פסיכולוגים קליניים מומלצים לילדים | שאלות ותשובות להורים

טיפול פסיכולוגי לילדים

טיפול פסיכולוגי לילדים 

 

כל מה שהורים צריכים לדעת

 

כתיבה: 

 

טלי בורלא גלילי פסיכולוגית קלינית לילדים פסיכולוגית ראשית מכון טמיר תל אביב

 

טלי בורלא גלילי,

פסיכולוגית קלינית מדריכה,

בוגרת תואר שני בפסיכולוגיה קלינית של הילד

בהצטיינות באוניברסיטת תל אביב;

 פסיכולוגית ראשית במכון טמיר

 

 

כתבו שאלה ממוקדת

למתאמת טיפול במכון

(נשיב בהקדם האפשרי):

התייעצות עם פסיכולוג מטפל

 

מי בכלל צריך פסיכולוג ילדים?

 

רק הורים לילדים יכולים להבין באמת את ההרגשה של אמא ואבא שמתלבטים האם לפנות לייעוץ פסיכולוגי לילדים, בטיפול אונליין או פנים אל פנים בקליניקה. 

 

זו הרגשה לא קלה, כי על אף שהיום טיפול פסיכולוגי נתפס כנורמטיבי ושכיח, עדיין קשה לנו לקבל את הרעיון שאנו כהורים מתקשים לתת לילד את המענה הנדרש באופן עצמאי.

 

הרי בכל דבר אנחנו עושים מאמצים עצומים כדי לאפשר לילדים סביבה פסיכולוגית טובה ורגישה יותר מכפי שהייתה לנו (ואל תתבלבלו: לכולנו יש תלונות על הסביבה הפסיכולוגית שגדלנו בה...).

 

מבוגרים רבים, אם לא כולם, מגיעים לטיפול רגשי בגיל מבוגר בגלל בעיות וקשיים חרדת בחינות, טראומות שעברו, חינוך לא הולם, קשיים חברתיים שלא טופלו בזמן, יחסים בעייתיים עם משפחת המוצא, עם חברת השווים, עם אישוז שנשארו פתוחים, כמו פחדי ילדות לא מעובדים, פוביות, משברים , כעסים והרשימה עוד ארוכה.

 

סביר להניח שאילו טופלו אותם בוגרים בזמן אמת, בתקופת הילדות וההתבגרות, היה להם קל יותר לשאת את נטל החיים בלי הטראומות של פעם. 

 

מיומנויות חברתיות של ילדים <

טיפול בהרטבת לילה אצל ילדים <

 

 

מתי כדאי לפנות לפסיכולוגית ילדים?

 

תסמינים גופניים

ילדים המצויים בקושי רגשי נוטים לפתח סימפטומים גופניים, דרכם ניתן לזהות האם מתי הילד נמצא במצוקה.

 

סימנים פסיכוסומטיים אצל ילדים שכיחים למדי: 

לרוב מדובר בתלונות על כאבי בטן וכאבי ראש, אך ניתן יהיה להבחין גם בסימפטומים המאפיינים הפרעות חרדה, כמו הזעה, דופק מהיר, תלונות על קשיי נשימה, כאבי שרירים כתוצאה ממתח, רעד, בחילה, סחרחורת, שינויים בהרגלי השינה ולעיתים גמגום וסוגים שונים של תגובות לא רצוניות של השרירים (טיקים). 

 

תסמינים רגשיים וחברתיים

במימד הנפשי נשמע מהילד תלונות על פחדים, עצבנות, אפילו התקפי זעם, בכי, הימנעות מעשייה (כולל הליכה לביה"ס), רגישות יתר, בהלה, הגזמה בתגובות, אי שקט ועוד.

בנות נוטות יותר לפתח קשיי אכילה, חרדות ביצוע ופרפקציוניזם. בשלב מאוחר יותר עלולות להופיע הפרעות במצבי הרוח, מרדנות, דימוי עצמי נמוך, חוסר יציבות רגשית, אלימות (גם פגיעה עצמית), פיתוח אובססיות וטקסים (OCD), תלות יתר, הסתגרות, בדידות והמנעות חברתית, דיכאון וחלילה ביטויים אובדניים.

לקשיים הנפשיים סיבות רבות, חלקן מולדות וחלקן מושפעות מהסביבה, תפקידו של המטפל הוא לאתר את הסיבות שגרמו למצוקה הנפשית: האם הקושי הוא בסביבת המשפחה, בסביבת ביה"ס, טראומה מתקופה מוקדמת יותר, או לעיתים התפתחות של הפרעת קשב, עם או בלי היפראקטיביות. 

בכל המקרים אין להתעלם מתחושות הילד אשר למעשה הינן בגדר קריאה לעזרה. 

יש לשלול ראשית בעיה פיזיולוגית ולאחר מכן רצוי מאוד להתייעץ עם איש מקצוע ולא לתת לבעיה להעמיק ולהידרדר במחשבה כי מדובר ב"שלב חולף".

 

שני דוידסון רוסמן פסיכולוגית בהתמחות קלינית מנוסה בטיפול עם ילדים מכון טמיר תל אביב

שני דוידסון רוסמן, פסיכולוגית בהתמחות קלינית,

מנוסה בטיפול עם ילדים, מכון טמיר תל אביב

 

 

מתי צריך לפנות להדרכת הורים?

במקרים רבים יתכן שקיים צורך בשילוב הדרכת הורים עם טיפול רגשי לילד, כדי לעזור להורה להבין את מקור הפחדים של הילד, או את הקושי איתו הילד מתמודד.

 

ההורה יקבל הדרכה כיצד לשפר את היחסים עם הילד, כיצד לשמור על גבולות ברורים ועל הורות יציבה, כיצד לעזור לילד לשפר את היחסים בינו לבין סביבתו, לבדוק האם אין "הגנת יתר", האם המצב המשפחתי משתנה (כמו למשל בגירושין) וכיצד להתמודד עם השינויים, ההורה יקבל הדרכה על נקודות חשובות בפסיכולוגיה של ילדים, למשל כיצד לשבח את הילד ולא להאשים אותו. יש לבדוק האם ההורה אינו נמצא בעצמו במצב חרדה כלשהו ואם כן – לעזור לו לזהות את המצב ולטפל בו. 

  

חשוב לדעת:

לקשר הורה-ילד יש השלכות נרחבות ועוצמתיות על הקשרים שהילד יוצר וייצור בהמשך חייו, עם המעגלים ההולכים ומתרחבים החוצה מהמשפחה, עם דמויות נוספות, עם חברים, בני זוג, קולגות ויום אחד עם ילדיו.

קשר הורה-ילד מהווה את התשתית לקשרים העתידיים של הילד עם העולם.

הדרכת הורים עוזרת לשפוך אור, להעמיק את ההבנה של הקשר היקר הזה (הורה-ילד), לזהות את נקודות החיבור, נקודות ההתנגשות, הנקודות הרגישות/הנפיצות שמובילות להתרחקות, את התקיעויות, ועוזרת לחזק ולהפוך את הקשר לחיובי ומיטיב.

 

דר רון ישי Phd פסיכולוג קליני מומחה

ד״ר רון ישי, פסיכולוג קליני, מטפל בילדים, מכון טמיר ת״א

 

מילה להורים על טיפול אונליין לילדים בתקופת הקורונה

שיחת ייעוץ להדרכת הורים אוונליין, בייחוד בימי הקורונה, יכולה לתת מענה מצוין להתמודדות עם קשיי ההתנהגות של ילדיכם, שיכולים להיות די מתישים. עם כל התנאים מסביב, רבים מההורים מתקשים יותר ליצור קשר עם הילד ולהתקרב אליו.

לעיתים קרובות עולים רגשות בושה או אשמה לגבי התנהגות ילדיכם גם חשש שאחרים ישפטו אתכם על ההורות שלכם.

אתם עלולים לחוש כי אתם מגיבים באופן מתמיד לקריאות/פניות מבית הספר או הולכים לפגישות ייעוץ, אך ללא כל שיפור מובחן בהתנהגותו של הילד ובהשגיו הלימודיים.

יתכן שאתם שמים לב לעלייה בהתנהגות מתנגדת ומתריסה מצד הילד, או לחילופין ברגישות מוגברת והסתגרות מצידו.

אתם עלולים לתהות האם התנהגויות אלו הן נורמליות ותואמות גיל, או שמא הן קשורות לקשיים בתפקוד המשפחתי, או שהן בכלל תוצאה של הפרעה /לקות, כמו דיכאון, חרדה או הפרעת קשב.

עם הזמן קשיים בילדות עלולים להתפתח לכדי תסמונות נפשיות ואתם עלולים לחוש כי לא נקטתם בצעדים הנחוצים על מנת לדאוג לבטחונו ורווחתו הנפשית של הילד. 

 

יתכן כי ילדכם סובל מפגיעה גופנית או התפתחותית שמשפיעה על רווחתו הנפשית ו/או הפיזית. 

אתם עלולים להתלבט באשר לתרופות או לטיפול הרצוי למצבים אלו, ולעיתים גם לא להסכים עם בן/ת הזוג ביחס לדרכי הטיפול המתאימות.  לחוש מרוקנים, תשושים, חרדים או מדוכדכים מהאנרגיה שאתם נדרשים להשקיע בטיפול בילד עם הצרכים המיוחדים.

 

נטע אלמוג פסיכולוגית ילדים מומחית באבן יהודה מכון טמיר

נטע אלמוג, פסיכלוגית חינוכית מומחית, מכון טמיר אבן יהודה

 

למה קשה יותר לאבחן הפרעות נפשיות אצל ילדים?

אבחון פסיכולוגי של ילדים, כמו אצל מבוגרים, מבוסס על סימנים וסימפטומים שמצביעים על הפרעה מסוימת.

 

אלא שהתהליך האבחוני עשוי להיות מאתגר במיוחד אצל ילדים, שכן התנהגויות רבות שנתפסות כסימפטומים, כמו ביישנות, חרדה, עצבנות, ״אכילה מוזרה״ או התפרצויות זעם, הן בעצם חלק נורמלי מההתפתחות.

 

סימנים כאלה הופכים לסימפטומים כאשר הם קורים לעתים קרובות מאוד, נמשכים זמן רב, מופיעים בגיל לא שגרתי או מפריעים משמעותית לחיי הילד או בני המשפחה.

 

 

טיפול רגשי לילדים

מטפל ילדים מגיע לטיפול רגשי מתוך הכרה עמוקה, הערכה ואהבה לעולם הילדים, ולכן הוא חייב להיות סבלני ולשדר רוגע.

עליו לספק לילד מצג נכון של העולם בכלל ושל האירועים הספציפיים אותם חווה הילד בפרט.

 

מלבד העזרה הנפשית המיידית שמטרתה לחלץ את הילד מהקשיים בהם הוא נמצא, כאשר יכיר המטפל את תכונותיו האישיות של הילד, הוא יוכל לעזור לו בצמיחה מדהימה כפרט וילמד אותו כיצד לשים לב ולהתייחס גם לזולת.

המטפל ישפר את יכולתו של הילד להסתדר עם סביבתו וליצור מערכות יחסים בריאות – למשל באמצעות בנייה של טבלת עיצוב התנהגות - וטכניקות נוספות שילוו את הילד בבגרותו ולאורך חייו.

 

 

מי מוסמך לטפל בילדים? 

חשוב להכיר את ההבדלים בין סוגי ההכשרות של אנשי מקצוע המטפלים בילדים:

פסיכולוגים, עובדים סוציאליים קליניים, מטפלים בהבעה ויצירה ופסיכיאטרים לילדים ונוער - כולם מטפלים מוסמכים בבריאות הנפש של הילד, אך הכשרתם שונה וייחודית. 

 

על קצה המזלג:

 

 • פסיכולוגיות קליניות, התפתחותיות או חינוכיות בישראל הן בעלות תואר שני או דוקטורט בפסיכולוגיה, שלצידו התמחות מעשית לאורך 4 שנים. הן מעריכות את הילד מבחינה פסיכולוגית, קוגניטיבית, חברתית ורגשית ומספקים טיפול שיחתי. פסיכולוגים/ות יאבחנו את הבעיה ויבחרו יחד עם ההורים והילד את דרכי הטיפול היעילות. אלה כוללות לרוב פסיכותרפיה פרטנית או קבוצתית, טיפול דיאדי ועוד. 

 • עובדות סוציאליות קליניות  עם התמחות לטיפול בילדים ונוער הן בעלות תואר שני בעבודה סוציאלית, שעברו הכשרה ייחודית בפסיכותרפיה לילדים. לרוב הן תעדפנה גישה מערכתית לפתרון בעיות ויציעו דרכים ליישוב קונפליקטים.

 • מטפלות בהבעה ויצירה שעונות לעיתים גם להגדרה של מטפלת באמנות, עובדת עם הילד על היבטים רגשיים מאתגרים, תוך שימוש בכלים יצירתיים ואקספרסיביים, עם או בלי הדרכת הורים מקבילה. 

 • פסיכיאטרים/ות עם התמחות בטיפול בילדים ובני נוער הם בעלי הכשרה משולבת - רפואית ופסיכותרפויטית. פסיכיאטרים יתאימו במיוחד במצבים קליניים בהם נשקל טיפול תרופתי להתמודדות עם דיכאון, חרדות או הפרעות קשב.

 

 

טיפול פסיכולוגי לילדים - בקופות החולים או בשוק הפרטי?

הרפורמה לבריאות הנפש, שהחלה לפעול ביולי 2015, נשאה עמה תקווה גדולה להגברת הזמינות של שירותים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים לילדים ולבני נוער - טיפול, אבחון, הדרכת הורים ועוד.

הרעיון המבורך של היוזמה היה להעביר את מרבית המענים הנפשיים הציבוריים לידי קופות החולים, בתהליך הדרגתי ומבוקר.

לצערנו, מציאות לחוד וציפיות לחוד:

דו״ח נוקב של תת-הוועדה לבחינת הרפורמה בחלוף 4 שנים, פורסם ביולי 2019, תוך שהוא מתייחס לתוצאות המאכזבות של השינוי הרגלטורי בכלל ולתקלות בתחום הטיפול הילדים ובנוער בפרט. 

 

כך נכתב בדו״ח:

״תת הוועדה זיהתה בעיות ייחודיות הנוגעות למענים לילדים ונוער: 

 • התניית הטיפול באבחנה - המתווה של הרפורמה מבוסס על אבחנות ה- ICD, שאינן מתאימות לכלל הגילאים בתחום של ילדים ונוער (לדוגמה- הגיל הרך)

 • מניעה - המתווה לא מאפשר התערבויות מניעתיות, החשובות באופן קריטי בילדים ובנוער.

 • אין הכרה בצורך במתן טיפול/מענה מערכתי (הורים, בית ספר, רשויות רווחה).

 • מחסור בשירותים המצריכים מיומנות והתמקצעות מיוחדת (אוטיזם, הפרעות אכילה, הגיל הרך ועוד).

 

 

מהם הסימפטומים של הפרעות נפשיות אצל ילדים?

 

זה תלוי כמובן בסוג ההפרעה, הרקע של הילד והחומרה, אבל באופן כללי הסימפטומים הכלליים הם:

 

 • שינויים בביצועים בלימודים, למשל ציונים נמוכים חרף השקעת מאמץ.

 • חוסר יכולת להתמודד עם בעיות ופעילויות יומיומיות

 • שינויים בהרגלי השינה או האכילה

 • תלונות רבות על בעיות פיזיות

 • התרסה נגד סמכות

 • החמצת ימי לימודים

 • גנבה או פגיעה ברכוש

 • פחד עז מפני עלייה במשקל

 • מצבי רוח שליליים מתמשכים שלעתים קרובות נלווים להם תיאבון דל ומחשבות על מוות

 • התפרצויות זעם תכופות

 • אובדן עניין בחברים ובפעילויות

 • הימצאות לבד זמן רב הרבה יותר

 • דאגות מופרזות או חרדה

 • היפראקטיביות

 • סיוטים או ביעותי לילה חוזרים ונשנים

 • חוסר ציות מתמשך או התנהגות תוקפנית

 • שמיעת קולות או ראיית דברים שאינם קיימים (הלוצינציות). 

 

 

טיפול פסיכולוגי לילדים - למה במכון טמיר? 

הורים יקרים,

 

אנו מתחייבים בפניכם לעמוד בהצהרה הבאה:

 

 • החל משיחת ההכוונה הראשונית עם בטלפון דרך המפגשים עם מומחה ילדים בטיפול ועד לפרידה, אנו מתחייבים להתייחס אליכם ואל הילד/ה בדיוק כפי שהיינו מצפים שיתייחסו לילדינו שלנו.

 • נעשה כל מאמץ להיות יעילים, לסיים את הטיפול בפרק זמן קצר ואנו מתחייבים לעלות הנמוכה ביותר של פסיכותרפיה יעילה ואיכותית לילדים - 320-380 ש״ח למפגש

 • נוודא שאנו מעודכנים בספרות ובידע המקצועיים החדשים ביותר על פסיכותרפיה לילדים.

 • חשוב לדעת:  מכון טמיר תל אביב הוא מוסד המוכר להכשרת מתמחים בפסיכולוגיה קלינית לילדים, בני נוער ומבוגרים. 
 • אנחנו מתחייבים בפניכם להיות הכי מקצועיים, זמינים ונוחים כלכלית שאנחנו יכולים.

 

התקשרו אלינו לשיחת הכוונה

להתאמת פסיכולוגית ילדים בתל אביב

או בקליניקות העמיתות בכל הארץ:

 

072-3940004

 

צוות מכון טמיר

 

 

קראו המלצות 

 על טיפול במכון טמיר

 

 

 

  

שירותים פסיכולוגיים לילדים במכון טמיר בתל אביב:

 

 

 

 

 

 

 

 

 מטפלים ופסיכולוגים לילדים, עמיתי מכון טמיר בישראל: 

 

  

  

 

 

  

  

 

 

 

 

 

קבוצות מיומנויות חברתיות לילדים:

תל אביב

ראשון לציון

רמת גן 

 

 

2 תגובות

 • קישור לתגובה דנה רביעי, 04 מרס 2020 08:28 פורסם ע"י דנה

  לא יודעת אם אתם באמת פתוחים לתגובות, וכמה באמת מתחשק לכם לטרוח לעדכן את האתר, אבל חייבת להגיב כי זה ממש צרם ובכל זאת אנחנו ב2020:
  אתר מקסים, מפורט ונגיש.
  ככ מצא חן בעיני החלק של "מי מוסמך לטפל בילדים" ובאמת שמאוד מנגיש את התחום לאנשים שלא מתמצאים. ואז אתם בוחרים לסווג את החלוקה המקצועית הבאה:
  פסיכולוגים קליניים
  עובדים סוציאליים קליניים
  מטפלות בהבעה ויצירה
  פסיכיאטרים

  הייתי משנה בהקדם את הכותרת למטפלים. ממש מבאס חלוקת הרופאים הגברים והאחיות הנשים שאתם עושים פה (אני בטוחה שמחוסר מודעות)

 • קישור לתגובה טל רביעי, 04 מרס 2020 15:44 פורסם ע"י טל

  תו‎דה רבה על המשוב דנה,
  נתקן בהקדם לטובת השיויוןן המגדרי!
  צוות אתר המכון

השאר תגובה

מה דעתך? מוזמנים להגיב!

שיחת הכוונה לקבלת המלצה על הפסיכולוג/ית שלך:


הכניסו את הטלפון שלכם ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם


שם מלא(*)

חסר שם מלא

השאר טלפון(*)

מס׳ הטלפון אינו תקין

לאן ממשיכים מכאן?

דברו איתנו עוד היום להתאמת פסיכולוג או פסיכותרפיסט בתל אביב ובכל הארץ! צור קשר

מכון טמיר הוא מוסד מוכר ע״י מועצת הפסיכולוגים ומשרד הבריאות להסמכת פסיכולוגים קליניים

בית פנינת האילון, יגאל אלון 157, תל אביב יפו, 6745445 

072-3940004

info@tipulpsychology.co.il 

פרטיות ותנאי שימוש באתר

הצהרת נגישות

שעות פעילות:

יום ראשון, 9:00–21:00
יום שני, 9:00–21:00
יום שלישי, 9:00–21:00
יום רביעי, 9:00–21:00
יום חמישי, 9:00–21:00
יום שישי, 9:00–13:00
 

© כל הזכויות שמורות למכון טמיר 2022