גישת יחסי אובייקט בטיפול פסיכולוגי | הסברים, מושגים ויישומים

דרג פריט זה
(74 הצבעות)
גישת יחסי אוביקט בפסיכולוגיה גישת יחסי אוביקט בפסיכולוגיה

 

מה זה יחסי אובייקט בפסיכולוגיה?

מה המשמעות של התיאוריה

ואיך היא מתבטאת בטיפול נפשי?

 

 

 

  לילך דומב ירושלמי msw מטפלת דינמית קרוליינה

 

המאמר נכתב ע״י לילך דומב ירושלמי, עו"ס קלינית (MSW),

בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת בר אילן,

בעלת ניסיון של יותר מעשור בעבודה כמטפלת פרטנית וקבוצתית

עם בני נוער ומבוגרים.

 

ללילך ניסיון קליני עשיר בטיפול באלימות במשפחה,

התעללות והתמכרויות, הן במסגרת אשפוזית

והן במכון טמיר בתל אביב.

 

עבודתה הקלינית של לילך מתבססת על טיפול פסיכודינמי,

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, התערבות במשבר ופסיכודרמה.

היא חיה ועובדת בקרוליינה, ארה״ב,

במסגרת מכון MindPath Care Center 

 

הקדמה מאת איתן טמיר: 

מה זה יחסי אובייקט?

בהמשך לגישה הפסיכואנליטית של פרויד, קמו ממשיכי דרכו, הנאו-פרוידינאים, והלכו כמה צעדים קדימה, מהתיאוריה הדחפית אל הדיאדה, מהדף הכתוב אל הדינמיקה הטיפולית של יחסים בין אם לילד, בין מטפל למטופל. 

יחסי אובייקט בפסיכואנליזה (באנגלית: Object relations theory) הוא מונח רחב המתייחס להתפתחות הנפשית האנושית כפונקציה של תהליכים ראשוניים, הפנמתם ורישומם התוך-נפשי, ההגנות הנוצרות מול רישומים אלו והמיפוי הנפשי שלהן, המיתרגם לשפה באמצעותה מובנות מערכות יחסים בחיים הבוגרים. 

 

 

מלאני קליין, ג'ון בולבי , רונלד פיירברן , וילפרד ביון דונלד ויניקוט , אוטו קרנברג , כריסטופר בולאס ורבים אחרים, היו תורמים מרכזיים להתפתחות התיאוריה. 

מה שמשותף לכל התיאוריטיקנים בגישת יחסי אוביקט הוא המשקל הרב המיוחס ללמידה הלא-מודעת שנרכשת בחוויות הילדות שלנו עם ההורים (כמו עם הדמויות המטפלות העיקריות), לצריבת הדפוסים האישיים והבין-אישיים הללו בעומק נפשנו, בשחזורם ובמשאלות לתקנם בתוך מערכות יחסים בחיים - משפחה, עבודה, הורות, כל מערכת יחסים שמזמינה אותנו להיות אנחנו. יחסי אובייקט למעשה מגדירים את הייצוג הפנימי שמחזיק הסובייקט לגבי קשריו הבין-אישיים ואת הרגשות הנילווים אליו. 

יש יסוד דטרמיניסטי חזק ביחסי אובייקט, לפעמים אפילו יותר מהפסיכואנליזה המקורית של פרויד, ויחד עם זאת, עושר הידע שקיים בגישה עצום ומעמיק ואט אט מתווה את הדרך לעבודה משותפת, התייחסותית, בין מטפל למטופל. 

 

מה זה אוביקט בפסיכולוגיה?

אוביקט הוא מבנה תיאורטי פנימי. הוא דימוי, ייצוג, של עצמי בתוך קשר. אין אדם שאין לו אוביקט: הוא יכול להיות מפוצל, חצוי, טוב, רע, חלקי, שלם ואפילו אוביקט סובייקטיבי.

אבל לכל אחד יש אוביקט. גם אם לא היו שם הורים, הייתה סבתא, וגם אם לא הייתה סבתא, הייתה מטפלת או עוזרת שנוכחותה אפשרה להטמיע פנימה היבטים של אחרות ויחסי גומלין עמה.

 

המאמר המצוין של לילך דומב ירושלמי ניגש לתיאוריית יחסי אוביקט, בבהירות וכתיבה נהירה, דרך נקודות הראות של קליין, סימינגטון וביון. 

מקווה שתהנו.

 

איתן טמיר


 

 יחסי אובייקט בטיפול פסיכולוגי

 

 

מהן הנחות היסוד של מלאני קליין?

 

תיאוריית ההתפתחות הנפשית על פי מלאני קליין מציגה שתי עמדות של תפקוד נפשי: העמדה הסכיזו פרנואידית והעמדה הדפרסיבית. לכל אחת מן העמדות מנגנוני הגנה, חרדות ומבנה יחסי אובייקט המאפיינים אותה. השלב הסכיזו- פרנואידי הוא השלב המוקדם יותר מבחינה כרונולוגית בחיי הנפש של התינוק, אך הוא מסמל גם עמדה נפשית של האדם אשר על בסיס מאפייניה יתפוס את המציאות- הן החיצונית והן הפנימית.

תאוריית יחסי אובייקט של קליין מושתתת על שלוש הנחות בסיס: פנטזיה לא מודעת, יכולת מולדת להתייחס לאובייקטים במציאות ובפנטזיה ודואליזם של יצרי החיים והמוות.

  • קיומה של הפנטזיה הלא מודעת, היכולת המולדת להתייחס לאובייקטים והדואליזם של יצר החיים ויצר המוות. על פי הנחת הבסיס הראשונה מרגע הלידה מלוות כל החוויות של התינוק בפנטזיות לא מודעות, אשר נוכחות בכל ופעילות באופן קבוע. פנטזיות אלו הן הייצוגים הפנימיים של כל התנסויותיו ש