אוטו קרנברג | Otto F. Kernberg | על מודל רמות ארגון האישיות

דרג פריט זה
(47 הצבעות)
אוטו קרנברג אוטו קרנברג

אוטו קרנברג

 

רמות ארגון האישיות

לפי המודל של אוטו קרנברג

 


ורד רוגל, פסיכולוגית קלינית מומחית ברחובות

 

עריכה: 

אופיר ברגמן, MA, מנהלת קהילת העמיתים במכון טמיר 

איתן טמיר, MA, ראש המכון 

https://twitter.com/eitan_tamir_psy

 

אוטו קרנברג - נקודות ציון בחייו 

 

אוטו פ. קרנברג נולד בווינה בשנת 1928.

בשנת 1939 ברחה משפחתו מהמשטר הנאצי בגרמניה והיגרה לצ'ילה, שם למד ביולוגיה ורפואה ולאחר מכן התמחה בפסיכיאטריה ופסיכואנליזה בחברה הפסיכואנליטית הצ'יליאנית.

בשנת 1973 עבר לחיות בניו יורק והחל לחקור וללמד כפרופסור לפסיכיאטריה באוניברסיטת קולומביה. ב-1976 מונה לפרופסור לפסיכיאטריה גם באוניברסיטת קורנל והחל לנהל את המוסד להפרעות אישיות ב-New York Hospital-Cornell Medical Center.

בין השנים 1997 ל-2001 עמד בראש האיגוד הבינלאומי לפסיכואנליזה. תרומותיו המרכזיות של קרנברג היו בהבנת הנרקיסיזם, יחסי אובייקט והפרעות אישיות.

 

ארגון האישיות לפי קרנברג 

חרדה, באופן כללי, היא גורם מרכזי, הן לתפקוד נפשי תקין והן להופעתה של ניורוזה. ניתן להתייחס אליה גם כגורם והסבר לסימפטומים נפשיים מגוונים, וגם כסימפטום בפני עצמו.

ה-DSM מכיר בשבעה סוגים עיקריים של הפרעות חרדה.

למרות השוני בין סוגי הפרעות החרדה השונות, לכולן למאפיין משותף - תגובת פחד בעלת עוצמה שאינה פרופורציונאלית לסכנה המציאותית הטמונה בגירוי.

מושג רמות ארגון האישיות הוגדר על-ידי אוטו קרנברג, ומייצג המשגה תיאורטית דינאמית המתייחסת לרמת ההתפתחות של האישיות.

Otto F. Kernberg MD

 

אוטו קרנברג

 

אוטו קרנברג חילק את רמות ארגון האישיות לנוירוטית, גבולית ופסיכוטית, תוך התייחסות להיבטים הבאים:

 • בוחן מציאות – ברמה הקלינית - דלוזיות, הלוצינציות, קשיים ובלבול בהתמצאות: עד כמה האדם מודע לגבול בין החלקים הפנימיים שהם שלו ולא שלו. עד כמה יש לו מחשבות שווא ועד כמה המחשבות הללו ממשיכות להיות בראש. הלוצינציות הן חוויות ויזואליות או שמיעתיות או מגע אשר לא מתרחשות במציאות. 
  ברמה הדינמית- הבחנה בי עצמי לאחר, פנים לחוץ: עד כמה אני יכול להבחין בין האני לבין האחר, בין פנים לבין חוץ.
 • איכות ההגנות - באילו הגנות אנו משתמשים, האם אנו משתמשים בהגנות גבוהות, אותן הגנות שהאגו משתמש בהן והן לא פוגעות בתפקוד היומי, לעומת מצבים בהם נשתמש בהגנות נמוכות אשר פוגעות בתפקוד היומי שלנו.
  הגנות גבוהותאינטלקטואליזציה, רציונליזציה, סובלימציה והדחקה
  הגנות נמוכות / פרימיטיביות - פיצול, הכחשה, הזדהות השלכתית, אידיאליזציה/דיבליואציה
 • רמת האינטגרציה של הזהות
 • יחסי האובייקט
 • שליטה באפקט
 • דחפים וחרדה אופייניים

אוטו קרנברג – 3 עמודי התווך התיאורטיים

בשנות ה-90 עמד קרנברג בראש המכון הפסיכואנליטי בניו יורק. הוא פיתח מודל ייחודי להבנת הפרעות אישיות, המבוסס על  אינטגרציה בין שלושה זרמים פסיכואנליטיים מרכזיים:

 • תיאוריית הדחף של פרויד: אנו מדברים בעיקר על תאוריית הדחף הטוענת שמתח נפשי וקונפליקט הם תלויי התפתחות, בכל שלב אנו שואפים להשיג הומוסטאזיס, איזון בין הדחפים השונים שיש לנו- בין הדחפים המיניים לתוקפניים וההתמודדות עם אתגר זה. יש שלבים התפתחותיים שקרנברג אימץ בתהליך בניית המודל והוא גם אימץ למושג של הפנמת הייצוג, ההזדהות עם הדמות.
 • תיאורית יחסי אובייקט- מלאני קליין: מלאני קליין,   המפתחת של תאוריות יחסי אובייקט , טענה שהמוטיב המרכזי/המתח בחוויית התינוק הוא הקשר עם האובייקט והסביבה החיצונית. בניגוד לפרויד, לטענתה- אנו לא כל הזמן עוסקים בתכנים מיניים /תוקפניים. מה שמרכזי בחוויה של התינוק זה יחסיו עם האובייקט החיצוני, זה תהליך המושפע התפתחותי. בהתחלה אין מובחנות ובהמשך יש סוג של התנתקות. היא מתייחסת לביטוי הרגשי של התינוק בפאזות התפתחותיות שונות.
 • פסיכולוגיית האגו – מרגרט מאהלר: הטענה המרכזית של קבוצת החוקרים של פסיכולוגיית האגו (בעיקר מרגרט מהלר) היא  שהחלק המרכזי ביותר בהתפתחות הנפשית של האדם זה האגו: הפונקציות או תפקודי האגו הם החשובים ביותר להתפתחות תקינה של בני אדם.  האגו אמור לווסת בין הלחצים השונים שיש על התינוק במהלך התפתחותו. לכן המוקד הטיפולי הוא פיתוח האגו: לטפח את מנגנוני ההגנה של האגו בצורה שתהיה אדפטיבית ולווסת את הרגש של האדם בצורה טובה יותר.

Neurosis 

אוטו קרנברג כיום

התאמת המפרשים לשינויים בכיוון הרוח

איתן טמיר

פרופ' אוטו קרנברג הוא אחד הפסיכואנליטיקאים התורמים והפורים ביותר מאז פרויד. כתיבתו מורכבת ודחוסה ברעיונות, לרוחב ולעומק.

קרנברג הוא איש מבוגר, ולאחר עשרות שנים בהן תרם המון בעולם התיאוריה והפרקטיקה של הפסיכואנליזה, הוא הבין שהתקופה השתנתה - מטיפולים נפשיים מתמשכים בעלי משתני תהליך קשים למדידה, לטיפוליפ פסיכולוגיים מבוססי ראיות. הוא הקים בניו יורק קבוצת מחקר שמטרותיה לערוך אלבורציה על גישתו הפסיכואנליטית לטיפול בהפרעת אישיות גבולית, לכנס אותה לפרוטוקול כתוב ולבודקה במחקרים קליניים מבוקרים שמכתיבה רוח התקופה.

התוצאה מרהיבה למדי: שיטת טיפול מבוססת ראיות, שהוכחה כיעילה מאוד לטיפול בהפרעת אישיות גבולית (עם תוצאות דומות ל-DBT), מבלי לוותר על ההיבט הפסיכודינמי בו קרנברג כל כך השפיע - גישת יחסי אוביקט .

השיטה נקראת טיפול מבוסס העברה TFP Transference Focused Psychotherapy והיא מועברת כיום כתכנית הכשרה במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת קולומביה עבור בוגרי תואר שלישי.

הגישה מתמקדת בעיקר ב"הבהרות" (לא פרשנויות) לגבי יחסי ההעברה בטיפול ובהשלכותיהן על החיים הבין-אישיים של המטופל.

יש כמובן גם ביקורות, אך מרשים ביותר לראות כיצד פיתחו קרנברג וצוותו את היכולת לחבר בין עומקים פסיכואנליטיים בלתי נתפסים לבין ספר, פרוטוקול טיפול (Manual), המוגש לפתחו של המטפל הלומד.

לאחר ביקורו באוניברסיטת תל אביב אשתקד, הוא מקים קבוצת הדרכה בסקייפ אליה מוזמנים מטפלים ישראלים.

מדהים כמה הסתגלות יש באדם בגיל כזה.  

 

קרנברג, הקורונה ומדיום הטיפול

כשאנחנו מצויים ומושפעים עדיין ממגפת הקורונה, מעניין לראות כיצד קרנברג התייחס לחשיבות של מפגשי פנים אל פנים ומוגבלות הטיפול הפסיכולוגי אונליין:  הוא מדבר על השימוש הטיפולי במבנה ובצורה בחדר הטיפול על מנת לסייע למטופל להיאבק בתחושת עצמי מקוטעת ובקשיים של ויסות רגשי. לפי קרנברג, הנוכחות הפיזית של המטפל היא חלק ממבנה זה ויכולה להמחיש מחויבות להימצאות ונוכחות בחיי המטופל. לאורך זמן, המטופל יכול להפנים, לקחת לתוכו, את העקביות ואת המבנה אל תוך תחושת העצמי שלו על ידי שימוש בחוויות שחווה בקליניקה. זה יכול להתבטא בריח נעים, בתמונה או ציור וגם בבד ייחודי על הכורסא. 


ציטוט מעורר מחשבה של אוטו קרנברג

(מתוך יום עיון באונ׳ תל אביב' 8.11.17, תרגום חופשי: אופיר ברגמן, מכון טמיר )

״קיימות טכניקות טיפוליות והתערבויות שונות שעולות ממגוון אינטרפטציות פסיכולוגיות. כאשר מדברים עליהן, צריך להבין שהן נוצרו מתוך שלל מתודות, ושהאינטרס שלנו הוא ליצור ספסיפיקציה שלהן על מנת שנוכל להיות אפקטיביים בטיפול במגוון הפרעות. 
בנוסף, יש להתאים את הטיפול לכל מטופל לפי צרכיו. המקרים הכי קשים הם אלו שזקוקים לתמיכה החזקה ביותר של השיטה. פסיכואנליזה גרועה בכך ובמהלך כל שנותיה, לא נוצרה אינטגרציה תאורטית טובה כי הדרך שמלמדים אותה היא כאוטית. אין למטפל רעיון אינטגרטיבי כיצד לטפל במטופל הספציפי. וזאת הסיבה שפרויד עדיין נלמד כפי שהוא נלמד ויש בעיה גדולה. 30 שנה של ניסיון ולמידה הביאו אותי לרעיון שפסיכואנליזה צריכה להיות כמה שיותר מותאמת לכל מטופל ומטופל. יש ללמד את הטכניקות איך לטפל באנשים ולא לשקוע בפנטזיות תאורטיות״.

 

 

 

 

 

 

 

מקורות:

 

 

כנס בהשתתפות פרופ' אוטו קרנברג: On Kernberg Today. הרצאה בנעלי בית -מתוך אתר פסיכולוגיה עברית- https://www.hebpsy.net/blog_post.asp?id=2558

 

צבי גיל, ארגון אישיות גבולי לפי קרנברג (תקציר). מתוך אתר מכון אנאפה -   Kernberg O. F. – The structural diagnosis of borderline personality organization. In P. Hartocollis (ed.), Borderline Personality Disorders

  

Giora Zakin, Ph.D, Ilan Diamant, Ph.D, Amira Israeli: Guidelines for psychological treatment of personality disorders -מתוך אתר פסיכולוגיה עברית- https://www.hebpsy.net/books/yfiiuee3X4lbg7wTxlVz.pd

 

W. John Livesley. Handbook of Personality Disorders: Theory, Research, and Treatment First Edition. Guilford Press, 2001

  

A. WIDIGER, T. (2011). Personality and psychopathology. World Psychiatry, 10(2), 103–106

 

 

 

 

 

%MCEPASTEBIN%

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

רח' יגאל אלון 157 ת״א, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר
הצהרת נגישות

 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2020