מהי תסמונת סרוטונין? הגדרה, סימפטומים, אבחון, טיפול ומניעה

דרג פריט זה
(26 הצבעות)
סרוטונין - הגדרה, תפקיד, איזון, תרופות, מחקרים והרעלת סרוטונין סרוטונין - הגדרה, תפקיד, איזון, תרופות, מחקרים והרעלת סרוטונין

 

 

מהו סרוטונין?

ומהי הרעלת סרוטונין?

 

מה זה סרוטונין?

סרוטונין הוא נוירוטרנסמיטור (מוליך עצבי כימי) שמיוצר באופן טבעי על ידי תאים עצביים, נוירונים, במעיים שלנו.

הוא מסייע לווסת תהליכי עיכול, זרימת דם, טמפרטורת גוף ונשימה, ויש לו תפקיד מרכזי בהתנהלות תקינה של מערכת העצבים המרכזית והמוח, תוך שהוא משפיע על מצב הרוח.

לסרוטונין תפקידים שונה באיזורים מוחיים שונים:

בהיפוקמפוס, למשל, מווסתים הנוירוטרנסמיטורים של סרוטונין את הזיכרון ואת מצב הרוח - מה שרלוונטי במיוחד למאמר המתעדכן שהכנו לכם כאן, בצוות הכותבים של מכון טמיר.

 

איך סרוטונין נוצר ומה הסוגים שלו?

קיימים 17 סוגים ידועים של סרוטונין.

5HT1a, למשל, הוא הסוג שמוביל את ההשפעה בתרופות נוגדות דיכאון. 

סרוטונין מסונתז מטריפטופן, חומצת האמינו הנדירה ביותר.

על פי המכון הטכנולוגי של קליפורניה, 90% מהסרוטונין בגופנו מיוצר ומאוחסן במעיים, כמו נוירוטרנסמיטורים חיוניים אחרים שחשובים לתפקודים מנטליים בריאים.

Serotonin syndrome 

על מה סרוטונין משפיע?

סרוטונין נאגר ומשוחרר על ידי נוירונים, תאי עצב, במוח.

 

סרוטונין טבעי

סרוטונין טבעי מעורב בוויסות תהליכים במערכת העצבים המרכזית, בהם דיכאון, מצב רוח, רגשות, תוקפנות, שינה, תיאבון, חרדה, זיכרון, קוגניציה ותפיסה.

מרבית תאי המוח מושפעים ישירות או בעקיפין מרמות הסרוטונין, וכך גם השרירים, חלק ממערכת הלב וכלי הדם והמערכת האנדוקרינית (ההורמונלית).

 

הפרעות נפשיות וגופניות רבות קשורות ברמות נמוכות מדי של סרוטונין:

 

 

איך בודקים את רמת הסרוטונין?

ניתן לבדוק את רמות הסרוטונין ובמידת הצורך, אם נמצא שהן חורגות מהערכים הרצויים, ניתן להתאים טיפול פרמקולוגי נאות.

כדי לעשות את הבדיקה קובעים תור באמצעות פנייה לרופא המשפחה , האפשרות הפשוטה ביותר היא בדיקת שתן, שמתוצאותיה ניתן ללמוד על רמת הטרנסמיטר במוח.

דרכים מדויקות אך חודרניות ומורכבות יותר למדידת הסרוטונין הן שאיבה של נוזל צרברלי (שתפקידו העיקרי להגן על המוח בתוך הגולגולת) או שימוש ב- C-DASB, חומר שנקשר לרצפטור של הסרוטונין ומלמד בסריקת PET עד כמה סרוטונין גבוהה פעילות הסרוטונין במערכת.

בקיצור, רופא משפחה...

  Serotonin facts

 

מה משפיע על רמות הסרוטונין?  

גורמים שמפחיתים סרוטונין 

כפי שציינו, רמה נמוכה מדי של סרוטונין קשורה לבעיות נפשיות.

נתייחס פה להתנהגויות ומזונות מסוימים שמשפיעים באופן טבעי על רמות הסרוטונין, אבל אם אתם מתמודדים עם חרדה או דיכאון, חשוב להתייעץ עם פסיכיאטר, או לפחות עם רופא המשפחה, שיחליט כדאי להמליץ על טיפול עם תרופות מרשם. לייעוץ פסיכולוגי ממוקד בתל אביב, מוזמנים ליצור עמנו קשר. 

אלכוהול, ממתיקים מלאכותיים (אספרטיים), קפאין, עישון, סוכרת, חסרים תזונתיים, אקסטזי, גלולות הרזיה, סוגים שונים של תרופות, נטייה גנטית, חוסר איזון הורמונלי, היפוגליקמיה, דלקות, זיהומים, תזונה דלה, חוסר פעילות גופנית, מחסור באור שמש, בעיות בהמרת טריפטופן לסרוטונין, בעיות עיכול, מתח, כעס ורמות קורטיזול גבוהות.

 Serotonin system

 

גורמים שמעלים סרוטונין

 • פעילות גופנית מעלה את כמות סרוטונין במערכת העצבים.  למעשה, יש מחקרים רבים המעידים כי פעילות גופנית יעילה לפחות באותה מידה בהעלאת רמות הסרטונין, כמו תרופות נגד דיכאון ממשפחת SSRI.
 • ויטמין B6 - שמצוי בשפע בתרד, לפת, ירקות, שום, כרובית, חרדל, סלרי ודגים. 
 • נטילת תוספי חומצות אמינו, בעיקר טריפטופן  - ממנו, כאמור, סרוטונין נוצר. 
 • פרע מחורר - עשב זה נמצא יעיל עבור דיכאון קל עד בינוני בקרב האוכלוסייה הכללית וגם כמעלה את רמת הסרוטונין.

 

 

דרכים להעלאת סרוטונין

 

חשוב לדעת שכשרמות הסרוטונין נמוכות עד כדי הופעת תסמינים קליניים, קשה להעלותן באמצעות תזונה בלבד, ולפעמים גם יעילותו של הטיפול התרופתי מוגבלת.

 

נראה כי תוסף סרוטונין טבעי מזרעי צמח ה- Griffonia simplicifolia האפריקאי הוא טיפול אפקטיבי ובטוח למדי, בהיעדר תופעות הלוואי של נוגדי דיכאון.

 

סרוטונין הגדרה תפקיד איזון תרופות מחקרים והרעלת סרוטונין

 

המוניטין של סרוטונין

איתן טמיר

אחרי עשרות שנים שהמילה הזו, סרוטונין, נוכחת בחיינו, נדמה לי שעבור רובנו היא מעוררת אסוציאציה חיובית.

היא אפילו טעונה בקסם מסוים, כמעט כמו בן דודה ״אוקסיטוצין ״.

 

למעשה, זה הנוירוטרנסמיטר שהכי מתחבר אצלי לביטחון, יציבות ושגשוג אישי.  

בעולם השיווק נעשה לא אחת שימוש בהתניה החיובית שלנו עם המוליך העצבי ופותחה אפילו דיאטה שמבוססת על רמת הסרוטונין בדם.

 

כסטודנט, אני זוכר היטב את הרצאתו של פרופ׳ ברי ברגר, שהיה אז ראש החוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה ולימד אותנו נהדר בשנה הראשונה את קורס המבוא ״יסודות פיזיולוגיים של ההתנהגות״.

הייתה לו טכניקת הוראה מיוחדת ללמד אותנו לשנן מונחים חדשים, כמו קבוצת המוליכים הקטכולאמינים שמורכבים מחומצת האמינו טירוזין (דופמין, סרוטונין ואפינפרין):

הוא ביקש מכל היושבים בצד השמאלי של האודיטוריום לקרוא יחד את שתי ההברות ״קט-כו״ ליושבים באמצע ״כו-לא״ וליושבים בימין, ״מי-נים״.

 

כמו שאתם מבינים, זה הופנם היטב ...

 

אבל סרוטונין איננו תרופת פלא ווודאי שאינה המתכון לאושר האנושי:

כפי שאנו למדים כאן וכמו שניתן ללמוד ממאמרים ומחקרים עדכניים שמתפרסמים כל העת, קיימות עדיין חידות רבות מדי דורשות פיתוח וגילוי, לגבי סוגים שונים של רצפטורים, חלבונים והתנהגויות הקשורות לעודף ולחוסר של סרוטונין.

המידע שלנו עדיין כללי מדי לגבי סרוטונין.

בתחום הפסיכיאטרי של טיפול בדיכאון, מתעוררת בשנתיים האחרונות אכזבה רבתי מתרופות מבוססות סרוטונין, בעיקר לאור פריצת הדרך הקלינית שמבטיח טיפול בדיכאון מבוסס קטמין.

 

מהי תסמונת סרוטונין?

סינדרום סרוטונין, שמבחינה קלינית נכון יותר לכנות אותו הרעלת סרוטונין, הוא מצב מסוכן בו קיים מינון יתר של סרוטונין במוח.

 

סימפטומים

הסימפטומים, כאמור, עשויים להופיע תוך מספר דקות או שעות לאחר נטילת תרופה חדשה או בעקבות העלאת מינון של תרופה, והם כוללים:

 

 • בלבול
 • דיס-אוריינטציה
 • עצבנות וחרדה
 • התכווצות והתקשחות שרירים
 • היפומאניה
 • רעידות
 • צמרמורות
 • שלשולים
 • דפיקות לב מהירות או טכיקרדיה
 • לחץ דם גבוה
 • הזיות
 • חום גבוה (מעל 39 מעלות)
 • היפר-רפלקסיה (תגובתיות יתר של הרפלקסים)
 • אישונים מורחבים
 • במקרים חמורים יותר, ערפול הכרה או חוסר הכרה, תרדמת (קומה), התקפי לב ובעיות בקצב הלב ולבסוף גם מוות. 

 

בקיצור, סינדרום סרוטונין זה לא נעים.

 

מה גורם להרעלת סרוטונין?

תרופות SSRI פועלות באמצעות חסימת השאיבה מחדש (reuptake) במרווח הסינפטי שבין הנוירונים.

פעולה דומה מבוצעת על ידי MOA-I, תרופות נוגדות דיכאון וחרדה מדור ישן יותר, המקושרת יותר מכולן אל התסמונת.

מה שבדרך כלל גורם להצפה של המוליך העצבי במוח הוא שימוש בתרופות אנטי דיכאוניות, או שימוש באופיואידים / אופיאטים, שנצרכים לרוב כ'תרופות מדף' נוגדות כאב, ללא מרשם, שנמכרות בבתי מרקחת וכסמי פיצוציות. התגובה של מערכת העצבים המרכזית מהירה מאוד ומופיעה תוך שעות ספורות.

 

טיפול

על המטופל להגיע מיידית, בהקדם האפשרי, לחדר מיון כדי לקבל טיפול.

מומלץ מאוד לבוא למיון עם ההיסטוריה הרפואית והמצב העכשווי של שימוש בתרופות, כמו גם נכונות לשתף את הרופא התורן בסמים שניטלו לפני פרוץ הסינדרום.

 

 

מניעה

שימו לב שניתן למנוע את התפרצות התסמונת, בעיקר באמצעות קריאה מדוקדקת של הדף המתקמט שנמצא בתוך כל חפיסת תרופות.

בדף הזה תוכלו למצוא חומרים ותרופות המבצעים פעולה זהה לתרופה שאתם נוטלים.

גם אצל הרופא שרושם את התרופה, גם אם אינו פסיכיאטר, אמורה לקפוץ במחשב התראת קונטרה-אינדיקציה במידה וקיימת סכנה לשילוב בעייתי של חומרים. 

 

ב-2006 הזהיר מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDAׂׂ) כי נטילת תרופות לטיפול במיגרנות בשילוב עם תרופות נוגדות דיכאון כגון SSRI או SNRI, מגבירה את הסיכוי ללקות בתסמונת סרוטונין, הנגרמת מרמות גבוהות של סרוטונין.

 

עם זאת, מחקר שפורסם לאחרונה במגזין JAMA Neurology , מטיל ספק באזהרות אלו. ממצאי המחקר מעלים כי רק 2.3 מתוך 10,000 נבדקים פיתחו תסמונת זו, וזאת לאחר שימוש משולב בתרופות אלה לתקופה ממושכת.

Psychiatric Drugs Approved by FDA

מה הקשר בין סרוטונין לבין חרדה חברתית?

סרוטונין הוא מורכב, ועדיין לא מובן. 

למרות שיש קשר חזק בין סרוטונין לדיכאון ולהפרעות חרדה, חוקרים עדיין לא גילו מה הקשר הסיבתי בין סרוטונין להפרעות פסיכיאטריות.

הנה דוגמא: עודף סרוטונין מקושר להפרעת חרדה חברתית .

באופן מפתיע, מחקר משנת 2015 מצא שאנשים הסובלים מחרדה חברתית נמצאו כבעלי רמות גבוהות מדי של סרוטונין, לא מעט מדי. ככל שהאדם יצר יותר סרוטונין, כך הוא הפך להיות יותר מפוחד בסיטואציות חברתיות. ממצא זה מעורר ספקות לגבי ההנחה הרווחת שתרופות SSRI מסייעות להפחתת חרדה חברתית על ידי שמירה על הסרוטונין במערכת הדם.

 

 

סיכום וכתיבה: גיא פינקלשטיין ומטפלי מכון טמיר

נערך ע״י איתן טמיר, MA, ראש המכון. עריכה אחרונה - 30.8.2019 ☑️

 

מקורות:

 

Ables AZ, Nagubilli R. Prevention, recognition, and management of serotonin syndrome. Am Fam Physician. 2010 May 1;81(9):1139–1142. 

Arora B, Kannikeswaran N. The serotonin syndrome - the need for physician's awareness. Int J Emerg Med. 2010 Aug 20;3(4):373–377 

Boyer EW and Shannon M. N (2005).  The serotonin syndrome.  Engl J Med 2005 Mar 17;352(11):1112-20
 
 
Cowen, P. J., & Browning, M. (2015). What has serotonin to do with depression? World Psychiatry, 14(2), 158–160
 

Dvir Y, Smallwood P. Serotonin syndrome: a complex but easily avoidable condition. Gen Hosp Psychiatry. 2008 May-Jun;30(3):284–287. 

Frazer A, Hensler JG. Serotonin Involvement in Physiological Function and Behavior. In: Siegel GJ, Agranoff BW, Albers RW, et al., editors. Basic Neurochemistry: Molecular, Cellular and Medical Aspects. 6th edition. Philadelphia: Lippincott-Raven; 1999. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK27940/ 

Jenkins, T. A., Nguyen, J. C. D., Polglaze, K. E., & Bertrand, P. P. (2016). Influence of Tryptophan and Serotonin on Mood and Cognition with a Possible Role of the Gut-Brain Axis. Nutrients, 8(1), 56

Lee J, Franz L, Goforth HW. Serotonin syndrome in a chronic-pain patient receiving concurrent methadone, ciprofloxacin, and venlafaxine. Psychosomatics. 2009 Nov-Dec;50(6):638–639. 

Nautiyal, K. M., & Hen, R. (2017). Serotonin receptors in depression: from A to B. F1000Research, 6, 123.

Orlova Y, Rizzoli P, Loder E. Association of Coprescription of Triptan Antimigraine Drugs and Selective Serotonin Reuptake Inhibitor or Selective Norepinephrine Reuptake Inhibitor Antidepressants With Serotonin Syndrome. JAMA Neurol. 2018;75(5):566–572Volpi-Abadie, J., Kaye, A. M., & Kaye, A. D. (2013). Serotonin Syndrome. The Ochsner Journal13(4), 533–540.

 

https://bodyecology.com/articles/boost_serotonin_happiness_heals_brain.php

https://en.wikipedia.org/wiki/Griffonia_simplicifolia

https://www.webmd.com/depression/features/serotonin

https://www.livestrong.com/article/354035-how-to-check-your-serotonin-level-for-depression/

https://www.quora.com/Can-an-MRI-measure-serotonin-levels-Is-it-possible-to-measure-how-much-serotonin-we-have-in-our-brains

https://www.wikihow.com/Increase-Serotonin-Naturally

https://www.brainmdhealth.com/blog/4-ways-to-boost-your-serotonin/

http://ct.counseling.org/2016/02/gut-health-and-healthy-brain-function-in-children-with-adhd-and-asd/

https://www.tipulpsychology.co.il/cbt-%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C-%D7%A7%D7%95%D7%92%D7%A0%D7%99%D7%98%D7%99%D7%91%D7%99-%D7%94%D7%AA%D7%A0%D7%94%D7%92%D7%95%D7%AA%D7%99/%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C-%D7%AA%D7%A8%D7%95%D7%A4%D7%AA%D7%99-%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%94.html

https://www.integrativepsychiatry.net/serotonin.html

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

מה בא לך לקרוא היום?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים כמוסד שמכשיר ובוחן מתמחים בפסיכולוגיה קלינית

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

972-3-6031552

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר