PPD.

הרכיב הביוכימי העיקרי שמופעל בתרופה החדשה משפיע על מערכת הנוירוטרנסמיטר GABA, מוליך עצבי שכמותו במרחב בין הנוירונים נמצאת בקשר עם מצב הרוח.

 

 

טיפול באינטרנט

נשים הרות ונשים אחרי לידה הסובלות מדיכאון מתקשות פעמים רבות לחפש טיפול, בין היתר בגלל קשיים בטיפול בילד, היעדר ידע או משאבים כספיים נדרשים. לכן, מענים פסיכולוגיים שאינם דורשים מהנשים לצאת מהבית יכולים לאפשר ולעודד מספר רב יותר של נשים לקבל את הטיפול הנפשי לו הן נזקקות. תכניות טיפול אינטרנטיות מספקות בדיוק את זה: מענה פרטי ואנונימי שניתן להתחבר אליו בכל שעה של היום ומכל מקום עם חיבור לרשת.

במחקר הנוכחי, נערכה השוואה בין היעילות של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי אינטרנטי לגישה אינטרנטית חדשה, אימון בחמלה (compassionate mind training-CMT), שהוא הגורם הדומיננטי בטיפול ממוקד חמלה (CFT) .  המטופלות במחקר, 120 נשים מעל גיל 18, שהיו בהריון, ילדו בשנה האחרונה או מתכוונות להרות בעתיד הקרוב. גויסו דרך אתרי אינטרנט. עם זאת, נתונים לגבי מצבן הדיכאוני של הנשים המשתתפות לא נלקחו בשלב זה בחשבון.

הנשים חולקו באופן רנדומלי לאחת מגישות הטיפול - CBT או CFT.

בשלב ראשון, הן השלימו חלק דידקטי באורך כ-45 דק' שסיפק היכרות עם הגישה הטיפולית, וכלל חומרים כתובים ותרגולים חווייתים. בשלב הבא נשלח למטופלות אי-מייל עם הודעה על הקבוצה הטיפולית אליה השתייכו - תרגילי המשך לקבוצת ה-CBT ומדיטציות מוקלטות לקבוצת ה-CMT. מיילים דומים נשלחו מדי מספר ימים, במשך שבועיים. נתונים נאספו לאחר שבועיים, בעזרת שאלוני דיווח עצמי. ההשוואה נערכה על פני מדדים של רגש, הרגעה עצמית, ביקורת עצמית, חמלה עצמית, דיכאון וחרדה. בגלל שהמחקר לא גייס נשים בהתאם למצב הדיכאון שלהן, לא ניתן יהיה לגזור ממנו מסקנות נחרצות, אך ניתן בהחלט להישען עליו כמחקר ראשוני לקראת מחקרים נוספים.

 

הערכת המצב מרחוק

מחקר מ-2019 מלמד כי שימוש בהודעות טקסט למטרות הערכת המצב הקליני מרחוק, מהווה דרך מעשית ופשוטה בשיפור הזיהוי והאבחון הראשון של דיכאון אחרי לידה אצל נשים.

החוקרים השתמשו בהודעות SMS עם מספר שאלות שמעריכות את מצבן הפסיכולוגי של היולדות, ותפסו שתי ציפורים במכה, בכך שהוסיפו מידע פסיכו-חינוכי על הפסיכולוגיה של נשים עם תינוק חדש ודיכאון לאחר לידה.

 

 

טיפול עצמי

חשוב לתקף ולנרמל את המחשבות והחששות, לאמץ מיומנויות הסחה, להבחין בין מחשבות לבין עובדות, לתרגל מיינדפולנס, להעצים (במקום לשפוט), להעביר מסרים של ביטחון, לנסות למצוא תמיכה קבוצתית של אמהות אחרות - עם הנחיה או בהנחיה עצמית -  ובעיקר לקבל את הארעיות של המצב והתסמינים המבאסים שמלווים אותו. 

 

טיפול CBT אינטרנטי בדיכאון עם קולגות

שאנחנו סומכים עליהם:

 

 

חשוב לדעת כי דיכאון לאחר הלידה אינו גזירת גורל עבור האישה או התינוק הצעיר. מרבית הנשים מצליחות להתגבר על הדיכאון, לבדן או תוך קבלת תמיכה טיפולית מתאימה.

הדיכאון לאחר הלידה אינו בהכרח פוגע פגיעה תמידית בקשר שבין האם לתינוקה או בתינוק עצמו, וכמעט תמיד ניתן לשקם פגיעה שקרתה.

חשוב לזכור כי התינוק נמצא בשנות חיים בהן נפשו אינה מקובעת כי אם גמישה ומתעצבת, ולכן מרבית הדברים הם הפיכים.

חשוב לטפל בדיכאון לאחר הלידה על מנת להקל על הסבל ממנו סובלת האישה, וחשוב לדעת כי כמעט תמיד- הטיפול מצליח.

כמעט כל אם שסבלה בתקופת האמהות הראשונה מדיכאון לאחר לידה, הופכת לאם טובה, אוהבת, מכילה ומקבלת, אשר מצליחה לספק לילדיה את כל צורכיהם ולא במחיר של ויתור עצמי, בדיוק כמו אלה שלא סבלו מהדיכאון.

 

מילה על דיכאון אחרי לידה בקורונה

באופן מסקרן למדי, דווקא בתקופת הקורונה, נמצא כי יולדות מדווחות על שיעור מופחת של דיכאון אחרי לידה, זאת בהשוואה לנתונים בתקופה שלפני המגיפה. הממצא המפתיע עולה מתוך מחקר של פסיכיאטרים מסורוקה ואוניברסיטת בן גוריון, שפורסם ביוני 2020.

אבל לא חלף זמן רב עד שפורסם מחקר שמלמד על נתונים הפוכים: 

לפי מחקר שפורסם ב-19 ליוני 2020 בכתב העת Frontiers in Global Women’s Health, נמצא כי תסמיני חרדה ודיכאון אצל אמהות חדשות כמעט שילשו את עצמם במהלך המגיפה. לפני המשבר 29% מהנשים שנסקרו חוו תסמיני חרדה בינוניים עד גבוהים, ו -15% חוו תסמינים דיכאוניים. המחקר הנוכחי מצא כי במהלך הפנדמיה זינקו הנתונים האפידמיולוגיים הללו ל %-79 ו %-41, בהתאמה:

 

אם מתגבשת בכם ההחלטה

לקיים התייעצות עם איש/ת מקצוע

לגבי דיכאון לאחר לידה

אנו מציעים לך להיעזר במקצועיות והניסיון שלנו

ומזמינים אותך לשיחת Matching טלפונית מושקעת.

בשיחה נזהה ברזולוציה אופטימלית

את הכתובת הטיפולית המתאימה -

במכון טמיר תל אביב,

בקליניקות העמיתות שלנו בכל הארץ,

או במקורות עזרה רבים אחרים שמוכרים לנו.

תודה ובהערכה,

צוות מכון טמיר

 

072-3940004

 

 

 

כתיבה:   

 

דפנה אברמוביץ', פסיכולוגית קלינית מומחית

איתן טמיר, ראש המכון, MA 

סמדר שטינברג, מטפלת באמצעות ביבליותרפיה,

 MA וזוכת פרס ספיר 

גיא רומח, פסיכולוג

 

 

 

 

מקורות לסיוע נפשי בשירותי בריאות הנפש הציבוריים

(נדלה חלקית מתוך פורום 'אופקים'):

1.    יחידות לבריאות הנפש של האישה קיימות במספר מרכזים רפואיים, בין היתר באיכילוב, שם קיימת גם תכנית הורה-תינוקיחידה זו מפעילה, בשיתוף ביה"ח דנה לילדים, את "דנה שלי", שם המשפחות יכולות לקבל גם מענה נפשי. 

2.    היחידה לקשר הורה תינוק במרכז הבין תחומי בהרצליה .

3.    קהילת 'אם לאם' -  המתנדבות מקבלות הדרכה מקצועית עורכות ביקורים קבועים בבית והתמיכה מאוד מתאימה לתקופה ראשונית שלאחר לידה. יש אתר וכן קבוצות בפייסבוק  https://www.emlem.co.il/

4.    סירי לידה - קבוצה קהילתית באבן יהודה עם מתנדבים מהקהילה יכינו שיעבירו תבשילים למשך התקופה הראשונית ליולדת ולבני משפחתה

5.    מסגרת "ציפור הנפש" להורים צעירים פגועי נפש,  אשר לה מועדונים ופעילויות תמיכה והדרכה.

6.    מרפאות קופות החולים הרגילות ערות במיוחד לסכנות דיכאון לאחר לידה, כדאי לבדוק מה הקופה והמרפאה המסוימת יכולות להציע. אולי ביקור של אחות או עו"סית ואולי הקדמת התור לטיפול נפשי שהקופות מחוייבות היום לתת.

7.    במרכז הקהילתי לבריאות הנפש יפו ביחידת מבוגרים מטפלים באימהות שסובלות מדיכאון , לילי ירון מלמד עומדת בראש היחידה. יש טיפול דיאדי או פרטני תלוי בצורך. יש להצטייד בטופס 17 מהקופה.

8. "הורים במרכז ",  פועלים מטעם שותפות חיפה בוסטון בקרית אליעזר בחיפה ללא תשלום. 04-8202017 

9. נייר עמדה של הסתדרות הפסיכולוגים (הפ"י) על טיפול בנשים המתמודדות עם דיכאון אחרי לידה


  

תודות:

יעל טל גיא פינקלשטיין וצוות מכון טמיר 

 

 

 

מקורות:

 

 

רונית כהן זמורה (2018). זוגתי סובלת מדיכאון אחרי לידה. מה עושים? מתוך YNET באינטרנט

 

 

 

 

What is postpartum depression & anxiety? APA: https://www.apa.org/pi/women/resources/reports/postpartum-depression.aspx

 

 

American College of Obstetricians and Gynecologists - committee opinion paper regarding postpartum care. https://www.acog.org/Clinical-Guidance-and-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Obstetric-Practice/Optimizing-Postpartum-Care

 

 

Darbi, E.S., (2017). High paternal testosterone may protect against postpartum depressive symptoms in fathers, but confer risk to mothers and children. Hormones and Behavior. Volume 95, Pages 103-112

 

 

Fareeha H, Aftab A, Ijaz MI. Study of anxiety and depression during pregnancy. Pak J Med Sci. 2008;24(6):861–4

 

 

JOAN AREHART-TREICHEL (2014). Link Seen Between Mental Disorders, Diabetes in New Study

 

 

Higher hair cortisol levels during pregnancy could be indicator of postpartum depression. Retrieved from News Medical: https://www.news-medical.net/news/20171114/Higher-hair-cortisol-levels-during-pregnancy-could-be-indicator-of-postpartum-depression.aspx

 

 

http://neurosciencenews.com/oxytocin-pnd-behavior-3386/ 

 

 

https://news.northwestern.edu/stories/2013/03/surprising-rate-of-women-have-depression-after-childbirth

 

 

http://www.motherrisingbirth.com/2017/02/pitocin-is-linked-to-postpartum-depression.html

  

 

https://www.acog.org/Patients/FAQs/Postpartum-Depression 

 

 

http://www.nhs.uk/conditions/postpartum-psychosis/Pages/Introduction.aspx

 

 

http://www.researchprotocols.org/2016/2/e65/ 

 

 

 

 

 

 

 

קראו עוד: 

עצות - זיהוי סימפטומים של דיכאון אחרי לידה <

שאלון דיכאון להריוניות ולנשים לאחר לידה - מתוך אתר קופ"ח לאומית <

זיהוי מוקדם של פסיכוזה אחרי לידה

 

 

 

ד״ר איה גולן, מומחית לטיפול במקרים של לידה שקטה:

 

 

 

 

 

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2021