מה זה סובלימציה? (עידון) מנגנון ההגנה המפותח ביותר בנפש האנושית

דרג פריט זה
(17 הצבעות)
סובלימציה סובלימציה

 

על מנגנון ההגנה סובלימציה

מהי סובלימציה? 

סובלימציה, אשר מוכרת בעברית כ'עידון', הינה מושג מוכר מהתיאוריה הפסיכואנליטית של זיגמונד פרויד. תהליך הסובלימציה הוא אחד ממנגנוני ההגנה של האגו בנפש האדם, ופירושה הפניית הכוחות השליליים של האדם, האגרסיביים או התוקפניים, לפעילות חיובית מקובלת חברתית. מדובר במנגנון ההגנה מפותח ביותר (בניגוד למנגנוני הגנה פרימיטיביים, כמו הכחשה או הזדהות השלכתית).

חלק מתהליכי הסובלימציה הינם מודעים, למשל כשאנו כועסים מאוד על מישהו ובליבנו אומרים לו דברים קשים מאוד, אך בפועל נעדן את המילים שיוצאות מפינו על מנת לא לפגוע או להחריף את המצב. כלומר, אנו יודעים שאיננו יכולים להגיד את הדברים כמו שעוברים במוחנו, ולכן אנו מעדנים אותם. לצד אלה, תהליכי סובלימציה רבים הינם בלתי מודעים, אלה הם מנגנוני ההגנה, אשר מעדנים את הדחפים הקיימים בקרבנו, להם אנו כלל איננו מודעים.

למעשה, אם ניקח בחשבון שמרבית מנגנוני ההגנה של האגו אינם מודעים לנו, ניתן לומר שעידון הוא מנגנון שנאחל לנו ולאהובינו.

אחרי הכל, מה טוב יותר מלהפוך תוקפנות לצפייה בתחרות אגרוף או צעקות תוכחה על השחקנים במשחק כדורגל?

 

sublimation

 

 

 

למעשה, בנפשו של כל אדם קיימים יצרים רבים, דחפים וכוחות הרוצים לבוא לידי ביטוי, אך במידה ויתבטאו "במלוא הדרם" לא יתקבלו בחברה. לכן, קיים תהליך הסובלימציה, בו נפש האדם מתעלת את הדחפים לדרך בה לגיטימי לבטא אותם.  

סובלימציה משמעותה תיעול הדחפים, המחשבות והרגשות הבלתי מקובלים לעבר מטרות מקובלות ומועילות יותר. לדוגמה, כאשר לאדם יש דחפים מיניים שהוא אינו מעוניין לפעול על פיהם, הוא עשוי להשקיע את האנרגיה הזו באימון גופני מאומץ יותר. באופן זה, הוא מצליח להפיק תועלת מאותם דחפים בלתי רצויים במקום לחוש חרדה ופחד מפניהם. סובלימציה יכולה להיעשות גם באמצעות הומור ופנטזיה. הומור כמנגנון הגנה הוא למעשה דרך לבטא בצורה קלילה ומצחיקה מחשבות ודחפים בלתי מקובלים. ההומור מפחית את עוצמת הסיטואציה ומייצר מרחק בין האדם לדחפים שלו. פנטזיה כמנגנון הגנה הופכת את התשוקות הבלתי רצויות לדמיון. הן ההומור והן הדמיון עוזרים לאדם להסתכל על הסיטואציה מזווית ראיה אחרת או להתמקד בהיבטים אחרים של המצב שלא נבחנו קודם לכן. 

לפי הפסיכואנליזה, מדובר במנגנון הגנה בריא וחיובי, המעיד על התפתחות תקינה ועל כוחות התמודדות בריאות ואיתנות. זהו אינו מנגנון הגנה מולד, כי אם מתפתח, במקביל להתפתחות הילד והפנמתו את נורמות החברה בה חי. דוגמאות מוכרות לעידון הינן עיסוק בספורט להוצאת דחפים אגרסיביים, עיסוק באמנות וקיום יחסי מין.

 

 

צפו בסרטון קצר ובהיר על סובלימציה:

קראו על מנגנוני הגנה נוספים:

 

 סיכמו: יעל טל, שיר אינדיג וצוות מכון טמיר
 
 
 
מקורות:
 
 
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Sublimation_(psychology)

השאר תגובה

אנא הקפד למלא את שדות החובה (*) קוד HTML איננו מותר

המלצה על פסיכולוג בתל אביב


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

אימות

חובה

חדשות ועדכונים

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר ממוקם בתל אביב ובקליניקות עמיתות בכל הארץ

רח' יגאל אלון 157

תל אביב, 6745445 

972-3-6031552

 info@tipulpsychology.co.il